m De tyd van lesen "breekt aan Abonneert U op en Adverteert in dit Blad. t. Gemengd Nieuws Advertentiën. Vuchterstraat H 11 'SHERTOGENBOSCH. P. C. A. ROOTHAERT, Reclame. Er is geen beter bewijs dan de getuigenis van lieden van Waalwijk. .i 'S- 'c. 'i Interc. Telefoon 176. Orthopaedische apparaten, Kunstledematen, Breukbanden en Lijfgordels, Artikelen voor Ziekenverpleging, Brillen, Lorgnetten, Barometers Tooneel- en Verrekijkers, Messen en Scharen, Machinale Slijp -, Polijst en Vernikkei-inrichting. TILBURG. Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie' Ballen, Laken, Queuën enz, melijk voor de arbeiden, en wiarbij ook eenige mannen uit onze gemeente tegen woordig waren, werd door Mr. Aal bene geopend. In een herhaaldelijk door applaus order broken rede schetste hij de vakorganisatie. In de namiddag-vergadering behandelde Prof. B. P. Aalberse de werkstaking Aan dachtig werd deze rede door de uit alle oorden des lands opgekomen arbeiders aan hoord. In de avond-vergadering sprak Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer over het col- Lcticf arbeidscontract.. Spr. ving zijn les aan met weer te geven de wijze, waarop de verhouding tusscheo patroon en arbeider kan geregeld worden; dit kan, le door het individueel arbeidscontract; 2e d lorde wet; 3e door het collectief arbeidscontract. Ken hartelijk applaus sloot dezen w*rk- liedendag. Donderdagmorgen, na de gebruikelijke godsdienstige begroeting, begon de heldere en duidelijke behandeling van het midden- standsvraagstuk door Dr. Nouwens, die, moge hij op het gebied der raiddensiands- kwestie als dilletant begonnen zijn, thans na eenite jaren van grondige studie en van prsctii-che en offervaardige toewijding, „facile princeps', gemakkelijk daarop eerste is le noemen en te roemen. In do namiddag-vergadering sprak de gewijde redenaar over den industrieelen middenstand, die ook vele belangen met den kacdeldrijvenden middenstand gemeen heeft. In de avond-vergadering kreeg de drank bestrijding een beurt, en een flinke ook ür. Ariëns behandelde op de hem alleen eigen wijze; le. Weren ran het alcoholisme. 2e. Gevolgen, a individueel, b sociaal. 3c. Oorzaken. 4e. Verband it et het maatschap pelijk (vooral het arbeider.")-vraagstuk. Jhr. Mr. Ch. Rnys de Beerenbrouck be handelde 1. Wat is drankbestrijding? 2. Geheelonthouding. 3. Wegneming der oor zaken. 4. De jeugd. 5. Sociale nooden. 6. Pauperisme, Heden is 't vooral een dag voor werk gevers, arbeiders en vooral gemeenteraads leden. Vanmorgen om 10 uur sprak Rector Bult over het Arbeidsloon. Vanmiddag sprak Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der St. Gen over Arbeidsduur. Vanavond spreken Mr. Aalberse, oud Wethouder van Leiden en Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, lid van den Gemesnteraad te Maastricht, over Sociale Gemeentepolitiek. Wij wenschen Uwe aandacht te vestigen op een der belangrijkste punten onzer sa menspraken met het publiek. Men haalt im mer gcv-llen aan van personen uit uw buurt. Iemand, in Engeland woonachtig, zou U misschien een weisprekenden brief kunnen schrijven, maar gij zult er waarschijnlijk de voorkeur aan geven, er een uit Uw eigen buurt te ontvangen, nietwaar? De Heer J. Kogels, Parallelweg C 81 te Waalwijk, meldt: ik ben blij dat k bekend raakte met Poster's Rugpijn Nieren Pillen want hieraan en aan niets anders heb ik het te danken dat mijn tienjarig zoontje Joseph absoluut genezen werd van ecne verschrik kelijke nieraandoening die het hoofd geboden had aan verschillende voorgeschreven medi cijnen. Sedert drie weken bevond zich in de urine van mijn kind veel bloed, hetgeen ver oorzaakt werd door een nierbloeding dat was verschrikkelijk om aan te zien en niettegen staande alle goede zorgen ging de jongen niet vooruit. Bij toeval hoorde ik van Pos ters Rugpijn Nieren Pillen en hoe groot was mijn geluk toen mijn zoontje na het gebruik vaa twee uoozen Uwer weldoende pillen ge heel en al genezen was en ik zal het. mij steeJs ten plicht rekenen Uw heilzaam ge neesmiddel aan alle nierlijders te recomman- dceren. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De bovenstaande verklaring, zoo eenvou dig en oprecht bewijst ons liet doeltreffende van Foster's Rugpijn Niereu Pillen. Hel is een zekor middel voor alle ongesteldhe den der nieren en der blaas, evenals voor hunue eeiste kenteekenen als pijn, stramheid en zwakte in den rug, opstopping, over vloedige urineloozing, bezinksel der urine, rugpijn veroorzaakt door een koude, aandrang ran bloed in de nieren of blaas, ontsteking enz. en al de ziekte daaruit voortvloeiend, zooals suikerziekte, waterzucht, verlies van eiwitstoffen, onreinheden in het bloed enz Vermijd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste verschijnselen de kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Kogels gehad heeft. Wij waar schuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos dehandteekeniiig van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waal - wijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschisdt franco na ontvangst van postwissel i f 1,75 voor één of f10.voor zes doozen. I Ito Vorstelijke faoiilic te Leeuwarden. N.iar de Leruw. Ct. verneemt zil dr. intocht bij het bezoek vau H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik der Nednlanien en H. M de Koningin Moeder aau Leeuwarden wederom ecu plrchtigen intocht worden door de voornaamste gedeelten der stad. Onze grootste Zeeheld. Woensdagnamiddag te twee uur had naar aan de „Middelb. Ct." wordt bericht, in hot Zuid-Hollaridsch KoffLhuis in Don Haag eer.e. brspreking plaats over de wijze, waarop de 300 jarige herdenking van den geboorte dag van Michel Adriaanz de Ruyter zal wol den gevierd Uit verschillende declrn van ons land waren door het bestuur ran de vereenigitig „Het Nederlandsch Zeewezen" onderschei dene heeren uitgenoodigd om aan die be spreking deel te nemen. Omtrent den uitslag zullen s, oedig eenige mededeelingen worden grdaan. Ochoch Naar „De 'lijd" verneem^ fungeert de sociaal-democratische priester dr. v. d. Brink thans als particulier-sicretaris van mr. P. J. Troelstra. Tuberculose—Conferentie. Aan den vooravond van den dag, waarop :1e leden van deze wetenschappelijke verga dering zich voorde 5e maal (thans te 's Gr*- venhage van 68 September) verei uigen, teneinde van gedachten te wisselen over nieuwe maatregelen, bestemd om den alge- ineenen strijd tegen de tuberculose in kracht te doen toenemeu, kwam een kring van auto riteiten, hooggeleerden en geleerden op ge il rskundig gc bied, in het „Hoiel de Twee Steden", met hun dames bijeen, om door het bureau van het Algem. Nederl. Cumité te worden verwelkomd en ontvangen. Prins Hendrik woonde deze ontvangst en ook de eerste zitting, gisteren in het gebouw der eerste Kamer bij D«.beraad slagingen zijn begonnen over het tubercu- lose-vraagstuk. De belangstelling uit alle landen is zeer» groot. K K Kweekschool. Van de te Schijnciel gevestigde kwt-ek-, fchool voor onderwijzeressen slaagden alle 3 Heerlfih-idi-, kunnen wij nog het volgende moledeele Bij de in den nacht gearres teerde personen bevond zich ook de 18-ja- rigr M. S. van hier, die, alhoewel alle schuld ontkennende, achter slo' werd gezet, daar iu zijne kleeren bloedvlekken aanwezig waren. Bij fouilleerir g werd een geheel nieuw in°s, waarcau echter geen bloed kleefde, op hem bevonden. Hij verklaarde twee zulke messen gekocht te hebben, een voor hem en het ander voor zijn broer. In den mor gen werd echter door de marechaussce's op stra.it een zelfde mes gevonden, geheel vol bloed t.n met omgebogen punt. Hiermede in 't nauw gebracht, viel hij door de mand en legdn volledige bekentenis af. Dit bebloede mes lind hij tijili ns zijn overbrenging op straat laten vallen. A! spoedig noemde hij ook zijne medeplichtigen, welke zich ook wel dra in airest bevouden. Na verhoord te zijn, werd de derde medeplichtige wederom vrijgelaten, welke de vechtenden had willen scheiden, waarbij hij zelf verwondingen op- liep. De andere gepresteerde, ook een ze kere S. van hier, verklaarde slechts met een half boefijzer, doch met geen rnes geslagen te hebben. Voorts bleek uil verschillende verhooren, dat G. herba l le malen met hen ruzie had gezocht, zelfs zou hij tegen eerst genoemde. S. gezegd hebben: „Een van ons beiden, ik of jou moet het hier kennen*, waarop zij ten laatste handgemeen werden met het bekende gevolg. Volgens verklaring van dokter JooMen zijn de. wonden van G. niet levensgevaarlijk we! wordt gevreesd *oor opkomende koorts. Een ontploffing Drie doodeti Op het grondgebied van de gemrente Baelen-Wczel, nabij Turnhou\ bevindt zich een dynamiet-f <briek „La Forcite". De hul zenmakerij waar het werk zeer ge\ aarlijk is, bestaat in de loods, die, ter voorkoming van ongelukken, door een narden wal van de verdere gebouwen gescheiden is. In die hulzenmakerij werken voornamelijk meisjes Woensdagmorgen om 7 uuf voelde men in de omliggende dorpen Baelen, Lommei en Moll, een hevige schok en terstond dacht men dat „La Forcite" in de lucht gevlogen was. Inderdaad verhief zich een kolom Wez tusschen twee mannenCollette en Lugnion. De eerste beweerde, dat de ander hem de portemonnaie had ontfutseld en daarop ontstond een verwoed gevecht. Lugnion trok zijn mes en stak het met geweld in de rechterzijde van Col- lette, die met vreeselijken kreet bloedend neerstortte. De moordenaar vluchtte, maar werd vervolgd door een getuige van het-too- neel, Lemaire genaamd, die, toen hij den moordenaar had ingehaald, insgelijks door het mes van Lugnion werd getrof fen. Collette stierf twee uren later in het gasthuis. De wonde van Lemaire is niet doodelijk. Ongeluk in een fabriek. Door het breken van een hijschkraan in een ijzerfabriek te Birmingham, viel een zware stalen plaat op drie arbeiders, die daardoor ernstig gewond werden. Spoorwegongeluk. Door een onweer was een gedeelte van den spoorweg Oran-Cocombbeclur (Algiers) beschadigd. Een trein ontspoorde. Twee postconducteurs werden gedood, de machinist en verscheidene reizigers gewond. Een gruweldaad. Men schrijft uit Gorichem d.d. 5 Sep tember aan de Br. Ct Sedert eenigen tijd ongeveer een jaar misten de buren en de speelmak kertjes een kindje, een lief meisje, van vrouw Groenewaad, een gescheiden, zeer ongunstig bekend staande vrouw, die een drietal onechte kinderen tot haar last heeft. Genoemde vrouw, is eenige ja ren geleden met een getrouwd man naar Amerika gevlucht, doch eenige tijd later teruggezonden. Het vermiste kindje, dat in Amerika geboren was, leed volgens vrouw G. aan een of andere kwaal, en daar zij een zeer verdierlijkt vrouwsper soon is, kwam niemand bij haar in huis. De buren, die iets kwaads vermoed den, gaven de politie kennis, doch deze nam het geval niet ernstig op en er ge schiedde niets. Dinsdagnacht echter, toen de caiididnten vuor de hoofd-i.cte. Een droevig ongeval. In de „Volksbanier" komt een beschrijving voor vim een droevige gebeurtenis, die in hoofdzaak hierop neer komt. Zekere Dinkhuijsen poslk>uitoorkiiechl ie 's H»ge en ijverig bestuurder der afdeeling Post- en telegraafbe&mbten, van den N li K. V., die weldra zijn 40 jarig jubilé zou vieren, werd bij den directeur geroepen Hij meende dat dit het a.s. feest gold, maar hij werd door dezeu beschuldigd in dienst gerookt te hebben. D. sprak dit met op de meest onderdanige maar besliste wijzen tegen. Dinkbuijzen stond als man van trouwe plichtsbetrachting bij 't heele personeel hoog aangeschreven, terwijl hij die in 40 jaren nooit een berisping o' tving van zijn chefs, lsat staan ooit eenig straf heeft gehad 1 Deze brave man ging zeer onder den in druk van 't gebeurde naar huis en vertelde zijn vrouw en kindereD dat hy thans voor 't eerst zou gestraft worden, onrechtvaardig nog, en dat een paar dagen voor zijn jubilé, waarvoor alles werd iu orde gebracht. Hij kon het niet verkroppen, werd ziek. Toen kreeg hij van den directeur een brief waarin deze hem geluk wciischte en tevens meldde, dat hij geen rapport had gemaakt over het rooken. Dit was te veel. D. sloeg aan het malen en biuncn eenige dagen was hij overleden. De heeren Ris en Pastoors .lijn bij minis ter Kraus geweest en hebben daar, na een lang onderhoud den minister verzocht een streng onderzoek t.e doen instellen, waaraan Z.Ex gevolg zal geven. Het onderzoek heeft reeds een aanvang genomen. De president en secretaris der vakvereeniging zijn reeds in verhoor geweest. HH ■—11» .n«—n ai Zware mishandeling. Uit Sittard wordt aan de L. K.gemeldt: Iu aansluiting met ous bericht van gis teren omtrent de zware mishandeling, Maan dags vond gepleegd op den koopman G. van zware zwarte rook hoven de fabriek. De hulzenmakerij was gesprongen. Van de loods bleef slechts een puinhoop over, maar de wal had goed stand gehouden, de overige ge bouwen waren zeer weinig beschadigd. Toen de ontploffing plaats had, waren er 3 meis jes in de loods, 17, 18 en 19 jaar. Alle drie vonden een verschrikkelijke dood, hun lichamen werden in stukken gereten en men vond slechts ds verbrijzelde ledematen iu den puinhoop terug. De oorzaak van het ongeluk is onbekend Een onverlaat. Een 28-jarige varensgezel, Lodewijk K. heeft zich Maandagavond in de Priusenstraat, te Groningen, gewoonweg als een beest ge dragen, zegt de Prov. Gron. Ct. Hij was daar in een kroeg geweest, waar ook de arbeider P. Veiling wonende in de Prinsen straat had vertoefd. Toen deze de kroeg verliet, volgde K. hem onmiddellijk, haalde een groot boormes voor den dag en zonder dat iets hoegenaamd tusschen hen was voor gevallen, bracht hij Velling met het mes een steek toe, die, gelukkig niet erg aankwam. De onverlaat was echter nog niet bevredigd. De eerste de beste vrouw die hij nu tegen kwam, nnest het. ook ontgelden en zoo trof vrouw v. d. Vegte het noodlot, door het mensch-beest met hetztlfde boormes zóó in den schouder te worden gestoken, dat de punt bij de borst te voorschijn kwam. De vrouw werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar men eerst het ergste vreesde. Gisteren echter was haar toestand bevre digend. Vebing kon, na op het politiebureau te zijn verbonden, naar zijn huis g&au. De dader is gearresteerd en ter beschik king der justitie gesteld. Eerst kortgeleden is hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij het laatst wegens diefstal, twee jaar had doorgebracht. Vdór dien tijd heeft hij her haaldelijk wegens diefstal verduistering en andere misdrijven vonnissen van 1 tot 14 maanden ondergaan. Moord tc Luik. Zondagnamiddag, ten 5 ure, ontstond een hevige twist in een herberg te Basse- vrouw G. als gewoonlijk van huis was, hoorden de omwonenden op klagenden toon moeder* roepen. Het geroep klonk zoo akelig en lijdend, dat de buren opstonden en poogden de deur te ope nen. De moeder had gelukkig verzuimd de deur te sluiten en men ging naar boven. Hoe ontstelden de menschen, toen zij het kind in allerellendigsten toestand gebonden en zeer vervuild in een kast vonden. De brigadier der rijksveldwacht B. werd gewaarschuwd en gisterenmor gen is door genoemden brigadier en de gezondheidscommissie een onderzoek in gesteld. Men vond het kleintje op een plank gebonden, daar naast lag een prop die de ontaarde moeder het kind in den mond duwde als zij heenging of als zij de stumperd mishandelde. Het kind werd naar het gasthuis ge transporteerd. De toestand was zoo ellendig, dat men de kleine van de plank moest losweken, zoo zat het door het vuil als het ware er aan vast ge groeid. Het haar van het kind was ge groeid tot op den rug en zat vol onge dierte, lompen bedekten het lichaampje slechts gedeeltelijk, dat vol wonden zit door mishandeling, vervuiling en door het touw, waarmede het gebonden was, veroorzaakt. Het meisje smeekte zoo danig om eten, dat de leden der com missie in tranen uitbarstten. Zij was nie' in staat iemand een handje te geven, doch kon, hoewel zeer zwak, nog zeer goed praten. Alle moge lijke zorgen worden nu aan het kind op de meest liefderijke wijze besteed, ten einde het leed van het arme schepseltje te verzachten. De moeder is onder politietoezicht tehuis, terwijl de rijksveldwachters elkan der aflossen, daar men vreest dat het publiek, dat tot 's nachts 1 uur de Havenstraat vulde, haar wilde lynchen. Na de komst van den officier van ju stitie uit Dordrecht, die gisteren ver wacht werd, zal de vrouw wel nader kennis maken met de justitie. Ook over de grootouders van het kindje, die in dezelfde straat wonen en die conversatie met hun dochter hielden, is het publiek slecht te spreken. Op 1 October zou de vrouw weder- om naar Amerika zijn vertrokken, zij had het geld daarvoor in Amerikaansch geld reeds in huis en alsdan zou de kleine vermoedelijk uit haar lijden zijn geweest. Lijk geronden. Men meldt ons uit Tilburg Hedenmiddag is in de bosschen van de [Rauwbraken gevonden het in verge- vorderden staat van ontbinding verkee- rende lijk van Em. R. een Belg, die werk- zaam was bij de heer R. biljartfabrikant alhier. De man was 31 jaar oud en leefde gescheiden van zijn vrouw. Moord of ongeluk. Op de Schaiksche heide nabij Vechel is gevonden het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerent lijk van v. G. een berucht persoon, bekend als >Jan de Vetsmelter*. Niet zoo bedoeld. Ergens in de Valkenboschlaan te 's-Gravenhage las de Nieuwe Ct. in sprekende letters het volgende opschrift dat steller waarschijnlijk wel niet zoo bedoeld zal hebben Vrijen boven en beneden huizen, te bevragen op No. Door zijn vader gedood Te Boisschot woont een 60-jarige landbouwer, Bruijndonckx genaamd, die 2 zoons heeft, echte schavuiten, in het dorp en de omgeving berucht als dron kaards en vechtersbazen. Een dezer hee ren was juist uit de gevangenis gekomen, waar hij wegens zware mishandeling een jaar had doorgebracht en eischte nu geld van zijn vader. Toen de oude man wei gerde, dreigde de zoon met een revol ver, maar de vader was hem voor en loste een geweerschot op hem, dat hem dood deed nederstorten. De oude Bruijn donckx begaf zich terstond naar Heyst- op-den-Berg om zich bij de gendarmes in arrest te stellen. De Justitie uit Mechelen heeft zich ter plaatse begeven maar vermoedelijk zal de vader buiten vervolging blijven, omdat hij uit nood weer heeft gehandeld. Ecu druma in de lucht. Te Middleton nabij New-York steeg een luchtreizigster op, miss Dalny. Zij zat op een trapéze onder den ballon en gaf toen de voorbereidende werkzaam heden voltooid waren, het sein tot los laten van den ballon. Maar tot ontzet ting van de menigte bleek een der touwen zich geslingerd te hebben om den voet van een der toeschouwsters, mevrouw Roper, die nu, om het hoofd omlaag, door den ballon werd meege voerd. Weldra was hij tot 1000 meter hoogte gestegen. Zich geen rekenschap gevend van het gevaar, deed de arme vrouw alle moeite om los te komen, wat haat echter niet gelukte, ondertus- schen liet miss Dalny zich langs het touw naar beneden glijden en slaagde er in de dame met ééne hand te grij pen, terwijl zij nu met de andere de klep van den ballon opentrok. De ballon daalde nu snel en zoodra hij den grond genaderd was, sprong miss Dalny met haar last op de aarde. Dadelijk rees de ballon weer en verdween uit het gezicht. De dame, die het bewustzijn verloren had, heeft talrijke kwetsuren opgeloopen. Van alle zijden werd de koene aëcro- naute gelukgewenscht met haar moedig gedrag. FABRIEK vau Heelkundige Instrumenten, MAGAZIJN van Uitgebreide keuze Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraug tekeningen en prijsopgaaf.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6