u ii Derde Blai. Provinciaal Nieuws. Hummer 80. 29e Jaargang. Zondap; 7 October 1906. hei WAALWIJK, 6 Oct. 1906. Beroepen Beroepen te Waalwijk bij de Ned. Hervormde Kerk ds. A. Fetter te Ois- terwijk. Onderwijze rsrergatlering. Vergadering van het onderwijzers-ge zelschap in het arron dissement Waalwijk, 0p Donderdag 1 1 October 1906. des voormiddags ten 10 uur precies te Waal wijk in Musis Sacrum.* Agenda 1 Opening en notulen. 2 Verkiezing van een secretaris vol gens art 10 Reglement. 3 Indiening van onderwerpen ter be handeling in 't volgende'jaar volgens art 20 Reglement. 4 Bespreking van bibliotheek aange legenheden en in verband hiermee Voorstel tot wijziging van art 16 van het Reglement. 5 Physica in de Lagere School. Inlei der: de heer Hello. 6 De schoolspaarbank. Inleiderde heer Smijers. Rondvraag en sluiting. K. K. Vereeniging van Kantoor— en lln ndelsbedienden Woensdagavond hield de R- K. Yer- eeniging van Kantoor- en Handelsbe dienden in het hotel Gerris eene druk bezochte algemeene vergadering, devvelk voor het eerst door den pas door Z. D. H. Mgr. v. d. Ven, bisschop van 's-Bosch benoemden adviseur den Zeer Eerw. Heer pastoor Sprangers, werd bij gewoond. De Voorzitter opende ten ongeveer 9 uur de vergadering, heette de aanwezigen welkom en zei, dat het hem een ge noegen was eerst wederom te kunnen beginnen met het aannemen van niet minder dan vijf nieuwe leden. De secretaris las het schrijven voor van Z. D. H. den bisschop waarin deze mededeelt dat de vereeniging is kerke lijk goedgekeurd en waarbij Z. D H. tot adviseur benoemde den ZEerw. heer Jud. Sprangers. (Luid applaus.) Hierna stelt dc Voorzitter onder eenige hartelijke en goedgekozen woorden den Tserw. adviseur aan de vergadering voor. Z.Eerw- nam hierna het woord en sprak herhaaldelijk door luid applaus onderbroken, als volgt Mijne Hecren. Zoo luidt do gewone titulatnr»» van den Spre ker of Lezer aan ziju geacht welwillend publiek, of auditorium; Voor mij, in qualitate qua, is die ter. i, dezeu eersten avond uwer opgerichte Vereeniging, voor mij, die dn eer en het ge noegen heb, onder 1) op te treden, als Gees telijk Adv.,— voor mij, ie die benaming wel wat algemeen, en, niet omdat de afvallende herfst bladeren reeds den intocht van den kou den wintervorst voorspellen en aanwijzen, voor mij is die benaming wel wat koud. Liever «preek ik U toe Mijne Geachte Vrienden. Ik noem U, mijne Vrienden. Omdat één en dezelfde baud voor een goed, voor een verheven doel ons bindt, en doet samen zijn in broederlijke gezelligheid en ge zellige broederschap. Zóó iets is alleen mogelijk waar de oprechte liefde heerscht: da bron, de oorsprong der ware belanglooze vrieudichap. 2 Ik noem U mijne Geachte Vrienden. Omdat ik voor jongelingen en mannen, die UW doel voor oogeu hebben, dut doel na streven, op luid sprekenden godsdienstigen toon, omdat ik voor dezulken ware achting, hoog achting gevoel en warme sympathie. .3. Ik neem U mijne geachte Vrienden, eerstens omdat ik als Herder over U allen ben aangesteld, dat Gij dus zijt schapen, grazende op mijne weide en ik als zoodanig maar één levensdoel hier in ons dierbaar Waalwijk ken en heb U en allen gelukkig te maken, en voor dit. en voor het volgend eeuwig leven. Daarvoor zal ik gaarne leven en arbeiden en werken daarvoor volgaarne alle otters bren gen op het altaar van den Goeden Herder. Maar meer speciaal nog noem ik U, mijne Geachte Vrienden, omdat bij besluit van Z. I). II Mgr. W. van de Ven, Bisschop van Bcsch, Dien de almachtige en goede God ons spare in lengte van dagen 19 Sept van dit jaar 1906 welwillend heeft willen benoemen tot Geestel- Adviseur uwer nieuwe Vereen denzelfden Past or sprekende tot U in deze avond ure. Dei halve M H. en mijne Geachte Vrienden door net wettige hoog kerkelijk Gezag tot U gezonden, als Adviseur uwer Vereen, treed ik dau hedenavond op Mijnerzijds met de to^te hoop iets goeds te mogen verrichten uwerzijds U allen tot heil en waarachtigcn Zegen. Mij dunkt, ik lees in uw aller aandachtige blikken de vraag wat zal de Eerw-Heer Pastoor, onze Adviseur ons dezen avoDd komen zeg gen? En mijn antwoord laat ik kort heidshalve mij nu maar, houden aan het gebruikelijke Mijne Hceren mijn antwoord M. H. is zooals het gaat onder Vrienden en, [gelijk reeds gezegd is dat ZIJN wij nu eenmaal] waar spreken Vrienden over Natuurlijk over de quastie van den dag en wederom natuurlijk, over een en ander wat daarmee zoo al in verband staat maar altijd «preken vrienden onder elkaar gemoedelijk en de taal des harten. Ik kan dus die quaestie van dezen avonds, M. H. niet beter formulee ren, dau U te zeggen. Ik kom U als vriend, als Adviseur inededeelen d« gevoelens mijns harten in verband met onze nieuwe Vereen, van K- en H. Bed. Aldus: Er bestaat in Waalwijk, neven zoovele au- dere vareeuigiiigeu thans ook eene R. K. Ver. v. K. en Hand. B. Deze nieuwe Znster-Vereeu. in het kader onzer bestaande Vereenig. is mij des te meer welkom, omdat zij als uit U zei ven is geboren geworden. Niet ik heb U aange spoord, maar Gij zelf hebt het initiatief ge nomen. Het heeft zoo iets wat de E igelscheu plegen te noemen a self made man. 't Is reeds een heelen tijd geledon, M. II. dat er van de Heeren kantoor en Htand B- tot mij kwamen tot oprichting eener Vereeuiging als di ze. Voorzichtiglijk meende ik te hande len met dat voornemen niet al te forsch voort te zettsu, maar ook iets over te laten aan volgende dagen 't Voornemen zon dan blijken een ernstig voornemen ta zijn. En toch heef', die voorzegde voorzichtigheidsmaatregel den moed bij U en de uwen niet ontzenuwd. Met den immer zich verbreedendea stroom des Vereenigiugslevens meegaande welke stroom nu eenmaal niet te kseren is, werd verder opwaarts geroeid maar, onder welke vlag Zeker onder de gevierde Nederlandsche Driekleur, met de dynastieke kleur van ons Geliefd en dierbaar Oranje Huis, dat ouder ons en met ens blijve in ziju ver hoopt nageslachtmaar onder neutraal of katholieke vlag En M. H. Eu verleen mij uwe bi- zondere aandacht de leerling week af van de lessen en het voorstel zijns Mees ters, cn de overtuiging zijns Geloots vol gend en indachtig de zalige indrukken «ener Christelijke opvoeding volgens den geest onzer Moeder, de R. K. Kerk, zou en moest de Vereenigiog van Kr.nt. en Hand. B. iu Waal wijk zijn eene It- Katholiek Vereeniging. Aan wieu danken wij dan hoofdzakelijk onze R. K. Ver. die wij dezen avond formeel be groeten Ons autw- op deze vraag is een woord van hartelijken dank; een woord van hartelijke ge- lukwenschen, een hartelijke proficiat aan Mijn heer Corn, aan den Bi-rgh, uw geachteu, uw ge vierdenen ook uw bekwamen President. Mr. de President ontvang vau uw Geest. Adv. de hartelijkste gelukweuschen en Hee ren, Leden vau liet Bestuur van de R. K. Ver van K. en H. mijne beste gelukweuschen met mijn iuuigsten dank voor alle uwe bemoeiingen tfgelijk mijne beste gelukw. en gij allen M. II. Leden mijn beste gelukw. met uwe nieuwe vereeniging. Da* uw President is geacht en gevierd be hoeft, M. II. geen verder betoog, hij is de man uwer eigen keus. Bekwaam? Maar ziju met schitterenden lof geslaagd Examen iu een mocielijlc vak, als dat van Boekhouden geacht wordt te ziju en ziju optreden als Leeruur onder U bewijzen aller duidelijkst, dat hij is The right mail on the right place. M. II. Iudien iemand buiten ons kader zou opwerpen Maar. waarom moet nu eeno Ve.rn. van Kantoor en Handelsbedienden die alleen met geld, koopmanswareu, boekhouden, debet en credit, wissels, cijfers enz- enz. enz. te ma ken hebben waarom moet dat nu zijn een Kath. Vereeniging W aarom Etiii antwoord en detuils zal ik U dezen avond hierop mut geven. Gij zelf verlangt het niet. Want Gij zeiven, gij vraagt niet als zoe kende naar de waarheid, waarom moet onze Ver. v. K. en H.B. ene Ji.Kath. zijn. tlau- delend treedt Gij zei ven op en zegt luide: Wij willen niet eeno slechts Christelijke, min der nog eene neutrale maar, omdat wij zonen zijn van Kath. ouders zonen der II. Roomsch Kath. Kerk, daarom willen wij ook eene R.Kuth. Vereeniging. Overigens was een afdoend antwoord dit Dat zij Katholiek zij is doodeenvoudig hot verlangen van onzen Hoogw. Heer Bisschop En dat is ons genoeg. Dit ulleen wil ik als in 't voorbijgaan U nog even aanstippen Hebt gij ooit hooreu zeggen iu café, hotel of restaurant Wij willen eten en drinken nb neutralen En toch Paulus de groote li. leei- aar der volkeren, schrijft in zijn schooueu brief aan de gnloovigen der stad. Cor. 1 Cor. X 31. Het zij gij eet, het zij gij drinkt, omnia, doet alles in den Naam van onzen H. Jezus Chr., en die meuschen van Coriuthe, aan welke Paulus schreef, dat waren nu geen eenvoudi ge dorpsmenachen, maar dat waren inwoners van eeno aanzienlijke atad, eene stad van den len rang. Zou dan, durf ik gevolgelijk vragen, zou dan eene Vereen, van joDgelui en vau mannen, die zich vcreenigen om te leven in hun stand, hun levenslot te veraangenamen en te verbe teren, niet van den zelfden godsdienstgeest moeten doortrokken zijn Maar, M. H. M. Geachte Vr. de H. Paulus, die schrijft als Leeraar over eten en drinken, minder kan het toch niet. w&s toch wel zeker, ook katholiek vau princiep De R. K. Vereen van Kantoor en H.Bediend, iu Waalwijk er zijnde Welk nut mag men verwachten, dat zij zal stichten? M. H. en Geachte Vrienden, wij moeten ons geen droombeelden maken, die de her senen vermoeien en de fantasie prikkelen, wij moeten geen idealen scheppen, die nooit be reikt worden. Wij zijn menschen op de wereld dus ook zullen wij allen ons kruiske dragen. Thomas it K. die wijze man en wijze leeraar des levens, zooals het is, zegt, wie heeft alles in het leven naar zijn zin Noch gij, noch ik, zelfs niet de Paus. En zeer te recht. Zal dan onze Vereen, nutteloos schijnen of ziju? Absit Verre vandaar. Integendeel. U vereenigend onder het Kath. Vaandel, toont Gij U verstaudige lieden, den raad vol gende van wijze, allerwijst'e Mannen, van Uwe Vaderen des Gelooft zoo als daar zijn uwe H"OgEerw. Heer Bisschop, de Pausen Leo XIII en Pius X. Zij, zij spoorden U aan U te vereenigen in dichte rijen, opdat Gij zcudt knnuen staan tegenover een neutraal, of vijan dig kamp. Maar genoeg. Wat nut zal dan Uwe Vereenigb stichten le Stoffelijke leveusverbeteriug, in zooverre mogelijk zeker. Maar in dit punt van stof felijk belang haunt Gij af van Uwe Heeren Patroons, en den loop der zaken. 2e Bekwamen zult Gij U meer en meer door zoovele middelen, die U de vereeniging die U Uw Geachte President, Leeraar ouder U aan de hand geven om uwen geest te ontwikkelen, en langs dien weg uwe stoffe lijke belangen te verbeteren. De arbeider im mers, blijft zijn loon waardig. 3® Saam vereenigd zult gij vaster, sterker staan iu eigen boesem, en tegen wien ook. Uwe vereen. M. II. is in staat om in U het geloof en de lietde voor de goede zaak op te wekken en te versterken Zij is in staat liet maatschappelijk leven in hooge mate te ver aangenamen, te verzoeten door den baud eeuer onderlinge godsdienstige samenwerking. Eu Gij, Heeren Leden, dezer vereenging hebt duai aan meer behoefte dau ledeu v&u an- dere vereenigiugen Gij toch mijue goede Vr. over het algemeen gesproken. Gij blijft geen burgers van Waalwijk. Wellicht zoekt Gij eene toekomstige andere. Gij mist voor het grootste gedeelte het zoet genot van het ouderlijk huis; Gij eet en slaapt en arbeidt onder een vreemd dak. Wie van de onzen heeft meer behoefte zich een zeker te huis te scheppen, dan Gij, die grootendeels hier geen thuis hebt. nSolem tollit, qui tollit amicitiam- zegt Cicero de groote pleitbezorger voor de Balie van Rome. Dat isHij neemt de zon weg, die de vriendschap verbant. Laat Gij dan M H. ouder U schijnen de zon, wilt Gij opvangen de verkwikkende stralen der zou van vriendschap en broederlijke eensgezindheid 4. Ziet, M. H. niet altijd op naar grootere plaatsen nnar steden van meerderen omvang van geheel audcre toestanden en gebruiken van andere omstandigheden maar blijft Gij tevreden waar gij zijt ia Waalwijk, en tracht liier door eensgezindheid, lust en ijver uw waarachtig geluk te levorderen. En M. H. laat mij iu deze eerste samenkomst Uwe aandacht vestigen op «en zeer gewichtig punt, dat wel eens niet g--uoeg wordt over wogen en iu praktijk gebracht eene lc-s der ondervinding, eene spieuk vóór eenweu reeds ééne der Grieksche Wijsgeeren. Festiua lente spoed langzaam. Ja M H. spoedt langzaam 't Is immers heter en lott'elijker in later dagen op te bouwen, op te klimmen, te v.r- grooten, den pas te versnellen, dau te moeten remmen, te verminderen of te dalen. Dat animeert niet. Gij zijt met eere en loffelijkeu ijver begonnen, welnu langzaam dan vooruit. Wij hebben gelezen boo de groote Dichter Bilderdijk in het Rijksmuseum te Amsterdam verheerlijk^ is geworden. Ik herrinner mij juist aan de uitdrukking, die Bilderdijk iu een zijuer schoon» gedichten geeft, van die spreuk des Griekschen Wijsgesrs nSpoed langzaamspaar U zelf, cn breidel ['t jeudig bloed." Op die wijze gaat men vooruit in de wereld. Ten slotte M. H. en Geachte Vrienden, richt ik het woord tot mijzelven als Adviseur uwer mij zoo welkome vereenigiug. Beter doen kan ik niet, dunkt mij dan ten getuige van U allen mijne, sooals men zegt, mijne Gelootsbrieveu van Z. D. H Mgr. onzen geliefden, gevierdeu en hooggeschatteu Bisschop voor te lezen. le. Z- D. H, de Bisschop zegt, dat het is eene verdienstelijke taak. Ongetwijfeld Jongelingen, Mannen van uwe carrière van dienst temogen zijn iu hunne maatschap pelijke positie; hen hel pen in den strijd des levens onder het vaandel van het Kruis, dat de wereld óf versmaadt óf niet kent voorzeker, dat is eene verdienstelijke taak. Welzalig de handelsman, welzalig ziju dienstknecht wiens eerekroon is rechtvaardig heid tronw eerlijkheid en Godsdienst 2e. Met bereidwilligheid te aanvaarden. Niels M. H. is mij een grooter eer, eene zoetere voldoening dan te kunnen toonen een gehoor zame priester te zijn vau mijn Bisschop. 3e. nEn wij bevelen de belangen der nieuwe Vereen, ten zeerste in uwe goede zorgen aan Eu ik zeg U, mijnheer de President, tl H. Leden van het Bestuur, en alle Heeren Leden der R K. Vereeniging van Kantoor- en Han. delsbedienden, ik beloof U mijne beste krachten ze mogen dan zwak zijn te brengen aan Uwe Vereeniging; te meer nog omdat gij meer dan leden van audere Vereenigiugen,die blijvend ziju in de gemeente, behoefte hebt aan onder linge bescherming en veraangenaming des levens Komt noodig ik u uit komt met ver trouwen tot mij, hetzij op de vergaderingen, hetzij aan de pastorie, hetzij voor de belangen der Vereeniging zelve, hetzij voor U zelven persoonlijk, Ik zal mij gelukkig achten in iets Uw geluk te bevorderen. Want in waarheid durf ik het den 11. Paulus na zeggenSi vos stalis, nos vivimus. Als het u maar goed gaat, o dan Keft de pastoor, dau verheugt zich in U, H. II. Leden, uw adviseur. Maar tot mijn trooBt mag ik er bijvoegen Mijne taak is niet zoo moeilijk. Een adviseur is geen President, geen Directeur, geen leeraar, bij adviseert alleen; in andere Vereenigingen is somtijds meer werk van administratieven aard, Dit is bij U M. H. geheel bij u zelven en wel in zeer bekwame handen. Zeker ik zal de grenzen van mijne portefeuille als Adviseur niet overschrijden Gij zelf zijt de acteurs. Maai- gaarne zal ik M. H. voor zoover mogelijk met raad en daad, waar het de belangen uwer nieuwe Vereen, geldt steunen; steunen ook door mijn priesterlijk gebed tot den Vader des lichts, a quo orane douum op timum, van Wien alle goede gave komt. Wij toch, Gij en ik kunnen wel planten en zaaien, maar niet kunnen wij den wasdom en bloei gevendat doet de zegende hand des Aimachtigen. Moge dau M. H. uwe nieuwe R. K. Ver eeniging eene waardige plaats innemen in de breede rij der R. K. Vereenigingen in ons Bisdom mogen wij aaneengesloten ouder de Kath. vlag ons zelven beveiligen tegeD den eveufneelen vijand onzer dagen. Moge Zij uw aller waarachtig gelnk bevorderen en dit onder 's Hemels beste zegeningen Ik heb gezegd. De voorzitter, de heer van den Bergh De onderlinge zuiverheid liet te. weuschen dankte Z.Eerw. nogmaals en sprak den wensen uit, dat het der vereeniging ge geven moge ziju, Z.Eerw. nog tal van jaren in haar midden te mogen zien optreden en van zijn advies gcbiuik te kunnen maken, dan lijdt het geen twij fel of de vereeniging zal, ook al mogen er moeielijke dagen voor de vereeniging aanbreken, groeien en bloeien. Hierna werd met algemeene stemmen tot leeraar voor den cursus in het boek houden, welke Dinsdag en Vrijdagavond van half negen tot half tien zal worden gehouden, benoemd de heer C. van den Bergh, leeraar M. O. Qerlmliigsonderwffs Lezen wij zoowel in ons blad als in meer andere telkens klachten over de weinige belangstelling, die op de metste plaatsen door de jeugd voor het herha- lingsonderwijs getoond wordt, in onze gemeente valt hierover gelukkig niet te klagen. Maandagavond is de cursus wederom geopend met circa vijftig leer lingen, een getal ongeveer gelijk aan dat van verleden jaar. Heden avond begint ook weer voor deze leerlingen, de aan het herhalingsonderwijs verbon den teekencursus. Wij twijfelen niet, of zoo goed als alle vijftig leerlingen zul len aan deze lessen die van zeven tot negen uur op de teekenschool gegeven worden, wel deelnemen. De oudste inwoner. De oudste inwoner onzer gemeente, die tot voor zeer korten tijd nog in het bezit van al zijn vermogens was, is den 3 October in den ouderdom van 92 jaren overleden. Naar wij vernemen zou nu een vrouw P. die 90 jaren telt de oudste zijn. Ook de hoofdman der gilde St. Crispijn, de heer de Ruijter heeft reeds den respect- tabelen leeftijd van 87 jaren. St Autonius—parochie. Zooals Zondag 1.1. reeds is aangekon digd. zal Zondag a. s. in onze St. An- toniuskerk het Rozenkransfeest plechtig gevierd worden. Wij twijfelen niet, of die dag zal vele geloovigen naar onze parochiekerk doen opgaan. Immers, dan is, zoo dikwijls men de kerk bezoekt en daar tot de gewone intentie bid een volle aflaat te verdienen. Moge a. s. Zondag onze kerk een druk bezoek ten deel vallen Het plechtig lof met predikatie zal plaats hebben des avonds ten 6 uur. Wel wat bar! Dat de jongenlui die 's avonds de teekenschool enz. bezoeken, dikwijls nog al rumoerig kunnen optreden na afloop der lessen, is bekend- Als dat nog bij echte jongensstreken blijft, dan is dat te rechtvaardigen, maar als men wande laars overlast aandoet en optreedt als gisterenavond, dan dient op die snuiters, als menschen die de openbaren weg onveilig maken, ter dege gelet. Gisterenavond werden door een 6 a Stal jongens die van de teekenschool kwamen, een paar jonge meisjes aan gevallen, geslagen, over den grond gesmeten, in 't kort deerlijk mishandeld, zoodanig dat een van hen zich niet meer kon bewegen en naar huis moest worden gebracht. Dergelijke baldadigheden dien den streng gestraft te worden. Ongewenscht bezoek. Dezer dagen werden onze en aan grenzende gemeenten bezocht door lui tjes, die men gewoonlijk niet met den naam van »beschroomd» betitelt- Door hunne vrijpostigheid maakten zij het vele personen lastig. Men kwam b. v bij iemand binnen om een sigaar te koopen, gaf groot geld en verzocht dan alleen dubbeltjes terug. Op 't antwoord dat men die niet had, werd verzocht die dan maar in de buurt te gaan wisselen welkep lannen er tijdens de afwezigheid bestonden, laat zich bij dergelijke luitjes wel begrijpen dan weer vroeg men om mee koffie te mogen drinken, op een andere plaats zag men de lui op andere wijze uit den winkel te krijgen enz. in 't kort 't waren van die klanten, die men liever uit zijne zaak mist en die velen, vooral vrouwen, die alleen thuis zijn, vele onaangenaamheden bezorgen. Ge lukkig zijn ze dan ook thans vertrokken R. K Vukvcrecniging „St. Crispijn». Algemeene vergadering der R. K. Vakvereeniging »St Crispijn* van Waal wijk en Besoijen op Zondag 7 Oct. a.s. des namiddags om 6 uur op de Paulus- zaal. Agenda 1. Vaststelling van reglement van orde. 2. Jaarverslag. 3. Verkiezing van 4 bestuursleden, waarvoor 11 candidaten zijn ingediend. BESOIJEN. Zaterdag ontving de Lieder tafel „Oefening baart Kunst*, het diploma en de medaille van den prijs in Utrecht op het concours behaald. Ook was bijge voegd het officieele rapport der Jury over de vereenigingen, welke in dezelfde afdee- ling gezongen hebben. Dit verslag is voor de liedertafe! in vergelijking met de rappor ten der andere vereenigingen vleiend, waarom wij het proces—verbaal in zijn geheel opdruk ken. Derde Afdeeling A. Mannenkoren. No. 1. Liedertafel OrpheusRotterdam. o.er. In T nummer naar keuze ongeveer een hal ven toon gestegen. In de nuanceeriug is te veel in uitersten vervallen, voor»! ten opzichte wan de f. en tf.die nr« van klank waren. Aan p. en pp dient meer zorg te worden besteed. De npvaltiug wa* va.-»k te vrij; die van het vrijt- nummer moet zelfs grof genoemd worden. In de uitspraak was de invloed van het Rotterdainsche dialect nog merk b iar«lakke a, dikke I. De totaal-indruk was te weinig artistiek. No 2. Cantemus Domino, Den Haag. Aan liet slot van bet vrije nummer was de toouboogie iets geslegen de zuiverheid der stemmen onderling was niw over.il oovru bedenking verheven. Ofschoon de nuanceering goed, iu het ver plichte koor zclls zeer goed mag worden genoemd, moet niet worden verzwegeu, dat het echte p en pp. uiet g. geven werd. Ook kwamen enkele stemmen te veel naar voren waardoor het ensemble verbroken werd. Enkele baszangers zetten steeds een wei nig te vroeg in. Het tempi van het verplichte koor was beslist te langzaam genomen. De vocalen werdeu vaak te donker gezon gen daardoor werd vooral de Latijnsche text onduidelijk. De totaal-indruk was dat deze Vereeniging zeer artistieke hoedanigheden bezit, en dat hare praestatiëu, vooral met het oog op het kleine aantal zangers, respectabel mogen worden genoemd. No. 3. Zangiust, Culemberg. Over het verplichte koor is het niet mo gelijk een oordeel uit te spreken het vrije nummer was in elke rubriek onvoldoende. No. 4. Onderl. Gez. Ver. lloltandia, Den Haag. De onderlinge zuiverheid der stemmen liet te weuschen over. Dc nuanceeriug was overdreven. De rythinus was slap en weinig veer krachtig. De tempi waren te langzaam. De uitspraak mag goed genoemd worden echter worde de opmerking niet verzwegen d.itde vocalen iets te donker worden genomen, en de eindletters niet v 1 loeude worden ge accentueerd. De eerste bassen vibreeren hioderlijk. De totaal-indruk is dat dit koor beschaafd zingt en bij ijverig verder-werken veel zal kunnen bereiken. No. 5. Liederlafel Onderl. Oefening Rotterdam. De onderlinge zuiverheid had juister kuu- nen zijn. Boveudien was de toonhoogte een weinig gestegen, aan het slot der nummers. De nuanceeriug mag voldoende heeten, maar was van tijd tot tijd te vrij en een weinig overdreven. De rythmiek was redelijk. De opvatting vrij goed ,maar niet van overdrijving vrij te pleiten, waardoor onna tuurlijke effecten ontstonden. Onvoldoende moet de uitspraak worden genoemd. t De totaal-indruk was niet meer dan rede lijk echter worde niet verzwegen dat met het aanwezige, iu vele opzichten zeer goede steinmenmaieriaal, veel meer te bereiken ware. No. 6. Liedert. Oefening baart Kunst Besoijen. De zuiverheid was voldoende. De uuauceering mag goed worden genoemd; echter was zij niet altijd natuurlijk. Ook de ryth.uisk was voldoende; iets straffer had zij kunnen zijn. De opvatting was, om hare onnatuurlijk heid, te veroordeelen. In de uitspraak kwam het plaatselijk dialect te veel naar voren. De totaal-indruk was gunstig, vooral in aanmerking genomen het kleine aantal zan gers. .A'o. 7. Mannen zangver. ApolloHilversum. De toonhoogte bleek aan het slot van het vrije nummer eenigszios gestegen. Ook liet van tijd tot tijd de onderlinge zuiverheid te weusc'en over. De cultiveering van een mooi piano worde aan de zorgen van Directeur en Leden aan- bevoleu. Verder valt van deze Vereeniging slechts goeds te zeggen. No. 8. Liederlafel Zangiust, Dordrecht. De zuiverheid en intonatie kunnen niet meer dan redelijk worden genoemd. In de nuanceeering viel veel overdrijving te constateeren. Rjthmische onjuisheden kwamen in groo ter. getale voor. O. a. waren de triolen volstrekt onjuist. De voordracht was veelal onnatuurlijk. In de uitspraak kwam duidelijk het plaat selijk dialect uit. Hieraan worde vooral veel zorg besteed. Dd totaal-indruk was, bij niet zeer hoog gestelde eischen, voldoende. De vereeniging is evenwel in staat een hooger standpunt te bereiken. No. 9. Rotterd. Mannenk. Euterpe, Rotterdam. iu alle rubrieken was deze vereeniging zóó weinig voldoende, dat een gedetailleerd oordeel niet wordt uitgesproken, en slechts aanbevolen wordt met ijver en toewijding verder te studeeren. De Vereeniging zinge geene Eranschi teksten, wanneer zij zooals gebleken ii die taal, zelfs wat de uitspraak betreft, niet machtig is. No. 10. Mannenk. Arti et Religioni, Gouda. De zuiverheid en de rythiniek waren in

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9