Nummer 4. Zondag 13 Januari L90T. 1 30e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. AN TO ON TIELEN, BEKENDMAKING. MENGELWERK. Het Kind. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Rusland. term - *T5KggBBHjMBBHtthiiiiat»i' iimiliar:s asgaaBaisafcaMmiafflmijBi'' - -.• •va Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkeugelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. TJ I T G B Y F. a WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Auvkrtentiën 17 regels f Ü.6U daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsiug opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contractei» gesloten. Reclames 15 cent per regel. Zee-militie. Kom Marcelle, laten wij zwijgen. Neen, ge hebt ongelijk, dal houd ik vol. Wat Heb ik ongelijk Dat is toch te veel Best mogelijk, maar 't is zoo. Jij belet mij, je uit te leggen.... Wat wil je uitleggen. Telkens als je te laat komt, is het dezelfde bood schap. Je hebt Jean ontmoet, of Jacques, maar wie bewijst mij dat Dus ik lieg Zeg het ronduit. Dat zeg ik nog niet, maar ik be grijp niet, wat dat laatkomen beteekent. Dat beteekent eenvoudig, dat ik mijn best doe, om te slagen. Dat wordt met den dag moeilijker. Weetje, waarom ik vandaag te laat aan 't diner ben f 17 Omdat ik bijna een uur heb moeten wachten bij Vardin, den intiemen vriend Jvan den grooten fabrikant Morland. Ik heb een zaak, waarvoor ik Morland wou interesseeren en ik heb de heele week moeten wachten, eer ik Vardin te spre- IQflj ken kon krijgen. Nu ben ik vandaag luUl eindelijk bij hem geweest ziedaar de waarheid. En je mocht wel blij zijn, want Vardin heeft mij zijn steun beloofd. Maar in plaats daarvan ga je schelden en mij beschuldigen, alsof je niet wist, van hoeveel belang die conferentie voor mij was. Ei zoo. Ik ben dus niet meer in staat, om iets te begrijpenZeg liever 1 i ronduit, dat ik idioot ben I 1 hJ Hoor eens, je bent vandaag erg prikkelbaar. 2.4-5 3.30 4- L25 4-.S5 1.4-5 5.05 Ik ben heel gewoon. Je moet mij nemen, zooals ik ben. 't Is nu wel wat laat voor verwijten. Maar ik doe je geen verwijten O neen, het zijn complimentjes, zeker. Kom Marcelle, wees nu wijzer. Na ul Marcelle Neen, neen, ik heb geen ongelijk. Houd je dat voor gezegd. Goed, ik stem toe je hebt altijd gelijk. O, je kunt mij voor den gek hou- i den, zooveel ge wiltJij bent de baas. ,ats/ Jij moogt doen, wat je verkiest. Als je mij lief hadt, Marcelle, zou je zóó niet spreken. Laten we maar zeggen, dat ik ook geen hart heb. Pierre Noliet maakte een ongeduldig D gebaar. 't Is genoeg, zei hij. O, wou je mij ook nog het spreken beletten rdarn '65 Ik zeg je, dat ik niet meer rede twistjij praat als een domme vrouw. Ook die beleedigingDe maat is vol. Pierre stond van tafel op en wierp zijn servet neer. Ik ga heen, zei hij, zoo'n belache lijke scène kan ik niet langer voortzetten. Doch op dit oogenblik zag hij de kleine Suzanne, een aardig kindje van vier jaar, dat, in een hoekje der kamer gezeten, het spelen had gestaakt en met een ernstig gezichtje luisterde naar den woordentwist van papa en mama. De blauwe oogjes keken onrustig rond. Pierre nam zijn dochtertje in de armen en gaf haar een langen kus. Toen zag hij Marcelle aan. Een enkel woord van zijn jonge vrouw zou voldoende geweest zijn, om hem aan haar voeten te bren gen, om haar te zeggen, dat hij spijt had over zijn drift. Maar dat woord sprak Marcelle niet uit. Zij bleef zwijgen, met de harde uitdrukking op het gelaat. Toch voerde zij inwendig strijd zij had Pierre liet en voelde wel, dat hij de waarheid sprak. Maar de trots overwon. Pierre had haar een smeekenden blik toegeworpenzij verroerde zich niet. Alleen beefden haar lippen door inner lijke ontroering Pierre, tot het uiterste getart, verliet de kamer en sloeg de deur achter zich dicht. 't Was niet den eersten keer, dat zulk een twist den huiselijken vrede ver stoorde van de jongelui, die vijf jaar getrouwd waren. En 't was een huwelijk uit liefde ge weest. Doch achter haar liefelijk uiter lijk schuilden twee overheerschende ge breken jaloezie en een belachelijke eigenliefde, die haar belette, ongelijk te erkennen, ook wanneer dit duidelijk be wezen was. Daar ook Pierre allesbehalve een engel van geduld was, kwamen er telkens oogenblikken van slecht humeur. In den beginne duurden die niet lang en Pierre deed altijd den eersten stap tot verzoening, doch langzamerhand vielen er heftiger woorden, die dieper harte- wonden sloegen. De geboorte van Suzanne had hun zielen een poosje tot vrede gestemd en samen hadden zij zich gebogen over de wieg, hand in hand. Doch eensklaps barstte het onweer opnieuw los, en telkens herhaalde 't zich. Pierre leed er vreeselijk onder en soms kwamen leelijke gedachten bij hem op. Marcelle heeft geen hart, dacht hij zij gebruikt wreede uitdrukkingen, waar over zij nooit berouw toont. Nooit heeft zij eenigen aandrang, om goed te ma ken, wat zij aan mij heeft misdaan. Het geluk stond op 't punt zijn huis te ontvluchten, waar het altijd had moe ten blijven wonen I Dien dag de trap afgaande, zei Pierre tot zichzelf Neen, ik had nooit kunnen denken, dat Marcelle zóó was Als ik vanavond thuis kom, zal ik haar nog vinden met een boos gezicht. Hij ging de straat op en liep maar voort, zonder te weten waarheen. Opeens echter herinnerde hij zich, dat hij een afspraak had met een heer, voor een zaak van groot belang. Hij bleef staan. Maar de papieren, zei hij tot zich zelf. In zijn woede was hij het huis uitge- loopen, zonder de documenten mee te nemen, welke hij noodig had. Hij moest dus terugkeeren. De trap weer opklimmend, voelde hij zijn hart kloppen. Welke verwijten hij ook in gedachten zijn vrouw deed, hij hield toch van haar. O, als Marcelle slechts een weinig berouw toonde, hoe gaarne zou hij haar verge, en I Maar natuurlijk zou ze geen woord spreken, zooals gewoonlijk. Hij zelf zou ook het initiatief niet nemen. Zwijgend zou hij zijn papieren nemen en weer heengaan. Toch wilde hij nog een kus geven aan Suzanne, het liefelijk onschuldig wezen. Boven gekomen, opende hij zacht de deur der huiskamer. Suzanne was er alleen en had haar spel hervat. Zij was zoo druk bezig met haar poppen, dat ze papa niet hoorde binnenkomen. Pierre wilde naar binnen stappen, maar hij ving een paar woorden op, die de kleine sprak tot haar poppen, en bleef onbeweeglijk staan. Jij bent papa, zei Suzanne, jij ma ma. En jij ben ik, kleine Suzanne... nu gaan wc kibbelen spelen. Pierre sloeg het kind aandachtig gade. Zij vervolgde haar toespraak tot de poppen, twee groote en een kleintje. Zie zoo, nu zitten we aan tafel, papa, mama en Suzanne nu huil ik, omdat ze zoo hard beginnen te praten, dat ze mij niet kunnen hooren. Jij, papa, gaat opstaan en loopt weg... jij. mama, gaat huilen, heel lang.... en Suzanne vindt het zoo naar, als mama huilt, waarom huilt mama Mama luistert niet meer en gaat weg met den zakdoek voor de oogen. nu is Suzanne alleen. Dat moet u niet doen, mama. De daad bij het woord voegend, had zij de twee groote poppen doen ver dwijnen en hield het kleintje vast, dat Suzanne verbeelde. Pierre was heel bleek geworden. Het tooneel, dat het kind met haar poppen vertoonde, was de juiste af spiegeling van hetgeen er zooeven was voorgevallen. Zij had alles waargenomen de woor dentwist, het overhaast wegloopen van den vader en het vervolg? Ja, dat moest ook in waarheid zoo gegaan zijn. Dus, toen hij weg was, verdween alle hard heid bij Marcelle Ook zij leed, weende. Waarom dan toch toonde ze hem dat koud en trotsch gezicht. Het kindje belastte zich met de ver klaring en ging voort Nu is het laat... nacht... mama komt weer binnen... zij huilt niet meer. Zij heeft de oogen afgewischt, want papa mag 't niet merken... ze zijn boos op elkaar, papa en mama... Ze geven nooit meer een zoen. Pierre was geschokt tot in 't diepst van zijn ziel. Hoor eens Toto hoor eens Lili I vervolgde Suzanne, nu tot de twee grootste poppen, jelui kibbelt niet weer, hoorSuzanna wil het niet hebben Goed zijn op elkaar, dadelijk I Pierre ging zachtjes heen, naar de voorkamer. Daar vond hij Marcelle, op de canapé zittend. Zij sprong overeind, snel den zakdoek langs haar oogen wisschend. Het kind had niet gelogen 1 Marcelle I... fluisterde hij. Doch als bij tooverslag veranderde het uiterlijk der jonge vrouw zij her nam al haar hoogmoed Pierre mocht niet zien, dat zij bedroefd was. Marcelle, zei hij vriendelijk, kom eens mee. Hij was naderbij gekomen en had zacht haar hand gevat. Kom, hernam hij, maar stil. Geen leven maken. Hij geleidde haar tot den drempel van de huiskamer, daar bleven ze bei den staan. Suzanne was nog bezig met haar spel. Zwijgend hoorden de belde ouders hun eigen woorden herhalen, begeleid door hun eigen gebaren, die het kind had afgekeken. Hun harten klopten hevig. Toen het kind ophield, zagen ze elkaar ontroerd in de oogen. Hand in hand stonden ze daar. Welk een les voor hen, dat poppenspel van hun dochtertje. Den vrijen loop latend aan haar tra nen, die ze nu niet meer wilde verber gen, liet Marcelle haar hoofd rusten op den schouder van haar echtgenoot. Op dit oogenblik hoorende snikken, keek Suzanne om. Een seconde was het versteld, wist niet, wat 't doen moest Toen, ziende dat papa en mama vrien delijk glimlachten, kwam zij aanloopen, klapte in de handjes en riep O, ik ben zoo blij En om haar vreugde te verhoogen en om de belofte, welke zij elkaar zwijgend hadden gedaan, te bezegelen, omhelsden Pierre en Marcelle elkaar ten aanschouwe van hun kind, en ze hernieuwde hun liefde met een langen kus. Melk als voedingsmiddel en drank. Dr. Herz te München schrijft in de Milchzeitung Wanneer men bier >vloeibaar brood" heeft genoemd, kan men melk »vloei- baar vleesch" noemen buiten die be- standdeelen bevat ze echter nog die van het brood. Een pond beenderen-vrij vleesch en vijf met 0 25 pond boter be streken broodjes, zijn in voedingswaarde nog maar gelijk aan drie liters melk, de welke niet half zoo duur zijn en een deel van htt dure vleesch kan vervan gen bij den gezonden, volwassen mensch. Bij dagelijksch gebruik van 0.50 liter melk, spaart men alle vijf dagen een pond vleesch uit. Dit is maar juist de gelijke hoeveelheid (jaarlijks 36 —40 K.G.) welke door de Duitsche bevolking in doorsnede wordt geconsumeerd, waarvan een groot deel (kinderen, land- en woud- arbeiders) in het geheel niet of slechts op feestdagen vleesch geniet. Kracht en gezondheid danken dezen de eenvoudige kost (meel- en melkspijzen, kaas etc.) en de matigheid. Het eiwit-gehalte van alleen in Beieren verkregen kaas is gelijk aan een hoeveelheid vleesch van 2 pond per hoofd over de geheele Duitsche bevolking. Waar men in arbeidsplaatsen proefs- geuijze melk invoerde, daar heeft men kunnen waarnemen, dat zij spoedig vrien den vond, daar zij niet zoo slecht smaak te als velen geloofden, die sedert hun kinderjaren geen melk meer hadden ge dronken en daar zij tegelijk honger en dorst stilde. Dit heeft ook het gevolg gehad, dat zy ook in de huishoudingen werd ingevoerd, waar zij door vrouwen en kinderen wordt geprefereerd boven vleesch of bier. Door ziin armoede aan stikstof hou dende bestanddeelen kon bier nooit het vleesch vervangen en de bierdrinkers trachten hun behoeften aan eiwitstoffen aan te vullen door 't gebruik van kaas en worst. Bier bevat in één liter de voe dingsstof van 1.75 broodje (melk van 2) en juist zooveel alcohol als de melk vet. Het vet, dat wegens zijn goeden smaak en verteerbaarheid het duurst wordt be taald en door de bedriegelijkste verval- schingen nooit te vervangen is, waaraan de met melk gevoede kinderen het kus sen van de roode wangen en volle leden danken. Bier wordt door de meesten niet om zijn geringe voedingswaarde, noch om zijn bedwelmende werking in vaak groote hoeveelheden genoten in hoofdzaak is het zijn dorstlesschende eigenschap, die het, zooals bijna alle andere gewilde dranken, dankt aan zijn gehalte aan zwak zuur. Ook water werkt dorstlesschend als het koel en frisch is, d. w. z. veel natuurlijk of kunstmatig bereid koolzuur bevat: wijn, appelwijn, limonade etc. bevatten als het ooft vcrfrisschende vruchtenzuren en in bier wordt naast koolzuur melkzuur aangetroffen, dat zoo als bekend is ook in »Sauerkraut" zure augurken, dikke- en karnemelk wordt gevonden, waar het natuurlijker, goed- kooper, vrij van alcohol en evenzoo dorst lesschend is als in bier. scholingen uitgevaardigd. Maar dat is door de regeering ingetrokken op aandrang van roode Kamerleden. >Na God het vaderland.* Dat het land achteruitgaat, blijkt niet alleen uit 't bovenstaande, maar ook uit de volgende cijfers. In 1875 bedroeg de bevolkingsaanwas (geboorten verminderd met sterften) 105,913 zielen, in 1904 nog maar 57,026, in 1905 slechts 37,120... dat is zoo goed als niets op een bevolking van 30 mil- lioen zielen I Zie maar Duitschland een bevolkingsaanwas in 1875 van 552,019 en in 1904 van 862,664 Duitschertjes. In twee jaar tijds zooveel als de bevol king van heel Elzas-Lotharingen Maar deze lijst is nog welsprekender 1851 1906 (mill, inwoners) Frankrijk 35 39 Duitschland 35 60 Oostenrijk Hongarijs 30 47 Groot Britt. en Ierland 27 43 Italië 24 33 Het programma van de vergadering der bisschoppen is thans bekend. Zes punten omvat het. lo. Huishoudelijk reglementhet vor men van Commissies door de Bisschop pen ter bestudeering van bepaalde punten. 2o. Uitoefening van den godsdienst. Openbare of gesloten godsdienstoefe ningen. Onder welke voorwaarden mag men tot de laatste zijn toevlucht nemen r De wetten van 1901, 1905 en 1906. Wat te doen als de Regeering opnieuw begint te verbaliseeren. 3o. Geldmiddelen. Een centrale kas voor ieder diocees. 4. Huisvesting der geestelijkheden. 5o. Seminaris hervorming volgens de wet van 1875 of 1901. 6. Gerechtelijke terugvordering der goederen en stichtingen. Woensdagmorgen is boven de deur van de sacristie van de kerk van Late- ranen, aan de linkerzijde van het koor, een standbeeld van Z. H. Paus Leo XIII opgericht, dat eene hoogte heeft van twintig voet. De beeldhouwer, Tadolini, had het toezicht over het werk. Men verwacht, dat het monument, dat 58000 lires kost, in het einde dezer maand zal gereed zijn. De overbrenging van het stoffelijk overschot van den overleden Paus zal waarschijnlijk in Februari plaats vinden Te Fougères is een staking en het meerendeel der arbeiders hebben nog het werk niet hervat. Nu is er een hevige spanning tusschen de stakers en degenen die aan het werk bleven of gingen, zoodat het de grootste moeite kost de orde te handhaven. Wijl reeds een groot aantal kleine maar ver bitterde botsingen waren voorgekomen, had de maire een verbod van samen- De correspondent te Petersburg van de Tribune hangt een verschrikkelijk tafereel op van het lijden van sommige klassen der bevolking in het czarenrijk. Meer dan 20.000 menschen, zegt hij, zijn op gewelddadige wijze gestorven door pogroms, het onderdrukken van opstanden, veldkrijgsraden, enz. De lij ken zijn maar ergens in den grond ge stopt. De lijken van de muitende matrozen van Kroonstad zijn in zee geworpen en zij dreven tot onder de vensters van het paleis van den czaar. Alle gevan genissen zijn voldrie kwart van hen zijn politieke gevangenen. Zij slapen op vuile planken, te midden van ongedier te velen hunner hebben besmettelijke ziekten en allen worden slecht behandeld. Te Lodz duren de straatgevechten tengevolge van de uitsluiting voort; se dert Nieuwjaar zijn 17 arbeiders gedpod en 40 gekwetst. De terroristen maken openlijk bekend, dat zij met hua moor den voort zullen gaan. Ook op andere plaatsen blijven de revolvers niet rusten. Te Odessa werd de Perzische consul ernstig verwond. De dader moet een Pers zijn. In Warschau schoot een on bekende twee detectives neer; een voorbijgaande patrouille, die op den dader schoot, trof een sergeant doode- lijk. Te Tiflis is de hoofd-agent van de Singermaatschappij vermoord. Enz. ?aS£823Sï£SrSWP«Bï t. .infslriilsriir Courant. p*nmem i mir-mam w rtfrar.^a:xji r«catmxaa»m Burgemeester rn Wethouders dor gemeente Waalwijk maken bekend, dat de lotelii.geu der lichting 1907, be9lemd ter iclijving voor volle dige oefening, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen cn een der d urvoor in aanmerking komende beroepen uitoefenen, zich vóór den 1 Februari e. k. bij hen moeten aanmelden of doen opgeven. Waalwijk, 11 Januari 1907, Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE MPT. Mond— en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Wa.lwijk, op verzoek van den Mioistu- van L ndbouw, Nij verheid en Handel, naar aanleidii g van het feit, dat zich te Os«mdiecht bij ernige schapen het mond- en klauwzeor heelt Toorgeda.n, spoort de veehouders in deze gemeente aan. zoodra zich onder hun vee een ge al van get oemdn ziekte mocht vcrtoonco, daarvan onmidd'-lijk anngift. te doen aan den Burgeime.'ter der gemeente, waar het vee zich bevindt hij waarschuwt tevens tegen het vervoeren van melk vau een bennetten koppel naar centr» fnge-in-ichtingen. Waalwijk, 7 Januari 1907, De Burgemeester voornoemd, .K. DE VAN DER SCHUEREN. T; ■a-a a o:?a ij ia.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5