Rummer 93 Donderdag '22 November I DOG. 3 Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCEE POST. Eerste Blad. Kracht kérels. 29e Jaargang, AH TOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. buitenTand. Frankrijk. Duitschland. FEUILLETON. Afrika. BINNEN LAN 1 T G E V E R 40) komt hij zijn II IIHIIIPIIII II IB HI IBill I lllll II 'I NIMH ilfHffBUMMBMBEBI De Echo van het Zuiden en liigxlraatsrir Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o li it g ui e n t s p r ij 8 per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den W AALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentikn l-r*7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaats^mt®. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal Wreke?^* ^oor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij aboiuFmen* worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames l'if'-i^nt per regel. Naar Frankrijk ,-s wederom het woord nes l'tusen gencht. Immers een der leugens, waarmee het publiek daar wordt bedot, is het gebazel over de heerschzucht der Kerk, die alle, vrij heid zou verstikken. Dat wordt door den Paus ontkend. Omdat het ook niet waar is. En evenmin is waar wat de, Franscho bloc-pers met kinderachtig genoegen steeds herhaalt, dat kardinaal Lecot feitelijk de soheidingswet heeft aanvaard. Als men de stevige rede van Piou raa-»r had gelezen, zou men weten dat het alleen gaat tegen de schending der hieraschie en dat overigens niets belet om den geregelden gang van den eeredienat te verzekeren. De bevolkingsstatistiek voor F«auVrijk geeft over 1905 geen bemoedigende uit komsten. Het overschot ran de geboorten boven de «terflcn is zoo gering, dat de gc- heele bevolking uit dien hoof Je. slechts met 1 op 1000 i» toegenomen. Mi der gehoor: n dan ooit en een hoo* sterftecijfer. Het *o> r- deelig overschot was over 19l)4 nog 57,026, over 1905 is het maar 37,120. Er zijn in Frankrijk in 1905 10,938 kinderen minder geboren dan in 1904, en 8968 personen meer overleden dan in 1901. Welk een verschil met andere landen. Frankrijk een toeneming van 1 op 1000, Duitschland 15 op 1000, Oostenrijk 121/,, Hongarije bijna 12, België 11, Engeland ruim 12, Neder land 15 V,, Italië ruim 10, Noorwegen 14?1/2. Steeds dieper zinkt het weg! De keizer verleende aan den bij hem op bezoek zijnden Deenschen koning de keten Roman van de Zee door JOS. SCHELLEKENS. VIII. Als door een electrischen schok getroffen, springt de arme vrouw uu op. Zij grijpt den kleine, en drukt deze, zelf plotseling zenuw-schokkend van het hevige snikken, aan haar wild kloppend hart, terwijl ze 't met een schelle pijn-stem uitgiert „Och F ritsje, je paatje gaat dood Je zult hem nooit goed leeren kennen, m'n lieve ling 1 Tom, Tom, moest ons huwelijks leven zoo eindigen Doch hoe ellendig bedroefd en verschrok ken ze ook is, ze verliest haar tegenwoor digheid van geest niet. Vlug kleedt ze zich en haar beide kin deren aan ze wil noch kan deze aan iemand toevertrouwen verlaat haar wo ning en springt op de eerste de beste tram die ze ontmoet. Spoedig staat ze voor 't bed van haar man, nog altijd ligt hij be wusteloos. De kinderen heeft ze in de kinderkamer van 't ziekenhuis achterge laten. Een" liefdezuster zit geduldig bij zyn bed en houdt zijn brandend hoofd met ijszakken koel. De bewustelooze schudt hevig met 't hoofd heen on weer. 't Is voor de arme zuster werkelijk een zware taak het ver koelende verband op zijn hoofd te houden. Toos slaakt een gillenden kreet, als zij haar man daar zoo ziet liggen, z'n armen van de orde van den Zwarten Adelaar en aan de Deensche koningin de Louise-orde. Aan het galadiner bracht de keizer gis teren een dronk uit op den koning en de koningin van Denemarken hij bedankte voor het bezoek, dat een voortzetting was van de innige betrekkingen door koning Christiaan onderhouden en sprak daarbij de uit, dat de goede betrekkingen tuinen beide huilen tot heil van de lan den mochten blijven voortbestaan en dat Gods zegen daarop moge rusten. De koning van Denemarken dankte voor de hartelijke ontvangst, voor de warm« deelneming, door deti keizer batoond bij het overlijden van koi.ing Christiaan en sprak de hoop uit, dat de keizer een gedeelte van de voor dezen gekoesterde vriendschap op hem zou over brengen en dat dan de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide volken steeds hartelijker mochten worden. De koning ein- d;gde, met een dronk op den keizer, de keizerin en het keizerlijk huis. Naar men weet, is de Keizer den lantsfen tijd grol' aangevallen. Van alle kan en. En hij kan daar moeilijk rechtstreeks op antwooiden Kou hij maar in den Rijks- lag verschijnen en er het woord voeren. DjcIi wijl dit niet gaat betreedt hij andere wegen Hij voe.de ren gesprek met een bekend journalist uit Münclu n en liet dezen i.'ubliek maken, wat hij, de Keizer, te zeg gen had. De K'izer verklaarde, dat hij door en door optimist is, want met optimisme, komt men verder vooruit dan met zwartgalligheid. Dxarotn ia hij ook tegen het woord „rijks- verdrietelijkhcid*. Hij werkt onverdroten "oort hij weet, dat mm over zijn voor liefde voor reizen spreekt en hem den reis- k-izer noem', maar na ingespannen arbeid in zijn beroep, vindt hij verkwikking in reizen, die voor hem dubbel noodig ziju, daar hij tegen zooveel misverstand heeft te kampen. Hij is rltijd in 'n ondankbare stel ling omd*t men hem geen zelfstandigheid gunt. Gelukt mij iets, dan vraagt iedereen „Wie heeft hem dit aangeraden en mis lukt mij iets dan heet het „Hij heeft het niet gekund". Bij zaken, die men bij andere vorsteu als vanzelf sprekend beschouwt, vraagt men bij mij altijd waarom en het zitten beide in 't gips, z'n been ligt rechtuit gestrekt, terwijl een zwaar gewicht aan z'n voet hangt, 't Hoofd is dik opgezwollen, de wangen zijn geteekend met een verra derlijken rooden koortsblos, terwijl het overige gedeelte van 't gelaat reeds de doodskleur heeft. „Barmhartige God! Moet ik je zoo te rugvinden ?1 En buiten zichzelve van droefheid valt ze op d'r knieën voor de sponde van den lijder ueer. „Sst, sstmevrouw TJ moet u kalm houden, anders moet ik u verwijderen. De zieke mag niet door 't minste nog meer opgewonden worden." „Och, zuster, hij is toch bewusteloos en hoort me dus niet." „Zeg dut niet mevrouw, 't zou niet de eerste maal zijn, lat de zintuigen van een schijnbaar geheel bewustelooze volkomen werkten. Indien dit met uw man zoo is, hoort hij alles en zal hem dit vreeselijk te zijnen nadeele opwinden." En, als had de zieke deze opmerking verstaan, zoo opvallend knikte hij met het hoofd van ja. „Mijn God, hij hoort ons 1 Zag u hem ook niet ja knikken, zuster „NeeD, maar als u dat gezien hebt, moet ge u doodstil houden, mevrouw, misschien komt dan ook spoedig het volle bewustzijn terug." Toos trscht zich zooveel mogelijk in te honden. Stil vouwt zij haar handen saam en smeekt God, haar man zoo niet- te laieu sterven. Zij buigt zich na een korte poos naar de zuster over en vraagt met een fluisterstem om een priester. Een verhelderde glimlach plooit het edele gelaat der geduldige ver pleegster zij drukt op het knopje van ecu eenige antwoord kan toch slechts zijn om dat ik voor het Duitsche rijk en voor het Duitsche volk het goede wil. „Dikwijls on dervindt men toch ook veel goeds, en wel", voegde de Keizer er aan toe, „het meeste op mijn reilen, die men mij zoo kwalijk neemt". In antwoord op Int verwijt, dat de Duitsche Katholieken niet alleen in gods. dienstzaken, maar ook in het. burgerlijk Dven zich de wet laten voorschrijven door den paus, wordt een brief van den pau> aan kardinaal Fischer openbaar gemaakt, waarin de pans de Duitsche Katholieken prijst, „die het gezag van den H Stoel erkennen in alle godsdienstige waagstukken, maar niettemin volkomen vrij blijven in alle zaken, die den godsdienst uiet raken Een herinnering. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de door Bisiuarck ontworpen „keizerlijke boodschap" van Wilhelm I werd uitgevaar digd, welke het tijdperk van sociaal politieke wetgeving inleidde waardoor nu ongeveer 12 millioen menschen in Duitschland teg°n ziekte, ongeveer 20 millioen tegen ongeluk ken en 14 millioen tegen ongeschiktheid zijn verzekerd. Uit hoofde van deze. drie verzekeringswetten worden elk jaar ruim 500 millioen tuk. of eiken dag bijna ll/s millioen mk. aan wettelijke ondersteuningen betaald. Ongeveer 2 millioen menschen in Duitschland trekken een uitkeering wegem ongelukken of blijvende ongeschiktheid. Jn Polen worden steeds nieuwe dwang maatregelen genomen 200 burgemeesters en wethouders van de proviucie Bromberg, wier kinderen deelnemen aan de staking, zijn uit hun ambt ontzet. Al de koffiehuis* houders dier provincie, in hetzelfde geval, kregen bevel hun lokaal te sluiten. Den priesters is medegedeeld, dat zij zullen worden gestralt, zoo zij voortgaan het verzet te steunen. Ferreira is gepakt. En de Engelschen blij natuurlijk. Kranig hebben ze 'm dat gelapt. Achteraf blijkt echter, dat alleen gebrek aan water Ferreira genoopt heeft om zonder vechten zich over te geven. De Kaapstadïche correspondent van" Cen tral News seint, d»t Ferreira en de zijnen zullen moeten terechtstaan voor moord, po ging tot moord en roof. De prompte maatregelen door do Ka&p- sche regee.ring genomen, hebben zware on kosten noodig gemaakt, maar de gereed staande troepen zijn thans ontbonden. De korte veldtocht der Engelschen moet hebben aangetoond, dat de landelijke bevolking in de noordwestelijke Kaapkolonie voortdurend sterk anti-Engelsch blijft en meer geneigd was de mannen van F» r rei ra te helpen dan de dezen vervolgende Engelschen. De Bóeren-vijanden moeten er toch nog wat uitslaan. Zij hebben de Boeren niet kunnen beschuldigen van medeplichtigheid aan Ferreira's inval, maar nu wordt er nog langs een omweg gewaarschuwd tegen die vijandige Boeren. Opdat zc geen Grondwet zouden krijgen. beteekenis zijn voorgekomen, om H. M. de Koningin te adviseeren tot toeken ning van eervol ontslag zonder de ge bruikelijke dankbetuiging voor bewezen diensten. Afschaffing van retourhlljetten. Met ingang van den a. s. zomerdienst, 1 Mei 1907 zullen op de Duitsche spoor wegen de retourbiljetten worden afge schaft en de prijs der enkele reisbiljetten gebracht op de helft der oude retours. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat bij j>nze spoorwegmaatschappijen het plan -* dergelijken maatregel te nemen. electri'che schel en na tenige oogen- blikken treedt een eerbiedwaardig geestelijke binnen. Met een vriendelijken hoofdknik groet hij de aanwezigen. Toos wenkt hem even terzijde en nu heeft er tusschen die twee eeu fluistergesprek plaats, dat men haast wel de vóórbiecht van den bewuste loozen lijder kan noemen. Met een ernitig gelaat wendt zich de I riester naar het bed, waarbij inmiddels ook een der doctoren heeft plaats genomen. Als hij ziet, dat 't gesprek tusschen de dame en den zielzorger geëindigd is, staat hij op en ïoept op ziju beurt Toos even te» zijde. Heel zacht zegt hij „Mevrouw, u ziet hoe het roet uw man gesteld is. 't I9 mijn plicht, u mede te deelcu dat hij nog slechts een uur leven kan. Toos kan zich haast niet meer beheerschen. Zij is op 't punt van in hevig suikkeu uit te barsten. „Ik bid u, houd u kalm. Wenscht ge nog de laatste wilsbeschikkingen van uw man te vernemen, dan is het za«k, dat ge u beheerscht, anders loopt het eerder met hem af. Hij zal zoo tot zijn volle bewustzijn komen. Welnu, maak van die. korte oogen- blikken gebruik, om hem met God eu de menschen te doen afrekenen." Toos dankt den dokter met een stillen hoofdknik. Als zij nu weer aan 't bed komt komt, heeft Tom z'n oogen geopend. Eerst heeft zijn blik iets wezenloos, al spoedig echter tot het volle bewustzijn toestand. Daar bemerkt hij /,'n een diep-bedroefde trek zijn pijnlijk-verwrongen gelaat, korten hoofdknik roept hij haar tot zich. Toos buigt zich over hem heen en fluisterend komt het over zijn lippen „Een priester vergeef me, lieve vrouw waar van vrouw komt Met en op een Miüister eu Inspecteur. Wij lezen in de Nieuwe Crt Omtrent de redenen, die geleid heb ben tot het achterwege laten van de koninklijke dankbetuiging bij het eervol ontslag van generaal Smeding, vernemen wij het volgende De inspecteur heeft, zoodra hij zijn aanvraag om ontslag aan H M. de Ko ningin had ingezonden, een schrijven aan de regimenis- en korpscommandanten van zijn wapen gericht, waarin hij hun verzocht, aan de onder hun bevelen staan de officieren het feit zijner ontslagaan vraag mede te deelen. Aan de genoemde hoofdofficieren persoonlijk (dus niet voor mededeeling aan de officieren bestemd en ook niet als zoodanig gebruikt) werd in dat schrijven tevens de reden der ontslagaanvraag bekend gemaakt. Den minister van Oorlog moet, naar ons werd bericht, dit feit als een iodis- ciplinaire handeling van genoegzame zijn de kinderen Toos geeft aan den geestelijke een teeken en terwijl allen zich verwijderen Toos om haar kinderen te halen blijft de stervende man alleen achter met den bemiddelaar tusschen hem en God. Als Tooi 11a een kwartier weer Liuuen- treedl met Fdtsje aan de hand en de kleine Marie op den arm, verschijnt er op 't gelaat van den bcrouwvollen, met zijn God ver zoenden man een droevige», doch zalig— tevreden trek. Fritsje, die zijn pa bijna niet kent, komt eindelijk tot de ontdekking, dat die verbonden, bleeke mau zijn paatje is. De kleine vent roep', luide.„Paatje, paatje en begint hevig te schreien, als hij zijn moe heftig hoort snik keu Toos laat de kinderen hun stervenden vader een laatsten afscheidskus geven. Tom, die helaas zijn armen niet gebruiken kan, knikt ze met tranen in de oogen nog een laatst vaarwel toe, waarna de zuster ze weer wegleidt, om man en vrouw gelegenheid te geveD, onge stoord de laatste oogenblikken met elkaar door te brengen. Tom wenkt z'n vrouw, dicht bij hem te komen Met een stem, die al zachter en krachteloozer wordt, fluistert hij: „Verg'ffenis, m'n lieveling Wat heb ik je toch een veidriet aangedaan O, ik beu zoo schuldig tegenover jou en m'n kindereu. Ve geef je alles, m'n Toos, m'n arme vrouw Door haar tranen heen ziet deze hem liefdevol aan een snikkend ja en eeu innige kus is 't antwoord op deze angst-vraag. „Na kan ik gerust sterv?ii. 't Is beter zoo m'11 kind ik had toch niet beter geworden. Vraag ook om mauia en verdere familieom vergevirg en omhels onze lievelingen nog eens voor mij. Vaar een snik en Tom van der Schakel is niet meer. (Wordt vervolgd) Hofwereld. wederom Z. H. Prins Hendrik is op het Loo teruggekeerd. Naar de Tel. verneemt, worden binnen eenigen tijd op het Loo verwacht de groothertog en groothertogin van Saksen- Weimar en de prins en prinses van Schwarzburg-Rudolstadt. Celebes. Op 1 5 dezer overvielen de marechaus sees van Christoffel de schuilplaats van La Sinrang in Sawietto. Daarbij werden 41 vijanden gedood 20 beaumont-ge- weren en veel andere buit vielen in onze handen. Begrafenis van den Itullaanschen gezant. De lijkdienst in de bidkapel van het R. K. Ziekenhuis in Den Haag voor den Italiaanschen gezant hij ons Hof, werd heden verricht in tegenwoordigheid eener aanzienlijke schare, die ontvangen werd door den grootmeester, baron Sirtema Grovestins, familielid der echtgenoote van den overledene. De plechtigheid in de rouwkapel werd bijgewoond door de vertegenwoordigers der Koninklijke Familie, den Minister van Buitenl. Zaken, het Corps Diplomatique en onze Ministers. Onder de vele bloemstukken op de lijkbaar was er een van Minister Tittoni en ,van den burgemeester van Foggia, de geboortestad van Tugini. De mis werd opgedragen door rector Zwart, waarbij een zusterkoor het requiem zong. Na afloop weid het lijk in den rouw- wagen geplaatstde slippen werden ge houden door Minister Van Tets en de gezanten van Portugal, Engeland en Bel gië, voorafgegaan en gesloten door de troepen van het garnizoen, welks muziek korpsen treurmarschen langs den langen weg uitvoerden. Langzaam schreed de stoet, gevolgd door 36 rijtuigen, naar het Katholieke kerkhof, waar 't in een der Arcade-kel ders werd bijgezet. Hier bedankte de Italiaansche zaak gelastigde, graaf Delia Torre, de verte genwoordigers der Koninklijke en Groot hertogelijke Familie, zoomede de Nederl. Regeering voor de betoonde deelneming. Een Nederlandse!) Kardinaal. De Italiaansche correspondent van de N. R. Ct. schrijft uit Rome In kringen, die tot de Curie in nauwe betrekking staan, heeft het bezoek van mgr. van de Wetering, den aartsbisschop van Utrecht, dezer dagen hier te Rome gebracht zeer de aandacht getrokken. In October van het vorig jaar maakte hij het gebruikelijk bezoek ad limina, dat om de vier jaar plaats vindt. Men acht het in genoemde kringen verre van onwaarschijnlijk, dat de aartsbisschop naar Rome geroepen zou zijn door den Paus, die dan >in petto» zou hebben de verheffing van den Utrechtschen aarts bisschop tegelijk met den aartsbisschop van Mechelen Mgr. Mercier, tot de waar digheid van kardinaal, hetzij in het aan staand consistorium van December, of, wat zich beter hooren laat, bij de vol gende kardinalenbenoeming in April. Het is niet ondienstig even hierbij aan te teekenen, dat sedert het begin van de XVIde eeuw (Willem van Enkevoort)

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1