Tweede Bind. IjEKENDMAKlim" Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Nummer 17. Donderdag 28 Februari 1B07. 30e Jaargang (H b 1 d.) Eva, van den heer L. G. van der Beek De Mo va,ii het Zeiden. Het Gemeentebestuur van Wnulwijk maakt bekend, dat in 1907 bet ondcrioek der spring veren ingevolge het reglement, zal plaatshebben a in het Vile District Waalwijk: a.' Op Donderdag 7 Maart 1907 te Waalwijk om 11 uur voormiddag, b Op Maandag 11 Maart 1907 te Aliukerk. c. Op Donderdag 14 Maart 1907 te Heusden. Houders van stieren, die behooien tot het Vile District, zijn verplicht hunne dieren in een van dezo drie gemeenten ter keuring aan te bieden. Bij besluit van H. H. Grd-putce'-d- Staten van Noord-Brabant dd. 9 Februasi 1907 is hetanutal en de grootte der aaninocdigingsbijdrageD, die in 1907 voor het Vile Distiict worden uitgeloofd, vas.gesteld als volgt. Ie KeuringspUats Heusden een le van f40.— een 2c van f 25.— en een 3e van f25.- 2a Keuringsplaats Wualwijk: een le van f40.— en een 2e van f30.— 3e Keuringsplaals AImkerk een le van f40.— en een 2e van f30.— Waalwijk, 18 Februari 1907. Het Gemeentebestuur voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. de Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Do crisis. Het gerucht begiut meer en meer te loopen dat liet huidige ministerie besloten zou hebben inet uitzondering van generaal Staal, aan te blijven. Naar wij uit de m:est betrouwbare bron verueuien, is dit gerucht minstens genomen zeer voorbariger is veel meer reden om aan te nemeu, dat de crisis nog lang blijft voortduren. (Ij. eu V.) Dc Nieuwe Ct. schrijft Het is mogelijk, dat de crisis een oplos sing iu den zin van een aanblijven van hel al of niet gereconstrueerde kabinet-De Meester ▼rij nabij geweest is, maar althans op dit oogenblik schijnen aan eeu dergelijke op lossing nog moeilijkbeden in den weg te staan, die haar geheel onzeker maken en welker wegruiming, indien mogelijk, nog veel tijd kan kosten. Eigenaardig is de onzeketheid, die omtrent den stand der crisi-* al om herrscht. Zells Kamerleden die tot de naasie politieke vrirn den van het demissionuaire kabinet behooren verkoereu, naar wij herhaaldelijk Wisrnamrn te dieu aanzien in algeheele onweicndhjf d. Nepotisme De //Nieuwe Prov. Gron. Crt.' schrijn: ,/t Kabinet-De Meester heeft, naar be weerd wordt, in zake de benoemingen nog al op de vriendjes en neefjes gelet. Een zoon van Minister Van Rial te werd rijksad vocaat te Rotterdam de compagnon vuti Minister Rink secretaris v.m den voogdij raad te Tielde ex compagnon van rar. Rink zelf adminislra'eur aan het departement van justitie; het neefje van den min. «an Buiten- landsche Zaken werd ouder dak gebracht aan 't Ministerie van B. Z., hoewel was aaugedrongeu op 'l plaatsen van een ervaren diplomaat. Buiten de voordracht om werd de schoousoon van min. Van Raalte benoemd lot hoogleeraar te Groningen. Zoo ziet met, dat onze ministers, hoewel tot hooge posten gekomen, huu familie niet hebben vergeten.' Af te wachten valt, of dit stukje van het Grouingsche blad onweersproken zal blijven. Een Nederlandsch—Belgisch gedenktceken. Te Spa is het plan gevormd om aldaar, ter herinnering aan de samenkomst van Koning Willem III en Koniug Leopold II daar ter plaatse, in Juli 1882, een Neder- laudsch-Belgisch gedenkteeken op te riehten. Dc minister van Marine. Men meldt ons uit deu Ha»g De toestand van den minister van marine is zóó vooruitgaande, dat hij morgen het zusterhuis van het Roode Kruis, waarin hij vijf weken vertoefd beeft, kan verlaten en naar ziju woning terugkeeren. De minister loopt alleen nog wat moeilijk. WAALWIJK, 27 Febr. 1907. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij kunnen mededeelen, zal de heer Jud. Timmermans van Turenhout zich bij de a.s. periodieke verkiezing van den gemeenteraad, niet meer herkies baar stellen. Hulde aan den Prins Door den heer Herman J. A Zeegers alhier werd Zaterdagavond 't volgende telegram verzonden Aan Zijne KonHoogh. Prins Hendrik der Nederlanden. Koninklijke Hoogheid Door deze bied ik Uwe Hoogh mijne oprechte hulde en dankbaarheid aan, voor uwen persoonlijken moed en menschlievendheid betoond aan de schipbreukelingen «Berlyn». Uw Koninkl. Hoogh. onderdanigen dienaar, HERMAN J. A. ZEEGERS. Zondagmorgen werd daarop het vol gend antwoord ontvangen Herman J. A. ZeegersWaalwijk. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, zeer gevoelig voor aangeboden huldebetuiging draagt mij op U daarvoor hoogstdeszelfs oprechten dank over te brengen. Adjudant van dienst, VAN HEEMSTRA. Licdertafel „Oefening cn Vermaak." Gelijk onze lezers weten zal de Lie dertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen deelnemen aan den Internationalen Zangwedstrijd uit geschreven door de Vereeniging «Onder linge Oefening» van Amsterdam. In de 3e afdeeling zullen, behalve onze Lieder tafel, nog de volgende gezelschappen optreden Mannenzangvereeniging Excelsior Alkmaar; id. «Orpheon», id.; Deutsche Gesangverein «Fidelio», Amsterdam Amstels Mannenkoor «Harmonie», id. Mannenkoor «Excelsior», Beverwijk Edams Mannenkoor», Edam «De Ver- eenigde Zangers», 's-Gravenhage Man nenkoor «Apollo», Hilversum; Mannen zangvereeniging EuterpeRotterdam; Zangvereeniging «Semper Crescendo», UtrechtWerkmans Kunstgenot», Wor- merveer; «Excelsior», Zaandam. Alzoo in het geheel dertien Vereeni- gingen. De strijd in deze afdeeling zal dus zwaar zijn. Wegens die zware concur rentie is het comité van den wedstrijd echter van plan het aantal prijzen voor deze afdeeling te vermeerderen. Een en ander zal op 7 April a.s. bekend worden gemaakt, als wanneer de loting om de beurt van optreden plaats heeft en de verplichte stukken worden ter hand gesteld K. 8. A. Zondagavond hield de Katholieke So ciale Actie eene algemeene vergadering op de zaal der St. Paulusvereeniging toegankelijk voor donateurs en leden van aangesloten vereenigingen. De zaal was matig bezet. De voorzitter van het plaatselijk co mité, de heer P. H. C. Wijten, opende de vergadering, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, stelde den spreker van den avond, den heer Van Schaik architect te Utrecht, aan de veigadering voor, wees op de urgentie van het woningvraagstuk», allen opwekkende tot groote belangstelling voor dit onder werp van zooveel gewicht voor de zede lijkheid en de gezondheid der volksklasse De secretaris, de heer J. Houben, bracht een kort en zakëlijk jaarverslag uit. Het woord kwam daarna aan den heer Van Schaik, die in 't eerste ge deelte van zijn lezing, 't ontstaan, wer king en doel der K. S. A. nogmaals uiteenzette en teekende als eene ver eeniging, die alle krachten omvat, vormende een leger voor sociale orde en rechtvaardigheid Hij wekte nogmaals tot steun en medewerking op. Na eene pauze behandelde de heer Van Schaik 't woningvraagstuk, de volks huisvesting, die een der voornaamste punten is van de oplossing van het sociale vraagstuk, de beoefening der deugd, de welvaart, het christelijk fami lieleven, zonder welke eene ordelijke maatschappij niet mogelijk is. Het woningvraagstuk is de vraag hoe op de beste wijze te voorzien in de behoefte aan goede, niette dure woningen voor de arbeiders en kleine burgerij. Achtereenvolgens werden de vragen behandeld lo. Wat is een goede woning 2o. Wat is een niet te dure woning en 3o. Is er behoefte aan. Een goede woning moet voldoende licht en lucht hebben, niet vochtig zijn, goed drinkwater en goede privaten hebben, ruimte en slaapgelegenheden in voldoende mate. 2o. Niet te dure woningen, thans kosten ze 1/6 x/c van het loon, dat is te veel. 3o. Dat er behoefte is blijkt uit de statistiek b. v. 23.10% woont in 1 ver trek, 30.03% woont in 2 vertrekken, over ons land, waar reeds woning-onder zoek plaats had. Dus 54in woningen met 1 en 2 vertrekken. In Friesland 80%, in Limburg 23% en Noord-Bra- band 46"/0- Dus er is behoefte, ook hier in Waalwijk. Dat blijkt mij uit het verslag van 't woning- onderzoek, mij toegezonden, waarvan ik gaarne getuig dat dit op eene wijze is verricht en. in orde gebracht als men voor kleinere gemeenten weinig zal ont moeten. Ik heb 't met genoegen nagegaan. (Applaus.) Nu moeten volgens de gezondheidswet de bestaande huizen met 1, 2 en 3 vertrekken onderzocht en verbeterd worden en gezorgd, dat geen slechte meer gebouwd worden. Welke zijn de middelen om de toe- stsnden te verbeteren lo. Bouwverordening. 2o. Vereenigingen voor woningbouw. Spr. zet daarna uiteen hoe zich zulk eene vereeniging constitueert enz. bespreekt de subsidie-aanvrage aan de gemeente, die voor dit doel van 't rijk voor 3% kan lecnen en welk geld alleen wordt besteed voor woningbouw. De aflossing met rente betaling geschiedt in 50 jaar. Een en ander hebben we indertijd in een paar hoofdartikels duidelijk uit eengezet, zoodat herhaling onnoodig zal zijn. Nog worden behandeld de coöperatieve bouwvereenigingen, weiker woningen na een zeker aantal jaren aan den huurder in eigendom komen, maar die ze dan weer kan verkoopen of in prijs ver- hoogen of wat ook, zoodat het doel n.l. goede en goedkoope woningbouw dan weer verloren gaat. Na een flinke aanmoediging, eindigt spreker zijne rede en ontvangt den dank van den president die de vergadering daarna sluit. Indertijd wezen we op 't groote nut, de noodzakelijkheid eener commissie voor woningbouvv, ook met het oog op eventueele uitbreiding, maar vooral om de behoefte aan goedkoope en goede woningen. Wie neemt nu eens 't initiatief om eenige flinke mannen daartoe op te roepen al was het maar voorloopig om de mogelijkheid van slagen eens met ernst te overwegen. Wie pakt het eerst de koe bij de horens? Een verdienstelijk werk wordt hier dan begonnen. Ons blad zal deze goede zaak zooveel mogelijk steunen. Kamer van Arbeid. PATROONS. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor leden Patroons van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk werden gekozen de heeren H. Klerx-Dekkers, Baardwijk met 27 stemmen en de heer J. Ijpelaar v.d. Wiel te Drunen met 27 stemmen, terwijl her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Groenen, Besoijen 22 stem men, J. C. v. Ghert, Kaatsheuvel 22 stemmen, M. v.d. Wiel Drunnen 18 stemmen, M. v. Beurden Kaatsheuvel, 15 stemmen, J. L. Brok, Drunen 12 stemmen en Adr. Nieuvvenhuijsen, Waal wijk 11 stemmen. In Baardwijk verkregen de heeren stemmen H. Klerkx-Dekkers Baardwijk 5 J. IJpelaar-v.d. Wiel Drunen 2 J Groenen Besoijen 3 M v. Beurden Kaatsheuvel 1 v. Ghert 1 M. v. d. Wiel Drunen 1 terwijl tal van andere personen één of twee stemmen op zich vereenigden. In Drunen verkregen de heeren stemmen v. Ghert Kaatsheuvel 11 H. Klerx-Dekkers, Baardwijk 9 J. IJpelaar-v.d. Wiel Drunen 15 M. v. d Wiel 16 J. Groenen. Besoijen 8 J. L Brok, Drunen 7 M. v. Beurden, Kaatsheuvel 2 A- Nieuwenhuijsen Waalwijk 1 terwijl verder nog enkele personen één of twee stemmen op zich vereenigden. In Waalwijk verkregen de heeren stemmen M. v. Beurden Kaatsheuvel 2 H. Klerkx-Dekkers, Baardwijk 3 Jan Groenen Besoijen 2 A. Nieuwenhuijsen Waalwijk 4 Ijpelaar- v d. Wiel, Drunen 2 In Waspik werd geen enkele stem uitgebracht. In Sprang verkregen de heeren stemmen M. v. Beurden, Kaatsheuvel 2 H Klerkx-Dekkers, Baardwijk 2 J. Groenen, Besoijen 2 M. Vos, Sprang 1 J. C. v Ghert, Kaatsheuvel 3 In Vrijh-Cappel verkregen de heeren: stemmen J. C. v. Ghert, Kaatsheuvel 1 In Capelle verkregen de heeren stemmen M. Kerst, Capelle 1 A. Kerst, 1 A. de Rooij, 1 J. Versteeg, 1 C. Vos, 1 In Kaatsheuvel verkregen de heeren stemmen M. v. Beurden, Kaatsheuvel 7 H- Klerkx-Dekkers, Baardwijk 7 J. IJpelaar-v. d. Wiel, Drunen 6 J. Groenen, Besoijen 6 A Nieuwenhuijsen, Waalwijk 5 J L. Brok, Drunen 5 J. C. v. Ghert, Kaatsheuvel 5 terwijl nog enkele heeren een stem op zich vereenigden. WERKLIEDEN. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor leden Werklieden van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk werden gekozen de heeren D. Voogd, Waalwijk met 249 M. v. d. Leur, Drunen 236 G. Koenen, Loonopzand 250 J. de Vries Fzn., Baardwijk 250 B. Vesters, Kaatsheuvel 267 In Waalwijk verkregen de heeren D. Voogd 62, G Koenen, Loonschendijk 53, M. v. d Leur, Drunen 57, B. Vesters, Kaatsheuvel 54 en J. de Vries Fzn., Baardwijk 57 stemmen. Voorts verkregen de heeren G. van Meeuwen, Waalwijk 36, J. v Oud- heusden te Waalwijk 4, Alph de Vries, Waalwijk 7, W. Hooft, Waalwijk 3, B. Leijten. Waalwijk 3, J. Hornes, Waal wijk 3, A. Hoffman, Sprang 4 en Jac. Wijkmans, Waalwijk 4 stemmen, terwijl nog een groot aantal personen een stem op zich hebben vereenigd. In Besoijen verkregen de heeren: B. Vesters, Kaatsheuvel 17 stemmen. D. Voogd, Waalwijk 17 M. v. d. Leur, Drunen 17 J. de Vries, Baardwijk 17 G. Koenen, Loonschendijk 17 In Kaatsheuvel verkregen de heeren B. Vesters, Kaatsheuvel 69 D. Voogd, Waalwijk 50 M. v. d. Leur, Drunen 48 J. de Vries, Baardwijk 47 G. Koenen, Loonschendijk 42 Voorts verkregen nog de heeren W. Lugters, Kaatsheuvel 21, W. Roestenberg 4, C. Roestenberg 4, J Vloeimans 3 en A. Slrijbos 3 stemmen, terwijl nog velen een en twee stemmen op zich hebben vereenigd. In Druntn verkregen de heeren B. Vesters, Kaatsheuvel 77 stemmen. J. de Vries, Baardwijk 73 G. Koenen, Loonschendijk 73 D. Voogd, Waalwijk 71 M- v. d. Leur, Drunen 67 Voorts verkregen nog de heeren W. v. d. Sande, Drunen 40, P. Schalken, Drunen 7, A. Hoffman, Sprang 4, A. de Vries, Waalwijk 3, J. Schilders, Drunen 3 en C. Verheijden 3 stemmen, terwijl nog velen een en twee stemmen op zich hebben vereenigd. In Waspik werd geen enkele stem uitgebracht. In Capelle verkregen de heeren stemmen. B. Vesters, Kaatsheuvel D Voogd, Waalwijk G Koenen, Loonschendijk M. v. d. Leur, Drunen J. de Vries, Baardwijk In Baardwijk verkregen de heeren D Voogd, Waalwijk 37 stemmen- M. v- d. Leur, Drunen 36 G Koenen, Loonschendijk 38 J. de Vries, Baardwijk 45 B- Vesters, Kaatsheuvel 37 Voorts verkregen nog de heeren W- Lugters, Kaatsheuvel 4, G. v. Meeuwen 3 en W v. d Sande, Drunen 2 stemmen terwijl nog velen een stem op zich z^gen uitgebracht. In Sprang. B. Vesters, Kaatsheuvel D. Voogd, Waalwijk G. Koenen, Loonschendijk M. v d Leur, Drunen J. de Vries, Baardwijk W- Lugters 6 en A. Hoffman In Vrijh-Cappel B. Vesters, Kaatsheuvel D, Voogd, Waalwijk G. Koenen Loonschendijk M v. d. Leur, Drunen J. de Vries, Baardwijk j Jeanne, van djen heer D. van Campen, Drongelen. Jolie, van den heer Mr. G. Heere, Raamsdonksveer. Marie, van den heer J. Pulles, Vlijmen. Grietje, van den heer J. W. de Graaff, Meeuwen. Genderen. Roos II, van den heer D. van Buuren, Meeuwen. Alletta, van den heer H. Freericks, Waspik. Als reserven werden onderstaande merriën ingeschreven 1. Frida, van de heeren Gebr. Oerle- mans- van der Schans, Drongelen. 2 Zwarte merrie, van den heer J. B. van Brunschot, Tilburg. 3. Nelly, van den heer C J. Branderhorst, Genderen. 4. Kor. van Mej. de Wed J. Straver Wzn. Babiloniënbroek. 5. Brunette, van den heer A. J. van Grevenbroek, Herpt. 6. Olga, van den heer W. M. Brander horst, Genderen. De burgemeester van Tilburg. Naar uit goede bron verzekerd wordt, zou de benoeming van den Hoog Edel Ge- strengen Heer Mr. J. A Loeff, Oud Mi nister van Justitie, Lid van de Tweede Kamer tot burgemeester van Tilburg als opvolger van wijlen den Edel Achtb Heer Mut*aers binnen kort te verwach ten zijn. Het behoeft nauwelijks betoogd, dat geheel Tilburg zich met een zoo voortreffelijke keuze hartelijk zou felici- teeren. T. BAARDWIJK. Op Zaterdag 2 Maart a.s. des n tn ten half drie zal te Heusden op het gemeentenhuis eene openbare vergadering plaats hebben der gezondheidscommissie ge zeteld aldaar en waaronder deze gemeente ressorteert, waarin zal worden vastgesteld het verslag van hare bevindingen en han- delingeu in 1906. Gisteren zwierf in deze gemeente een Lndlooper, sterk onder den indruk van een drupken, en wel dermate dat zijn beenen opeen gegeven oogenblik den dienst weigerden toen onze ijverige politieman Leijten hem onder Raadhuis een plaats bezorgde waar hij weer nieuwe krachten kon verzamelen. ELSHOUT. yJungfrau' merriepaard van dan Heer W. Klijn van Gorknm alhier werd bij de jl. keuring te Heusden bekroond met den 2den prijs. Voorgaand jaar mocht genoemde Heer zich verheugen in den 3den prijs, toegekend aan zijne donker bruine merrie. stemmen. stemmen. 5 Dalmeijer 4 en A. Hoffman Begia van brand. Maandagvoormiddag ontstond een schoorsteenbrand bij zekeren L. v. d- H. alhier. Spoedig waren de buren en ook de politie tegenwoordig om nog tijdig den brand in zijn aanvang te smpren, zonder dat noemenswaardige schade was aangericht. Ougeval. Gisterenmiddag passeerde een wagentje met ponny de tram van twaalf uur. Toen wagen en paard even voorbij waren, begon het dier terug te kruien, zoodat het voertuig tegen de in bewe ging zijnde tram terecht kwam. Deze duw de het gelukkig bezijden de rails, zoo dat wagen en paard alleen op de straat keien terecht kwamen, zonder verdere ongelukken ook voor den voerman, die tijdig uit zijn kar sprong. Provinciale Hengsten- en Mcrrignkeuringen Bij de Zaterdag te Heusden gehouden keuringen van merrien van 4 tot 8 jaar oud, ter toekenning van provinciewege van bewarings-prijzen, waren 54 merriën ingeschreven. De prijzen werden toegekend aan de voigende merriën f 100 aan Witvoet, van den heer L. van Herpt, Herpt, f 75 aan Jungfrau, van den heer W. Klijn, Elshoui f 75 aan Vos, van den heer C F. Kom- mers Raamsdonksveer. f 50 aan Mina, van den heer D. van Buuren, Meeuwen, f 50 aan Marie, van den heer J. Uijtho ven, Eethen. Extra-prijzen van f 50 verwierven de volgende merriën Henriette, van den heer L. van Herpt, Herpt. Marie, van den heerM. A. Buijs, Herpt. Aanstaanden Maandag 4 Maart, 'i avonds ten half zeven zal in het café van den Heer Pulles, voorheen Erans de Wit eene lezing gehouden worden door den Heer Giesbergen, leeraar aan de landbouwschool te Wageuingen, op verzoek der leden-bijen houders van Elshout, Nieuwkuik en Drunen, die zich onlangs tot een Bond vereenigden onder Voorzitterschap van den Heer M. Tim mermans te Elshout. Spreker zal tot onder werp kiezen „de bijeuteelt' Eene nuttige toespraak wacht deu leden. Ook voor niet leden is deze lezing gratis toegankelijk. VLIJMEN, 't Was gisteren feest voor de jeugd, welke bij de Eerw. zusters en broeders alhier ter school gaat. De kleinen werdsn bij gelegenheid voor den verjaardag van den Z Eerw. Heer Pastoor op chocolade en krentenbollen onthaald, 's Morgens hadden de meisjes deu Z. E. Herder, die eeu beroek aan de school bracht, een feestlied toege zongen en eenige voordrachten ten gehoore gebracht en 's middags mochten zij zich ts goed doen aan lekkere chocolade en heerlijke krentenbroodjes. Dat zoo'n feestdag de jeugd aanstaat, was wel te zien aan de lachende, opgrruimde gezichtjes, welke na afloop van het feest u overal tegenblonken. SPRANG. Op Donderdag 7 Maart a.s. zal te Waalwijk eene keuring gehouden van springaderen uit dese gemeente, des voormidd. om 11 uur. Twee aannaoedi- ginsprijzen zijn uitgeloofd op het honden van springaderen als: een le van f40 en een 2e van f 30. LOON8CHEN-DIJK. Naar wij uit goeds bron vernemen bestaat er bij het bestuur der Chr. school het plan weer eeu lokaal er bij te bouwen. Zondag a. s. hoopt in de Nederl. herv. kerk alhier de oud-leeraar Ds. Moorees voor deze gemeente op te treden. CAPELLE (N.-Br.) De gemeenschap met het land van Altena is weder hersteld. De weg is echter doorweekt en dus voor zwaar geladen karren nog zeer lastig. WASPIK. Markt. B en W. der ge- ineente maken bekend, dat op 14 Maart a. s. in hunne gemeente een groote voorjaars- markt van hoornvee en varkens zal gehou den worden. Kostelooze standplaatsen voor vee. Preraieverloting onder hen, die beesten aanvoeren. RAAMSDONK(doep) 26 Yobr. Benoming. Dezer dageD werd onze dorpsgenoot Kantera te Breda door dr. Gorie en te Tilburg door dr. Dealen goedgekeurd om te worden op genomen in het kader van het personeel der staatsspoorwegen. Aan K. onze welgemeends gelnkwenschen. Uitslag Aanbesteding. Op de j.l. Za terdagavond bij de dames Goz. Floris ge-

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5