Nummer 62 Zondag 5 Augustus L9o6. '-ï9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. B'. NNF.NLAN i 'i' (i i? v K R fr.fpr^sssffl en Langslmilscliff Co mant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fl)."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezouden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 11. 31 de Koningin H- M de Koningin mocht Woensdag voor de eerste maal het bed verlaten en vertoefde toen in Hare particuliere ver trekken. De ziekte—verzekeringswet. Naar de Tel verneemt heeft minister Veegens onlangs op een zijner audiën ties aan betrokken personen verklaard, dat de ziekteverzekeringswet geen voor keur zal geven aan een bepaald stelsel van honoreeren van artsen en apothekers Voorts verzekerde Z Exc. dat de wet ook volstrekt niet zal aantasten het par ticuliere initiatief in zaken goede zieken kassen (uitkeering bij ziekte), zoodat de wet niet uitsluitend de districts zieken kassen zal toelaten. Onze handel met België Onze handel in rundvee met België, die in de eerste maanden van dit jaar niet zoo levendig was als gewoonlijk, begint meer en meer in belangrijkheid toe te nemen, waardoor onze invoer in de eerste helft van dit jaar niet achter staat bij dien van andere jaren. Werden in het vorige jaar in dét-^and Juni 3900 runderen in België ingevoerd, thans be droeg dit aantal 5297 stuks waarvan 3979 uit ons land, 792 uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, 512 uit Frankrijk en 12 uit andere landen. Onze paardenhandel met België blijft van veel belang. Vooral Zeeuwsche paarden worden wekelijks door Belgische handelaars opgekocht. Voor tweejarige merries betaalde men 12 tot 1600 francs. In de maand Juni werden uit ons land veel veulens naar België gezonden. Ingevoerd werden in Juni in België 3228 paarden, waaronder 1064 paarden bestemd voor de slachtbank, en 2164 werkpaarden. Deze kwamen uit Neder land, Duitschland, Frankrijk en Engeland Uit ons land echter de meeste. Uitge voerd werden 2381 paarden en 82 veulens, daarvan gingen 175 paarden en 12 veulens naar ons' land. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de invoer 10,833 slacht- paarden en 12,671 werkpaarden, en de uitvoer 16,284 paarden. Daarvan gingen er circa 14,000 naar Duitschland, 800 naar Frankrijk en 1000 naar ons land. In de eerste helft van dit jaar werden in België gevoerd, 56,249 schapen en 21,800 lammeren. Van deze schapen kwamen circa 30 percent en van de lammeren circa 65 percent uit ons land. Vergelijken wij dezen invoer met dien van vorige jaren, dan blijkt, dat België ieder jaar een 100,000 schapen en 50,000 lammeren invoert. Landbouwtentoonstelling en feesten te Nijmegen van 8 12 Augustus 1906. De officieels feestwijzer, die binnen eenigc dageu ^erschijut, zoowel als de catalogus ▼an de aanstaande Landbouwtentoonstelling, die bij de opening op de terreinen verkrijg baar zal zijn, bewijzen beide, dat de ver wachtingen omtrent de Nijmeegsche Land- bouwteesien niet zullen worden beschaamd. Volgens den zeer uitvoerigen Feestwij er zullen bet hoofdbestuur der Geld.-Orerijs. Lmdbouwmaatschappij en afgevaardigden en regeringscommissie op Dinsdag 7 Aug. des aronJs ten 7 uur door Burgemeester en Wethouders worden ontvangen in de beroem de voorbal van het Nijmeegsch Raadhuis; ten 8 uur vergadert het hoofdbestuur in Burgerlust", terwijl iu den tuin de reeks concerten wordt geopend door de Arnh Orkr-stvereen ging, dir. J. Kwastdatrna reünie in de sociëtcitslokulen. Woensdagmorgen ten 9 ure65>p Alge- meene Vergadering der Geld. O verijs Maat schappij in ^Burgerlust". Behalve de ge wone punten komt o.m. op de ageuda voor Referaat namens de centrale werkgertrsrisico- bank naar aanleiding der bij de Staten- Generaal ingediende Landbouwongevdlenwet in te leiden door inr. II P. L G. de KruijfF te Amsterdam Des avonds 7uur groot feestconcert in n Pe Vereeniging" door het stafmuziekkorps der d d. schutterij te Amsterdam, directeur M. Wolters. Douderdag 9 Aug. ten 12 ure's middags opening der tentoonstellingen door Z Exc den miuister van Landbouw mr. J. Vee gens; ten 2 ure matinée op de terreiuen door het stafmuzick van bet lie reg inf. en bet muziekkoips der Kolon. Resem ten 5'/s uur gemeenschappelijke ra altijd in Grand Hotel Du Soleil", en des avouds 8 uur groot avondf-est op het schi'tcrend verlichte Valkhof. Ten 10 ure des avonds groot vuurwerk op de Waal. Denaelfden avoud groot volksconcert op de Groote Markt, en groote illuminatie van den Kerk boog, de Groote markt, de Burcli- straten enz. Vrijdag 1U Rundvee enz., Melk walst rijd. Aug tentoonstelling van wedstrijd in Hoefbeslag en Muziekuitvoeringen. Des avondsherhaling van het avondfeest op bet Valkhof Zaterdag 11 Aug.: tentooi stelling van Werktuigen, Bloemen enz. op het Gerard Noodtplein v*n 9 tot 5 uur en matinée ten 2 ure op bride terreinen. Des p.vonds 8 uur wederom groot concert op de Groot»? Markt en Soiree Variée in den A giorno ve.lichten tuin en de zalen der Vereeniging'. Concert door het stafmuzii k van het 2e reg. infanterie uit 's Ilertogenboscb, dir. B. Relil, en optreden van het specialiteiten gezelschap directie F. Piehler, Rotterdam. Tot slotb.»l-champê:re. Zondag 12 Aug, des namiddags van 1 tol 6 uur. Bloemententoonstelling en te 2 uur matinee. WAALWIJK, 4 Aug. 1906. De oude Abdy vun Bern. Naar men verneemt is door de Le vensverzekering-Maatschappij >Noord - Braband4 alhier, bij publieken verkoop aangekocht de prachtige, circa 50 bun der groote hoeve »Het Klooster4 voor heen de Abdij van Bern4 voor de som van f 80.000. Examen. Onder hen, die Donderdag jl. te 's-Bosch het hoofdonderwijzersdiploma behaalden, behoort ook de heer André Laarakker, onderwijzer aan de openbare school alhier. Buiten het hoofd der school, hebben thans vijf heeren de vol ledige bevoegdheid, wat voorzeker het onderwijs in niet geringe mate ten goede komt, terwijl het tevens pleit voor den ijver en ambitie der Waalwijksche op voeders der jeugd. Benoemd. Benoemd met ingang van 1 Sept. a s. tot leeraar voor de Israëlitische gemeen ten Waalwijk, Besoijen en Sprang, de heer Coster uit Geldermalsen. Verjaardag Koningin—Moeder. Donderdag 1.1. ter gelegenheid van den 48en verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, wapperde van de openbare gebouwen de nationale drie kleur. De schoolkinderen hadden 's middags vrij-af. Salaris regeling onderwijzers. Naar wij dezer dagen vernamen, heb ben de Ged. Staten van Noord-Brabant hunne goedkeuring onthouden aan de salaris-regeling der onderwijzers, zooals die laatst door onzen Gemeenteraad is aangenomen. Genoemde regeling moet voor Waalwijk te laag zijn. Vakschool. De heeren Suermont de Bas Smeele, A. H. van Schijndel en A. Nieuwen- huijsen, deel uitmakende van de Com missie der vakschool hebben, gelijk onze lezers weten, deze week een bezoek ge bracht aan de vakschool voor de schoen makerij te Wermelskirchen. Zij zijn gis terenavond teruggekeerd ten zeerste voldaan over deze belangrijke reis. Die prachtige inrichting werd met groote belangstelling bezichtigd, terwijl de Di- tecteur onvermoeid was in het geven en verstrekken van alle noodige en ge- wenschte inlichtingen. Daar wij het Rap port der Commissie niet willen vooruit- loopen, zullen wij het bij deze korte mededeeling laten, doch hopen, dat ook onze gemeente eenmaal in het bezit van zulk een school, zij het misschien op iets bescheidener voet, moge komen. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten Morgen wordt de jaarlijksche alge- meene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten te Tilburg gehouden. Aan het slot van den oproepingsbrief zegt het bestuur te vertrouwen, dat deze vergadering druk zal worden bezocht. Nu we deelen dat vertrouwen wel, want waar eene dergelijke verga dering die slechts éénmaal per jaar wordt gehouden, plaats heeft, waar zulke belangrijke zaken worden besproken, waar naast 't nuttige 't aangename zoo ruimschoots zijn deel vindt en waar de heeren uit Tilburg alles in 't werk ge steld hebben om de ontvangst zoo schitterend en de dag zoo gezellig mo gelijk te doen zijn, daar kan 't niet anders of ieder bondslid wil en moet daarbij tegenwoordig zijn. Voegen we hier nog bij dat de ten toonstelling van schoenen en patronen der verschillende wedstrijden in de Ambacht school wordt gehouden, dat deze inzen dingen zeer talrijk en goed zijn en dat de edelachtb. heer Burgemeester van Tilburg deze tentoonstelling opent, dan zullen we niet te veel zeggen met de bewering, dat we eene zeldzaam drukke opkomst verwachten, wat wij om talrijke redenen ten zeerste wenschen. Wij drukken hier nog 't volledig pro gramma af 12.30. Ontvangst van het Hoofdbe stuur in het gebouw van de Ambachts- en Industrieschool. Opening van de Tentoonstelling van patronen en ge maakte schoenen door den EdelAchtb. Heer W. P. A. Mutsaers, Burgemeester van Tilburg. 1.30, Vergadering van het Hoofdbe stuur in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie. 1. Notulen vorige Hoofdbestuursver- g.-idering. 2. Aanwijzing der gemeente waar in 1907 de Hoofdbestuursvergadering zal plaats hebben. 3. Aanwijzing eener Commissie tot nazien der rekening over 1905/1906. 4. Bespreking agenda der Algemeene Vergadering. 2 uur. Algemeene Vergadering in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie. Agenda: 1. Opening waarna direct eene kleine lezing over het Informatiewezen door den Wel Edelen Heer P. v. d. Graat, directeur van het Informatiebureau Van der Graaf en Co., Bureaux voor den Handel. 2. Voorlezing Notulen, 3. Verslag over het jaar 1905/1906. 4. Rekening en verantwoording idem. 5. Begrooting voor 1906/1907. 6. Voorstel om de contributie van alle fabrikanten, die met krachtwerktuigen werken te brengen op f2.50 en bespre king kosten maandblad. 7. Verkiezing 2 leden van het Hoofd bestuur- Periodieke aftreding der Heeren Groenen, Oosterholt Wiegerink. 8. Aanwijzing der gemeente waai in 1907 de algemeene vergadering zal gehouden worden. 9. Ingekomen stukken. 10 Bekendmaking uitslag van den ge houden wedstrijd. Ten 4.30. Feestmaaltijd in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie. 6 uur. Concert in den tuin der Nieuwe Koninklijke Harmonie. It K. Si-hoen makers Vakvereniging. De R. K. Schoenmakers-Vakvereeni- ging »St. Crispijn" voor Waalwijk en Besoijen, zal eene algemeene vergadering houden op Zondag 5 Augustus 1906, des namiddags half 6 uur op dePaulus- zaal. Agenda 1. Opening van den President; voorle zing der notulen. 2. Reglement van orde. 3. Indiening van een motie over Zondags rust. Kwartet wedstrijd In een onzer vorige nummers deelden we mede dat het Waalwijks vocaal-Mao- nenkwartet bestaande uit de heeren Jac. Sars, J. van Bladel, Adr. Ven en Adr. Groenen zou deelnemen aan den kwartet wedstrijd in October a. s. te geven door het Bosch vocaal mannenkwartet en wel in de le afdeeling Het is ons thans gebleken, dat onze zegsman niet geheel juist was ingelicht. Thans vernemen we van 't kwartet zelf, dat het wel zal deelnemen, maar niet in de le, doch in de 2e afdeeling en wel met de volgende nummers: Die Thrane van Witt. Stille van Haydn. Naar wij ook met genoegen ver nemen zal het Waalwijks Broeder kwartet, bestaande uit de heeren Gebrs. Wilmont aan dezen wedstrijd deelnemen in de 2e klasse. De verdeeling is als volgt: Jan Wilmont, le tenor Wilmont- Spoor, 2e tenor Jos- Wilmont, bariton en Frans Wilmont, bas en de uit te voeren nummers zijnGrüsse an die Heimat en Geduld. Wedvlucht. Zondag 12 Aug. zal een Regionale- wedvlucht worden gehouden met jonge duiven broed 1906, voorzien van een gesloten voetring, tusschen de Postdui venverenigingen »De Postduif' en »De Lucht-Ordonnance"' alhier en de vereni gingen >De Luchtbode" te Loonopzand en >Columbia" te Kaatsheuvel. De wedvlucht zal plaats hebben van uit Mons (België). Naar men verwacht zullen circa 150 duiven aan de wedvlucht deelnemen. De Frank. Bij de vroegere drukbezochte en uit stekend geslaagde uitvoeringen van de gymnastiekvereniging »De Frank'' was het immer hinderlijk en jammer, dat zoo- velen die meer achteraan zaten, de uit voering niet konden volgen, omdat men vooraan ging staan. Om daaraan nu zooveel mogelijk te gemoet te komen en om te zorgen dat alle aanwezigen de uitvoering zittend kunnen volgen, heeft de vereniging be sloten een podium aan te schaffen Om nu de vele kosten daarvan te kun nen bestrijden, zijn circulaires verzonden waarin 't publiek wordt uitgenoodigd als honorair-lid of begunstiger toe te treden Wij wenschen de vereniging hiermee 't beste succes. Onweer. In den nacht van Donderdag op Vrij dag ontlastte zich boven onze en na burige gemeenten een hevig onweder. Een koe van den heer v. R. uit Tilburg loopende in den buitenpolder van Besoijen werd door den bliksem gedood liet Wilhclmina kunuul. In verband met het bericht, dat op de Staatsbegrooting van het volgend jaar een half millioen zal worden uitge trokken voor het Wijhelmina-kanaal, vernemen wij, dat zeer gegronde hoop bestaat, dat binnen drie -jaar het kanaal zoover zal zijn gevorderd, dat het water reeds Tilburg zal bereiken. N. T. C. LOONOPZAND. 1 Aug. Hedenmiddag te half een werd het stoffelijk overschot van wijlen de hoogwelgeboren Vrouwe A M. C. J. Th. Verheijeu, geb. De Bruijn, te 's Bosch overle den, in deftigeu eenvoud iu deu familiekelder alhier bijgezet. Per speciale tram, welker lijk wagen in rouw wns gestoken, hier aangeko men, werd de lijkkist, die ouder bloemenkransen lag bedolven, ouder statig klokkengelui door leden van de St. AmbroBiusgilde gedragen. Ook do gilde St. Uubertus volgde de lijkbaar. Baide vereenigiugeu, waarvan Jhr. Mr. F X. A. Verheijeu hoofdman en lid is. dekten de kist met een prachtigen krans. Vele familie leden en vrienden bewezen de overledene da laatste eer. Zij ruste in vrede. VKIJIiOEVEN-CAPPEL. Openbare vergade- ging van den gemeenteraad op Woensdag 1 Augustus 1906, dos voormiddags ten half twaalf uur. Waarnemend voorzitter de WelEd. Heer Oerlemaus. Te half twaalf uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig de heereu v. d. Waala, v. d. Hoeven en Stam afwezig de heeren Voor de Poorte, v. d. Schans en De Bruyn. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor lezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan do orde 1 Aanbeveling van een lid voor de commis sie tot wering van schoolverzuim. le Den heer Busiug, hoofd der school en 2o Mej. Booueu, onderwijzeres. Benoemd wordt de heer Busiug met 3 stem men, een stem was blanco. 2 Voorloopige vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1905. De heer Stam. De commissie heeft de reke ning onderzochten in orde b wonden. De Voorzitter Dan is nog een adres inge komen van den gemeente-veldwachter Gouda, dat de secretaris wel eens zal voorlezen. Uit het voorgelezene blijkt dat de gemeente veldwachter beleefd om verhooging van salaris vraagt. De treurige toestand waarin zijn huis gezin verkeert en het minieme salaris zou oorzaak zijn dat hij niet ieder het zijue zou kunnen geven, wat voor een gemeente ambto- uaar toch zeer zeker niet weuschelijk is. De Voorzitter. Ik meen dat hij onlangs pas verhooging van salaris heeft gehad. De Voorzitter verzoekt den secretaris de notulen op te zoeken waarin behandeld is het vorig adres. Uit de voorlezing blijkt dat toen geen verhoogiug is toegestaan, alleen de jaarlijksche gratificatie vau f25 is omgezet in vast Balaris zoodat zijn inkomsten hetzelfde zijn gebleven. De heer van der Waals. Hoeveel bedraagt z'u jaarwedde. De Voorzitter, f325. De heer vd ilceveu, Moet Gouda de onkosten voor z'u vrouw zelf betalen De Voorzitter. Neen, dat wordt door het Rijk en de Gemeente gedaan. De Voorzitter lk stel voor dit adres aan te honden en in een volgende vergadering te behandelen, Aangenomen. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering gesloten. LOONSCUENDIJK. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de heer B. Verhoeven bedankt voor Penningmeester der Christelijke Zangvereeni- ging *De Lofstem" en is in diens plaats be noemd de secretaris van eveugenoemde ver eeniging de Heer A. Rijken, terwijl de functie van secretaris is opgedragen aan den Heer II. Chabot. Hoewel de Heer V. voornoemd zijne betrekking van Penningmeester heeft neerge legd, wenscht hij toch als lid werkzaam te blijven. Wat hem daartoe aanleiding heeft gegeven, daaromtrent verkeeren wij nog in onzekerheid. Wel worden er bepaalde rodenen opgegeven, doch daar wij voor de waarheid daarvan niet durven instaan, zullen wij ze niet vermelden. Wij moeten ons leedwezen er over uitspre ken, dat de vereenigiug zoo ongelukkig is met hare bestuursleden. Zelfs hem, die bij hare oprichting den eersten steen legde, komt zij to verliezen. Wel jammer CAPELLE. De hinkte in de aardappelen begint zich meer en meer te vertooneu, het geen des te meer te bejammeren is, daar dit gewas gunstig stond. Terwijl A. d. R- voor het rad van een met hooi beladen kar kroop om iets uit den rosdoek te nemen, ging het paard plotseling vooruit. Genoemde persoon sprong vlug terug, doch nog te langzaam om geheel huiten gevaar te komen, want het rad ging over zijn linker hand, wat een verschrikkelijke verwoudiug aan tw.oemd lichaamsdeel tengevolge had. Dr. Kohier alhier verleende de geneeskundige hulp, welke onmiddelijk was ingeroepen. §j£ Dezer dagen onstond er bij den schoen maker G, een begin van brand. Gelukkig

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1