Nummer 60 Zondag 29 Juli L906. 29e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. (1IEUWS UIT KAATSHEUVEL. Reclame. «au U I T G k v li u Het is slechts een paar kilometer^ van hier verwijderd, dat zich het volgende geval voorgedaan heeft. Gij kent de plaats en mogelijk kent gj ook den heer L. v. Helvoiit, te Aalst iu Gelderland, die ons het volgende meldt n ('011 lil lit, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f O-^b. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. WAALWI]K, 28 Juli 1906. Wuulwijks Vocaal manneukwartct Het Waalvvijks vocaal-mannenkwar- tet, bestaande uit de heeren Jac Sars, Joh. van Bladel, Adr- Groenen en Adr. van de Ven, heeft besloten deel te ne men aan het concours (le afdeeling-) dat gegeven zal worden te 's-Bosch op Zondag .14 October a. s. door het Bosch Vocaal Mannenkwartet. Brug over 't oude Maasje tc Doeveren. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten besloten en bevolen, dat de brug te Doeveren geheel vernieuwd moet worden, zoodat de communicatie van Baardwijk met het Land van Heus- den en Altena weldra op afdoende wijze hersteld zal zijn. Reeds in 't begin van Augustus zal de aanbesteding plaats hebben. Bekroning. Gisteren behaalde de heer Willem Zuurhout alhier op de internationale hondententoonstelling te Arnhem, waar ruim 400 pracht-exemplaren waren aan gevoerd, met zijn Dobermann-pir.cher (teef) een len prijs open klasse en een zilveren beker als speciaal prijs. Marktwezen. Reeds meermalen is er in ons blad op gewezen en 't is voor niemand in Waalwijk een geheim meer, men kan het met eigen oogen aanzien, dat de >Waalwijksche markten* achteruitgaan. Wat voor onberekenbare schade dat voor den neringdoenden in onze gemeente is, we behoeven dit niet te herhalen, 't is reeds zoo dikwijls gezegd en geschre ven, dat het slechts in-herhaling-treden zou blijven, 't zouden zijnwoorden zon der daden. En al kan voor een groot gedeelte de schuld gelegen zijn in het feit, dat de markten zich meer verplaatsen naar de groote centra, wij weten daarentegen ook goed, dat de vreemdelingen vooral landbouwers en veekoopers uit de Lang straat en 't Land van Heusden en Altena gaarne naar Waalwijk komen. Daarom moeten wij alles doen wat in ons ver mogen is om die markten zooveel mo gelijk te verheffen, daarom was het van onzen gemeenteraad te prijzen, toen hij besloot door een premiën-stelsel, mis schien wel niet het meest doelmatige, de markten op te beuren. En al heeft dit nu niet aan zijne verwachtingen voldaan, geen reden is 't om stil te zitten. Gelukkig dat er meer personen zijn, die dit gevoelen en met genoegen ver nemen we dat van particuliere zijde po gingen worden in 't werk gesteld om het marktwezen van Waalwijk zooveel mogelijk te verheffen èn voor 't oogen- blik vragen we steun en medewerking voor dengene, die daarvoor 't initiatief neemt. Slaagt 't plan, dan zal geheel Waalwijk daarvan profiteeren, slaagt het misschien niet, dan hebben we tenminste gedaan wat we konden, gedachtig de spreuk >de poging in het goede is reeds te prijzen*. Aan de Edelachtb. heeren Burgemees ters in den omtrek is eene circulaire verzonden, verzoekende opgaaf der voornaamste veehouders en veekoopers in hunne gemeenten. Aan dezen zal dan eene vragenlijst ter beantwoording worden gezonden. Deze vragenlijst deelen we mede, zoodra de circulaires zijn ver zonden, thans zou het de zaak voor- uitloopen zijn. Zijn de antwoorden ingekomen, dan zal eene groote vergadering van be langhebbenden en belangstellenden wor den bijeengeroepen. Later daarover meer, voor 't oogen- blik zij men voldoende ingelicht en be velen wij de zaak in eenieders mede werking en steun. Beu loos gerucht. Dezer dagen liep in onze gemeente het gerucht, dat binnenkort hier een nieuwe groote schoenfabriek zou ge bouwd worden. Bij ons werd door tal rijken naar de waarheid hiervan gevraagd. Bij verschillende personen hebben wij geinformeerd, doch ook zij wisten er niets van, zoodat het praatje wel uit de lucht gegrepen zal zijn. De AJg Ned Boud vun Schoenfabrikanten. Men schrijft ons Wat heb ik aan den Bond Deze vraag hoort men nog wel eens stellen Men hoort dit niet alleen van niet-leden maar ook wel eensvan leden zelf. Het ligt niet in mijne bedoeling om hier het vele goede dat reeds door den Bond is en nog wordt gedaan, te beschrijven- Ik zou hiervoor toch meer plaats noodig hebben, dan mij in dit blad kan worden afgestaan. Ik wil echter die collega's wel eens iets anders onder oogen bren- hen.. Behalve het groote nut dat toch Gij allen ook hebt door de wedstrijden, cursussen enz. van den Bond, worden er toch op de vergaderingen wel dik wijls zaken behandeld, die U ook moeten interesseeren. Op de a s. Algem- ver gadering te Tilburg zal o- a. door den Heer de Graaff gesproken worden over het informatie-wezen Reeds dikwijls is het nut van informeeren duidelijk aangetoond en daarom mag het wel verwondering wekken dat er helaas nog vele schoenfabrikanten zijn bij wie de zuinigheid (d. vv. z. het niet-nemen van een of meer informatie's) de wijsheid bedriegt. Het is n. 1. lang niet vol doende te weten dat de winkelier of handelaar soliede is. Soms is het even gevaarlijk om met lui, die b.v. chica nearen of i. d. in zaken te treden als met hen die niet zoo buitengewoon be middeld zijn. Toevallig hoorde ik dezer dagen nog iets dat misschien wel reeds duizenden malen gebeurd is, en toch in mijn oog altijd een afzetterij blijft. Een schoenfabrikant komt in eene stad in een flinke schoenenzaak. Het gelukt hem aan den winkelier 12 paren laarzen te verkoopen, maar zij moesten heel veel anders gemaakt worden dan het monster. Hij levert het bestelde af, doch ontving direct een schrijven van den expediteur dat de zending geweigerd was, omrede zij een halve dag te laat was. De fabrikant gaat direct naar den win kelier en tracht hem alsnog de schoe nen te leveren. Na veel over en weer gepraat, worden de schoenen die hij door de aangebrachte wijzigingen aan geen zijner klanten kan verkoopen, voor twee derde van den prijs toch ten slotte aangenomen. Deze zaak bezorgde den fabrikant behalve het vele onaangename nog het verlies van f 25 ongeveer en een ganschen dag op reis Had deze man nu een informatie genomen die voor de leden slechts 60 cents kost, dan had hij zich voor veel schade en onaange naamheid gevrijwaard. Hoe dikwijls ge beurt zoo iets nog niet Ten slotte meen ik nog te hebben vernomen dat het in de bedoeling van het Hoofd-Besluur ligt in de >Schoen-Industrie" van tijd tot tijd iets over het credietwezen te schrijven alsmede om voor de grootste aftrogge- laars te waarschuwen. Het is te hopen, dat de Bond erin slage om aan derge lijke slechte praktijken eenigzins paal en perk te stellen. Ongelukken. Donderdagnamiddag hadden aan het station twee ongelukken plaats, die nog betrekkelijk goed zijn afgeloopen. De besteller van Van Gend Loos P. v. d. S., had bij het laden het ongeluk een rad over zijn hand te krijgen, met het gevolg dat deze aanstonds vreeselijk opzzettc en vrij ernstig gekwetst werden. Doordr van Gils werd aanstonds genees kundige hulp verleend. De brieven bode H had, terwijl hij vlug naar den trein wilde loopen, het ongeluk zijn hand tusschen het ijzeren hek aan het station te klemmen- Ook H. moest zich aanstonds onder genees kundige behandeling van dr. van Gils stellen. Aunbestcding. Aan het ministerie van waterstaat is Woensdag aanbesteed Het verhoogen en verzwaren van kaden langs de Donge, onder de gemeente Raamsdonk, prov. N.-Brabant, behoorende tot de werken voor de verlegging van de uitmonding van de rivier de Maas. Minste inschrij ver A. Verhagen te Made, voor f3541. Jaarwedden vun Burgemeesters en Secretarissen Naar de 's H. Ct, verneemt, is door Ged. Staten van Noord-Brabant onder nomen herziening der jaarwedden van de burgemeesters en secretarissen zóó ver gevorderd, dat de aanvraag om de koninklijke goedkeuring op handen is. BAARDWIJK. De besteding der vei nieuwing vau de brug over bet oude Maasje /al plaats hebben op Zateidag 4 Aug. a. s. eu de aauwijzing Donderdag 2 Aug. n. m. ten 4>/i ure ter plaatse. Was gepasseerdj jaar de oogst slecht, nu zijn de boeren in hun nopjes, nu is het een lust door de akkers te wandelou door de hoog opgewasseu, welgevulde aren. Verschil lende landbouwers ziju reeds met maaien be gonnen. Ook de aardappelen staan hier gunstig. BESOIJEN. In de Woensdagavond gehouden vergadering vau deu gemeenteraad, werd h"t nieuwe lid, de heer Jan Groenen als zoodanig goiustalleerd. Vervolgens werd overgegaan tot keuze van een wethouder, ter voorziening in de vacature van den heer Egidius de Bakker Gekozen uaherstemmiug de heer Willem Klerkx met 5 van de 7 stemmen. Ten slotte werd de rekening over 't janr 1905 aangeboden. DRUNEN. De rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1905 is den rand aaugebodeu in ontvangst op f 19333,05'/, en in uitgaaf op f 16462,45'/., alzoo met een goed slot van f2870,60. De hoofdelijke omslag dezer gameeute is door Hoeren Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd tot een bedrag van f 502,87'/i met 227 aanslagen. NIEUWKUIK. Door de Harmonie de «Een dracht" werd bij gelegenheid van het huwelijk van den heer F. Houêt, die ruim 20 jaar werkend lid is vau bovengenoemde vereeniging eene serenade gebracht. Tevens werd hem namens de vereeniging een cadeau geschonken bestaande in eene prachtige klok, die hem door Jhr. W. de la Court, beschermheer der «Eendracht" onder eene passende toesprauk werd aangeboden. Door zulk eene daad, geeft de vereeniging blijk, dat zij de verdiensten harer goede krachten weet op prijs te stellen. SPRANG. Naar verluidt zal de Christelijke zangvereenigiDg »I)e Harpe Zions", alhier, die gewoon is een pleizierreiaje te maken, ditmaal een rijtoer doen nnar Breda en om streken. Het uitstapje is bepaald op Woens dag 15 Augustus a. s. LOONOPZAND, 25 Juli. Bekroond. De heer Aug. Strijbosch alhier, is op de tentoonstelling to Leeuwarden bekroond met de gouden me daille voor zee- en jachtschoeisel. Het is reeds de derde bekroning 't is kranig. VRIJ HOE VEN-CAPPEL De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant brengt ter algemeene kennis, dat de jacht op klein wild wordt geopend op Zaterdag 25 Augustus 1906. De lange jacht (met windhonden) mag, gedu rende open jachttijd, alleen des Dinsdags en Zaterdags van elke week worden uitgeoefend. De jacht op groot wild is geoorloofd gedu rende de maanden October, November, Decem ber en Januari. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding \oor het zinkwerk van de Hooipers, aannemers de heeren KooijmanB en Kleinloog werd inge schreven als volgt F. van Oosterhout, Waalwijk f185. P. Gloudeman8, f190. Ant. n d f197. Koperslager SpraDg ^f204. J A. Delckers Capelie f214* Gegund aan den laagsten inschrijver. CAPELLE. Toen de heer J. O. van de Rechtvaart Woensdagavond per fiets de Hei- straat kwam doorrijden, welke niet van een lantaarn was voorzien werd hij door twee maréchaussees, die zich in het burger hadden gekleed, aangehouden en voor die overtreding der wet bekeurd. Dezer dagen ontstond er twist tusschen de heeren P. en 11. hl. gaf na enkele woorden met P. gewisseld te hebbeu, P. zoo'n Hinken stoot tegen de bor6t dat hij bewusteloos op den grond neerviel, waarna H. het hazenpad koos. P. werd door enkele toegeschoten per sonen binnen gedragen. Als eeu bijzonderheid kan worden aan gemerkt het volgende De heer A. le Sage mag er zich in verheugen dat zijn gezin in korten tijd sterk vermeerdert. Iu deze week Bchonk ziju echtgenooto ann twee meisjes het levenslicht. Dit is de derde keer, dat die vrouw van een tweeling bevallen is. Slechts één kind van die tweelinggeboorteu is overleden. Naar men uit goede brou verneemt heeft de Laugstraatsche afdeeling vau den Bood vau Nederlaudsche ouderwijzers een salarisbeweging op touw gezet. LOONSCHENDIJK. Hoewel de alhier ge vestigde Christelijk3 Zangvereeuiging De Lof- stem" nog geen talenten bezit, gaat zij toch iu haar ledental vooruit. Velen hebben met ja- loersche blikken het door die vereeniging ge maakte uitstapje aangezien. Nu zijner eenige jongelieden als lid toegetreden, teneinde een volgende keer zoo'n uitstapje mee te maken, oen uitstapje, waarvan velen verstoken blijven. Wij hebben het reeds iu 't vorig blad gemeld «lat het voor de leden een genotvolle dag was welke in vroolijkheid, ofschoon de grenzen vau luidruchtigheid wel eens werden over schreden, is voorbijgegaan, 't Behoeft niet te worden gezegd, dat er weer krachtig wordt gewerkt tot stijviug van de kas van den Penningmeester waaruit de kosten voor een volgende eventueele reis ruimschoots kunnen worden bestreden. KAAMSDONKSVEEK, 27 Juni. Bij de ten overstaan vau Notaris v. d. Meer gehouden provisioueele verkoopiug van het terroin van liet voormalige huis ten Üeijl alhier is dit, in 6 perceelen, ingezet als volgt Koop I f 1000, koop II f 1050, koop III f 600, koop IV f 4200, koop V f 1G25, koop VI f 1400. De toeslag blijft bepaald op Dinsdag 31 Juli a. s. KAATSHEUVEL, 27 Juli 1906. Eindelek. Nu de kermisdagen en voor een groot ge deelte ook de zomerdagen voorbij zijn, zal toch eindelijk, na niet al te laugen tijd meer, een begin gemaakt worden met het weer op. stellen der muziekkiosk. Het is wel te bejam. meren, dat van deze kiosk zoo weinig gebruik wordt gemaakt. Dit werk heeft f600 gekost, en ongeveer 3 maanden van het heele jaar is er iets van te zien. De overige maanden van het jaar, ligt dit prachtig stuk work voor oud vuil ergens opeen gepakt. Door onze beide Harmonieën worden slechts vier volks concerten iu een jaar gegeven, dus elk gezel- Bchap twee. En de schuld is m. i. aan de raadsleden, die geen ooren voor schoone mu ziek schijnen te hebben, anders toch zouden de maaudelijksche volksconcerten niet zijn af gekeurd en de daarvoor in den beginne uit getrokken som niet teruggebracht op f 20. Nog een weinig tijds en or worden concerten «pro Deo" verlangd. Bedevaart. Op Zondag 5 Aug n. s- zal de processie van hier naar Kevelaar vertrekken. De pel grims vertrekken 's morgens van uit Waalwijk Ser spoor en koeren 's Maandagnvonds uit evelaar terug. Een talrijke priesterschaar zal evenals vorige jaren de reis meemaken. Een achttal muzikanten der Harmonie »Ap- f)ollo« zal de pelgrims vergezellen tot bege aiding der gezangen. Moge prachtig weer deze bedevaart naar weusch doen slagen. Sohudepost Het jaar 1906 zal voor den landbouwer L. Verboven in deu Berkdijk nog lang in droevige herinnering blijven als zijnde voor hem ge weest vol ongelukken en tegenspoed. Voor enkele maanden stierf zijn paard ter waarde van riiimf300. Eeuigen tijd later een vet varken, en gister (Vrijdag) morgen lag een van zijn beBte koeien dood in den stal. Voor waar geen buitenkansjes om rijk te worden. De koe is verzekerd bij de plaatselijke zieken fonds, doch het is en blijft een heele schade post- Vukvereeniging. Bij verschillende personen wordt het plan ernstig overwogen, om te komen tot oprichting van een Vakvereeniging. Men is voornemens om iu den loop nog van dezen zomer, een bekend spieker uit te noodigen om het doel en werking van een vakvereeniging nader uiteen te zetten. Het oprichten van zulk een vereeniging wordt noodzakelijk geacht, omdat het meer op de weg van een Vakvereeniging ligt dan It. K. Volksbond om aan de verbetering der hier bestaande toestanden te werken. De It. K. Volksbond beoogt meer het algemeen belang. Moge genoemd streven succes nebben en zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van plan begonueu worden. Sedert eenigen tijd was ik lijdende aau een ongesteldheid der nieren, waardoor ik teel pijn leed in den rug juist boveu de heupen. Het was een dolle, ellendige pijn die me niet verliet en zich vooral 's morgens bij het opstaan deed gevoelen. Ik had dik wijls duizelingen en mijn maag ging er door van streek. De aanhoudende pijn hinderde mij dikwijls in mijn werk eu ik wist niet wat ik moest beginnen, want het werd van kwaad tot erger. Ik begon (oen Uw pillen te gebruiken en moet u eerlijk zeggen dat ik reeds dadelijk bij de inname verlichting kon waarntmen en na verloop van ses dagen was de pijn verdwenen. Ik wil thans nog een tweede doosje nemen om zeker te zijn geheel eu al van mijn ziekie te wordeu genezen. Ik ben U ten zeerste dankbaar voor Uw onschatbaar geneesmiddel en b-n overtuigd dat veel menscheu hieidoor vau hun lijden verlost zullen wordeu. Ik ondergeteekeude verklaar dat het bovenstaande waar is eu machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De zwakheid dor nieren wordt aangeduid door een dofte pijn en zwakte in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen, de wreede pijn verlaat hem niet gedurende den dag. 'a Nachts is het hetzelfde terwijl hij met smart in zijn bed woelt en tracht in te slapen, nimmer rustende op zijn rug, die 's morgens bij het opstaan pijulijker dan ooit schijnt. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Helvoirt gehad heeft. Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de haudteekeniug James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschisdt franco na ontvangst van postwissel it f 1,75 voor één of f10.voor zes donzen. Schrikkelijk dra ma De gemeente Tubbeke (Tubise) in het arrondissement Nijvel, is hel tooneel geweest van een gruwelijk drama, waarvan heel deu omtrek spreekt eu nog lang spreken zal. Het hoofd der ambachtsschool, de lieer Camus, werd des avonds om negen uur met dolk.tekeu vermoord in het station, op het oogenblik dat hij naar Brussel, zijne ver blijfplaats, wilde terugkeeren. De aanval was zoo plotseling, dat niemand hem kon voorkomen en dat de getroffene, toen de stationsbedienden toesnelden, hem reeds in een grooten bloedplas zagen liggen, stuiptrekkend en met den dood worstelend. De aanvaller, een fab ieksaibeider, Jozrf Griset genaamd, wonende te VGraveubrakel kou vluchten, zonder dat men er aanvanke lijk aan dacht hein gevangen te nemen. Dit wus oorzaak dat Griset zijue razernij, want de man moet razend geweest ziju, verder kon uitwerken. Hij liep naar huis, waar zijne vrouw zat te tuiddeu van hare zeven kinderen, waar van het oudste 15 jaar is, als een wild dier op de vrouw aanval lende, stuk hij haar den bebloeden dolk in het hart. De kindereu, dit gruwelijk foouetl ziende

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9