Tweede Blad. Gemeenteraaüsvergadeiing. Provinciaal Nieuws. NIEUWS Uil KAATSHEUVEL Sport. Nummer 79. Donderdag 4 October 1906. 29e Jaargang. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 4 October a.s. van het Zuiden. Oct. 1906. WAALWIJK, 3 Pustoor Knijpers. De ZeerEerw. heer Kuijpers pastoor der St. Antonius-parochie kwam voor eenige dagen zoo ongelukkig te vallen, dat hem het loopen totaal onmogelijk is geworden. Een eerw. pater Capucijn verricht thans de kerkelijke bedieningen en plechtig heden. K. K. Werkliedenverecniging. A.s. Zondag 14 October zal door den Leo-Bond van Waalwijk en Besoijen eene algemeene vergadering worden ge houden, waarin de keuze van 4 bestuurs leden zal plaats hebben. De aftredende leden zijn de heeren: M. Beerens, Joh. Bijlhout, A. Brans, en C. van Kuik JBz. Candidatenlijsten, door 15 leden onder teekend, kunnen ingediend worden tot 11 October bij den eerw. Adviseur. K. K Vereeniging van liuntoor en ilandels bedienden. Hedenavond ten 8'/# uur houdt bovengenoemde vereeniging eene alge meene vergadering in de zaal Musis Sacrum», waarbij weer drie nieuwe leden in stemming komen en waarbij voor de eerste maal de pas benoemde adviseur, de ZeerEerw. Heer Pastoor zal tegenwoordig zijn Verlichting. In ons vorig nummer hebben we ge wezen op het rare systeem, dat men er bij onze gemeente-verlichting op nahoudt en haalden we nog eenige ongevallen aan, die 't gevolg van die duisternis waren. Wij spraken de hoop uit dat hier de put gedempt zou worden voor het kalf verdronken was en dat ook volgens uitdrukkelijken wensch van bur gemeester en gascommissie de lantaarns zouden branden ook al was het maan licht of indien dit verwacht werd. Als een zeker vrij sterk vervolg daarop deelen we thans mede, dat Maan dagavond om half negen, dus juist als men zich van en naar den laatsttn trein begeeft, de lantaarns achter in de Sta tionsstraat, die reeds brandden, door een arbeider der fabriek werden uitgedraaid 't Was weer lichte maan 1 Als we 't zelf niet gezien hadden, zouden we 't niet gelooven, vooral na de positieve orders door autoriteiten in deze gegeven 1 Een Hulde. Vrijdag 1.1. vierden de WelEd. Herman J. A. Zeegers en echtgenoote hun zil veren bruiloft. Wij wenschen hier niet te spreken over de talrijke bewijzen van belang stelling die het echtpaar, (hoewel het feit zooveel mogelijk was geheim gehouden) van alle zijden mocht ontvangen het is niet onze gewoonte over zilveren brui loften iets te zeggen en daaraan wen schen we ons te houden maar de on dubbelzinnige zelfs kostbare blijken van belangstelling en dankbaarheid door de talrijke vercenigingen, waaraan de heer Zeegers zijne moreele en financieele krachten geeft, hem op dezen dag geschonken, die zetten ons aan een enkel woordje aan deze gebeurtenis te wijden. Beginnen we met de liedertafel jQefening baart Kunst* te Besoijen, die haren president onder eene hartelijke toespraak van den heer Jud. van Delft een prachtig insigne in goud overhan digde, een kostbaar stuk werk van massief goud in prachtig etui besloten, daaren boven een lint in nationale kleuren met gouden knipje om de insigne bij plech tige gelegenheden over de borst te dragen, 't Behoeft niet gezegd hoezeer dit kostbaar bewijs van dankbaarheid en hoogachting onder de beste wenschen overhandigd, den jubilaris trof, die dan ook geen woorden kon vinden zijn dank daarvoor naar waarde uit te brengen. Het insigne zal op 't eerste wintercon- cert den president, onder eene publieke huldiging, door den heer Adrianus van Delft vice-president, op de borst wor den gehecht. Naast verschillende bouquetten, ook van bovengenoemde vereeniging, merkten we nog een prachtige bloemenmand van de fietsclub Wilhelmina,« waarvan de heer Zeegers beschermheer is. Wat hij voor deze jeugdige fietsers reeds gedaan heeft, behoeft hier niet te worden her haald, thans heeft hij hun weer een feest-avond bereid in hun clublokaal bij den heer D. v. d. Zaken. Ook de gym- nastiek-vereeniging »De Frank* bleef niet achter om haren beschermheer hare betuiging van hulde en dankbaarheid te brengen voor de groote verdiensten, die de jubilaris ook voor deze flinke club heeft. Een prachtig bouquet in mooie stermand was het stoffelijk bewijs harer hoogachting. In 't kort de heer Zeegers mocht ook thans weer op de meest ondubbelzinnige wijze blijken van waardeering ontvangen van de talrijke vereenigingen, waaraan hij zooveel en goeden steun verleent, een steun die in onze en omliggende gemeenten haast spreekwoordelijk is. Veehandel. Hebben we den laatsten tijd reeds tal rijke malen gewezen op de groote en kostbare verzendingen van vee uit deze streek, thans lezen we daarover in de Prov. Ct. weer een mooi staaltje -Wie Zaterdagnamiddag hier een kijkje bij het station genomen had, zou weer eens opnieuw ervaren hebben, van welke beteekenis de veehandel in onze streek is. Daar stonden ongeveer een honderd tal nagenoeg rijpe kalfkoeien, wedijve rend met elkander om het Kchoonst. In zeven veewagens werden zij naar België vervoerd. Al deze prachtdieren waren aangekocht op de Waalwijksche vee markt en bij de veehouders in onze on middellijke omgeving. Rekent men den prijs op gemiddeld f 240 per stuk, dan werd er dien middag voor 24,000 gulden naar België vervoerd. Voorwaar een respectable som En als we nu zoo iets schrijven, vra gen we ons af, zou 't in een plaats als Waalwijk, het centrum van die vee-streek niet mogelijk zijn eene groote, bloeiende markt te krijgen en te behouden. Ons dunkt door samenwerking van allen die hier aan iets vermogen te doen, moet dat slagen en de veehouders en handelaars uit onze omgeving zijn wel bereid daaraan mede te werken, daarvan zijn we overtuigd. We hopen dat 't in dertijd begonnen onderzoek naar de meening van bevoegden op dit gebied spoedig op eene daartoe te beleggen vergadering zal worden bekend gemaakt, opdat verder gegaan kan worden en ieder naar demate zijner krachten daar aan zal medewerken. Voetbal—mutch. Zooals wij hebben aangekondigd had Zondagmiddag ten 2 uur een match plaats op het terrein alhier, tusschen de voetbalclub Prins Hendrik" van Vucht en „W. V." alhier. De match was niet druk bezocht, o i. te wijten aan het vroege uur. De uitslag was als volgt Half Time 2 1 in 't voordeel van W. V. Slot 62 in 't voordeel van „Prins Hendrik- Hadden de onzen zich voor half-time kranig gehouden na de rust toonde Vucht zich heel wat sterker. Fietsclub „Wilhelmina." Het seizoen der fietsclub «Wilhelmina werd 1.1. Zondag gesloten. Vanaf Oct. tot Mei worden geene club-tochten meer uitgeschreven. Brug te Doeveren. Heden wordt de nieuwe brug over het oude Maasje tusschen Doeveren en Baardwijk, weder voor het verkeer open gesteld, wat voor den handel tusschen de Langstraat en 't land van Heusden en Altena van groot belang is. Keizcrsveer. De heer Kraus, minister van water staat, kwam Dinsdag ongeveer half elf te Geertruidenberg aan en reed daarna per rijtuig naar het Keizersveer om zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. De rivier verzandt daar ern stig de pont moet voortdurend peilen er staat nauwelijks vijf voet water. Men brengt het bezoek des ministers in verband met de adressen, die in het voorjaar naar den minister zijn verzonden uit het land van Altena en Raamsdonk, verzoekende om het veer te vervangen door een brug. BAARDWIJK. Voorbereidend Militair On derrichtSlechts één aspir mt-militair heeft zich hier aangegeven om de lessen van het voorbe reidend militair onderricht te volgen, liet schijnt dat de voordeelen daaraau verbonden niet groot zijn, ten minste al6 men den loop dier zaak nagaat. Immers was de deelname in het eerste jaar schier algemeen, 38 jon gelingen kwamen op en de oefeningen vonden hier plaats, dat getal slonk volgende jaren gaandeweg zoodat woldra 't vereischte minimnm aantal (20) niet meer aanwezig was. Daarop volgde combinatie met naburige gemeenten en thans is de éénling verplicht, wil hij geoefend worden, zich op eigen kosten naar den Bosch te begeven en wat het ergste is op een zeer ongelegen tijd n. 1. des avonds tusschen 77a en 97a ure nadat alle openbare vervoermiddelen zijn vertrokken; zoodat met het oog op hoogen waterstand, sneeuwstorm en al wat bij winterdag te wachten is het volgen van dien cursus voor buitenmenschen onmogelijk wordt gemaakt. Zoo zal de ambi tie bij de jongelui er wol geheel uitgaan. Brug over liet Oudc-Maasje. Wij kun- neu mededeolen, dat de nieuwe brug over het Oude-Maapje te Doeveren in den loop dezer week geheel gereed komt ze is geheel vernieuwd ••n 't ziet er een degelijk stukwerk uit, waar van het Bestuur, architect en aannemer eer hebben. Naar wij vernemen zal de overname a.s. Zaterdag plaats hebben en wij twijfelen er niet aan of ze zal de goedkeuring wel weg dragen. De lijdensgeschiedenis dezir brug gaat dan tot het verleden behooren. Dat het passeeren dier brug met vrachten vóór de her stelling niet zonder gevaar w;i* bleek bij de opruiming maar al te zeer, hei ^as gewoon een rotte boel, die aan elkaar bleet hangen, ja hoelang nog Daar de concessie tot heffing van bruggeld is vervallen, is de overtocht voor iedereen vrij. Vroeger was dat eeu privilégie voor Baard- wijksche en Doeversche menscheu St. Ambrosius— yilde. Zoudag j.l., had bij W. Pulles de prijsverschietiug pluats vau de scherpschutters van St. Ambrosius Er werd dapper geschoten. Hierbij was ook aan wezig onze Burgemeester die toonde een kra nig schutter te ziju daar bij het hoogst aantal punten behaalde Namens het bestuur werd door den heer J. v. L. zijn Edelachtb. den eersten prijs overhandigd. Hij rekende het zich voor een eer, dit te mogen doen vooral omdat onze burgemeester de vereeniging op hoogen prijs stelde en door geregeld bijwonen der oefeningen ambitie bleek te hebban voor dezenan genuine outspauning. Hierop nam ziju Edel achtb. het woord, bedankte voor het hem toe- gesprokene en hoopte dat de goede geest van thans in de vereeu. moge. blijve voortbestaan. Hij gaf bij deze ook ziju leedwezen te kennen over het verlies van onzen hoofdman W. Pul les, schetste zijn verdiensten voor Ambrosius tijdens zijn leven en uitte den wenich dat hij bij allen nog lang in dankbare herinnering moge blijven, ook betreurde hij nog het overle den lid II. v. Huiten een der trouwste leden. Hij wenschte dat Ambrosius moge bloeien vooral omdat dit gilde door onze voorvaderen op hoogen prijs werd gesteld en het zelfs in 1792 volgens oudo overleveringen reeds phet aloude gilde" werd genoemd. Na nog eeu goed uur tje iu gezelligeu kout te hebben gesleten, ging men hoogst voldaan uiteen. Gepasseerdeu Zondag kwam een dame op een fiets gezeten met de tiam in aanraking doordat zij nog over de rails wilde rijden toen de tram in aantocht was Gelukkig viel zij met haar fiets in eene andere richting auders had zeker eeu ongeluk plaats gegrepen. Vanaf 1 October moeteu hier volgens politieverordening, de café's om 10 uur gesloten zijn. Verleden Maandag htd de tweede procenten- uitkeering plaats door den bakker, in handen van 't Bestuur der vereeniging «Ons belang". Was de eerste vier weken gebleken dat circa f 250 verbruikt was door de coöperatie, thaus is het verbruik gestegen tot ongeveer f 300 in de tw ede maand. De coöperatie telt thans 38 leden. Als bewijs dat het brood van den bond8bakker hier goed in den smaak valt dient vermeld dat gepasseerde Zaterdag door vier verschillende schoeumakersbazen bij één lid der vereeniging een z. g. u. Zondagmikje besteld weidt, omdat het zoo lekker is ^1 LOONSwllENDIJK. Toen de heer P. zich Zon dagavond uit Kuatsheuvel naar huis wou be geven werd hij door twee onbekend gebleven personen aangehouden en om geld gevraagd. Deze weigerde dit en gaf hen eeu paar fliuke stokslagen waarop zij terstond het hazenpad Kozen. 5 October 1906, des voormiddags te 97a ure» ten raadhuize dezer gemeente. Te Behandelen Onderwerpen 1. Ingekomen Stukken. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het uittrekken van een post a f 150 op de begrooting 1907 voor aankoop van verplegingsartikelen (aange houden.) 3. Aanbieding gemeente-begrooting en begrooting burgerlijk armbestuur dienst 1907. 4. Wijziging begrooting 1906 in ver band met nadeelig slot onderhoud Bosschen sloot over 18921905. 5. Adres verschillende ingezetenen om aanleg verbindingsweg tusschen Marktveld en Station Staatspoor. (Uitvoerig verslag in het volgend nummer.) VRIJHOEVEN-CAPPEL. De Heer H. P. Stam alhier is tot brandmeester bij de brand weer dezer gemeente benoemd, terwijl de Hoer C. vau Tilborgh alhier tot opperbraudmeester is bevorderd. Den benoemden onze felicitaties CAPEI.LE. De landbouwer D. v. A in de Holstraat heeft nog al met tegenspoeden te kampen. Onlangs Btierf een koe, die lijdende was aan tuberculose en omtrent welke de be schikking van den betrokken Minister of ze al of niet door het rijk zou worden overge nomen, uog niet genomen was, zoodat dan landbouwer v. D. geen schadevergoeding werd toegekend Enkele dagen geleden kocht hij weer een koe, welke eveneens verschijnselen vertoonde van lijdende te zijn aan tuberculose. Ook dit ruud is Diusdag gestorven. Het voor de kar gespannen paard vau B. T. op de Nieuwevaart sloeg op hol, door dat het voor iets vreemds verschrok. Iu eeu groote vaart rentte het dier door de Ileistraat deu voerman op de kar medenemende. Voor de woning van den landbouwer R. werd het hollende paard tot staan gebracht, zonder dat het voertuig beschadigd werd, terwijl B. T. geeu kwetsuren had opgeloopeu. RAAMSDONK. Aan het postkantoor Raams- douk en do daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Septem ber 1906 ingelegd f62 73,945 en terugbetaald f5557,11. Laatste boeknummer 3431. Algemeene vergadering der landbouw- vereeniging Raamsdonk (Dorp) op Zaterdag 6 October a. s. des av. 6 uur bij de Dames Gez. Kloris alhier. DOEL: 1. Notuleu vorige vergadering. 2. Stemming nieuwe leden. 3. Ingekomen stukkeu. 4. Rekening en verantwoordiag over het boek jaar 1 Oct. 1905 tot 1 Oct. 1906. 5. inning contributie. 6. Verkiezing bestuursleden. 7. Opname bestelling zaaigranen en legpoters 8. Id. van veevoederartikelen alB erwten eDZ. 9. Rondvraag en sluiting. DUSSEN. Door de Afdeeling voor sociale aangelegenheden van R. K. Mannenvereeniging nOns Belang" zijn j. 1. Zondag tot Voorzitter en secretaris gekozen de heeren ïh. van Moer gestel en C. van de Wiel. Deze week zal de le vergadering plaats hebben van afgevaardigde bestuursleden der R. K. veroeuigiugeu alhier om te komen tot de onrichtiug van een plaatselyk comité voor sociale actie. NIEUW'KUIJK. Ter gelegenheid der a.s. kermis zal het wederom niet ont breken aan degelijke ontspanning. 's Maandags 8 October geeft de Har monie voor hare H.H. Honoraire-leden met hunne dames eene groote matinée, met medewerking der dillettantenclub «Ons Genoegen» en den heer Kroes uit 's Bosch met zijn Xylophon. Dinsdag ten 10 uur groot matinée door de liedertafel «Oefening baart Kunst in het café van den heer G. de Bont Wij twijfelen niet of deze twee veel belovende uitvoeringen zal een druk be zoek ten deel vallen. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen, op Vrijdag, den KAATSHEUVEL, 2 Oct. 19UÖ. .Monument Pastoor Sweeus z. g. Verleden Zondag wtrd iu de kerk aAn den Berkdijk vau den kansel bekend gemaakt, dat 'r namiddags na het Lof, een plechtige kruis weg zou gehouden wordeu voor de zieleruat ▼au Pastoor Sweens en dat ua die oefening voor iedereen gelegenheid zou gegeveu wordeu om de kapel op het graf vau Pastoor Sweeus te gaau bezichtigen. Natuurlijk werd door eeu massa volk vau deze gelegenheid gebruik gemaakt, om het mooie gebouwtje wat meer vau nabij te gaan bezichtigen. Deze kapel met het front naar de kerk geplaats, maakt op elk die het kerkhof betreedt een plechtigen indruk. Het gebouw iu den zelfden stijl als de kerk (Romanisch) opgetrokken is naar schatting ruim vier M. breed zes M. lang en tot aan het marmeren kruis dat de voorgevel siert, ruim acht M. hoog. Langs zes steeuen trappen treedt men de kapel binnen. Het ijzeren hekwerk, dat als deur dienen moet is nog uiet gereed, evenmin als het altaar dat er iu zal komou. De vier glasramen ontbreken eveneens nog. Eeu vloer van zwart met wit marmeren tegels en een mooi houten gewelf maken het vjm binnen tot een mooi geheel. Zes grafplaatsen bevinden zich onder den vloer, die aan de buitenzijde der kapel (aan elke kant drie) kunnen worden opengemaakt. Het laatste dor drio aan de Westzijde bevat het stoffelijk overschot van deu Zeer Eerw. Heer Pastoor Sweeus eersten herder der parochie Berkdijk. Een zwart marmeren plaat sluit het graf waarop in eenvoudige gouden letters het vol gend opschrift is aangebruchl In pace reqgiescit AlphJ. M. Sweeus Primus hujus parochiae Pastoor Natas Sylvaeducis 11 Maart 1865 Obiit iu Berkdijk 7 April 1906 Pertraneit beuofacieudo Act. X 38 Dit gebouw op verlangen vau deu overle deuen zelf opgericht, zal voor het verre nag..- tlacht eeu blijvende herinnering zijn aau Berkdijks eersten herder Pastoor Sweeus. Ongeluk. De 22-jarige arbeider Jan Swaaus alhier woouachtig was verleden week Woensdag naar 's Huge vertrokken om daar te gaan werken. Jl. Zaterdag ontving ziju familie hier de tij ding, dat hem een ongeluk was overkomen. Twee broers van hem togen aanstonds op weg Daar 's Huge en vernamen al spoedig welk ongeluk hun broeder overkomen was Werkzaam nau een der spoorlijnen nabij het station aldaar, was hij door een pasBeorenden trein gegrepen en anu beenen, lendenen en schouders gekneusd. Hij is aan de dood ont snapt, doordat hem de locomotief schuinsrechts voor zich uitwierp. Per spoor en vervolgeus per rytuig is hij Maandag naar hier getrans porteerd en is cnmiddelijk de hulp van Dr. de Both ingeroepeu. De toestand van den gekwetste is bevredigend. Het zal echter lang duren eer hij hersteld zal zijn. llcrhallngs Onderwijs. Daar de tijd weer aanstaande is om zich aan te melden voor het H. dat in onze openbare scholen zal gegeven worden, achten wij het uiet ondienstig thans hierover eeu enkel woord tot naumoedigiug te zeggen. Het is ons allen vorige jaren gebleken, dat dit onderwijs hier uiet die waardeering geniet, iu welke het zich in onze omliggende plaatsen mag verheugen. Vanwaar deze weinige belang stelling? Ik geef gaarne toe, dat de strijd om het bestaan, waardoor de ouders gedwongen worden zoo spoedig mogelijk van hunne kin deren te «plukkenvoor velen een voorname factor is hun kroost dit onderwijs te ontzeg gen, maar ook van den anderen kant durven wij gerust te beweren, dat. de hoofdfactor hiervan bij do meesten is gebrek aan belang stelling, eigen onwetendheid, die elke traditie als een evaDgelie handhaaft»Zoo deden onze ouders en zoo moeteu wij ook doen Hoe wenschelijk ware het, dat de ouders in hun eigen belang en in dat hunner kinderen door drongen waren van het spreekwoord kennis is machtAlgemeen is men 't er dan ook over eens, dat de overwinningen, welke behaald zijn iu den concurrentie-strijd op het gebied der industrie, voor geen gering deel te daukeu wareu eu nog zijn aan meerder ontwikkeling, aan meerder kennis. Welnu, ouders deukt om de toekomst uwer kinderen. Vormt hen tot flinke, degelijke Staatsburgers waartoe ook vooral behoort de noodige kennis, de noodige ontwikkeling. Zonder deze funda menten geen gehecht en duurzaam gebouw Laat hen dus zooveel mogelijk van het ouder wijs profiteeren, laat hen het vergetene iu deze herhalingslessen weer geheel opfrissciieu het is veelal zoo noodig. Zeker, het be hoeven geen geleerden te worden, maar de kennis opgedaan door een staag en vlijtig schoolbezoek zal 't voldoende zijn om hen pal te doen staan in den strijd om het bestaan om een zelfstandig wezen te vormen, dat weet, wat het wil, een individu dat niet iu de massa verloren gaat. Eu als dan door ou- ze grootste opvoedkuudigeu uitgemaakt is, dat ten 12 k 13 jarigen knaap meer vatbaar is voor blijvende indrukken, zich meer bewust is vau hetgeen hij moet en hij bij gevolg in enkele uren meer profiteert dan een schoolkind in een week moeten wij dan nog verder het groote nut betoogen dezer herhalingsklas se? Ouders, wij rekenen op uwe liefde voor uw kiud. Geeft het kennis en gij geelt het macht. Zie slechts om u en de voorbeelden zijd voor het grijpen 1 Wilt niet langer, dat Kaatsheuvel hierin bij andere gemeenten ach ter staat. Met een weinig goeden wil kunt gij het gemakkelijk zoover brengen, en dan de toekomst vau uw kind, de maatschappij uw ouderlijk pl chtsgevoel vordert het vau u. I)e bukker er uf? Meldden we seu tijdje geleden, dat eeu 6 tal patroons besloten hadden hun personeel een bakker te laten nemen uaar keuze, tot nu toe is dit slech s grooteudeels hij eene belofte gebleven. Slechts één de heer M. v. Beurdeu heeft zijn woord gestand gedaan, eeu ander gedeeltelijk eu de rest hoegenaamd niet Mogen de anderen spoedig het spreekwoord nBelofte maakt schuld", tot het hunne maken Onderwijzer. Voor de betrekking van onderwijzer aan de le O. L. S alhier, heeft zich slechts eén sol licitant aangemeld. De oproeping was 1 Oct. gesloten. St. Jan. Maandagavond hield de scherpschutters-ver- eeuiging »St. Jau« hare prijsverschietiug. De uitslag hiervan is alB volgt le prijs W. de Jong 2e prijs NV. van Dam 3e prijs J. v. Loou -le prijs M. Schrauwers 5e prijs A. Elshout 6e prijs G. Kliju 7e prijs P. v. Woensel ,8e prijs A. Kuijlaars 9e nrijs H. Jacobs. Na afloop hiervan werd den leden een maal aangeboden, dat allen uitstekend voldeed. En kele leden vervroolijkteu het gezelschap door zang, anderen Weer door komieke voordrachteu. leder keerde 's avonds voldaan huiswaarts. Moge St. Jau steeds.iu groei en bloei toe nemen Vlegelachtig. In deu nacht van Maandag op Dinsdag heeft men bij de 78 jarige echtelieden A. S. in deu Berkdijk terdege huisgehouden, in den tuin Alles wat zich daarin bevond is ver uicld- Moeskruideu, kuoliapeu, bezieënstrui- keu, palmbossen enz. enz, zijn uitgetrokken of kapotgetrapt. Vau deze laffe daad is de politie kenuis ge geven die dan ook een Btreng onderzoek heeft ingesteld. Tot heden echter zonder eeuig guu- stig gevolg. Dit is wel te bejammeren. Eleotriciteit. De electrische drijfkracht eu verlichting der fabriek van don heer M. Zacht is heden iu gereedheid gekomen. Het voldoot uitstekend. Een talrijke menigte kwam toegestroomd om het prachtige licht te aanschouwen. Elk had er den grootsteu lof voor over. We wenschen deu ouderuemeudeu man het beste succes. SPRANG. Spaedeischende vergaderiug vau deu Raad der gemeeute SPRANG, gehouden den 1 Octo ber 1906. Tegenwoordig tyn alle leden. Voorzitter: U. G. H. H.Meijer. Secretaris: J.L. van Santen. De Voorzitter opent ten 7 uur de vergade riug. De Secretaris leest op verzoek de notulen der vorige vergadering, welke worden goedge keurd. Aau de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten 1. Mededeeling ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dut B. en W. de kas bij den gemeente-ontvanger hebben opge- uomen eu dat alles iu orde was. Voorts dat bij B. eu NV. is ingekomen eeu brief vau den Directeur Generaal der poste rijen eu Telegrafie, behelzende dat de post administratie niet genegen is het telefoonkan toor iu het gemeentehuis te vestigen. Aaugenoiueu voor keunisgeving. 2. Benoeming vau een onderwijzeres- De Voorzitter zegt, dat de door B. en W. opgemaakte voordracht bestaat uit de dames M. H. van Brouwershaven te Goriuchem, A. J. M. de Korver te Dordrecht eu P. M. vau der Wilt te lleenvliet. Bij de gegeveu proef- leseu voldeden de beide eerstgenoemde dames uitstekeud. Spreker stelt de leden iu de gele genheid iuztge te uemen van de «ollicitatie stukken en ingewonnen berichten. Vervolgens wordt tot stemming overgegaan. Tot steniepuemera worden aangewezen de leden Uaverhals en de Jong. Uitgebracht wor den 7 «temmen, waarvan 5 op Mej. A. J. M. de Korver eu 2 op Mej. M. U. van Brouwers haven, zoodat eerstgenoemde de benoemde is. Besloten wordt deze benoeming te doen ingaan met 15 October a.s. 3 Adres van de afdeeling Langstraat van den Bond van Ned. onderwijzers, verzoekende de salarisregeling voor de onderwijzers, te her zien, daar de bestaande regeling op in bet adres aangegeveu gronden niet voldoende wordt geacht. De Secretaris leeBt het adres voor. De Voorzitter zegt, dat hij, daargelaten do al of niet billijkheid der in het verzoek aan gehaalde argumenten, n&mens B. en W. voor stelt op het adres afwijzend te beschikken, omdat de toestand der gemeente finantiën geeu verhooging van uitgaven toelaat. Zonder beraadslaging met algemeene stem men aldus besloten. 4. Af- en overschrijving op de begrooting veor 1906. üp de post reiskosten sollicitanten moet ge bracht worden f 9.10 te vinden uit deu post voor onvoorziene uitgaven. Met algemeene stemmen aangenomen. Hierna wordt deze vergadering gesloten. De wedrennen te Kredu. De najaarsmeeting- der Bredasche Harddraverij- en Renvereeniging heeft het gewone talrijke bezoek vereenigd, dat steeds de meetings dezer vereeniging ten deel valt. Bookmakers waren niet aanwezig. Tengevolge van een verschil over de uitbetaling van pari's op de voorjaarsmeeting komen zij niet meer te Breda, zoolang de kwestie niet is opgelost. Op 't oogenblik wordt op 't excer- citie-terrein te Breda het driedaagsche militaire sportfeest gehouden. Gisteren werd het in tegenwoordigheid van zeer vele burgerlijke en militaire autoriteiten geopend. En zoowel de militaire als de burger wereld heeft bij deze feesten belang. De militaire, omdat de weerbaarheid van ons volk door goede sport nood-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5