Nummer 5. Donderdaa 17 Januari 1907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ANTÖOITIELEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BEKENDMAKING. "buitenland. Uitgever: Frankrijk. h EülLLEl ON. Duitschland. Rusland. Japan. BINNENLAND. Amerika. ■EHRSHHBm KSKBBBaHaBBBaBBHHsaraai i?rc; r De Echo Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAAL "v IJ E. Telefoonnummer 38. Advertbntië.n 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Zee-rnilltie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekeod, dat de lotelingen der lichting 1907, bestemd ter inlijving voor volle dige oefening, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen en een der d-urvoor in aanmerking komende beroepen uitocfene», zich vóór den 1 Februari e. k. bij hen moeten aanmelden of doen opgeven. Waalwijk, 11 Januari 1907, Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Mond— en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, op verzoek van den Minister van L ndbouw, Nij verheid en Handel, naar aauleidii g van het feit, dat zich te Ossendrecht bij eenige schapen het mond- en klauwzeer heelt voorgedaan, spoort de veehouders in deze gemeente aan. zoodra zich onder hun vee een -ge,al van genoemde ziekte mocht vertoonen, daarvan onmiddelijk aangift, te doen aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt hij w .arschuwt tevens tegen het vervoeren van melk van een besmetten koppel naar centrefuge-inrichtingen. Waalwijk, 7 Janu .ri 1907, De Burgemeester voornoemd, X. DE VA.\ DER SCHUEREN. ^Nogmaals worden Wij door tie zware gebeurtenissen, die in uw goede lanti roe' snelheid elkander volgen, gedrongen o» h-1 woord te richten tot de Kerk in Frankrijk om haar te steunen in haar beproevingen en haar te troosten in haar smart. Waarlijk wanneer de kindereu in angst verkeereu moet het hart des vaders meer dan ooit zich tot hen nederbuigen.i Met deze van diep* ontroering trillende woorden vaagt de encycliek des Pausen aan en gaat dan verder: De godsdienstoorlog is gewild door de vijanden "van het geloof. Duizend malen afgelegde verklaringen, in de pers, op de congressen, in de Loges, in den boezem zelve van het Parlement, bewijzen dit, ou we» rsprekelijker dan welk woord ook 't zou kunnen doen. De Kerk wil niet den gods dienstoorlog, Zij wenscht evenmin de gewel- dadige vervolging. Deze vervolging kent Zij door haar in alle tijden en onder alle hemelstreken te hebben ondergaan. Verscheidene eeuwen, die Zij op bloedige wijze doorbracht, geven haar dus het recht Marcia dacht, dat het oogenblik nu ge komen was, dat hij haar zou vragen hem de juweelen te geven zij viel bijna flauw van schrik. Ge ziet er vreeselijk slecht uit, zeide hij, ge moest masr naar lied gaanvan avond kan er toch geen telegram meer komen. Ja, zeide zij, ik geloof dat het beter is. Goeden nacht. Zij ging naar boven en liet aan Clementina over deu gast naar zijne kamer te geleiden. Zij hoorde hen praten en lachen, en nadat de vreemdeling aiju d?ur op slot had ge daan, werd alles stil. Marcia ging niet naar btd, maar wikkelde zich in een warm flanellen kleed en ging met de voeten op een stoot ziften. Zij hoopte zoo wakker te kunnen blijven. De wind was gaan liggen en alles was nu doodstil. Telkens viol zij even in slaap om dan weer het volgende oogenblik wakker te schrikken. Plotseling werd zij klaar wakker, Wat hoorde zij Een scherp geluid, alsof de deur van de groote kast in haar moeders kamer dichtviel. Zonder aarzelen nam zij da kaars om met heilige trots te zeggen, dat Zij het bloed niet vreest, en dat Zij h't, telkens als het noodzakelijk zal zijn, het hoofd zal bieden. Maar de vervolging Zelve is uit den buoz°, daar zij onrecht vaardig is, en den tnensch belrt God in vrijheid tc aanbidden. De Kerk mag haar dus niet wenschen, zelfs niet met het oog op het goede dat de Voor zienigheid in Haar eindelooze Wijsheid er altoos uit trekt. Buitendien is de vervolging niet slechts het kwaad, zij is ook de smart en dit is nog een reden te meer, waarom de Kerk, die de beste ouder alle moeders is, haar nooit zal verlangen, uit medelijden voor haar kinderen. De Franschen weten niet de waarheid omtrent de kerkelijke goederen. «-Wat de kerkelijke bezittingen betreft Welke men ons beschuldigt te hebben ver laten, is het belangrijk oui te doen opmerken dat deze bezittingen gedeeltelijk het erfdeel waren van dc armen, en wat nog heiliger is, het erfdeel der gestorvenen. Het wa» dus der kerk niet geoorloofd ze te verlaten nog ze weg te geven ze kon ze zich slechts door geweld doen ontrukken. Niemand zal overigens gelooven, dat zij uit eigen beweging anders dan onder den druk van de driagensie red nen, dat verlaten heelt, nat haar aldus toevertrouwd was, en wat haar zoo onmisbaar was voor de U'toefening van den eeredienst voor het onderhoud der heilige, gebouwen, voor de voiming v:iu haar geestelijken en bet onderhoud van haar priesters. Op ver- radelijke wijze voor het feit gesteld om te kiezen tuvschen den ondergang barer be zittingen cl een vooruit aanvaarden aanslag op haar iurichtirg, welke vuti heiligen oor sprong is, heeft zij, tsn koste van armoede geweigerd, om door haar bemiddeling Gods instelling te laten aantasten. E:i dm deze scherpe rake teekening van wat Briands jongste, wet beoogt Dc vage en dubbelzinnige, tekst van de artikelen dezer wet. brengt het doel, waarnaar onze vijanden streven, in een nieuw daglicht. Zij willen de Kerk vernietigen en het Christen dom in Frankrijk uitroeien, zooals we u reeds zeiden, maar zonder dat het volk zich er ernstig van bewust is of dat liet er, om zoo te, zeggen, acht op kan slaan. Als hun onderneming werkelijk populair was, zooals zij het beweren, zouden zij niet aarzelen om haar met open vizier door te zetten, en er openlijk alle verautwoordelijkheid van op zich te nemen. Maar verre van deze ver antwoordelijkheid te dragen, schuiven zij zich haar van den hals, zij verwerpen haar, en om hierin beter te slagen werpen zij haar op de Kerk, hun slachtoffer. Van alle be wijsvoeringen is dit de treffendste dat hun ramp-zalige daad niet aan de wenschen van het land beantwoordt. Dat weten de Franschen uiet en onze Nederlmdsciie sociteits-katholiekeu weten 't ook niet, maar wel redeneeren ze er over, alsof ze er alles van wisten. Combes heeft in de «N. Freie Presse» van Weenen alweer 'n artikel geschreven. Wat heeft die man daar toch mee voor? Een merkwaardig artikel is dit, waarin hij den Paus haast op alle punten gelijk geeft, en Briands beleid dus scherp wordt gelaakt. De heer Combes verwondert zich dan over de verbazing van Briand en de zijnen dat de Paus deze Scheidingswet niet wilde aanvaarden. De vaders der wet schrijft Combes dan zeer terecht, hebben den herder ondergeschikt willen maken aan de schapen. Dat is een organisatie vlakweg in strijd met de leer der Kerk. De heer Combes zou geen andere ver- eenigingen hebben geduld, dan die zouden rusten op het gemeene recht, vastgesteld in de wet van 1901. Hij acht het onrechtvaardig de houding des Pausen toe te schrijven aan de stijf koppigheid, want zijn vasthoudendheid is geboden door de beginselen der Kerk. Onder 't vertalen door van boven staande kwamen we haast tot het ver moeden, dat Combes zich zou willen bekeeren. Maar het slot stelt ons weer gerust. In elk geval is 't merkwaardig de houding des Pausen op die manier verdedigd te zien door dezen man. De Berhjnsche correspondent van de New York Herald zegt gehoord te heb ben, dat er op uitnoodiging van keizer Menelik binnenkort verscheiden Duitsche schoolmeesters, timmerlieden, kleerma kers, schoenmakers en machinisten naar Abessinië zullen gaan. De uitnoodiging, zoo heet het, is overgebracht door ver trouwelijke afgezanten, die op het oogen blik incognito in Berlijn vertoeven. De Keizerin van Duitschland zal op dokters voorschrift dezen zomer lan gen tijd aan zee verblijven H. M. zal worden vergezeld door prinses Victoria Louisa en haar jongsten zoon, prins Joa chim. Het is nog niet bekend naar welke plaats de Keizerin zal gaan. Een groote uitsluiting is te Berlijn begonnen in de hout-industrie. De ver- eeniging van meubelmakerspatroons en houtindustrieelen besloot nml. alle arbeiders, die tot de vakvereeniging van houtarbeiders behooren, te ontslaan. Bij dit ontslag wordt den arbeiders mede gedeeld, dat het is verleend, omdat de vakvereeniging weigert haar eischen in te trekken. Door dezen maatregel wor den 20 000 leden der vakvereeniging in Berlijn en de naaste omgeving werkloos. en ging naar den gang. Toen hoorde zij een ander geluid de stem fan een man, kor en afgebroken, het klonk als een bevel. Daarna een revolverschot, een onderbroken kreet, en toen was alles weer stil. Ofschoon zij zeker bad verwacht, d.\t er iets zou gebeureu, voelde zij, nu bet zoover wa9, zulk een verlammendeu schrik, dat zij zich haast uiet durfde bewegen. Maar zij vermande zich en vloog naar de deur, maar vond die gesloten toen liep zij naar de kamer van haren vader en oDtdekte, dat de dief vergeten had de tusschendcur te sluiten. Zij opende die en etoud in de kamer. Het venster was wijd open, het bed was leeg. De kast was open en met eene kaars in de hand stond de zoogenaamde inr. Selby half aangekleed er voor en zag nauwkeurig een voor een de voorwerpen na. Wat doet gij daar vroeg Marcia met verstikte stem, niet zoozeer van angst, als wel van verontwaardiging. Hij sprong op en zijne oogen rustten oj) haar met een nieuwsgierigen blik. Dus dit was wat gij verwachttct bracht hij uit. Ik vond het beter eerst na te zien of hij ieta meegenomeu had en dan naar hem te gaan zien. Hij is gevallen onder mijn schot j ik zal hem binnenhalen. Toen sprong hij op de vensterbank en bereikte zoo een ladder. Er is een anarchistisch complot aan 't licht gebracht dat gesmeed was tegen het leven van Graaf Witte. Het schijnt dat de anarchisten het doodvonnis over den ex-premier hebben uitgesproken en aan twee mannen heb ben opgedragen hun plan uit te voeren. De vrienden van Witte gaven hem echter de portretten van deze twee sa menzweerders en Graaf Witte liet de politie weten dat hij van uit de vensters van zijn huis de beide mannen, wiens portretten hij had ontvangen, had ge zien. Een afdeeling politie stelde een onder zoek in in de woningen van drie werk lieden, doch ondervonden heftigen tegen stand. Bij haar binnentreden werden de lich ter uitgedraaid en gevuurd. Twee commissarissen en twee politie agenten werden gedood en drie agenten gewond. De aanvallers ontkwamen, Due nu de voordeur open, zeide hij tegen Marcia. Deze stond als aan den grond genageld, zij kroop naar het venster en zag den iu- eengedokeu vorm tan een man op den gronti liggen, terwijl haar bezoeker zich over hem heenbuog. Zij wist dadelijk welken weg nn te volgen. Zij sloot en grendelde het raam, en toen met groote moeite de zware blinden, die slechts gebruikt werden als de fumilie van huis was. Zij was hier juist mee gereed, toen er ongeduldig aan de deur werd geklopt en zij Clementina's stem hoorde. Om Gods wil, wat is er gebeurd, ik heb een pistool hooren afgaan Toen ging de deur open en Marcia stond voor haar zoo wit als een doode. Miss Marcia wat is er gebeurd O, wat heb ik gedaan Ik had gelijk: hij was een dief, sta melde Marcia beesch. Ik hoorde leven en ontwaakte en ging hier zien. Er ia nog een man buiten met een ladder. Zij hebben de kast opengebroken. Ge zijt hier gaan zien, en schoten ze toen op u? O, neen, op zijn vriend, denk ik. Maar Miss Marcia, waarom zou hij op zijn vriend schieten Ik ik weet het nietin elk geval zijn wij nu veilig. Laten wij alle blinden sluiten maar laten wij eerst het venster op- De correspondent der Daily Mail te Tokio seint Ik verneem dat de Japansche regeering er voor is, aan de Haagsche conferentie de kwestie van de vermindering der wapening te onderwerpen. De zware financieele lasten, die op het land druk ken, hebben niet alleen de hoofden van leger en vloot gedwongen hun aanvragen voor dit jaar aanzienlijk in te krimpen, maar ook Japansche staatslieden over tuigd dat, zelfs zoo er geen enkel prak tisch gevolg uit de behandeling van dit vraagstuk te 's-Gravenhage voortvloeit, het er toch door opgeklaard zal worden en men zal kunnen zien, welke volken voor vermindering der wapeningen en welke er tegen zijn. De Daily Mail meent de mogendheden ten opzichte van de vermindering van oorlogstoerustingen als punt op het pro gram der Haagsche bijeenkomst aldus te kunnen rangschikken: Engeland. Ta- pan, Amerika en Frankrijk (maar dit, met het oog op Duitschland, aarzelend) er voor Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije ertegenItalië en Rusland twij felachtig (Rusland echter zal zich waar schijnlijk bij de meerderheid voegen). De kleinere staten zijn er meest alle voor. Men vindt, dat Amerika 't best de zaak aan de orde kan brengen. China krijgt een marine-hoogeschool met Japansche-Engelsche leermeesters. voorspellen, dat het jaar 1907 voor de Yereenigde Staten even voorspoedig zal wezen als het afgeloopen jaar. Als be wijs voor toenemende voorspoed en be drijvigheid wordt dan gewezen op de reusachtige uitbreiding van het telegraaf- en telefoonverkeer in New York. Vooral de toeneming van het telefoonverkeer in die stad is fenomenaal. Grooter New York heeft 400,000 telefoontoestellen in gebruik, d. i. een telefoon voor iedere 14 menschen. Per dag komen er gemid deld 200 bij. Dergelijke getallen worden nergens ter wereld geëvenaard. Ontzaglijk is ook de bedrijvigheid in de machinenijverheid, speciaal wat be treft de vervaardiging van spoorweglo comotieven. Eén enkele Amerikaansche machine fabriek leverde gedurende 1906 niet min der dan 600 locomotieven af. Dit jaar zal zij er nog meer maken. Bovendien is door de groote Ameri kaansche spoorwegmaatschappijen en door vele fabrieken zooveel geld opge nomen voor uitbreiding van lijnen, ma terieel en bedrijf, dat ook daar een toe neming van de reeds bestaande koorts achtige werkzaamheid te verwachten valt. Sommige Amerikaansche couranten 9chuiTcn en de ladder uaar binnen trekken. Zij openden voorzichtig het venster, maar er was niets te zien, de beide inbrekers waren verdwenen maar toen zij de ladder naar binnen trokken, hoorden zij een luid geklop aan dc dcuz. Laat hen kloppen, zeide Marcia, Wij kunnen het beleg wel weerstaan. Clementina bedacht zich, terwijl Marcia het porceleiu en het zilver na zag. Zij hebben niets gestolen, mompelde zij. Hoe dom van hem niet te begrijpen, dat ik alles in dien zak had, toen ik hem tegenkwam in den gang. - Ik ben een en al verbazing, zeide Clementina, waarom ze hier inbreken, en waarom hij op zijn vriend zou schieten en ons zoodoende wekken, terwijl hij alles in de kamer voor zichzelf had. Het is alles afgesproken werk, zeide Marcia huiverend, nauwelijks verstaanbaar door het voortdurend kloppen en bellen beneden. Clementina had intusschen alles nauw keurig bezien. Miss Marcia, zeide zij, als mr. Selby een dief is, dan is hij tegelijkertijd krank zinnig. Een verstandig man zou zoo niet handelen. Zie, hij is niet eens geheel ge kleed men kan zien, dat hij in haast iets heeft aangetrokken. Neen, ik geloof zeker, dat do andere man de dief is. Mr. Selby is Koninklijke reizen. Aan de Midd. Crt. wordt gemeld, dat hot bezoek aan de residentie van mr. Dijck- meeiter, Commissaris dsr Koningin in Zee land, hoogstwaarschijnlijk in verband staat met het, meer en meer vaster vorm aanne mend plan van de Koningin en Prins Hen drik, om in dezen zomer een officieel bezoek aan Zeeland te brengen. Volgens de Reichsbote bestaat het voor nemen, dat H. M. Koningin Wilhelmiuaen Z. K. H. Prins Hendrik einde Januari een bezoek aan Schwerin zullen brengen. Centrale Kuiflciscnbunk. Zaterdag vergaderde te Utrecht de Coöpa raiieve Centrale Raiffn'senbank in het café yBuitcnlusi". Een belangrijke kwestie, n.l. een voorstel van Angerlo c. s. werd behan deld, om in dr: statuten de formule op te nemen, dat men godsdienst, huisgezin on eigendom in christelijken geest erkent en zijn gedrag daarnaar regelt. Velen waren het in principe eens met dit voorstel, maar achtten het toch niet wenschelijk het voor gestelde in de statuten op to nemen. Na een vrij langdurig debat werd het voorstel Angerlo met 160 tegen 76 stemmen ver worpen. Knmcrs ran Arbeid. Meer en meer blijken de Kamers van Arbeid eene mislukte instelling te zijn. Tilburg leeft van de wol-industie. In Tilburg is de verhouding tusschen wakker geworden en zag hem in do kamer, heeft toen op hem geschoten en hem ge troffen. Wij kunnen hem daar niet buiten laten staan, ik zal de deur open gaan doen. Maar maar Mr. Selby was aan het zoeken in de kast, toen ik hem zag, zeide Marcia nog maar half overtuigd. Neen Cle mentina, ik kan dat uiet gelooven, wij moe ten hen werkelijk niet meer binnenlaten. Wel, dau zal ik toch eerst eens een woordje met 'nem spreken, zeide de meid en ging naar beneden, gevolgd door Marcia. Deze wilde slechts met de mannen spreken door een klein vensterke aan den kant van dc deur. Zij ondervroegen dus Mr. Selby, die zijn verhaal vertelde, juist zooals Cle mentina gedacht had. Hij was plotseling wakker geworden en zag een man voor de kast staan, hij had hem toen bevolen stil te staan, als hij niet doodgeschoten wilde worden. Maar de man sloeg er geen acht op en vloog naar het venster, waarop hij geschoten en de min verwond had. Deze was nu buiten kennis en moest naar binnen gebracht worden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1