Nummer 61 Donderdag 2 Augustus L9U6. 29e Jaargang, j Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRaBANTSCHE POST. Eerste Blad. ANTO ON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Het Arbeidscontract BUITENLAND. üuitschland. Frankrijk. Rusland. Italië. BINNENLAND. I T G E V 15 U SMBBBUC isisgslriiülschf Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., Uitgever. franco te zenden aan den W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel cn wat mevrouw en dienstboden daarvan moeten weten. Reeds meer werd ons verzocht eens beknopt te willen laten volgen wat me vrouw en de dienstbode met de nieuwe wet heeft te maken. We geven 't hier, hoewel de gewone reeks onzer artikelen over dit onderwerp wordt voortgezet. Zoowel de dames, die dienstboden hebben, als die dienstboden zelve hebben in vele opzichten belang bij de nieuw aangenomen wet, die eerstdaags in wer king treedthet arbeidscontract, en wij geven daarom, in haar belang, de voor naamste bepalingen dier nieuwe wet hier, in onze eigen woorden, weer, dan kan, in de huiskamers en in de keuken, ieder voor zich eens nagaan, waarin zij te kort komen en dus zich voor last met de wettelijke machten be hoeden I De dienstbode is in dienst bij haar mevrouw de eerste is, volgens de nieuwe wet arbeider,* de laatste werk gever4haar overeenkomst een dienst betrekking. Bijna altoos komen zij mondeling over een wat het loon zal wezen, welke de werk- en rusturen enz. en dat staat bij de wet volkomen gelijk met een schrif telijke overeenkomst. Indien de mevrouw, bij het aannemen van een dienstbode, wil afwijken van de bepalingen, die de wetgever heeft gesteld of de meid wil het, dan moeten zij een schriftelijke ongezegelde overeenkomst aangaan. Dit is het gevalals mevrouw boeten bedingtals mevrouw bij ziekte het loon niet betalen wilals mevrouw, wanneer de familie op reis gaat, het loon van de dienstbode wil inhouden, als een van beiden het loon op andere tijden betalen wil als het plaatselijk gebruik meebrengt. Mevrouw wordt in dat geval geacht de toestemming van mijnheer te hebben om werkgeefster te zijn, de gehuwde dienstbode heeft die toestemming niet noodig, tenzij de man er zich tegen verzet, hetzij bij advertentie in De Echo, hetzij mondeling of schriftelijk bij me vrouw. Wil mevrouw de dienstbode ontslaan, dan heeft zij de toestemming van mijn heer niet noodig. Wil zij echter de dienstbode vervolgen, dan moet mevrouw den bijstand van mijnheer vragen. De gehuwde dienstbode kan echter alles zonder haar man doen het loon ont vangen (mits zij het ten bate van haar gezin uitgeeft), haar dienst opzeggen, het loon in rechten opvorderen enz. Een minderjarige dienstbode moet schriftelijk of mondeling de toestemming van vader of moeder hebben 'om een dienst aan te nemen. De godspenning. Als de nieuwe dienstbode den gods penning eenmaal heeft, kan mevrouw niet na een dag b.v. zeggen hou het geld maar en ruk uithet meisje houdt recht op loon. En evenmin kan de dienst bode den godspenning teruggeven en zeggen Ziezoo, nu zijn we allebei vrij. Er is een overeenkomst tusschen haar en mevrouw en die moet worden uitge voerd. De godspenning is iets extra's boven het loon, tenzij men anders afspreekt. Blijft de meid echter korter dan drie maanden, dan mag mevrouw in elk ge val het bedrag van het loon aftrekken. Men kan een dienstbode op proe: aannemen, maar nooit langer dan twee maanden en mevrouw en de meid beiden hebben gedurende dien tijd het recht elkaar onmiddellijk den dienst op te zeggen. Het loon. Volgens de wet mag het loon voor dienstboden bestaan uit geld, voedsel, woning enz. Een mevrouw mag een dagmeisje nemen en haar betalen met één of meer maaltijden per dag, mits zij bij mevrouw in de keuken eet. Wil een mevrouw, geheel onverplicht, haar dag meisje wat eten meegeven, dan is dit o-een loon. Bij ziekte is mevrouw verplicht gedurende «een betrekkelijk korten» tijd het loon uit te betalen. Die betrekkelijk korten tijd hangt van het gebruik af. 't Kan korter dan een week zijn of langer. De duur van den opzeggingstermijn is hierbij zeer zeker van belang. Mevrouw moet voorts zorgen voor be hoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling, tenzij de dienstbode lievei naar huis gaat, dan houdt die verplichting op. Wat mevrouw na de eerste vier weken uitgeeft, mag zij later terugvor deren. Zegt mevrouw de meid, die ziek wordt den dienst op, dan moet zij voor behoorlijke verpleging en behandeling zorgen gedurende den opzeggingstermijn. Uitbetaling. Het plaatselijk gebruik doet hier alles, maar verstandig is het, mondeling of schriftelijk, overeen te komen of men per kwartaal, per maand of per week betaalt. Zoo mevrouw niet op tijd be taalt, kan de dienstbode voor de eerste drie dagen niets vorderen, maar voor den 4den tot den 8sten dag 5°/o» verder tot den 33sten dag 10% en na 33 dagen 50% toeslag op het loon vorderen. Het loon op den lsten vervallend moet dus uiterlijk den 4den betaald zijn. Heeft mevrouw iets van de dienst bodé te vorderen, hetzij omdat zij geld geleend heeft, of iets gebroken dat moet worden vergoed, dan mag mevrouw telkens niet meer dan van het loon inhouden; vertrekt de dienstbode echter dan mag mevrouw de geheele schuld afhouden. Zondags. Mevrouw heeft het recht op Zondag haar dienstboden te laten werken, koken, enz., maar nooit meer dan strikt nood zakelijk. En het meisje moet haar gods dienstplichten kunnen waarnemen. Waar voor dienstboden bij het loon inwonen, voeding enz. begrepen is mag de dienstboden vorderen, dat dit over eenkomt met de eischen van goede zeden, gezondheid en plaatselijk gebruik. Als mevrouw met de familie op reis gaat moet zij niet alleen het loon, maar ook kostgeld betalen. Getuigschrift. Mevrouw is verplicht een getuigschrift te geven, als de meid, die weggaat, dat verlangt. Daarin moet staan de aard van den verrichten arbeid en de duur der dienstbetrekking en, als de meid het wil, de wijze, waarop de dienst is ge ëindigd. Wil de meid het niet, dan mag mevrouw daaromtrent niets in het ge tuigschrift zetten. Ontslaat mevrouw zon der opgave van redenen, dan moet zij dit in het getuigschrift vermelden. Loopt de meid weg en wil zij een getuigschrilt dan mag mevrouw daarvan melding maken. Geeft een mevrouw te mooie getuig schriften af, waardoor een andere me vrouw er in loopt en later »schade« lijdt, dan moet de eerste mevrouw de tweede die »schade< vergoeden. Wanneer mevrouw weigert het door de dienstbode gevraagd getuigschrift af te geven of indien zij in het getuig schrift tegen beter-weten-in onjuiste me dedeelingen heeft opgenomen, moet zij de dienstbode de schade, die deze daar door lijdt, vergoeden. Ook wanneer zij opzettelijk mondelinge inlichtingen geeft, kan de dienstbode haar voor schadever goeding aanspreken. Opzegging of ontslag. Mevrouw en de meid moeten elkaar den dienst opzeggen met den termijn, waarover het loon looptdus een week of een maand te voren, maar voor ver dere termijnen, drie maanden b. v. b. is zes weken voldoende, tenzij schrifte lijk de termijn van drie maanden is vast gesteld. Bij dringende redenen (die men even tueel voor den rechter zal moeten be wijzen, die ze dan nog beoordeelt), mag mevrouw de meid op staanden voet ontslaan en mag de meid op staanden voet vertrekken. De wet noemt een dringende reden alle gedragingen, daden en eigenschappen (van den arbeider), die maken, dat men van den werkgever niet kan eischen, dat hij den arbeider in dienst houdtonzedelijkheid, slecht gedrag, ernstige ongeschiktheid, oneer lijkheid, mishandeling, beschadiging enz. voor den arbeiderdat redelijkerwijze niet kan worden gevergd, dat hij de dienstbetrekking laat voortdurenmis handeling, grove beleediging of ernstige bedreiging, onzedelijke handelingen, niet betaling op tijd, onvoldoende kost en inwoning, enz. Schadeloosstelling kan men aan den rechter vragen, die de dringende redenen beoordeelt. Mevrouw of de meid kunnen ook binnen den opzeggingstermijn van elkaar gaan. Maar dan moet schadevergoeding worden betaald gelijk aan het in geld vastgesteld loon, dat de dienstbode na den dag der opzegging zou verdiend hebben tot het einde van den vastge- stelden termijn. Is die termijn dus drie maanden en wordt bijv. door mevrouw een week na den lsten den dienst op gezegd, dan moet de volle drie maanden loon worden betaald, duurde de termijn een maand, dan de volle maand enz. Wederkeerig kan de dienstbode door mevrouw om schadeloosstelling worden aangesproken, indien zij binnen den op- zeggingstermijn heengaat. Die schade loosstelling is eveneens het bedrag van het loon, dat de dienstbode na den dag der opzegging zou verdiend hebben, indien zij op normale wijze de betrekking had geëindigd. Het is dus voor de dienstbode zaak niet maar zoo weg te loopen, mevrouw he.eft het recht van haar vergoeding te eischen. Voor den rechter. Alle vorderingen die bij niet-uitvoering van deze bepalingen volgen, worden voor den kantonrechter beslist. Wenscht men dit, dan schrijft men op ongezegeld pa pier naar den kantonrechter (adres ter griffie) met zoo men kosteloos pro- cedeeren wil een acte van onver mogen en de kantonrechter bepaalt dag en uur waarop de zaak zal dienen. Dat zal nooit langer dan 40 dagen na de ontvangst van het schrijven mogen duren En vijf dagen voor het proces wordt men opgeroepen. Tot zooverre de wet. Wij hebben hier uit de wet de voor naamste bepalingen, die mevrouw en dienstbode betreffen, medegedeeld. Ver schillende details, die wel nimmer zullen dienen, hebben wij niet vermeld. Men zal tot de conclusie komen, dat een groot deel dezer bepalingen al in de practijk werd gevolgd, schoon zij nu eerst in de wet zijn vastgelegd. En dat evenals tot heden het toch altoos in beider belang is, dat mevrouw en de meid het samen goed kunnen vinden I gisteren in Rambouillet gehouden minister raad zich bezig met de afschaffing der dood straf, tengevolge, van het besluit der begroo- tingscomnrssie de 17000 francs voor de beroldiging van den beul en zijn helpers te schrappen. In principe sprak de ministerraad zich voor de afschaffing uit cn droeg den minister van justitie op een andere indeeli"g der straffen op te stellen. Monsieur Paris", met andere woorden de beul Anatole Dreibel, vindt h t niet erg, als de guillotine wordt afgeschaft. Ilij beeft zijn schaapjes op het droge. Hij bezit een mooie villa te Bellemont, welke hij kocht na de onthoofding van llavachol, omdat hem torn niemand meer een woning wilde ver huren uit vrees voor anarchistische aan klagen, een huis van zes verdiepingen in de reu de la Convention, een automobiel en een autofiets. De dood van de doodstraf is dus de dood van den beul nog niet. De instructie tegen de ingenieurs, die de redding der verongelukte mijnwerkers van Courrières hebben geleid, is geëindigd met de vrijspraak der ingenieurs. Er zijn nu IU64 lijken bovengebracht. Nog 31 lijkeu (of overblijfselen) van mijnwerkers moeien in de mijnen liggen. Prins Oscar van Pruisen, 's keizers vijlde zoon, heeft een schitterend eindexamen aan het gymnasium afgelegd. De 19-jarige gaat nu met zijn moeder een zeereisje mak°u op de Oostzee. Volgens een officieele statistiek telt Duitschland op het oogetiblik 61,102.000 zieleu. In het begin van December 1905 bedroeg het aantal zielen 60,605,183; in het tijdsverloop van een half jaar is de be volking dus met een half millioeu toegenomen. Behalve met de goddelijke Sarah hield de Is tot nu toe van een algemeene omwen teling of werkstaking ten gevolge van het ontbinden der Doema nog niet veel te uier- keu geweest, langzamerhand komen er on rustbarende berichten, waaruit blijkt, dat het revolutionnaire monster hier eu daar den kop begint op te steken. Te Poltawa zijn Vrijdagavond' ernstige militaire onlusten voorgevallen. Infanteristen van het Sjefskische regiment, die eenige arrestanten wilden bevrijden, werden bescho ten door kozakken, zoodat een soldaat ge dood en vier soldaten en een burger gewond werden. De rust was Zaterdag hersteld. Tusschen Armeniërs eu Tartaren is le Sjoei.ja in den Kaukasus ernstig gerochten. De stad werd daarbij twee dagen lang uit 21 stukken geschut gebombardeerd en in brand geschoten. Daarna kwamen de strij dende partijen tot een vergelijk, en elk koos vijf gemachtigden om de voorwaarden van een duutzsmen vrede va9t te stellen. De boerenbeweging neemt toe in de gou vernementen Moskou, Kaloega, Toela, Orel eu Rjasan. In Podolië, bij de Oostenrijksche grens, is het tusschen boeren en dragonders tot een gevecht gekomen, waarbij eenige boereu gedood en verscheiden dragonders gewond werden. Volgens een bericht, behielden de boeren de overhand. In het district Noecha, in het gouver nement Jeliswetpol, heerscht volkomen an archie. De hcele buurt is vol roovers. In het district Gori, in het gouvernement Tiflis, weigeren de boeren belasting te be talen. Afdeelingen van de Koude Honderd verjagen de veldarbeideis van de landerijen der grondbezitters. De bevolking is een be lasting ten bate van de revolutie opgelegd. Uit deze berichten blijkt maar al te zeer dat de toestand op 9ommige plaatsen zeer ernstig is. De actie voor de algemeene staking wordt levendiger. De raad der werkliedeu afge vaardigden heeft reeds een manifest uitge- vasrdigd, waarin zij tot de algemeene sta king oproept. Do marine-krijgsraad van Sebastopol heeft uitspraak gedaan over de matrozen die, wegens de militaire woelingen aan het eind des vorigen jaar* terechtstonden. De vier voornaamste beschuldigden werdeu ter dood veroordeeld een tot levenslange tuchthuis straf, 32 tot tuchthuisstraf van verschillen den duur. Vijftig matrozen kregen gevan genisstraf, zes werden vrijgesproken. Over het oproer te Sveoborg wordt door het Petersburgsche telegraafagentschap uit Helsingfcrs gemeld Gisterenavond is in de vesting Sveaborg bij een pioniercompagnie een oproer uitgebroken, waarbij zich een aantal artilleiisten aansloten. De oproerlingen maakten zich meester van drie gedetacheerde forten er. openden een kanonade op de ves ting, waaibij dooden eu gewonden vielen. De bezetting van de vesting werd met twee compagnieën versterkt. Heden hield de ka nonade op. Hedenmorgen drongen een groot aantal particuliere personen de bureaux van de haven van Skatoeden binnen. Zij waren door matrozen van wapens voorzien. Spoedig begon ook het oproer onder de bemanning van de vloot. Met spoed ontboden troepen sloten het door muiters bezette fort Skatoeden at van de stad. De gebouwen, waarin de op roerlingen zich verschanst hadden, werden door drie kruisers en mitrailieurs onder vuur geuomen. Hedenmiddag droDgen de troepeu de haven binnen eu ontwapendcu •Ie oproerlingen. l)e Osservatore Romano van Maandagavond bevat een Encycliek aan de Italiaansche bisschoppen, die gedateerd i9 van den 28 dezer. De Paus vermaant daarin de bisschoppen, al hun krachten en energie aau te wenden tegen de groote nadeelen, die reeds treurige gevolgen hebben gehad. Z. II. heeft bisschoppelijke brieven ont vanger., waarin bitter geklaagd wordt over de luchteloosheid en den geest van onaf hankelijkheid onder de geestelijkheid. Na melijk onder de jongere geestelij beid heerscht zulk een heillooze geest van onge hoorzaamheid, en zelfs in de seminaries vonden dergelijke beginselen uitbreiding. De Paus verzoekt de bisschoppen, van de geestelijkheid en clerici de strengste gehoor zaamheid te verlangen. Onze Koningin. De Rheiriisch-Westfiiliache Zeitung bevat het volgend artikel ^lieden heerscht nog het stil verdriet. Toch dringt zich de yraag naar voren Aan wieu d3 schuld Men zal zich wellicht her inneren, dat we reeds vóór een paar jaren klaagden over de openlijke onvoorzichtig heid van de verantwoordelijke raadgevers. In April toen het blijde gerucht voor 't eerst opdook hebben wij 't weersproken. Omdat 't o is onmogelijk toescheen, dat de Koningin na alles wat reeds voorgeval len is oüder die omstandigheden de ver moeienissen van het Amslerdamache bezoek zou verdrageu. „Ook later heeft II. M. niet die groote voorzorgen in acht genomen, die men m medische kringen voor onafwijsbaar noodig hield. „Nog vóór acht dagen ontving K. M. de leden der Rembrandt commissie op een tuin feest. Er kan zoo is me gezegd niet luide genoeg worden geprotesteerd tegen die voortdurende geringschatting van 't dringend uoodige. Der Koningin behoorde geraden te worden, Zich geruimen tijd aan Haar bezigheden te onttrekken en ergens in 't Zuiden uitsluitend voor haar gezondheid te leven. Wel is 't bekend, dat Koniugiu Wilhelmina met Haar omwikkeld plichtsge voel en Ilaar sterk zelfbewustzijn hiervoor moeielijk zou ziju te vinden. Doch bier behooren hoogere overwegingen den doorslag te geven. Het Nederlandsche volk kan en moet van de raadgevers der Kroon verlangen, dat althans iedere uiterlijke oorzaak wordt weggenomen, die aanleiding kan geven tot het vernietigen van wat door ieder zoo vurig

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1