Nummer 61 Donderdag 2 Augustus L906. 29e Jaargang. J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE ÉTOOEDBEaBANTSCHE POST. Tweede Blad. NlËuwF^ ANTOON T IEL EN, Provinciaal Nieuws. Uitgever: WAALWIJK. telefoonnummer 38 iitiijtsMiiülschf Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot f letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. i WAALWIJK, 1 Aug. 1906. Wedstrijd A.'N. B. r. S In Patronen maken en gemaakt schoenwerk. Deze wedstrijd heeft naar wij verne men een beslist groot succes. De deel name was zeer talrijk. Niet minder dan 49 paar schoenen zijn ingezonden, ter wijl ook de inzending patronen bedui dend talrijker is dan vorige jaren, en wat nog meer zegt, het ingezondene is ook veel beter dan vroeger. Door de Tee- kenschool uit Waalwijk en die uit Oister- wijk, door den Heer Sterkenburg uit Leeuwarden en den Heer Höhner uit Tilburg zijn ter opluistering nog ver schillende patronen en teekeningen in gezonden. Het een en ander zal dus een goed geheel vormen. De jury, be staande uit de Heeren P. van Beckum, Rotterdam, A. S. Waisvisz, den Haag en Ad. Goverts, Dordt, voor de schoe nen en K. Frielink uit Amsterdam, J. B. van As uit Bergenopzoom en W. G. Peters uit Amsterdam voor patronen, had lang geen gemakkelijke taak om uit net vele goede het beste uit te zoeken. De uitslag van de bekroningen zal a.s. Zondag op de vergadering in Tilburg bekend gemaakt worden, waar alsdan de medailles en geldprijzen al in ontvangst kunnen genomen worden. De diploma's worden dan later thuis gestuurd. Het is wel te verwachten dat de Tentoon stelling die a.s. Zondag in de Ambachts- en Industrieschool te Tilburg geopend zal zijn van twee tot zes uur, en 8 dagen daarna in Waalwijk op de zaal Musis Sacrum, veel bezoek zal trekken. Ben moderne schoenfabriek. Het lag als altijd in onze bedoeling om zoodra de kolossaal uitgebreide Waalwijksche Stoomschoenenfabriek van den heer A. H. van Schijndel geheel gereed was, nl. wanneer alles, niet alleen de eigenlijke fabriek, maar ook de kan toren, magazijnen, in 't kort de geheele onderneming was opgeleverd en geinstal- leerd, eene beschrijving daarvan te geven, waartoe ons de welwillendheid van den eigenaar wel in staat zou hebben ge steld. Wij hebben daarvan ditmaal de pri meur niet kunnen hebben, reeds Zater dag kwam in een ander blad, d Prov. Ct. eene correspondentie uit Waalwijk, over deze prachtige inrichting voor ten minste wat de eigenlijke fabriek betreft, welke wij hier laten volgen Dezer dagen was het ons vergund een kijkje te nemen in de aanzienlijk ver- groote stoom-schoenfabriek van den heer A. H. Van Schijndel alhier. Van hetgeen wij in die modelinrich ting hoorden en zagen, mogen enkele bijzonderheden hier volgen. Het geheele gebouw, staande aan de Oostzijde der Stationsstraat heeft een lengte van ongeveer 60 M. bij een breedte van ruim 20 M. In het voorste gedeelte bevinden zich de kantoren, de wacht kamer en het schaftlokaal, alle volgens de nieuwste eischen des tijds ingericht. Onmiddellijk daaraan grenst de eigen lijke fabriek, die 45 bij 20 M telt, dus eene ruimte beslaat van 900 vierkante M. Het daglicht dringt in volle stroomen door het hooge matglazen dak en de talrijke open- en toeslaande vensters in den zuidelijken gevel naar binnen, weer kaatst tegen den fraaien, met gele tegels belegden vloer, de groene ijzeren pilaren en de geel gelakte met bruinroode bie zen afgezette delen en gebinten der zoldering, waardoor het geheel die le vendige opgewektheid erlangt, welke zoo. gewenscht, ja schier onmisbaar bij den arbeid is. In deze hel verlichte ruimte zijn on geveer 70 mannelijke en ruim 40 vrou welijke arbeiders ijverig in de weer, om de hun opgelegde taak zoo goed en vlug mogelijk te verrichten. Het geklop, getik of welk geluid hun arbeid ook maakt, wordt echter grooten- deels overstemd door het gerekketek der ongeveer 50 stik- en knoopsgatmachines volgens het systeem Pfaff en het gesuis, gesnor of geratel der vele andere, groo- tere machines, alle in beweging gebracht door een stoommachine van 45 paarden kracht. En toch werken die drukte en beweging, die massa geluiden niet ver moeiend of afmattend, zelfs niet op hem, die, ongewoon aan zulke bedrijvigheid, voor de eerste maal de fabriek binnen treedt. Dit komt, wijl overal en in alles de stiptste orde en regelmaat regeeren en elk onnoodig gepraat of hinderlijk gedruisch zorgvuldig vermeden wordt. Opvallend aangenaam is de temperatuur in dit reusachtig lokaal. In den zomer is het er, dank zij een uitmuntende, ver nuftig aangebrachte ventilatie, koel en frisch, terwijl 's winters door eene cen trale verhitting er een aangename warmte heerscht. Tevens is de lucht, zoo goed als stofvrij, daar al het stof, hoofdzake lijk voortgebracht door de schuur- en uitpoetsmachines, door een exhauster van kolossale afmetingen opgezogen en naar elders geroerd wordt. De privaten en urinoirs, welke zich mede in den voorbouw bevinden, zijn van de aller nieuwste vinding en volkomen reukloos. Als wij hier nog bijvoegen, dat de ver lichting des avonds geschiedt door 250 a 300 electrische gloeilampen, de arbei ders ten allen tijde zuiver drinkwater uit de leiding kunnen bekomen, bij brand twee kranen van groote capaciteit on middellijk in werking gebracht kunnen worden, terwijl het personeel door meer dere uitgangen op verschillende punten het gebouw kan verlaten, dan zal het wel geen betoog behoeven, dat deze fabriek, beschouwd ook uit een oogpunt van hygiène en veiligheid, het volmaakte zeer nabij streeft. Een wandeling door de verschillende mannen- en meisjesafdeelingen bewijst ons niet alleen, hoe, door een oordeel kundige verdeeling van den arbeid, de productie enorm vermeerderd wordt, doch ook welk een hooge vlucht de schoenfabrikatie in het algemeen en op deze inrichting in het bijzonder genomen heeft. Men staat eenvoudig verbluft, als men ziet, hoe vlug en accuraat hier alle machines, van de grootste tot de kleinste, haar werk verrichten en het verwondert ons niet langer, dat het schoeisel, ver vaardigd volgens het Original Good year Welt-systeem", de eenige inrichting van dien aard in Nederland, zich op alle markten der wereld een blijvende eereplaats veroverd heeft. Kan de leek bij het aanschouwen van een en ander zijn oogen haast niet ge- looven, wat moet dan wel de vakman genieten, waar hij de twee zwikmachi nes, de nieuwe overhaal- en hakken- persmachine (beide laatste nog geheel eenigin ons land) alsmede zooveel andere, schier bezielde ijzeren werktuigen, de eenvoudigste als de meest samengestelde bewerkingen, volmaakt zuiver ziet ver richten. Wat steekt het lot der arbeiders, welke meest allen op deze fabriek een flink weekgeld verdienen, gunstig af bij dat van den handwerker, die, gezeten in een duf, bekrompen vertrekje, zwoegende van den vroegen morgen tot den laten avond, zelfs vaak tot middernacht, voor zooveel moeite en zweet slechts een karig loon halen kan. Wanneer alle thans aanwezige machi nes in volle werkiDg en de nog ontbre kende arbeiders aangesteld zullen zijn, kan in drukke tijden de productie tot 2500 a 3000 paar per week worden op gevoerd. Zou deze productie later nog te klein blijken, wat door de sterk toe nemende vraag naar dit gerenommeerde en onovertroffen schoeiel zeer goed mogelijk is, dan kan de fabriek aan de vóorzijde nog aanmerkelijk worden uit gebreid. Met deze mogelijkheid is dan ook bij de huidige verbouwing voldoende rekening gehouden. Als straks stelling en bouwmaterialen opgeruimd zijn, de oude kantoren achter de fabriek tot magazijnen ingericht, de nieuwe aan de voorzijde gemeubileerd en betrokken zijn, terwijl vóór het ge bouw een sierlijke bloemtuin prijkt, dan zal men van de straatzijde een onbelem merd uitzicht hebben op den eigenaar- digen met roode en witte steenen op getrokken gevel der groote fabriek, die getuigenis aflegt van de bekwaamheid van den architect-opzichter, den heer H. Meulkens, de degelijkheid van den aan nemer, den heer A. Treffers, en de rustelooze vlijt en energie van den onder nemer, den heer A. H. Van Schijndel, die, gesteund door zijn wakkere zoons, deze fabriek tot eene model-inrichting, welke eenig in haar soort genoemd mag worden, heeft weten te verheffen. Koninginnefecst. Naar wij vernemen bestaat er alle kans dat ook dit jaar Hr. Ms. verjaardag in onze gemeente niet onopgemerkt zal voorbijgaan. De voetbalclub W. V. heeft eene commissie uit haar midden gekozen, die thans plannen voor een geschikte feest viering beraamd en welke wij, zoodra ze meer vasten vorm hebben gekregen, onzen lezers zullen mededeelen. Militair onderricht. Als een bewijs hoezeer men de gun stige voorwaarden verbonden aan 't voorbereidend militair onderricht, als o. a. keuze van garnizoen, 4 maanden dienen enz., alhier weet op prijs te stel len, moge dienen, dat zich voor den a. s. cursus in onze gemeente 3 jonge lieden hebben aangemeld De FruBk. Zondagmorgen werden van de gym nastiekvereniging >De Frank* in den tuin van den heer J. Fransen een paar foto's genomen door de firma Wed. Th. van Delft. Zij zijn zeer goed geslaagd. Een geeft de club weer in gewone groep, de andere in een zeer mooien stand. Begrafenis. Hedenmorgen passeerde door onze gemeente naar Loonopzand een extra- tiam, bestaande uit een wagon, bevat tende het stoffelijk overschot van de Hoogwelgeboren Vrouwe Anna Maria Carolina Justina Theresia Verheijen geb. de Bruijn, echtgenoote van Jhr. Mr. F. X. A. Verheijen, te 's-Bosch op 47-jari- gen leeftijd overleden en een rijtuig voor familieleden. De ter aardebestelling en bijzetting had dezen middag te Loon opzand in den familiegrafkelder plaats. Ongeval. Het prachtige, zwarte werkpaard van den voerman, den heer H. v. L. alhier lag hedenmorgen dood in den stal. Gisterenavond was het wel niet ge heel in orde, wat men toeschreef aan de hitte, maar men vermoedde niet dat 't zoo ernstig was. Voorwaar eeri leelijk schadepostje Naur Duitschiund. Morgenochtend vertrekken een 6-tal inwoners onzer gemeente naar Duitsch- land, om daar werk te zoeken aan weg werken of op fabrieken, daar voor ver schillende knechten van handwerkers, naar men ons meedeelde, niet voldoende arbeid is te bekomen. Juurweddcn van heeren burgemeesters en secretarissen. Men schrijft ons Door de Administratieve Vereeniging voor Vechel en omstreken (Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen), gevestigd te Vechel, niet door de Afdeeling Noord-Brabant van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente-Amb tenaren, zooals destijds abusievelijk door verschillende bladen gemeld werd werd, op het einde van het jaar 1903, het initiatief genomen, eene poging aan te wenden om verbetering te verkrijgen in de salarissen van burgemeesters en secretarissen in deze provincie. Te dien einde werden door genoemde vereeniging de andere administratieve vereenigingen in deze provincie, nl. Tilburg, Waalwijk, Eindhoven, Land van Cuijk en Helmond, uitgenoodigd tot eene vergadering te 's-Hertogenbosch, welke vergadering zeer druk bezocht werd en waarin eene commissie werd benoemd, bestaande uit drie burgemees ters (St. Oedenrode, Stratum en Haps), en drie secretarissen, (Waalwijk Vechel en Woensel), die belast werd met het samenstellen van een adres, dat in de tweede daarop volgende vergadering van algevaardigden der administratieve vereenigingen, weder te 's-Bosch gehou den, werd vastgesteld. In deze verga dering werd mede het voorstel gedaan, om, wijl in zeven provinciën van het Rijk het salaris van den burgemeester hoogeris dan dat van den secretaris, het in drie provinciën gelijk staat en alleen in Noord-Brabant het salaris van den burgemeester een paar groote ge meenten uitgezonderd beneden dat van den secretaris staat, H. H. Ged Staten uit te noodigen, met het oog op de steeds toenemende werkzaamheden, aan het burgemeestersambt verbonden, tengevolge van de vele nieuwe wetten en voorschriften, het salaris van burge meester en secretaris gelijk te stellen en eene regeling te verzoeken, zooals later in >de Gemeentestem* No 2784, jaargang 1905, sub 8, nog eens werd aangehaald. De meerderheid der vergadering be sliste echter, en o. i. zeer terecht, het Gedeputeerd Bestuur in deze niet voor uit te loopen, en omtrent de regeling geerx verzoek te doen, wellicht in stilte hojysnd; dat ook ongevraagd aan veler "wensch zou worden voldaan. Bovengenoemde commissie bracht daarop bezoeken aan den H Edelg, heer Commissaris der Koningin en de heeren leden van Ged. Staten en zond het vastgesteld adres in. Korten tijd daarna werd door Gedep. St. het adres aan de gemeentebestuien gezonden om advies en thans kan men in de bladen lezen dat de regeling reeds zoover gevorderd is dat eerlang de ko ninklijke goedkeuring zal worden ge vraagd. F. Ct. BAARDWIJK. Door op handen en voeten weg te kruipen wist zich het kiud van A. v. G. nog bijtijds te redden, anders had het zeker een slachtoffer geweest van den tram. Hoewol het als een wonder mag beschouwd worden, dat hier nog geen kinderen zijn overreden, toch wordt den ouders voor de zooveelste maal op het hart gedrukt toch voorzichtig te zijn en wel vooral rekening te honden met de snelle vaart die de tram in onze gemeente heeft, opdat, zij het dan ook voor de eerste maal, niet «poedig een ongeluk te betreuren valle. Terwijl A. M alhier gepasseerden Za terdag in het café van J. v. M. een glaasje bier gebruikte, werd hij plotseling door een toeval getroffen, sloeg achterover en kwam met het achterhoofd tegen een hoekig voor werp, waardoor hij een flinke woude bekwam. Hevig bloedend werd hij opgenomen en naar zijne woning getransporteerd. Dezer dagen viel het kind van U. M. alhier van een paard en werd ernstig gebles seerd opgenomen. De ouders moesten de hnlp van den geneesheer inroepen. Voor velen een les om geen kinderen op een paard te zetten. J. v. U. alhier, die voor zaken op een vlugje eene boodschap wilde doen, had het ongeluk van do fiets te vallen, waardoor hij vrij onzacht met den klinkerweg in aanraking kwam. Behoudens eenige vrij ernstige kneu zingen aan den arm. kwam hy overigens met den schrik vrij. Door het bestuur is de leverantie verleend van brood en aanverwante artikelen voor de coöperatie» Ons Belang* aan den Heer J. J. Ketelaars te Drunen. De overeenkomst is gesloten voor den tijd van 13 weken met ingang van 6 Augustus a. s. BESOIJEN. Op Zondag 12 Augustus a. s. zal de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak, onder de zinspreuk „Virtue Nobilitut Ar!em« van Waspik een coucert geven in den tuin van den heer Stans van Dougen te Besoijen. OÏBteren werd door de maréchaussee ge arresteerd eu heden ter beschikkiug van den officier van justitie te 's-Bosch gesteld, zekere R. alhier, verdacht van slechte handelingen met minderjarige kinderen. SPRANG, 1 Aug. In de Maandagavond ten zeven uur gehouden vergadering van den gemeenteraad, waren afwezig de heeren Mayers, Verhoeven en Rijken. Na voorlezing der no tulen van do vorige vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, deed de voorzitter raededeeling dat Ged. Staten het besluit van den raad om het jachtrecht onderhands aan den hoer A. Verbunt te ver pachten, hebben goedgekeurd. De rekening over het dienstjaar 1905, welke iu uitgaaf f9598,101/» en in ontvangsten f 10364,85»/» bedroeg en alzoo sloot met een goed slot van f766,75, werd mot algemeeue stemmen vastgesteld. Hierna werd de vergadering gesloten. Dezer dagen had een fietser het ongeluk door den vork van ziju fiets te vallen. De man bekwam zulke kwetsuren dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Maandag 1. 1. maakten de school kinderen Onder geleide van eene onderwijzeres en twee onderwijzers het aangekondigde uitstapje naar den Haag en Scheveningen. Dat de kleinen profiteerden behoeft niet gezegd. Zij keerden over voldaan per laatsteu trein in Waalwijk, terug, waar ze nog eene versnapering ontvin gen eu kwamen omstreeks 10 uur in onze ge meente aan. CAPELLE, 31 Juli. In den nncht vau Zondag op Maandag hebben zich enkele bel hamels toegang tot den tuin van J. weten te verschaffen. Nadat zij hier alle bloemen had den vernield, hebben zij den tuin verlaten. Een spoor van de daders is niet te ontdekken. MEEUWEN. Benoemd in het dagelijksch bestuur van het waterschap de Eethensche en Meeuwensche zeedijk, tot dijkgraaf D. van Buuren te Meeuwen en tot heemraad P. W. Boll te Eethen. DUSSEN, 31 Juli. Zondag 1.1. vergaderde de Paulusvereeniging, onderafdeeling van de li. K. Mannenvereeniging „Ons Belang" alhier. Na een opwekkend woord van den ZeerEerw. Heer Pastoor, werden respectievelijk tot voor zitter eu secretaris gekozen de heeren C. van do Wiel en E. Viugerhoets, waarna alle aan wezige leden hunne belofte met hunne haud- teekening bezegelden. Moge deze jeugdige vereeniging spoedig in kraoht toenemen, tot tijdelijk en geestelijk heil onzer parochie. Heden op het middaguur was van hier uit een brand te zien op een der buitenpolders onder Dassen. Naar men oordeelt moet het een boerenhuis zijn, dat vernield is, want hoogopgaande vlammen waren te zien. RAAMSDONKSVEER. Met genoegen kun nen we mededeelen, dat de heer li. P. M. Schoenmakers a'.hier, met gunstig gevolg het hoofdonderwijzers-examen heeft afgelegd. KAATSHEUVEL, 31 Juli 190 6 II. Annu. Verleden Zondag was het in de par. St. JcachimBmoer onder deze gemeente een drukte en levendigheid, welk in het anders zoo stille en vreedzame plaatsje geheel vreemd zijn. Het was nm. de Zondag onder het octaaf der II. Anna (feestag 26 Juli) welke iu genoemde parochie als bijzondere patrones gevierd word. '«Morgens om 7 en om 10 unr bij de H. Mis, was de toeloop al groot, doch 's namiddag» om 3 uur iu het H. Lof was het een ontelbare menigte die van alle kanten was opgegaan naar het genadeoord der H. Moeder Anna. Het prachtig weer droeg hiertoe ook wel iets bij, dat door zoovelen deze reis was ondernomen. Onder de Hoogmis en het Lof werd door den Eerw. Pater „Puulns" Capucijn uit het klooster te Tilburg eene gloedvolle toespraak gehoudeu op het leven en de deugden der H. Anna. Hetgeen telkeniare het g -val is, was ook nu weer, namelijk de koorzaug was allerel lendigst. Inplaats van de plech igbeden op te luisteren, droegen ze er ook nu weer toe bij om de lachtlust, en verstrooing op tc wekken. Waarom wordt daar toch niet op verbetering gewerkt. Of waarom word er niet gezwegen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5