[Nummer 64 Zondag 12 Augustus 1906 29e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BïNNF,NLA\D. Reclame. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Reclame. Waalwijksche ziekten. Vastheid van beleid. De vorige minister van financiën, de heer Harte van Teckelenburg had zich wel eenige vermaardheid verworven in het intrekken van wetsontwerpen. Het schijnt, dat aan het departement van financiën deze epidemisch hecrscht. Op 2 Juli j.l. werd een koninklijk be sluit uitgevaardigd, waarbij met ingang van 1 Aug. het invoerrecht op sucade, geconfijte gember en geconfijte citroen en oranjeschillen werd verhoogd* Op 31 Juli wordt bekend gemaakt, dat deze verhooging wordt uitgesteld tot 1907. Op 23 Juli vordt bekend gemaakt, dat de verhooging toch 1 Aug. ingaat voor waren na de afkondiging van het besluit van 2 Juli gekocht en niet voor waren voor die afkonding gekocht. De Nieuwe Courant noemt zoo iets >springpolitiek". wij meenen ook, dat ze aan één >intrekkings" miuister genoeg hebben gehad. Kruis en raodc vlag. Te Heerenveen is de eerste jaarver gadering gehouden der zoogenaamde christen-socialisten. Een socialistisch predikant, ds. Bruins, bepleitte er de aansluiting bij dé S. D. A. P. en besloot zijn rede met den uitroep Naast het kruis de roode vlag l Men heeft moeite zijn oogen te ge- looven, wanneer men dergelijke dingen leest. Een predikant, die het kruis en de roode vlag vereenigen wil. Het kruis, dat zegenend door de we reld gaat, dat eerbied en gehoorzaamheid predikt jegens de van God gestelde macht, de roode vlag, welke het symbool is van oproer en geweld 1 Die beide wil een verkondiger des YVoords naast elkander plaatsen, opwek kend tot een en denzelfden strijd. Jammerlijke verdooldheid 1 Directe belastingen. Naar wij vernemen worden, de directe belastingen op de in dit jaar in te dienen begrooting ongeveer één millioen hooger geraamd dan op de vorige begrooting. (Vad.) Pensioen— en invaliditeitsverzekering. Het voornemen bestaat van wege de christelijke arbeiders-organisatie een meeting te houden, waarop afgevaardigde van uit het gansche land zullen tegen woordig zijn, ten gunste van de wette lijke uitvoering der pensioen- en invalidi teitsverzekering. Deze meeting zal worden gehouden in den Haag, aan den vooravond van de opening der Staten- Generaal. (De Volksbanier.) Registratiebelasting en Itypotheekreehten. Op de voordracht van de minister van financiën en van justitie is bij Koninklijk besluit van 30 Juli: 1. ingesteld een staatscommissie om, om na overweging rapport uit te brengen over de vragen a. op welke wijze, zonder daarbij de belangen van 's rijks schatkist uit het oog te verliezen, de wetgeving op de registratiebelasting en op de hypotheek rechten ware te herzien; b. welke verandering behoort te worden gebracht in de wettelijke en ad ministratieve bepalingen betreffende de eigendomsoverdracht van onroerende goederen en schepen, de vestiging, van rechten van hypotheek en scheepsver- band, de hypothecaire en kadastrale boekhouding en die der scheepsbewijzen c. op welke wijze, mede in verband met den uitslag van het onderzoek der eerstgenoemde tweevragen, het dienstvak der registratie, waarin dat van het ka daster thans begrepen is, ware te reorga- niseeren. Nederlandsche industrie De Brusselsche Briefschrijver der «N. Tilb. Ct.> vertelt: Voor een paar dagen was ik in een groote inrichting en daarin vond ik een machine gemaakt te Dongen. Ik kon bijna mijn oogen niet gelooven, maar het stond met groote letters er op. Dat gaf me te denken.... Waarom toch legt men zich in Neder land niet meer toe op industrie De wagens eener Haarlemsche fabriek heb ik in Brazilië zien rijden, een piano van een Arnhemsche firma vond ik 200 uren in het binnenland van Venezuela, een rijmachine door een Rus gekocht in eene i Overijselsche fabriek gemaak1 (meen ik dat hij mij zcide), kwam ik verleden jaar in 't Ertsgebergte tegen. Dus men kan-.. Waarom zich niet meer op industrie toegelegd Haar zwakke plek De Maag. Een tooneelkunstenares genezen door d Pink Pillen Me»ruuw Ida Kossie, tooneelkunstenares, 5 Strurstraat, te Gent, volmaakt tevreden over den uitslag dien de Pink Pillen bij haar hebben te weeg gebracht, schreef ous den volgenden brief met dankbetuigingen Mev. Ida Losaie (photo. E. Carmer) „Sedert langen tijd leed ik aan de maag, had geen eetlust, een slechte spijsvertering en verloor mijne krachten. Daar geen en kel der middslen die ik genomen had, mij baatte, heb ik den raad van een vriendin gevolgd en ben de Pink Pillen gaan ge bruiken. Ik ben heel verheugd hier te kunnen verkonden dat alleen die uitmun tende Pink Pillen mij volmaakt hebben hersteld, en dat ilr het die pillen dvnk dat ik mijne werkzaamheden heb kunnen her vatten." In het tijdperk der groote warmte zijn de personen die aan de maag lijden zeer talrijk. Aan de maag te lijden in dien warmte-tijd is gevaarlijker dan in welk an der tijdperk van het jaar. Bij de vermoeie nis, veroorzaakt door de hoogs temperaturen, komt dan de verzwxkking ten gevolge van slechte spijsvertering, waarop de dys<entrie volgt. En daarna heeft een volkomen uit putting plaats. Zoo uw maag zwak is, zoo gij een moei lijke spijsvertering hebt, mo t gij uwe maag versterken en om zoo te zeggen weer in staat stellen te werken. Een proef met de Pink Pillen zal tf algeheele voldoening ge ven. Gij zult spoedig beter eten, beter slapen en U beter gevoelen. De Pink Pillen zullen volkomen de zwakheid van uw maag genezen en die genezing zal blijvend zijn. Volg den raad dien wij geven omtrent de wijze van eten en noem na lederen maaltijd een Pink Pil. Deze Pillen verzekeren aan de ongelukkige slachtoffers van slechte spijs vertering het welzijn en de rust. De Pink Pillen zijn eveneens goed tegen bloedarmoede, bleekzucht, zenuwziekte, alge- meene zwakte, rheumatische pijnen en ne- vralgie. Prijs f 1.75 de doos; f9.per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27 Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. WAALWIjK, 11 Aug. 1906. Examen. Tot hen, die deze week in den Haag slaagden voor Fransch 1. o. behoort ook de heer C. M Donker, onderwijzer aan de openbare school alhier Den geslaag de onze felicitatie. Tentoonstelling. De tentoonstelling der inzendingen in den wedstrijd in het patronen- en schoen maken, uitgeschreven door den Alg. Ned. Bond van schoenfabrikanten, wordt mor gen op Musis Sacrum alhier gehouden. Ook zullen er geëxposeerd worden eene mooie collectie leesten van de firma Bergner uit Eisenach, welke leesten afkomstig zijn van de tentoonstelling te Kassei. De expositie zal geopend zijn van 12 l1/» en van 31/j6 uur. Het zal onnoodig zijn onze vaklieden nog aan te moedigen, deze mooie werkstukken te gaan zien. In Tilburg was de roep over 't tentoongestelde algemeen. Er moet voor een vakman veel te zien en te leeren vallen. Schoenen uit Transvaul. Bij den voorzitter van den Alg. Ned. Bond van schoenfabrikanten is bericht ingekomen, dat 15 paar monsters van de aldaar meest gangbare schoenen door den heer de Jong, die een aantal artike len schreef over de schoenhandel tus- schen Nederland en Transvaal en met wien de bond zich omtrent deze aange legenheid in verbinding heeft gesteld, zijn afgezonden. Spoedig kunnen die dus hier ver wacht worden en hopen we er spoedig nader op terug te komen. Moge er voor velen iets bijzijn voor nieuwe handels-connecties met Transvaal, Lid van verdienste. De Liedertafel heeft in hare vergade ring van Zaterdagavond j.l. bij acclama tie benoemd tot lid van verdienste, den heer Corn. v. d. Meijdenberg die onge veer dertig jaren zijn schoone basstem en muzikale talenten met onverdroten ijver aan de Vereeniging heeft gewijd. Het diploma gezet in fraaie lijst zal hem op zijn verzoek niet bij gelegenheid eener openbare uitvoering, doch op eene gewonen repetitieavond overhandigd wor den. Instructeur. Als instructeur der Liertafel »Oefening baart Kunst,* voor den a. s. wedstrijd te Utrecht treedt op de heer v. d. Weij- den uit Dongen, die reeds eenmaal de repetitie heeft bijgewoond. Naar men ons meldt, was genoemde musicus over het door gemelde Liedertafel gepresteer de, zeer goed tevreden. Abusievelijk hebben wij in ons vorig nummer gemeld, dat het Wilmont- quartet 't welk aan den wedstrijd te 's Bosch deelneemt, staat onder leiding van den heer Lamb. Kooien alhier, de heer Jac. Sars treedt als instructeur op. W. G. V. Het bestuur der Waalwijksche gym nastiekvereniging verzoekt ons te willen melden, dat op Zondag 18 Augustus e. k. door hare werkende ieden onder leiding van den heer A. Princen, eene uitvoering zal worden gegeven in haar oefeningslokaal >Musis Sacrum* van den heer A. Gerris-Simons alhier. Centruui Gcuootsclinp voor Kinderlierstcliings en Vucantiekolonics De afdeeling Waalwijk en omstreken* van- bovengenoemd genootschap zal op Maandag 13 Augustus a.s., des avonds ten 81/, uur eene algemeene vergadering in de zaal Musis Sacrum* te Waalwijk houden. Aan de orde 1. Behandeling concept-reglement. 2. Verkiezing 6 bestuursleden. 3. Mededeelingen. Zij die nog lid wenschen te worden, kunnen zich nog bij het voorloopig be stuur aanmelden terwijl het concept reglement voor ieder lid bij den heer Jan Tielen ter inzage ligt. Wij hopen dat voor a. s. Maandag zich nog verschillenden als lid dezer vereeniging die zulk goed doel beoogt, zullen opgeven, want waarschijnlijk zullen dit jaar nog eenige kinderen kunnen worden uitgezonden. Leest de bladen en overal ziet men berichten over het prachtige resultaat dat de gezondheids kolonies voor het zwakke kind hebben 1 Vakscholen voor schoenmakers. Men schrijft ons De reeds geruiinen tijd geleden dooi en uit het hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederl. Bond van Schoenmakers benoemde commissie, waarvan o. m. de heeren Klijberg Pernot uit Waalwijk en Coolen uit Oisterwijk lid waren, heeft in het buitenland, waar reeds vakscholen voor schoenmakers bestaan, een onder zoek ingesteld naar de inrichting en de kosten van zulk eene vakschool, bij welk onderzoek gebleken is, dat de oprich ting ervan gepaard zal gaan met groote financicele opofferingen. De commissie heeft van hare bevin dingen rapport uitgebracht en dit over gelegd aan het Hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Bond van Schoenmakers. Omtrent twee punten bestaat verschil, van meening bij de leden van het hoofd bestuur nl. over de plaats, waar de vak school zal gebouwd worden en over de inrichting er van. Sommigen zijn van oordeel, dat zij behoort te verrijzen in het centrum van de schoen-industrie, dus in Waalwijk, en zij wenschen de school voor iedereen open te stellen. Anderen hebben het oog gevestigd op de ambachts- en industrieschool te Jubilë. s BOSCH. «Vrijdag aanstaande, tleu 17eu Augustus, hoopt onze vroegere geachte dorps genoot, de Heer J. 11. Verhagen. Chef de Singer-Maatschappij te 'e Bosch, den dag te herdenken, wnaion hij vóór vijf en twintig jaar bij genoemde Maatschappij in dieust trad. De vele vrienden en kennissen, die de Ju bilaris. zoowel hier nis elders heelt, zullen dien dag voor hom, naar wij vernemen, niet onopgemerkt laten voorbij gaan Tilburg, waar reeds onderwijs wordt ge geven in het timmeren, smeden, verven en weven. Zij wenschen deze inrichting zoodanig uitgebreid te zien, dat er voor taan ook eene afdeeling van onderwijs voor de schoenfabricatie aan verbonden zal zijn. Hun doel is vakonderwijzers te kweeken voor de vakscholen, die na verloop van tijd in verschillende plaatsen zullen opgericht worden. Tel. BAARDWIJK. In deu wedstrijd uitge schreven door den Algemeenen Nederland- scl-.e Bond van Schoenfabrikanten, zijn de Gebr. Jos. en Joh. van Rijswijk met den lsten en 2den prijs bekroond voor fijn damesschoeisel, J. de Gonw verg. zilveren me daille lsten prijs vpor patronen luxe dameswerk en J. v. d. Elzen Jr. 2den prijs voor patronen heereuwerk naar maat alle uit deze gemeente. Anu deze kranige werklui een woord van lof en van harte gefeliciteerd. Een jongen deed dezer dagen hier do rondte en toonde een briefje waarop vermeld ile nood waarin zijue moeder zusjes en broert jes verkeerden doordat de vader naar Duitsch- land was vertrokken waarbij verzocht werd een stukje brood voor hun bouger te stillen. Het ware te wenschen, dat die vaders eerst eens ernstig nadachten alvorens hun huisgezin aan zulk een armoede prijs te geven. CA FELLE. Toen zeker Heer die goed iu het glaasje scheen gekeken te hebben zich Donderdagavond op weg naar huis begaf, werd hij door de duisternis misleid en kwam iu een moddersloot terecht. Ofschoon de man alle pogingen aanwendde om zich op het droge te brengen gelukte het hem toch niet, voordat hij, na een paar uren, door een voorbijganger uit zijn beuarden toestand werd verlost. Van de week ontving het hoofd eener school de volgende klacht. M lieer. Bij deze laat ik u wete dat miju kinderen aaut school smorgena en Bavonds vreezdijk mishandelt worden en onzedelijke woorden zeggen dat het verschrikkelijk is door de kinderen van A van C.namelijk jaus en Griettje mogt hierin geen verandering koine zoo zal ik genood zaakt zijn mijn kinderen van het school tehuis te houden danr u daai- in veel zoudt kuuue veranderen daar u toch hare meester bent of kun u ze zoras des avonds tien minuten eerder na huis toe late gaan daar ze dan al een hael eiüd weg kunne we zen ik hoop dat u het ter harte zult nemen. Mejufvrouw P. De onderwijzer sprAk vermanend en bemid delend met de drie meisjes, tusschen wie de ruzie was, en dacht, dat het nu wel zou af- loopen. Maar neen, twee uren later was een der aangeklaagden al naar huis geweest om mee te aeelen, dat er tegeu haar en haar zusje een klacht was ingebracht, en overhandigden zij het hoofd der school h9t volgende briefje me Heer de vrouw van poeliej doet elle morgen en elk avond de kinder opwacht een keer van de week heeft zij de hoet van ma Grieta van het hoofd gaslaag en met de been er op gaan staan trapen dat wij kinder naar moet kijk aanders doet vrouw van der poelief kwaad kind van koning kinder van ons ik heb van de week er over bij burgeumester er over weest aldaar die vrouw wont hist overal wat met haar meer uw moet de kinder er niet voor staf als het niet ver aan dan zal de veld wacht laat koomeu over het kan er niet met door als het zoo blijcht. groet van de vrouw A. van C. Ten slotte zij medegedeeld, dat de schrijf sters zusters zijn. VRIJHOEVEN. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat er bij enkele jongelui uit deze gemeente Cap«!le (Heistraat) het plan een- reciteer-vereenigiug op te richten die genoemd zal worden «Vriendenkring." L00NSCUEN DIJK. Maandag 13 Augustus a s hopen de echtelieden M. B en P. B. hun öOjarige echtvereenigiug te herdenken. Naar wij vsrnemen zal dien dag feestelijk gevierd worden. NIEUWKUIK. Zondag 12 Augustus zal onze harmonie de «Eendracht" in den tuin van den heer H. Blackers alhier, een concert geven. Een Hink programma is door de ver eeniging voor deze gelegenheid samengesteld. Wij verwachten, dat, bij gunstig weer, velen zich daarheen zullen begev n, om zoo doende, onder het genot van een lekker glaasj a bier, te kunnen profiteeren van de heerlijke muziek onzer «Eendrncht". DUSSEN, 10 Aug. De slijmhoest is, vooral onder de jongere kinderen, nog steeds toene mende niet minder dan 70% der aan- vangsklasse van een onzer scholen waren deze week afwezig wegens die ziekte. Gister had in 't café Van Beurden alhier de jaarlijk8che verpachting van boomgaarden plaats Tal van fruitkoopers waren aanwezig zoodat dan ook vrij duur werd gekocht. Naar schatting werd gekocht tegen f 3.5 a f 5den H. L. Een boomgaard bracht f292 op. Gisteren werden de schoolgebouwen in deze gemeente bezocht door den heer A. C. Bleijs iuspecteur der volksgezondheid. RAAMSD0NK (Dorp) 10 Augustus. Voor het Waterschap «de Binnen Oude Maas" is doos de handteekening James roster voor- aanbesteed het verbreeden en uitdiepen van de komt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij Binnen ünde Maas onder llerpt enz, raming de griUH \yed. OrieDumoulin, Markt, f 4700 laagste inictmjTer de heer M. F.jee- j Toezel,ding ge,chi<«lt franco na onWang.t man alhier voor f5546. i 5 ,r e e m Het 2e peroeel, begrooting f 550, werd even-van postwissel a 1 1,/:; voor een of flO—- eens door den heer F. aangenomen voor f758. voor zes doozen. KAATSHEUVEL, 11 Aug. 1906. Baldadigheid. Gisteren nacht werden bij II. V. alle ruiten langs de straat ingeslagen, tonder dat er eeu spoor van de laffe daders te ontdekken viel. Het ware te wenschen, dat die helden eens gesnapt werden dan zou huu de lust van ver nielen wel wat vergaan. Ongeluk. Dezer dagen had de heer H. C. het onge luk met zijn fiets ouder een vol geladen kar met hooi te gerakeu. Hij zelf bracht het er zonder letsel af, maar zijn fiets, pas enkele dagen nieuw werd gehsel in elkaar gereden. Het is een leolijko schadepost voor genoemden hoer want dergelijke stukken vallen natuurlijk buiten de gaiautielermen. Flobertoiub. Op hare laatste vergadering besloot onze flobertclub deel te nemen aan het aanstaande concours te Geertruidenberg. Wij vinden het nog nl kranig van deze club, die pas enkele maauden bestaat en nu zich reeds met veteranen op de flobert durtt te meten. Intu8scheu wenschen wij deze heeren eeu prachtig succes als begin van eene reeks van overwinningen. Üloccsuan Ziekenfonds. Mot het nieuwe Diocesane Ziekenfonds alhier door den R. K. Volksbond opgericht, wil het niet erg vlotten. Van de ruim 200 loden van den Volksbond zijn er slechts ruim 40 lid der ziekenfonds geworden. Hoewel deze fonds op degelijken grondslag is opgericht en haar bestaau ver zekerd, is de belangstelling ten haren opzich te niet groot. Het is als liet ware voor velen een tegenvaller. Hoofdzaak hiervan zijn ten eerste zeker de ongewone hoogö premies, ten minste voor hier ter plaatse. Bovendien zijn de verschillende bepalingen nogal streng, a. de bepaling dat een lid onherroepelijk ge schrapt wordt, wanueer hij 60 jaar oud werd, doet veleu terugschrikken om als lid toe te treden. Het ware te wenschen dat zulke be palingen gewijzigd werden. Concert Waspik. Naar wij vernemen is de Harmonie «Ea- phonia" alhier uitgenoodigd, om in de zaal der Harmonie vau Waspik, bij gelegenheid der a. b. kermis aldaar een concert te geven. Het bestuur heeft besloten hieraan gevolg te ge ven, op Woeii8dog 29 Aug. nm. Bij het laatstgegeven festival te Waspik, heeft «Eup- honia" bewezen dat men aan de concerten door haar op verschillende plaatsen gegoven, gerust, de hoogste eischen kan Btellen. list beste succes zij haar nu ooktoegewenscht. Wij twijfelen niet of Euphonia zal haar ouden roem handhaven. Er is niets wat iemand meer uit zijn hu meur brengt, niets wat uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aam- beien maken u bijna krankzinnig - ze hou u den geh*elen nacht wakker. Prikkelende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk: te genezen. Dergelijke kwalen worden met den dog erger. Dank zij verklaringen ge lijk de volgende beginnen de menscheu in te zien dat zij een geneesmiddel onder hun bereik hebben tegen deze ziekten. De heer J. Schriele, wonende buiten de Veerpoort te Leerdam, meldt ons: Langeu tijd heb ik veel te lijden gehad van in- en uitwendig aambeien, die somtijds bloedden en veel pijn veroorzaakten Ik had reeds al bet mogelijke daarvoor aangewend, doch zond' r haat. Ds jeuking was onuitstaan baar en ik kon slechts meer loopen. Toen ik van Foster's Zalf hoorde, ducht ik niet dat een oude man als ik van vier en zeventig jaar daar nog succes mee zou hebben, doch ik wenschte het te probeoren en hoe zal ik u mijn dankbaarheid betuigen, want na een paar dagen was ik toch van mijn hinderlyke en pijnlijke kwaal genezen. Ik zal Uw zalf dan ook met vertrouwen kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Foster's zalf geeft, dezelfde die de Heer Schried gehad heelt. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9