Nummer 87 Donderdag 1 November 1906 29. Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. NIEUWS UiT KAATSHEUVEL. van uur Koningin Willieloiina in Saksen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik der Nederlanden reden Zilcrdigvoorinuldag met den groothertog tiaar deu Wartburg, waar het ontbijt eu later de thee werd ge bruikt. Zaterdagavond was er gala-tafel op het kasteel ilhelmstal cn daarna muzikale soirée. H. M. de Kooingin en Z. K. H. Prins Hendrik verlieten Zaterdag Eisenach, na een hartelijk afscheid van den groothertog die Hen per rijtuig naar het station vergezelde en keerden naar Dresden terug. Op de terugreis stapten H. M. en Z. K. H. te Gotha af en bezochten het slot Frie- denstein. Na een oponthoud ran 11/# reisden Zij verder. 6 Norembsr a. s. keert het Koninklijk Paar naar het Loo terug. Celebes (Toradjaluoden.) De Biet. meldt nBlijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram is op 26 dezer, na mijn- aanleg en sommatie, de rotsversterking Baroepoe aau den civielen en militairen gouverneur van Celebes en onderhoorighe- den, den luitenant-kolonel Swart, door het Toradjahoofd Poeang Ti koe overgegeven met alle vuurwapenen, volgelingen en familie (circa 900 mannen, vrouwen en kinderen). De versterking wordt geslecht". Onderscheiding. De hoofdredacteur dei Residentiebode, ]\\x. Van Nispen tot Sevenaer, ontving gisteren, ter gelegenheid V3U het 121/,-jarig bestaan van zijn blad, uit de handen van den pau selijken zaakgelastigde, Mgr. Giovanni en in tegenwoordigheid van de commissarissen der vennootschap, het ridderkruis van den H. Gregorim den Groote Deze tijding zal in den lande zeker met, sympathie worden ontvangenwij bieden den heer Van Nispen bij dezen onze op rechte gelukwenschen. Vee—uitvoer Men drong er in de afdeelingeu der Twee de Kamer op aan, dat de Regeering zou streven naar opruiming van de beletselen voor den Nederlandschen handel inzake vee- uitvoer naar België. Ook klanyde men over de moeielijkhedeu welke de Oostenrijksche regeering telkens den invoer van Nederlandsch vee oplegt eu vroeg of, eu zoo ja, met welken uitslag, door de lit geering reeds stappen zijn gedaan. In Friesland is een eolleclie prachtig rundvee aangekocht, die voor aanlok naar Mexico zal worden uitgevoerd. Het grootste deel van deze bezending is stainboekvee. K. K. SaautsriuiH. De Tijd verneemt, dat de voorbereidende maatregelen voor de oprichting van een R.-K. sanatorium voor longlijders in vollen gang zijn, en dat weldra het bericht over de oprichting eener vereeniging, welke dit doel nastreeft, kan worden verwacht. Dr. Ariëns Fonds. Voor ons vorig nummer ontvingen wij van „Sobriëtas eene circulaire die wij door gebrek aan plaatsruimte, toen niet konden opnemen. Het plan is een fonds op te richten tot verpleging van katholieke drankzuchtigen (onder het beheer van het federatief Basluur van Sobriëlas) en daarmede aan d-n grooten drsnkbestrijder, dr. Ariëns, een hulde bij ziju 25-jarig priesterschap op 15 Augustus 1907, aau te bieden. Reeds daags na de bekendmaking in de bladen kwam van *een viiend van Dr. Ariëns die onbekend wenscht te blijven" het be richt in, dat hij 2000 gulden beschikbaar stelt. Het is duidelijk Hat ook wij deze zaak zeer toejuichen en aanbevelen. Laat ook onze streek vooral in deze niet achterblijven. Ken staking aun „Het Volk." Bij „Ilel Volkis een staking uitgebro ken, ja heusch, eu nog wel over ^een loon- kwestie", de menscheu verdienen huns inziens niet genoeg. Reeds lang werd door de loopers om beteie regeling verzocht, maar te vergeefs. Eu laarom is het loopers- personeel, 22 in geUl aan het staken ge gaan en wordt het Vdk per post verzonden. Het Handelsblad "igt met een glimlach dit bericht gelezen te lebben Niet, omdat wij vermderstelleu, dat de loopers van het Volk h>t zooveel slechter hebben dan loopers bij aidere bladen. Wij willen gaarne gelooveu, d>t het Volk krach- tig poogt de looperslooueu zoo hoog te ma ken als de middelen slechts veroorloven. Maar het was zulk een aardig schouw spel in hel Volk te lezen van „abnormale eischen" door werklieden gesteld, die niet denken aan de verschillende factoren, waar mee de werkgever rekening moet houden. Wij weten niet, wat die loopers per uur verdienen. Nemen wij aan 20 cent en dat zij, evenals de Leidsche timmerlieden, 23 cent vragen. Zullen wij nu ook hooren, dat dien loopers geen 23 cent ^gegund wordt" Zal men nu in het Volk opmer kingen lezen zooals zij ten beste geeft bij stakingen bij kapitalistische ondernemin gen dat op het ellendige weekloon van enkele guldens der loopers beknibbeld wordt, terwijl de heer Vliegen en Ankersmit voor dertig gulden in de week een sigaartje op hur. bureau rooken. Wij hebben dergelijke opmerkingen steeds als dwaas en onbillijk veroordeeld. Wij hebben echter even gelachen, omdat de bestuuruers van het Volk nu de onbillijk heid van hun eigen gewone schimpscheuten aan den lijve kunnen voelen. Nog een vraag n oet ons van het hart Mag het Volk van onze Rijkspostamblenaren vragen „onderkruipers" diensten te verrich ten aar blijft de solidariteit, mijne heeren? ■'I-u. JLIWJI'Ii La.iJjuwn»! II j.i»jh I «--■ WAALWIJK, 31 Oct. 1906. Verzoek Naar wij vernemen is door het bestuur der R. K. vereeniging van Kantoor en Handelsbedienden aan den raad dezer gemeente een verzoek gericht, om Dins dag en Vrijdagavond van half negen tot half tien, gebruik te mogen maken van een der lokalen der openbare school, teneinde aldaar dan les te kunnen geven in het boekhouden en handelsrecht. Wij twijfelen niet of de raad zal dit verzoek verleenen, daar, zooals de ver eeniging in deze werkt, het voor onze industrieele gemeente zeer zeker als een algemeen belang beschouwd kan worden. Alle leden, en dat zijn er velen en ook zoons van honoraire leden kunnen tegen zeldzaam lage contributie hier de lessen door een gediplomeerd boekhouder ge geven, volgen. Leo Bond A. s. Zondag houdt de werklieden vereniging Leo-Bond van Waalwijk en Besoijen eene algemeene vergadering, waarop 't jaarverslag enz. worden uitge bracht en bestuursleden gekozen. Koperslagers. Naar wij vernemen zijn de Koper slagers van al de gemeenten uit de Langstraat en omstreken opgeroepen om morgenmiddag 3 uur op de boven zaal van den heer Jos van der Werf te komen, teneinde verschillende mistoe standen te bespreken en, zoo mogelijk, tot oprichting te geraken van een bond. Z.Eerw. Heer Kuypers. Naar wij uit goede bron vernemen blijft de toestand van den Z.Eerw. heer pastoor Kuypers, alhoewel de koorts minder is, toch nog ernstig. Laten wij hopen, dat God de gebeden die de parochianen hemelwaarts blijven zenden verhoort, opdat Z.Eerw. spoedig de belangen van de parochie weder zal kunnen behartigen. Déraillement. Maandagavond ongeveer half acht is van den dan alhier binnenkomenden goe derentrein, die voor de loods werd ge bracht, de laatste wagen gederailleerd. De wagen, een van 't grootste soort stond geheel buiten de lijn, zoodat het alhier gestationeerde personeel niet vol doende was om den wagen weer op 't spoor te brengen, waarom naar 's Bosch om hulp werd getelegrapheerd. Ongeveer 10 uur is van daar een hulptrein gekomen met personeel en materiaal. Tot 's nachts vier uur is ge werkt om de groote zware wagen weer op de rails te krijgen. Daar het ongeval niet op een der hoofdlijnen heeft plaats gehad, heeft de treinenloop hierdoor geen vertraging ondervonden. Persoonlijke ongelukken hebben ge lukkig niet plaats gehad. Oogcrul. Gisterenmiddag had de schoenmakers leerling van S. werzaam op de stoom- schoenfabriek van den heer A. v. S-, het ongeluk met zijn duim tusschen de doozenmachine te gei aken, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd verwond. Na eerst op de fabriek te zijn verbon den, moest hij zich later onder genees kundige behandeling stellen. Uitvoering. Zondagavond ten 7 uur, zal de too- neelvereeniging «Dat buigt breekt zelden* eene uitvoering geven in de zaal van den heer G- Smolders, 2c Zeine alhier. De roep over de uitvoering van genoemde vereeniging in Baardwijk was algemeen, zoodat ook hier een gezellige, vroolijke avond kan verwacht worden, waar men eens naar hartelust zal kunnen lachen; daarbij is de entrée hoogst matig. BAARDWIJK. Gisteren waren wij getuigen van een indrukwekkend feest. Het gold hiel den verjaardng van onzen Z. E. Heer pastoor, die bij de Eerw. zusters door de kinderen tel ken jare op eene bijzondere wijze wordt her dacht. Des morgeus waren allen tegenwoordig in de H. Mis en om 10 uur begon het feest, 't Is haast ongeloofelijk wat de Eerw. Zusters die kinderen kunneu leeren. 't Eene een voordracht je de eene aanspraak al aardiger dan d« andere Het program voor meer ontwikkelden was als volgt No. 1 Feestlied. No. 2 Aanspraak tot den Z. E, Heer Pastoor. 3 Zoo groen als gras (voordr.) 4 Zwingela (voordr.) 5 Een lied zon der eind (voordr6 Vertrouwen op God (zang) 7 Theunis Ruwhart (voordr.) 8 De Postulante (voordr.) 9 Het testament der wed. Poot. 10 Zangnummer. Al deze nummers werden correct uitgevoerd en wij herhalen het, 't moet een opoffering, een geduld vorderen om zoo iets hij de kinderen in te prenten. De aauwezigen en vooral de Zeer Eerw. Heer Past- or waren zeer getrolien Zijn Eerw. gaf dit to kennen door zyn dank te breugen aau de Eerw. Zus ters en eene hartelijke toespraak tot de kin deren. Des middags werden de kindereu nog onthaald op versnaperingen en trokken toen dankbaar eu in feestelijke stemming huiswaarts om vader en moeder al het schoons te vsr tellen. Gepasseerden Zondag had bij den Heer H. Mulders de aangekondigde uitvoering plaats van de Tooneelvereeu. „Dat hnigt breekt zei- <l*n". Alle nummers werden onberispelijk uit gevoerd. vooral de President de heer C. v. (Jostrnm die voornamelijk de hoofdrollen had, werkte uitstekend, BESOMEN. Zondagavond gaf de Lieder tafel Oefening baart Kunst, voor een stamp volle zaal haar eerste winterconcert, dat uit muntend geslaagd mag heeteu. De verschillende koren wei den zeer goed ten gehooie gebracht, vooral de beide bekroonde nummers van het concours te Utrecht. „A1b il avond daalt" en «Nimmer Nacht" werden tadellos vertolkt en verwondert het ons niet, dat de vereeniging in Utrecht een dergelijken bijval mocht oudervinden. De lieer A. Groenen, alhier, die op dit con cert met den Heer A. Froklage als gast optrad zong op buitengewoon verdienstelijke wijze Goeden Nacht van do Klerk, waarbij de Heer 1' roklage het viool en de Heer A. Hurkmans het piano accompagnement uitvoerden. Het was een prachtig ensemble, dat aan voordracht nuanceering en zuiverheid niets te wenschen overliet cn het is een waar genot, eon zoo fraai geschoold baritongeluid, op een zoo artistieke wijze geaccompagneerd, te mogeu hooren. Als toegift kregen wij nog te booren de melodieuse en frische duo van Donizetti I'aliero gezongen door den Heer P. Snijders bestuurslid der Liedertafel on den Heer A. Groenen. Ook de Heer Snijders bewees, dat hij xijn ouden zangersroem nog weet te hand haven. Zuiver en frisch werd dit zware toon werk ten gehoore gebracht. Den kranigen zanger een salut. De Heer Groenen zong nog op meesterlijke wijze „Au der Weser" dat een uitbundigen bijval inoogstte. Den heeren van Milteabergcu v. Eeteu die ter afwisseling op zeer verdienstelijke wijze een paar comiBche scènes voordroegen, komt eveneens een woord van dank en hulde toe. Gedurende het eerste gedeelte van het pro gramma werd de Heer Zeegers met een gloed volle rede door den Heer A. v. Delft, officieel alt President geïnstalleerd terwijl de Heer J. v, Delft, ZEd. namens de werkende leden een prachtige gouden insigne naDbood. De Heer Zeegers beantwoordde op hartelijke wijze beide sprekers en bedankte de Liedertafel voor het bewijs van hoogachting hunnen President aan geboden. Hij bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger, de heer Egidius de Bakker, waarvan hij een por tret zal doen vervaardigen om 't in de zaal naast den directeur een eereplaats te geven, bracht hulde aan directeur eu zangers voor't geen zij :u Utrecht hadden gepresteerd, en eindigde met de hoop uit te spreken, dat be wezen mocht worden, dat ouder het edel me taal, dat zijne borst sierde, een edel hart zou kloppen, werkende voor het belang van allen in 't algemeen, en voor de liedertafel „Oefening baart Kunst" in 't bijzonder- Het geheele concert had een feestelijk aanzien en verliep zeer geanimeerd. VRIJHOEVEN CAPPEL. Aangeplakt is alhier een bekendmaking, waarin de Burgemeester dezer gemeente de lotelingen waarschuwt voor de personen, wier praktijken o.a. daarin be staan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn tegen betaling van een som gelds de afkeuring van lotelingen voor den dienst der militie te verkrijgen. Tevens is daarbij de aandacht gevestigd op art. 206 van het wetboek van Strafrecht. CAPELLE, 29 October. De Heer J. Waarts alhier, sedert eenigen tijd tijdelijk onderwijzer aan den Loonschen Dijk, is thans benoemd tot onderwijzer aan de o.l. school te Woudri- chem. Onze dorpsgenoot A. van Dommelen slaag de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. De vergadering van den Raad dezer ge meente is belegd tegen Zaterdag, den 3 No ▼ember a.s. des voormiddags ten II uur. Een paard van een Sprangschen landbou wer, gespannen voor een kar, verschrok vau een motorfiets en sloeg op hol. Een pomp, die laugs deu weg stond werd bijna geheel verbrijzeld, terwijl emmers en meer dergelijke voorwerpen, die voor de deur van oen herberg stonden werden vernietigd. Met veel moeite kon het paard iu zijn loop worden gestuit. WASPIK Gisteravoud werd in het café van deu heer G. Joosten alnier door den Heet B. vnu Strieu voor f 1G00 ingezet bet koffiehuis van Mej. de Wed. M de Fres Oomen. geleget naast de scheepstimmerwerf van deu heer N. v. d. Rijken. RAAMSDONK (noRp) 30 Oct. J.l. Zaterdag avond is de lanabouwcursus door den heer H. E. Uuiiiuga, rijkslaudbouwleeraar te Breda in tegenwoordigheid vnu eeuige leden der commissie vau toezicht geopend. De cursur wordt door 15 leden gevolgd eu de lessen worden gegeven Woensdag- eu Zaterdagavond van half zes tot half negen. Maandagmorgen werd het voor een pulp- kar gespannen paard van deu hearP.de Joug geleid door zijn knecht M. Snijers, bij de Molkliaven plotseling schichtig en ging aan den haal. S hield de tengels echter in handen en He hser J. van Dongen was zoo stoutmoe dig, het dier bij den neus te grijpsn en tot staan te Drongen. De schade aau de kar is aanzienlijk. Dl SSEN, 30 Oct. Do R. K. kerk alhier is we derom een prachtig kunstwerk rijker geworden. Heden is n.l. het sierlijke eu degelijke ijz. ren hekwerk door het aanbrengen der poorten voltooid. Het geheel maakt om de slank omhoog rijzende prachtige kerk een aangena- rnen indruk en doet alle eer aan den vervaar diger, den heer A. L van Beurden, Mr Smid alhier. 11.11. Gedeputeerde Staten hebben het ge meentebestuur alhier bericht gezonden van hun voorstel de salarissen van heeren Burge meester en secretaris alhier resp. met f 250 on f 200 te verhoogen en alzoo te brengen op f 700 en f850. De verhoogde levensstandaard zoowel als de groote vermeerdering vau werk, genoemden ambtenaars iu dj laatste jaren van wege het rijk opgedragen, doen ods die aanzienlijke verhooging billijk achten. KAATSHEUVEL, 31 Oct. 190Ö. M. DK RRDACrKURl lu 't Vakblad komt een ingezonden stuk voor van zeker W, waaruit zou moeten blijken do onbetrouwbaarheid vun uw correspondent uit Kaatsheuvel. De aanhef van bedoeld stuk is als volgt: „Niet weinig verbazing wekte uw bericht uit Kaatsheuvel in het Vakblad de vorige week overgenomen uit E. v. h. Z. (voor niet wetenden zij hier opgemerkt, dat E. v. h. Z., de Echo van het Zuiden is, een blaadje te Waalwijk verschijnend.) Het geheele bericht geeft een doorslaand bewijs, hoe slecht men op de hoogte is van don toestand op Kaatsheuvel of wel op de hoogte is, doch het willens eu wetens niet zijn wil." Ik wil geen lans broken voor onze Redactie over deze hatelijke „tusschen haakjes'; daarvoor is zij zelf mans g«uoeg. Alleen wil ik toch als correspondent den heer W. even te woord staan. Men zou zeggen: Waar die geachte heer W. zich al over verbaasd? Ja, ja, dat komt er vau als een jong venleu de allureB gaat aannemen van een volwassen paard en in plaats van wat rond te springen en te dartelen zijn neus steekt iu ernstige zaken. De na'.uur is sterker dan de leer en met de kort zichtigheid der jeugd eigen, geraakt W. reeds in verbazing, waar een menschmetondervindiug nog dood kalm blijft. Want, waarde heer W, waart gij iemand vun ervaring, ge zoudt op wat minder onbeholpen, minder pietluttige wijze critirk uitoefenen op mijn bericht. De manier toch waarop ge dat doet geeft mij geen groot idéé vau Uwe critische gavsn zij getuigt van zucht tot vitten en geeft een door slaand bewijs, dat u allerminst op de hoogte zijt van de eeme wetten der wellevendheid. Immets, de eerste eisch die gesteld mag worden aan een aanvaller is toch wel deze, dat de aangevallene in kennis worde gesteld met de uitgeoefende critiek en dit hebt GIJ, mijnheer W. verzuimd. Gij hebt gedaan als de kwaad spreker, die bang is, dat de persoon, die man over den hekel haalt, hem hooren zul. W. maakt het echter nog erger door zijn laatste tirade, die hier zoo wat op neerk< mt, dat de correspondent wel beter weet. maar pour le besoiu de sa cause, wat uit zijn duim zuigt. We zullen dit den heer W met een goed moedig schouderop-halen maar vergeven. Na den aanhef komt uu het glasheldere betoog, dat de correspondent heeft gelogen. Dat betoog komt hierop neer, dat de schoenfabrikanten zich mogen verheugen in voldoende werkzaam heden voor directe orders, nog de laatste weken vermeerderd door de inkomende voor jaarsorders. Verder zegt hij, dat de handwerk- fabrieken het minder druk hebben en dat er ziju, die het slap hebben en dat de correspondent oningelicht V) of slecht ingelicht is Kort samengevat dus zegt W de machinale schoeniabrikatie is voldoende, de handwerks- fabrikanten hebben het minder druk. dus minder dan voldoende eu er zijn er die het slap hebben. Nu zou een gewoon mensch zeggen, dat de heer W. zelf niet veel anders zegt dan dat op het Kaatsheuvel de Egyptische vleeschpotten Diet op het vuur staan.» Van regel 27 tot en met 54 komt er niets anders dan de bevestiging mijner beweringen De oorzaken der malaise worden door W. niet ontkend, waaruit ik heel nuchter concludeer,dat het nog volstrekt geen bewijs is van voorspoed eu welvaart als «r in eene gemeente voldoende werk i? om de zaken aan de gang te houden. W ocliter is hiervan ton volle overtuigd en roept daarom uit: de Alg. Ned. Boud van Schoenfabrikanten schijut ziende blind te wezen W is een genie in 't combit,. eren vnn hete* rogfine begrippen.Ziehier een afwisselend menu: Correspondenten-portemonuaie, niets-waardige berichten, coedkoope reclame om Kantsheuvel- sche fabrikanten te blnm eren en als dessert voegt hij er aan toe: een kip met vier pooten lie wellicht als suiker dienst moet doen. Nu, mijnheer W. als U ook een boutje lust van lit wonderdier Kunt u bij mij terecht. Ge kunt het dan krijgen warm of koud naar be lieven, desnoods van een beestje zonder pooten. Als slot geeft W. een raad aan Kaatheuvels burgerij. Nu, nu als zedemeester moet hij zijn «poren nog verdieueu, Laat hij eerst zich zelf herzien, vóór hij deu wijsgeereu-mautelomhangt dan mag hij later nog eens terug komen nu is hij nog wat groen. Beleefd dankeud voor de plaatsiug UW CORRESPONDENT. NASCHRIFT. Zoouli wij in ons vorig nummer reiden, hebben wij geen ambitie veel woorden aan amice W. te verspillen. Nu onze correspondent een van die liefelijke zinsneden aanhaalt, zooals er zooveel in het bewust geschrijf voorkomen, wenschen wij nogmaals er op te wijzen, dat wc ons voor de toekomst weinig zullen storen aan hatelijkheden cn insinuaties, als waarvan het stuk overvloeit. Gemeenplaatsen als hier «blaadje-'dat zeker als een kracht-zet dienst moet doen, aeh die zijn voor eenigszins ontwikkelde mencchen te belache lijk om daarop verder in te gaan. Alleen zullen wij W. wel even zeggen, waarom hij zoo fulmineert tegen ods blad en alle berichten uit Kaatsheuvel als leugenachtig en valsch scheldt. Omdat wij het hebben aangedurfd, misstanden en wantoestanden in 't licht te stellen, te hekelen en nan de publieke beoordeeling prijs te geven, omdat wij hebben aangezet tot It. K. organisatie, omdat W. klaarblijkelijk bc hoort tot die ergsten ouder de erger, die geen voetbreed wijken van hun machtsmisbruik, die het oude narts-conser- vatieve systeem in het sociale leven willen ge handhaafd zien en niet hunne bakens naar het getij-verloopen willen verzetten. Dat is de grief tegen ons blad. Maar mijnheer W. en consorten uwe plannen hebben bankroet geslagen, gij moet met den tijdstroom mee, niet goedsmoeds dan kwaadschiks. Er zijn ook in uwe gemeente onder uwe collega's mannen opgestaan, die het niet alleen wel-willen met hun eigen belungeu, maar ook die der werk lieden io het algemeen. Bravo, die mannen, die medewerkten aan een R. K. Volksbond, eou pa troons-organisatie ontwierpen, en m. d. Daarbij is het een zeer afkeurenswaardige hoogst droevige manie van eenige porsonen te Kaatsheuvel, om alles wat uit Waalwijk komt, en wal er wordt gedaan, met een scheef oog aan te zien en bij voorbaant als verdacht te beschouwen een leit,waardosr beider belangeD dikwerf worden benadeeld en waar meu toch iu ouzen tijd boven verheven moest zijn. Wij zalf zullen ons niet laten weerhouden duor schrijvers, schelders als W., miar op den inge slagen weg voortgaan, werkende voor de belangen van patroon en werkman, voor deze nijveie plaats Kaatsheuvel, zooveel wij kunnen. Ook uwe in sinuatie, dat wij dc belangen dezer plaats zouden tegcuwerken, is ons te laag, als dat wij pogingen zullen doen die te weerleggen. Weldenkenden weten beter, wij g#an voort, wetende velen achter ons te hebben, ook de goedkeuring en steun van mannen, eerste mannen van ons vaderland, staatsmannen, die door W. en confraters ook op schier dezelfde wijze werden behandeld, als thans ods blad. RED. R K. Volksbond Verleden Zondag heeft de 3e Algemeene vetgadering van den R. K. Volksbond plaats gehad in de Sociëteit Euphonia. De verga dering was druk bezocht. Onder de deelne- menden aan de vergadering merkten wij o. m, op het achtbaar Hoofd van onze geroeeD- te, velschillende Patroons, en het Bestuur van St. Crispijn en Crispiuianus uit Baard wijk en de propaganda—club uit Waalwijk. Dc Voorzitter opende de vergadering met den gebruikclijken chr isten groet, riep allen het welkom toe en bracht een woord van hulde aan Burgemeester van Besouw, die reeds meermalen blijk gaf van zijne belang stelling voor dec R. K. Volksbond, daar-, oor bewijzend, dat het welzijn der werkende klasse hem dierbaar is. Hij wees vervolgens op het groote gewicht dezer vergadering, en hoopte dat de woorden, die hier zullen ge sproken worden, als goed zaad in een vrucht baren bodtm zouden vallen eu goede vruch ten voortbrengen. Daarna gaf de Secretarie Christ. Vesters een verslag der werkzaamheden van het Bestuur en der actie van den Bond uitge gaan gedurende de laatste drie maanden. Hij wees er op, dat vele eischen nog slechts een punt van bespreking hadden kunnen uiimaken, zonder tot practische re sultaten te hebben geleid. Doch alles heeft zijn tijd uoodig. Beter is het kalm voort te gaan dan te moeten rctirecren. Wanneer over eenige maanden de R. K. Volksbond zijn éénjarig bestaan zal vieren, zal de Bond met eenige voldoening kur.uen terugzien op het atgeloo- pen jaar, waarin een krachtige Boud is ge vormd, een ziekenfonds op «olieden grondslag wtrd ges icht, eene leesbibliotheek werd opgericht, aansluidng met den Centralen Bond en het Secretariaat van den Arbeid verkregen, en, hoopte hij de leden zouden kunnen profiteeren van de voordeden eener Rabat—Spaarvereenlging. Aan het einde van zijn zaakrijk verslag, deelde hij mede, dat eenige Patroons hunne belofte omtreot het latm varen van brood- ve-koop, hadden vervuld. Hij vertrouwde dat de andere Patroons de vervulling hunner

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5