Anthraciet cornm- TlilWBOS, Leveit puike BROODSOORTEN, Stokpaardjes-Lelienmelkzeep VULKACHELS en HMRDO Zeei gioote softeeiing, Lage, vaste piijze ■ORTIEB Joh., van Roessel, binnenland. Advertentiër. Voorradig A. C. Trommels. P. C. A. ROOTHAERÏ, Biljartfabrikant, B. Bchrijner en Zonen, Tarwebrood. F. W. RATH, W. J. Simonis de Kok, Rusland. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Eene lading puike Reclame. B. Schrijner en Zonen, Potkachels, Kachels niet verwan voeten, Pet rok- en Gaskachel Gorinehem. Hinthamerstraat A 21. 's-Hertogejibosch. in verschillende afmetingen. AANBEVELEND, TILBURG Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie' Ballen, Laken, Queuën enz, Karronstraat B 358, 's-EOSCE Levert nieuwe biljarten volgens laatste systeem, met de nieuwste banden «EXCELSIOR die door het afgeven van haar zuiver effect uitmunten boven alle andere. Altijd welkom te Waalwijk. Eenige Sloombioodbakkerij van de Langstraat Baardwijk—Waalwijk. Speciaal het van ouds beroemde DE NATUURWOLLEN ONDERGOEDEREN 3Mir* JANSEN 8c TILANUS FRIEZENVEEN oi) W aalwijk. GEBRUIKTE BILJARTEN geheel compleet, f4.-, franco toezending na ontvangst van post wissel (geen postzegels). Rembours f 0.15 honger. Deze branders passen op lederen gewonen oliehouder, zijn dt eenvoudigheid zelve en hebben geen nuttelooze stelschroeven, dit? het goed branden slechts schaden. Daarenboven hebben onze bran ders nog het voordeel, dat zij 14 a ló uur van een liter petroleun met volle lichtkracht blijven doorbranden, wanneer zij eenmaal goei gesteld zijn. Gebruiksaanwijzing en des verlangd een passende schroei rand worden kosteloos bijgeleverd. LAMPEN- en IJZERHANDEL, RAAMSDONKSVE1 Ontvangen Nieuwste Modellen ■IS? Hoogstraat A 7 8, Reparatiën geschieden liet, spoedig en billijk, Deze kunnen bij ANDRE VAN ROESSEL, Slager Waalwijk bezorgd worden. De Tsjernouiorski Westnik (Zwarle Bode) heeft de volgende welsprekende lijst van onlusten, moorden, aanhoudingen, ver beurdverklaringen, afbranden van hoeven en zoo meer gedureude slechts twee weken (14 -27 September j. 1Kr werden 59 land goederen geplunderd en in de asch gelegd 12 groote hofsteden met den oogst van dit jaar in brand gestoken en 540 kkinere hoe ven. Vermoord zijn vier grondbezitters en vijftien boeren, terwijl er 159 gewond zijn. In stad en land hebben 22 politie offi cieren en -manschappen een gewelddadigen dood gevouden, 500 persoueu rijn gedood of gewond bij de z.g strafexpedities der over heid. Tien leden der ontbonden Doema nam men gevangen en 826 revolutionairen. Ver beurd verklaard zijn zes drukpersen en la boratoria voorts 25 b >mmen, 25 geweren, 8ó revolvers eu 4825 patronen. Z^ven re volutiouairen zijn ter dood gebrachtzeven tien daartoe veroordeeld. Kr waren 1 6 werk stakingen. Voor goed of tijdelijk verboden zijn 188 bladen. Roofaanvallen op 42 amb tenaren berokkenden een verlies van 450,000 gulden. Plundering geschiedde van 12 kerken, 2 kloosters, 5 spoorwegbrand- kasten, 8 openbare gebouwen, 36 staaisslij- terijen, 7 belastingkantoren, 4 treinen en 16 postkantoren. Gevangen nam men 59 roovrrs. doodgeschoten werden er 35 en gewond 22. Het grootste oorlogschip der wereld, de Dreadnought is thans geprobeerd. Om onzen lezers een denkbeeld te geren wat het schieten met de reuzen-kanonnen dezer zeemonsters beteekent, 't volgende Eerst werden de 12-ponders, het kleinste slag, afgeschoten, die dienen voor het afslaan torpedo-aanvallen. Daarna word verder in het Kanaal elk van de zware kanonnen af zonderlijk afgevuurd, vervolgens de twee paren kanonnen in de birbeltes en einde lijk kwam de zwaarste proefhet gelijk tijdig afschieten aau de langszijde van de acht zware kanonnen van 12 duim, de grootste die ooit aan boord van een oorlog schip zijn opgesteld. In elk kanon werd een volle lading van 265 pond cordiet en een granaat van 850 pond gebracht. De schok was geweldig, ms.ir het groote schip door stond hem goed en zonder schade aan zijn romp te krijgen. Hier en daar werd wat. licht ijzerwerk ontzet en brak het glas van sommige patrijs pootten, maar dit was te verwachten. Een van de opperofficieren zeide later dat het schip zich verwonderlijk gord had ge houden en dat het afschieten van de acht groote kanonnen aan de langszijde het siechts zacht had doen schommelen. Om een denkbeeld te geven van de door slaande kracht van de daarmee afgeschoten projectielenbij den mond van liet stuk gaan zij door 51 Eng. duim ijzer heen, op t en afstand van 5400 M. doorboren zij nog een 14 duims pantserplaat van Krupp. Dat de stoot bij het afschieten het niet meer kwaad doet, is goeddeels te danken aan den langen loop van den vnurmond die een heel eind buiten het schip uitsteekt. Het oude „recht is recht*, wordt tegen woordig zoowat overal maar vooral door de groote mogendheden vervangeu door: macht is recht.* Nu weer handelt zoo Oosteurijk- Hongarije ten opzichte tan Servië Servië moet nieuwe kanonnen hebben en die moet cn zal O.-H. leveren, maar dat gaat niet. De Servische regeering is bereid tot op zekere hoogte aau de O.-H. nijver heid te zullen denken bij de bestelliugeu van spoorwegmaterieel, petroleum en zout doch dat zij wat de bestelling van kanonnen betreft haar volkomen vrijheid wenscht te bewaren en daar in handelen zal in over eenstemming met de eischen van s lands veiligheid op militair gebied M. a. w. Servië slaat Oostenrijks vorderiug om de nieuwe kanonnen bij een Oostenrijksche firma te bestellen rond weg af. Men lerwacht nu dat de O.-H. Regeering alle verdere ouderhandelingen met Sen ië zal afbreken, zoodat de tarievenoorlog tusschen de beiden Staten in volle kracht ontbranden zal. op het feit. dat hij geen algemeen bezuini gingsplan heeft ontwikkeld en geen lijnen aangeeft, waarlangs hij in de toekomst tot bezuiniging wil komen. Hollaadsche Hypotheekbank. Het Volk maakt melding vau het gerucht, dat uit de dossiers van het strafproces tegen den gewezen directeur der Holl. Hypotheek bank Le fèvre de Montigny, verdwenen zouden zijn de processen-verbaal der ver— hooren van den inmiddels overleden com missaris der Bank rnr. Van Nellesteijn. Uit door ons ingewonnen inlichtingen is ons gebleken, dat inderdaad enkele stukken, bevattende verhooren, uit het dossier zijn soek geraakt op zichzelf eeu feit, dat ernstig geuoeg is waardoor het aantal der voor de Rechtbank te hooren getuigen vermeerderd zal dienen te worden. De verloren gegane verhooren waren in'usschen niet de verhooren van mr. Van Nellestcijn. Hbld. Suiker— cn Jcncvcraccijns De in de jongste Troon red- aangekon digde wetsontwerpen toi vi.rlaging van den recijns op de suiker en verhooging van dien op het gedistilleerd zijn, naar wij vernemen, bij den Raad van State aanhangig gemaakt zij hebben echter eene minder gunstige ont vangst genoten, zóó zelfs, dat de Raad van State den minister van financiën ernstig moet hebben ontraden deze wetsontwerpen, althans in dien vorm, bij de Staten Generaal in te dienen. AvondTp HET CENTRAAL BUREAU VAN BE RATH. SOCIALE ACTIE Op 16 October was het één jaar geleden, dat het Centraal Bureau vr.n de K. S. A. te Leiden werd geopend. Wat in dit ééuejaar verricht werd, kunnen eenige cijfers duidelijk maken. In dit jaar werden ontvangen 3811 brie ven, eu verzonden 1946 brieven. (Dit getal is 'kleiner dan dat der ontvangen?, omdat, wanneer een gelijkluidend schrijven bijv. aan de 5 Dioc. secretarissen of penningmeesters, of aan de 16 leden der Centrale Vergadering gezonden wordt, zoodanig schrijven slechts voor één geleld is. In dit jaar werden reeds verspreid van de Vlugschriften en Vliegende Blaadjes hel respectabele aantal van 433,715 exemplaren. Wij naderen dus reeds het half mil Hoen I En wel van de Vlugschriften No. 1. Wat. wil de K.S.A.?. 112,000 2. HetCentr. Bureau v.d. K.S.A. 36,147 1-2. De K S. A. in Nederland. 29.992 8. Arbeiders, vereenigt U 1 4. Middenstanders, vereenigt U 5. Gemengde Huwelijken. 6. Landbouwers, vereenigt U 7. Woningvraagstuk 8. Drankbestrijding. totaal En van de Vliegende Blaadjes No. 1. Sociale Week 20,720 t 2. Mededeelingen 5,290 49,970 19,401 89,996 14,196 17,040 38.963 407.705 van he' Centraal Bureau van de Kath. Soc. Actie. Binnen enkele dagen verschijnt hrt nieu we apologetische Vlugschrift (no 9) Is het Geloof met de Wetenschap in strijd Het is in hoogen mate actueel. Tweede Kamer. De minister van Koloniën is niet gelukkig. Kwam hij bij de behandeling der ont werpen tot wijziging der rechtspositie van inlandsche en andere Christenen in Neder— lsndsch-lndië, niet zonder kleerscheuren uit hvt debat en leed hij daarbij zelfs een be slist echec door de aanneming van het amendement-Bogaard, Donderdag was zijn tegenspoed nog grooter. Met aanzien lijk meerderheid 51 tegeu 34 stemmen werd verworpen het ontwerp tot aankoop van particuliere landerijen op Java, welk ontwerp door den minister tegen de verschil lende aanvallen met nadruk verdedigd was. De uitslag der stemming moet den minis ter te onaangenamer hebben getroffen, om dat hel ontwerp was te beschouwen «Is de eerste stap op een weg, welken de. regeering zich had afgebakend, al- een grondslag waarop zou worden voort gr bou»d. De Kamer heeft op ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dat zij dien grondslag niet verkoos te leggen, en er s.»l du- naar een andere methode moeten worden gezocht om het terugbrengen uer particuliere landerij en op Java aan den lande, tot werkelijkheid te maken. Want ov^r de wenschelijkheid van dat teiugbrengen is de meerderheid 't blijkbaar met de regeering eens. Alleen, zij wenschte niet de oplossing, door den minist r voor gesteld, en zoo was hel einde der discussie een vrij onzachte klap voor deo hetr Vock. Maar de minister zal naar de laatste be richten verluiden, aanblijven. Verder zijn in de Kamer nog behandeld eu aangenomen de wetsontwerpen tot verleeuen van rente loos voorschot voor het leggen van spoorwe gen door de Haarlemmermeer, het aaukoopeu van een onderzeesche bout, en thans i« de discussie begonnen over de reorganisatie van het korps-mariniers. Wuarscbuwlag. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam ves'.igt de aaudaebt op J J. De Roo en C. De Wijs, gewoonlijk als adrts opgevende De Wittenstraat 167, die bij het doen van bestellingen van den meest uit eenloopenden aard voor referentiën verwij zen naar verschillende bankinstellingen, zon der daartoe gerechtigd te zijn. Dcsgeweuscht kunnen belanghebbende n voor het aauknoopen van handelsrelatiën met deze personen omtrent hen inlichtingen b-- komeu aan het hoofdbureau van politi- te Amsterdam, kamer no. 7. Wij nemen deze waarschuwing op, omdat naar ous bekend is, ook firma's hier ter plaatse opdracht kregen van groote levcran- ciea van bovengenoemde heeren. Zij waren echter zoo wijs eerst te informeer en en liepen zoo niet in de val. WAALWIJK. Reparatiën en levering van spoedig en tot de minste prijzen. Vraag teekeningen en prijsopgaaf. Kupitein Ctaristoflël. Bij Koninklijk besluit van den Sisten Juli 1906 no. 114 is de gouverneur- gene raal gemachtigd om, voor zooveel uoodig, at te wijken van art. 5, derde lid van het Koninklijk bes-uit van den 24sten Novem ber 1859 no. 69 (Indisch Staatsblad 1860 uo. 26), ten behoeve van eene buitengewone bevordering tot kapitein vau den lsteu lui tenant der infanterie Hans Christoffel, als belooning voor zijne uitstekende militaire daden eu zijne uit daden gebleken buiten gewone militaire talenten. De wankelende Minister van ünrlog. Uit Den Haag wordt aan de Tel. geseind: Het wordt iu verschillende kringen hier ter stede, en niet het minst in politieke, zoo goed als zeker geacht, dat de oppositie, die tegen de oorlogsbegrooting is ontstaan, bij de behandeliug daarvan minister Staal tot aftreden zal dwingen. Ook *an de linkerzijde zsl, naar wij met zekerheid vernemen, een felle critiek worden geoefend en wel op de ontoereikende be zuinigingen van den tninistsr, vaarnamelijk totaal 26,U 1U in 't geheel 433,715 Bovendien ontvangen 4350 personen ge regeld de tweemaal 's maands verschijnend Mededeelingen. In dit eerste jaar werden san 't Centraal Bureau 377 adviezen gevraagd, en 73 bibli ografische inlichtingen. Bij deze adviezen waren soms opstellen van 10 15 bladzijden folio, machineschrift. De errste Sociale week werd door 't Cen traal Bui eau voorbereid. Er werden genomen 1755 kaarten, het aantal bezoekers was on geveer 2000 (doordat op één weekkaart soms 2 a 3 verschillende personen kwamen) Gemiddeld was elke los bezocht door 298 personen. Door middel van het Centraal Bureau traden 65 sprekers op Het Centraal Bureau is op dit oogenblik aldus samengesteld: de algeme.ene secreta ris, tevens directeur van het Centraal Bureau, 2 ambtenaren, 2 klerken, 3 volontairs en 3 volontrices de volontairs komen enkele, uren per week, terwijl de voloiitrices voor 'i Bu reau thuis aan do knipsels-collectie en hel schrijven van adressen werkzaam zijn. Het Centraal Bureau zelf telt thans 601 bescheimhecre.n en donateurs, tot een geza menlijke bedrag van f 1894,70, terwijl er dit jaar aan giften ineens ontvangen werd een som van f 1154,521 (hieronder een gilt van f1000 Gelijk indertijd *erd medegedeeld, bedroog het te kort, dat voor 1906 was begroot, f 5200,En door op de uitgave zoo veel mogelijk le bezuinigen, en door het grooter aantal beschermheeren en Jonateuis, Iran thans al wel met zekerheid worden meege deeld, dat dit tekort in werkelijkheid de. f 2000.— zeker niet zal overschrijden. Bovendien, nog dagelijks melden zich, soms geheel uit eigen beweging, nieuwe donateurs aan. De verwachting, dat dit korte overzicht van het eerste jaar velen zal op wekken, om ook donateur te worden, is ze ker niet misplaatst. Want men bedenke wel ditdeze korte opsomming geeft maar een flauw begrip van het op 't Cetraal Bureau verrichte werk. Wat gedaan werd aan uitbreiding der orga nisatie, aan inrichting v»n 't Bureau, aan verzending van Mededeelingen eu Vlugschrif ten, aan het inrichten der Bibliotheek, aan voorbereiding van de Sociale W eek, enz., men ziet er buiten zoo weinig van. Alleen hij, die met dit sociale werk op de hoogte is, zal eenigszins kunnen nagaan, hoeveel ar- beid in "en jaar tijd is verricht door het betrekkelijk kleine, ja te kleine, personeel Goed nieuws ran iemand uit onze omge ving is ons altijd welkom -u wij zullen mei belangstelling het volgende berichtje van een Gorkummer lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. De Heer C. Weil, wonende Lindeboom 224 te Gorichem, deelt mede Gedurende den laatste lijd bad ik onophoudelijk een knagende pijn in liet kruis van den rug, die me verschrikkelijk hinderde in mijn werk, want wanneer ik bukken moest, was deze pijn niet om uit te houden, 's Nachts duifde ik me niet in mijn bed om te draaien uit vrees voor de sterke steken de urine nns bewolkt en liet een bezinksel achteren hel gebeurde, dikwijls dat ik duizelingen kreeg en schemeringen voor de oogeti. Ik was bij bet minste wat ik deed vermoeid en wist niet wat ik uioest beginnen toen men mij altent maakte op Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ik begon dexe te gebruikeu en het verheugt mij U te kunnen mcdedeclen. dat ik hieidoor in minder dan twee weken to taal genezen werd. Ik ben U erkentelijk voor zulk een goed werkend middel, eu zal dit met vertrouwen aan mijn meirmei scheu kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat bet bo venstaande waar is en machtig U hel pu bliek te. maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn 'uidt aan dat er een over-uadge hoeveelheid urinezuur in Int lichaam i-. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteldheden want bet verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt bet de prikkeling eu ontsteking der blaas met zich mede. Het uriue-zuur is de hoofdzaak der blaasontsteking, van s'oornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen enz. Fosters Rugpijn Nieren Pillen lossen het urinezuur op en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze at te voeren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer C. Weil gehad heeft. Wij waar schuwen tegeu uamaak en maken kooperser op attent, dat op iedere doosdehandteekening vau James Foster voorkomt. Zij zijn te aal wijk verkrijgbaar bij de firma W ed. Orie- I)u- moulin, Markt. Toezending geschivdt fran co na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10 voor zes doozen. 1876—1906. Dagelijks meermalen versch verkrijgbaar. Niet zelden door H.H. Geneeskundigen aanbevolen wegens zijne lichte verteerbaar heid eu hooge voedingswaarde. Prima gronilstojfen.' Geheel machinaal. y Uiterst zindelijke bareiding (Systeem Küpper.) Brleefd aanbevelend, Van Z I J N VERKRI JCBAAH BIJ Ook steeds voorhanden tegen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljart benoodigd- heden, als: lakeu, Queuën, ivoren- eD iraitatiehallen, pommeranzeu, ouwels, etc. Reparatiën geschieden spoedig, net en billijk. waard is een blanke, zachte buid, er: jeugdig frissche rose teint, zondei zomersproeten, puistjes vet wormpjes euz. U krijgt (Ut door liet gebruik van van BERGMANN Co., Radebeul. fabrieksmerk „Stokpaardjes. p. St. 50 ets. bij ANTOON T1ELEN, P

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 6