SLAGERSLEERLING 10 Schoenfabfiek-aibeiders Een bekwaam Damesweikei en een Stikstei, TE KOOP: O UD LEDER bTnnknland. Advertentién. 10 Stiksters. M. NOPOL, Rusland. Reclame. Japan. Griekenland. Spanje. Kerknieuws. Voor direct gevraagd: Flinke partijen van 500 tot 2000 kilo, ia verschillende kwaliteiten en maten. Ook DRIJF- R1EMLEDER. Den Bosch en Waalwijk. (Stct.) GEVRAAGD om dadelijk in dienst te treden, een of aankomend knecht, bij Erven J. v. d. SANDER, Slagerij, Waalwijk. Vaste en aangename werkkring. Loon per dag voor de werk lieden 3,50 k 4 Mark, voor de stiksters 2.50 k 3 Mark. Levensstandaard is zeer billijk. In een der hoofdplaatsen van Overijsel worden in een fijne Schoenmakerij gevraagd voor maatwerk. Vast werk, hoog stukloon. Kloveniersburgwal 1, Amsterdam. Telefoon 6590. tionale orde van het Legioen van Eer. De generaal gaf daarop accolade aan Dreyfus onder de luide toejuichingen en daarop defileerden de troepen voor Drey fus Targé. De zoon van Dreyfus om helsde schreiend zijn vader. Alle offi cieren kwamen Dreyfus geluk wenschen. Anatole France richtte tot hem eenige ge voelvolle woorden. Dreyfus vertrok met zijn familie in een rijtuig onder toejuiching der verzamelde menigte, die riep«Leve Dreyfus», «leve de Republiek», en met de zakdoeken wuifde. Ontbinding der Docma. Wat gevreesd werd sinds enkele dagen is geschied. De Doem a is bij keizerlijken Oekas ont bonden. Het onweder, d-.t zich boven de verga derzaal van het Taurische Paleis had saam- gepakt, is losgebarsten. Bij een keizerlijken Oekas is Zaterdag de Docma ontbonden ver klaard en de bijeenkomst van een nienwe Kamer vastgesteld op den 5den Maart 1907. Hetgeen beteekent, dat Rusland voor ten minste zeven maanden in de armen van autocratie en dictatuur is teruggeworpen, indien ten minste in dien tusschentijd de revolutie niet met toomeloos geweld het Tsarisme overhoop mocht werpen. De Doeina zoo luidt het motief tot het ontbindingsbesluil heeft aan de ge stelde verwachtingen niet voldaan, hare be voegdheid ovcrschredeu en met een beroep op het volk le doei;, een werkelijk onwettige handeling gepleegd. De Czaar verklaart, dat hij de verbetering van bet lot der boeren tot stand wil brengen en rich beslist houdt aan zijn voornemen om de Doem» als in stelling te handhaven. De bepalingen, die betrekking hebben op de verkiezingen voor de nieuwe Doema, zullen naderhand open baar worden gemaakt. Den minister-president Goremykin is te gelijkertijd zijn ontslag verleend. Hij wordt opgevolgd door den tegenwoordigen minister van Binnenlandsche Zaken Stolypin, die tevens zijn poitefeuille behoudt. Zaterdagochtend werd het Taurische Pa leis door de politie omsingeld, die er nie mand binnenliet, uitgezonderd den voorzitter en de onder-voorzitters. Daar een groot aan tal afgevaardigden brieven en bescheiden, hun behoorende, in de zittingszaal hadden achtergelaten, verwachtte men, dat de politie op deze stukken de hand zou leggen, aldus de immuniteit der afgevaardigden schendende. De beambten, belast met den dienst in het Taurische Paleis, waren des nachts gewekt geworden, hadden bevel ontvangen de sleutels der verschillende localiteiten over te geven en een inventaris op te maken. Over stad en gouvernement St. Peters burg werd terzelfder tijd de kleine staat van beleg afgekondigd. De straten, die uitkomen op het Taurische Paleis waren verlaten. Volgens de officieele berichten was te Moskou en in <le provinciesteden de tijding van de ontbinding der Doema kalm opge nomen. Te St. Petersburg was de stemming onder de bevolking zeer gedrukt. .Troepen van alle wapens deden de ronde door de straten. De maxim-kanonner. werden in ge reedheid gehouden. De overheid vreesde voor ernstige ongeregeldheden. De meeste leden der ontbonden Doema waren in den loop van den dag naar Fin land vertrokken, ten einde daar over den nieuwen staat van zaken te beraadslagen. Hieruit valt op zijn minst op te maken, dat de meerderheid der Doema niet gezind is, aan den oekas des Keizers zonder pro test gehoorzaamheid te bewijzen. Algemeen wordt deze ontbinding ten sterkte afgekeurd. We vreezen, dat we in de naaste toe komst nog verschrikkelijke gebeurteuissen te melden zullen hebben. Een bommen tijd perk zal hoogstwaarschijnlijk weer aan bre ken gruweldaden, moordpartijen en bloedige tooneeleu zullen hoogstwaarschijnlijk reeds heel spoedig aan de orde zijn. De bijeenkomst van de doemaleden in "Wiborg, op Finsch grondgebied, is wel een vau de merkwaardigste gebeurtenissen van de geheele Russissche beweging. Naar de telegraaf ons bericht, besloot die vergadering een manifest te publiceercn, waarin de daad der regeering van den 21 en dezer (de ont binding van de doema) wordt gekenschetst als een poging om Rusland voor geruimen tijd van zijn volksvertegenwoordiging te be- rooven. Verder wordt daarin verklaard, dat het, als logisch gevolg van de schending der Grondwet door de regeering, de plicht schijnt der burgers, geen belastingen te betalen en geen recruten onder de wapenen te laten komen. In het manifest wordt geconstateerd, dat de ontbinding der doema plaats heeft ge vonden wegens het pogen der doema om den boeren land te verschaffen door het ten gebruik aanwijzen van Kroon-domeinen, kerkelijke goederen en de gedwongen ont eigening van paiticuliere landerijen. De regeering zoo heet het verder zal nu gedurende zeveu maanden het stre ven des volks bestrijden. Gelukt haar dat, dan zal in het geheel geen nieuwe doema worden bijeengeroepen. Het manifest wekt het volk op, door dwang de onverwijlde wederbijeeuroeping van de doema te ver krijgen en wel dcor gebruik te maken van het feit, dat de regeering niet de bevoegd heid bezit, zonder toestemming van de doema belastingen te heffen of recruten onder de wapenen te roepen. Ook het opnemen van leeningen zoDder machtiging door de doeina is onwettig. „Geen macht kan de kracht van den onbuigzimeu wil des volks weerstaan Een groep boeren is de verbrande stad Syszan binnengetrokken met het doel de eigendommen, die niet door het vuur zijn vernield, te plunderen. Schoten werden op de bandieten afgevuurd, van wie eenigen werden gedood. Een telegram uit Tiflis meldt, dat het dorp Kaladjak door Tartaren is ver nield. Er zijn 30 dooden. Wegens het hardnekkige gerucht om trent een dreigende progrom, zijn ver tegenwoordigers van de Israëlitische be volking van Odessa naar generaal Kaul- bars gegaan. Deze verklaarde, dat hij borg bleef, dat de soldaten rustig zouden blijven, doch de kozakken en de overige bevolking niet. Hij voegde "er woordelijk bijAls men 't wagen zal een enkelen kozak te dooden zal Odessa overstroomd worden door bloed, ter hoogte van een knie. De Joodsche deputatie was door deze woorden ontsteld. Zij merkte op, dat het officieel onderzoek heeft vastgesteld, dat de Joden niet schuldig waren en dat men hen des ondanks beschuldigde Vrij dag een kozak gedood te hebben. De generaal antwoorddeDat alles geeft niets, want de Joden zijn de aan stokers en de werkelijke daders van alle terroristische daden. De Joden verkeeren in de grootste paniek. De kozakken zijn hoogelijk op gewonden. Het kleinste incident kan een vreeselijke progrom veroorzaken. Op 'toogenblik zegt een telegram uit Odessa hebben de kozakken drie Joodsche winkels en een kantoor ge plunderd. (Later.) De progrom is begonnen in dezelfde straten als het vorige jaar. De kozakken plunderen de huizen en magazijnen. De paniek is groot. De prefect is onmachtig om de rust te her stellen. Generaal Kaulbars weigert de Joden te verdedigen. In de Singer Naaimachinefabrieken te Sosnowice en Bendzin zijn bommen geworpen. Te Sosnowice zijn zes per sonen, te Bendzin vier personen gedood. Er zijn vele licht gewonden. De mate- rieele schade is aanzienlijk. De troepen hebben de naburige straten afgesloten. De bevolking verkeert in een paniek Voor Japans krijgstoerustingen zullen de kredieten voor leger en vloot bij de eerstvolgende begrooting aanmerkelijk verhoogd worden. Alleen voor het leger wordt 10,000,000 jen meer gevraagd er wordt een buitengewoon krediet gevraagd van 34,500,000 jen en een som van 3,400,000 jen voor de uitvoering van den tweejarigen diensttijd. De Rumeensche regeering schijnt met kracht te willen optreden tegen Grieken land en de Grieksche onderdanen in haar land. De Staatscourant deelt een besluit mede, waarbij alle invoer uit Griekenland wordt verboden en de Grieksche onderdanen in Roemenië onder worpen worden aan een dubbele grond belasting en een driedubbelen bedrijfs belasting. Van den merkwaardigen automobiel- tocht van het Spaansche Koningspaar hebben wij reeds melding gemaakt. Het blijkt nu dat de kaarten van het door gereisde landsgedeelte niet in orde waren. Met allerlei omwegen bereikte men ein delijk het doel, maar in een treurigen toestand. De koninklijke auto had een defect aan het stuur, en de auto's van het gevolg waren allen achtergebleven uit gebrek aan benzine. De geheele afstand bleek dubbel zoo groot als was opgegeven. In een treurigen staat kwamen Koning en Koningin eindelijk weer thuis, de hovelingen nog veel later met allerlei karren of op uitgeputte paarden, want hun auto's lagen overal in het gebergte bezwijmd. De Koning was woedend, hij heeft nu gelast dat men de geographische gesteldheid van Spanje eens beter moet nagaan, beginnende met de provincie Madrid. i ii Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigd onze meaning dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat, dat met suc ces aangewend wordt. Mejuffrouw Cldemenger, wonende Mun- telwal L 357 le 's Hertogenbosch, meldt ons het volgende: Sedert verschillende jaren heb ik geleden aan hevige pijn in de rech terzij en een benauwd, gedrnkt gevoel in de maagstreek. Ik had veel last met de urine elk oogenblik moest ik hieraan toe geven en dan kwamen er kleine koeveel heden. Bij het ininste wat ik deed, moest ik verschrikkelijk trauspirecreiiik was ge heel lustcioo? en aliijd afgemat, zelfs wanneer ik 's m irgens opstond, scheen 't ine toe alsof mijl» beenen hun dienst zouden weigeren. De geneesheer ztide mij da', het een nierziekte was, ducli alle goede zorgen bleven zonder resultaat, ik werd wanhopig en w.is baug dat ik mijn heele leven zoo verder zou moeten sukkelen. Toen Foster's Rugpijn Nieren Pillen als zulk een uitstekend middel tegen mijn soort ziekte aanbevolen werd, liet ik hier een doosje van kom-n en wie zal mijn bewondering en blijdschap egrijpen, toen ik reeds gedurende de eerste acht da gen mijn pijn totaal kwijt was. Het water is nu weer gewoon en ik voel mij veel vroo- lijker en sterker dan voor jaren het geval was. Waar ik kan zal ik de lijdende meu- schen trachten in te lichten om hen van hun ellende te verlossen. Ik ondergeteekeude verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Een kort woord gericht aan vrouweu. Velen onder u schijuen voortdurend ongesteld misschien lijdt gij aan hevige pijn in den rug aan een kwaal die gelijkt op afmatting aan migraine of overmanning der zenuwen. Wees niet te vlug in het vellen van een o irdeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde //vrouwenziek ten" zijn niets anders dan aandoeningen der niereu Verlies niet den moed en denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien Uw nieren welke in het spel zijn. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Mej. Oldemenger gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopeis er op attent, dat op iedere doos de handteekening James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dou.oulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel it f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. In het Seminarie te St. Michiel-Gestel zal ten gevolge van verbouwing dit jaar de prijsuitdeeling niet op de gewone plechtige wijze geschieden, terwijl het examen voor de eerstbeginnenden zal plaats hebben Maan dag 13 Augustus. - Deu 12en Aug. a.s, zullen te Genua scheep gaan met bestemming naar het vi cariaat Kan Sou (China) de eerw. pater J. de Jong, geboortig uit Made; naar Oost- Mongolië de eerw. pater P. van Dijk, ge boortig uit Stratum naar den Congo de eerw. pater Bouwman, geboortig uit Ubachs- b"g- Al deze missionarissen behooren tot de congregatie van het Onbevl. Hart van Maria te Scheut bij Brussel. Het Hof. Uit Apeldoorn wordt ons gemeld Na de ongesteldheid van H. M. de Koningin en het gevolg daarvan, was Z. K. H. Prins Hendrik ten prooi aan een hevige gemoeds beweging. Hij weende herhaaldelijk. Dr. Laurillard, tijdelijk te Apeldoorn, werd ten Paleize ontboden en kalmeerde deu Prins. De stemming in het Paleis is gedrukt. H. M. de Koningin is zeer zwak. Als de toestand bevredigd blijft, zal H. M. de Koningin-Moeder te 6 uur vertrekken. Op dat uur zullen dr. Roessiugh en de lieer Pot, arts, officieel de droeve gebeur tenis bulletineeren. Uit Den Haag wordt ons later gemeld Wij vernemen, dat Ilr. Ms. toestand zeer bevredigend is liet laat zich voorzien dat de Koningin spoedig herstellen zal. Men ver wacht dan ook geen geregelde bekendma king van bulletins. De Koningin-Moeder, die haar dochter gis teren bezocht, is om halfzes naar Soestdijk teruggekeerd. Dr. Roessingh, die nabij Het Loo zijn vacantie doorbrengt, kon zich ook van het Paleis naar zijn buitenverblijf begeven. De aanstaande oorlogsbcgrooting. Naar men aan het Vad. meedeelt, is de b^grootiag van Oorlog voor het jaar 190 7 geraamd op f 26.055.000, dat is ruim f 944.OüO lager dan die voor het loopende jaar is vastgesteld, en zulks in weerwil, dit verschillende posten verhoogd zijn moeten worden, ook in verband met de uitbreiding der landweer in 1907 en met de nog in uitvoering zijnde le-eruitbreiding, terwijl ruim een ton meer dan verleden jaar voor nieuwe kazernebouw wordt aangevraagd. Het totaal-bedrag der lagere ramingen op verschillende artikelen bedraagt f 1,402 090, waarbij echter valt op te merken, dat de bijdrage uit de begrootiug van Oorlog ten behoeve van de vestiugbegrooting, in ver band met de plannen van den minister ten opzichten van de Stelling van Amsterdam, voorloopig ruim f469,000 lager geraamd is dan het vorige jaar. Een waarschuwend voorbeeld. Er zijn een aantal inenschen, die nooit of nimmer hunne belasting betalen, dan nadat zij te voren eene „waarschuwing" hebben outvangen, waarvoor hun 5 cent wordt in rekenii g gebracht. Er zijn er velen, die het door hen ver schuldigde bedrag niet naar den ontvangpr dragen vóór zij eene//aanmaning" ontvangen en daar voor extra 10 cent mo°ten betalen. Sommigen blijven zelfs na de aanmaning nog in gebreke en gaan niet tot betaling over dan wanneer zii worden gesommeerd of zooals het in den volksmond heet //in naam des konings" hebben ontvangen. Dan wordt de zaak ernstiger en wil men zich vrijwaren van enorme vcrvolgingskosteu dan z»l men goed doen bij die eerste som matie onmiddellijk te betalen. Een sprekend voorbeeld daarvan geeft de N. Tilb. Ct. mededeelen. Zekere A. v. W. te Tilburwas over het dienstjaar 1904-5 als houder van 2 houden in de provinciale belasting op d-- trekdieren aangeslagen voor f 2. Op 31 Mei j. 1. werd hij gedagvaard tot betaling der belasting van twee gulden de kosten der dagvaarding bedroegen f2.25. A. y. Wstoorde zich niet daaraan en werd bij verstek veroordeeld tot betalingen op 9 Juli werd hem bij deurwaarders exploit het vonnis beteckend en zijne winkelgoederen en raeubelair werden in executoriaal beslag genomen, de kosten van het exploit bedroe gen f3.10, en zooals het stuk luidde, werd hij gesommeerd onverwijld te voldoen aan den inhoud van het vonnis en dadelijk te betalen: de hoofdsom f2.voor verevende kosten f 2,35 voor kosten grosse vonnis f 2.50 voor kosten beteckeniug vonnis en bevel onverminderd de verdere executie-kos ten f3 30 dus f9.05. Had de man t >cn maar betaald, maar denkende, d,it men hem toch voor twee gulden belasting niet zou uitverkoopen ueed hij het niet. En wat geschiedde nu? Er verscheen eene adve.te.nlic in de cou rant, waarbij een deurnaarder aankondigde dat op Dinsdag 17 Ju'i de verkoop van de in be«Lg genomen goedeien in bet openbaar zou geschieden. Nn kwam HolLi.d in last. Vrouw v W. begd zich j 1. Maandag naar den deurwaardi r om do zaak af te doen en moest toen betalen de som van f 27.25, zegge zeven en twintig gulden en vijf en twintig cei.t voor het voldoen van f 2hondenbelasting. Mgr. Van de Ven over Vakorganisatie. In een brief, door Z. D. H. den bisschop van '8-Bosch gericht tot den adviseur van „St. Severus", verklaart mgr. Mijn verlangen omtrent de organisatie is als volgt: le. Alle plaatselijke vakvereenigingen wor den bijgestaan door een geestelijken adviseur. 2e Alle veieenigingen van hetzelfde vak- gaan op in een Diocesane vakvereeniging. Deze dioces. vakvereeniging wofdt gevormd uit alle presidenten en secretarissen der plaat selijke vakvereenigingen, onder een hoofd bestuur, bestaande uit president, secretaris en penningmeester met huuuen geestelijken hoofdadviseur. Dit hoofdbestuur is tevens het dsgelljksch bestuur vau de diocesane vak- vereeniging. 3e. Door het hoofdbestuur kan de diocesane vakvereeniging zich federatief in verbinding stellen met elke katholieke vakvereeniging van andere bisdommen en ook andere ver- eenigingen, die een gelijk doel nastreven wat deze laatste betreft, telkens slechts maar voor een bizonder geval en in zooverre hier de katholieke beginselen samenwerking toe laten. Wal nu is regelmatiger en redelijker dan deze organisatie Immers. a. Zoo blijft de geheele vakorganisatie in het eigen bisdom ouder den eigen herder. b. Zij kan zelfstandig samenwerken met elk andere diocesane vakvereeniging. gelijk de bisschoppen samenwerkeu met elkander. c. Zoo vinden alle plaatselijke vereenigingen van hetzelfde vak gelegenheid, nu en dan de vakbelangen te bespreken en te behandelen. d. Zoo vindt men in het eigen bisdom ge legenheid om door diocesane vereeniging tot oplossing te brengen de moeilijkheden, die in plaatselijke vereenigingen ontstaan, en wor den bij qnaeslies ook uit andere bisdommen alle vereenigingeu gehoord, die daarbij op geldelijke of andere wijze kunuen betrokken worden. Kraukzinnigcu verpleging. Men schrijft aan het Ilsgzn, Na onderzoek bleek ous, dat in de be hoefte aan plaatsen in gestichten voor krank zinnigen verpleging weldra ruim zal zijn voorzien. In Castricum is in aanbouw 't provinciaal gesticht voor 600 patiënten, in Venrayeen maunengesticht eveneens voor 600, in Poor- tugael bij Rotterdam een stedelijk gesticht voor 600 mannen en vrouwen, in Apeldoorn 't Israëlitisch geiticht voor 150 lijder?, ter wijl voorbereidende maatregelen zijn getroffen voor oprichting van gestichten in Wolfheze, de Bilt en Bergen op Zoom, 't laatste van christelijk gereformeerde zijde. In Dru'en zal een gesticht verrijzen voor vrouwelijke idioten en 't gesticht te Warns veld bij Zutphen wordt belangrijk uitgebreid. Weldra dus overvloed van plaatse». Maar voor hoelang Vereeniging voor Gezondheidskolonicn. Als een bewijs van de uitstekende werking der uitzending naar de Gezond heidskolonies, waarvoor we thans ook in onze gemeente eene afdeeling bezit ten, knippen we 't volgende uit de N. Rott. Ct Maandagochtend is per sneltrein van 8.39 het tweede gedeelte (14) van de 40 kinderen die dezen zomer naar het koloniehuis Sonsbeek worden uitgezon den door het bestuur der Rotterdamsche Coöperatieve broodbakkerij en verbruiks- vereeniging Vooruitgang vertrokken, onder geleide van den president en den secretaris dier vereeniging, die zich tevens belast hadden de vorige afdeeling (26 kinderen) na een verblijf van 3 weken aldaar, weder naar Rotterdam terug te brengen. Per sneltrein aankomst Maas- i station te 4.06 is deze afdeeling alhier aangekomen. Er waren kinderen bij, die 3 pond, 5 pond, 6 pond, 7 pond, 8 pond pond zwaarder geworden waren ja zelfs één 9 pond. En werkelijk toont de officieele wichtlijst deze bijna ongeloofe- lijke wichtstoename aan. Dooreen ge nomen zijn de kinderen 5Vs pond aan gewicht toegenomen. Een resultaat dat nog nooit, als uw berichtgever zich niet vergist, noch in Ulvenhout, noch in Oostvoorne is bereikt. Jammer is, dat enkelen der zwaksten nog niet wat langer konden wegblijven, maar dat lieten de beschikbare fondsen nog niet toe. Er zijn er toch nog 4 gebleven en heden komen er te Sonsbeek nog 11 bij, die door de ouders gebracht worden, zoodat de vacante bedjes (30) weer geheel bezet zijn en voorts zijn alle plaatsen besproken tot 5 September en vele aanvragen tot plaatsing na 5 September, zijn nog bij het bestuur der Vereeniging voor gezondheidskoloniën in onderzoek. Koloniën. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint De Doeri-colonne heeft de sterke bergbentings Pondok en Kadok den IBen dezer de een na de ander genomen. De aanval werd door scheepsgeschut onder steund. De vijand bood hevigen tegen stand. Wij kregen 20 dooden en ge wonden, onderofficieren en soldaten. Den 19en werd Bontoe Asoe genomen. Thans ligt Pengela, de hoofdplaats van het Poeang-Tikoe-gebied, (Celebes) voor ons open. Uitleveringsverdrag tusschen Nederland en Griekenland. Op den 20sten dezer heeft te Athene de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 26 Augus tus 1905 aldaar tusschen Nederland en Griekenland gesloten uitleveringsverdrag. 11 nu 11 i m i IU EN Aanbiedingen te richten aan PETER NISCHANN, Schoenfabriek, Osterath (Rheinland) bij Krefeld. Brieven aan J. ROMMELAAR ZOON, Euschedé. ZELDZAAM AANBOD. Ter overname aangeboden een zeer^ goed reideerenöe Vieeschhouwerij en Spekslagerij, met royalen inventaris, op netten stand te Rotterdam, met vele vraag- clieutèle. Huur van bet huis zeer billijk. De zaak is voor uitbreiding vatbaar. Kooper kan zich 2 A 3 weken overtuigen. Br. fr. motto /Zeldzaam" Algem. Adv. Bur. MOKLIJKER, Agniesestraat 14, Rotterdam. P.S. Steller dezes is door militieplichteo genoodzaakt zijn zaak aan te bieden.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2