Nummer 64 Zondag 12 Augustus 191)6. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. 29e Jaargang, Tweede Blad. Maakt, AN TOON TIELEN LANDBOUW W Vermeulen, Uitvoeringen. ^"^mTENXAND. Frankrijk. Duitsohland. Italië. Rusland. Japan, 1 T G E v K li W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Wat er bij ons proefveld viel op te merken. Groentencultuur. De Echo van het Zuiden, en li»iigstrnnts«be Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtbntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, wordeu 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten .gesloten. Reclames 15 cent per regel. BESOIJEN. Concert te geven door de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak4, onder de zinspreuk Virtus Nobilitat Artem van Waspik op Zondag 12 Augustus a.s. in den tuin van den heer Stans van Dongen. Aanvang n.m. 6 uur. Verleden maand wandelde ik in den pol der met een kei.nis, om eens, zooals wij dst noemen, naar den oogst te gaan kijken. Verduiveld*, riep mijn vriend plotseling uit, if wat staan die hielen geel, die gaan kapot". Ik keerde ine om, keek in de rich- tiug van zijn wandelstok en ja, waarlijk, daar stond een veld vol met gele bieten. De blaadjes waren wat ingekrompeu en ver schrompeld, en hadden een geel groene, vele een geheel gele kleur. Wat zou dat zijn Van de kou, van het nat, van den grond, wie kau he» zeggen //Ja, maar, het is (och curieus, dat bier, vlak ernaast, de bie ten goed staan tn er van die gele kleur zoo goed als niets is op te merken." Dat is zeker vreemd, maar daar ginds komt de boer aan, die zal er meer van wete Laat ous het hem eens vragen. «Ja, heeren", gaf hij op onze vraag ten antwoord, ,/dat ie een vreemde geschiedenis. Ik kom natuurlijk ook eens naar mijn bie ten kijken, al is het Zondagmiddag. Ik moet ze eiken dag eens zien. Hebben ze dat allang jNeen, dat hebben ze een paar weken geleden, zoo langzamerhand gekregen ik denk, dat het van de kou is of eigenlijk gezegd, ik weet zelf niet, waar het van i». Want, als het van de kou was, zouden dc andere het ook hebben.e Ja, hier en daar een beetje, hebben ze 't ook wel. Maar noemenswaard is het niet. z/En nu, zal ik de heeren eeus vertellen, dat het eigenlijk een proefveld is hier, de borden staan er nog wel niet, maar die komen toch. Het is een proefveld, om te zien, welken invloed een bemesting met kaïniet op de bieten heeft. Daar kunnen we natuurlijk nog niets van zeggen. Maar eigenaardig is het toch dat de gele bieten geen kaïniet hebben gehad, dat de bieten, die wel kaïniet hebben gehad, er goed, ten minste tamelijk goed voor staan, Wat de oorzaak is, weet ik nog niet, het kan aan het weer, aan het nat, aan den grond lig gen het kan ook met het opkomen der bieten samenhangen, want die welke met kaïuiet bemest zijn, zijn geregelder en wat vlugger opgekomen. Oveiigens hebben we dit jaar met het opkomen der suikerbieten in het geheel geen last. Dus heel veel kan dat ook niet gescheeld hebben. Hoe het ook zij, het is wel opmerkenswaardig en in elk geval is het eeu goede noot 7oor het kaïniet." Dat vind ik ook en daarom heb ik het verder verteld. Veel Ooft Krijn. Je vruchtboomen beloven weer een' goede oogst, Thijs, het schijnt toch, dat ze voor een goede bemesting dankbaar zijn. Thijs. Hoe kon je er aan twijfelen, Krijn. Waarom zouden ook zij niet evenals onze cultuurgewassen, van de bemesting profiteeren en dit toonen door een normale ontwikke ling en vruchtbaarheid Het zou onnatuur lijk zijn, als 't anders was. Krijn. Nu ja, dat kan zijn, maar je teet toch wel, dat een vruchtboom, naar het volksgeloof, slechts om 't andere jaar dragen kan. Thijs. Dat is ook al mooi genoeg, zou ik aeggen, wanneer men namelijk den boom aan zijn lot overlaat. Maar als hij geregeld gevoed wordt met de stoffen, die hij voor zijn b.iuw en vrachtzetting noodig lireft, dan mag men gerust ieder jaar eer.' redelijken oogst van hem verwachten. Je ziet het zelf aan de boomen in mijn' tuiu. Krijn. Je geeft ze ook kunstmest? Thijs. Ja; stalmest is ook goed, maar beter resultaten verkreeg ik met kunstmest En dit is begrijpelijk, omdat men hiermee beter ti g' inoet kan komen aan d--. bijzondere behoeften van den bod' ui. Krijn. Een vruchtboom behoeft toch zeker dezelfde voedingsstof?-n j>1s andere planten: stikstof, phosphorzuur, kali en kalk Thijs. Prtcits, msar vooral moet rekening worden gehouden met de groote behoefte aan kali en kalk. Deze stoflVu zijn in het bijzonder noodig gebleken. Dr. Cattie wees er nadrukkelijk op in zijn „Open brief aan alle boomgaardeuiers en Fiuittelers," waarin hij uit tal van proeven de noodzakelijkheid van een goede kalibemesting aantoonde. Nu, die is inij dit j«ar vooral duidelijk gebleken. Krijn, Hoe dan, laat eens hooren Je gebruikte toch vroeger ook reeds kali Thijs. Welzeker! Jaarlijks gaf ik per boom ongeveer 4 K. G. Chil in 't voorjaar s/4 Kilo super en V2 Kilo Chloork.di, de beide laatste meststoffen in Aug. en Sep', in 3 giften met een tuaschenruimle van een week of drie. Krijn. En voldeed je dat niet Thijs. Jawelook gaf ik wel eens andere meslsoorten, maar steeds ongeveer dezelfde giften stikstof phosphorzuur en kali Dat beviel me best, maar één boom, de Huisman- appeldien je daar ziet, verdraaide het om behoorlijk vrucht tc dragen. Soms bloeide, hij rijk, maar op zijn best gaf hij J/3 of 1/4 -an wat hij geven moest. Krijn. Maar 't is dan nu een lust, Thijs, zooals hij draagtalle takken zijn rijk bezet Vertel me eens wat je gedaan hebt. Thijs. Vóór 2 jaar heb ik alle boo men nog een extrabemeniug gegeven, denkende aan den raad van Dr. Cattie, wat alle. boomen en vooral ook de hoedanigheid van het ooft merkbaar ten goede kwam, doch mijn Huisman toonde zich ouverbeterlijk. Krijn. Maar nu heeft hij zich toch gebeterd Thijs. Of-iHet lag ook niet aan hem, maar aan ons, aan onze onkunde. Het moest ergens aan haperen, dat begreep ik. En telkens als ik er over nadacht, kwam ik tot de couclussie het moet aan de voeding liggen." //Spaart geen kalk, noch kali las ik weer bij Dr. Cattie. Kalk had ik reeds extra toegediend, nu wou ik het nog eens met wat kali probeereu. Ik bemestte den boom met een hoeveelheid kali, dubbelzoo grcot als vroeger, en het resultaat heb je nu voor oogen de boom zit als zind zoo vol, ik heb hem nooit zoo gezien. Krijn, 't Is merkwaardig, dat moei ik zeggen. Klaarblijkelijk bestond hier kali gebrek en was dit de oorzaak dat de boom niet genoegzaam van de andere voeding-sloffen kon profiteeren. Thijs. Begrepen, Krijn, dat is de Mini mum wet van Libig. De voedingsstof welke in de geringste hoeveelheid aanwezig is, regelt den groei en de ontwikkeling van de geheele plant. Alle andere voedingsstoffen moeten zich naar haar regelen. En bij onze vruchtboomen zal die stof dikwijls de kali zijn, want ook elders is de over wegende invloed van em kalkbemesting bij ooftboomen duidelyk gebleken. C. B. Wij staan niet alleen in de meening, dat versche, dus sterk riekende meststoffen, als stalmest en compost, weinig bevorderlijk zijn aan den goeden smaak en de duurzaam beid der groenten. Eerst Ier wille van den smaak, maar later ook omdat we het spoedig bederven van bepaalde groenten aan de be - mesting met verschen mest meenden to moe ten toeschrijven, waren we er toe overgegaan onzen compost- mest te bewaren, tot die tamelijk verteerd wc» en eerst dan te gebrui ken. Nu bewaren we dien telfs twee jaar lang, af en toe de massa omzettende. Hierbij bevinden we ons goed, maar toch kweeken wij de lekkerste groenten met kunstmest. Daar we èn stal- èn kunstmest gebruiken zij het dan ook afwisselend durven we niet met beslistheid tc spreken, wanneer wij, in verband met bovenstaande, tevens zouden willen beweren, dat versche, sterk riekende mest meermalen de oorzaak kan zijn van plantenziekten onze ondervinding is ook van nog korten duur Toch hellen we zeer naar deze meening over, waar we sedert onze Veranderiug in de wijze vsu bemesting aan merkelijk minder met ziekten bij onze ge wassen te kampen hebben, en we ook van andere zijden, als onlangs in K De Veldbode" door den heer Stoffel, betzelfde gevoelen zagen geuit. Niet van belang ontbloot voor onze lezers achten we hetgeen in het April nummer van yFrisohhaltung* de heer Materno-Dietshauscn over de fBemesiingskweslie' schreef a Voor 5 jaar had ik veel last met het steriliseeren van erwten, gewoonlijk waren na een paar maanden de d-ksels los en de inhoud bedorven. Daar alles wat ik verd°r steriliseerde, goed bleef, kon het m. i alleen aan de soort of aan de cultuur liggen. Builen wonend, beslaot ik de zaak zeil ter hand te nemen op een verwaarloosde bodem nam ik mijn proeven. Erwten, daarop geteeld, steriliseerden uitmuntend, de opbrengst was echter bedroevend gering, waarom ik zwaai ging mesten. In het najaar geitenmest in overvloed en in den winter beer en gier en in het voorjaar nog eens gier. Alle groenten gedijden voortreffelijk, maar kool en erwten bleken voor steriliseeren weinig geschikt. Ik wist nu bijna zeker, dat het alleen aan de bemesting lag en besloot het anders te beproeven. Het geheele grondstuk werd in den herfst flink met kalk gedekl, in 't voor jaar vóór het onderspitten nog eens kalk, met asch, patentkali en Thoraasphosphaat. De uitkomst was verrassend e«?n kolossale opbrengst en in 't geheel geen last mot steriliseerende veisehe stalmest en de inhoud van den beerput waren dus de oor zaak geweest. Om deze fout in het vervolg te ontgaan, besloot ik alleen onder uitge- werkteu mest te gebruiken en dus alles wat ik aan afval had tot compost te maken en niet aan te wenden TÓbr ze minstens twee jaar oud was. Alles wat dus afval was onkruid, keukeuresien, mest, aanveegscl, slik turfmolm, beer, stalvuil, asch, ro*et. zaagsel, alles, laag voor laag, op elkaar, met af en toe een kalklaag en nu en dan begoten met waschwaler, beer- of schoon water; dan met een puntige paal gaten gemaakt van een voet diep, waardoor het vocht goed naar binnendringt, indien men tijd heeft, de hoop na eeuige maanden eens geheel omgezet. Na 2 of hoogstens 3 jaar is alles verrot en heeft men een mest zoo prachtig als er geen andere is. Als de compost in den grond komt, gaat er nog wat Tbomaspbosphaat en Kaïniet bij Sedert ik op deze wijze mijn moestuin behandel, heb ik geen last meer van erwten of spinazie, die niet goed blijven. Versche mest en sterk riekende mest zijn bepaald af te keuren. Met deze conclussie zouden we ous gaarne willen vereenigingen, maar geven dan onzen lezers den raad om aan den aldus bewaarden en bewvrkten compostmest liever toe te voegen kali eu kalk Deze beiue meststof fen of liever voedingsstoffen ontbreken ten drele in compost. Kali, als kaïniet of pa- tentkali aangewend, kaïuiet i* het goedkoopst, maar moet vroegtijdig worden aangewend, in den herfst of in den winter. Geeft men patentUli voor tuinen het aanbevelens waardigst in 't voorjaar, 6-8 Kilo per Are, en bovendien om de 5,6 jaar een flinke kalkbemesting nevens den goed verteerden compost, dan zal men volop heerlijke, wel smakende groenten telen, die waarsch jnlijk biter kunnen duren, Verwonderen zal het on8 ook niet, indien men dan van lieverlede zijn gewassen minder onderhevig zal zien aan allerlei ziekten. Voor mededeelingen aangaande deze belang rijke zaak van hen, die ervaringen in deze hebben opgedaan, houden we ous ten zeerste aanbevolen. C. B. Een tweede conferentie der Fransche Bisschoppen. Volgens de Patrioie zal eerlang een tweede bijeenkomst der Fransche Bisschoppen plaats hebben, teneinde in détails de nieuwe administra tie der Fransche Kerk te regelen volgens de instructiën, die de H. Vader gegeven heeft. Mogen we den correspondent in Ber lijn van de Daily Mail gelooven, dan zullen de in Duitschland in aanbouw zijnde nieuwe kruisers in grootte de ge weldige >Dreadnought« overtreffen. Zij zullen een vvaterverplaatsing hebben van 19.000 ton en een snelheid van 19 a 20 knoopen- Voorts krijgen ze 3 schroe ven en zullen bemand worden met 860 man, onder wie 28 officieren. En natuur lijk komen er geweldige kanonnen aan boord. Waar blijft het plan tot vermin dering der bewapeningen De Engelsche koning keert Maan dag van Cowes te Londen terug, begeeft zich Dinsdag naar Port Victoria en scheept zich daar naar Vlissingen in. Over Keulen begeeft hij zich naar Kron- bergde keizer wacht hem kwart over negenen Woensdag in Friedrichshof. Gedurende 24 uren is de koning de gast van prins Friedrich Karl von Hessen. Donderdag gaat de Koning naar Mariën- bad, waar hij 's avonds aankomt. Uit Rome wordt aan de Libertè ge seind, dat de paus een vrij ernstigen aanval van hartzwakte heeft gehad. De crisis werd door den lijfarts Lapponi bedwongen. Volgens andere berichten heelt de paus gisteren nog de plechtige herdenking van zijn kroning in de Sixtijnsche kapel bijgewoond. Kardinaal Merry del Val celebreerde de mis. De paus kreeg uit alle oorden hartelijke gelukwenschen. Te Kolipino op enkele kilometers af stand van Petersburg heeft een ernstige muiterij gedreigd, doordat een kapitein, des avonds een soldaat van een ander garnizoen tegenkomende, die met verlof was, dezen gelast had terug te keeren en toen hij daaraan niet voldoen wilde, op staanden voet had doodgeschoten. Het lijk werd in alle stilte begraven, maar de zaak lekte uit en er dreigde nu een ernstig oproer onder de troepen, die voor het meerendeel te Port Arthur geweest zijn en waaronder groote onte vredenheid heerscht. Hun houding was zóó dreigend, dat een tiental der meest gehate officieren de wijk nam naar St. Petersburg. De commandant verklaarde dat hij zijn ontslag zou indienen, wan neer het kampement niet onmiddellijk werd opgebroken. Dit is thans gebeurd een deel der soldaten is te St. Peters burg aangekomen, terwijl een ander deel naar een verren uithoek dei provincie Novgorod is gezonden. Hieruit blijkt hoezeer de revolution- naire geest in het leger doordringt- Te Kroonstad zijn onder de troepen revo- lutionnaire geschriften verspreid, waarin de soldaten, die op hunne oproerige makkers hebben geschoten, met verach ting worden aangewezen. De gouverneur-generaal van Polen, Scalou, die door de revolutionnairen ter dood is veroordeeld, durft zijn villa Belvedère niet meer verlaten. Dag en nacht wordt zijne woning door soldaten bewaakt, die bevel hebben op eiken onbekende te vuren, die door een der toegangen tracht binnen te dringen. Eiken avond laat hij het park Lasienski bij Belvedère onderzoeken. Hij heeft althans volgens Petit Bleu 300,000 soldaten ter zijner beschikking en leeft als een gevangene. Bij den door de troepen beëindig den strijd tusschen Armeniërs en Tarta ren te Choecha (Kaukasus) vielen meer dan 700 slachtoffers. De ministerraad heeft aan den goedkeuring veizocht voor een crediet van 55 millioen roebel om de boeren, die door den hongersnood te lijden hebben, te steunen. Men weet, dat de Doema dit crcdiet aan het ministerie weigerde, wegens het door haar ge koesterde wantrouwen ten opzichte van het- kabinet. Men verwacht, dat de Czaar het crediet zal toestaan. In Karbin werd een telegrafist be stolen, een kind gedood en een vrouw gekwetst; in Melitopol zijn paspoorten gestolen ten dienste van plaatselijke re volutionairen. Te Jekaterinoslaf, Toela en 3 andere steden is regeeringsgeld ge stolen en zijn de staatsdrankwinkels ge plunderd. Van alle kanten worden boerenon- lusten gemeld, zoo werden op het buiten van prins Koetsjoebei in het gouverne ment Poltawa vele gebouwen in brand gestoken en veel vee vermoord. Ver scheidene andere kasteelen zijn daar geplunderd en verbrand. Te Homel ontplofte een bom in een particulier huis en in die stad, in Jalta en Kaloega werden bommen gevonden. In Samara, Poltawa en Theodosia wer den vuurwapenen bij honderden in be- slag genomen. De dagelijksche moordenlijst wrjst aan: den commandant van het garnizoen van Piatigersk door een officier, die gek was geworden, verder een politie-agent te Riga en de directeur van de gevangenis te Brest Litofsk, die beiden vermoord werden. Te Warschau werden een luite nant, een agent, een dame en een com missaris gewond en bij een gevecht tusschen socialisten en »patriotten" vielen 2 gewonden. Japan heeft nu reden tot twist met Amerika, of eigenlijk omgekeerd. Een bericht uit Washington zegt, dat vier Japansche schoeners betrapt werden op het jagen van robben aan de kust van Alaska. De Amerikanen merkten op, dat de Japanners bezig waren robben de huid af te stroopen en eischten, dat zij zich gevangen zouden geven. De Japanners weigerden en trachtten te ont snappen. Daarop schoten de Amerika nen, doodden vijf Japanners en namen er 22 gevangen. De gevangenen zullen eerstdaags wegens zeerooverij terecht staan. Invloedrijke Amerikaansche bladen vinden in het geval van het gevecht op de Aleöeten aanleiding om hun waar schuwing tegen Japan te herhalen. Een botsing tusschen Amerika en Japan in Oost-Azië is slechts een quaestie van tijd, zeggen zij. Japan behandelt Ame- rika's handel in Mantschourije ook erger dan vroeger Rusland. dat gij er bij komt, voor 16 gulden een splinternieuw Handnaaimachme, Hoog- 8 jaar garantie, ook op 50 ct. per arm, week, bij Hoogstraat No. 78f Rotter'am, Am sterdam, 's-Gravenbage, Dordreoht Culemborg en Tiel.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5