k Ptummer 15. Donderdag 21 Februari 1907 30 Jaargang 4, Tweede Blad. Provinciaal Nieuws jj5 V. I WAALWIJK, 02 Fcbr. 1907. Raadsvcrgii dering Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk op Woensdag 20 Februari, des namiddags ten 6s/< uur. AAN DE ORDE: I. Ingekomen stukken. II. Adres van A- C. van Tilburg in zake afgekeurde woningen. III. Wijziging begrooting 1906 en 1907. IV. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing der Kamer van Arbeid voor 't Schoenmakers bedrijf. Idem van een stembureau voor al de verkiezingen in J907. Leo ltond. Zondag half zes vergaderde de R. K.Werkliedenvereniging Leo-Bond Waalwijk en Besoijen op de zaal der St. Faulusvereeniging. De voorzitter opent met den christen groet de ver gadering en heet de aanwezigen welkom en daar het de eerste vergadering is welke in 1907 gehouden wordt zoo wenscht hij namens het bestuur allen van harte een Zalig Nieuwjaar, hopende dat God allen met eene goede gezondheid zal zegenen, dat is zeker een weldaad voor ieder in het bijzonder en tevens een weldaad voor de kas van het zie kenfonds. Dan heeft onzen bond een gevoelige slag getroffen door het vertrek van den Eerw. Adviseur, want in de korte jaren dat de weleerw. heer Hordijk aan onzen Bond verbonden was heeft hij zich doen kennen iemand te zijn die den werkman een warm hart toedraagt Veel heeft ZEerw. gedaan voor onze vereeniging, veel bijgedragen tot haren bloei, steeds bereid wanneer het gold de Bondsbelangen in het algemeen maar ook van ieder lid in het bijzonder te verdedigen feliciteeren wij ZEerw. van harte met zijne benoeming tot pastoor en hopen wij dat het hem in Rosmalen steeds naar wensch moge gaan, doch om onze dankbaarheid eenigszins te toonen heeft het bestuur besloten aan uwe goedkeuring voor te leggen ZEerw. het Eerelidmaatschap onzer vereeniging en tevens een klein stoffelijk bewijs aan te bieden Hierop volgde een daverend applaus als bewijs van a'gemeene in stemming. Verder deelde de voorzitter mede dat van de naburige bonden een schrijven ngekomen is om bij de verkiezing van vijf leden voor de kamer van arbeid elkanders candidaten te steunen en van wege de vereeniging een candidaat te stellen. Liefst zouden wij hebben dat men hier uit de vergadering iemand noemde. Daar nu niemand hier op in ging stelde de voorzitter de vergadering voor dat het bestuur een candidaat zal benoemen wat algeheele instemming vond. Alsnu verzocht de voorzitter den se cretaris de notulen te lezen van de vorige vergadering waaraan onmiddellijk werd voldaan en welke ons nog eens herinnerden aan de aardige cijfers uitge geven voor het ziekenfonds. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer A. van Rijen, secretaris van den arbeid uit Tilburg over het Arbeidssecretariaat In het begin toonde spreker nog eens aan de noodzakelijkheid vereenigd te zijn in R. K. vereenigingen niet alleen in vakbonden daar deze vooral het stoffe lijk welzijn behartigen maar ook in Volksbonden zooals hier is de 'Leo- Bond deze heeft meer bijzonder tot taak te zorgen voor de moreele zijde, voor ontwikkeling, 't is dan ook door den Leo-Bond dat gij zijt aangesloten bij het centraal bestuur dat in het begin van 1906 heeft gesticht een Arbeidsecre- tariaat. Op zeer duidelijke wijze, den heer Van Rijen eigen, toonde deze aan wat het arbeidsecretariaat is, hoe het eerst deze in Duitschland werden opgericht en vervolgens ook hier te lande ingang vondt hoe het secretariaat den werkman in alles ter zijde staat, in welke gevallen gij komt; omdat gij zijt aangesloten leden moet de secretaris u helpen, hetzij in ongevallenverzekering, arbeids- en veilig heidswetten, requesten in welk geval ook, in verzoeken bij uw in dienst gaan om een garnizoensplaats, in zake erfenis, belas tingzaken enz. Ja zelfs al zoudt ge willen dat hij brieven voor u stelde wa ge zelfs ni°t goed weer kunt geven steeds zult gij hem bereid vinden en om aan alle het zoo gemakkelijk mogeliil te maken kom ik den eerste Woensdag van elke maand van 122 uur hier in deze zaal en de derde Dinsdag van iedere maand van 12 11'2 uur te Baard wijk op het Raadhuis welke afstand zoo ver niet is en om u in alles ter zijde te kunnen staan heeft zich een commissie gevormd bestaande uit kapelaan Berk- vens als geestelijk adviseur, Mr v d. Grindte, advocaat te Eindhoven enj. W. C. Herbolt als vertegenwoordiger van het centraal bestuur. Gij ziet dus dat in alles is voorzien om u van dienst te zijn, schenkt dus uw vertrouwen aan het secretariaat. Verschillende adviezen zijn reeds verstrekt maar nog meer vertrou wen moet ge ons schenken en gij zult ondervinden dat het secretariaat is een zegen voor den werkman die nu niet meer voor genoemde diensten dezen of geene moet aanspreken en bovendien betalen. Het secretariaat is voor ons gratis. Nogmaals schenk ons vertrouwen zoo eindigde spreker en gij zult onder vinden dat met het stichten van een arbeidssecretariaat een groot sociaal werk is tot stand gekomen, mocht nu iemand die 't nog niet goed begrepen heeft of advies wil vragen dit spoedig doen, daar ik aanstonds moet ver trekken. De ZeerEerw. Heer Pastoor verkreeg alstoen het woord en condoleerde de vereeniging met het heengaan van den Adviseur, doch hoopte, dat onze Geliefde Bisschop weldra zijne plaats door een van de Eerw. Heeren (die allen aanwezig waren) zal doen vervangen en dankte de Heer van Rijen, die inmiddels moest vertrekken, voor zijne bevattelijke uit eenzetting van het arbeidssecretariaat, en toonde als secretaris daarvan de man te zijn op de rechte plaats. Het speet Z.Eerw. dat Van Rijen niet meer aanwe zig was om mede te nemen naar zijn vaderstad Tilburg de dankbare nage dachtenis van de Leobonders aan den iverleden WelEd. Achtb. Burgemeester van Tilburg die zooveel jaren Waalwijk vertegenwoordigde in de 'I weede Ka- ner der Staten Generaal Niets meer aan de orde zijnde en daar niemand het woord verlangt sluit de voorzitter met den christelijken groet de vergadering. Auabesteding. Het bouwen van een woon- en winkel huis voor den heer H. Michael is onder hands aanbesteed en opgedragen aan de heeren Antoon Treffers en Pieter van Huiten alhier, voor de som van f 7200.- Kaïner van Arbeid. Voor de a.s. verkiezing van leden der Kamer van Arbeid voor 't Schoen makersbedrijf zijn candidaat gesteld door de volgende vereenigingen Als leden werklieden St. Joseph vereeniging Drunen, M. v. d. Leur Leobond Waalwijk, Dingeman Voogd. R. K. Volksbond Kaatsheuvel. C. Roestenberg. Vakvereeniging »St- Crispijn* Baard wijk, J. de Vries. Chr.WerkliedenvereenigingLoonschen- dijk, G. Koenen. Deze candidaten zijn onderling over genomen en zullen door de verschillende vereenigingen worden gesteund. Naar wij vernemen stelt de R. K Patroonsbond te Kaatsheuvel candidaat de heer M. van Beurden aldaar en zou ook voor de leden-patroons een candi- datenlijst worden voorgesteld. Alg Ned Bond van Schoenfabrikanten Maandagmiddag ten 2 uur had in de zaal van den heer J Marinus te Tilburg de jaarlijksche vergadering van het hoofd bestuur van den Bond plaats, waarbij de gewone leden ook toegang hebben en welke matig was bezocht. Na een woord van welkom door den voorzitter werd aan de orde gesteld, het al of niet houden van wedstrijden. Na eene breedvoerige discussie werd besloten evenals andere jaren uit te Schrijven een wedstrijd in het maken van patronen en schoenen en deze te exposeeren op de in Juli te Dongen te houden congres vergadering. De voorwaarden voor deel neming zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Verder werd besloten de Alg. Noordbr.- Schoenmakcr-coupeursvereeniging geves tigd te Waalwijk, die een wèdstrijd zal uitschrijven in het voordeelig snijden van overleer, eene subsidie toe te kennen van f25 en daaraan geene enkele voor waarde te verbinden, dan dat de inzendin ren ook te Dongen bij bovengenoemd vergadering zullen worden ten toon resteld. Breedvoerig werd gesproken over de Vliddenstandstentoonstelling in 1908 te Amsterdam. Uit de discussie bleek dat men 't er over eens was, hieraan krach- ig deel te nemen, zoo mogelijk in een ifzonderlijk paviljoen voor de schoenin dustrie, om dan eens met klem aan t publiek te toonen wat de Nea. schoen industrie op 't oogenblik is. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met het comité, opdat op de algemeene verga dering volledige inlichtingen kunnen worden verschaft over de kosten van deelname voor den Bond, voor ieder afzonderlijk enz. Bereids werd. reeds besloten circulaires rond te zenden voor vrijwillige bijdragen voor dit doel aan leden en donateurs, daar een flink-voor- den-dag-komen veel geld zal kosten. Na eenige mededeelingen over de tarief kwestie en betreffende de ongeval lenverzekering reeds vroeger door ons vermeld, werd de vergadering gesloten. Diefstal. Maandagavond ten omstreeks 11 uur werd bij den bakker A. v. d. W. alhier een raam uitgeduwd en daarna een brood ontvreemd. Een brutaal stukje zeer zeker, dat in handen der politie is gesteld. Storm. Men meldt ons De stormwind was heden van dien aard, dat de stoompont genoodzaakt was den dienst te staken daar 't onmogelijk was door de hooge golven voertuigen over te zetten zonder groot gevaar. Anti -revolutionaire Kiesvereeniging Wij lezen in 't Huisgezin WAALWIJK. Naar wij vernemen, kan eerlang de oprichting van een anti- rev. kiesvereeniging worden tegemoet gezien. Het plan is, met de R. K. Kiesvereeniging samen te werken. Ons is van dit plan tot dusverre absoluut niets bekend. Voetbal-wedstrijd. Zondag speelde de voetbalvereniging W. V. alhier een competitie-wedstrijd tegen P. H. te Vucht op het terrein aldaar. De rust ging in 1 1. Einde 8—1 in 't voordeel der Vuchtenaren Aanbestedingen) Op Woensdag 6 Maart, ten 11 ure, zal aan het ministerie van waterstaat, te 's-Gravenhage worden aanbesteed Het aanleggen van een afwaterings kanaal met eenige bijkomende werken, van af de Zestig-Elsche brug in den Staatsspoorweg 's BoschBoxtel tot aan de uitwateringssluis met bijbehoqrende werken onder de gemeente Waalwijk, prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werking tot verlegging van de uitmon dingder rivier de Maas. Raming f850,000 Bestek met de nota van wijzigingen ter leaing aan voorn. Min. aan de loka len der Prov. Best. en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar, bij de firma Ge- br. Van Cleef Spui 28a, 's-Hage inlich tingen verkrijgbaar aan het bureel van de werken tot verlegging van den Maas mond, bij den ingenieur O. C. A Van Lith de Teude te 's Hertogenbosch. Op Woensdag 13 Maart, ten 11 ure, zal aan het ministerie van waterstaat, te 's Gravenhage worden aanbes eed Het verbeteren van den vaarweg door den bovenmond van het Heusdensch ka naal bij Heusden. Raming f24,600. Ileidc ontginning. De proeven, die in verschillende hei de streken van onze provincie genomen zijn, met het aanleggen van kunstweiden mogen als uitmuntend geslaagd be schouwd worden en zullen dan ook ijverig worden voortgezet. Moord te Oss Naar de »Stad Oss< verneemt, worden in den loop der volgende maand een van de gebr. De B. indertijd veroordeeld I tot 15 jaren tuchthuisstraf wegens deel name aan den moord op den wachtmees ter Hoekman te Osch gepleegd, voor waardelijk uit de gevangenis ontslagen Ook de levenslange gevangenisstraf van den als dader van dezen moord ver oordeelden Van G moet in eene gevan genisstraf van 20 jaar veranderd zijn. BAARDWIJK. Smakelijk eten. Dez.-r d gen werd een k-lf, door den Rijksveearts afgekeurd vuor de consumptie, op last van de» Burgemeester begraven, nadat eerst door den -gent'van politie het vleesch van hui- ten en van binnen flink met petroleum werd begoten. Van morg-n bleek dat hei in hei nachtelijk uur is opgeg-aven en vervoprd Zou dat vleesch iiu toch gebeten worden De Rijks- en gemeente politie zullen een streng onderzoek ïusteRen waar h<-t gebWett mag zijn en als hel g lukt den dader'of di- Iers te ontdekken, moge zij dan streng ge- traft worden. Dezer dagen had het gilde St. Ambro sias wederom eeu treurigen plicht te vervul- en, n m weder om een barer beste leden nunr zijn laatste rustplaats brengen De heer N. van Hoorn is 8de verdienstelijke bestuurs- 1 d dat zij in 't lsat-te half j iar uit hun midden moeten missen. Hij ruste in vrede. DRUNKN. Op uitnoodiging van den R K. Volksbond Kaatsheuvel, tot onderlin ge samenwerking bij de aanstaande verkie zing voor de Kamer van Arbeid, werd door te R K Werklieden vereeniging te Diunen in lure. alg. meeue vergadering op Zondag 17 Febr. tot candidaat gekozen het .aftre dend lid werkman Secretaris M. v*n de Leur altlier. Zo 'dag 1. 1. had er op de Jongelingen Congr gdtie eene vergadering plaats ten eindt en candidaat te stelleu voor de verkiezing van een lid voor de Kamer van Arbeid. Met meerderheid van stemmen werd ge kozen de heer Michiel van de Leur. In eene rede, gehouden door den Eerw. Heer de Kort, werd er op aangedrongen dat men zich zou aansluiten bij de omliggende gemeenten int het steunen van elkanders cuididaten Door een der aanwezigen werd neg de wpiisehelijkheid geopperd overtegaan tot op- ïclitiuw een er verbruiksbond, zoonl* dat b v. ui Baardwijk is met het brood enz. Waar in Drunen zooveel gedaan wordt voor den boer en dat meestal ni*» ten voordede van den schoen r sker (getuige de boter en melk) mocht er ook wel nis iets voor dio csta- gorie van innischen gedaan worden. Een definitief besluit hiertoe is niet genomen. De sterfte in deze gemeente ist'gen- woordig vrees'lijk 't is reeds gebeurd dat twee lijken op één dag begraven moesten worden op dit oogenblik staan er weer twee lijken bos en a «-de. Een, dat van een vrouw wier renigst dochtertje over drie weken hare le H. Communie zal doen wat zal die vreugdevolle dag vermengd worden met treurige gedachten voor zoo'n kind. Vele personen zijn aangetast door influenza of zoo iets van dien aard. NIEUWKUIK. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat bij den heer A Merkx, c féhouder alhier, hot voornemen zijn prach tig grlegen 'uin voor theetuin in te richten Alsdan zal ook een muziekkiosk worden geplaatst voor het geven van concerten Zeer 7< ker zal dit plan door een ieder met vreug de worden vernomen, wijl u.et de uitvoering ervan, onze gemeente een gepaste upvp.inniug rijker wordt Maandagavond hield de Weled Heer Cam .n, tuinbouwleeraar uic Giunekeo, eene I'zing tue.t lichtbeelden, in het ca!e van den heer Merkx alhier. Een groot j-antal toe hoorders woonde de lez-ng bij en waren zeer te«reden over de duidelijke en leerzame voordracht. LOON SCI7 E N DIJ KHedenavond (13 Febrgaf de Zangvereeeniging „De Lofstem" haar eerste Winteruitvoering in de Ne.d. Herv. kerk alhier. Mocht men verleden jaar zicfi verheugen in een drukke opkomst van het publiek, ditmaal was zij niet schitterend te noemen. Allereerst werd onze aandacht naar voren getrokken, waar de Heer A. Rijken reeds gered stond om ons welkom te heeten, waarna hij tot ons het beleefd verzoek richtte om dezen avond vooral geen leven te maken, opdat de werkende leden daarvan bij het zingen geen last zouden ondervinden. Verder veroorloofde spr zich de. vrijheid het publiek d v vraag te stellen //Mét welk doel zij' gij in dit gebouw samen gekomen wrlke vraag door voornoemde heer Rijken in scboone en christelijke bewoordingen werd beant woord. Men kon opmerken, dat zijne woorden op het publiek eeu diepen indruk hadden I gemaakt. Met het gezamenlijk zingen van psalm I 119: 5 werd de uitvoering geopend. Daarna werd eeu aanvang gemaakt met het programma dat voorzien was met mooie liederen Slaat men een blik letug op de vorige uitvoering dan is men onwillekeurig geneigd uit te roepen: „L>fs»em, wat gij ons hedenavond te tiooren gepft overtuigt ons. dat g<-krachtig hebt gewerkt, dat door uwen arbeid een bevredigende oogst is opgeleverd." Elk lied werd over 't geheel goed ten gehoore gebracht. Vooral de „Bassolo met koor" verdient hier bijzonder vermelding. De heer C. van Heijst oogstte hiermede een i;root succes in, en niet ten onrechte, want -en ieder moest erkennen, dat hij een mooie strm heelt, die in de toekomst nog veel belooft Ook mag niet onvermeld blijven het lied „Onze Hoop", Sopraan solo met koor, dat eveneens goed in den smaak viel. De FdelAch'.b. liter Burgemeester van Vrijhoeven-Cappel, beschermheer der Zutg- vereeniging, bood haar zijne hulde aan. Hij gevoelde zich genoodzaakt uiting te geven aa-i zijne bewondering, dat de vereeniging na een jaar van grooten arbeid zulke zicht bare vorderingen heeft gemaakt op het ge bied van de zang. Voor een groot deel is het te wijten aan den ijver van den Heer Directeur, ondrr wien« leiding „De Lofstem* zich bevindt, (vervolgt spr.) dat er sedert verleden jaar, eenige vooruitgang te consta- teeren valt. „Ga voort op Uwen ingeslagen weg met denzelfden ijrer en volharding en 't is dan aan geen twijfel ouderhevig of de vereeniging zal groeien en bloeien." Na een wnord van dank voor de opkomst, door den Heer Rijken uitgesproken, werd deze uitvoering gesloten. Alhier zal, zoo de Heere wil met 1 April a.s. de gelegenheid worden geopend le worden opgeleid voor Chr. Onderwijzeres) door oprichting van Chr Normaallessen uit gaande van de Vereeniging voor Chr. Volks onderwijs. Men zie de advertentie in dit nomrner. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Openbare ver- *- gadering van den Raad dezer gemeente op u Woensdag 20 Febr. 1907 des namiddags te 71/, uur. Afgekondigd en aangeplakt een bekend* making, waarbij Burgern. en W«th. dezer gemeente ter openbare kennis brengen, dat de door hen opgemaakte en vastgestelde kiezerslijsten, één voor de patroons en één voor de werklieden, voor de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk op dc secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift alg meen verkrijgbaar gesteld. CAPELLE, 15 Febr. De op heden door Burgemeester en Wethouders alhier vastge stelde kiezerslijsten voor de Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk zijn ter secretarie dezer gemeente voor eeu ieder ter inzage nedergelegd en tegen be taling van f 0.80 zijn daarvan afschriften verkrijgbaar. Toen de leden der Rederijkerskamer Woensdigavond op de zaal vau Mej. De Wed. D. d. Bas aan 't repeteeren waren, werden zij eensklaps opgeschrikt door het angstig hulp geroep van: „Help, help!" Onmiddellijk snelden ze naar buiten eu merkten, dat ieuiand in de haven h*lf door het ijs gezakt was. De Héér W. Uijthoven sprong op het ijs en begaf zich naar de pla>ts waar de man zich bevo id. Aan zijn reuzenkrachten had de heer Uijthoven het te danken, dat hij d-u drenkeling van zijn gevaarlijke plaats kon verwijdereu. Daar de schoeiing veel te hoog is, incest tie man op een «chip ge- hescheu worden om zoodoende den wal te-' bereiken. Dit was een moeielijk werkje, doch toen de heeren Cor. Ocrlemaus, J. van den Hoek, G. ds Bas, Gebr. Oerlemans hun behulpzame hand uitstaken, was het gauw geschied. De man werd herkend als te ziju P. van Alphen uit Alinkerk, die van de schoeiing in de haven viel. Ouder het zin gen van een lustig deuntje brachten de red ders hem naar den veldwachter die hem in voorloopige bewaring nam. - Aangeplakt de bekendmaking ,pp 18 Februari jl. waarbij ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht, dat bij beschikking h van1 den Heer Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland dd. 13 Februari jl. is bepaald dat de beperking van hel vervoer over de Rijkswegen iu die provincie wegens het, ingevallen dooiweder aanvangt op midder nacht van 13 Februari op 14 Febr. 1907. De Vergadering van dsn Raad dezer10 gemeente is belegd tegen Donderdag, deH°l 21 Februari 1907, des voormiddags te 10 uur1." 18 Febr. Bij de op heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad waren 171 stemmen uitgebracht, waar onder 5 van onwaarde. De Heer M.. J.- Rijken bekwam 105 stemmen, de Heer AT. W Heijmans 61, zoodut de eerste gekozen is. Dezer dagen ontstond er brand in de woning van den schoenmaker J. Door spoedig tq geschoten bulp wi«t meu het vuur bijtijds paal en perk te stellen. WASPIK, IS Febr. Oprichting Cbria-i telijken» Boeienbond. Gistrrend avond werd na lezing van den Zeereerw. Pater Van

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5