Nummer 98 Zaterdag 8 December L906. 29„ Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■waarin opgenomen DE NOORDBRABANTSCHE POST. Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. Kr Uitvoeringen. De Ha pe Zions. U 1 Tg k ver: W A AL WIJK. Telefoonnummer 38. i t i i De Echo van het Zuiden, en Langslraaiscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ■asr LOONOPZAND. Concert te geven door de Liedertafel »Echo der Duinen* op Maandag 10 December in de zaal der vereeniging-. Aanvang 's avonds 67a uur. WAALWIJK, 7 Dec. 1906. R. K. vereeniging van Kantoor— en Handelsbedienden In de gisterenavond op de zaal Musis Sacrum ten half negen uur gehouden vergadering van de R.K. Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden is be sloten pogingen aan te wenden om te geraken tot oprichting van een cursus in moderne talen. Zij die hieraan wen- schen deel te nemen ook donateurs of zoons van donateurs kunnen aan de cursus deelnemen worden verzocht aan een der secretarissen de hcercn De jong en Jac. Pijnenburg op te geven in welke taal zij den cursus wenschen te volgen en hoe of zij daar les in wenschen te ontvangen. Bijvoorbeeld of zij de taal nog in zijn geheel moeten gaan leeren of wel of zij les wenschen te ontvangen in handelscorrespondentie of dat zij conversatielessen wenschen te er langen. Zij die zich voor een of ander vak opgeven verbinden zich hierdoor nog niet. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben afgehandeld en nadat de ZEerw. heer pastoor, adviseur der ver eeniging nog een opv\ ekkend woord had gesproken, werd de vergadering gesloten. St. Nicolaas- avond. St. Nicolaas-avond was in weerwil van het slechte weder, toch nog druk in onze stratenjammer dat het weder niet wat meewerkte, daar er op zoo'n avond heel wat wordt aangekocht vooral van buiten. De winkels maakten naar wij met ge noegen vernemen goede zaken, hoewel het tbuiten-koopener niet minder op wordt. Daar schijnt alles beter mooier en goedkooper te zijn. In de café's was het vroolijk en druk, maar nergens werd de goede orde ver stoord. Voetbalsport. Het tweede elftal van »W. V« gaat Zondag een match spelen tegen »Satur- nus» te 's-Bosch. Baldadigheid. Indertijd werd er in den raad erop gewezen, dat onbewoonde woningen zoo ter dege te lijden hebben van de zucht tot baldadigheid der jeugd en tot dief stal van anderen, ook werd toen politie toezicht gevraagd. Dat een en ander juiste opmerkingen waren, kan men thans weer zien in de le Zeine, waar eene onbewoonbaar verklaarde woning het terdege moet ont gelden, overal worden stukken afgebro ken, vooral de houten gedeelten. De maréchaussee stelt een naarstig onderzoek in. Vechtparty. Woensdagavond ontstond aan de ha ven eene vechtpartij tusschen twee aldaar werkende personen. De woordentwist om eene kleinigheid begonnen, ging zoover dat zekere U, zijn tegenstander met een flesch te lijf ging en hem aan hoofd en hand een paar flinke kwetsuren toebracht. Naar men ons mededeelt is de zaak in handen der politie. DRUNEN. Dinsdag 4 December was voor de kinderen der R. KBijzondere school een vreugdedag, die bij velen nog lang in dankbare herinnering zal blijven. Des middags gingen de kleinen, vol vreugde en blijde verwachting naar de zaal der meisjes congregatie, waar de feestelijkheden zouden plaats hebben, die door de Z. E. floeren Geestelijken, den Edelachtbaren Heer Bur gemeester en tal vau genuodigden, waarvan velen uit naburige gemeenten, werden hij - gewoend. Na eene treffende inleiding had de prijs- uitdeeling plaats voor de verschillende klassen waartusscheD tal van toepasselijke liedjes en keurige voordrachten, o: berispelijk werden uitgevoerd. Onder deze muntte" vooral uit Welkom in ons midden. De Engel der bloemen en de DorpsschoolDoch het glanspunt van den avond was Philomena, drama in drie bedrijven. Eenig schoon waren costumes en tooneel-decoratiesen alle toehoorders wer den door de naiuurfljke en juiste vertolking van het verheven en boeiende onderwerp zoo onwillekeurig gelrokken, en hun geest ge voerd tot het werkelijke, dat tranen van aandoening vloeiden uit veler oogén. Komt ren woord van hulde toe aan de verschil lende actricen, die allen zonder uitzondering zich opperbest van hare taak gekweten hebben, aan Je. Jongejuffrouwen Loeft' voorzeker behoort het leeuwenaandeel. Het daarop volgend tableauvivint was zoo prachtig en schitterend dat aller verwach ting, hoe hoog ook ge spannen, verre over troffen werd. Het d.iurbij gezongen h Stijg opwaarts was een engelenzang gelijk. Bij al dit schoone nog gevoegd do medewerking van de fanfare der jongelingen-congregatie, dan mag men hesluiten dat het feest overheerlijk is geweest en men heeft kannen genieten zooals dat maar zelden voorkomt. Door den Z. E Heer Deken werd dan cok welverdiende hulde en dank gebracht aan allen die hadden bijgedragen tot het welslagen van dit feest. Dank aan de edrle weldoeners en weldoensters, die door milde giften en bijdragen de Eerw. Zusters in de gelegenheid hadden gesteld, zooveel schoons en goeds lot stand te brengen.'Niet minder toch dan 541 verschillende nieuwe klecdiug stukken werdeu heden aan de kiüdereu der minvermogenden uitgedeeld. Dank vooral aan de Eerw. Overste en de Eerw. Zusters, wier onbegrensde liefde geme moeiten of opofferingen ontziet, waar het geldt: Verhiffmg van den Godsdienst, aan kweeking van deugd en bev rdering van het geestelijk heil van Drunens j-u;d Het kan niet anders of alle weldenkende, parochianen zullen snaren van dankbaarheid in hunne erkentelijke harten voelen trillen terwijl het sanachouwen van zoovele goede en edele voorbeelden hen ten pukkel zal strekken, de belangen van het. R. K. Bijzonder onderwijs in onze gemeente naar vermogen te bevorderen. BAARDWIJK. Kerstcantate Door het zangkoor alhier zal in vereeniging met de liedertafel de prachtige Kerstcantate van van Nuenen uitgevoerd worden op 2de Kerstdag. Die wchoone compositie uitgevoerd door zoo'n koor zal zeker belangstelling overwaard zijn. Ongeval Een fietser uit een naburige gemeente kwam in snelle vaart aanrijden en doordat hij geen draai maakte voor den wissel van den tram, smakte hij ou den grond, waardoor het rijwiel nog al ernstig werd beschadigd en hij, wonder genoeg zonder merkelijk letsel vrijkwam. VLIJMEN. De uitvoering verleden Dins dag door de Vereeniging „De Verrassing/' gegeven heeft wederom bewezen, dat dit geselschap goede krachten op het tooneel brengt. Al de op het programma vermelde stukken werden vlot en flink gespeeld, zeer ten genoege van hetovertalrijke publiek, dat de saai vulde en zich den tijd tusschen de bedrijven kon vermeien in de fraaie mu ziek van onze harmonie, 'i Avonds te voren had het bovengenoemde geselschap eene uitvoering gegeven voor de meisjes zoodat de Verrassing èi\ het vrouwelijk èn het mannelijk gedeelte van Vlijmen aan zich heeft verplicht. a. s. Donderdag en Vrijdag zal dc uit de harmonie „Concordia" gevormde, too- neelvereeniging ook we»r een- laten zien, wat zij kan. Wij zijn ook van dit gezelschip steeds wat goeds gewoon, zoo dat het vermoeden, dat die avonden de. s.tal bij den heer H Daelmans goed gevuld zal wezen, hier met .tlle'recht mag worden uitgesproken. RAAMSDONK (Dorp) Door de „Land bouw verem-ging Raarasdonk (Dorp)" is bij de Staten der Provincie. Noord-Brabant een verzoekschrift ingediend om de door Gede puteerde Staten voorgestelde heffing van weggeld niet aan t< nemen, 't Is voor de landbouwers van Noord-Brabant naar onze bescheiden meening te wenschen dat vele vereeuigingen in deze het vooibteld van de lste afd. 's Hertogenbosch der N-Br. Mij. van Landbouw en van bovengenoemde land bouw «ercerngiiig zullen volgen, maar dan ook met bekwamen spoed hunne requesten zollen indienen aangezien immers reeds den 18d« n December a. s. h t bedoelde belusting- ontwerp hij de Staten in behandeling zal komen naar wij van vertrouwbare zijde ver nomen hebben. Dat de los- en laadplaats alhier aan een bestaande behoefte voldoet, bewijzen ons de wagons, die hier dagelijks met goederen ^rriveeren. Ook klaagt men steen en been over het lange wachten aan den overweg voor het rangeeren van een trein en het zou voorzeker nuttig zijn, als ook aan de West zijde van het terrein een wissel werd aan gebracht, wat het rangeeren der treinen richting 's Bosch-Lage Zwaluwe ten zeerste zou bespoedigen. Het meedddmemen van zware wagons naar en terugzenden van Geer truidenberg zou aldus niet meer uoodig zijn. Deze week werd in het café van den heer P. B. Broere liet huis met bakkerij van den heer C. van Disseldorp ingezet door de heeren H. Suijers en J. de Jong voor f 1025 De lang verbeide brievenbus hebben onze geachte Bergenbeuoners dezer dagen als St. Nicoluas-surprisc van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie ontvan gen. Zij is geplaatst bij de woning van den heer Joscb. Schoenmakers en ziet met ver langen drukwerken, minnebrieven etc. tege moet. Door den heer Bloemen, rijksveearts te Oosterhout. is eene koe afgekeurd van den heer Fr. Verschuren alhier, omdat 't uiër door ,,'t vuur" was aangetast. RAAMSDONKSVEER Gisteren ontstond in het pakhuis der Stoomb otreederij van M. Verschure Zoon alhier, brand. Voor deze echter een te grootep omvang had be reikt werd hij door het personeel ontdekt en gebluacht. Indien uien daarin niet ge slaagd was zou de ramp niet te overzien zijn geweest daar op de terreinen, grenzende aan het genoemde pakhuis, honderden vaten gevuld met petroleum en vet, opgtslagen zijn. GEERTRUIDENBERG. De marechaus sees van Raamsdonkveer stellen een onder zoek in inzake knoeierijen, die gepleegd ziju ten nadeele van 'Je suikerfabriek Statendam. Het betreft het halen van pulp op naam van anderen en het achterhoudeu van het daarvan verschuldigde bedrag, terwijl ook valschè haudteekeniugen in het spel zijn. Het feit lekte uit bij de rekening van den hoofdagent, die ongeveer f 500 te kort kwam en van de zaak kennis gaf. B Cl. Dinsdagavond ten 67* uur had in het Gert-forun-erde kerkgebouw te Sprang eene feestuitvuerii.g plaats van de Chi. Zangvpr- eeniging „De. Harpe Zions", ter gelegenheid van het l27jj»rig directeurschap van den heer Aug. C van der Heijden van Waalwijk. Ret ds voor het uur van aanvang was het kerkgebouw geheel gevuld met belangstel lenden van Sprang, Vrijh.-Csppel, Kaats heuvel, Waalwijk enz., zoodat velen zich nog met een staanplaatsje tevreden moesten stellen; doch de opgekomenen wilden door huune tegenwoordigheid hulde brengen aan deu feestvierenden directeur en vereeniging. Met psalm 183, Vers I, koraal werd een begin gemaakt vin het programma, dat evenals Feestgroet, koor van A. Scheltema, Verlangen, driestemmig koor van Gerhard eu Klokkentonen, idem van C. Augé zeer goed werd uitgevoerd. Minder gelukkig w.is de inzet van no 4 van 't programma. Het Lam Gols van J. C. Weber. Het tweede couplet werd geheel misgevat, doch de di recteur sloeg af en liet opnieuw beginnen, waarna het evenals de vorige nos. flink werd afgezongen. Het dubbel kwartet Via Ctusis, Via Lu- cis van H. Zweisig verdient bijzondere ver. melding. Vooral de. uitspraak viel te roemen. L)c overige nummers voor de pauze wer den uitstekend ten gehoore gebracht. Na de pauze, nadat Kerstnacht, Uniason met slotkoor, woorden en muziek van den uiricteur was gezongen beklom de hee Dalraaijer, president der vereeniging hei podium en sprak ongeve:r als volgt Mijnheer de Directeur Aangenaam is het mij, u namens de christe lijke zaugvereenigiug «Ds Harpe Zions" wier tolk ik ben, u hartelijk dank te betuigen voor het ouderwijs dat wij gedurende twaalf en ecu half jaar van u hebben ontvangen. U werd het voorrecht gegeven da jongelingen eu jouge- dochters van Spraug onderwijs te geren in de edelste gave, de kennis van muziek, wat da Godmeusch als het verrukkelijkste, hot schoon ste aan den menscb heeft geschonken, moge het u gegeven zijd oog vele jaren te arbeiden aan de veredeling der muziek, aan de beschaving der jongelieden tot heil on glorie van liem wien toch alle eer toekomt. Veel zijn wij aan u verschuldigd. Immers Gij kende haar niet alleen in dag-rn van vooispoed maar ook in dagen, dat niet alles voor de wind ging en door uwe liei.le voor haar, door uwe opofte. riugeu, daaraan alleen is het te danken dat de llarpe Zions thans tot dezsu bloei is geko men. Als bewijs dat de leden uw hoogachten eu u dankbaar zijn voor hetgeeu gij hebt gedaan bieden zij u dit huldeblijk aan en om hun liefde jegens u nog meer te uiten zingen zij u thans een feestlied toe. Ik heb gezegd. Aanstonds zette dc lingers en zangeres sen het feestlied in dat zeer goed werd ge zongen. 't Was een eenvoudig pakkend toepasselijk liedje. Na afloop brak er een spontaan handgeklap en hoerageroep los, waaraan schier geen einde scheen te komen, waut niet alleen de zangers, maar ook het talrijk opgekomen publiek wenschteden heer Aug. v. d Heijden eene ovatie te brengen. De heer van der Heijden alsnu het po dium beklimmend sprak ongeveer als volgt Mijnheer de VoorzitterLeden der llarpe ZionsGeachte toehoorders Welk een voorrecht zou het zijn, op dit oogsnblik voldoends over woorden te kuuneu beschikken, <>m de schoone, met zoovselgloed en overtnigii g uitgesproken rede van den heer Dalmaijer, behoorlijk te beantwoorden Wat een vreugde eu voldoening zou het mij schenken, thans uiting te kannen geven aan de vele gevoelens van dankbaarheid, dio mijn binnenste als bestormen, na het aunhooren van zulk een oprecht genieenden gelukwensch, de aanbieding van zoo'n schitterend cadeau, het my toezingen van zulk oen welluidend gele genheidslied. Ik erken mij hiertoe ten eeneu- male onbekwaam, en tooh geloof ik, dat ik aan uw aller verwachting volstrekt niet boant- woorden zou wanneer ik zooveel hulde slechts met een hoofdbuiging en een stillen handdruk aanvaardde. Daarom wil ik op mijne beurt een zwakke pogiug wagen, trachten eenige woorden in het midden te brengen, en ik meen dit niet beter te kunnen doen, dan door zelf ook eens een terugblik te werpen op het door mij afgelegde 12>/, jarig tijdperk, en u de geschiedenis der Llarpe Zions onder mijn bestour, in enkele trekken te schetsen. Up de baau die ik daarbij dena te volgen, mijnheer de V< orzitter, zal ik dan de hoofdzaken uit uwe rede als van zelf wel ontmoeten eu nader kunnen bespreken. Ter zake dus. Toen mijn kuhdige voorganger, de heer Jacobus Pallas van Waalwijk, tot mijn vreug de cok hier thans tegenwoordig, door veran dering van werkkring den maatstok moest neerifggau, en hij mij voorstelde dien in zijne plaats op te nemen, was ik aanstonds daai toe bereid, hoe sterk mij dit ook door velen ont raden werd. Door welke overwegingen toch, sprak ik tot mij zelveu, zoo van maatschappelijken of godsdienstigen aard, zou ik mij laten weer houden Noemt men de toonkunst in de maatschappij dan ten onrechte de baanbreekster der beschaving? En is zij niet of althans diende zij niet te zijn, de stichteres, de heil- bodin van vrede eu vriendschap tusschen de raenscheu En wat heeft de toonkunst, schoon een der heerlijkste gaven door den Algoede aan zijn schepsel geschouken, feitelijk met de dogmatiek van eenigen Godsdienst uit te staan? In de grijze oudheid toen de theorie der muziek oog in windselen verscholen lag, en het Christendom nog tal van eeuwen op zich zou laten wachten, klonken hare lofliede ren reeds, zoowel bij de offerfeesten van heideusche als van israëlietische priesters vuurden bare tonen den krygsman aan in deu strijd voor de vrijheid des vaderlaude, of het behoud zijner haardsteden begeleidden hare klaagzangen het stoffelijk overschot van een held of een dierbaren overledene op deu tocht nnar zijne laatste rustplaats, 'i Is waar het christendom gaf de muziek eene hoogere wij ding, deed haar een ongekende, majestueus* vlucht nemen, verbond haar op de innigste wijze met den dienst des Allerhoogsten, zoo zeer zelfs, dat eenige eeuwen later de H- Cecilia door alle beschaafde volkeren als pa- trouesse der toonkunst erkend zou worden, doch geen enkele godsdienst heeft bet gewaagd de muziek haar uitsluitend eigendom te noe men, haar tot domeingoed te verklaren En heden vraagt men aan den kunstenaar niet zoo zeer naar zijne belydeniB, dan wel, of zijne scheppingen beantwoorden aan de eiscbon van schoonheid en waarheid. En met gelijken eer bied en aandacht trekken de scharen op om te gaau luisteren naar de werken van Protes- tantsche meesters, als Bach en Handel, als naar de Katholieke meesters Palestrina, Mozart, Haydn, of de Israëlieten Meijerbeer, Mendelssohn enz. Doch laut ik U mot de behandeling van dit onderwerp, hoe aantrek kelijk ook, dat alleen een boelen avoDd in beslag zou kunnen nemen, uiet te lang bezig houden, of Uwe aandacht van de hoofdzaak afleiden. Geleid dan door zulke beschouwingen, die wel niemand uwer kleiugeestig of bekrompen noemen zal, to g ik met j.ugdigen moed en opgewekteu ijver naar Sprang om myn nieu we betrekking te aanvaarden, en hoewel ik, wat mijn persoon betreft, ook buiten de Ver eeniging allerwegen achting en vriendschap mocht ontmoeten ik erken dit met lof en daukbaarheid zoo moest ik toch weldra ondervinden, dat de Harpe Zions" zelve in het geniep zoo hard mogelijk werd tegenge werkt En door wie wel het allermeest Och, het was weder de oude geschiedenis 1 Het allermeest door diegeuen, welke nog niet eens met beide voeten staan in het voorportaal, dat toegang verleent tot den tempel <ler toonkunst die van het groote wetboek der muziek zelfs artikel I nog niet voldoende kennen of begrij pen en wanneer dan diegenen, gelijk aan «koning éénoog" in het rijk der blinden, of aan «veldheer kreupel" in het leger der lam men hun oordeel, of beter gezegd, hun veroor deeling over de Harpe Zions hadden uitge sproken, was aanstonds een groep van blinde volgelingen bereid, hun dissonanten in dat koor te mengen, zoodat over de Vereeniging reeds de staf gebroken was, nog vóór zij oader mijne leiding iets had kunnen presteereu. Beminnaar vau den vrede, schoon den stryd op muzikaal gebied niet vreezende, daarbij ook gedachtig aan het spreekwoord, dat de vrucht to.h noch niet zoo heel slecht moezt zijn, waaraan de wespen zoo gaarne knaagden, toog ik vertrouwvol aan den arbeid, eu dank zij uwe trouwe opkomst, vlijt, ambitie en volgzaamheid, geachte leden gelukte het ous, op deu grondslag, gelogd door uwen kundigeu vorigen directeur, ook éénmaal mijn leer meester, een net, bescheiden gebouwtje op te trekksn. Waar wij reeds kort daarna bij de u bakende gemeentelijke feesten in het open baar moesten optreden, konden wij bet oordeel over het door ons gepresteerde gerust aan het publiek overlaten. Later, wij mogen het getui gen zonder zelfverheffing, gnveu wij nog menige druk bezochte en voor daze streek goed geslaagde kerkelijke uitvoering. Dat op deze uitvoeringen geregeld diegenen ontbraken, over wie ik zooeven sprak, spreekt haast als vanzelf. Zij immers bedeeld met de gave der profetie, spelden reeds vooruit, dat de uit voering toch niets oin het lijf had dit denk beeld wisten zij ook in de herseukaB hunner volgelingen te filtreeren, en zou het dan geen dwaasheid zijn. daaraan nog tijd en geld te verspillen De Harpe Zions echter trok zich van deze miskenning uiet veel aan, zoo min als van het feit, dat ook enkele uitvoeringen slecht, zeer slecht zelfs bezocht werdeu. Zij troostte zich met de gedachte, dat vele zoo ver boven haar staande vereenigiugen of kun stenaars vaak in een gelijk lot hadden moeten deelen. Is het uoodig u nog in herinnering t« brengen, hoe b. v. in de hoofdstad des ltijks I i t

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 1