Nummer 100 Zondag 16 December 1906 29e Jaargang Tweede Blad. ra LANDBOUW. Reclame. BUITENLAND^""" Frankrijk. Duitschland. Den Bosch en Waalwijk. Onder bovenstaanden titel vinden we in »De Huidenveiling4 van 15 Nov. j.l. het volgende interessante artikel: Kort na de Septemberveiling, waar tot dusverre onbekende prijzen betaald werden, schreven wij, dat de priizen niet hooger zouden gaan, en dat zelfs bij een daling nog voldoende reden bestond, om tevreden te kunnen zijn. Iedere lezer kon gemakkelijk be grijpen, dat deze woorden direct na een groote rijzing gebezigd waren, en alleen 't volgende ten doel hadden Eerstens, om onze persoonlijke opi nie kenbaar te maken, dat ons ver trouwen in de bestendigheid der over matig dure prijzen zeer gering was. Tweedens, om onze leveranciers lot de onvermijdelijke daling voor te be reiden. Dit doel werd trouwens ook bereikt. Zelfs, op de, daags na de veiling, plaats gebonden Bestuursvergadering, deelde schrijver dezes mede, dat wij met de prijsvorming der huiden tot 't hoogst mogelijke toppunt gekomen waren, en wij ons nu op een teruggang moesten voorbereiden. Hiermede is echter nog niet ge zegd, waarom de prijzen dalende moeten zijn. In 't dagelijksch leven hoort men zoo dikwijls, dat na een actie, een reactie intreedt. Dit is een voldon gen feitonze plicht is 't echter, de oorzaak daarvan te zoeken. Hier al de faktoren op te geven, die wij zoo voe len, dat oorzaak kunnen zijn van 't dalen der prijzen, is onmogelijk. Dit zou alleen in een zeer uitvoerige lezing verhandeld kunnen worden. Wij willen echter twee factoren, die ons inziens de hoofdoor zaak van dezen teruggang zijn, hier in 't kort bespreken. 1. Het is den looiers niet gelukt ge lijken tred te houden met den verkoops prijs van 't leder en den inkoops prijs van de ruwe huid. De looiers verkoopen echter hun fabrikaat 10 a 15 cents, mogelijk ook 20 ets. per pond duurder. Indien men nu aanneemt, dat een huid, waarvan zoolleder gemaakt wordt, hoogstens 50°/0 leer van 't versch ge wicht opbrengt, en de opslag voor de versche huid 12 ets. per pond was, zoo komt men tot de volgende bere kening 100 p. versch k 12 ets. 12 gld. opslag. 50» >20 10 dus verlies voor den looier 2 gld. p. huid Men kan met zekerheid zeggen, dat de opslag voor 't leder 20 ets. per pond was, terwijl 't toch een feit is, dat de veilingshuiden van 22 tot 34 ets..geste gen zijn. Men kan nu nagaan, dat de looiers deze buitensporig hooge prijzen niet meer betalen kunnen, zonder hun ondergang tegemoet te gaan. 2. De internationale geldmarkt speelt bij de prijsligging van zoo een beduidend artikel aU de ruwe huid een groote rol. 't Kan niemand onverschillig zijn, of 't Bankdisconto 4 of 6 is. Voor 10 maanden was er nog geld in over vloed. Daar nu de ruwe waar 30 in waarde gestegen is, zoo had de looier te zorgen, dat hij even zooveel bedrijfs kapitaal meer disponibel had, en juist bij deze vergrooting van 't bedrijfskapitaal, ligt 't zwaartepunt van den gespannen toestand der looierij in 't algemeen. Met cijfers is dit 't duidelijkst te zien. Een ruwe huid, die in de looierij komt, heeft bij een modern bedrijf ongeveer 40 weken noodig om als zoolleder in goede kwaliteit op de markt te komen. Nu stelt zich de volgende berekening Opslag der huid (doorsnêe) 8 cents per pond 65 X 8 5-20 gld. of 520 gld. voor 100 huiden, per week, maal 40 f 20800. Dus moet voor een looierij, die 100 huiden per week verwerkt, ongeveer 20.000 gld. meer kapitaal noodig zijn dan voorheen. Voor de meeste looiers was dit mo gelijk, maar indien de huid nu nèg duur der worden zou, zoo zou dan natuurlijk weer een nieuw kapitaal aangeschaft moeten worden. In de meeste gevallen kan dit echter alleen geschieden met behulp van de geldmarkt, dat wil zeggen van den bankier, en dan is 't wel van belang, of de geldrente 4 of 6 °/0 bedraagt. Daar bij komt nog 't volgende Zoodra de geldrente rijst, is 't geld schaarsch, en dan kan de bankier met den besten wil den handel of de industrie, niet altijd 't meer kapitaal ter vervoeging stellen. Wat gebeurt er nu Het fabrikaat wordt beperkt, en 't gevolg daarvan is minder navraag voor 't ruw artikelen daar 't aanbod om dezen tijd van 't jaar overal groot is, zoo ont staat er een prijsvermindering der huid. Zal de teruggang nu beduidend zijn Deze is de vraag, die gesteld wordt. Naar onze opinie is de daling niet zoo groot als de rijzing, maar wij kun nen weer op de Juli-Augustusprijzen komen en dan vindt 1° de looier zijn rekening en 2° heeft hij dan zoo geen groot bedrijfskapitaal meer noodig. Dit zijn, naar onze meening de twee hoofdfactoren, die in rekening komen, en die bij prijsvorming een hootdrol spelen. E. K(AMP). Menigren lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening dat hier kortbij ern geneesmiddel daarvoor bestaat, dat met sue ces aangewend wordt. Mej. Oldemenger, wonende Muiitelwal L 357 te 's-Hertogenbosch, meldt ons het vol gende Sedert verschillende jaren heb ik ge. leden aan hevige pijn in de rechterdij en een benauwd, gedrukt gevoel in de maagstreek Ik had veel last met de urine elk oogen- blik moest ik lueraan toegeven en dan kwa men er kleino hoeveelheden. Bij het min- s.e w it ik deed, moert ik verschrikki lijk transpireeren ik was geheel lusteloos en :.l ijd afgemat, schem het me toe alsof mijn b enen hun dienst weigeren. De, geneesheer ze.ide mij dat het een nierziekte was, doch alle go-de zorgen bleven zonder resultaat. Ik werd wanhopig en was bang dat ik mijn heele 1 ven zoo verder zou moeten suk kelen. Toen Fosters Rugpijn Nieren Pillen als zulk ern uitstekend middel tegen mijn soort zirkte aanbevolen werd, liet ik hier ern doosje van komen en wie zal mijn ver wondering en blijdschap begrijpen, teen ik ieeds gedurende de eerste acht dagen mijn pijn totaal kwijt was. Het water is weer gewoon en ik voil mij veel vroolijker en sterker dan voor jaren het geval was. Waar ik kan zal ik de lijdende menschen trachten in te lichten om ben van hun ellende te verlussen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Ee.n kort woord gericht aan vrouwen, V< - len onder U schijnen voortdurend ongesteld misschien lijdt gij aan hevige pijn in den rug aan een kwaal die gelijkt op afmatting, aan migraine of overspanning der zenuwen Wees niet zoo vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten waaraan vrouvren lijden Een groot aantal de:er ingebeelde vrou wenziekten* zijn niets anders dan aandoe- niugeu;der nieren. Verliest niet don moed eu denkt niet langer meer aan een iuge- beelde kwaal, het zijn misschieu L'w nieren welke in liet spel zijn. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. Oldemenger gehad heeft Wij waarschu wen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10voor zes doozen. Uitnoodiging aan de Landbouwers. Men kan heel wat beredeneeren op land bouwkundig gebied, maar als de conciliairs niet gestaafd worden door de practijk, heb ben ze niet veel waarde. Dat zal wel wei nig tegenspraak vinden. Van daar, dat de landbouwers me moeten helpen, om door practische proeven de theorie te verbeteren of te bevestigen En daarom doe ik bij de ze een uitnoodiging. Een uitnoodiging dus aan alle landbouwers, die met ernst en met wetenschappelijk- n zin hun vak beoefenen, aan hen dus, die eenigszins vooruitstrevend rijn en niet bij voorkeur aan den ouden fleur en slenter doen en het pad van groot vader bewandelen. Het betreft overigens ren vrij eenvoudige zaak, eenvoudig tenminate, wat de te nemen proef aangaat. Iedere landbouwer kan zo nemeu. Zooals de m:este lezers van dit blad zul- ieii weten, is het bij de suiaerbietenverbou- wers een vsste gewoonte, om het chilisalpe ter, dat zij besterad hebben, voor hun bie- ten, niet in éénmaal te geveD, maar het in tweemaal uit te zaaien; ia den laatsten tijd zijn er zelfs heel wat bier«nboeren, die hun chili in drie maal zaaien. Als een bekend voorbeeld vsn dit in twee of die porties verdeelen van het chilisalpeter, kan ook die nen voor het in twee of driemaal zaaien van chilisalpeter op granen (vóór eu na den winter.) Daar staat tegenover, dat op veengrond de haver b.v. beter een chilibemesting in eens ontvangt. Een bekend feit is bat ech ter weer, dat op lichtere gronden (zand en lichte zavel) ten bemesting in eens, niet zulke goede resultateu geeft, dan wanneer het chilisalpeter over twee of drie malen verdeeld wordt Eu dat dit op lichtere gron den, wier vasthoudingskracht voor water en voedingsstoffen zoo gering is, is gemakkelijk te begrijpen. Zoowel dus uit aanwijzigingen der prac- tijk, als op theoretische gronden is er reden te vermoeden, dat op vele gewassen, zooals mangelbietfD, suikerbieten, koolrapen, gra nen, enz. op sommige gronden het chilisal peter beter iu drie malen dan in twee of een keer uitgestrooid wordt, nl. lo. Voor of tijdeus of kort na het saai en of poten noodig voor een onmidde- lijk krachtige ontwikkeling, goed om de op komst van het zaad te bevorderen, goed als middel tegen eenige plantenziekten eu om de planten in den strijd tegen het onkruid «.e o-erwiuning te doen behalen. 2o Ern maand ongeveer later. Dan is het chilisalpeter noodig om stengel en blad vorming te bevorderen en de plant in vol gassen toestand te brengen. N B. Voor de wintergewassen valt deze tweede bemesting n» den winter bij het hervatten van den groei. 3o. Nog eenige weken later. Deze laatste gift is noodig voor bloei-, zaad-, vrucht-, knolvorming enz. Het behoeft verder niet gezegd, dat wan neer we twee of drie maai zaaien, in hel algemeen het salpeter beter tot ziju recht 'zal komen, dan bij het salpetergift iu één maal. De kans daartoe is tenminste grooter. Veronderstelt, dat we een en ander theo retisch beredeneerd hebben, dan is het van betrekkelijk geringe waarde, als de practijk het niet bevestigt. Vandaar, dat ik aan bovengenoemde land bouwers de uitnoodiging doe, eens proeven te nemen over deze kwestie. Het is duide lijk, dat we daarbij in de le plaats hei oog moeten houden op den aard van den bo dem en in de 2e plaats op het gewa». Dit zijn dus twee zsken, die bij den uit-lag al lereerst moeten opgrgeien worden, immers, wat voor suikerbalen w.mr is, geldt daarom nog niet voor haver of aardappelenwat voor den zandbodem goed is, deugt daarom neg uiet voor de klei ofhet veen En oreri- gens is de proef eenvoudig: Strooi uw chilisalpeter eens gedeeltelijk. a. Iu één maal. b. In twee malen. c. Iti drie malen uit. Err d el later eens hier of daar, b.v. iu deze courant uwe be vindingen mede. Nog eens.* De Wouderaardappel. Ter waarschuwing doelen wij nog een en auder mede, dat bekend gewordeu is aan gaande den reuzenaardappel van Urugay,,, de aardappelsoort, welke iu 't begin v#n lit jaar onder d n geleerden naam van Solatium Commerconië met schreeuwerige re clame werd aanbevolen als een uitmuntende, zeer fijne eetaardappel, die bovendien onge hoorde opbrengsten gaf, tot u.eer dan 100. 000 KG. per H A. 't Was waarlijk al te mooi en de verbe teringen, waarvan men gewaagde, waren ver dacht spoedig verkregen. We vonden het dan ook geweuscht onzen lezers aan te raden een afwachtende houding san te ne men. Velen, in ons land en daarhuiten, werden echter verlokt en ook Nederlandsche firma's werkten er toe mee, dat poters wer den aangeschaft tegen hooge prijzen f 3 per kil.» en zelfs f 0.50 per knol werd be taald. In den loop van den zomer vernam men reeds klachten we vermeldden teen, lie* door verschillende personen, o,a. den oe- kenden kweeker G. Veeuhuiien te 8-ppe- raeer en de rijkslandbouwlerraren Maijer Gmelin en Elema, een treffende gelijkenis was geconstateerd tusschen den wonderasrd- appel en den bekenden „Blauwe reus.* Hun oordeel moest echter nog worden opge- schort. Thans zijn «e in de gedegenheid d. ui'.- komsten te laten spreken. De Belgische landbouwkundige, de heer P. de Cal uwe, nam proeven op drie verschillende plaatsen en grondsoorten, op licht land, in natten leemgrond en in goed, tamelijk droog klei achtig land. Op zandgrond oogste hij per II A groote en kleine te zsmen 30.520 Kilo knollen, op leemgrond 15.960 Kilo. In den kleinchtigeu boden had hij slechts 3 stoelen geplant, waarvan hij rooide 3 K.G, grooto en 0.6 KG. kleine, dus 1.2 KG. per stoel. Niels buitengewoons dus, dat zeer duide lijk blijkt uit vergelijking met de opbreng sten van andere aardsppelrariëteilen. De heer De Calawe kreeg op hetzelfde land per K.G.vi:rr President Kruger op 3 stuk ken 30 800, 32 232 en 31.412 K G knol- len, v*n Piofessor Miercker 31.840, van Neul Export 35 630, van Industrie 29.228 K.G. Omtrent de hoog geroemde hoedanigheden ach rij ft de proefnemer:# De zoo op gehemelde reuzen aardappel is niets anders dan een gemeene beestenaardappel, die en kel als voeder voor de varkens en voor het vee kan benuttigd worden. En alles wat, men er over geschreven heeft, om zijn uit muntende hoedanigheden en zijn onvergelijke lijke waarde op te hemelen en uit te ba zuinen, heeft tot niets andera gediend dan om de konpxrs zand in de oogeu te strooien en tegen f3.per K.G j< tegen 1/a gld per knol, aardappels te verkoopen, die mei gewoonlijk voor I J/j k 2 ct le eri. als men ze dvarvoor kan slijten. Inderdaad: Solatium Commeresonië is eenvoudig de reeds sedert lang bekende „blauwe reus,* dien men on der een nieuwen naam in den handel heeft gebracht, met een overvloed van reclame, zooals er tot heden zelden voor aardappels gemaakt werd. Nu, die blauwe reus wordt hier en daar nog bij de landbouwers geteeld voor de vaikens, omdat hij meestal tamelijk veel opbrengt, maar hij is zoo slecht, dat hij zelfs als varken «aardappel op vale plaat sen is los gelaten* In overeenstemming met de door den heer De Caluwe verkregen uitkomsten zijn die van de heeren De Lie, voorz. der Prov Lindbouwcommissie in West Vlaanderen, M. De Keijzer, Belg. landbouwkundige en der. Franschen kweeker Hitier, die zijn poters van den reuceuaardappelman Labe.gerie zelf betrok. Onze lezeis zijn dus nu genoegzaam in gelicht. C. B. Hoe de toestand in Frankrijk is en gaat worden, zullen onze lezers zoo wat gaan begrijpen Nog eens willen we de zaak eens in 't kort duidelijk maken De heer Briand maakte op eigen hand een mengsel van de beide wettendie van 1881 op vereeniging en vergadering en die van 1905 op de scheiding en den eeredienst. Vervolgens ging hij verder en zonder eenige wettelijke bevoegdheid, zonder machtiging van het Parlement ging hij de wet van 1881 »verzachten"Niet tel kens eene verklaring, maar ééne in het jaar, geen door de vergaderden gekozen bureau enz. maar wie waarborgt, dat b.v. een opvolger van Briand dezelfde opvattingen heeft, wie zegt dat zelfs de rechtbanken met deze willekeurige uit legging van den minister rekening zullen houden, dat ze niet zich zullen uitspre ken volgens den tekst der wet Hoe kan de Paus de rechten der Kerk doen rus ten op een persoonlijke meening van een minister, die in de wet geen enke len steun vindt? Men moet de hersenen van een libe raal journalist bezitten om den Paus ten deze iets te verwijten. Van dezen kant beschouwd blijkt de circulaire van den. minister die met een vernisje van liberale welwillendheid was bestreken, niets anders te zijn geweest dan een wanhopige poging om den Paus te misleiden en den strijd te voorkomen. Terwijl de uitzetting van den secretaris der nuntiatuur goed bekeken, precies denzelfden indruk van onmacht maakt, Wel zegt men compromitcerende stukken gevonden te hebben, meer dan 2000 wel en bewijzen dat de bisschoppen voor de toepassing der wet van 1881 waren weer pogingen om tweedracht tusschen paus en bisschoppen te constateeren en de behandeling die Mgr. Montagnine ont ving was als van een groot misdadiger, onder streng toezicht werd hij over de grens gebracht. De Maandag gehouden vergadering van den ministerraad werd geheel en al in beslag genomen door de bespreking van maatregelen tot uitvoering van de wet op de scheiding van Kerk en Staat. Vier voorstellen, ingediend door den minister van Eeredienst, werden aange nomen. Ze liepen over: lo. de inhouding van pensioenen en toelagen onder bepaalde omstandigheden 2o. de onverwijlde liquidatie der goe deren van de publieke instellingen van den katholieken eeredienst 3o. de beschikking over pastorieën, bisschoppelijke paleizen en seminarie gebouwen 4o. de te nemen besluiten in het be lang der nationale veiligheid. Onder 4o. behoort dan de bcrooving der nuntiatuur, terwijl met lo. word be doeld dat zullen worden opgeheven alle geldelijke toelagen en pensioenen aan priesters beneden een zekeren leeftijds grens, zoo ze de aangifte niet hebben gedaan of hebben laten doen Tal van processen zijn opgemaakt en de seminaristen zijn reeds tot den krijgs dienst opgeroepen. Dat men er ook nog anders over denkt, blijkt uit het volgende Uit nadere bijzonderheden over de reeds gemelde betooging te Rennes, waarbij een lof in de kathedraal werd gehouden, blijkt dat het een gr<>otsche plechtigheid was. Mgr. Dubourg beklom den preekstoel, terwijl meer dan 5000 mcnschen zich in de kerk verdrongen en er nog bijna evenveel moesten buiten blijven. Hij verklaarde dat er geen ver- eenigingen voor den eeredienst in zijn bisdom zouden opgericht worden en dat geen enkele priester in heel Frankrijk de verklaringen zou afleggen, die door den Paus verboden waren. Wij zijn geen oproermakers, zeide hij, wij vragen enkel den vrede, maar den vrede in de waardigheid, de eer en de vrijheid. Geen enkele bedreiging, geen wraakneming, geen straf van welken aard ook, zal ons geweten doen buigen en sterk door ons goed recht en door den steun Gods aan wien de eindzegepraal behoort, vreezen wij geen rechterlijke veroordeelingen, geen lijden, geen ar moede, geen gevangenis, geen balling schap, zelfs den dood niet. Met den soldaat-martelaar zeggen wij »Mtjn bloed behoort mijn vaderland, maar mijn ge weten behoort aan mij". En toen noodigde Mgr. de duizenden uit zich op de knieën te werpen en God om vergiffenis te smeeken voor de aan slagen tegen geloof en Keik. Toen de plechtigheid was afgeloopen, werd de kerkvorst door meer dan 10,000 menschcn toegejuicht, die hem naar zijn paleis vergezelden. Van de trappen der kathedraal dankte hij de menigte voor de betooging en gaf ze zijn zegen, Het schouwspel van die duizenden hoofden, gebogen in de duisternis, was indruk wekkend. 's Avonds kreeg mgr. Dubourg van den prefect bevel aanstonds het aarts bisschoppelijk paleis te verlaten met de priesters die het bewonen. Al de meu belen en archieven zijn weggenomen, maar de aartsbisschop zal enkel wijken voor geweld. De regeering wilde een aanvullings- begrooting voor Zuid-Afrika, maar het centrum wilde 4000 man terugroepen, en 2500 man er laten. In de commis sie was het reeds verworpen, maar de regeering had wel verwacht het te zul len winnen in den Rijksdag, doch die is niet zoo, Het centrum en de socia listen stemden tegen, en 't voorstel werd verworpen, en de rijksdag door den kanselier ontbonden. De rijkskanselier, Bulow, begon met in de zitting van den rijksdag van gisteren te wijzen op de noodzakelijkheid om de bezetting in de kolonie te houden, wilde men den opstand niet doen uitbreiden, zoodat ten slotte de kolonie weer her overd zou moeten worden. Deinsde de rijksdag voor de laatste offers om de rust in de kolonie te verzekeren, terug dan zou hij als verantwoordelijk leider zulk een capitulatie niet onderteekenen. Voots wees Bulow ook op het feit, dat Duitschland zijn aanzien in de wereld zou verspelen, zijn wapenen en zijn nat ionale positie in de waagschaal zou stel len, door kleinmoedig te zijn. Zal het Duitsche volk zich kleiner be-

Echo van het Zuiden | 1906 | | pagina 5