Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UiT KAATSHEUVEL. Rummer 86. Zondag 28 October 1906. 29e Jaargang. De Mo vu het Mei. WAALWIJK, 27 Oct. 1906. Cursus in runderkennis. Te beginnen met 15 November a. s. zal vanwege de Afdeeling Langstraat van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw in het Hotel Brokken te gesoijen een cursus worden gegeven in de runderkennis, Belanghebbenden, die dezen cursus wenschen te volgen moeten zich ten spoedigste aanmelden bij den Voorzitter of den Secretaris der Afdee ling. Een allernuttigst werkje. Het heeft reeds herhaaldelijk bij hee- rcn artsen en ook bij allen, die prijs stellen op de gezondheid der jonge kinderen, een punt van ernstige over weging en beraadslaging uitgemaakt, waaraan het sterftecijfer van kinderen beneden een jaar, dat juist in ons dis trict zoo schrikbarend hoog is, voorna melijk is toe te schrijven. Vrijwel allen zijn het er over eens, dat die oorzaak hoofdzakelijk gezocht moet worden in de gebrekkige, onvoldoende voeding van den zuigeling gedurende zijn eerste levensjaar. Werd deze zaak tot dusverre alleen in sommige couranten en weten schappelijke tijdschriften besproken en op eene wijze, die de bevatting van het grootste deel van het publiek te boven ging, thans wil men op eene andere wijze, namelijk door de verspreiding van een uiterst bevattelijk, zaakrijk geschrift je trachten zijn doel te bereiken en vele jonge stumpers aan den dood te ont-' rukken. Aan onze Gezondheidscommissie komt de eer toe in ons district het eerst in dit opzicht woorden in daden te hebben omgezet. Zij heeit dezer dagen eenige duizendtallen van eene brochure*De Voeding van het kind in hei eerste levens jaarsamengesteld door hare leden Artsen, de heeren Sweens te Waalwijk en de Both te Kaatsheuvel laten druk ken, welke thans bij de Waalwijksche Stoómdrukkerij zijn verschenen. Dit geschrift behandelt op beknopte, duide lijke manier: le de natuurlijke voeding, 2e de kunstmatige voeding. Een aantal van deze werkjes zullen op de verschillende Gemeentehuizen in haar ressort gedeponeerd worden ter uitreiking aan alle vaders, die aangifte komen doen van de geboorte van een kind. Wij twijfelen niet of de Commis sie zal hierdoor het doel, dat zij zich voorgesteld heeft grootendeels bereiken, en zeker is het dat zij door haar arbeid aanspraak mag maken op den dank van het publiek. Wuulwijks Vocnal Muunenkwartet. Dezer dagen kreeg de heer Jac Sars. een zangnummer ten geschenke getiteld Zang om de lente van Th. van Wamel uit 's Bosch, en door den Componist opgedragen aan 's-Bosch Vocaal-Man- nenkwartet. In een bijgevoegd schrijven biedt de heer van Wamel de pas verschenen compositie »Zang om de Lente* aan Waalwijks Mannenkwartet aan, er tevens bijvoegende dat, indien het kwartet ge noegen heeft om dit in Januari te 's-Bosch te komen zingen, hij gaarne de zangers bij hem wil ontvangen of hij geheel belangeloos voor hen naar Waalwijk wil komen, uit sympatie voor het kwartet. Nogmaals een bewijs dat Waalwijks Vocaal-Mannenkwartet ook bij de Bos schenaren goed staat aangeschreven. Benoeming. Den Heer W. H. van Wijck, Directeur van het Fanfare Korps Kunst en Vriend schap* te Meeuwen, is ook benoemd tot Directeur der Fanfare >Exelsior* te Genderen. Voetbal-wedstrijd. Zondag a. s. ten 27s uur speelt de Voetbal Vereen. «W. V.» Waalwijk een friendly game tegen »Firmitas« uit Til burg op het terrein te Waalwijk. a. s. Donderdag 1 November des namiddags ten 2 uur zal het 2e elftal van «W. V.» een match spelen tegen {P. H.> alhier op het terrein van eerst genoemde club. Maréch&ussée. Naar wij vernemen zal de plaats van maréchaussee Sijsterman, die overge plaatst is naar Kaatsheuvel, niet meer worden aangevuld en bestaat de brigade alhier dus uit twee brigadiers en twee maréchaussées. Attentie. Wegens bijzondere omstandigheden zullen de aangekondigde lezingen met lichtbeelden te geven door den WelEerw heer Suijs op Zondag, Maandag en Dinsdag, a. s. in Musis Sacrum, niet kunnen doorgaan. Ongeval Toen de werklui aan het station S. S. alhier, de goederen bestemd voor den trein van 6 04, die op komst was, per steotwagen naar het 2e perron wilden overbrengen, kwam een rol met leder er af te vallen, daardoor begon de wa gen achteruit te kruien en kwam op de rails terecht. De machinist van den aankomenden trein remde uit alle macht en kon den trein op nauwelijks een meter afstand nog tot staan brengen. BAARDWIJK. Ongeval J 1. Donderdag avond kwam eeu fietser doordat hij m >est uitwijken vrij onzacht in aauraking met een lantaarnpaal. Behoudens eer.e lichte kneuzing aan den knie en een klein defect aan zijn rijwiel kwam hij overigens met den schris vrij. Eene goede verbeteringMaakten wij in ons vorig nummer melding van de rioleering op het lrageinde, dit karweitje was nog niet zoo voordeeling te verhelpen. Er waren 50 buizen van p.m. 18 cM. wij it en 3 zinkputten daarvoor noodig. Nu is dit werk gereed, 't Is uitstekend in orde en 't zal voor de men schen wier hoven bij een stortregen telkens ocderliep6n eene prachtige verandering zijn. Voetbal. Het verwondert ons dat wij van de op te richten voetbalclub waarvan wij vroeger melding mankten nog zoo weinig hoo- ren. 't Ware te weDSchen dat men een beetje meer de zeilen bijzette om tot zoo'n gezonde sport zich te vereeuigen. Uitvoering. Morgen, Zondag, zal door de Tooneelver. »Dat buigt breekt zelden" uit Waalwijk uitvoering gegeven worden bij den heer H. Mulders, het program ziet er goed uit. 't Is rijk aan zeer koddige blij- en kluchtspelen. Daar kan een pleizierig avondje van groeien. SPRANG. Toen de heer J. Oerlemans Don derdagmiddag met zijn rijtuig door deze ge meeute kwam rijden struikelde zijn paard en viel tegen den grond. Spoedig toegeschoten hulp wist het paard op de beeu te brengen waarna bleek, dat noch aan paard of kar eenig letsel was te bespeuren. Naar wij uit goede brou vernemen zal de Chr. zangvereeuigiug «Harpo zions" binnen enkele weken in het Ger. kerkgebouw alhier eene uitvoering geven.' VRIJ HOE VEN-CAPPEL De heeren A. P. de Bruiju en Th. A Rijken zijn herbenoemd als leden vuu het college van zetters. De ingezetenen dezer gemeente zijn door den Burgemeester gewezen op de bepalingen van art. 1 der wet op de hondsdolheid. Afgekondigd en aangeplakt is een bekend making, waarl ij geleiders van rij-of voertuigen cp de wegen gewezen worden op hunne ver fdichtingen om met hunne voertuigen behoor- ijk uit te wijkeu. Beroepen te Duisburg Ds. A. Brumelkamp alhier. CAPELLE Algemeene vergadering van de lnndbouwvereenigiug Capelle, Vrijhoeven Cappel en Sprang, ter herberge van J. M. de Jong te Capdle- Heistraat, op Woensdag 31 October 1906. des 's avonds zes uur Aan de orde 1. Rekening over 1905 —1906. 2- Verkiezing van 3 leden van het Bestuur (periodieke aftreding 3* Aanvrage om lid te worden. 3. Aanschaften vun veevoederartikelen. Tegen P. W. uit de Heistraat werd door onzen veldwachter een procesverbaal opge maakt wegens het aanrijden van den hand wagen van J. d V. alhier. Dit voertuig kon de botsing met de kar. waarvoor een paard gespannen was, niet weerstaan en slingerde van den dijk naar beueden, waardoor geen geringe schade ontstond aan genoeerdun wagen. 25 October. In de op heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is nan den Heer J. van Dommelen, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de School in de Nieuwst raat, op zijn verzoek als zoodanig eer vol ontslag verleend tegen 1 December a s. Bij raadsbesluit d.d. 25 October j 1. is de jaarwedde van onzen veldwachter J. L. van der Linden met f 50 verhoogd en alzo* ge bracht op f 475. Voor de vacante betrekking van ouder wijzer met verplichte hoofdakte aan de School in de Nieuwstraat hebben zich vier sollici tanten aangemeld. In de raadsvergadering van den 25 Octo ber j.l is de Heer A. J. Verhoeven alhier weder benoemd tot Lid van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente. Het raad8verslog komt in 't volgend nummer. WASPIK. Ernstig ongeval De knecht van C. de Bont van Mierlo reed in Waspik (boven) mot paard en wagen, toen het dier eenski ps schrok en de plaat poetste. De voerman viel van den wagen en hud drie gapende wonde aan het voorhoofd. Zijn toestand is verre van bevre digeud. De schade aan tuig en wagen is groot. DRUNEN. Naar men verneemt zal behalve in het Dorp, ook in het gehucht Wolfshoek alhier herhnlings-ouderwijs gegeven worden. Reeds 15 leerlingen hebben zich aldaar daartoe aangemeld en men gelooft dat er zich nog meer daarvoor zullen aanmelden. Wel een bewijs dat men ook in Drunen meer en meer begint in te zien, hoe nuttig het is dat de kinderen goed onderwijs ontvangen en het geen men geleerd heeft nog eens repeteert. In deze gemeente zijn reeds verscheidene varkens geslacht, die doordat ze slecht of niet meer wilden vreten moesten worden opgei uimd. Sommige willen beweren dat deze wel lijdende kunnen zijn aan de zoogenaamde vlekziekte. In het belang der volksgezondheid ware te wenschen dat znlke boeren eerst hun spek lieten onderzoeken voor zij bet gebruikten. Men kan hiermede niet te voorzichting zijn. DUSSEN, 26 October. Het drinkwater aan de Korn alhier is ondanks het goede toezicht op mestvaalten, beerputten, waschspoelen, enz. sedert een drietal weken weer zeer nadeelig voor de gezondheid, want het verspreidt oen alles behalve aangename geur, alles om de eenvoudige reden, dat er niet voldoende water wordt ingelaten. ELSHOUT. J.L Maandag kwam tot ons de tijding der beuoeming van onzen Eerw. Heer Kapelaan, den WoLerw. Heer W. A. v. Oor- scüot tot eersten kapelaan te Berlicum. Met deze promotie wenschen wij den hoog- geachten Priester van harte g«-iuk, met den hartgrondigen wensch, dat Z.En w. in zijne nieuwe staudplaats weldra evenveel welmee neude vrienden moge vinden als hij er in Els- hout zoovele telt. Berlicum's parochianen zulleu spoedig de aangename oi derviuding opdoen, hun nieuw benoemden kapelaan te leeren kennen, als een priester die innige piëteit aan gulle humani teit op uitstekende wijze weet te paren. Hoe wij ons ook verheugen over deze pro motie, toch zien wij met leede oogen llem heengaan, dien wij zoo gaarne in ons midden hadd-n gehouden. Vnesdeu wij niet de be scheiden nederigheid van den waardigen pries ter te kwetsen, dan vond hier plaats eene breedvoerige uitwijding over al 'tgeeu Z.Eerw. deed tot heil der zielen, tot leniging der smart, tot verzachting der armoede. Wat ons Jongeu8patrouaat in Z.Eerw. ver liest, laat zich beter denkeu dan beschrijven Wij berusten in 't offer, dat ook wij paro chianen moeten brengen en vleien ons met de zoete hoop in den Weleerw. Heer v d. Meijden een niet minder ijvervol priester en humane persoonlijkheid te vinden, niet minder overtuigd van het groote voorrecht een patro naat te bezitten in de parochie. Lang zal de ijvervolle Heer W. A. v. Oor schot ouB in dankbare en blijde herinnering zijn. «Deus Conservet eum et vivificet eum VLIJMEN, 16 October 1906. Op de 1.1. Maandag bij den beer J. Honnef gehouden markt van nuchtere kalveren waren 15 beesjes aangevoerd, waarvan een 7-tal van eigenaar verwisselden. De prijzen, welke besteed wer den, varieerden van 15 tot 20 gulden. De Barbara—schuts gevestigd ten huize vau Mej. Wed. W. v. Falier, trok gepaBseer- den Woensdag naar het marktveld om daar koning en prijs te schieten. Aan Q. Kuijs viel het voorrecht te beurt tot koning gepro clameerd tc worden, terwijl de prijzen in han den kwamen van Wout v. d. Wiel, Q. Kuijs en Joh. v. d. Wiel. Vooral den eersten van dit drietal, die zich ondanks zijne jaren nog zoo'n krauig schutter toont, mag een com plimentje niet onthouden worden, 's AvondB werden deze overwinningen met een potje bier bezegeld en zwoeren de gildebroers hun uieuwe koning bouw en trouw. De kegelvereenigiug «Alle negen" geves tigd bij deu heer A. Daelmans heeft Woens dagavond het kegelseizoen geopend verklaard en hare baan weder ingebruik genomen. Dit nu is eene gebeurtenis, welke, om ruchtbaar te worden, niet in de courant behoeft want de zwaar schokkend rollende ballen en de plomp dreunend neervallende kegels maken het feit in wijden kring bekend. Zoo op eeu afstand heeft het. it ts van het gerommel deB donders of het losbranden van een batterij zwaar veldgeschut, doch dichterbij blijft men niet lang in twijfel verkeei'en omtrent de oor zaak vau het, de landelijke stilte zoo wreed verstorende lawaai. Men begrijpt alras, dat de leden van Balle negen" zich aan het ver maken zijn eu gunt ze van harte die onschuldige uitspanning, omdat ze een prettige afwisseling brengt in de eentonige stilte, die bij winteravond zwaar op ons dorp weegt. RAAMSDONK,(Dorp 26 October. De laud- bouwcursus zal morgenavond door den heer H E. Huinzinga geopend worden. Door den raad der gemeente is eeu verwarmd en ver licht schoollskaal welwillond afgestaan en zij, die den cursus wenschen te volgeu, worden om 61/, uur aldaar verwacht. Holpartijen. M Pols sprong in jeugdi ge:) overmoed op een 2-jarig paard, dat van zoo'n vrachtje niet gediend was en vanaf den ouden watermolen tot over de brug aan 't kanaal pijlsnel voortholde. Daar bleef hot dier voor eenig strnikgewas staan en kon de dappere ruiter door Jac. van Strien uit Zijn benarden toestand verlost worden. Verder trok Jac. v. Strien in den Buitendijkschen Polder de eg om, struikelde en tuimelde ach terover in het water. Door bet grijpen van een tak wist hij zich te redden. De paarden waren tot aan het andere einde van het land voortgehold. Ten laatste schrok het paard van den Heer J. Lamp, geleid door zijn knecht, van een fiets, ging op den loop en sprong over de heg in den tuin van den heer A. de Bont, waar het gevangen werd. Beroepen te Papendrecht Ds. J. C. V. MeÏ8chke alhier. Alg. Vergadering van de afd Capelle, Vrij hoeven-Cappel en Sprang van 't Groene Kruis op Maandag 22 October. Te ru'm zeven uur opent de Voorzitter de vergadering, die door een SOtal leden be zocht was en heet de leden van harte wel kom, waarna hij den Secretaris verzocht de notulen te lezen van de vorige vergadering, welke zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten; Mededeeling bestuur. De Voorzitter deelt mede, dat door de afdeeling zes kinderen werden uitgezonden naar de Gezondheids kolonie van de Zuidhollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" in het gebouw '.e Ouden bosch van de vereeniging vocantie— kolonie* lc Gouda. De kindeien vertrokken 9 Juni en kwamen 30 Juni teiug. De resu laten zijn schitterend te noemen. Verder deelt de Voorzitter mede wat in dit jaar voor 't magazijn werd aangeschaft. 2. Verslag over den toestand der atd. en hare verrichtingen. Na een inleidend woord van den Secre taris, waarbij er o. in. op woidt gewezen, dat de toestand der vereeniging gunstig is, en er stee s meer en meer sympathie voor komt, en dat meer geb uik der verplegings- artikelen wordt gemaakt, deelt hij mede det het ledental in 1904 van 342 tot 398 in 1905 is gestegen. Door 37 leden werd hel lidmaatschap op geldige wijze opgezegd, zoodat ten slotte de vereeniging bestoud uit 858 leden en dona teurs, buiten leden medegerekend, zoodat een vermeerdering van 16 leden te consta— teeren valt. In 1905 werden 55 maal artikelen uitgeleend tegen 22 maal in 1904, terwijl 1 ontsmetting werd verricht. Het uitstekende verslag eindigt met een beroep op aller sympathie eu steun voor deze hoogst nuttige zaak. Uit het verslag van den Penningmeester blijkt, dat ootvaogen is f 600.61 en uitge geven t 335.45', zoodat er eeu voordeelig saldo is van f 326 14'. Bij monde van den Heer A. M. S. Hello wordt verslag uitgedacht door de commissie voor het nazien der rekening, die constateerde, dat de ickcniug in uitstekenden toestand werd bevonden. Hij kon niet ralaten op le mei ken, de uitstekende wijze, waarop door den Penningmeester deze werd gehouden, vooral omdat de administiatie ?oo omvang— lijk is. Hierna wordt door de vergadering de Penningmeester gedechargeerd. Door den heer Brumelk mp wordt een verslag uitgebracht dat eeu kort doch duide lijk overzicht geeft van het op de algemeene vergaderingdei Hoofd vereeniging behandelde. Door dezen afgevaardigc was aan den Voorzitter o. m. gevraagd hoe het staa' met de schuldeD, als eene afdeeling wordt ont bonden, ot deze dooi de hoofdvereeniging worden aanvaard de Voorzitter gaf daarop geen afdoend antwoord, maar meende dat de statuten daarvan niets vermelden. 'Pot onze spijt is het ons door plaatsruimte ondoenlijk meer uit dit zaakrijke vetslag ovtr ie nemen. Bij de behandeling der punteu voor de hootdveieentging komt eerst in behandeling 't voorstel der afdeeliog Moordrecht om het hoofdbestuur le machtigen contract te sluiten met vet huurders vau auiomobtelen om even- tueele pa ienten naar ziekenhuizen te ver voeren. Het Hoofdbes'uur, dat hierop een prae- advies geett, ofschoon oveuuigd.dal met name teu platte lande dikwijls het vervoer van patiënten naar ziekenhut'en met groote be-* zwaren gepaard gaat èu wat betreft het middel van vervoer èn met betrekking tot de kosten, waar het een onof rniiivetmogfnde pa tien-.m geldt, het van meening is, dat door het voorstel Moo'd'tcht slechts ten deele aan deze bezwaren wordt tegemoet gekomen. Dientengevolge stelt hei Hoofdbestuur voor, om een wijdere strekking aan 't voorstel te geven eu in dier voege te lezen, dat het Hoofdbestuur, bij vervoer van on- en min vermogenden paiienten uau- ziekenhuizen tegemoet zou komen in de kosten van 't transport onverschillig van welk vervoermiddel zal warden gebruik gemaakt en de hiervoor benoodigde gelden ie vinden-uit den post subsidie aan de aftitelingen. Het bestuur der afdeeling kan zich hier mede goed vereenigen. Uit de discussie blijkt dat alleen de heer Kleijn iets voor 'i voorstel Moordrecht voelde, de andere spre ken waren voor 't praeadvies. Met algeincene stemmen dien overeenkomstig besloten. Aangenomen wordt hel voorstel van 't hoofdbestuur om eene commissie te' benoemen inzake den strijd tegen de tuberculose, en 't voorstel van 't bestnur om dit jaar geen af gevaardigde naar de hoofdbestuuisvergaderiog te zenden. Met algemeene stemmen woiden lot be stuursleden herkozen d« heeren J. Van der Meulen en B. de Noo, Capelle en B Ver hoeven, Sprang. Daarna komt in behandeling de begrootiug. Naar aanleiding van 't feit, dai zich iemand heeft gepresenteerd om voor f 30 't maga zijn in huis te nemen, werd besloten dfcn tegenwoordigen magazijnmeester te vragen of ook hij zich daarmee kon vereenigen, fn genegen was deze conditie te aanvaarden, 't welk door derf heer Kuijpers wordt aan genomen. Op eene desbetreffende vraag van den heer van der Horst, wie of de kinderen aanwijst die uitgezonden worden, zegt de Voorzitter, dat leder lid daartoe zijne mee rling kan zeggen, tnaar speciaal hoofden van scht leo en medici. De aanschaffing geschiedt door 't bestuur, uit den post door de alg. vergadering goedgekeurd en dure verpleging* artikelen als couveuse, waterbak enz. zijn in centraalmagazijn der hoofdver<cnrging. De begrooting wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 672.50 in ontvangst en ui gaaf. Als commissie tot het nazien der rekening worden benoemd de heeren van der YVanls, van der Hoist en Kcst. o Bij de rondvraag van den voorzitter vraagt de Heer Brummelkamp of het niet wensche- lijk ware ter uitbreiding der vereeniging de noodige stappen te doen, dat Waalwijk en Besoijen zich aunsloten aan onze vereeniging. De Heer De Noo kan zich in zooverre met het denkbeeld van den Heer Brutntntl- karnp vrreenigen, nl. uitbreiding der ver eeniging en stijving der kas, maar blijft zich verzetten tegen het middel, dat de heer Brummelkamp aangeeft. Hij gevoelt meer voor propaganda in eigen kring. De Heer Kleijn vraagt naar aanleiding van klachten van enkele leden of het wer kelijk zooveel moeite kost om verplegings- middelen te krijgen. Hij zegt, dat dit voor vele leden in Surang een reden is, om te bedan ken voor het lidmaatschap der vereeniging. De Voorzitter kan niet nalaten daarop direct te antwoorden eu zijn verwondeiing uit te spreken over een dergelijke klacht. Het uitleenen is zeer duidelijk in het re glement omschreven n.l. in art. 14. Nie mand auders ter vergadering was zulks ooit ter oore grkome. Dc meest mogelijke facili teiten worden daarbij in acht genomen en hij vraagt dan ook den heet Kleijn zulks ter kennis te brengen aan de leden, die bij hem geklaagd hebben. Den Secretaris is het aangenaam als zeer dikwijls die zaken behandelende, den Heer Kleijn op het onbillijke in de klacht te wijzen. Hij acht het not dzakelijk om in de vergadering mede te, deelen, dat noch hem, noch den magazijnmeester, noch den bode een dergelijke klacht ii ter oore gekomen. Nog wordt besproken een boekje van 't Groene kruis te 'f Bosch over de voeding der zuigelingen de propaganda in eigen kring of door circuLires, het vergaderen in de kom van Capelle. De voorzitter geeft te kenneö, dat hij 't punt der aansluiting vau Waalwijk en Besoijen van veel belang acht en ieder aanraadt er degelijk voor eene volgende vergadeiiug o*er na te denken, de andere zaken zullen be sproken worden in eene volgeude bestuurs vergadering. Met een woord van dank wordt d»*r*a de vi rgideriiig gesloten. H|iyi wn n—iwi KAATSHEUVEL, 27 Oct. 190Ö. Plechtigheid. Een indrukwekkende plechtigheid had Woensdagmorgen plaats, een plechtig heid die sedert 1883 hier nog maar tweemaal heeft plaats gehad nl. het begraven eener Eerw. Zuster. l hans is zuster Bonaventura overleden. Om half negen begaf de stoet zich naar onze parochiekerk alwaar om 9 uur een plechtige lijkdienst weid opge dragen. Voorafgegaan door de meisjes uit de drie verschillende klassen waar Zuster Bonaventura als onderwijzeres was werkzaam geweest, volgde het lijk gedragen door 8 jongelingen uit de naaste omgeving van het klooster. Daar achter de Heeren kerkmeesters, de vader, broeder, zusters en verdere familieleden gevolgd door een massa belangstellen den, die getuigen wilden zijn, van deze zeldzaam voorkomende gebeurtenis. De kerk was dan ook gevuld met geloovigen. De H. Mis werd opgedragen door een YVelEerwHeer Jaspers, die ook na de H. Mis het lijk naar het kerkhof vergezelde en de plechtigheden bij het graf verrichtte. Aan den ingang van het kerkhof stond een talrijke Zus- terschaar gereed, die de lijkbaar van de dragers overnamen en het stoffelijk overschot van haar dierbare medezuster grafwaaris droegen. De overledene zus ter in de wereld Maria Arts was gebo ren te Gilse-Rijen en bereikte den leeftijd van 38 jaar. Voor eenige dagen naar 's Bosch vervoerd om eene ope ratie te ondergaan, overleed zij aldaar jl. Maandag. Haar lijk is jl. Dinsdag van 's Bosch naar hier vervoerd. Moge Zuster »Bonaventura* reeds het eeuwige loon ontvangen hebben van Hem, aan Wie zij zich door de heiligste geloften voor altijd had toegewijd. Muukinaul Schoenwerk. Als bewijs dat ook in onze plaats al meer en meer de machinale schoenfa- bricatie ingang vindt kan dienen dat er weer een drietal patioons (handwerkers) stans- en wals-machine zullen aanschaf fen, en twee anderen die deze al hebben ook nog een dooraaimachine. Hier zal ook, nog wel langzaam doch zeker het handwerk in onbruik raken. De concurrentie wordt te sterk. Uierstul. Op verschillende plaatsen op de Zand- schel Woensdag hun slagje geslaan. Zoo werden in denzelfden nacht daar gestolen bij C. L. 5 manden aardappelen, bij S. een konijn en bij P. een partijtje mangel- wortelen. Dader onbekend. Bijzonderheid. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den iandbouwer C.v. d Hoven een koe 2 kalveren gekregen heeft. De dieren verkeeren alle drie in goeden staat. K. K. Volksbond. Wanneer wij de ontwikkeling» en beschavingB-geschiedenis der menschheid be- studeeren, dan valt in de eerste plaats iu het oug, dat de ontwikkeling der volkeren een gevolg is geweest vau de verspreiding van kennis en wetenschapen en godsdienst die ten g«Tolge had een streven naar meer gelijke vrijheid, naar meer gelijke recht. Inderdaad hoe meer de geschiedenis zich afwikkelt en de volketeu zich kennis en algemeene bescha ving eigen maken, hoe grooter de zucht, het streven naar meer geluk, hoe krachtiger de idéé der vrijheid rijpt in het hart des volks, dat tot het geluk moet voeren. Wut een ont- zaglijk verschil in levensopvatting, in denken wetten, reden en gewoonten kunnen we waar nemen, als we een vergelijking mnken tus schen de moderne en Europeesche Staten aan den eeneu kant en die der Oudheid in Azië en Afrika aan den anderen. Daar, het wildste soms het gruwzaamste despotisme, dat een Christen huiveren doet, met de meest knrak- terlooze bevoorrechting van enkele standen, de slavernij verdedigonde als een noodzake lijkheid en dus wreede onderdrukking van een groot deel des volks hier, milde wetten, die, alhoewel zij nog veel onrecht laten be staan, toch in geenen deele op brutale wijze het ontwikkelingsproces der volksreu in den weg treden. Ginds het ellendige kosteuwezen in 't leven geroepen door trotsche hearschzucht en vuig eigeubelaughierdauk zij den in vloed die duizenden jaren van vooruitgang hebben gehad op het deuken der raenschen, eene meer democratische strooming, zoozeer geprezen door den helaas ontslapen grooten Kerkvorst, door Leo XIII zaliger gedachtenisse arbeidende voor bet welzijn der zwakken en misdeelden, vooral door het intenser worden der jdée, dat allen gelijke kiudereu zijn van éénen Vader. Niet altijd, het is waar, zijn deze veranderingen ten goede het gevolg ge weest van rustige evoluties, van 't langzaam rijpen van het zaad, dat allengskens werd uitgestrooid iu de harten der menschen. Om het zoover te brengen ïb de maatschappij meermalen tot in haar grondvesten geschokt. Hetzij de loop der gebeurtenissen als een reusachtige stuwkracht werkte, hel zij het conservatisme enkele jaren geleden door het hoogste gezag der Kerk veroordeeld tot tegenstand prikkelde, zeker is het, dat soms in korten tijd do geesten werden wakker ge schud op ruwe wijze en de strijd der meeniugen m al zijn woede werd gestreden. Maar betzij dan door rustige inwerking van nieuwe ideëen, 't zij door geweldige schokken de maatschappij werd dooreen geschud, het staat vaBt als een axioma, dat verbreiding van kenniB en beschaving, van literatuur, nieuwe

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5