Nummer 60 Zondag 19 Augustus 1906 29e Jaargang Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen. voorm. de keuring der .Mendingen door ging Arnhem ,.n kw„m om kwllrl T00r van WAALWIJK. Zondagmorgen ten 12 uur a»l aoor de Liedertafel „Oefening eu Verin mk* op hare zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Avondlied Breijs. Nachtzauber Storch. Neerlands Taal Stille. Groote Uitvoering te geven door de „Waalwijksche Gymnastiekvereeniging*, op Zondag 19 Augustus 1906, in de zaal Musis Sicruin* van den Heer A. Gerris- Simons, opgeluisterd door muziek van D I. T U. E. V. Aanvang 's avonds 8 uui. (Zie programma's BAARDWIJK. Conce.t te geven door de Harmonie „St. Crispijn* van Waalwijk eu Besoijen, op Zondag 19 Augustus 1906, iu den tuin van den Heer H. Mulders. Aanvang 's namiddags 5 uur. (Zie programma's.) Buitengewone Soirée Amusante, door den Heer Abr. de Winter op Maandag 20 Augustus 1906, in de. zaal van den Heer H. Mulders te Baardwijk. Aanvang 7% uur. (Zie programma's WAALWIJK, 18 Aug. 1906. Viering van Koninginnedag en Opening van het Voetbalseizoen door de W. V. op 2 Sept. '06. Naar wij van goed ingelichte zijde mochten vernemen, zal 2 Sept. weer een grootsche feestdag voor Waalwijk worden. Zooals wij reeds vroeger mededeelden stelt de W. V- alle pogingen in 't werk dien dag waardig te vieren, speciaal als een hulde aan onze geërbiedigde Koningin en bovendien als openingsdag van het voetbalseizoen. Ten einde dan ook met een goed programma voor den dag te kunnen ko men werden uitgenoodigd de Gymnas tiek Verg. »de Frank" en de Waalwijksche G. V. Laatstgenoemde kon evenwel hare medewerking niet toezeggen uit hoofde der uitvoering, die zij van plan is te geven, zoodat haar de tijd ontbrak zich voor de diverse athletische wedstrijden te oefenen. De feest-commissie stelde direct pogingen in het werk om de medewer king te krijgen van een andere Gym nastiek Ver., doch kunnen wij op het oogenblik 't resultaat daarvan nog niet mededeelen. Ofschoon de commissie dus nog niet definitief hare plannen heeft kunnen vaststellen, komen de volgende nummers, alles opgeluisterd door muziek, vermoe delijk op het programma. lo. Opmarsch en Vrije of Staaf-oefe- ningen door dc Gymnastiek Ver. »de Frank". Hierna volgen drie club-wedstrijden, waaraan deelnemen de >Frank", de »W. V." en naar we hopen de vereeniging, waarmede de commissie nog in onder handeling isiedere vereeniging komt met het beste vijftal uit. Voor iederen wedstrijd wordt een zil veren medaille uitgeloofd. Nummer II op het programma is dan Pols-hoogspringen. III Ver-hoogspringen. IV Estafette-wedloop. Hierna geven de aspiranten der W. V. een nummer ten beste en wel: V Hindernis-wedloopen- Als prijzen hiervoor worden kunstvoorwerpen uitge loofd. VI is een nummer voor de fietsclub >Wilhelmina met kunstvoorwerpen voor de prijs winners. Vermoedelijk is deze wedstrijd een potlepel een sigaretten of een dergelijke vermakelijke race. VII is speciaal een nummer voor de feestvierende Vereeniging >W. V.'' n.l. iets geheel nieuws, een gecostumeerde voetbal-wedstrijd, uit te voeren door leden der W. V. Voorzeker zal dit niet het minste bijdragen tot het komische en lachwekkende gedeelte. Hierna volgt misschien nog Touw trekken van leden der voetbalclub. En tot slot verschillende volksspelen van jongens uit deze gemeente van 1215 jaren. Aan ieder nummer kun nen 30 jongens mededingen, de prijzen zijn in geld. Deze nummers zijn era Driebeen wedloop, b Tonnetjesteken, c Spriet- loopen. Ofschoon de commissie hoopt dit pro gram geheel te kunnen uitvoeren, toch is dit nog niet geheel zeker en zou 't mo gelijk zijn, dat er nog een of meer ver anderingen in werden aangebracht. Spoe dig hopen wij evenwel de officieele programma's openbaar te kunnen maken. Laten we hopen, dat het weer gunstig zij en Waalwijk een stroom vreemdelin gen tot zich trekke. W. G. V. In verband met het bericht in ons blad van Zaterdag 11 Aug. j.l. aangaande de uitvoering der Waalwijksche gym nastiekvereniging op Zondag 19 Aug wenschten wij door dit bericht nogmaals de opmerkzaamheid onzer lezers te wekken. De programma's, door onze drukkerij geleverd, heeft het Bestuur der W. G.V. doen afwijken van het gewone formaat, ten einde ze handiger en fraaier te doen zijn. Tevens heeft de kwaliteit erbij ge wonnen. Onze beste wenschen voor het wel slagen der uitvoering gaan hierbij. Muntgusrcrbriifkcrs. Wij wenschen de aandacht onzer lezers, die een muntgasmeter in hun huis heb ben, ook langs dezen weg eens te ves tigen op de circulaire, die dezer dagen aan hen reeds verzonden is of spoedig zal worden. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat verbruikers van muntgas, vooral tegen het einde der maand, als zij niet meer in het bezit waren van halve stuivers, eigenmachtig het zegel van den meter verbraken om genoemde geldstukken te bekomen. Hoewel hiermede niet gesmok keld kan worden, wijl het werktuig ten allen tijde haarfijn aanwijst, voor hoeveel geld verstookt is, heett de gascommissie om verschillende redenen gemeend, die vrijheid den verbruikers te moeten ver bieden en bij een nieuwe overtreding hen te beboeten of af te sluiten. De meters worden op tijd gelicht en ieder is dus in de gelegenheid te weten voor hoeveel geld muntstukken hij on geveer noodig heeft. Zoo zijn voorraad vóór den tijd is uitgeput kunnen op de Gasfabriek ten allen tijde halve stuivers betrokken worden. Ook moeten de verbruikers steeds gave muntstukken gebruiken, daar an ders, gelijk meermalen gebeurd is, een defect aan den meter ontstaat, wat veel moeite en kosten veroorzaakt. Bij niet nakoming dezer bepaling beloopt men dus ook boete. Verder weet ieder, die geen 250 Ms verstookt, dat hij voor het minder ver bruikte 1 cent per Ms bij moet betalen. Ook hieraan zal streng de hand gehou den worden. Wij raden dus een ieder aan deze be palingen goed na te komen, daar de commissie, hoe ongaarne ook, bij even- tueele overtreding, de boete beslist en streng zal toepassen. Langstruatsche Administratieve vereeniging Indertijd hebben we medegedeeld, dat de Langstraatsche Administratieve ver eeniging het plan had om en corps de Tentoonstelling op Administratief gebied te Amsterdam te bezoeken. Thans hebben die plannen een vaste- ren vorm aangenomen en zijn circulaires hieromtrent en voorloopige programma's den leden toegezonden. De reis zal plaats hebben Dinsdag en Woensdag 18 en 19 September en ge logeerd wordt in 't hotel Krasnapolsky. Behalve het bezoek aan de tentoonstel ling komen o.m. op 't programma voor 't Rijksmeuseum, Natura Artis Magistra, Panorama, Panopticum. 't Belooft voor de leden een mooie reis te worden, waar het aangename aan het leerrijke zal worden gepaard- Vacnntlckolonies Naar wij met genoegen vernemen, heeft het departement »Langstraat" van 't Nut van 't Algemeen, in zijne ver gadering van 1.1. Donderdag besloten, om eene subsidie van f 10 aan de af- deeling Waalwijk en Omstreken toe te kennen. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden 1 Veehandel. Begin dezer week werd aan het station alhier een groot aantal vee, meer dan 100 stuks naar men ons mededeelt, inge laden met besteming voor België en welke beesten in onze prachtige vee streek waren aangekocht. 1 Typhus. Op 't oogenblik doen zich in onze gemeente twee gevallen van febris ty- phoïdea voor. Beide lijders zijn naar het gasthuis overgebracht en worden in het besmetten-huis verpleegd. De noodige maatregelingen van ontsmetting van hunne woningen, alsook van verbranding van lijf-, beddegoederen enzzijn geno men. De toestand der lijders is vooruit gaande. liukker^. Met genoegen verwijzen wij naar achter staande advertentie, waarbij de heer Gerard Goutière aankondigt, dat hij zijne bakkerij machinaal heeft ingericht. Vooral de deegkneedmachine van de nieuwste constructie is een uitstekend werktuig ter bevordering van zindelijk heid en zuiverheid, omdat 't nu onmo gelijk is dat onzuiverheden van welken aard ook in de deeg terecht komen en zoo 't brood van hygiënisch standpunt minder goed maken. Ook voor den bak ker zelf is 't een mooie vooruitgang wat betreft zijne werkzaamheden, daar het in gebogen houding over den trog hangen, thans vermeden wordt. Wij wenschen aan zijne goed bekende artikelen, een nog steeds grooter succes- Duiven wedvlucht Uitslag der Regionale Wedvlucht van uit Mons met jonge duiven, gehouden 12 Aug- '06, tusschen de liefhebbers van Waalwijk, Besoijen, Kaatsheuvel enLoon- op-Zand- Deelnemende duiven 130, los gelaten ten 8 uur. Netto Meter aankomst per Eigenaars. Woonplaats u.m. sec. min. lepr. P Schoemans, Waalwijk 10 5 27 1251. 2e R. J. Schoemans, Waalwijk 10.6.38 1240. 3e A. Adriaansen, Besoijen 10.6.29 1237. 4e A. Snaphaan, Kaatsheuvel 10-5.1228. 5e P. Schoemans, Waalwijk 10.7.55 1227. 6e A. Pijnenburg, Waalwijk 10.9.8 1216. 7e J. Brouwers, Waalwijk 10.9.11 1215. 8e idem., 10.9 11 1215. 9e R. J. Schoemans, Waalwijk 10.10.131205.8 10e A. van Eijck, Besoijen 10.9.47 1205.7 lie J. P. van Leest, Loon-op-Zand 10.5.41 1205.2 12e P. v. d Assem, Kaatsheuvel 10.8.5 1198. 13e J. van Haperen, Loon-op-Zand 10.6.59 1193. 14e C. de Kort, Waalwijk 10.11.52 1190. 15e J. Blok, Besoijen 10.11 36 1189. 16e Idem, 10.11.361189. 17e Idem, 10.11.361189. 18e Idem, 10 11.361189. 19e W. van Balkom, Kaatsheuvel 10.9.45 1186. 20e R J. Schoemans, Waalwijk 10.12 23 1185 8 21e Idem, 10.12.23 1185.8 22e J. de Bakker, Besoijen 10.12.1 1185.6 23e J. P. van Leest, Loon-op-Zand 10.8-11 1183 24e F. A. Brands, Loon op-Zand 10.8.25 1179.9 25e Idem, 10 8.25 1179.9 26e L. van Heijst, Kaatsheuvel 10.10 5 1179.8 27e L. Heeffer, 10.10.5 1179.8 28e A. Adriaansen, Besoijen, 10.12.1 1176. 29e R. J. Schoemans, Waalwijk 10,13.33 1175. 30e C. Trimbach, 10.13.43 1174. 31e H. Bergmans, Kaatsheuvel 10.10.50 1173. 32e Idem, 10.10.501173. 33e A. Snaphaan, Kaatsheuvel 10.11.35 1166. De afstand bedraagt van Mons tot Loon-op-Zand 151.5 K.M, tot Kaats heuvel 153.5 KM., tot Besoijen 156.5 K.M. en tot Waalwijk 157 K.M. Landbouwtentoonstelling Haarsteeg. De voorbereidende maatregelen voor de Vee-land-en tuinbouwtentoonstelling, georganiseerd door de afdeeling Haar steeg4 der Noordbrabantsohe Maatschap pij van Landbouw beloven heel wat voor de toekomst. Was eerst 't plan deze slechts één dag te doen duren, thans is 't reeds uitgebreid tot 2 dagen nl. 11 en 12 September. De inschrijvingen komen zeer druk H'er echeen het de vereeuiging goed te en zoo belooft het eene werkelijke be- ^vallen, ('aar den geheelen dag in deze i i|. Streek vertoefde en nn #>n Han nn cnmrniuA langrijke tentoonstelling te worden zoo wel voor exposanten, als bezoekers Het programma is nog wel niet vast gesteld, maar toch kunnen we reeds mededeelen, dat Dinsdag 11 September vertoefde eu nn en dan op sommige plaatsen een van hun schoonstu liederen ten gehoore bracht. Jammer echter wr.s het dat ile heer L. A. Kooien uit Waalwijk directeur dezer vereeuiging wegens ongesteldheid van zijn zoontje verhiuderd was deze reis mee te .n jj i maken Omstreeks half zes verliet de vereeni- aan het station Kaatsheuvel aau. Eer zij echter het station verlieten gaven zij nog een de jury zal plaats hebben. Des namiddags ten 1 uur wordt de tentoonstelling offi cieel geopend met een concert der har monie St. Cecilia van Haarsteeg, die 's avonds ook weer voor eene mooie uitvoering zal zorgen. Woensdag d. a. v. twee concerten te geven door de harmonie Willem II van de sigarenfabriek van den heer G.Aarts te Bergeijk en door de harmonie St. Cecilia- De jury voor de afdeeling vee bestaat uit de heeren P. de Bekker, Empel. T. C. van Bokhoven, Herpt. D. van Grevenbroek, Oudheusden. Tuin en landbouw de heeren Michiel de Vaan, Haarsteeg. H. Verhoeven, Luttelherpt. F. Mommersteeg, Haarsteeg (Hoeven.) Wij twijfelen niet of vele belangheb benden en belangstellenden, ook uit onze streek, zullen exposeeren of de tentoonstelling bezoeken, dan heeft zij alle kans op een schitterend succes. BESOIJEN, 17 Aug. Het coucert 1.1. Zon dag gegeven door de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak* uit Waspik in den tuin vau den heer St van Dongen, is zeer goed geslaagd. Om 5 uur vau deu treiu komend trok men, onder het blazen van eenigevroohjke marachen en omstuwd door de jeugd, uaar den tuiu al waar reeds zeer veleu zich een goed plaatsje hadden verschaft. Diegene die later kwamen moesten zich met een staauplaatsje tevreden stellen. Wat de uitvoering van de nummers betreft hierover hoorde meu niets dau lof. Elk num mer afzonderlijk te bespreken zou ons te ver voeren, daarom bepalen wij onstot Aux boids de la Sambre, fantasie par O. Tack eu Juli concert, polka pour piston van Jos Bouraan. Deze stukken werden zeer goed gespeeld. Vooral de piston solist liet in Julie concert zien, wat studie vermag. Een langdurig en luid applaus bewees dan ook, dat deze stuk ken zeer in den smaak van het publiek wareu gevallen, Wij hopen deze harmonie met dsn heer Chr. Akkermaus aan hot hoofd nog menigmaal in den prachtigen tuin van den heer van Dongen terug te zien. Ten slotte nog eene opmerking. Men heeft bij dit concert niet die last gehad van kinder wagens en spelende kinderen, zooals voorheen, die dikwijls oorzaak waren, dat men weinig van de muziek kon genieten. Het is te hopen, dat de ondernemer dit ook heeft opgemerkt en er voor zal blijven waken, dat dit niet meer zal geschieden. Bij den heer W. Klerks, veehouder alhier stierf dezer dageu een koe uau het z. g. jacht. Nadat het cadaver voor het gebruik ongeschikt was gemaakt, werd het ouder politietoezicht in den grond gestopt. BAARDWIJK. De landbouwer J. S. kwam aangifte doen van eene zieke koe. Het dier kon wel aan tuberonlose lijden daarom eene verklaring geteekeud. Enkele uren nadien komt hij zeggen dat de koe gestorven is, wel wat lang gewacht niet de aangifte. Daarenboven is de koe voor consumptie afgekeurd en niet bij de veeverzekering zijnde, is het voor hem eeu groote schade post. Moesten we in het vorig nummer nog melding maken dat er voor de kindereu waar schijnlijk niet te profiteereu zou zijn op de kermis, die vrees is voor hen weg. By de school is een carroussel geplaatst. De tijding kwam wel wat laat, maar des te meer valt het mee. Ook is er sprake dat er een paarden spel zou komeu. Door omstandigheden zal in plaats van Dinsdags 's Woensdags met kermis door de straat trekken het gilde St. Ambrosius. Dok zal door de scherpschutters dezer vereen, dit jaar dien dag koning geschoten worden, dit gebeurt elke vijt jaar. Jammer dat zulke gebeurtenissen niet kunnen opgeluisterd worden door onze harmonie, maar die laat helaas op zich wachten. SPRANG. Woensdag jl. maakte de Chr. Zangvereenigiug »De llarpe Zious* een rijtoer naar Brsda. Do voornaamste merkwaardig heden in de stad eu de schoone omstreken werden bezocht, terwijl de vereeniging op een paar plaatsen enkele fraaie koornuramers ten gehoore bracht. Alle leden waren over het reisje, dat door vrij goed weder begunstigd werd, ten hoogste voldaan. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Gedurende dertig dagen is alhier op de secretarie voor belang hebbenden ter inzage nedergelegd de lijst van de stieren welke in 1906 definitief onderhouds- en aaumoediging6hijdragen zijn toegekend en van de stieren welke in de reserve zijn gehouden. Woensdagmorgen verliet de Chr. Zang- ▼ereeniging nHaleluja* onze gemeente om een uitstapje uaar Arnhem te maken. De reis ging voorspoedig en omstreeks half tien kwamen zij te Arnhem aan. Het bestuur stelde spoedig alle moeite iu 't werk een flink rijtuig te krijgen waarin 21 personen kondep plaats nemen om zoo de scnoone omstrekeu van Arnhem eens te gaan bekijken. Btukje ten beste en nu keerden zij in eeu goeds stemming en onder leiding van hun president den heer W. Kuijpers huiswaarts. Het is te wenschen dat deze vereenigiug nog menig jaar zoo'n uitstapje maken zal. CAPELLE. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebban enkele belhamels de brutaliteit gehad om een halve mand appels bij den Heer S. uit den boomgaard te stolen. Wie de daders zijn weet men niet. CAPELLE. Door den kortstondigen storm, die Maaudagnacht een donderbui vergezelde, werd op den Vaartkant weer een groote boom midden doorgebroken, zoodat het zware boven deel met groot geweld naar beneden stortte. Toen de heer Rolll's zich in den laten avond vau Zondag naar zijne woning te Kaamsdonksveer begaf, ontmoette hij in de Juff'rouvvsleog vier jongelui, waarvan er één eeu knuppel eu een andere een groot mes in de hand had. Onverwachts kreeg R. een hevigen slag met den kuppel tegen den linker arm, waardoor hij bijna van de fiets viel, doch aan zijn tegenwoordigheid van geest had hij het te danken, dat hij erop bleef zitten en eensklaps snel begon te rijden, hoewel hem de arm ontzaggelijk veel pijn veroorzaakte. Zoo doende kwam hij buiten het bereik van het scherpe voorwerp, waarmee de anders persoon R. een slag meende toe te brengen. Een zeer laffe daad De melkwagen van P. iu de Heistraat kwam iu de sloot terecht, doordat de hond plotseling zijwaarts sprong naar een anderen hond. De kan met melk werd met kracht uit den wagen over de sloot opden overkant ge slingerd, wat natuurlijk een heel schadepostie veroorzaakte. Drie personen verleenden hulp om den houd en den melkwagen op het droge te brengen. De Bchonwvoering over de Waterleiding nde Leij*, voor zoover die loopt door deze gemeente, zal gehouden worden op Zaterdag, den 1 September a.s. W ASP1K. Gistermiddag brak het rijwiel van .den heer P. van Dongen alhier bij het liefdegesticht plotseling iu tweeën, met het noodlottig gevolg, dat hij met zware hoofd wonden werd opgenomen eu door dr. Fredeuiks moest worden verbonden. Omerricliitersakc terug. Bij don amb tenaar van den burgelij keu stand vervoegde zich Donderdag een jeugdig paartje, dat in den echt vereenigd weuschte te worden. De moeder der hruid was echter niet aanwezig cn had ook de noodige volmacht niet gegeven, zoodat het huwelijk niet kon voltrokken worden eu het trouwlustige paar derhalve onverrichter zake huiswaarts kou keeren. RAAMSDüNK(Dorp) 14 Augustus Verleden Zaterdagmiddag werd alhier door den ZeerEerw Heer Pastoor Krenken de eersten steen gelegd van de bijzondere meisjesschool met liefde gesticht. In de oude school aan 't Veer zullen maten en gewichten worden geijkt eu herykt en wel: op Vrijdag a.s. do naamletters a tot g, op Zaterdag van h tot 8 en op Maandag a. s. van s tot z. Villa hygicnia Op »de Bergen* staat een heel klein huisje, door een schotje in tweeën verdeeld. In de rschtervleugeltje woont de huurder van het villatje met echtgenoote en zeven kinderen, terwijl links 1 varken, 2 bokken en 2 geiten, alsmede 12 konijnen da overige ruimte*in beslag nemen. Wij vernemen, dat het varken bij gebrek aau zuurstof zóó luide heeft geknord, dat het de aandacht der Gezondheidscommissie ge trokken heeft. Gisteravond reed A. de Groot ter hoogte van nUet Blok* met zijn fiets in een sloot. De Gr. duikelde voorover vau ziju kar en viel languit in het water, 't hoofd iu den modder- kant en het rijwiel op den rug Nadat de heer P. v. Dongen hem uit zijn benarden toestand verlost had, peddelde onze leerliugfietser, nat als een poedel, druipend en zwierend naar huis. Vergadering van de Stemgerechtigde In gelanden van den «Oude Kurenpoluer* op Zaterdag 1 Sept. 's namiddags ten half zeven iu café nMoleuzicht* van den heer A. v. Strien. Doel le Üutwerpbegrooting dienstjaar 1 Juli 1906 tot mot 30 Juni 1907. 2e Ontwerp Nieuw Bijzonder lieglemeut. Dezer dagen vond de heer P. de Bruin alhier een zijner koeien, die reeds eenige weken zoek was, terug iu eeu weide ouder Eethen, op eeu afstand van twee uren van de plaats waar zij thnis hoorde. Het onderzoek der politie kan hiermede eindigen. Door een noodlottig ongeval vielen de lleer en Mej. van Son uit Waspik in deze gemeente van hunnerijwieleu. Terwijl *ij geen lichamelijk letsel bekwamen, werd de fiets der dame totaal misvurmd. DOSSEN, 17 Aug. In hare j. 1. gehouden vergadering herkoos de Maria-vereeniging alhier tot bestuursleden ds twee aftredende dames A. van Alphen-van Dijk president een Marie Laugenberg. Gisteravond bij het vallen van den avond kwam het 5'/i jarig zoontje van W. Bax met

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9