i> ii mmer 14. Zondag 17 Februari L907. 1 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Ill UOOfiË külHIA en AN TO ON TIELEN. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. Kamers van Arbeid. I- BÜILLEON. U I T (i E V K K MAgfflSSB enrvnUErJüaSZZ^va»*a.';v».T«f'Trs i ns Laiigstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavon d. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. WAAL IJ E Telefoonnummer 38. Advkrtentiën 17 regels t 0.00 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De verkiezingen voor de Kamers van Arbeid zijn wederom op handen 1 Ja, dat weet ik, zal menig patroon en werkman zeggen. Wij hebben onze lijsten ingediend, en als we nu onze oproeping en ons stembriefje gekregen hebben, dan gaan we stemmen, hoor Wie Ja, dat zullen we nog wel hooren of zien. De dag der stemming komtSommi gen hebben iets gehoord en gezien, en stemmen; de meesten hebben, noch iets gehoord, noch iets besproken, en blijven maar stilletjes thuis zitten. De Kamers van Arbeid zijn weer voor een vijftal jaren samengesteld Klaar is kees 't Zal nu een jaar of tien geleden zijn, dat de Wet op de Kamers van Arbeid in werking trad. Wat een mooie verwachtingen, wat goede uitkomsten voorspelden onze Nederlandsche Staats lieden, zooals Savornin Lohman, Knijper, Kerkdijk, Lely e. a. van deze wet. En waarlijk, dat mochten zij doen Deze wet toch berustte op zulk een gezond beginsel ze was zoo echt na tionaal, want zonder politieleen strijd, onder samenwerking van alle partijen, met algemeene stemmen werd zij aan genomen. In Engeland, in België had ze zooveel bijgedragen om te midden van de moderne arbeids verhoudingen den Socialen vrede te bewaren. Mocht dus niet verwacht worden dut zij ook hier ten lande veel zou ingrijpen in de zeden der natie, meer bepaald in de verhouding tusschen patroon en werk man Hellas, wat tot nu toe van (ie uitwerking der wet ondervonden is, heeft die verwachtingen beschaamd 1 Waar ligt de fout In de Wet O, neen de wet is zoo gezond mogelijk Zij geeft wat zij geven moet zij geeft het middel om dreigende geschillen te voorkomen en om ontstane geschillen te vereffenen, en wel in een vergadering van ervaren en onpartijdige personen, Roman naar 't Engelsch. (5) »Nu dan, maar wees niet boos en houd mij niot voor indringerig en aanmatigond, dierbare prinses, ik waag mijn voorstel alleen met het inzicht, dat uw vrijheidszin het niet erg verlokkend vindt van familie-leden te moeten afbangen." «Waar in de wereld kan ik heen?" vroeg Marie. Luid zeido zij met hare Ledere, wurine stem «Spreek maar door, mrs Eagles, zonder omwegen, ik ken U nog wel weinig maar ik heb toch geen reden, om er aan te twijfelen dat U het goed mrt mij meent." «Goed", riep mrs. Eagles, met statigen oogopslag. b^'u goed? Ach dierbare prinses, ik wist niet wat ik U uit liefde doen kon, zoo hebt gij mij in de weinige keeren, dat wij elkander gezien hebben, door uwe lieve blikken, teedere stem en uwe engelachtige vriendelijkheid in't hart getroffen." Dat deze gevoelsuiting wol wat onbehagelijk op Marie werkte, had spreekster niet bemerkt. Zij was al te begeesterd, eu ging voort«Ja wel, gij zijt mij geheel onbewust, lief gewor den, zoo lief, dat mij de gedachte U, misschien voor eeuwig uit mijne oogeu te moeten verlie zen ondragelijk is, zoodnt ik veel. ja alles geven zou, om U in mijne nabijheid te behouden, l op eeue of andere wijze aan mij te verbinden." Marie opende hare bruine o gen ver van verwondering en hernam. «Ik, ilc begrijp u niet goed." Ach zeide mrs. Eagles. «Is het dan zoo moe-lijk te begrijpen, dat het mij om uw beminnelijk gezelschap te doen is dat ik overgelukkig zou zijn, als gij besluiten kondt, inp'ante van met den vorst van Wildenhofen naar Duitschland, met mij naar Engeland te wier uitspraak vertrouwen waardig- is Zij kan geven wat Leo XIII in de En- c)'cliek >Rerum Novarum* van zulke instellingen verwacht, als hij zegt »Niets is wenschelijker, dan dat er, als iemand, betzij onder de werkne mers, hetzij onder de werkgevers meent verongelijkt te zijn, uit hun midden er varen en betrouwbare mannen opstaan, wier uitspraak het geschil kan vereffenen, en wier uitspraak kracht van beslissing heeft, volgens de Statuien der Vereeni- ging.« Waar ligt dan de fout Wel in de kiezers zelf! Hoeveel notitie is tot nu toe nog van de Kamers van Arbeid genomen Weinig of niets. Geen belangstelling wordt er getoond bij de verkiezing, geen practisch beleid bij de voorbereiding. Moet het noodzakelijke gevolg hiervan niet zijn, dat eene Kamer, die onder zoo weinig bewijzen van belangstelling wordt samengesteld, ook het vertrouwen zal missen, dat alléén haar kracht kan schenken en invloed kan doen uitoefe nen. Onmogelijk is het dat eene Kamer, op die wijze samengesteld kan beant woorden aan de bedoeling der Wet, en die zij zich te bereiken heeft voorge steld in de officiéele lichamen, die een bond moesten vormen tusschen haar en de industrie, tusschen werkgever en werknemer. Wij willen volstrekt de werk zaamheden, door de Kamers van Arbeid -ot heden toe gepresteerd, niet des- ivoueeren. Zeker zullen zij gedaan hebben, wat liet Inre was, namelijk het verzamelen van inlichtingen, het dienen van advies ten aanzien van onderwerpen, welke de belangen van den arbeid raken, enz. Maar met dat alles bleef de kern der Wet onaangeroerd En die zit in Art. 2, sectie d »hct voorkomen en vereffenen van geschillen over arbeidsaangelegcnheden, ook, voor zoover noodig, door te bewerken, dat eene scheidsrechterlijke uitspraak tus schen de partijen tot stand kome.« Dat de Kamers van Arbeid van deze be voegdheid geen gebruik maakten, lag niet aan haar zelf, maar, aan de betrok kenen, hare bemiddeling werd niet in geroepen, Waarom niet Wel, wie denkt nog aan de Kam<s gaau «Als gezelschapsjuffrouw?" vroeg Marie. »Ora Gods wil?" riep mrs. Eagles met groete verbazing «Hoe kunt gij daaraan deu ken, een prinses van Wildenhofen tot gezel schapsjuffrouw te vernederen «Ik zie daarin geeue vernedering," hernam Marie eenvoudig «Het is eervol zijn kost met werkeu te verdienen, eervoller, dan genade brood eten, en ik zou er trotsch op zijn, als ik eenige bekwaamheden bezat, die mij ge schikt maakten voor gezelschapsjuffrouw, maar ik kan geen piano spelen, nocb aangenaam Gonverset'ren, noch «Prinses," viel mrs. Eagles in de rede, „het is mij te pijnlijk u over deze zaken te hooi-n spreken. Piauo spelen converseeren Alsof ik er een oogenhlik aan zou denken, dergelijke verplichtingen van u te verlangen ,,En welke verplichtingen zoudt u mij dan willen opleggen," vroeg het jonge meisje verwonderd, ,,wat zou ik dan in uw huis moeten voorstellen ,,Mijn gast mijne vriendin Onmogelijk riep Marie uit Genadige vrouw, gij moest inzien, dat ik in zoo'u geval bij U het genadebrood at in plaats van bij andere menscheu." Wat mrs. inzag was dat zij in haar over dreven ijver, om haar voorstel aanneembaar te maken in conflict met Mario's trotsch gekomen was. Wie zelf trotsch is, rekent niet daarmee bij anderen. Maar zij was niet de vrouw om iu verlegenheid te geraken. „Genadebrood herhaalde zij. „Liefste S rinses, hoe zou ik 't durven wagen, u geua ebrood aan te bieden- Ach neen, ge hebt mij gpheel verkeerd verstaan. Al kan ik van eene vriendin nooit iets verlangen, toch kan ik verschillende dingen dankbaar van haar aannemen, zoo Dij voorbeeld viendelijke aanspraak in tijden vau droefheid, haar ge zelschap op de wandeling of hij 't rijden, en ik ben misschien wel onbeschaamd, dat ik het durf te zeggen, ranar ik zon het ten zeerste op prijs stellen, als zij mij nu dan eenB wat voorlas of iu vreemde talen wat con verseerde bij mii zijn deze wat ingeroest en men heeft die op reis toch zoo noodig." Marie had onder deze woorden haar voor- van Arbeid, wie stelt vertrouwen in haar, als bij de verkiezing-, zooweinig belang stelling is getoond! Hoe ging het toen Eenige werklieden kwamen ter stembus meestal slechts een klein gedeelte van de stemgerechtigden de thuisblijvers moest men zoeken onder de goedgezin- den de meer voortvarenden, niet altijd de bestgezinden, wisten zich op de voor grond te dringen, en werden gekozen door een handvol kiezers, zonder leiding en zonder besef dikwijls van de zaak, die zij dienden. Van den kant der Pa troons nog minder belangstelling Kan men niet op gevallen wijzen, dat twee of drie patroons ter stembus kwamen Waarlijk, in zulke gevallen, is het voor den gekozene een twijfelachtige eer met een mandaat als het lidmaatschap eener Kamer van Arbeid beljfet te worden. Elke plaats, elke gemeente heeft schier zijn werklieden-organisatie, zijn patroons- organisatis. Waarom die organisatie Hoofdzakelijk om eischen en plichten vast te stellen, om in de moderne ar beidsverhoudingen het juiste spoor te volgen, wel wetende, welk nadeel aan de nijverheid wordt toegebracht door we- derzijdsche onbillijke eischen ten slotte strekkend tot schade, zoowel van patroon als werkman. Welnu, is het dan niet jammer, dat men het meest gewenschte middel tot dat doel zoo maar achteloos laat liggen, een middel dat zijne sanctie ontving van den Staat, wiens bemoeiing en medewerking zoo dringend vereischt wordt, om de Sociale Actie met vrucht te laten werken Wat baten dan al die organisaties Het is waar, de uitspraken der Kamer van Arbeid kunnen partijen niet dwingen zich daaraan te onderwerpen. Maar zij kan toch haar verslag openbaar maken, en een baroep doen op de publieke opinie, wat hare uitspraak zeker veel kracht zal bijzetten, daar de partijen, ten minste als zij goedgezind zijn, wel weten, dat zij een zwaren dobber hebben, als de publieke opinie tegen haar gekeeld is. Neen, niet minachtend, mogen wij onze schouders voor de Kamers van Arbeid ophalen, in de meening, dat Kamers van Arbeid geen beteekenis hebben in onzen tijd. Met verloop van tijd zal men tot eene andere zienswijze komen, als ten hoofd gefronst. Toen zeide zij opkijkend „Alzoo hebt U toch eene gezelschapsjuffrouw uoocflg. gij hebt haar slechts ora haar niet te kwetsen, vrieudin gedoopt. Maar dat was heusch niet noodig ik heb er niets tegen en ik beu er zeer verheugd over dat ik eenigs- ziue zou kunnen voldoen aan de bescheiden eischen, die U er aau stelt. Vreerode talen, of ik die nu grammatisch alle juist schrijf weet ik niet, maar lezen en spreken kan ik er wel 'u half doziju. En wat het overigs betreft dat zou paau, v.arkelijk gaau. Ik wil oom uw voorstel overbrengen, vrij om t« doen en te lateu wat ik wil ben ik nog niet - tevoren genadige vrouwe ontvang mijn innigsteu dank voor uwe goedheid, voor het toiaal onver diende vertrouwen, dat gij mij schenkt 1" «Geheel onverdiend?" riep mrs. E-sgles uit terwijl zij de kleine naud, die haar werd toe- gestokeu met hare bleeke vingers omsloot «Ach, prinses, er behoort werkelijk geen Bcherpe blik toe om door uwe lieve, bruine oogeu, iu uw edel hart te zien «Ik zou wel wenschen," antwoordde Marie, eemgsziu8 beklemd, dat gij niet zulk een goede meening van mij hadt!" «Dezen wensch," zeide de schoone dame lachend, kan ik met den besten wil niet ver vullen." En vleiend ging zij voort: «Maar nu doet gij toch ook het mogelijke nietwaar, om Zijne Hoogheid te overreden? Blijft nu, verzoek ik u, niet te harduekkig op den fataleu titel „gezelschaps-juffrouw" stnnn, zegt den vorst, dat het n ij op de eerste plaats om eene vriendin te doen is, dat ik (r niet aan deuk u eenige eischen te stellen, dio niet volgens uw stand zijn, dat in 't kort spreekt en handelt, wat g« kunt, om mij de smart te hespnrt-n zonder u naar Doveton terug te moeten «NTaar Doveton?!" riep Marie met groote verbazing. «Het is toch niet mogelijk dat gij Doveton iu Dovonshire bedoeld?" «B-slist «Ach. mrs Eagles, daarheen volg ik u dubbel gaarne Iu Doveton heb ik d« geluk kigste Hagen mijner jeugd doorgebracht, Mijne liefste familieleden woucd daar in de buurt. Gij kent zonder twijfel mijne oude tante Lady Jane Courtenay, Lord Garston mijn oom, mrs. minste twee voortvaar den vervuld worden nl. Ie dat personen worden gekozen, zoowel onder de werklieden als onder de patroons, die onpartijdig rn ertaren in hun vak, vertrouwen waardig zijn. 2e als dc gekozenen hunne taak ernstig opvatten en zich in volle toeivijding van die taak kwijten. Daarom, patroons en werklieden, toont uwe belangstelling. Organisatie's der gemeenten, ressortee- rende onder onze Kamer van Arbeid, toont uw practisch beleidwerkt sam'en als ge kunt dan weet ge zeker, dat er mannen in de Kamer van Arbeid zitten, die vertrouwen waardig zijn want dat vertrouwen hebt ge hun reeds geschonken door uwe keuze. Laat men elders weinig gevoelen voor de Kamers van Arbeid 1 Wij willen er niet om malen iedere Kamer van Arbeid staat op zich zelf en werkt voor zich zelf en kan volkomen aan haar doel be antwoorden, zonder behulp van andere Kamers. Brengt u op de hoogte uan het doel, de voornaamste bepalingen, den invloed van de Kamers van Arbeid, dan zal de ze instelling strekken tot bevordering van het welbegrepen belang van werk gevers en werknemers, en eene gerin gere verwijdering brengen tusschen hen, wier wederzijdsch belang nauwe aaneen sluiting en samenwerking vordert; dan zal er komen samenwerking tusschen patroon en arbeider, om welke finaal het heil der maatschappij en eene al gemeene welvaart, als om eene spil moe ten draaien K. K. De Huidenmarkt. Men verzoekt ons 't volgende uit nDe Lederi?idnstrie* over te nemen Op de huidenmarkt valt er weer een zeer vaste stemming waar te nemen, ge paard gaande met een goeden kooplust. 't Blijkt meer en meer, dat de behoefte der looierij vrij groot is en vele een zeer afwachtende houding aangenomen heb ben, toen de daling verleden najaar plotseling inviel. Thans is de voorraad op de looierij- uitgeput en moet ieder zich opnieuw voorzien. De vraag is daardoor herlevendigd en de prijzen zijn aangetrokken. Dat men bovendien een Delville .-n haar broeder. Mr, Eagles viol haar in de rede, zeggende «Neen, ik keu daar zoo goed als niemand. Mijn arme, lieve man stierf toen wij nauwelijks in Glyve court woonden. De smart over zijn verlieB, dreef mij sp >edig uit het vervloekte slot hierheen." Zij zuchtte zwaar en wendde zich vergezeld van Ma'-ie naar de deur en op den drempel nogmaals hare hand drukkend, zeide zij «Gij znlt toch werkelijk tegenover den vorst al uwe overredingskracht gebruiken? «Z-ker, autwoordde Marie en bij zichzelf dacht zij «Ze stelt de zaak moeielijker voor als ze wel is Ejn woord zal voor oom genoeg zijn, hij weet go» d dat ik tante in 't geheel niet welkom ben." III Een weinig gewrongen ligt Doveton daar ^usschen de heuvels Penn eu Gorse üp ar chitectonische schoonheid kunnen zijne huizen geeu aanspraak maken eu iu de best gepla veide straten kan men zeer gemnkkeiijk den voet verstuiken. Maar een zuiver stadje is het, van fabriekstof en rook weet het niets af, en van een hoogte af of van uit de zee gezien biedt het 't oog een prachtvolle aanblik. De heuvels rechts en links zijn onbeboscht eD als met een fluweelen tapijt overdekt tusschen welks lichtend groen hier en daar als aders donkere lijuen zich afteekeneu, dat zijn de hekken die de weiden ompalen. Teg< n de glooiing staan eenige villa's. Zij komen vrien delijk uit lanrierbos6chen te voorschijn, wordeH door altijd groeue eiken en olmen overschaduwd torwijl zich ozer lijst en dak de klimop slingert Dicht bij den top var Peuu'sheuvel. als trotsche behee'-scheres van den omtrek ligt Clyve court. Het is een prachtig slot, iu bekoorlijken, oosterschen bouwtrant, met minnarettorentjes eu koepeldaken maar het beeit niet de ooster scha doode muren, maar blikt nit heldere vniigters de wereld in. Thans weerkaatste de heerlijke zonneschijn zich in de zuideli ke vensters en scheen vanaf de torentjes en gewelven zoo krachtig binnen, dat hef Marie van Wildenhofen aan de arme, betraande oogen pijn deed. Zij had goed vertrouwen in den toestand heeft' blijkt wel uit de groote koopen op le" vering, welke er verleden week te Ant" werpen hebben plaats gehad- Er werden daar ongeveer 25000 Fray Bentos en Colon perst. »Heelsum* verwacht, ver kocht. Alle 15/20 werden geplaatst voor 92 frs., alle 20/25 voor 94 frs. en de 25/32 voor 96 frs., terwijl van de 32/40 er een groot gedeelte verkocht is voor 97 frs. De per stoomboot ver wachte 4 a 5000 Casa Blanca.s vonden eveneens voor het meerendeel aan de zelfde prijzen koopers. De Liebigs zullen ongeveer begin Maart vertrekken en denkelijk midden April te Antwerpen arriveeren. Ook te Havre waren de verkoopen de afgeloopen week boven het normale peil. Daar hadden eveneens leveringskoopen plaatst Aan de La Plata zelf zijn de omzet tingen zeer regelmatig en de gemaakte prijzen zijn zelfs 2 a 3 francs hooger, zoowel voor Mataderos als Saladeros- huiden. Voor inlandsche huiden valt hetzelfde verschijnsel waar te nemen als voor 't overzeesche artikel. De Berlijnsche veilingen van verleden week liepen weer hooger dan die der vorige maand, evenals alle andere Duitxche huidenverkoopingen. In Nederland is de toestand ook weer vaster geworden en zijn de beide Amster- damsche veilingen ook zeer courant aan iets verhoogde prijzen afgeloopen. De inschrijving van Java runder- en buffelhuiden te Amsterdam, de eerste van dit jaar, zou volgens sommigen een minder courant verloop hebben; blijkbaar heeft men zich hierin echter totaal vergist, daar bijna alles tot taxatie en sommige nummers zelfs daarboven verkocht zijn. Voor Calcutta's is er ook weer een nieuwe hausse ingetreden ondanks de reeds onzinnig hooge prijzen. Alles en alles wijst dus op een vaste, ferme markt voor de grondstof der looierij. Van daling zal wel vermoedelijk in den eersten tijd geen sprake zijn, eer van een kleine rijzing nog, De looierij diene dus wel met dezen meer dan belangrijken factor rekening te houden.. Zij is verplicht de piijzen van haar diverse producten nog weer op te slaan. voor eenige oogcnblikken van uit de zuilen galerij der voorhal het terras betreden; den breeden trap af, was zij in den Italiaanschen tuin gegaan, wandelde zij over het kiezelpad, toen keerde zij zich om, om uit de verte haar nieuw tehuis te bekijken, Of het haar beviel? üu, prachtig was het in ieder geval. Zij had iu haar jeugd zeor vele paleizeu en kasteelen gezien maar nog geen enkel dat er zoo ver blindend schoon uitzag van binnen en buiten ais dit. In haar aard hield zij niet erg van pronkerei maar het kon toch zij hoopte het tenminste dat zij er door den tijd aangewoon zou raken, dat zij eens haar slaapkamer, die als uit «Duizend eu een nacht" getooverd scheen gezellig zou vinden. Den geheelen nacht had zij wakker geleeen. De sluimergod had haar iu deze sprookjes-heerlijkheid klaarblijkelijk niet kuuneu vinden, hij was ook zoo gewoon haar in een eenvoudige kamer te vinden. Dat men na een onrustigen nacht hoofdpijn heeft, dat men dan de wereld vreemd bekijkt en niet zooals zij werkelijk is, dat wist zij bij ondervinding. Zich hierdoor uit liet humeur te lateu brengen eu de toekomst donker in te zien, dat zou echt kinderachtig en daarbij zeer ondankbaar zijn, vond Marie. Zrj wilde het dan ook niet doen. Zij was het aan mrs Eagles verschuldigd, al was het dap niet met vroolijkheid, dan toch zeker met vertrouwen dit nieuwe leven in te gaan. De edele vrouw Zich dit vreemde meisje zoo aan te trekken en haar met gunstbewijzen te overladen, zij kon het haar niet vergelden maar het was toch te hopen, dat hiervoor de gelegenheid nog eens kwam, hare dankbaar heid door een of audjreu dienst te betuigen. I'ot nog toe zij was reeds vier weken iu haar tegenwoordige betrekking vier weken, die men gedeeltelijk iu Nizza, gedeeltelijk in Parijs had doorgebracht, eerst gisteren was men in Clyve court aangekomen fl t nu toe had men van haar nog nipts verlangt, dan hare tegenwoordigheid aan tafel. Zoo'n leven op Midersman» h'nr« stond haar i chter zoo weinig aan, dat Halt op die manier raak ik weer ontfifi md. Weg met die onnoodige kleingeestigheid. (Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1