]N u mme 90 Zondag 11 November 1906 29e Jaargang Derde Blad. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws Uitvoeringen. MUWS Ü5T KAATSHEUVEL. WAALWIJK. Eerste Winterconcert te geven door de liedertafel Oefening en Vermaak,4 van Waalwijk en Besoijen, met hoogst- vereerende medewerking van Waalwijks Vocaal Mannenkwartet, op de zaal Musis Sacrum, op Zondag 11 November 1906. Aanvang 77a uur precies. (Zie programma's) WAALWIJK, ;10 Nov. 19Ü6 Gemcentebegrooi iug. In de zitting van Dinsdag- 1.1. werd den gemeenteraad de begrooting voor het dienstjaar 1907 aangeboden, in in komsten en uitgaven op f 70170.98. Wij ontleenen daaraan de volgende cijfers, die verschillen aangeven. Inkomsten 1906 1907 50 opcenten pers belasting f Hoofd. Omslag - (later op - Kaaigelden - Schoolgeld, tee- kenschool- Vergunningsrecht - Huur postkantoor - 3900. - f 4100.— 7000.— 8000.— 8000.gebracht) 200.— f 150.— 200.— - 1200.— - 650.- - 175.- 1150.— *250.— ♦(waarschijnlijk wegens ontruiming in het loop van 't jaar.) Opbrengst gasfa briek f 30300.— f 28680.- Uitkeeringen van 't Rijk Bijdrage lager on derwijs - Pensioen bijdrage lager onderwijs - Rijks- en Prov. bijdrage krank- zinningen - Bijdrage der Pro vincie in detee- kenschool - Bijdrage Besoijen grintweg - Tot. der inkomst, f 72091.01 f 70170.98 Uitgaven 1906 - 6779.89 - 7074.20 - 5997.49 - 6410.— 140.-- 493.75 720.— - 800.- 150.— - 300. - 55.— - 75.— Jaarwedden Wet houders Klerken ter secre tarie - Ambtenaren Burgl Stand - Kosten kleeding politie - Reis verblijfkos ten dag-best. - Kosten van schoonhouden 1907 f 160.— f 300.— - 850.— 1000.- 275.— - 335.— 175.— - 150.— - 125 12.— 150.— 80.— 750.*600.— gemeentehuis - Handelingen der Tweede Kamer - Advertentiekosten - Kosten gemeente reiniging - *(Hieronder zal een sproeiwagen wel niet begrepen zijn I) Kosten voor ver verbetering van den waterloop >de Loint". Kosten van een plan tot verbe tering der Loint Onderhoud ge meentehuis Brandweerge reedschappen Verg. aan P. van Mierop Onderhoud ge meente beplan tingen en plant soenen Renten Aflossingen aarwedden onder wijzers Schoolbehoeften Verwarming en verlichting scholen Storting pensioen bijdrage onder wijzers Kosten teeken behoeften tee- ken school Vuur en licht idem Kosten van oprich ten vakschool schoenmakers bedrijf Kosten krankzin nigen Nadeelig slot vo rige rekening Kosten werklie den-verzekering Onvoorziene uit gaven Art. 1. Onvoorziene uit gaven Art. 2. Tot. der uitgaven Memorie 200.— 150— f 50.- 100. 24.— - 200.— 7460. - 6500.— 7400.— 300.— 50— 12.- 150.— 72C2.50 6500.— 7700.- 250 300.— - 250.— 140.- 135. 100.— 493.75 100.— 50.— - Memorie - Nihil 1800.- 2300.— 662.02 50.- - 110 800.— - 1200. - 790.26 - 575 44 f 72091.01 - 70170.98 1907 Burgemeester en Wethouders van Waal wijk maken bekend: dat te Waalwijk in 1907 worden gehouden de volgende jaarmarkten, als: Den ging G. V. V. >Sparta" te Geertruiden- berg een bezoek aan Breda brengen om aldaar te kampen met »A. V. W.". BAARDWIJK. Stoomboterfabriek De vee houders alhier zijn opgeroepen tot bijwoning eeutr algem vergadering tegen Woeusdag a.B. in de jongelingen congregatie te Drunen, ten einde de noodige besprekingen te houden on met 19 Xovemb-r a. s- de fabriek in werkiug te stellen. Om de toetreding te vergemakkelijken ia een voorstel aan de orde, om al de melk van vege de fabriek te laten ophalen, waar door de ver af wonenden iu dezelfde conditiën komen als die nabij do fabriek wonon. len Donderdag in Jan. 3 Jan. len Febr. 7 Febr. len Maart 7 Maart. 1 en April 4 April. 3en 18 len Mei 2 Mei. len Juni 6 Juni. len Juli 4 Juli. len Aug. 1 Aug. len Sept. 5 Sept. 3en 19 len Oct. 3 Oct. 3en 17 len Nov. 7 Nov. len Dec. 5 Dec. Kermis den 2en Zondag in Juli 14 Tuli Voorts eiken Dinsdag en Vrijdag Week markt voor Vee, Landbouw; oortbreng- selen en Koopwaren en Beurs voor Graan, Huiden, Leder en Schors. St. Puuliisverecnlglng. Zondag 11 November zal de Propa- gandaclub, afdeeling St. Paulusvereeni- giug, om vijf uur eene algemeene ver gadering houden, waarin als spreker zal optreden de WelEd. Heer Houben, Rijks- Deze alle vergadering is leden der St 50.- 30.- ontvanger alhier, toegankelijk voor Paulusvereeniging. St. Crispijn. Naar men ons meldt, heeft de heer J. Bijlhout zijn ontslag genomen als directeur der harmonie St. Crispijn. 't Is te hopen, dat deze Vereeniging er spoe dig in slagen mag een nieuwen chef te vinden, anders bestaat er groote kans dat ook het oudste muzikale gezelschap van Waalwijk, spoedig in het let harer overleden Zustervereeniging zal moeten deelen. Voetbal. Zondag a.s. zal de te 's Bosch geves tigde voetbalclub »B. V. C." haar eersten competitie-wedstrijd spelen tegen de voetbalvereeniging »W. V." te Waalwijk De wedstrijd wordt gespeeld voor de 2e klasse van den Brabantschen Bond en zal te Waalwijk plaats hebben. Zondag a.s. zal de voetbalvereeni- Dat zou hem nog het best KAATSHEUVEL, 9 Nov. 1906 Jaarfeesten. Kloeke redders Op den 5en November, 's morgens 9 uur, bij stormweder uit het W. Z. W. en hooge zee, werd door den loodskotter no. 8 van Goeree, Maas en Brouwersha ven, -gevoerd door den loodschipper le klaose J- P. Plooij, in de Noordzee opge merkt het Zweedsche stoomschip »Con- cordia*, gezagvoerder August Anderson. De bemanning van dit stoomschip gaf te kennen, dat zij in nood verkeerde. Eenstemmig was de bemanning aan boord van den kotter van oordeel, dat het onder de omstandigheden waarin het stoomschip zich bevond en de hooge zee en harden wind daarbij in aanmerking genomen, onmogelijk was langszijde van dit schip te komen. Hierop werd besloten te trachtenmet de jol het achterschip te bereiken, ten eind de bemanning in de gelegenheid te stellen buiten boord te springen en haar dan uit zee in de jol op te nemen. De schipper vroeg aan de bemanning wie er bereid was in de jol te gaan en zijn leven te wagen voor zijn medemensch waarop zich direkt bereid verklaarden de zeeloods J. Tettelaar, de loodskweekeling der 2e klasse C. de Gorter en de ma troos C. van Lienmeer bemanning voor de jol was niet noodig. De Nederland- sche vlag werd op den kotter gezet als kontra-sein aan het stoomschip en de jol werd uitgezet. De bemanning van het stoomschip, die de jol zag naderen, hield zich op het achterschip gereed met zwemgordels om. Toen de jol dicht genaderd was, sprong één der bemanning van het stoom schip in zee eu werd door de jool op gepikt toen volgde een ander, tot er vijf waren opgenomen, waarop de jol door den kotter werd opgepikt en de eerste vijf mannen behouden op dit vaar tuig kwamen. Een tweede tocht werd ondernomen en onder dezelfde omstan digheden werden wederom vijf man ge red, de derde en laatste tocht werd toen gedaan en men mocht de voldoening smaken ook den len-stuurman en den kapitein en een hond over te brengen op den kotter. De geheele bemanning was hiermede gered de redding was volbracht in twee uren tijds. De gered de bemanning werd voorzien van droge kleeren en van voedsel en is des avonds behouden te Hellevoetsluis geland. Lof verdienen de schipper Plooij, de beman ning der jol en de verdere bemanning van den kotter voor deze in zeer moei lijke omstandigheden uitgevoerde red- ding. Een roorersnauval. met bomgeweld is op een trein van Warschau naar Weenen gepleegd. Vele personen werden getroffen en een mil- lioen roebels gestolen. Verder zijn nog roovers aan het werk geweest in een klooster, een kasteel en tegen een postwagen. Ooggetuigen hebben over de aanran ding op den posttrein bij het station Ro- gow de volgende bijzonderheden mede gedeeld. Zoodra de trein aan het sta tion stilhield, bezetten drie wel gedisci plineerde en uitgeruste benden met roode vlaggen alle toegangen tot het station en openden uit de vensters van het sta tionsgebouw met Mausergeweren een levendig vuur op den postwagen en op dien, waarin het militaire geleide zat. Tegelijkertijd werd er naar dezen wa gen een bom geslingerd, die met ont zettend rumoer ontplofte en den geheel- en wagen vernielde. De zestien soldaten dié cr in zaten, werden voor een ge deelte onmiddellijk gedood de anderen vluchtten zwaar gekwetst het veld in, vanwaar zij later weggehaald en naar Warschau gebracht zijn. Terwijl twee benden roovers onophoude lijk vuurden, besteeg de rest den post wagen en haalde dezen, nadat drie post beambten onschadelijk waren gemaakt, geheel leeg. Aan baar geld en aan papieren van waarde viel den roovers meer dan een millioen roebels in han- de.n het nauwkeurig bedrag is nog niet vastgesteld gunnen worden. De \Vagen met het militaire geleide {'Pi dus, als gezegd geheel vernield die der posterijen bjeek later als een zeef vol gaten, van de kogels. Na hun misdrijT zijn dé foovcis in he* naburige woud verdwenen?" Kozakken hebben hen nagezet. Van de passagiers is niemand gekwetst, Gedood zijD gebleken een onderoffi cier der gendarmerie en vijf soldaten twaalf soldaten zijn zwaar gekwetst. In de overkapping van het station zijn alle ruiten stuk en de deuren en vensters van het station zijn door kogels bescha digd. Een dierentemmer In levensgevaar. Zondag, bij de middagvoorstelling in den circus Busch te Berlijn, had het weinig gescheeld of de dierentemmer Wil li Peters was voor de oogen van het publiek verscheurd geworden. De dieren 10 leeuwen en 6 tijgers, waren den ge- heelen dag reeds zeer onrustig geweest, maar toch was het dressuurnummer zon der ongelukken afgeloopen. Toen even wel de temmer zijn dieren uit de met tralies afgesloten arena in de kooien wilde terugdrijven, viel de grootste leeuw hem aan Hij hield 't dier met geduch te zweepslagen nog in bedwang maar had daarbij het ongeluk te struikelen en te vallen. Toen wierpen alle dieren zich gelijktijdig op hem. Van eeu leeuw kreeg hij een hevigen klauwslag in 't gelaat, een tijger beet hem in den arm Onder de toeschouwers ontstond een paniek en allen drongen naar de uitgangen. Me vrouw Peters, twee knechts van den die rentemmer en twee stalknechts snelden moedig toe met gloeiende ijzers en joegen daarmee de roofdieren uiteen, terwijl zij uil hun revolvers verscheidene schoten in de lucht losten. Zoo kroeg Peters gelegenheid om buiten de arena te ko men. Ondanks zijn zware verwondingen kwam hij nog driemaal voor het publiek dat hem stormachtig toejuichte, daarna zonk hij, door bloedverlies uitgeput, be wusteloos neer. De circusdokter ver bond hem en op uitdrukkelijk verlangen van mevrouw Peters werd hij naar zijn woning in de Spandaueistrasse vervoerd. Het zal denkelijk wel eenige weken duren eer hij weder kan optreden. .iwnirweiiwa—i v««i»ain.a n Burgemeester en Wethouders van Waalwijk niaken bekend, dat de rekening van inkomsten en uilgaven over het dienstjaar 1905 den ga incenteraad aangeboden lijnde, gedurende 14 dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift togen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Waalwijk, 7 November 1906. Burgemeester en Wethonders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders vau Waalwijk maken bekend, dat de begrooting van inkoms en en nitgaven voor het dienstjaar 1907 don ge lueenteraud aangeboden zijnde, gedurende 14 dagen op de Secretarie der gemeente vooi een i.der ter lozing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrljgbaai is gesteld. Waalwijk, 7 November 1906. Burgemeester on Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, V. W VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Wa-tlwijk maken bekend, dat bij hen ts itge komen eea «eizoekschrift v..n Adrianas van Velthoven, caféhouder, wonet de tt Waalwijk om vergunning tot vei koop ran sterken drank iu het klein in hut door hein bewoonde perceel iu de Stationstraat wijk C No 261 Binnen twee weker, na heden, kan ieder tegei het verleeneu a-r gevraag ie vei gunning «chrifn lijk bezwaren inbrengen bij B irgem>-eMi r ei Wethouders. Waalwijk, 10 No-ember 190G Burgemeester en Wethouders n o'i ormd K. DE VAN DEK Sell I EKEN De S. crr' -tis. F W. VAN LIEMPT. Jaarmarkten te Waalwijk in Gelukkig toeval. Twee kinderen respectieve lijk 4 en 5 jaar waren aan 't spelen over den dijk aan een slootskant; 't eene get aakte in 't water terwijl 't andere, zooals het gewoonlijk gaat er van door ging. Gelukkig merkte het een voorbijganger die zijn weg naar Doeveren had, en kou het nog bijtijds uit die netelige positie gered worden. CAPELLE, Jeksre H. r. B. alhier werd door de aroudissements; eehtbauk te 's Bosch veroordeeld tot f 40 of 60 dagen hechtenis wegens mishandeling. VIJH.-Cappel, Raadsvergaderinga-s. Woens dag 14 Nov 190G des namiddag 7 ure. VLIJMEN, 10 November. Iu de hedenmor gen ten half elf uur gehouden vergadering is besloten tot het aanleggen van een weg naar bet station. Voorts werd besloten Ged. Staten te advi seereu om Burgemeester en Secretaris ieder f 200 verhooging te verleeneu. Het herlialiugs-ouderwijs dat deze week t aangevangen, wordt door 14 leerlingen bezocht, zoodat do leerlingen van den land bouwcursus raedegerekeud ongeveer 30 jongens les avonds de schoei bezoeken Zeker voor Vlijmen een groot getal. L. 1. Dinsdag vierde de kegelvereenigiug Alle negen" feest. Zij hield een wedstrijd onder hare leden, waarvoor zooveel prijzen beschikbaar waren gesteld als de vereeuiging leden telt. Aan L. vau Bokhoven gelukte het met 94 houteu in 15 ballen den eersten prijs eene mooie paraplu, te verwerven. Kwamen niet allen zoo gelukkig uit den strijd en wa en er, die zich tevreden moesten stellen met een paar sigaren, allen hadden toch pret en genoten naar hartelust van de gezelligheid eu liet lekkere bier, dat cp de kegelbaan geschon ken werd. - Het kaartgezelschap Recht door zee gevestigd bij den heer P. v. Heivoort heeft in nare jongste vergadering besloten deel te ne men aan het groot kaartcoucours, dat ten huize vau deu heer J. Eeten cafénouder te 's Hertogen bosch gegeven wordt. Wij wenscheu onzen kruisjassers Vau harte toe dat zij met jassen een kruis of ander eermetaal in dezen vreedzamen strijd mogen veroveren- werd toegediend, leereu. Deze week hebben een puar telefoon— beambten een begin gemaakt met het aan brengen der aansluitingen uau het telefoonnet bij een zestal particulieren, terwijl t«u gerieve van het publiek ook aan het postkantoor zulke aansluiting wordt tot stand gebracht. Te verwachten is het dat hier van deze nut tige inrichting nogal druk gebruik zal worden gemaakt, daar hier vooral des zomers zeer veel handel is. Begrafenis. Verleden Woensdag had iu de parochiekerk te Berkdijk om 9 unr de lijkdienst en begra fenis plaats van d« 17 jarige Cntharina Snap haau die jl. Zondag zoo uootlottig om het leven kwam. Do kerk was gevuld met geloovigeu die het oppassende en braaf meisje de laatste eer bewezen. Door de Maréchaussée is rei< streng onderzoek ingesteld naar de toedracht dezer treurige zank. Hoogst waarschijnlijk heeft do ongelukkige het geweer dat in een hoek stond, opgenomen om de plaats waar het stond uit to vegen, omdat een handveger bij het lijk lag. Met den veger moet zij toen tegen de treicker gestooten hebben welk den haau deed overslaan, en zij zoo do volle lading in de zij kreeg. Droevig vooral was het hare moeder te zien, wecuend achter het lijk. Men kon het haar uanzien, dat zij veel, bitter veel leed om dezen ontijdigeu dood harer dochter. God geve hanr kracht en sterkte ons dezen zwaren last te dragen. Prijskaarten. Bij den gehouden kaart wedstrijd der Ver eenigiug «Genoegen onder ons", gevestigd iu t café van deu heer H Netten werden de prijzen nis volgt behaald Ie. pr. G. de Beer met. 286 p; 2e. pr. J. Snoeren met 216 p 3e. pr. A. v Boksel met 207 p; 4e pr. H. Klis met 193 p; 5e. pr W. v. DoDgen met 187 p; 6e. pr. J. v d. Linden met 179 p. Ilerbnling.s Onderwijs. Als aanvulling van ons bericht van 1-1 Woensdag nog het volter.de. Ann de school te Berkdijk nemen 6 leerlingen, nnu die te Loon scheu Dijk 7 leerlingen aan dit onderwijs deel. Iu deze buitenwijken is dus de belang stelling wel wat grooter dan in de kom dei gemeente. Kunrt-club In het café vau den lieer W. Zijlnmns alhier werd beden eene kaart-club opgericht, genaamd nde Olijftak". Eeu 12-tal leden tradon reeds toe. Moge de jonge vereeniging groeien en bloeien Armen Concert. Word andere jaren door de harmouie n Apollo" het nrmen-coucert gegeven op 8 Dec dit jaar zal hierin verandering komen. Door onverziene omstandigheden zal dit jaar niet op dien dalum plaats hebben. Wanneer za nog nader bekead gemaakt worden. Drijfjacht. Donderdag had op liet Efteling eerie drijf jacht plaats door d* Hemen Verbenen met 12 drijvers en 7 geweren. 83 stuks wild weid bemachtigd. LOONOPZANI Hpt. De hofstede van de lamilie V, L-, o/igeveer H 4 ropt, waaronder heidegrond, is Woensdagavond ingezet- op ruim f 5100, wel een bewys/dat de grond hier meer waarde krijgt. Een tiental dilettanten van nEcho der Duinen" zijn gevraagd om den feestavond op 12 dezer van de vereeniging «Als broeders bijeen" gevestigd bij dun heer C Witlox te Udeuhout te komen opluisteren Met het begin van de lange winteravonden beginnen ook de zg. teerdageu dar verschillende gezelschappen Het kaartgezelschap jiGeuoegen ouder ons" gevestigd in het caté vau Jac. Netten in het Tweede Straatje is mee van de eerste geweest die de lange reeks opent. Om eene bijkomende omstandigheid maken wij hier melding van nm. twee van hare leden M. en F. Laros waren uit Duitschlaud (waar zij wer ken) overgekomen om dit jaarfeest mee te vie reu. Grooter belangstelling is wel niet denk baar Gezellig en opgeruimd werd dau ook de dag doorgebracht. Als men weet dat H. v. Kooij da bekende komiek ook mee teerde dan is hiermede genoeg gezegd. Rechtzaak. Verleden IX udordag diende voor de recht bank te 's Bosch de zaak omtrent den schaeu- diefstal bij den Heer J. Wijdemaus verleden winter gepleegd. Een 14 tal getuigen werden gehoord. Daze zaak kw.'m hoofdzakelijk aan het licht doordat zekere B. v. R. die kort na den diefstal, in een gevecht levensgevaarlijk werd gewond, op zijn sterfbed, eenige bekentenissen aflegde omtrent deze zaak. Hij is toon niet gestorven, doch is zoover genezen dat hij aan het getui- genverhoor kon deelnemen. Naar wij vernemen is tegen den hoofddader zekeren Mart R. I1/, jaar gevangenisstraf geeischt. Een lief zoentje. Hierover mogen zich de echtelieden, D. in het Tweede Straatje verhengen. Dit persoontje is voor twee jaren in dienst geweest bij de „veld" zooals men dat noemt, en nu denkt sinjeur, dat hij hiervan moet laten blijken, door allerlei «groote vlegelstreken". Dezer dagen was hij met een kameraad aan de zwier geweest, dat hoort immers zoo van een «veld" soldaat. Thuisgekomen wilde hij geen standjes afwachten van zijn vader. Behalve eenige borden en kommen trapte hij ook de kachel tegen den grond. Dat hoort zoo van iemand die meent dat hij «meer" menBcheu gezien hi-eft. Met zijn vertoornden vader die hier tegen opkwam, begon hij te vechteu, en zij rolden de straatweg over. Jammer dat hem niet een flink pak slaag -vr^ri.

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 9