Nummer 73 Donderdag 13^September 1906 29e Jaargang Tweede Blad. Belangrijke Mededeeling „Se Echo van het Znidea". laadbouwteatooastelling te Haarsteeg. Provinciaal Nieuws. Hoewel onze advertentie- rubriek wel bij voortduring aangroeit, wordt er toch nog niet genoeg gebruik van onze advertentie kolommen gemaakt voor meer gewone dingen, om b.v. dienstbode en knecht aan te bieden of te vragen, de een heeft een paard, een hond, een koe, een kat, een kar, een wagen, een, ja wat ook te koop, of wenscht dergelijke zaken te koopen, welnu, dan moet daarvoor eene advertentie in ons blad worden geplaatst. Men moet er zich wel reken schap van geven, dat ons abon nementental steeds aangroeit, dat ons blad in WaalwijkBaardwijk Drunen, Besoijen, Kaatsheuvel, Sprang Capelle Vrjhoeven-Cappel enz. enz. algemeen, schier in elk gezin wordt gelezen en ook nog ver buiten onzen kring in de Langstraat en daarbuiten. Eene ad vertentie moet dus succes hebben. Maar werpt men ons tegen, heb ik zooiets, soms een kleinigheid te vragen of aan te bieden, dan is uwe advertentie-rubriek daar voor wat duur, nl. GO cent op z'n minst. Nu dat erkennen we en we willen daarnaar handelen. Welnu men kan in ons blad eene advertentie als bovenbe doeld plaatsen, op z'n hoogste 6 regels (en hieraan houden we ons stipt) voor 25 CENTS een maal en 50 CENTS driemaal. Maar daaraan verbinden we twee condities, dat ze nl. vooruit moeten betaald worden en dat ze Dinsdags en Vrijdags in ons bezit zijn. Wenscht men de advertentiën gewoon gezet, dan vervalt men in de gewone regel prijs, daarom moet men er duidelijk bijzetten, kleine advertentie" anders wordt ze gewoon geplaatst. Wij vertrouwen dat eenieder in z'n eigen belang er een veel vuldig gebruik van maken zal, 't succes is verzekerd, vooral bij algemeen gebruik van deze rubriek. Hoogachtend, De Administratie van Onze gewoonte getrouw om alles wat in onze streek belangrijks voorvalt in meer of mindere uitgebreidheid aan onze lezers mede te deelen, begaven we ons naar Haarsteeg, om de officieele opening bij te wonen van de aldaar door de 21e Afdeding der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw georgani seerde tentoonstelling van land- en tuin bouw en door eigen aanschouwing onzen lezers wat meer te kunnen vertellen van deze tentoonstelling, die werkelijk, om standigheden natuurlijk in aanmerking genomen, zeer belangrijk genoemd mag worden. Haarsteeg heeft getoond wat het op 't gebied aan land-, tuinbouw en veeteelt en de daarmede in verband staande industrie vermag, een trouw beeld een belangrijk beeld, dat leerrijk is voor een ieder, dat aantoont wat ontbreekt, wat verbeterd, aangevuld of gewijzigd dient te worden werd hier gegeven en daarom werkt zoo'n z/tf/'tentoonstelling, voor plaats en omstreken zoo uitstekend. Ten één uur waren de commissie en jury, de vertegenwoordigers der gemeente Vlijmen, eenige leden van het hoofd bestuur bijeen en nam de heer J. A. M. Gerritse, voorzitter der commissie het woord M. Als voorzitter der commissie is het mij een eer U een hartelijk welkom te kunnen toeroepen. Toen in eene algemeene vergadering, der Afdeeling Haarsteeg der Mij. van Landbouw be sloten werd eene tentoonstelling te or- ganiseeren, was het onze eerste zorg, bij U M. H. den noodigen flnancieelen en moreelen steun te zoeken, overal mochten wij dien ondervinden, nergens uitgezonderd en 't is mij dan ook een behoefte daarvoor openlijk dank te be tuigen, dien ik hoop, dat U wel zult willen aanvaarden. De eere-voorzitter zal U verder dank brengen en daarom kan mijne inleiding kort zijn, maar nog een enkel woord alle heeren weten het de voorbereiding van zoo'n tentoonstelling eischt veel werk, geeft vele moeielijk- heden, maar daar hebben we ons aan deel ingenomen, maar wie heeft bijna ons allen 't werk uit de handen genomen, dat is ons jongste, maar niet 't minst ver dienstelijke lid, nl- de secretaris de heer Piet Prinsen, hij heeft getoond te zijn de rechte man op de rechte plaats. Hem een bijzonder woord van lof. Zoo juist kregen we een telegram van Z- K. H. den Prins, dat hij eene bronzen medaille beschikbaar stelt. Ik stel voor drie hoera's op den Prins uit te brengen waaraan staande wordt voldaan. Applaus. De Eere-voorzitter de heer Prinsen M. Als eere-voorzitter der tentoon- stellings-commissie, tevens voorzitter der afdeeling Haarsteeg der Noordbrabant sche Mij. van Landbouw, wil ik nog even aanhalen wat leidde tot het organiseeren dezer tentoonstelling. De streek hier, we zullen ze noemen 't land van Vlijmen, Nieuwkuik enz. leeft van tuin- landbouw en veeteelt en op dit gebied valt nog zeer veel te verbeteren. Daarom meen den wij dat ook eene kleine tentoon stelling als deze iets kon bijdragen tot bevordering dezer takken van welvaart. Wij hebben ons de moeilijkheden niet ontveinsd, maar toch hebben we van vele zijden steun ontvangen, die ons 't werk gemakkelijk maakte. De leden der afdeeling hebben aan onze roepstem gevolg gegeven en zoo hebben we eene tentoonstelling georganiseerd, die eene kleine leerschool voor ons kan zijn, we zien wat we hebben, wat ons ontbreekt, het zal een spoorslag zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan te ver beteren wat te verbeteren, aan te vullen wat aan te vullen valt. Allen die hier tegenwoordig zijt, geeft blijk te willen meewerken om ons doel te verwezenlijken. Een woord van welkom aan u allen. De tegenwoordigheid van de leden van 't hootdbestuur 'geeft een bewijs dat het hoofdbestuur met ons streven instemtook de tegenwoordig heid en medewerking van den rijksland- bouwleeraar den heer Huizinga en den heer Camman, tuinbouwleeraar stellen wij op hoogen prijs. Wij zijn overtuigd dat onze leiding en voorlichting op land en tuinbouwkundig gebied in goede handen is. Ik breng dank aan de jury voor hare onpartijdige beooi deeling. De vertegenwoordigers van 't gemeente bestuur van Vlijmen heet ik hartelijk welkom, de raad van Vlijmen toonde, dat z. i. deze tentoonstelling niet van bizonder maar van algemeen belang was, en ten slotte dank ik de pers voor hare tegenwoordigheid. Wij bevelen de 21e afdeeling ten zeerste in uw aller steun aan, moge zij groeien en bloeien, en hiermede verklaar ik de tentoonstelling voor geopend en stel voor een «Leve» uit te brengen op H. M. onze geëerbiedigde Koningin. (Luide bravo's.) Na aanbieding van den eerewijn nam de secretatis van het hoofdbestuur de heer Daniels 't woord en sprak hartelijk dank voor de joviale ontvangst. Spr. was overtuigd van de moeilijkheden van 't organiseeren van tentoonstellingen hij bracht een speciaal woord van hulde aan den secretaris, en feliciteerde de afdeeling met den goeden uitslag van haar pogen. Wij zien hier wat door noesten vlijt, gezond oordeel en kennis kan worden gewrocht. Ik wcnsch U ge luk en dank U voor hetgeen gij hebt gedaan voor de Mij. van Landbouw. Moge de 21e afdeeling groeien en bloeien! (Applaus.) Daarna wordt een wandeling over het terrein gemaakt en geeft de harmonie «St. Cecilia» een coacert op de kiosk, onder leiding van haren bekwamen en ijverigen directeur, den heer A. G. Hees been. Er werd door deze harmonie zeer goed gespeeld, de uitgevoerde nummers werden met gevoel, zuiver, en klankvol ten gchoore gebracht. Cecilia geeft bewijzen van ijverige studie en goede leiding en neemt onder de dillet- tanten-corpsen eene eereplaats in. Nu bekijken we eerst eens even het geëxposeerde, dat alles goed was gear rangeerd op het netjes aangelegde ten toonstellingsterrein, vooral de kiosk maakte een goeden indruk. Men zal van ons als leeken niet ver langen, dat'wij al het geëxposeerde gaan bespreken, dat zou ook te veel van onze ruimte vragen. Neen alleen de totaal indruk en die was zeer goed. Alle voort brengselen op landbouwgebied waren er in groot aantal, appelen, peren, kool rapen, volledige collectie's groenten in groote verscheidenheideen inzender gaf 128 soorten peren, een andere 77 soorten appelen, een derde 28 soorten aardappelen, verder prachtige inzendingen boonen, hop en ook het mandwerk, een industrie die met de fruiteelt in 't nauwste verband staat, gaf mooie stukken werk te beschouwen. Naar wij nog vernemen werken in deze streek wel een 4 a 500 menschen in deze industrie, welker pro ducten voor een gedeelte naar Engeland gaan. Ook het vee mag niet worden vergeten want pracht exemplaren stonden aan de lijn; dan waren nog verschillende land bouwwerktuigen en andere zaken ter opluistering ingezonden. Geven we thans de volledige lijst der bekroningen Aardappelen v/d keukeu. 11. Prinsen, le prijs. 28 soorten. 11. de Laat, 2e prijs. 24 Boorten. A. Begtold, 3e prijs. Aardappelen voor Veevoer. H. Vermeulen, le prijs. Nijmeegsche wortelen. H. de Laat, le prijs. H. Vermeulen, 2e prijs. Witte wortelen. W. v. Huiten, le prijs. A. van Hooft', 2e prijs. Mangelwortelen. M. v. Bokhoven, Earedipl. Frans van Hal, le prijs. J. van Ooyen, 2e prijs. A. van Hooft, 3e prijs Kapen. H. Vermeulen, le prijs. Knolrapen. J. van Balkum, le prijs. H. Vermeulen, 2e prijs. Gedor8chen Haver. L. van Engelen, le prijs. H. de Vaan, 2e prijs. Onged- Haver. L. van Engelen, le prijs. J. van Beurden, 2e prijs. Onged. rogge. J. van Beurden, le prijs. Hop. H. van Falier, le prijs. J. de Laat, 2e prijs. J. v. d. Berk, 2e prijs. M. v. d. Brand, 2e prijs. H. van Falier, 3e prijs. üroenteu. J. van Bladel, le prijs m/gr. med. Deze zond eene volledige prachtcollectie in. H. de Laat, le prys. Boonen. A. van IleeBbeen, le prijs. H. Vermeulen, 2e prijs. J. van Balkum, 3e prijs. H. de Laat, 3e prijs. Erwten. He Visser, le prijs. P. van Mierloo, 2e prijs. Wortelen v/d keuken. H. de Laat, le prijs. A. van Heesbeen, 2e prijs. Roode kool. P. van Beurden, le prijs. A. van Hooft', 2e prijs. Witte kool. J. van Bladel, le prijs. P. van Beurden, 2e prijs. Savoye kool. J. van Bladel, le prijs. P. van Beurden 2e prys- Schorseneeren. H. de Vaan, le prijs. Adr. v. Falier, 2e prijs. Appels. A. van Hooft', le prijs. 70 soorten. W. van Hooft, Wz., 2e prijs. H. Vermeulen, 3e prijs. H. van Bladel, 3e prijs. Peren. A- van Hooft, le prijs. 128 soorten- W. van Hooft, 2e prijs- H. van Bladel, 3e prys. Vaarzen m/4 tanden. II. Verhoeven, le prijs. Zwart bont. 2e Rood bout. B. v. d. Brand Wz 3e prijs. Zwart bont. i» 4e n Wit bont. Eerv. vermeld H. Verhoeven. Vaarzen m/2 en zonder tanden. H. Vei hoeven, le prijs. Rood bont. 2e n I'ugts Jacz., 3e prijs Zwart bont. P. v. d. Brand Wz.. 4e prijs. Zwart bont. F. Vugts, 5e prijs. Zwart bont. Kalfkoeien. H. Verhoovon, le prijs. P. v. d. Brand, 2e prijs. H. Iersel, 3e prijs. 11. Prinsen, 4e prijs. Eerv. verm. Wed. H. v. d-Wiel, Vlijmen—ter opl. ingez. Melkkoeien. J. v. Bladel, le prijs. Zwart bont. A Vugts, 2e prijs. Zwart bont. ■n 3e n v p Manden. Gebr. v. Halder (voorheen H-v- Halder), le prijs. J. van Beurden, 2 prijs. Mich de Vaan, 3e prijs. Landbouwwerktuigen Brinkman en Niemeijer, Zutfen, vertegenwoor diger, de heer Alb. Kemperman, Waalwijk. Deze machines werden in tegenwoordigheid van den rijkslnndbouwleeraar geprobeerd en voldeden uitstekend. Van Valderen van Stokkum, Vlijmen. Beide Eervolle vermelding. Verder vond men eene etalage der suiker- ralinaderij voorheen Spakler en Teterode, Amsterdam met Melasse-voeder, het bekende goedkoope en uitstekende veevoeder, dit wordt door velen tegenwoordig onafgebroken aan hun paarden verstrekt. Attesten en brochureu werden aan belanghebbenden ver- preid. Zoo ziet men uit de opsomming- van deze afdeelingen met de bekroningen, dat er aardig wat te zien was en dan de qualiteit van 't geëxposeerde was volgens kenners uitmuntend en de com missie mag met de grootste voldoening op haar werk terugzien. Nu, belang stelling ondervond zij wel, want er was reeds veel volk gisterenmiddag en steeds, onder begunstiging van heerlijk herfst weder werd het al drukker en drukker; ook vandaag zal de toeloop ongetwijfeld groot zijn, wat wij der commissie van harte toewenschen. De commissie bestaat uit de heeren H. Prinsen, Eere- Voorzitter. J. A. M. Gerritse, Voorzitter. P. Prinsen Hz., Secretaris. A. G. Heesbeen, Penningmeester. J. v. d. Wiel. P. v. d. Brand. W. v. Huiten. A. Vugts. Michiel de Vaan. J. v. Bladel. H. Verhoeven, Luttelherpt. Die mannen, die steeds op de bres staan waar het gaat de belangen van hun plaats en streek, de belangen van land-, tuinbouw en veeteelt te behartigen, hebben thans weer een goed werk ver richt, dat hun veel moeite veroorzaakte, waarbij onaangenaamheden hun niet bleven gespaard. Moge het resultaat van hun streven voor 't algemeen be lang hun daarvoor voldoening schenken, moge de dank van Haarsteeg's land- en tuinbouwers, van vaklieden en belang stellenden, het welslagen dezer leerzame expositie, hun die vele moeiten eenigs- zins vergoeden. Een woord van lof en hulde voor die mannen en vooral voor den volijverigen secretaris, den werker voor deze tentoonstelling, die de geheele organisatie als 't ware trof. Een woord van lof aan de firma M. L. van Bergen, die geheel gratis de prachtige accetyleen- verlichting leverde 't was een pracht- verlichting 's avonds en ook aan den heer J. de Vaan voor zijne welgekozen versiering van het terrein. Wij brengen ten slotte onzen dank aan de bereidvaardigheid van de com missie, waarmede alle inlichtingen wer den verstrekt, de hartelijkheid en wel willendheid kan vele groote plaatsen ten voorbeeld strekken 1 vangen. Aan t slot willen we nog op eene eigenaardigheid wijzen. Men spreekt altijd van Haarsteeg maar dit is niet de goede naam. Aan eene zijde der straat is 't Vlijmen, aan de andere zijde Hedikhuizen, het ge heel wordt Haarsteeg genoemd. Nu gaf de gemeente Vlijmen, die terecht 't al gemeen belang begreep, eene subsidie aan de tentoonstelling, die op 't gebied Hedikhuizen gegeven werd. Hedikhuizen zelf weigerde eenige subsidie, hier meen den de vroede vaderen dat 't van bi zonder en niet van algemeen belang was. Volledigheidshalve geven we nog de namen der jury-leden. Landboww H. Verhoeven, M. de Vaan en F. Mommersteeg, Vlijmen. Vee: P. de Bekker, Pimpel; J. van Bokhoven, HerptD. Grevenbroek, Oud- heusden. MandenG. v. Engelen en Th. Pul les, Vlijmen J. Mallant, Herpt. Nader vernemen we nog dat den ganschen middag en avond eene gezellige drukte heerschte, de elite van Vlijmen was tegenwoordig, de stemming was uitste kend en iedereen, jong en oud, arm en rijk amuseerde zich uitstekend en be woog zich broederlijk op het terrein- Des avonds bracht de heer H. Prinsen Pzn. een hartelijk woord van dank aan de harmonie voor de heerlijke muziek en den heer van Bergen voor de schit terende verlichting. In den namiddag werd ook nog een telegram van H. M. de Koningin ont- WAALWIJK, 12 Sept. 1906. Opnieuw vrees voor invoerrechten op overleer. Bij den voerzitter van den alg. ned. bond van schoenfabrikanten kwam een schrijven in van den heer W. J. van Haren Noman Jr., lid der commissie voor technische herziening der tariefwet. Daarin werd o. m. 't volgende ge vraagd a. Of U. bezwaren of grieven hebt of veranderingen wenscht betreffende de tegenwoordige tariefwet. ook wat betreft de bepalingen omtrent hare toepassing. b- Of er van uwe zijde bezwaren bestaan tegen de mogelijkheid dat even tueel goederen, die door U verhandeld worden en bij de tegenwoordige tarief wet vrijgesteld zijn van invoerrecht of accijns, bij de herzienning der wet met een matig recht zullen belast worden. Zoo ja, gelieve dan die goederen afzon derlijk te vermelden. Te Uwer inlichting diene, dat het doel der bovengenoemde commissie is het herzien van het tegenwoordig verouderd tarief van invoerrechten, vooral wat be treft de techniek doch dat niet uitgeslo ten is, dat de rechten van invoer zullen worden gewijzigd, resp. vrije goederen zullen worden belast, en belaste goede ren zullen worden vrijgesteld indien het algemeen belang dit mocht vorderen.» De voorzitter is daarop de zaak met den heer Van Haren Noman gaan be spreken. Lang en breed is over onze industrie gesproken en. wprcL onzen Voorzitter medegedeeld [dat men voor het heffen van invoerrecht op leer en speciaal op overleer veel voelde, omdat dit artikel eenmaal met een invoerrecht belast, toch nog van het buitenland zou moeten be trokken worden, zoodat het voor de schatkist een bron van inkomsten zou blijven. Protectie wil de commissie niet, ook de minister wil dat, duidelijk blijk baar uit zijn onlangs uitgesproken rede, niet. Dat invoerrecht op overleer de Schoenindustrie zou kunnen schaden werd door onzen voorzitter met de meeste klem betoogd en werd door hem vooral gewezen op de opkomende en toenemende export die door elk recht ontegenzeggelijk verlies lijdt. Het prac- tisch resultaat van het onderhoud was dat de heer Van Haren Noman gaarne nadere inlichtingen over de productie en de uitvoer van de Schoenindustrie had. Het zal daarom goed zijn spoedig bijeen te komen om te overleggen hoe het beste die gegevens te verzamelen, en wat ons te doen staat om voor de Schoen industrie het heffen van invoerrechten op leer, maarspeciaal op overleer af te weren. Nu is het nog tijd en kan er nog veel gedaan worden, Eene algemeene vergadering zal daarom gehouden worden op Maandag 17 Sep tember 2 uur te Tilburg café Jan Mari- nussen. Trouwe opkomst wordt verwacht. S. Teekenseiiool. De officieele prijsuitdeeling en de opening van den teekencursus 1906/1907 zullen plaats hebben op Maandag 17 September a. s. des avonds ten 6Vs uur. A. N. B.-v. S. A. s. Maandag 17 Sept. ten 2 uur, zijn de leden van den Alg. Ned- Bond van Schoenfabrikanten ter algemeene vergadering opgeroepen in 't café J. Marinussen te Tilburg, ter bespreking van Zuilen.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5