Het geheim van den nacht CANTEK S SIGAREN. MENGELWERK Advertentiën. Verkoopen ün, de. ADRIAAN J. VAN LIEMPT MARIA TIELEN. AGENTEN(ESSEN) beteeke* woor(l familie van Prins lleud-* 'n eerste plaats in aanmerking 20U komen, klinkt al heel zonderling en jorit volslagen onkunde met het rorstenhuis viartoe Prins Hendrik behoort. Zijn (oudere) nallbroeder hertog Johan, die het regentschap in Mecklenburg-Schwerin heeft gevoerd is wel gehuwd met een dochter van wijlen prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen en tante van onze Koningin, maar dat huwelijk, reeds in 1886 gesloten, is kinderloos gebleven. Een-oudere half broeder, hertog Paul Frederik, is gehuwd met een prinses Von Windischgiiitz en heeit o.a. een 21-jarigen boo maar is evenals zijn vrouw en kinderen, Katholiek. Een oudere halfzuster is gehuwd met den Rus- sischen grootvorst Wladimir, wiens zonen Cirjrl en Boris bekend zijn uit den Russisch- Japanschen oorlog. Dan is een volle zuster van Prins Hendrik gehuwd met den regeeren den groothertog van Oldenburg. En eindelijk heeft hij nog een ouderen, vollen broeder, hertog Adolf Frederik, die ongehuwd is. Tuberculose. Professor Maragliano schrijft in #Le Matin" over den tegenwoordigeu staat van den strijd tegen de tuberculose. De wetenschap, zegt hij, beschikt nu over specifieke middelen om die ziekte te 1 est rijder», maar die middelen kunnen alleen van nul zijn als zij gebruikt worden \66r de smet stof, de bscil, de weefsels heeft vernield. Maar als die vernieling is geschil d, of zelfs maar begonnen is, dan blijven die middelen zonder uitwerking. „Geen ernstig geneeskundige", zegt Prof. Maragliano „kan een specifiek genees middel tegen longtering beloven. Zij die het beloven bedriegen zichzelven, en zij die het verwachten, verwachten iets onmogelijks." Rechtbanken van Koophandel. Men meldt, dat reeds vele Kamers van Koophandel adhaesie hebben betuigd &au het adres, gericht door de Vereeniging voor handel, nijverheid en gemeentebelangen in den Haag aan H. M. rie Koningin, in zvke de wenschelijkheid van de invoering van rechtbanken van koophandel. Landbouwers organisaties Het getal georganiseerde landbouwers in ons land bedraagt ruim 110,000. De Noord- Brabanteche Chr. Boerenbond telt hiervan alleen ruim 20,000, de Limburgsche Land- bouwbond telt er bijna 14,000. Waterwegen. In den loop der volgende maand wordt hier te lande een Italiaansche commissie verwacht, belast met de bestudeering >an de Nederlandsche waterwegen. Atjeh. Blijkens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh eu Onderhoorigheden ontvangen telegram zijn in het Tapatoean- sche bij een klewaugaHuval op eene patrouille gesneuveld twee inlandsche mindere mili tairen en gewond een officier, een Euro peesch militair beneden dien rang, tien inlandsche mindere militairen en drie dwang arbeiders, terwijl daarbij zeven geweren model 95 verloren gingen. De vijand had tien dooden. Arbeidsvriendcn De Nieuwe Provinciale Groninger Ct. toornt tegen de arbeidersliefda der sociaal democraten O, die sociaal-democraten zijn zulke echte arbeidersvriendeu. De nooden der arheidrrs gaan hun zoo ter harie, dat zij naar hun beweren alles doen om het lot der arbeiders te verbeteren. Het zijn eohter heel eigenaardige arbei dersvrienden. Zoo lijkt het soms wel, of het hun meer om hun eigen werk en hun eigen propaganda te doen is dan om werkelijk hulp te brengen. Vandaar, dat zij op ieder ander, die op arbeidsgebied zich beweegt vreeselijk vergramd zijn Zon bijv. ook op de Katholieke actie. Een propagandist voor deze actie in Maastricht beklaagt zich in het Katholieke arbeidsorgaan De Volksbode over de houding der Maastrichtsche patroons, vooral over den heer P. Regout. Deze fabrikant schijnt het nut van organisatie niet in te zien. Natuurlijk zijn de socialistische leiders er als de kippen bij, om deze klaagtonen op le vangen. De heer Spiekman schrijft in liet Volk, dat, nu de arbeid van de Katholieke actie niet baat de sociaal-democraten het maar eens moeten beproeven. En verder merkt hij op:] „Maar daarnaast kunnen we een ge voel van leedvermaak niet onderdrukken, dat den eersten den besten keer, dat iu ons land de Katholieke vakorganisatie eens in een Katholieke stad krachtig wil optreden, om met andere middelen dan die van den klassenstrijd en naar geheel andere begin selen verbetering wil brengen in het lot der werklieden, dit afstuit op de beersch- zucht, de hebzucht, de domme verdwaasd heid der werkgevers." Let wel, met leed vermaak ziat deze ar beidersvriend, dat enkele patroons de hand, door de Katholieke actie toegestoken om den toestand der arbeiders te verbeteren, afslaan. Hij verheugt er zich over dat het aan de Katholieke actie riet gelukte verbe tering te brengen. Waarom? Omdat zij de sociaal-democra tische middelen het prediken van den klassenstrijd, het zaaien van hajt en ver deeldheid niet wil bezigen. Men kan nu zien, waarin de socialist zich verblijdt. ^e.pa,r?0n '8 jucflt hÖ.|n*n|j was, gaf hij een ontwijkend ant- d. Laat niemand binnen, zei hij, Als iemands pogingen om dien patroon op een beteren weg te brenger», inialukk< n, dan juicht hij nog harder. Want zie dat htlpt hem voor zijn the orie vanaden klassens rijd Hoe grooter de ellende, des te meer kans is er voor de sociaal-democratische propa ganda des te grooter is dus ooi zijn pleizier. Het zijn wel groofe arbe. 'ersvrienden die sociaal-democraten. De Standaard voegt hier aan tot Geen beier voorb<-h >eilmiddel t bacil dbr sociaal-de'inocratische tb dan de heeren sociaal-democraten practijk te zien en te hooren. ori in Me Ondanks den heftigen tegenstand zijns vaders, die, als lid van den Oostenrijk- schen adel, streng aan zijn standsbegrip pen vasthield, was baron Rudolf Urbanus gehuwd niet de dochter an een ieeraar aan de academie. Hoewel ze van deftige familie was, had ze, als niet van adel, geen genade kunnen vinden in het oo^ van den ouden baron en ten slotte was het tot een breuk tusschen vader en zoon gekomen. Mei het betrekkelijk geringe moeder lijke erfdeel vestigde baron Urbane- in Bohemen. Hij hoopte hier door een werkzaam leven vooruit te komen. Hoor ongelukkige speculaties verloor hij echter op zekeren dag zijn gchcele vermogen en trok van alles beroofd met zijn jongr- vrouw naar Berlijn, waar ze een be scheiden woning huurden. HMeer en meer gingen ze achteruit, tot ze eindelijk op een zolderkamer een onderkomen moesten zoeken. Voor hun laatste stuivers verdwenen waren, verliet Rudolf op een avond de woning en keerde eerst tegen den mor gen terug. En sinds dien avond hij die ongezellige wichten voort- Ook thans sloeg het uur en brak dc morgen reeds aan eer hij terugkeerde, naar het scheen zeer vermoeid. Weldra wierp hij zich op zijn legerstede en sliep in. Emilie keek naar hem met beschreide oogen. Er lag over het gelaat van den vijf en dertig-jarige zooveel verbittering en zielesmart uitgespreid, dat ze zich afwenden moest, om niet in tranen uit te breken. Zoo nu en dan gaf hij haar wat geld als hij terugkwam. Om acht uur werd er op de deur geklopt. De postbode bracht een brief aan het adres van Urbanus. De postbode monsterde wantrouwig de vrouw, die hem opendeed, en het witte stuk papier op de deur, waarop alleen de naam Urbanus stond, voor hij den brief afgaf. Deze kwam uit Hongarije en was van Urbanus' vader. Daar de man nog sliep legde Emilie het schrijven op de tafel en bracht de kamer in orde. Een poos later werd er weer geklopt. Er stond een man voor de deur met stoppelige haren en baard en slordig gekleed. Woont hier Urbanus, zei hij, ja aha, gij zijt zeker zijn vrouw Geef hem dit papier. Maar vergeet het niet, het is van groot belang. Hij tikte aan zijn pet en ging aan stonds weer weg. Emilie bekeek verwonderd het papier, ongelijk schrift stond er op geschreven Heden avond om elf uur precies. Dat was dus een van die lieden, met wie haar man in verbinding stond Haar vermoedens waren waarlijk niet ongegrond. Met dergelijke personen gaf hij zich af en brachten hem hun bevelen I Rudolf ontwaakte, las het papier en liet den brief, na hem bekeken te hebben, ongeopend liggen, Emilie vroeg, of hij den brief niet wilde lezen. Hij schudde ontkennend het hoofd. Het is toch niets goeds, zei hij bitter. Waarom zal ik mij onnoodig opwinden en ergeren Ik heb zorg en kommer genoeg. Goeden nacht. Hij ging vroeger dan anders. Het bevel der onbekende gezellen had hem geroepen. Dat geheimzinnig optreden kwelde Emilie hevig. Gaarne had ze nu zelf den brief open gemaakt, doch ze durfde het niet doen, ze meende er geen recht op te hebben te vernemen, wat haar schoonvader, die haar niet wilde erkennen, aan zijn zoon had te schrijven. Dien nacht droomde ze van den brief die nog altijd ongeopend op tafel lag. Tegen zes uur in den morgen ontwaakte ze. Haar man was nog niet terug. Het werd zeven uur, half acht, en nog altijd kwam hij niet. Een gevoel van angst maakte zich van haar meester, eindelijk om negen uur keerde Rudolf terug. Zijn linkerhand was verbonden, zijn kleeren waren gescheurd en bemodderd en hij zelf meer ontstemd dan anders. Hij groette zijn vrouw en ging zonder verder iets te zeggen slapen. Tegen den middag werd hij wakker. Op Emilie's vraag, wat hem overko- woo ak /er naar mij gevraagd wordt. Ik ben r niemand te spreken, ik moet eerst behioorlijk uitslapen. Ik ga van avond ooKk niet uit, maar zal om jou en het kiiii niet te storen, in het zijkamertje op ee»n matras gaan slapen. Gij behoeft u over mij niet te bekommeren, want eet- lüèt heb ik toch niet. Dien dag meldde zich niemand aan. T^egen den avond ging Emilie een paar r-ioodzakeltjke inkoopen doen. Toen ze f.n eec winkel een oogenblik wachtte, boorde ze dat er dien nacht inbraak ge- pleegd was, waarbij de inbrekers over vallen waren ze hadden echter allen weten te ontkomen, maar de politie was ze toch op het spoor. Een der inbre kers was aan de linkerhand gewond bij dc ontvluchting. Naar men vertelde hadden zich de dieven 's avonds om elf uur in een lokaal vereeriigd om het plan der inbraal te overleggen. Deze laatste bijzonderheid vooral deed Emilie als het ware het bloed in de aderen stollen. Om elf uur hadden zich de Inbrekers verzameld, het uur waarop haar man door het papier van den on bekende was opgeroepen 1 Plotseling dacht ze er ook aan, dat haar man met een verband om de linkerhand was tlmisgekomjgn. En men zei, dat een der inbrekers aan de linkerhand was verwond. Haai man was dus een.... Zij durfde het woord niet uitspreken en zonder schier te weten wat ze deed, ging ze naar huis. Alies was daar nog, zooals ze het ver laten had In de zijkamer sliep Rudolf en de politie was er nog niet om hem aan te houden. ioen ze een half uur thuis was, werd er geklopt. Emilie beefde. Het kloppen werd herhaald. Zich met geweld be- iteerschemd, ging ze naar de deur. Een i burgerklceding, doch wiens hou- din militair verried Emilie was overtuigd, dat het een inspecteur litie was - vroeg of haar man 'buis was. Neen, zei Emilie, zich met de Un ci hard aan de deur vasthoudend, om niet te vallen. Kunt u mij niet zeggen, waar ik hem aantreffen kan Neen. Kunt u mij ook zeggen, waarover u hem spreken wil - Neem mij niet kwalijk, zei de on bekende ik kan u daarover nu niets zeggen, morgen zal ik terugkeeren. De nacht, welke Emilie nu doormaakte was een der vreeselijkste dien ze ooit beleefd had. Eerst tegen den morgen ontwaakte zij met een schrik zij stond haastig op en begaf zich naar de kamer waar haar man sliep. Deze was ledig, Rudolf had de woning verlaten, zonder haar te wekken. Hij was dus gevlucht. Thans was haar vermoeden zekerheid geworden. Een gevoel van vreugde, mengde zich met de zielesmart, die haar overviel. Dé politie zou hem hier niet kunnen aanhouden, misschien kan hij nog in veiligheid komen. Toch beefde zij toen er geklopt werd. Het was de man van den vorigen avond. Is mijnheer Urbanus nu thuis vroeg hij dringend. Neen, verklaarde Emilie. Gij zijt zijn vrouw Ik kom u kennis geven, dat er zes duizend mark voor uw echtgenoot bij onze bank-inrichting liggen. Hier is ons adres, wil u hem vragen het geld af te halen. De vreemdeling verwijderde zich en Emilie was weer alleen. Zes duizend mark! Waakte of droomde ze zou Rudolf's vader dat geld gezonden hebben Ach, die weldaad kwam te laat. De brief zou misschien uitkomst geven. Emilie moest nu zekerheid hebben, opende den brief en las daarin dat het geld van Rudolf's vader was en deze zijn zoon weer in genade aannam. Te laat! zei Emilie. Een dag vroeger en alles had nog terecht kunnen komen. Had Rudolf den brief geopend dan zou hij misschien geen dief of in breker geworden zijn 1 Een stroom van heete tranen welde op in de oogen van de jonge vrouw, toen zij deze laatste woorden met moeite over de lippen bracht. Toen dacht ze er weer aan, dat hij waarschijnlijk op de vlucht was en nooit zou terugkeeren. Hoe zou ze hem kunnen bekend maken, dat er uitkomst voor hem gekomen was. Misschien dwaalde hij nu ergens hongerig en hulpbehoevend rond. Had hij het geld maar, dan zou hij misschien nog aan een onteerende straf kunnen ontkomen. Er werd geklopt. Als willoos liep ze naar de deur. Voor haar stond de man, die dat onheilspellende papier gebracht had. Is Urbanus thuis? vroeg hij. Neen, zei Emile, hij is weg. En hoe gaat het met zijn hand Ik geloof, beter. Dat is gelukkig, wij maakten ons al bezorgd over hem en den inspecteur zond mij expres hierheen om naar hem te informeeren. Zoo'n paardebeet is altijd erg. Het is gelukkig afgeloopen. Als hij uitgaan kan zal het nogal schikken. De inspecteur laat zeggen, dat hij zich moet ontzien, zijn ziekengeld zal hem worden gebracht.... De man hield stil, want Emilie greep hem gejaagd bij den arm en riep: Welke inspecteur stuurt u Wel de inspecteur van de reinigings dienst! 'Ioen de man dit zei, begreep Emilie plotseling alleszij had haar man valsch beschuldigd. Toen hij weg was, liep zij naar het wiegje van haar kind. Zij had er be hoefte aan het te zien en te kussen. Maar voor zij zoover was, viel ze be wusteloos op den grond. Ioen ze uit haar onmacht ontwaakte, zat Rudolf naast haar bed. Hij was thuis gekomen en had haar op den grond gevonden. Toen hij bemerkte, dat ze tot bewustzijn kwam, greep hij snel den brief die geopend optafel lag; hij meende dat ze wegens den brief in onmacht gevallen was. Nu vertelde Emilie hem, hoeveel angst zij had uitgestaan, daar zij meende, dat hij des nachts misdadige wegen bewan delde en door de politie achtervolgd werd. Had me er één woord van gezegd en ik zou u alles bekend hebben. Een valsche schaamte weerhield mij u te zeggen, dat ge tot vrouw van een stadsreiniger gedaald waart. En uw hand....? Werd gewond toen ik een hollend paard greep. Lees den brief, zei Emilie schreiend van vreugde, alles zal nu beter worden uw vader heeft uw weer in genade aan genomen. Hoe dank ik den goeden God dat gij geen misdadiger geworden zijt. Vergeef mij, dat ik het ooit van je gedacht heb Een warme handdruk was het antwoord. van dezen koop ordt weg naar de ONDERTROUWD HENRI G. DONKERS EN ANTOINETTE v'AN HULTEN. Baardwijk, 2 Augustus 1906. ONDERTROUWD: EN Didam, Waalwijk, Huwelijksvoltrekking 28 Augustus 1906. lü Aug. I9u0. NOTARIS te Druneu z»l bij inzet op Dinsdag 21 Augustus 1906 ter herberge van ADR, HAMERS te Drunen en l ij toeslag op Dinsdag 4 Septemoei 1906, t- r herberge van MARTs. PULLES te Druuen, telkens dis na ui. 3 uur voor de Erven der Familie M USKENS. ONDER DE GEMEENTE DRUNEN. Eerste hoop. Huis, Erf en Tuin, Sectie E. no. 753, groot 33,91 aren, bewoond door de Wed. Hendr. vau der Krabben en bij haar in huur tot 1 Mei 1908 voor f 1 6U per jaar. De huurpenningen ad f160, ver schijnende Kerstmis 1907 ziju voor den kooper. Tweede koop. Bouw- en Weiland, Sectie E. nos. 204 en 205, samen groot 41,80 aren, gelegen in Middelste Vennen, ten zuiden van den eersten koop. Iu huur tot 11 November 1907 bij de Wed. Hendr. Krabben voor f50 p?r jaar. Ten behoeve van dezen koop eu ten laste van den eerste wordt gevestigd recht van weg naar de Groote Straat, Derde koop. Massa van koopen 1 en 2. Vierde koop. Wei- en Bouwland, Sectie E. uo. 272, groot 67,60 aren, gelegen in de Middelste Vennen, ten zuiden van het Raadhuis. In huur tot 11 November 1907 bij de Wed. Hendr. van der Krabben voor f 80 per jaar. Vijfde koop. Bouwland, Sectie E. no. 284, groot 73,70 are.., gelegen in de Achter ste Vennen, niet een heierf ten zuid n daarvan gelegen van den Dijk tot de Vaart, sectie E. no. 285 groot 28,00 aren. In huur tot 11 November 1906 bij Adr. Gijsb. van Noord. Zesde koop. Bouwland, Sectie C. uo. 224, groot 86,70 aren, gelegen in de Achter ste Vennen, met een heierf ten zuiden daarvan gelegen van Dijk tot de Vaart, Sectie E. no. 225, groot 33,80 aren. Iu huur tot 11 November 1306 bij Marts, van de Vn eu Jac. van Huiten. Zevende koop. Bouwland, Sectie C. no. 99, groot 59,50 aren, gelegen op Huiten van de straat tot den Voors'en Dwerg, In huur tot 11 November 1906 bij Adr. God. Klerks. Achste Koop. Bouw- en Weiland, Sectie C. no. 127, groot 1,08,20 H.A., gelegen van den Voorsten Dwerg tot het Sempkc. In huur tot II November 1906 bij Adr. God. Klerks. Ten behi laste van 1)111'' zevenden, wordt tigd lechf Straat. Negende koop. Massa van koopen 7 Tiende koop. Bouw'and, Sectie A. no groot 17,20 aren, gelegen op Hulte» de straat tot het Richtpad, tusscb buizen van Adr. Oom. van Loon trus Lomraera. In huur tot 11 November l9j Am. Kuij«. Elfde koop. Bouwland, Sectie A. no groot 27,00 aren, gelegen ten-j\jy van den vorigen koop vafffiet Ricl tot het Noulaodscbe pad. In huur tot 11 Novenber 190 Jan Adr. Klerks. Twaalfde koop. Bouwland, S:ctie A, 1985, groot 39,40 aren, gelegea westen van den vorigen kcop, eve» van /iet Richtpad tot het Nouandsch Iri huur tot 11 November 190 Adr. God. Klerks. Dertiende koop. Bouwland, »?ïtie A. 1918, groot 42,60 aren, plegen noorden van het erf van Joh, van I mond, van het Richtpad tot het Nou sche pad. In huur tot 11 November 1906 Mart. van Spaandonk, Andr. Pulle Lamb. VissTs. Veertiende koop. Bouwland, Sectie A. 1618, groot 46,10 aren gelegen in Noulanden van het Noulandsche pad het Staatsspoor. In huur tot 11 November 190 Marts, van dc Wiel. Vijftiende koop. Weiland, Sectie A. 1617 en 1130, samen groo» 31^85 gelegen ten noorden van den vori koop van het Staatsspoor toi de gr van Oudheusden. In huur tot 11 November 1906 Marts, van de Wiel. Zestiende koop. Bouwland, Sectie A groot 58 aren, gelegen van het om pad tot het Noul&ndsche pad. In huur tot 11 November, Jan Klomp-van de Wiel Zeventiende koop Heide en Dui nos 903, 9(4. 905, en 1237, 3,17,50 H.A. Achtiende koop. Heide, Sectie. D groot 13,30 aren, gelegen in nabij Giersbergen. Negentiende koop. Ongeveer het westel; '/s gedeelte van Heide, Sectie D. no. 26 groot voor het geheel 2,65,00 H.A., wt perceel is genaamd het Hoefke en gelegi nabij Giersbergen. Twintigste koop. Ongeveer het middelste gedeelte van dat perceel. Een en twintigste koop. Ongeveei het ocj telijk Dg gedeelte van dat perceel. Allt zooals is afgepaald. Twee en twintigste koop Massa vin koopt 19, 20 en 21. Drie en twintigste koop. Heide, Sectie j no. 840, groot 1,15,40 H.A,. ONDER DE GEMEENTE OUDHEUSOE Vier en twintigste koop. Weiland, Sectie nos. 68, 69 en 70, groot 1,28,80 H. gelegen in de Gorseweide achter het van Laarackers. In huur tot einde seizoen 1907 1 de Wed. Hendr. van der Krabben ro. f 85 per jaar ONDER DE GEMEENTE BAARDWIJ Vijf en twintigste koop. Hooiland, Sectii no. lSti, groot 65.80 aren, gelegen ii Zandmorgen op de Eerste Brug. In huur tot einde seizoen 1907 de Vi ed. Hendr, van der Krabben vo f 75 per jaar. Zes en twintigste koop. Ongeveer de oos lijke helft soheidende in het midden sloot van een perceel Hooiland over Hooigracht, genaamd 20 hont, sectie no. 348, groot voor het geheel 2,29 H.A. Zeven en twintigste koop. Ongeveer de wt telijke helft van het perceel in den voi geri koop omschreven. Acht en twintigste koop. Massa vau koope 26 en 27. ONDER DE GEMEENTE EETHEN. Negen en twintigste koop. Weiland, Secti A. no. 27, groot 1,34,20 H.A. gelegr in den Langen Bruggert. In huur tot einde seizoen 1906 b Corn. Straver voor f 72,50. ONDER DE GEMEENTE ENGELEN. Dertigste koop. Hooiland, Sectie D. no. 259 groot 40 aren, gelegen in de Voorstt Steenbeemdeu. Betaling der kooppenningen zes weken nn den toeslag. Grond- en Polderlasteu zijn voor de koo- pers van 1 Januari 1907 af. De huurpenningen over 1906 worden gereserveerd. De huurpenningen verschijnende Kerstmii 1907 zijn voor de koopers. Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris CANTERS voornoemd en Notarit RANT te Waalwijk. gevraagd voor een concurterende Sigaren fabriek voor particuliere verkoop, booge provisie, geen borgstelling. Brieven fr. letters C. M., Alg. Adv. bureau D. Y. ALTA, Amsterdam.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 2