Nummer 64 Zondag 12 Augustus L906, 29e Jaargang, Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORD BR ABANTSCHE POST. Eerste Blad. Krachtkèrels AN TO ON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. FEUILLETON. I T G E v E li 1 oo. BKSSeSBKi^3Hn£>u*-J Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f Ü.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden '2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. In de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmonie werd daarna de hoofdbestuurs- vergadering gehouden. 1 De notulen der vorige hoofdbe stuursvergadering werden door den heer Leo Groenen voorgelezen en goedge keurd. 2 Als plaats waar de Hoofdbestuurs vergadering wordt gehouden met eene lezing en welke dan eene algemeene vergadering wordt werd gekozen Tilburg. 3 De afdeelingen Waalwijk, Oisterwijk en Kaatsheuvel zullen elk een lid aan wijzen om de rekening na tezien. Daarna werden nog even besproken de agenda der alg. vergadering, welke wij hieronder toch weergeven en be sloten de algemeene vergadering voor te stellen lid te worden van den Bond van Industrieelen en Handelslieden om tot oprichting van een Raad van Han del en Nijverheid te komen. Verder was nog ingekomen een verzoek van de af- deeling Kaatsheuvel, om vanuit den Bond een request te willen doen uit gaan aan de betrokken autoriteiten in verband met het feit, dat vele hand- werkfabrikanten, ingelicht door den in specteur, de meening waren toegedaan, dat zij zich niet behoefden op te geven en bij te dragen voor de ongevallenwet, zij hebben dit ook niet gedaan en nu heb ben ze een aanschrijving gekregen om alles bij te betalen en eene boete bovendien. De afdeeling vraagt nu een adres te richten, om den minister te verzoeken van een en ander te worden vrijgesteld. Aangenomen. Daarna wordt de hoofdbestuursvergade- 13) Romau van de Zee door JOS. SCHELLEKENS. III. Tom en Haakon volgen ds dame, die er in haar katoenen sarong en witte kabaja heel eenvoudig uitziet, maar bij wie die eenvoudige kleeding toch niet de beschaafde en aristocratische persoonlijkheid mankeert. Tom ziet zijn tnooie nicht met voldoening aan. Het is hem aangenaam, Haakon in deze omgeving te kunnen brengen. En Haakon deuktDie Torn moet toch wel van eeu deftigeu komaf zijn, dat hij er zoo'n voorname familie op nahoudt. Nadat beiden op de gemakkelijke zetels in de Yoor galerij zijn gezeten, die er met haar wit marmeren colonnades en weelderige plant- versiering seer fijn en voornaam uitziet, schelt mevrouw een zwarte, vrouwelijke be diende. Deze brengt een vcrfrisschenden drank. Spoedig is het drietal in een levendig gesprek gewikkeld. Met de grootste belang stelling volgt mevrouw hetgeen Haakon van zijn goede pleegouders vertelt, te meer, wijl ook zij dV familie Van Holland kent. Daar hooren ze een rijtuigje ratelen. En, terwijl mevrouw verrast uitroept: „Hé, daar is mijn man al ziet Haakon een heer uit het lichte wagentje springen, die, nadat hij de teugels een bruinen bediende heeft toege worpen, met vluggen tred de voorgalerij binnenkomt. ring gesloten. Eene korte pauze volgde, en spoedig werd de algemeene vergadering die goed was bezocht, door den voorzitter geopend. M. H. Ik open deze vergadering en kan deze gelegenheid niet laten voor bijgaan, zonder een enkel wöord van dank te richten aan de Tilburgsche fa- brikanten-vereeniging. Hedenmorgen wer den wij ontvangen in de Ambachts- en Industrieschool, daar heeft den heer Manaerts een hartelijk woord gesproken, welk ik namens U allen heb beantwoord wij zien overal meer belangstelling in den bond, overal meer steun en waar deering van ons streven. Dan rest mij nog een plicht, om den directeur dier school, den heer Steinman een hartelijk woord van dank te brengen voor het prachtige arrangement der ingezonden patronen en schoenen iedereen zal dat op de tentoonstelling bewonderd hebben. Er is besloten ditmaal geene lezing te geven eene kleine verhandeling echter krijgen we over 't informatie-wezen de heer van de Graaff is verhinderd zelf te komen, maar heeft zijn secretaris den heer Wenting gezonden, wien ik bij deze 't woord verleen Deze begon met eene bespreking van den oorsprong, de ontwikkeling en den tegenwoordigen toestand van het intorma- tiewezen, dat zijn onstaan te danken heeft in Engeland en spoedig daarop in Amerika tot eene hooge vlucht kwam. In laatstgenoemd werelddeel zijn slechts twee bureaux, die dezen tak in hoofdzaak beheerschen. terwijl in Europa de in stellingen bijna ontelbaar zijnvelen dezer laatste getuigen echter van weinig vakkennis, waarover in den breede werd uitgeweid. Het bureau Van der Graaff en Co. werdt echter beschreven als eene ideaal-inrichting, wat zijn oorsprong zoude hebben door het deskundig onder zoek ter plaatse door den oprichter in eigen persoon. Na een woord van dank door den voorzitter, vroeg en verkreeg de heer Jansen het woord en meende in allen ernst te mogen opkomen tegen de bewering van vorigen spreker, wanneer „Kijk eens hier, wie er is, Piet", zegt mevrouw. „Wel Tom, ben jij het 1" En, terwijl hij eenigszins voornaam, maar toch heel vrien delijk zijn neef begroet, wrpl hij een vra- genden blik op Haakon, die inmiddels is opgestaan en nu door Tom aan diens neef wordt voorgesteld. Iloewal de heer des huizes er in zijn wit baardje en wit-katoenen broek eveueens een voudig uitziet, is het ook hem aan te zien, dat hij een deftige, Indische ambtenaar is. Mevrouw noodigt beide hare gasten op de rijsttafel. Tom, die van een Indische tafel een dolle liefhebber is, neemt het heel gaarne aan, en Haakon doet beleefdheids halve hetzelfde Tom, die weet, dat Haakon dolgraag de woning in haar geheel wenscht te zien, verzoekt zijne nicht dm jongen even rond te leiden. Volgaarne voldoet mevrouw hieraan. Achtereenvolgens worden nu de binnen- galerij met haar beide veranda's bekeken, de achtergalerij, de slaapvertrekken, die aan weerszijden van het middei stuk liggen de badkamer, met haar mystiek licht en de bijgebouwen. Ilaakon beschouwt alles met de levendigste oelangstelling. Met verbazing ziet hij de fijne, marmeren vloeren, waarover licht gekleurde matten, de rijke brmeubi- leering der verschillende (ertrekkeu, korlom alles, wat hem zoo bijzonder nieuw is. Iumiddels is de rijsttatel aangezet. Met goeden eetlust wordt de rijst met kerrie (groengele saus) gegeten, de dendeng gedroog de stukjes vleesch, stukjes kippenlever en spaanschen peper, drijvende in den sambal een soort olie, gebraden reepjes van do onderhuid van een buffel (kroepoek) enz. Kan het Haakon aanvankelijk niet zoo goed smaken als Tom, die als een echte gast- ronaam zich te goed doet, langzamerhand deze zoo hoog ophief over de goede hoedanigheden van zijn bureauhij meende dat de informaties aldaar inge wonnen volstrekt niet onfeilbaar waren en dikwijls kant noch wal raakten en stelde liever voor dat de verschillende afdeelingen zich wederzijds met hare informaties hielpen. Hij raadde aan ook eens bij anderen, b. v. bij Schimmelpfeng te informeeren, daar hem bekend is dat personen worden aangesteld, die de meest averechtsche handelsinformaties gev°n, waardoor het crediet wordt ontnomen en de kroon van iemands hoofdgerukt. De heer Wenting antwoordt hierop, dat een informatiebureau niet onfeilbaar is 't is niet wijs van een fabrikant om alleen op een informatie-bureau af te gaan, 't is een hulpmiddel bij andere in lichtingen, die men ingewonnen heeft om inlichtingen te krijgen, moet men correspondenten hebben, en dat is de groote moeilijkheid, om juist de goede te treffen. Wanneer hier in Tilburg een niet volkomen, vertrouwbaar persoon is, is het uwe plicht daarop te wijzen, en het bureau te helpen. De VoorzitterOok mijn persoon lijke meening is het dat een informatie bureau zelf de geschikte personen op zoekt, dat kunnen wij niet doen, ik her haal het dat is hare eigen plicht, waarop wij moeten kunnen afgaan, want als we de personen zelf kennen hebben we geen informatieen noodig. Juist daarom zijn we met den bond bij de Graaff gegaan, omdat de firma dan van de schoen branche speciaal werk kon maken, wij moeten er van verzekerd zijn, dat zij aanstelt personen te goeder naam en faam bekend en goed ingelicht. De heer Jansen. Wat U zegt, beoogde ik ook te zeggen, dat is ook duidelijk als een informatie-bureau bij ons aan klopt, zullen we 't wel degelijk helpen. De heer Wenting. Wij zullen zoo dit kan zeer gaarne de eventueele hulp van uw bestuur bij informaties aanvaarden. t. Voorlezing Notulen. Deze werden zonder aanmerking en met een woord van dank aangenomen. 3. Verslag 1905/06. Dit uilstekeDd in elkander gezet jaar overzicht dé»len we in het volgend nummer in zijn geheel mede. 4 Rekening en verantwoording idem. Rekening over het 5de boekjaar 1 Juli 1904 80 Juni 1905. ONTVANGSTEN contributie van donateurs en leden f 339.29 UITGAVEN nadeelig saldo op 1 Juli 1904 f 105.52 kosten der congres-vergadering te Druilen en commissie-vergaderingen 61.25 drukkosten van het Maandblad (na aftrek inkomsten advertenties) 125. boeken en drukwerken 29.25 bureaukosten en porto's 31 37 totaal inkomsten uitgaven f352.39 339.29 nadeelig saldo op 30 Ju-'i 1905 f 13.10 5. Begrooting voor 1906/1907. INKOMSTEN Bal it? s.luu f 154.67 nog in ie vorderen advcrteniie« 180 con'rib itie 300.— advertentiën 500— f 1134.67 UITGAVEN: Vakblad 375 Drukwerken 75. Schoenen uit Transvaal Bureau- en Reiskosten 150. Prijsvragen 300.- bijdrage aan den Raad van Handel en Nijverheid. 25 bijdrage Bureau Haudelsinlichtingen Pretoria 25.— Kosten vergaderingen 50 Onvoorziene Uitgaveu 25.— f1125.— begint hij toch ook smaak in de Indische «pijzen te. krijgen, zoodat beiden ten «lotte hoogst voldaan over dit bezoek per spoor naar Tandjong Priok terugkeeren. IV. „Wat blijft er toch lang tijding uit van Haakon Zijn laatsten brief ontvingen we uit Port Saëd". „De jongen zal niet eerder kunnen schrij ven dan, wanneer hij te Batavia is". „Ik kan me soms toch zoo ongerust ma ken, Frits. Hadden we hem maar hier ge houden „Dat ging immers niet, Marie. En waarover zou je alles nu zoo ongerust maken? Dc reis i» imrajrs tot heden voor spoedig geweest. En we zijn in het goede seizoen. Misschien brengt de post zoo dade lijk nog tijdir.g". En werkelijk, de post bracht een brief van Haakon uit Colombo op Ceylon. Te jongen maakte hierin natuurlijk mel ding van den storm, dien hij in den Indi- schen Oceaan beleefd had. Doch dit nieuws besloeg slechts enkele regels. De re«t van den brief was bijna ge heel gewijd aan een enthousiastische beschrij ving van het schoone eiland, dat hij be zocht had. Mevrouw leest hem met vochtige oogen. Hoewel ze aangenaam getroffen is door den hartelijken toon van Haakons schrijven en schik heeft in diens enthousiasme voor natuurschoon, dat zij als een grondslag van goede karaktervorming beschouwt, voelt ze zich toch ten zeerste geschokt door, die enkele regels, waarin de jongen van dien storm spreekt. „Zie je wel, Frits, dat er ook wel in dezen tijd gevaarlijke stormen op zee zijn Waarschijnlijk batig slot 9.67 6. Voorstel om de contributie van alle fabriekanten die met krachtwerkingen wer ken te brengen op f 2.50 en besprekiug kosten maandblad. De VoorzitterDe meeste fabrikanten die met krachtwerkluigen werken, betalen reeds f2.50 enkele echt er niet, die slcchis fl.en zij hebben evengoed alle voor- deelen, b.v. dat ze maar f 7 voor de on gevallenwet betalen en vroeger f IÜ.G7. Daarom stelt het bestuur de contributie voor hen te brengen op f 2.50. Aangenomen. 7. Bij acclamatie herkozen tot leden van het hoofdbestuur, de heer Groenen en Oosterholt Wiegerink. 9. Aanwijziging der gemeente voor de algemeeue vergadering in 1907. De Voorzitter: Nu we overal geweeat zijn, wilde Dongen aan Waalwijk, waar de president woont, de eer geven om 't eerst vergadering te hebben maar aangezien het nog zoo kort geleden is, dut Waalwijk de eer had zou ik durveu voorstellen, weer met Dongen te beginnen, waaraan wij nog zulke aangename herrinneringen hebben. Aangenomen. 9. Ingekomen stukken. De Voorzitter. Er is ingekomen eenecircu laire van den Alg. Ned. Bond van Indu striëlen en Handelslieden gevestigd te Rot terdam, beocgendevooruitgang van Handel en industriedeze bond is van plau thans "erder te gaan en te komen tot een raad van handel en nijverheid, waarvan de leden worden benoemd als volgt een gedeelte door den miuisters van Hsndel en Nijverheid en binnenlandsche zaken, een gedeelte door de Kamers van Koophandel en een gedeplte door de kon. goedgekeurde handefs-vereeni - gingen. Deze raad houdt altijd voeling met de regeering personen van eiken tak van industrie hebben er zitting in, onder ling kunnen daar de belangen besproken en kunnen voorstellen worden gedaan. Het komt mij voor, dat het op ouzen weg ligt ons daarbij aan te sluiten en 't bestuur is 't hierin volkomen met mij eens ik stel dus voor 't bestuur te machtigen te handelen, zooals wij 't in het belang van den Bond 't beste achten. De kosten zijn van 100—-200 leden f 12,50. 100—500 f 25,—. Onze bond telt 193 leden, dus dan zou 't Nu ik dit gelezen heb, heb ik haast geen cogenblik rust meer". „Maar Marie, hoe heb ik 't nu met je Jij, die uit een oude zeemansfamilie atstamt mankt je over zoo'n kleinigheid zoo bezorgd Kom, wees toch wijzer 1 Natuurlijk, het zeemansberoep is en blijft altijd gevaarlijk, maar 't behoort in den tegenwoordigen tijd immers tot eene uitzooderiug, dat eeu goed {.ebouwd schip met een kraan van een kapi tein er op, vergaat! Bovendien, Haakons lot is in de handen van God. Wij kunnen niets beters doen, dan dezen in onze gebeden te vragen, onzen jongen weer behouden thuis te voeren". Mevrouw ziet haar man eenigszins ver wonderd aan. Zij is van hem, die als welen- schappelijk man meende te staan boven deze denkbeelden, dergelijke taal niet gewoon. „Wat moet hij toch ook veel van den jongen houden", denkt at „dat hij, ten spijt van zijne gods ienstige idecen, thans de Voorzienigheid ter hulpe wil roepen". „Wel Frits", zoo merkt ze na eenige oogeublikken op, „wat ban je ten opzichte van je religieuze denkbeelden veranderd in 'en laatsten tijd! Heb je soms iets onder vonden, dat je in dezen tot nadenken heeft gestemd „Nee, dat nu jui-t niet, tenminste in mijn practijk niet, doch ik heb veel nage dacht over den wonderlijken samenloop van omstundighedea, dat wij juist in Haakon onzen Ant on moesten terugvinden en dan nog wel op zoo'n treffende wijze Ik weel, dat je, als vertrouwvolle geloovige steeds hierom gebeden hebt. Ik moet hierin nu wei den vinger Gods erkennen". Het verheugt mevrouw meer dan ze in woorden kan en wil uitdrukken, dat h.ar man zooveel kracht ziet in een goed gebed. In haar overigens iu-gelukkig huwelijksleven was juist de wondeplek, dat haar man veel al zoo onverschillig stond tegenover zijn godsdienst. Als zij zich dan ook ter ruste begeeft, is haar gebed een dankgebed voor dezen haar zoo innig verheugenden ommekeer en smeekt zij den Vader van alle leven voor het be houd van haar pleegzoon. Den volgenden dag is het zeer ruw weer. Het woest-bruisen van de branding is dui delijk te hooren in de dokterswoning, welke niet ver van het strand afstaat. De dokter is reeds vreeg uitgereden tot bezoek zijner patiënten, zoodat mevrouw, na het schoolgaan der beide meisjes, geheel alleeh in huis is. De wind steekt hoe langer hoe meer op. Met woedende stoolen buldert hij om het huis heen. De zee zingt in nog hooger en wilder toonaard haar stormlied. Kloaip- geklapper van menschel), die met haastigen tred zich naar de werf spoeden, ter wijl hunne luide stemmen hoog-schrl wegtrillen in de bewogen luchten weerklinkt voorbij het huis. Daar wordt de stormklok geluid. Hear lange, doffe Blagen zweven, oproepend de hulp voor arme schipbreukelingen, over het zeedorp heen. Mevrouw, die heel den morgen reeds zoo nerveus i», luistert doodsbleek cn met tril lende lippen naar dit onheilspellende klok- geklaag. Zij moet zich aan de tafel vast grijpen, wil zij niet vallen. „Mijn God, al weer een storm 1 Al weer een schipbreuk En, als voldoet zij aan eene plotseling opkomende gedachte, vliegt zij, na met kracht haar duizeling te hebben overwonnen, naar boven om daar door een veDster aan de zeezijde de zee te beschouwen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1