Nil in nier 6. Zondag 20 Januari 1907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. AIT00I TIELEI, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. LANDBOUW. i t oever: KüfLLK OS. BfNNF.NLANÓ. Courant, k' v' v' v" ""M,a^ Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Al b o n n e in entsprijs per 3 maanden t' 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden jan Uitgever. oen W AAL "W IJK. Telefoonnummer 38. Adyrrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot i lettors naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. (Une chose, qui m' humilie profondémeut, est de voir que Ie génie huinaiu a'des limites, quiiud la bêtise hu- maiue n'en a p'ns.) Al. Du mas. De wereld staat niet stil. Wie dat, dwaas genoeg, meenen mocht, behoeft slechts vijf minuten met een oud vrouwtje te spreken, dan zal hij wel hooren, wat de tijden veranderd zijn, en de men- schen al evenzeer. Er is vooruitgang, er is ontwikkeling. De menschelijke geest, de drager van 's menschen koningschap over de schep ping, kent geen rust. Door een niet-te lesschen dorst naar kennis aangedreven, vorscht de mensch immer door naar meer waarheden. En wat al waarheden zijn door 's men schen vorsching uit den duisteren nacht der geheimen en verborgenheden over gebracht naar het helle licht, waar zij thans in zonneklaarheid voor aller oogen schitteren. En op wat al verschillende terreinen werden die waarheden ontdekt. De natuurvorscher vond ze diep in den schoot der aarde en hoog op den top der bergen, ja tusschen de tallooze he mellichamen, die onder den schijn van een fonkelend lichtje hun afstand en grootte wilden verbergen. De geschiedvorscher vond ze in den nacht van lang vervlogen tijden, waar zij begraven schenen in vergetelheid. De wijsgeer vond ze diep verborgen in het innerlijke der dingen, waarvan de meeste stervelingen slechts de oppervlakte waar nemen en beschouwen. De scheikundige vond ze in het ondeelbaar stofje, wat aan den blik van het meest scherpziend oog ontsnapt. De nieuwe verworven kennis bleef niet enkel aanwinst voor het deel van den mensch dat wij als geest kennen, neen, zij moest tastbare vruchten afwerpen voor heel den mensch. Men stelde zich bijv. niet tevreden de kracht van den stoom te kennen, men wilde die kracht benut tigen, haar dienstbaar maken aan 's men schen heil. En daar kwamen zij, de stoommachines, die geen afstanden meer (Slot De man was slechts gewapend met een knuppel, zeide hij, hij verwachtte klaar blijkelijk de kamer leeg te vinden. Hij 'was er zelfs zoo zeker van, dat hij niet eens de moeite nam naar haar bed te zien, en toen ik hem aansprak, wilde hij niet gelooven dat ik gewapend was. Ik bid u Miss Vyall, doe nu de deur open. Clementina ontsloot de deur en Mr Selby sleepte een man naar binnen. Toen zij hem zagen, riep Clementina uit Het is niemand anders dan Cripps, de vrijer van Kyrie, Lady Eleanor's kamenier. Daar begrijp ik niets van. Integendeel, zeide Marcia, dit ver klaart mij alles. Ik veronderstel, zeide Selby tegen Marcia, op een zachteu, maar weinig vrien delijken toon, dat ge weet, waarom hij hier kwam Zij knikte zonder te spreken. Zij legden den bewusteloozen man op een sofa en Selby bood aan geneeskundige hulp te gaan balen. Hij ging dus naar boven om zich te kleeden en Marcia volgde hem. Hij sloeg geen acht op haar, want hij was boos en vond, dat zij de eerste moest zijn om hem hare verontschuldiging aan te bieden. Zij zeide echter niets maar bleef op den gang, totdat hij gereed was. Nu begreep hij, dat zij hem nog niet vertrouwde, en ondanks duldden noch te land, noch ter zee, die bij 't maken van schoenen, weven van wol, linnen en katoen, bij 't bewerken van hout en ijzer den arbeid van hon derd menschenhanden wegnamen. Tele foon, telegraaf, x-stralen, gas- en elec- trische verlichtingen en honderd andere zaken meer, 't zijn alle tastbare vruchten van menschelijke kennis in onzen tijd gerijpt. En nog is die boom der kennis in onzen tijd gerijpt. En nog is die boom der kennis niet gestorven. Straks rijpt er nog een andere vrucht aan, die de verwachtingen zoo hoog spant, de vliegmachine. Hoe schittert bij dit alles 's menschen grootheid, hoe straalt zijn koningschap over de schepping in vorstelijken luister Wel mocht de dichter zingen 1 Vorst der aarde hoe verheven Praalt gij in dat lustgenot 1 Alles knielt voor uwe wenken, Alles buigt voor uw gebod A) 's Menschen geest kan veel maar niet alles hij is beperkt. Wie deze beperkt heid over 't hoofd ziet en meent, dat de weg tot alle waarheid voor 't men- schelijk verstand is ontsloten, hij dwaalt en komt tot zelfvergoding En of het geen droevig feit ware, dat velen werke lijk zóó ver gaan. Zekerlijk, zeer veel heeft de mensche lijke geest te klaarheid gebracht, maar veel meer nog ligt voor hem in het duister. Hij ziet het leven in duizenderlei vormen om hem heen, alom openbaart het zich aan zijn oog maar wat is nu eigenlijk leven in zijn diepste wezen Het antwoord hierop moet nog gegeven worden. Men kent de werking der elec- triciteit, men benuttigt hare verbazende snelheid en kracht, men dwingt haar den strijd aan te binden met het zonnelicht en den nacht te verdwijnen van onze huizen, straten en pleinen. Maar wat is electriciteit Welk is haar wezen Ge heim, nog door geen menschelijk vernuft ontsluiert. Stof en nog eens stof is het wat wij iederen tred ontmoeten. Wij leven erin. wij eten, drinken, ademen stof, ja wij zijn voor ons minder deel stof, maar wat is stof Wat is het wezen de natuur van stof. Wij weten het niet. Zoo weinig is het vele wat wij weten uit de natuurlijke orde der dingen. En wat wij kennen van de orde der dingen, die de natuurlijke te boven gaat, wat wij weten van de bovennatuurlijke orde, dat is nog veel minder. Waar wij denken aan God, het oneindig wezen dat alle wezenlijkheid in zich be\ at, daar duizelt ons het hoofd. Wat wij kunnen denken zijne boofhexd, kon hij nauwelijks een lach bedwingen, toen bij aan het tfioote fortuin dacht, waarmede hij uit Afrika we* terug gekomen. Hij had daarbij 't weinisje zilver en porceleiu uit de pastorie niet noodig. Hij vertrok en Marcia hield wacht in de kamer, waar Cripps lag. Clementina praatte steeds doormaar Marcia dacht aan den man, die nu toch wel de zoon van haar vaders vriend bleek te zijn en dien zij zoo onwetend beleedigd had. Eindelijk ging de bel over. Maar Clementina liet niet mr. Selby en den dokter binnen, maar den dominee zelf geheel ontdaan van schrik. Hij wankelde naar binnen en zag rond. Goede Hemel riep hij uit, ik ben te laatWat is er gebeurd. Voordat Clementina iets kon zeggen, vloog hij naar de eetkamer, waar hij zijne dochter vond, doodsbleek en gebogen over den dief. Een zucht van urlicbting ontsnapte Mar cia, toen zij haren vader zag. Mijn kind mijn kind, stamelde, hij en sloot haar in zijne armen. Van het oogen- blik af, dat ik het ontdekte, dat het tele gram niet echt was, en dezelfde vreeaelijke gedachte bij uwe moeder en mij opkwam heb ik alles in het werk gesteld om hier terug te komen. Het lijkt wel eene nacht merrie een gedeelte van den weg heb ik afgelegd in den sneltrein, een gedeelte in eene vrachtkar en verder te voet. Goddank, dat mijn kind gered is Toen viel zijn blik op Cripps. Nu begrijp ik bet, zeide hij. Zoo is en spreken van God is gebrekkig als het denken en stamelen van een kind over diep wetenschappelijke onderwerpen. Groot, door hetgeen hij weet, is de mensch zoo klein door wat hij niet weet. Hij is iet en niet tevens. Wat echter meer vernedert, is dat de menschelijke domheid geen grenzen heeft. Men kan niet zeggen, dat er geen waarheid is, welke niet door een of anderen geleerde is gevonden en uitge sproken, maar wel is geen dwaling zoo vreemd, zoo gedrochtelijk, of zij heeft in een of anderen »geleerde* haren verdediger gevonden. Wat meer verne dert is, dat de mensch, bij al zijn kennis van zaken, dikwijls zichzelf zoo weinig kent. Wat meest vernedert is dat de mensch bij al zijn heerschappij over de schepping, zoo weinig heerschappij weet te voeren over zijn eigen passies. Wel heeft de dichter andermaal gelijk, als hij vraagt Waarom, trotschaard zoo vermetel, Die wat om u is, gebiedt 1 Waarom, schrandere aldoordringer, Kent ge dan u zeiven niet? Waarom zijt gij prooi van driften, Die gij zelf niet onderscheidt Waarom, ja, gij God op aarde Zijt gij louter nietigheid s). Zou de vliegmachine den mensch boven die nietigheid kunnen verheffen i) 2) De mensch. W. Bilderdijk. E. Drie Misdeelden. Langzamerhand maar zeker dringen de nieuwere begrippen op landbouwkundig ge bied tot de landbouwers door; gaaisdeweg wordt gebroken met de oude manier "an doen en begint men af te wijken van de d-ior vader en grootvader gevolgde sleur Daartoe is heel wat krachtinspanning noo dig geweesr, en aan die taak moet nog da gelijks gearbeid worden. Waut niets is moei lijker, dan van geslacht op geslacht over geërfde gewoonten en gebruiken te veran deren, uit te roeien. Maar in den laatste» tijd is er don ook storm gvloopsnland bouwonderwijs, landbouwtijdschriften, land bouwcouranten, laudbouwartikelen enz.; ten toonstellingen, proefvelden, proefstations, le zingen, en nog eens enz. Ziedaar zoovele krachten, die uitgewerkt hebben en nog uit werken, om bet bolwerk, van sleur en ou- derwetsche meeningen te overrompelen. Eu, het. moet gezegd: de süijd is niet te ver geefs geweest. Kom in welke streek ge wilt, tot in het meest afgelegen hoekje van ons land, overal ziet ge verandering. Vruchtopvolging, bewerking van het land, behandeling van het vee en honderd andere dingen meer hebben wijziging en verbetering ondergaan. Niet het minst ook de wijze van bemesting van het land. Het gebruik van kunstmest, van kalk, stikstofhoudende mest stoffen, phosphate», van Stassfurter kali- zouten neemt op merkwaardige wijze foe. Vooral het gebruik der laatste is in de. laatste pasr jaar ontzaglijk gestegen. Ge bruikte men vroeger bijna geen kalizouten, later slechts op veen- en lichte zandgronden, in den laatsten tijd ziet inen ze ook reeds gebruiken op zwaardere en betere bodem- soorten, op zavel- en kleigronden. Werd vroeger slechts aan enkele gewassen kali gegeven, tegenwoordig zij i er bij na geen weiden, die geen kaïuiet, geen hakvruchten, als rapen, wortelen, aardappelen enz., die niet eveneens kaïuiet of zwavelzure kali krij gen Er is dm wel verandering en vooruit gang, maar die vooruitgang is toch in de hoogste en voornaamste mate in den land bouw te bespeuren; op de weide en het bouwland, dahr vooral. Het ware echter ook gewenscht, da' deze veranderingen zich in dezelfde mate vertoonden in den tuinbouw, nl. in den boomgaard, den moestuin en den bloementuin. Ziedaar op velerlei gebied nog drie misdeelden. Eu het is over deze mis deelde», dat ik in een drietal artikels het een en ander wenschte mede te derlen. Achter eenvolgens Z'd ik over de behandeling van l° den Boomgaard, 2° den Moestuin, en 3° den Bloementuin renige. mededeelingen doen, die, naar ik hoop, mijn lezers niet ouwel- kom zullen zijn. De Boomgaard. „Het al van ,'ijaar niet veel zijn met de appelen, want er zijn er verleden jaar te veel geweest" of „de peren zullen dit jaar nog al w;.t geven, want wij hebben er in geen twee jaar gehad." Deze en derge lijke uitspraken worden jaarlijks vele malen bij het spreken over den boomgaard of over den stand van het ooft gehoord. En toch is er geen goed aanneembare reden, waarom hoornen, het eene jaar wel en het volgende jaar geen vruchten zouden geven, als ze be hoorlijk verzorgd woiden en het weer vorst gedurende het bloeitijdperk niet tegenwerkt. Maar, vergeet dit niet, de boom gaard moet behoorlijk verzorgd worden. Eu die verzorging moet reeds tijdig beginuen. Nu al. Ga in uw boomgaard en ontdoe uw boomeu en struiken van alle onzuiverheden, als daar zijn doode takjes, half- en heel verrotte bladeren, en alles, wat niet is „ge zond hout." Verzamel alles en verbrand het. Bespuit daarna uw boomeu en struiken het dus uitgelekt. Marcia voelt ge u in slaat mij alles te vertelleu? Clementina deed dat in hare plaats, een onsamenhangend verhaal, waarvan 't einde was, dat zij hun leven te danken hadden aan mr. Selby. Voordat zij nog uitgesproken had, hoor den zij het dokterskoetsje aankomen en even latei kwr.m mr. Selby binnen. Ten allen tijde zou de begroeiing tus schen Selby en zijns vaders vriend zeer hartelijk geweest zijn. Maar nu hij tegen over den dominee stond als de redder van zijne dochter, werd hij inet uitbundige dank baarheid verwelkomd Hij vond de opgewondenheid van den dominee en van Marcia erg overdreven maar toe:» Clementina verzekerde, dat ze niets uit de kast tuiste, fluisterde dr. Vyall Maar er was meer, Marcia! Toen stond Marcia op en legde hare hand in die van haren vader, zeggende Alles is in orde vadertje. Ik heb ze in veiligheid gebracht, toen Clementina zeide, dat mr. Selby daar moest slapen. Ik zij werd vuurrood. Ziet ge, ik kende hem niet, ik had bem nooit gezien en ik was zoo bang. Gij hebt goed gedaan, kindlief. Ik zal morgen alles naar de Bank brengen, maar we moeten mr. Selby nu opheldering geven. Weluo dan, de vrees van mijne dochter was meer dan gegrond, daar wij de. juweelen van lady Eleanor bewaarden, ter waarde van 100.000 pond sterling. Deze was de eenigs, die door zijn meisje, lady Eleanor's kamenier, van bet geheim at wist, en de ziekte ran mijn zoontje, in het ge heele dorp bekend, was een gemakkelijk voorwendsel om ons van huis te krijgen. Selby kwam naar Marcia toe. Dus dat alles ging in uw hoofd om, toen ik gisteren avond hier kwam. Kunt ge mij vergeven Kunt ge mij vergeven stamelde zij, hare haüd in de zijne leggende, en de scha duw verdween van haar lief gezichtje, toen zij voor het eerst tegen hem glimlachte. Ge zeidet, dat een gewapend man ons zon kunnen beschermen, cn dat hebt ge gedaan. Zonder u zouden de juweelen zeker gestolen zijn. Want als ge niet gekomen waart, zou ik er niet aau gedacht hebben ze uit de kast te halen, en Cripps had ze dan op zijn gemak mee kunnen nemen. Lady Eleanor was uitbundig in hare dank baarheid en noodigde ook Selby op haar groote „house party". Gedurende die week vonden Marcia en ik ruimschoots gelegenheid beter kennis te maken, en aan het einde van de week ver telde hij aan Lady Eleanor, dat er toch vinden waren in de het zoo onwiiarschijn- dat men er daar naar aan veel klöinoodiëu te pastorie, ofschoon zij lijk gevonden had, zou zoeken. Lady Eleanor was verrukt en bestelde als Marei a's huwelijkscadeau een stel juweelen, om haar te herinnrren aan dien vreest-lijken nacht, die toch het begin van haar geluk was geweest. met bordcauache pap, als gij reden hebt om te meenen, dat ze wél eens aangetast wor den door schurft, (of liever als gij wel eens schurft'ge vruchten hebt), door monilia-rot (als de appels en peren reeds voor zij geheel volgroeid zijn, aan de boomen in rotting overgaan, waarbij zij dan bruin of zwart van kleur worden. Borstel in den herfst en in het voorjaar stammen en dikke takken met een boomborstcl en bestrijk ze met kalk melk. Maak den grond van den stam tot een meter buiten de kruin voorzichtig los en open cn strooi wat kalk (vooral bij de kerseboomen), alsook volop tliomasslakken- meel, beenderenraeel of een andere phos- phaatberaesting. Wanneer dat alles gedaan is, kunt gij een beetje wachten. Daarna maar niet later dan in het begin van het voorjaar moet de bodem bemest worden rnct kali, in den vorm van Patent-Kali. Van den stam tot een meter buiten den kroon strooit ga één halve Hectogram patentkali per M2 (vierkante meter). Deze patentkali wordt lichtjes ondergewerkt. Wil men ge zond, krachtig hout hebben, wil mcu de boomen bestand doen blijven tegen invloeden van weer, schadelijk gedierte, eventueele ziekten euz., dan verzuime men deze be mesting met patentkali niet. Do kalibemes- ting van den boomgaard is één der voor naamste zaken, die raeu te betrachten heeft. De vruchten blijven daardoor gaaf en frisch van kleur, gezond en lekker van smaak en reuk. Verder kan men in het voorjaar één of twee maal den bodem met gier of beer be mesten of pl. m. 20 gram chilis*]peter per M2 geven. Men geve echter nirt te rijke stikstofbemesting daar het wel eens voor komt, dat daardoor kanker aan de boomen komt. Bij rijke kali en phosphorzuurbemes- tiug kan eti moet men natuurlijk wat meer stikstof geven. En nu aan den gangschoon maken, kalken, bespuiten, bemesten De Katholieke pers. HeJ Centraal Bureau heelt als bijlage bij de »Mededeelingen,« die nu met no. 27 den nieuwen jaargang begonnen zijn, een zeer belangrijk vlugschrift gegeven n.l. »De Katholieke Pers* Niemand zal ontkennen, dat het voor het verschijnen van dit vlugschrift nu een zeer goede tijd is. Nu ender de Katholieken, meer dan ooit, de noodza kelijkheid gevoeld wordt om hunne ge- loofsgenooten beter in te lichten dan dit door de liberale en zoogenaamde neutrale pers geschiedt, nu komt het vlugschrift op uitstekende wijze helpen om die noodzakelijkheid nog duidelijker aan te toonen. In eenvoudige en toch krachtige taal met waardige en duidelijke woorden, roept het den Katholieken toe, de wa penen op te nemen om met alle kracht den strijd te voeren tegen den grootsten vijand van ons geloof en van ons Ka tholiek bewustzijn, n.l. de liberale en z g. neutrale pers. Duidelijk zegt het, dat men moet kier zen vóór of tégen. De groote invloed der Pers wordt ons aangetoond, we lezen, wat het ongeloof met dat wapen kan doen, we zien er ook in getoond, welk een groote macht de Pers voor ons, Katholieken kan zijn, als wij alle katholieken daarmee bereiken. Krachtig wordt tot het steunen der Katholieke pers aangespoord. Doch dit niet alleen. Er wordt óók gezegd, hoe wij de Katholieke Pers moeten steunen, o. a. ook door Perscomité's. De taak dier Perscomité's wordt aan gegeven. Kostelijke wenken voor propagandisten lezen wij er. Het ligt voor de hand, dat een zóó zorgvuldig bewerkt, zóó overtuigend vlugschrift het aangewezen middel is, om in handen van propagandisten en perscomité's een groot werk te doen. Het is te verwachten, dat er van het centraal Bureau heel wat honderden en duizenden over het geheele land zullen verspreid worden. Per postwissel besteld

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1