ummer 65 Woensdag Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Eerste Blad. AN TO ON TIELEN, )it nummer bestaat uit TWEE Rladen et Arbeidscontract. LANDBOUW TJ l T o e v e u Reclame. BUITENLAND. Duitschland. Rusland. Kreta. Turkerij. Perzië. BINNENLAND. liiinifslniiitsclie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Z a t e r d a g a v o n d. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Krinco per post door het geheele rijk f 0.9Ü. Breveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertkntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordcelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. •■ü-'u j_ i-- i -li i _ii.ii i V. de betrekking ook op staande?i voel ieder der partijen kan de dienst- pg zonder opzegging of zonder ining van den opzeggingstermijn [ndigen om een dringende, van partij onverwijld medegedeelde buiten staat geraakt den bedongen arbeid te verrichten. Wie behalve deze dringende redenen de dienstbetrekking op staanden voet doet eindigen, is schadeloosstelling ver schuldigd. V. Wordt vervolgd.) zurkgever mag op staanden voet e overeenkomst doen eindigen als le) de arbeider den werkgever mis- tid heeft door valsche getuigschriften f door het geven van opzettelijk valsche Richtingen omtrent de wijze, waarop zijn orige dienstbetrekking is geëindigd. 2e) de arbeider in hooge mate onbe- :waam voor zijn arbeid blijkt. 3e) als hij ondanks waarschuwingen zich overgeeft aan dronkenschap of ander jederlijk gedrag. 4e) als hij zich schuldig maakt aan diefstal verduistering, bedrog of andere nisdrijyfi. 5e) als hij den werkgever, diens fa- nilieleden, of huisgenooten of zijn mede- rbeiders mishandeld, grovelijk beleedigd if bedreigt. 6e) als hij den werkgever enz, tracht e verleiden tot handelingen strijdig net de wetten of goede zeden. 7e) als hij 't eigendom des werkgevers pzettelijk of roekeloos beschadigt of an ernstig gevaar blootstelt. Se) als 'hij opzettelijk of roekeloos zich zelf of anderen aan ernstig gevaar bloot- ,.elt. - 9e) als hij geheimen omtrent de huis- ouding of het bedrijf van den werk- ;ever verklapt. lfvx ais hij weigert aan redelijke be velen of opdrachten te voldoen. 11e) als hij grovelijk de plichten ver- vaarloost, die de arbeidsovereenkomst plegt. 12e) als hij door opzet of roekeloos- leid buiten staat raakt den bedongen arbeid te verrichten. De arbeider mag op staanden voet de overeenkomst doen eindigen, als le) de werkgever hem of zijn huisge nooten mishandelt, grovelijk beleedigt of op ernstige wijze bedreigt, of toelaat dat een zijner huisgenooten of onderge schikten dergelijke handelingen pleegt. 2e) als de werkgever hem tracht te verleiden tot handelingen, strijdig met de wetten op goede zeden. 3e) als hij het loon niet op den be paalden tijd voldoet. 4e) als hij, waar kost en inwoning bedo- en zijn, niet op behoorlijke wijze daarin oorziet, 5e) als hij den arbeider geen voldoen den arbeid verschaft en diens loon af hangt tan de uitkomsten van den te verrichten arbeid. 6e) als hij den arbeider de hulp, bij de overeenkomst bedongen, niet of niet in behoorlijke mate verschaft. 7 e) als hij op andere wijze grovelijk de plichten der overeenkomst veron achtzaamt. 8e) als hij den arbeider wil dwingen arbeid in het bedrijf van een anderen werkgever te verrichten. 9e) als de voortduring der overeenkomst voor den arbeider ernstige gevaren voor leven, gezondheid, zedelijkheid of goeden naam, welke niet blijkbaar waren ten tijde van het sluiten der overeenkomst, zou opleveren. 10e) als de arbeider door ziekte of andere oorzaken zonder zijn toedoen, Uit het Verslag over den Landbouw. In het hoofdstuk „Bijen" vinden we ver meld, dat va de le kwaliteit honig in ons land een aanzienlijk tekoit blijkt te zijn. [let belangrijkste product, dat de Neder- landsche bijenhouder echter aan de markt brengt, is de zeem-, pers- of koek bak kers- honig en voor dezen was de vraag zeer gering en de prijs laag f 0.25 f 0 36 per K.G. Als vermoedelijke oorzaken der lage prijzen wo'dt opgegeten, dat, met het oog op het in uitzicht gestelde invoerrecht op buitenlandschen hov.ig, de handelaren zich in 1903 voor ver»cheidene jaren van honig hebbm voorzien en dat voor de be reiding van ontbijtkoek steeds meer gebruik wordt g-raaakt van melasse, witte stroop, glucose, enz. Tengevolge van de lage prijzen verkeert het ijmkersbedrijf in een beslist onguustigen toesta».d. Dit werkt zeer na- deelig op het verenigingsleven. Het aar tal leden van sommige afdeeling^n der Yeree- niging tot Bevordering der Bijenteelt gaat dan ook voortdurend achteruit. Uit bovenstaande volgt, dat geen onder werp -op het gebied der bijenteelt meer urgent is dan het zotken van afzet voor den honig. Waarschijnlijk ligt een toekomst in de publieke honigmarkfen, maar zullen deze succes hebben, dan is het noodig, dat het Nederlandsche volk den honig als voe ding?- en genotmiddel meer leert waardeeren. U't Haarsteeg wordt ons dd. 12 Aug. geschreven De commissie voor de Landbouwtentoon stelling op 11 en 12 September a s. onder vindt veel belangstelling en steun. Aan hen, die de commissie in de gelegenheid stelden om in de verschillende atdeelingen eenige prijzen te kunnen uitloven, zij hier open lijk dauk gebracht. Aan de vee tentoonstelling is eenige uit breiding gegeven. Behalve eene afdeelin1» voor vaarzen met twee en eene mei vier tanden, is er nog eene klasse bijgevoegd voor melkkoeien en eene voor dragende koeien. Ouder de leden bestaat veel animo voor de tentoonstelling. Een kijkje in den tuin en op den akker doet zien, dat iedei zijn beste beentje wil voorzetten. Van de bijen komen we op het pluimvee. De stijging van het aantal leden der V. P. N. van 3461 in 1904 tot 5601 in 1905 wijst op een zeer opgewekt leven op het gebied der pluimveeteelt. De kwaliteit van het pluimvee, wordt overal beterde oudere en slechte dieren worden opgeruimd; de broedtijd wordt ver vroegd, waardoor tevens de legperiode vroe ger aanvangt. Ir. de meeste streken des lands heeft de V. P. N. foktoomen der nutrassen aangelegd, waaruit duizenden broedeieren tegen lagen prijs aan de leden wordeu verstrekt en een gioote hoeveelheid goed fokraateriaal over het land wordt ver- spreid. De geest van samenwerking wordt meer en meer vaardig. Men schaft gezamenlijk broedmachines, beendermolens, ochtendvoer, grit enz. aan, richt bibliotheken op, die gratis kunnen worden geraadpleegd en ver strekt gratis of tegen lagen prijs, fokhaneu om de boerenhoenders door kruising te verbeteren. Op landbouwtentoonstellingen komt de afdeeling pluimvee meer tot haar recht en wordt meer dan vroeger gelet op de nutrassen. Meer en meer wint de ge zamenlijke eierverkoop veld, de bestaande veilingen nemen in omzet toe. Met een enkel woord wijzen wc hier op het groote voordeel, dat de verkoop der eieren bij het gewicht oplevert. Niet alleen verkrijgt men zoodoende een hoogeren prijs, maar men bevordert tevens bet houd-n van kippen, die groote eieren leggea. Zoo heeft men in Noordbrabant opgemerkt, dat vroeger de eieren gemiddeld 55 gram wogen eu thans, nu sedert eenige jaren bij het ge wicht wordt verkocht, 65 gram. Ook de konijnenteelt mag zich in meer belangstelling verheugen, hoewel hierbij de vooruitgang minder groot is dan bij 't pluimvee. De weinige vraag, die in ons land voor het konijnenvieesch bestaat, werkt op de uitbreiding der teelt wel eenigszins belemmerend. De meeste konijnen gacn nog altijd naar Engeland eu wel over 't bekende huis Anthony te Antwerpen. Onze uil voer van geslachte konijnen be droeg in 1905 732.859 K.G. C. B. Den Bosch en Waalwijk. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat, dat met suc ces aan gewend wordt. Mejuffrouw Oldemenger, wonende Muntel- wal L 357 te 's Hertogenbosch, meldt ons het volgende: Sedert verschilleudejaren heb ik geleden aan hevige pijn *n de rechterzij en een benauwd, gedrukt gevoel in de maag streek. Ik had veel last met de urineelk oogenblik moest ik hieraan toegeven en dan kwamen er kleine hoeveelheden. Bij het minste wat ik deed, moest ik verschrikke lijk transpireeren ik was geheel lusteloos en altijd afgemat, zelfs wanneer ik 's mor gens opstond, scheen het ine toe alsof mijn beenen hun dienst zouden weigeren. De ge neesheer zeide mij dat het een nierziekte was, doch alle goede zorgen bleven zonder resultaat. Ik werd wanhopig en was bang dat ik mijn heele leven zoo verder zou moe ten sukkelen. Toen Foster's Rugpijn Nieten Pillen als zulk een uitstekend middel tegen mijn soort ziekte aanbevolen werden, liet ik hier een doosje van komen en wie zal mijn bewondering en blijdschap begrijpen, toen ik reeds gedurende de eerste acht dagen mijn pijn totaal kwijt was. Het water is nu weer gewoon en ik voel mij veel vroolijker dan voor jaren het geval was. Waar ik kan zal ik de lijdende medichen trachten in te lichten om hen van hun ellende te verlossen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Een kort woord gericht aan vrouwen. Ve len oiider U schijnen voortdurend ongesteld miïschieu lijdt gij aan hevige pijn in den rug aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aar. migraine of overspauning der zenuwen. Wets niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekte waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde vrouwenziekten" zijn niets ander» dan aandoeningen der nier en. Verlies niet den moed eu denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien Uw nieren welke in het spel zijn. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mfjuff Oldenmtuger gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos dehandteckening James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumouliu, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10voor zes doozen. IJet ziet er naar uit, dat de jongste prins uit den huize Hohenzollern het record zal slaan wat peters en meters betreft. Lilge- noodigd zijn om als zoodanig fe fungceren, behalve de Pruisische vorstelijke personen de keizer tan Oostenrijk, de koning van Italië, de czaar van Rusland, de koning van Engeland, die tan Noorwegen, grootvorst Michel Nicolajewi'sch van Rusland, de ko- n'ngin van Giiekenland, groothertogin Ana- statia van Mrcklenburg-Schwerin, de groot hertogin van Baden, de kroonprinses van Denemarken, prinses Ruprecht van Beieren, prinses Karl Theodor van Beieren en prinses Adolf van Schaumburg-Lippe. Wanneer al de titels van deze peters en meters in het doopboek moeten ingeschreven worden, mag men nu wel brginnen, anders is men vóór 29 Augustus niet klaar Men kent de zaak Fischer- von Tiip- pelskirch enz., waaruit gebleken is, dat er bij de leverantie van uniformen aan het Departement van Koloniën schrikbarend is geknoeid. Het Centrumslid Erzberger laat het bij deze. onthullingen niet. Hij beeft nu de firma Woermann'van Hamburg te pakken. Sinds DuitschLnd koloniën heeft, vervoert deze firma alle goederen naar de koloniën, daar verdient ze natuurlijk een aardige duit aan. In den Rijksdag is al eens gevraagd, waarom andere firma's niet mochten ince- dingei.. Andere firma's, moet ge weten, boden lagere tarieven aan. Maar de minister maakte zich telkens met een Jantje van Leiden van de zaak af en nu on'bult Erzberger, dat een voornaam ainbleuaar der aldeeliug Koloniën indertijd met deze firma ee contiact heeft gesloten, ciat voor vele jaren bond, de millionnairs der firma Woermann nog rijker dan ryk maakte en de schatkist belangrijke schade toebracht. Wie is er nog te vertrouwen tegenwoor dig te worden afgevoerd, ui. a. w. behoeven geen Kretenzers te worden. Aan het verlangen der mogendheden, dat haar consuls-generaal rechtstreekfche voeling houden met de Kre tenzer departementshoofden (ministers) zal zóó worden tegemoetgekomen, dat inmengi' g dier consuls in de binneulandsche aangele genheden van het Kretenzer staatswezen slechts blijft uitgesloten. Eindelijk zal de voorgestelde financieele conti61e aan een bepaalden termijn gebonden worden. 't Lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de mogendheden, aangenomen, dat de Neon Asty goed is ingelicht, op deze verstrekkende wijzigingen zullen ingaan. De gemalin van den kroonprins heeft zich met haar jonggeborene voor het eerst buiten vertooud en werd bij die gelegenheid warm toegejuicht. Gisteren hebben voor den krijgsraad te Helsingfors een eerste groep van acht mui ters van Sveaborg terechtgestaan De bij het oproer te Sveaborg en Skatoeden gear resteerde burgers, ziju aan de burgerlijke autoriteiten overgeleverd. Audere gevangenen zijn vrj gelaten. De krijgsraad veroordeelde de luitenants Emelgar.off en Kosbanovsky en vijf soldaten ter dood. Het vonnis werd onmiddellijk ten uitvoer gebracht. In Warschau en Lodz heerscht een ongelooflijke toestand van zaken. De bewo- uers zijn er overgeleverd aan de genade van anarchistische en terroristische '.renden. Da gelijks komen moorden en diefstallen voor, die ongestraft blijven. Zaterdagmorgen cm ll uur hebben 6 anarchisten te. Lodz twee Duitsche fabrieks eigenaars, Michel en Crerk genaamd, aan gevallen. Beiden werden gedood. 1400 roebels werden gestolen. De moordenaars vluchtten. TIFLIS, 10 Augustus. De directeur vau de trammaatschappij alhier, die al verschei den malen dreigbrieven bad ontvangen, is vermoord; WERCHNE CEDINSK, 10 Augustus. Op het station Sloedj<mko hebben gewapen- den 95 000 roebel geroofd. Verschillende beambten werden verwond. Volgens de Atheensche Neon Asfy moet de Grieksche regeeriüg aan ce vier bescher mende mogendheden hebben voorgesteld de volgende veranderingen aan te brengen in de door de vier gedane concessies in zake het eiland. Dc Koning van Griekenland wijst don gouverneur van Kreta aan. De Grieksche officieren, die overgaan naar de Kretenzer gendarmerie en de op het eiland te vormen burgerweer, behoeven niet van de ranglijsten van het actie»e Grieksche leger De gezondheid van den sultan moet reeds langen tijd geschokt zijn omtrent den wer- kelijken toostind is men slechts in den kleinen kring der ingewijden op de hoogte. Reeds bij het selarnlik op 3 Aug. was hij zichtbaar krank; hij kreeg toen een aanval van koliek, waardoor men hem bij het bin nengaan der moskee ondersteunen moest. Daar beval hij het Vrijdagsch gebed te ver korten. Toen hij weer in ziju rijtuig terug keerde, moest hij weer ondersteund wordeu. Na het selamlik op Vrijdag 3 dezer werd dr. Nafu Pascha geroepeu, die hartzwakte cmstateerde en door inspuitingen een schijn bare verbetering teweeg bracht. Volgens andere lezingeu lijdt de sultan aan de nieren. Reeds jaren geleden had hij een operatie moeten ondergaan, maar hij durfde ze niet aan en nu is het te laat. Hij neemt nog alleen mair vloeibaar voedsel tot zich. Abdoel Hamid II is geboren den 22rn Sept. 1842. Hij kwam aan de regeering den 31en Aug. 1876, nadai zijn broeder Moerad afgezet was. Zijn broer prins Mohammed Rescliad is als de oudste telg der dynastie gerechtigd bem op te volgen, maar hij is slechts twee jaar jonger dan de sultau en zeer ziekelijk. D- volgende, die gerechtigd is om op te volgen, is de oudste zoon des sultans Abdoel Asis, prins Joessoef Issedin. Maar het is bekend, dat de tegenwoordige sultan graag een zijner eigen zoons op den troon zou zien. Dat kan dus nog een strijd geven. Volgens de laatste berichten neemt de sultan voortdurend in beterschap toe De Perzische gezant te Parijs heeft van den nieuwen grootvizier telegrafisch de be langrijke mededecling ontvangen, dat de sjah een parlement heeft bijeengeroepen. Dit Perzisch Parlement bestaat uit de vol gende groepen de prinsen van keizerlijken huize, de. geestelijkheid, de adel, de koop manschap, de industrie en de gekozenen uit de breede lagen der bevolking. Elke groep kiest haar vertegenwoordiging. Het Parlement beslist in zijn vergadering de werkwijze, terwijl alle besluiten door den grootvizier aan den sjah zullen worden me degedeeld. Deze behoudt zich dan voor de besluiten als wetten openbaar te maken. In het telegram wordt gezegd, dat zoowel in de hoofdstad als in liet geheele rijk de ufkoudiging met groot gejubel werd ont vangen. In alle groote steden worden open bare feestelijkheden gehouden. Uit de Hofwereld. Ten aanzien van wat de „welonderrichte kringen", volgens de Berichtgever van het /Berliner Tageblatt" zouden verhalen, dat „bij de nieuwe regeling der troonopvolging de Nederduitsche familie van den Prius- Gemaal in de eerste plaats in aanmerking zal komen", zegt het Hbl.: „De mogelijkheid is zeker niet uilgesloten volgens vele is het zeer wenschelijk dat bij de Grondwetsherziening, die nu in voorbereiding is, een nadere regeling wordt getroffen voor het geval dat onze geliefde Koningin onverhoopt kinderloos mocht blijven. Maar dat alsdau de „Nederduitsche" w»l

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1