ummer 80 Zondag 7 October 1906 29e -Jaargang Tweede Blad. BüirRNLAN!). België. Oostenrijk-Hongarije. BUV NF.NLAN i'i. Duitschland. Rusland. Italië. Ingezonden Stukken Zuiden. De overbrenging zal niet «Is met Pius IX j eventueel dan nog aanhangige grieven [)e uitsluiting tc Vcrv-er* van 20.-000 irbeitlers duurt nu al 'wee weken. De dia mantbewerkers te Antwerpen zullen 1000 „everskindereu gedurende den duur Tan het conflict den kost geren. Werklieden vereeni- vingen te Antwerpen en Brussel besloten voorts »llc kinderen, die men haar toezendt, te nemen200 kinderen zulleu door het eeheele land een geldinzameling houden. Een oging om een eigen bakkerij op te. zetten, mislukte, doch de bakkers hebben de brood- nrrteo verlaagd. Het volkshuis van Vervier» zal worden verkocht, omdat de rente van de hvpotheek niet meer kan worden betaald. Het nationale comité der Belgische mijuwerkers, te Charleroi vergaderd, heeft fCn mededeeling der Duitache mijnwerkers besproken, waarin wordt gezegd, dat een zeer ernstig conflict met. de patroons op liet punt staat uit te barsten. De Duitsche ar beiders beklagen zich, dat zij over werk moeit li verrichten en zij verzoeken den Bel gischen, Oosten rij kschen, Frauscheu en En- gelschen mijnwerker?, om hen, in geval van stvking, met to komen vervangen en zich te verzotten tegen het vervoer van steenkool. Zoo uien weet dreigt ook in Wales een nieuwe staking. Wat zullen de kolenprijzen in de hoogte gaan, indien het dreigend ge- T»ar niet wordt afgewend in den nacht plaats hebben, maar midden op den dag. Alles doel verwachten, dat liet met vorstelijke praal zal geschieden en dat het lijk van hem, die zoo lang de g'vangen»* op het Vaticaan was, nu door dr. straten zal gaan, begroet door een eerbiedige me nigte. in weerwil var. de brp-oevinger, di de Kerk verduurt, rijst eiken dag het pres tige van het Pausschap voor de oogen der wereld. De berichten, die uit Weenen komen, betreffende de nieuwe toerustingen van Oos i en rijk en speciaal het nieuwste nieuwtje, aangaande het schepen van 39 regimenten artillerie en een divisie pantserschepen, wor den in de ltaliaansche pers levendig gecom- menteerd. Deze beschouwingen vinden nog :r eer voedsel in het feit, dat de hertog van Geuua, opper-commandant van deluliaansche vloot, eergisteren te Rome een langdurig onderhoud heeft gehaii met den Minister van Marine Onmiddellijk daarop is de hertog weer naar Turijn vertrokken. Het vermoe den is niet ongewettigd, dat zijn komst te Rome in verband stond met de Ooslenrijk- sche bewapeningsplannen en met de oorlog zuchtige toespraak, door admiraal Montecu- culli tot de Oostenrijkschc vloot gehouden, na de vlootmanocu>res. te bespreken. Bovenstaande voorwaarden zijn aange nomen en de staking en uitsluiting zijn geëindigd en zijn allen hedenmorgen aan 't werk gegaan. De toestand te Eiudhoven Men schrijft uit Eindhoven aan de Tijd'. Donkere wolken pakken zich boven onze gemeente samen. Terecht of ten onrechte, wij willen ons niet als rechters opwerpen, beweren de meeste werkge vers alhier, dat er zulk een socialistische geest onder hun arbeiders is opgewekt, dat er geen gezond samenwerken meer met hen mogelijk is- Inderdaad is de verhouding ook in den laatsten tijd meer en meer gespannen Een uitbarsting is vroeg of laat onver mijdelijk. De drukkende atmosfeer schijnt dus nog maar met een onweer, waarvan de gevolgen treurig en onberekenbaar zullen zijn, opgefrischt te kunnen worden. Zoo ten minste meenen de fabrikanten. En allen, zonder onderscheid van poli tiek of confessie, hebben zich nauw aan eengesloten om een gezonden toestand terug te krijgen. Men wil daarvoor de gelegenheid te baat nemen, naar aanleiding van een rechtstreeks hetzij door hunne landpach-1 rijk openlijk dank te zeggen voor ten) stelt minister De Meester voor om hunnen zeer gewaardeerden steun en thans ook de boeren voor hun bedrijf medewerking. te laten betalen. Neen, Eerw. Heer, de op-touw-zetters En zoo is er verleden jaar ir. het bijna 100 in getal zijn menschen van district Kampen een afzonderlijk strooi- vleesch en bloed met al hunne goede biljet rondgezonden aan de sigarenma- eigenschappen en eigenaardige gebreken, kers (die daar nog al talrijk zijn) om Dat zij iets verkeerds of zondigs zouden De roode. en bloedroode broeders hebben 't nu in Duitschland hevig uiet elkaar tc kwaad. De drukkerij van de Vorwarts heeft geweigerd, voortaan het blad van de metaal arbeiders ie drukken, dzt in anarcho-socia- listischen geest woidt geredigeerd. Alle andere partijdrukkerijen hebben een aan schrijving gekregen om geen enkel anarcho- socialistisch blad te drukken. Een correspondent merkt niet onaardig op, dat deselfde Vorwürts eenigen tijd ge beden allerheftigst te keer ging tegen de lbnrgerlijke/' bladen in Rusland, die wei gerden op hun drukkerijen socialistisch3 en Bali. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Lieftinck regelde de bestuurszaken op eene vergadering der poenggawa's van Tabanan. Hij is daarna vertrokken naar Gianjar tot regeling der zaken in Bangli en Kloengkoeng. Onze hoofdmacht volgt spoedig. Het land is volkomen rustig. In de Java-Bode van 5 September is afgedrukt de ordre de bataille van de expeditionnaire troepenmacht naar Bali. De sterkte der expeditie bedraagt in hetgeheel92 officieren, 1328 Europeesche en 977 inlandsche mindere militairen en 2 personen van het civiel personeel. Er zijn 20 officiers- en 38 troepen- revoiutiounaire procl.traaties te laten drukken. A M*,r logic, .n .üci.li.m..d.t rij,, er P*"den meegevoerd terwijl area 250 3 1 f>oi»-/E»n «TAnr nn ufArH/^n inrr^hnnrn Ecu belangrijk bericht is het, dat de Czaar met familie van zijn. tocht in de Fiusche Golf naar Paterhof is teruggekeerd. Wat waren over dien tocht reeds niet een onderstellingen gemaakthet was een voor«endsel om ongehinderd te kunnen vluchten er was geen sprake van, dat de kaiser naar zijn land zou terugkeerende een wisi zeker, dat hij naar Darmsladt ging, een tweede sprak met gezag van Denemar ken als einddoel der reis en een derde kou met beslistheid verzekeren, dat hij den win ter, wellicht zijn heele verdt r leven, in Italië zou doorbrengen.- De Czaar is teruggekeerd, met gemalin en kinderen. En dat de overheid volstrekt niet voor nemens is voor liet geweld te wijken, be wijzen de talrijke tarechtstellingen waarvan eiken dag wordt geseind terechtstellingen, die natuurlijk 'noogelijk te beireuren zijn, doch waaraan niet de rechters, maar de misdadigers zeiven schuldig staan. De Matin verneemt uit Petersburg dat. te Bachinoet gisteren weer zeven jonge man nen van nog geen twintig jaren den kogel hebben gekregen. Te Kiëf zijn gisteren drie mannen gehangen, te Koelais twee. In de Finsche Golf drijven vele lijken van terechtgestelden rond. De zee heeft dezer dagen bij Peterhof elf lijken aangespoeld waarvan het hoofd in een zak stak en die kogelwonden in de borst hadden. Hei grafmonument voor Leo XIII is bijna voltooid. Het standbeeld des Pausen, door Tadoliui gebeeldhouwd, is gereed en wordt als treffende gelijkenis geroemd. 't Is alsof het marmer leeft. Leo XIII is in staande houding, de hand zegentnd uitgestrekt, zoo als bij aan het volk verscheen in de St. Pieter op de Sedia gestatoria, aan zijne voeten twee figuren een werkman-pelgrim en een vrouw voorstellende den godsdienst. Men is nu begonneu in St. Jan van La- teranen met de plaats voor het monument gereed t« maken ter linkerzijde van het koor, nabij de saciistie, waar het een pen dant zal wezen van het graf van Innocentius 1 III Binnen drie maanden zal nu alles gereed zijn. paarden zouden worden ingehuurd. Het getal bedienden, mandoers, dra gers en vrije koelies werd door de Java- Bode op ruim 1700 geschat, zoodat de volle sterkte van combattanten en non combattanten, aan deze expeditie deel nemende, met inbegrip van beide com- pagniën van het le depot-bataljon, maar zonder de marinetroepen, op circa 4500 man kan worden geschat. Vooruitgung In Tweathe. De vooruitgang in Twenthe schijnt op alle gebied groot te zijn. Naar men mededeelt heeft de firma Gebr. Stork Co. te Hengelo dit jaar het winstaandee der werklieden van de machinefabriek bepaald op f 18000. Niet minder dan elk jaar waarborgt deze firma een mini mum bedrag van f 42C00, dat telkens per kwartaal boven het uurloon wordt uitbetaald. Bovendien krijgen deze werk lieden een aandeel in de winst, dat ook afhangt van de meer of mindere winsten welke behaald zijn. Tusschen dat winstaandeel en het stuk- geld is verband gelegd, zoodat toch de werklieden op tweeërlei wijze belang moeten stellen bij den vooruitgang van zaken der fabriek. Bij een winstaandeel van t 13000 en minder is het stukgeld- winstaandeel f 42000. Elke f 1000 winst aandeel meer, vermeerdert het stukgeld- winstaandeel met f 4000. Aangezien nu dit jaar het winstaandeel f 18000 is wordt het stukgeld-winstaandeel dus f 42000 en 5 X f 4000 f 62000, Staking en uitsluiting te Enschede In de gisteravond gehouden vergade ring der besturen van de textielarbeiders bonden met het fabrikanten-comité heeft het laatste zich met het voorstel der eerste vereenigd over de volgende pun ten, aan de stakers voor te stellen le. Het werk zal vóór of op Maan dag 8 October 's morgens op het gewo ne uur door alle arbeiders op de be staande voorwaarden worden hervat. 2e. Alle arbeiders worden weer aan genomen en zonder uitzondering bij hunne oude machines geplaatst. 3e. Het comité uit de Fabrikanten Vereeniging verklaart zich bereid in den loop der maand November met de be sturen der organisaties, die gisterenavond ter conferentie tegenwoordig waren, de hen te waarschuwen, dat door Harte s tariefwet, waarbij ook het invoerrecht op tabak cenigszins verhoogd werd, hun bedrijf gevaar liep. En zie, terwijl minister Harte uit de tabak drie ton wou halen, komt dit mi nisterie nu met een voorstel om een debietrecht op tabak te heffen, dat twee millioen moet opbrengen 1 Het zal niet noodig zijn hier nog iets aan toe te voegen chijnbaar eenvoudigen eisch op een der groote sigarenfabrieken. Reeds zijn een paar volksmenners hier geweest om van de zijde der arbeiders de vijandelijkheden openen. Men meent, dat de arbei ders voet bij stuk zullen houden en bij niet-inwilliging van hun eisch de staking zal worden geproclameerd van de onge veer 500 man, die er werkzaam zijn. Maar dat is het sein van den oorlog. Den volgenden dag staan alle andere sigaren- en tabaksfabrieken stop en zijn er 2800 man zonder verdiensten. Dit zal door geen organisatie kunnen gedekt worden en komt er hulp voor de stakers van de andere organisaties uit Eindho ven, dan sluiten ook alle andere fabrie ken. 't Zal buigen of barsten zijn. Zoo hopen de werkgevers 't afhankelijkheids gevoel van den kant der arbeiders we derom te doen opleven. Als de oorlog uitbreekt, gaan we een treurigen winter tegemoet. Invaliditcits en ouderdomsverzekering Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd Woensdag middag een audiëntie verleend aan de heeren Schenkman en Gabriël, resp. voorzitter en secretaris van den Chr Arbeidsraad, die in opdracht der groote vergadering van vertegenwoordigers van Chr. werkliedenorganisaties op 17 Sept. jl. te 's Gravenhage gehouden, de door die vergadering aangenomen motie ter verkrijging eener wettelijke regeling der invaliditeits- en ouderdomsverzekering wenschten aan te bieden. De Minister, de motie en haar toe lichting door den voorzitter van den Chr. Arbeidsraad besprekend, gaf te kennen, dat hij ijverig bemoeid was een ouder domsverzekering tot stand te brengen, die tegemoet zou komen aan veler ken baar gemaakten wensch, dat de middelen ter voorziening in de kosten der verze kering mede waren aangevraagd in de belastingwetsontwerpen, dezer dagen aan de Tweede Kamer toegezonden en dat het wetsontwerp voor de verzekering zoo spoedig de wiskundige gegevens daar voor benoodigd, zouden verkregen zijn, bij de wetgevende macht zou worden ingediend. Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent het samengaan van de invalidi teits- en ouderdomsverzekering, kon de Minister in verband met het stadium waarin het wetsontwerp verkeert, geen nadere inlichtingen geven. Iloc de liberale wetten zullen kloppen op bun strooibiljetten. Onder dit opschrift schrijft de Sticht- sche Courant Men herinnert zich, hoe verleden jaar in het district Amersfoort strooibiljetten werden rondgezonden om de boeren te waarschuwen voor het ministerie-Kuyper, dat door zijn invoerrechten de boeren het geld uit den zak zou kloppen. 'Wij hebben toen in eenige driestarren het leugenachtige van dit praatje aangetoond. Nu echter heeft minister De Meester ingediend een voorstel tot heffing van een Rijks-inkomstenbelasting tot vervan ging van de vermogensbelasting en de bedrijfsbelasting. En terwijl volgens de bestaande wet op de bedrijfsbelasting de boeren zijn vrijgesteld (omdat zij voor hun bedrijf reeds betalen in den vorm van grond vermogens- en polder-belasting, hetzij (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur 't Was aanvankelijk mijn plan niet, mij te mengen in het onverkwikkelijk geschrijf van Boreas en de geestelooze verzen van >Veritas.* Ik toch vermei me liever in de lectuur van een geestig >Aan 't zoeklicht* van >De Telegraaf* of van de pittige hekeldichten van Vondel. Nu Boreas echter met open vizier gaat strijden komt het mij voor, dat ik als voorzitter van de >Landbouwafdee- ling Haarsteeg* voor de eer van dat lichaam verplicht ben den Eerw. Heer Kap. even op een paar onnauwkeurig heden te jvijzen. Dat zijn Eerw. op den kansel mis bruiken aan de kaak stelt en dit zelfs op zeer krasse wijze deed, is niet alleen recht maar ook plicht. Ieder zal dit ge- reedelijk beamen, doch dat hij als me deherder door middel van de Pers we reldkundig gaat maken, wat alleen zijnen parochianen geldt, was, zoover mij be kend is, tot heden niet gebruikelijk. Me dunkt, dat als er hier van vuile wasch sprake kan zijn, deze ook ditmaal binnenshuis gereinigd had kunnen wor den. En wat zal de buitenwereld nu wel van de tentoonstelling denken Dat het er bar naar toe gegaan is I Niets minder dan dat, de tentoonstel ling is ordelijk verloopen er zijn dui zenden bezoekers geweest, we hebben geen dronken, wel vroolijke, opgewekte lui van allerlei stand en leeftijd op het terrein en daarbuiten gezien. De muziek heeft zich op verzoek van den Heer Burgemeester na 10 uren niet meer la ten hooren. Wat wil men nog meer In zijn eerste schrijven zegt de Eerw Heer Kap. met andere woorden, dat de tentoonstelling niet veel zaaks was- Wel, hoe kan hij dat weten? Hij is immers niet op het terrein ge weest. Misschien heeft deze of gene gedien- stige geest om een plasdankje te ver dienen hem op den mouw gespeld, dat de tentoonstelling niet veel te beduiden had. Ik ben er trotsch op, vergeef het mij Eerw. Heer dat de inzendingen op 't gebied van tuin- en ooftbouw en man- denfabrikatie zelfs zeer merkwaardig waren. En we vertrouwen, dat de Eerw. Heer Kap. zijn woorden dienaangaande in de pen gehouden zou hebben, hadde hij even een kijkje willen nemen. En wat aangaat, dat de Heeren, die de tentoon stelling op touw gezet hebben >hoo- vaardigen, boosaardigen, of onwetenden* zijn, deze beschuldiging is voor een Priester al zeer kras. De Eerw. Heer J. vergeet, dat geestelijken en wereldlingen een principiëel verschil van opvatting wat feesten betreft zullen hebben, en dat het daarom niet aangaat al die aan de uitvoering hebben meegewerkt voor »hoovaardigen, boosaardigen of onwe tenden* te houden. Neen, de tentoonstelling is in 1905 in eene algemeene vergadering ter sprake gebracht en met groote meerderheid werd toen in beginsel besloten een der gelijke tentoonstelling te houden. Tegen de uitvoering van het besluit in 1905 heb ik mij krachtig verzet, om dat dat jaar slechte uitkomsten voor onze tuinders en landbouwers gaf. 't Destijds gekozen comité heeft daarna in 1906 met loffelijken ijver alles in 't werk gesteld, om de tentoonstelling te doen slagen, wat in alle opzichten ge lukt is. Als voorzitter der afdeeling voel ik behoefte nogmaals allen voor standers, begunstigers zij waren tal- beoogd hebben, mag een degelijk man toch niet veronderstellen. De zaak was daarvoor trouwens te ernstig. Wel geliefde zijn Eerw. op den Kan sel te verklaren, dat de tentoonstelling slim en sluw op touw was gezet. Geen wonder, dat zoo'n uitdrukking verbittering wekt, Wie kent toch de hoogst ongunstige beteekenis van 't woordje sluw niet Dat er gedurende de bewuste dagen duizenden bezoekers geweest zijn, en dat de commissie getracht heeft het aangename aan het nuttige te paren, zal niemand betwisten. Dit geeft meer aan trekkelijkheid aan eene tentoonstelling. Over 7 echten, steken, moorden, waarvan B. in zijn eerste schrijven gewaagde wil ik liever niet spreken. Wie denkt aan zulke nare dingen, als hij het druk heeft, of zich kostelijk amu seert. Onze dorpsbewoners zijn gelukkig nog vreedzame, brave menschen. Op hen mag dienaangaande geen smet kleven. Verder wensch ik protest aan te tee kenen tegen de beschuldiging van den Eerw. Heer Kap. als zouden de verga deringen van de Landbouwafdeeling dikwijls nachtpartijen zijn. Hier vergist hij zich deerlijk. De vergaderingen worden altijd voor 10 uur 's avonds gesloten, uitgenomen als er een feestvergadering of lezing gehouden wordt, wat een enkele keer voorkomt. Dan wordt het wel eens een beetje later. Dat sommigen na een ge wone vergadering nog wel -eens wat blijven praten, zal toch, hoop ik, zoo'n groote zonde niet zijn. In vele kringen toch, zit men, nadat de zaken afgehan deld zijn, nog wel eens een uurtje ge zellig bijeen. En ik wil hier eerlijk be kennen, Eerw. Heer, dat ik zelf bij zul ke gelegenheden wel eens wat stoelvast ben. Een zachte reprimande of een bed sermoen van mijn vrouw is dan meestal mijn welverdiende straf. Me dunkt zoo, Eerw. Heer, dat uwe beschuldiging dus allen grond mist, en we zullen maar weer aan de geschiede nis van den hond en den stok denken. En nu iets over de slotwoorden van Zijn laatste stuk. Jaren lang was ik de eenige abonné van xle Telegraaf* in de gemeente. En het is m. i. duidelijk, dat zijn Eerw. mij als de schrijver van 't stuk van >Veritas« wil aanduiden, omdat hij er bij voegt, dat die vermoedelijk met een sbrevet* in zijn zak loopt. Ik kan zijn Eerw. stellig verklaren, dat hij »Veritas< niet onder de gedi plomeerden moet zoeken. Het is een gelegenheidspoeeet, die volstrekt geen brevet* bezit. Of hij lezer is van >de Telegraaf* en er vrijzinnige ideeén op nahoudt, kan ik u niet zeggen. Wel weet ik, dat hij geen ster van de eerste orde aan den dichterlijken hemel is. Zijn schrijven was m. i. hier en daar wel wat kras, doch dat komt er van, als met het werk van fatsoenlij ke menschen, die den bloei en vooruit gang van onze nijvere streek beoogen op bitse wijze den draak gestoken wordt en al hunne goede bedoelingen in een zeer valsch licht geplaatst worden. En nu voor goed basta, Eerw. Heer en Veritas*. Al dat geschrijf zal de gemoederen eer verbitteren dan verbe teren, en 't is ook weinig geschikt om den geest van christelijke liefde en verdraagzaamheid aan te kweeken. Wie kaatst moet echter den bal ver wachten. Waar de eer van de landbouwafdee ling, waarvan ik 't genoegen heb, voor zitter te zijn, en op wier verleden geen enkele smet kleeft, werd aangerand, diende ik den handschoen op te nemen. Mijn dank, M. de R. voor de verleende plaatsruimte. H. PRINSEN. Voorzitter der 21de afdeeling van de N. B. Mij. v Landb. Haarsteeg 4 Oct. 1906.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5