Nummer 90 Zondag 1L November L906. 29a Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOQUDBEABANTSCHE POST. Tweede Blad. AN TOON TIELEN, TnnenlanT üiïgkveh: Uit Baard wij ks verleden v. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Ralkan. A merika. 0€WÊÊÊÊ^ammÊmÊwaÊÊtBÊHBmaBÊBaaiaÊKÊBÊÊÊiBBtimimÊiaBBKB^BaÊmKBiÊKÊÊÊgÊKtmÊÊÊÊÊKBÊ^ÊKÊÊÊÊKÊiÊmÊÊiatiÊÊmÊÊUi^mmÊBÊÊBfmÊÊÊBamÊÊmÊmKi^^'tmHmmtBÊaaKÊiKÊÊKiiÊiÊÊÊUtÊÊÊÊKÊÊmÊiÊÊiÊiÊÊiÊi^imÊa^^^^^^ üi'*"v"- |i-ll- tQ.nt> De Echo van het Zuiden, Waalvljksdie en Lingstraatsrle Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk fü.9U. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden den W A A Ij V TJ K. Telefoonnummer 38. Advkrthntiën i7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden finaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel (Slot.) Baardwijkschen Overlaat- Bijdrage van 's Bosch ad f 25,000. Ingevolge van diverse gehoudene con- ferentiën over de contrebutie tot het maaken van den Overlaat over het Land van Heusden bij Baartwijk, ampel aan gewezen in de Memorie van considera- tiën van den Major Ingenieur de Roij, gevoegd bij net advys van den Raad van Staate van den 9en December 1757 ter vergadering van Haar Hoog Mogeu- den den 13en dito ingekomen, zoo zijn wij ondergeschreven Gedeputeerdens ter vergadering van Haar Hoog Mogenden wegens de Provincie van Holland en West-Vriesland ter eenre en wij onder geschreven Mr. Antony Jan de Vlieger Scheepen en Raad en Mr. Antony Mar tini Pensionaris der Hoofdstad 's Her togenbosch, als Gecommitteerdens van de Magistraat derzelve stadt op approbatie van onze Heeren Principalen respective geconveneerd cn verdragen 1. Dat den voorzegden Overlaat met hetgene daartoe gehoord zal worden gemaakt, bekostigd en in 't vervolg onderhouden door de Provincie van Hol land, en wanneer als dezelve bij de voor schreven Memorie van den Major Inge nieur de Roij is geprojecteerd en met de precautiën bij de Resolutie van de Heeren Staten van Holland en West- Vriesland ter Generaliteit den Negenden November 1759 ingekomen, is voorge slagen en met bijvoeging van zoodanige verdere voorzieningen als in de excuitie van hetzelve werk nodig zouden mogen worden bevonden. 2. Dat de Magistraat van de Stad 's Bosch in consideratie van het voordeel dat de zelve Stadt uit den voors. Overlaat te wagten heeft, tot het maken van dezelve zal contribueeren eene somme van vijf en twintig duizend guldens eens, te four neren ten comptoire Generaal van Hol land in 's Hage zes maanden nadat het werk zal zijn aanbesteed, zonder dat door het contribueeren van die somme, tot reparatie of onderhout van dezelve Overlaat onder eenig pretext hoegenaamd de Stad 's Bosch in 't vervolg zal wer den bezwaard, of deswegens ietwes tot haren laste zal mogen werden ge- bragt. Aldus geconvenieert en zijn hiervan gemaakt twee eensluidende actens, ten wederzijde geteekend in 's Hage den 12 Junij 1765. GeteekendP. du Pui, P. Steijn, A. J. de Vlieger, Ant. Martini. Accordeert met het Origineel be rustende in de Archieven der Stad 's Hertogenbosch. 's Hertogenbosch, den 7 Dec- 1816. (Get.) H. A. KERSDIJK. Voor eensluidend afschrift. De secretaris van Baardwijk, J. A. J. VAN HEIJST. geteekenden ons te zamen te verbinden, om bij Haar Ed. Gr. Mogenden Heeren Staaten van Holland, of daar het be hoort, te versoeken authorisatie om het gen. Gilde in voege dat behoort te kon- nen en mogen Everceeren met gelofte van meedekosten daartoe, en tot be koming van die aan te wenden, gesa- mentlijk te zullen Lasten en dragen, aut- horiseerende tot dien Dirk Kipping, Adriaan Crol, Jan Schilders en Wouter van Besouwen onze medeinwonenden om op hun lieder en onse namen het noodige reglement, ordonnantie request met hetgeene daartoe verder behoort te laten concipieeren en instellen zoomede de nodige Procureur of Practisijns ten dien eijnde te gebruijken en voorts ge- neralijk alles verder en meerder te doen trandelen en verrigten, wat tot bekoming van gem. geoctroijeerde Gilde nodig weezen zal, en bevonden zal worden te behoren, met verdere authorisatie op voormelde vier gequalificeerden om ten einde de in deese te vallene kosten te kunnen betaalen, om ten Lasten, van ons ondergeteekenden, en diegeene welke zig naderhant zullen gelieven te voegen, onder verbant als na regten te negotieeren zoodanige Somme tegens eenen bequamen interest als bevonden zal worden te behooren daarvoor en voor alle hetgeene voors. verbinden wij onse personen en goederen, hebbende en verkrijgende, die stellende ten bedwang van alle Heeren, Hoven, regten en Reg- teren gelovende de in deezen gequali- ficeerdens, ten allen tijden, tegens een yder te zullen indemneeren, onder ver bant als voor. In oiikonde der waarheid, en ten blijke van onse goede meening hebben Wij deeze eijgenhandig onder- teijkent, binnen Baardwijk den 9en De cember 1791 (en waaren onderteekent:) Dirk Kipping, Adriaan Crol, Jan Schil ders, Wouter van Besouwen, per order mijn vader Cornelis van Besouwen, Ma- giel van der Bijl, Gijsbert Kipping, Gijs Kipping, Hendrik van Woensel, Dirk van Woensel, Hendrik Maas, Jan Sterk, Jo hannes van Herpt, Adriaan van Helvoirt, Hendrik Kogels, Nicolaas van Tijlingen, Dirk Maas, Johannes van Huiten, Willem Verhoeven, Johannes Baijens, Aart Wolfs, Marcelis Brekelmans, Huibert Baijens, Augustinus Verhoeven, Francis van de Grint, Jan Floris, Jacobus van Woensel, Adriaan Burmanje, Jacobus Pullens, Adriaan van Noort, Adriaan van Iersel, Johannes Verhoeven, Jan Loeff, Adriaan Kleijberg, Jan Baptist Muskens, Peter van Huiten, Hendrik Verhoeven, Wouter de Vries, Johannes Pullens, Wouter Pullens. Accordeert, woordelijk met zijn prin cipaal. (Get.) WILLEM BOESER, secretaris van Baardwijk. Voor afschrift conform. J. A- T. VAN HEIJST, secretaris. Ambrosius-Gilde. Alsoo binnen deeze vrije en Hooge heerlijkheijdt Baardwijk, zoo men gein- formeert word van alle oude tijden heeft geëxteert een Gilde, onder den naam van Ambrosius Gilde dan hetwelke door den tijdt zijn volkomen werking en Exer citie is geworden, en nadien men aller- sints geneegen is, 't selve wederom in train te brengen, »oo en invoegen dat behoord. Mits welke soo verklaaren wij onder- In Frankrijk heeft Viviani, de minister van arbeid, eene rede gehouden, waarbij hij zeide de arbeiders te willen doen genieten van de vruchten van hun arbeid, beloofde de 10-uren werkdag en sprak in eene brutale, maar niettemin welspre kende rede over de scheidingswet, zoo zelfs dat besloten werd met 268—129 om zijn rede aan te plakken. Clemenceau scheen met dezen waardigen discipel zeer ingenomen. Lerolle protesteerde namens de kat holieken, tegen den minister die elke hoogere macht ontkende en o.m. zeide Wij hebben den menschen de lichten van het geloof uitgedoofd en hun neu traal onderwijs gegeven 1 Prachtig 1 En ook Briand is in de Kamer aan 't woord geweest over de scheidingswet en heeft gesproken in den geest als wij vroeger mededeelden en als de raad van staat besliste. De staat zou geheel neu traal blijven en de katholieken alle vrij heid van geweten gunnen, maar staat en kerk moeten vrij van elkander zijn. Hij zegt dat de regeering de rechten der kerk zal verzekeren en de vrije uitvoe ring van den eeredienst, maar wijl de vrijheden en voorrechten der cultueele vereenigingen verworpen zijn, wordt het gemeene recht toegepast. Met den Paus wil hij geen nieuwe betrekkingen aan- knoopen en vraagt ieders steun I Ook wordt besloten deze rede aan te plakken, met 375 tegen 98 stemmen. In oostelijk Pruisen wordt sinds eeni- gen tijd een strijd gevoerd, welke een hoogst ernstig karakter heeft aangeno men, nl. de schoolstrijd. Het gaat er om de Poolsche taal, of liever Poolsch gebed, dat door de Duitsche regeering op de scholen is verboden en vervangen door het Duit sche. 40000 kinderen, alle Duitsch onder daan, doch Poolsch van bloed hebben thans bij wijze van protest het school bezoek gestaakt. De ouders en de gees telijkheid steunen de kinderen bij hun verzet en de Duitsche onderwijzers staan machteloos. Natuurlijk ligt de oorzaak dieper. Het gaat hier om het nationaal volks bestaan der bewoners van het bij Duitschland ingelijfde gedeelte van het oude Polen, dat de Duitscher stelsel matig trachten uit te roeien. Hun poging om hiertoe te geraken door de vorming van een groot syndicaat, dat alle land goederen zou opkoopen en aan Duitschers verkoopen werd een groot fiasco en had het tegenovergestelde gevolg. Eveneens schijnt nu de poging der regeering om het Poolsche kind te ver- duitschen geen kans van slagen te heb ben. Meer en meer blijkt dat de Poolsche natie ondanks of wellicht juist door de verdrukking, waaronder zij te lijden heeft meerder kracht en energie ontwikkelt om haar zeden, gewoonten en taal onge rept te houden. Landelijke onlusten werden 1629 ge vallen geconstateerd, waarvan 756 in de centrale gouvernementen. Brandstichtin gen hadden 228 maal plaats, de ver keerswegen werden 74 maal onderbroken. 111 wapendepots werden ontdekt met een ongelooflijke hoeveelheid wapens, munitie en ontplofbare stoffen, 183 depots van revolutionaire geschriften. Ten slotte gearresteerd werden 23,741 personen, waaronder tot 30 October j.l. 23 oud-Doemaleden. Voorwaar, cijfers, die te denken geven 1 De oorlog met Japan blijkt het bagatel gekost te hebben van 2 milliard 350 millioen gulden 1 Uit Jekaterinoslow wordt bericht, dat een bende van 20 man een aanval heeft gepleegd op den postwagen. De conducteur en een politieagent werden gekwetst en de bandieten maakten zich meester van 63.000 roebels. In de buurt van Tiflis wist een konvooi van vier soldaten een roofaanval op een postwagen met 42.000 roebels te verijdelen. Een naar Borissowka bestemde post wagen is van 26.000 roebel beroofd. 't Gaat weer een aardig gangetje 1 Revolutie-statistiek. De Peterburgsche Strana geeft de vol gende droevige cijfers over het afgeloo- gen jaar sedert de afkondiging van het manifest van 30 October 1905: Gedood en gewond 114 gouverneurs- generaal, gouverneurs, hoofdambtenaren en gendarmerie-officieren, 60 hoofdcom missarissen van politie en districtschefs, 109 officieren. 123 lagere beambten, 96 gendarmes en geheime politie-agenten, 226 commissarissen en beambten der politie, 452 agenten en veldwachters, 750 soldaten en kozakken. Ter dood gebracht werden door den strop 215 personen, met kruid en lood op vonnis van den gewonen krijgsraad 341 en op vonnis der nieuwe veldkrijgs- raden (sedert l1/# maand) 221 door strafexpedities gedood 741 personen. Gedoode en gewonde burgers het ver schrikkelijke, ja ongeloofelijke getal van 16,916, waarvan 4083 in de halve maand na de afkondiging van het manifest, het resultaat van bloedblaaen in 84 steden. Dynamietaanslagen werden gepleegd in het Zuiden 65, in 't N.-W. 60, in Polen 38, in midden Rusland 31, in den Kaukasus 30, in de groote steden 18 en in Siberië 2. Ongelooflijk is ook de statistiek van misdaden tegen personen en eigendom men 195 5 roof-aanvallen, waarvan de geheele buit op pl. m. 7 millioen roebels werd geschat. In 1691 gevallen bleven de daders onbekend. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar zijn volgens mededeeling der Engelsche consuls in Macedonië te Saloniki 577, te Monastir 481 en te Kossovo 118 personen vermoord. Cijfers die spreken 1 Na een uiterst hevige strijd, waarbij nu de kansen van den republiekeinschen dan die van den democratischen Candi- daat voor het gouverneurschap van den Staat New-York gunstiger schenen is eindelijk de beslissing gekomen en de candidaat der republikeinen, Hughes overwinnend uit de stembus gekomen. Hoe groot de waarde is, die men aan deze gebeurtenis hecht, blijkt uit de koersen der New-Yorksche beurs, die bij elk nieuw bericht over de stijging of daling der kansen van Hughes eveneens stegen of daalden. Het is een hevige strijd geweest, waarbij de dollar-invloed van den millionnair Hearst (den democratischen candidaat) in de waagschaal is geworpen en te licht gebleken tegen het republikeinsch pro gramma van Hughes en de daadwerkelijke steun die president Roosevelt hem ver leende. Verder hebben de republiekeinen heel veel tegenover de democraten verloren, en is de meerderheid van het Congres geslonken van 112 op slechts 70. Generaal majoor Smeding. Generaal-majoor Smeding, inspecteur van het wapen der cavalerie, eerst sedert 1 No vember van het vorige jaar tot dat ambt benoemd, heeft zijn ontslag uit den militai ren dienst aangevraagd, Naar wij vernemen, is deze ontslagaan vrage het gevolg van de omstandigheid, dat de inspecteur zich niet kan vereenigen met den door den minister van Oorlog door ge- voerden maatregel an afschaffing van het blijvend gedeelte bij de bereden wapens. N. Crt. De minister van oorlog heeft op een vrang van den heer de Savorniu Lohmau bevtstigd het bericht, d»t de inspecteur der cavalerie, generaal Smeding, op grond van art. 41 der bevorderingswet zijn eervol ont- slag met pensioen heeft gevraagd. De rede- ueu daarvan komen overeen met de berichten in de dagbladen, en voor den minister bestaat er niet de minste aanleiding om te trachten den generaal op zijn besluit te doen terugkon eu. Socialistische propaganda. Zaterdag heeft het par'ijbestuur van de S. D. A. P. vergadering gehouden en in het verslag in „Het Volk" lezen wij o. m. De Propaganda in het Zuiden. Van de afdeeling Tilburg was het verzoek ingeko men de meening te willen weten van het P. B., of het gewenacht was „de Baanbre ker" ook te maken tot orgaan voor Brabant. Het P. B. meende dit te moeten ontra den, het terrein van „de Baanbreker" is groot genoeg om door een blad te worden bewerkt. Wat Brabant betreft, diter zijn op dit oogenblik twee bladen, één te Breda cn één te Eindhoven het is zeker meer dan ge- weuscht, dat de sfdeeliugen in Brabant eens ernstig de vraag onder de oogen zien om beide bladen samen te smelten tot één orgaan, Wat den propagandist voor Brabant he- treft, tot nu toe is het nog niet gelukt een geschikt p-rtijgenoot voor deze betrekking te verkrijgen. Ook uit Waalwijk is de eenige openbare socialist vertrokken. Stallen op liet l>oo. Uit .Apeldoorn meldt men aan de Avp. Dezer dagen zijn opmetingen gedaan voor eventueel te bouwen stallen voor rekening van H. M. de Koningin. Men meld'. Het personeel van het koninklijk stalde partement, dat ongeveer een maand geleden van het Loo naar Dresden een afstandsrit aflegde; is deze week op 't Loo teruggekeerd. Eiken dag werd het bepaalde, aantal ki lometers (pl. m. 80) afgelegd. Zondags werd halt gehouden, 21 October te Osnabrück, 28 October te Leipzig. Manschappen en paarden verkeerden bij aankomst te Dresden in de beste conditie, waarvoor Z. K- H. de Prins dan ook zijn bijzondere tevredenheid betuigde. De mooie uitrusting der manschappen korte mantel, verlakte rijlaarzen en slappe hoed met Oranje vocarde, trok in het bni» tenland de aandacht. Maandag 12 dezer worden ten paleize Het Loo verwacht, ten einde aldaar eenige dagen te blijven logeeren, de prins en de prinses van Bentheim en gevolg, en, gelijk gemeld, de beide jonge prinsessen. Eveneens wordt in het begin der volgende week H. li, de Koningin-Moeder ten paleize Het Loo verwacht. Timor. Blijken» een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram is in het landschap Neno- inetan op het eiland Timor, bij een gevecht met een zwaar gewapende be: de kwaadwil ligen, gesueuveld een Euro ictsch militair beneden den rang van officier en zwaar ge wond een inlandsch minder militair, die later overleden is. Het bendehoofd en zeven volgelingen werden gedood. Geweren, munitie en blcnke wapens (Stct.) en begonnen Iudisclie-be- erden buitgemaakt. Tweede Kamer. De kamer is weer bijeen met de beraadslaging over de grouting. Verschillende sprekers kwamen aan het woord, o m. de heer van Kol. Hij ging de geschiedenis der laatste jaren n», rijk aan schoone woorden, maar arm aan daden, oor deelde, op Nederland als koloniale mogend heid van toepassing „is het gewogen maar te licht bevonden." Met cijfers critiseerde spreker, dat zoo bitter weinig is gedaan voor de bevordering van de economische welvaart der inlandsche bevolking hij hekelde de expedities. De heer Bogasrdt bespreekt den finan- cieelen toestand, en wijst op de noodzakelijk heid van voldoening der eereschuld aan Indië en protesteert tegen de bt,voorrechting vsn den Islam boven het christendom, waarbij de heeren de Waal Malefeijt en van Deventer zich aansloten. De heer Thompson critiseert ons stelsel op Atjeh dat verbittering in plaats van welvaart brengt De heer De Stuers sloot zich aan bij

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5