Nummer 20, Zondag 10 Maart 1907. 30 Jaargang Tweede Blad. "meng'elwerk. JAN VAN BRABANT. hïnnknlan:;. Oorspronkelijke schetsen Reclame. M ITENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Perzië. Japan. Amerika. van II. (SLOT). De Blommetjes buiten gezet! «Daar komen zeDaar komen ze Nou, 't is tied ook, om achte begint 't toch I" Zoo werd de landauer met de heeren artisten begroet, toen hij, wit bevlokt door grillig Apriljuffer, voor 't hotel «De drie Sterren» stilhield. E's kunstlievende jeugd drong zich met ellebogen-kunstvuur om 't rijtuig. En achter die veelbelovend jeugd-geest- drift posteerde zich de gepaarde geest drift van 't génus veritabile vatumdat z'n kitteloorig kunstgevoel, 't welk straks tot uiting zou komen, nu reeds trainde door 't wederkeerige aanstooten van de ineengestrengelde armen. Brj 't uitstappen van elk der inzitten den gaf Hannes, Trien 'n elleboogstomp en Trien, Hannes. Toen Brugje uitsteeg, die een der hunneu was, werd de enkele tomp 'n dubbele en ging deze vergezeld van 'n herkenningslachje, dat zooveel beteekende als: «Daar heb je hem ook 1» Inmiddels was oom Piet op 't terrein verschenen, 'n Type die oom PietZ'n buikje toonde, dat hij geen propagandist was, noch van de geheelonthouding, noch van de vegetarisme. Nog sterker werd dit geïllustreerd door z'n rood blauwe physionomie, welke begeveld was met 'n neus, die 't midden hield tusschen 'n roodgestoofde kroot en 'n bruin-donkere dennenappel. Z'n lodderige varkensoogjes dofblikten achter groote 'brilleglazen en z'n slappe onderdanen droegen met doorgezakte knieën die ruïne, welke thans ter ontvangst van de heeren zich nog zoo goed mogelijk op richtte. Brugje drukte hem 't eerst de hand. 'n Pijntrekje teekende, dat de slappe rechter van Oom Piet geen druk meer kon verdragen. «Nou, Oom Piet, hoe gaat 't er mee «Och, dat gaat wel, Jan,» piepstemde oompje. «En zijn dat nou de andere heeren «Ja, da's onze komiek, dat de pianist en dat de gymnast. En ik ben de im- pressario. Zullen we veel volk krijgen, oom Piet «Aangenaam kennis te maken, heeren.» En... de beverige, slappe en papperige and omvatte zelf de toegestokene. «Volk, vraag je, Jan?» We zullen het niet kunnen bergen. Alles, de burge meester en de schoolmeester, de boer en de knecht, allen komen,» stootte oom Plet met nog zooveel rapheid er uit, als men van zoo'n doorweekte tong niet zou verwacht hebben. «Maar laat ons nou naor binnen gaon, want 't is hier niks warm Oom Piet kniezakte voor en de heeren artisten volgden, vol spanning, hoe xe 'tin «De Drie Sterren» vinden zouden. Nu, dat viel hun mee. 'n Betrekkelijk ruime zaal, voor 'n 200 menschen (altijd als haring op elkaar gepakt), 'n wel klein, maar toch 't tooneelmatig too- neeltje en na inspectie van Meester, 'n vrij zuivere piano. Al dadelijk moest er kennis gemaakt wordende ondermeester was er reeds, nog 'n oude kennis van den komiek de secretaris en meer notabelen. Achter aan zaten eenige glundere boerinnetjes met hun zwaar dampende klorissen. Er hing reeds 'n rook-atmosfeer in't zaaltje, die te snijden was. «Dat belooft wat,» bromde de karak terkomiek. 't Was kwart voor acht, 't werd dus hoog tijd, wilden de heeren nog 'n versterkinkje gebruiken, voort te maken. Allo jongens, vooruit l» beval de impressario en.... 't viertal rerdween in de huiskamer van den «Drie-Sterren- Baas» om 'n kop koffie met 'n broodje te verorberen. Oom Piet zou wel even aan 't bureau plaats nemen. Klokke acht waren de heeren gereed en, daar klonk opgewekt de ouverture van Meester door de zaal, welke reeds zoo goed als gevuld was. Brugje verving Oom Piet en de karakterkomiek maakte zich gereed voor zijn eerstekomische scene't Zou Jongens van Jan de Witzijn. Nog steeds stroomden de bezoekers binnen De impressario-bureaulist kon 't haast niet af, zooveel dubbeltjes en kwartjes Oom Piet had twee rangen gecreëerd vloeiden er in 't ontvangst bakje, 'n houten melkknap. Reeds kwart over acht moest de deur van de zaal met 'n sluitboom gebarricadeerd worden. 't Geroezemoes van zachte praat stemmen vulde mede de nog dikkere rook-atmosfeer, toen.... na 't traditioneele drie-schelletje, 't gordijn opging en de komiek z'n Jan de Wit's creatie gaf. 't Succes was enorm. De burgemeester 'n joviale heereboer kletste met oer-kracht in z'n breede handen de heele eerste rang viel op dit sein even luidruchtig in en.... de tweede versterkte dit applaus-orkest nog met stampend voetgetrappel. Brugje's gelaat glom met verhoogden glans 't glom reeds door 't zalig bewust zijn van 't bezit van zooveel aardsch slijk», maar thans was 't de onvergan kelijke glorie van den roem, die z'n botte wangen in lach-plooi zette. En nu was 't de beurt aan Wilhelm, om 't belangstellende publiek z'n kun sten te vertoonen. Daar kwam hij op in z'n rood-wit blauw trico en z'n hagelwitte pantalon. 'n Zacht gegichel klonk van de ach terste rijen. De zedige boerinnetjes lachten blozende om de geopende, bloote armen van onzen gymnast. Wilhelm maakte enkele ringoefenin- gen, die op 't in deze geheel onkundige publiek 'n frapanten indruk maakte. 't Succes was al even groot als van den karakterkomiek. En Meester Deze wist de stembanden los te krijgen met z'n populaire deuntjes tusschen de variété-nummers in. Kortom, 't was werkelijk 'n reuzen succes, dat door de B'sche Dillettanten behaald werd. Nadat dan ook de laatste tonen van 't Volkslied waren weggevloeid in den dikken, snijdbaren rookwolk, die de zaal vulde, was de burgervader ditmaal in derdaad de tolk der aanwezigentoen hij de heeren uit B. in wel dialectische, maar toch goedrondsche taal den dank overbracht van de toeschouwers voor den genotvollen avond, dien de heeren de E'dens hadden bezorgd. Hij riep hun 'n hartelijk tot weerziens toe Meen echter nu niet dat hiermede de pret was atgeloopen. Brugje antwoordde den burgervader in 'n niet onaardig, komisch speechje en.... oom Piet wilde 't zijne er ook nog toe bijdragen, doch de goede man, die de glaasjes niet leeg had laten staan, bracht 't niet verder dan tot 't woord vriendschap, dat hij in allerlei hiktoon aarden wel tot tienmaal toe herbaalde. De heele zaal barstte in 'n homerisch gelach uit, terwijl enkelen begonnen te zingen «Da's mooi geweest, «Da's mooi geweest, «Da's bliksems mooi geweest 1» Brugje trok oom Piet maar weer op z'n stoel entoen begon 't officieuze gedeelte of tewel de napret. De burgervader, schijnbaar geen erge groote voorstander van politieuur, bood den heeren 'n glas wijn aan de secre taris volgde en.... terwijl de boeren en boerinnetjes op 't gekras van 'n viool en 't boem-bicm accompagnement van 'n kermis pianist den boerenschots dans ten, zetten in 'n klein achterzaaltje de aristocratie van E. en de B'sche heeren de soirée onder 't genot van 'n goed glas wijn, die al vrijspoedig «champagne schuim» werd, allergezelligst voort. Speeche op speeche werd afgestoken, de eene al doller dan de andere, tot Brugje opstond, met 't mousseerend glas in de hoogte, om voor den zooveelsten maal z'n reeds dubbele tong nog eens te laten slaan. Meester, die nog 't best bij sij?iposi tieven was, trok hem aan zijn smoking- jas. Helaas, Brugje kon dien greep niet meer weerstaan, hij wankelde met z'n 200 pontjes achteruit, viel tegen 'n groote staande klok aan en., daar lag de im pressario voorover met de klok boven op hem. 't Uurwerk sloeg juist.- enfin, laat ons 't getal maar in de pen houden. Dat gaf 'n consternatie Allen vlogen naar de gevallen beroemdheid toe. Deze steunde als 'n gestruikeld paard- Met vereende krachten (voor zoover als 't nog krachten waren) kreeg men de klok omhoog men zette den 200 ponder op 'u stoel en 't eerste woord, dat de waardige impressario sprak, was «Waar is m'n glas Wel barstte er 'n onbedaarlijk gelach los, doch..... de gang was er uit- De «Drie-sterren-baas» vond 't nu ook mooi genoeg en na 'n stevige maagverster king, die de B'sche heeren weer zoo'n beetje opknapte, ging 't viertal weer op den terugtocht. Allen kwamen, rustig sluimerende en zalig droomende van reuzen-succes en champagneschuim voor 't Familiehotel aan, waar de koetsier hen met 'n her haald «Wij zijn er heeren wekte. Nog zweeft boven E. de roem der B'sche dilettanten En de groote muur- klok in «De Drie Sterren» herdenkt bij dat gedenkwaardig uurtje nog de onzachte aanraking met den colossus Brugje. DRUKWERKEN groot of klein, in geit one uitvoering of kunstdruk, boekwerken, bestekken, hand Is- drukwerken, rouw- en trouwwerken, kort om op elk gebied, daarvoor is het aan gewezen, vertrouwde adres de Waal wijksche Stoomdrukkerij van AR TOON TIELEN, die U alles spoedignetjes en billijk en naar de eischen des lijds levert. MAAGKWELLING. Hij dis een goede maag heeft, denkt er nooit aan Hij eet wat hem behaagt en vindt sl wat hij eet voed. Hij die een decbie ma»g heeft, denkt er altijd aan. Hij eet aelden w»t hij luat, en hij lust zelden wat hij eet. Zijn maag hindert he.m voor, gedurende en na zija maaltijden. Het is een kwelling. Indien de kwelling der slech te spijsvertering niet bestond, zouden wij het geluk van voed onze .spijzen te verte ren niet op prijs schatten. Dat geluk, zijne «I ijzen te verteren, kan uien terug vinden wanneer men het verloren heeft. De Pink Pillen zijn er voor het u terug te geven Da Pink Pillen hebben het geluk eener goede spijsvertering weergegeven aan Mej. Léonie Van Acker, kleedermaakster te Geut, Oostackerstraat, n° 96 Zij schrijft ons Mej. I.éonie Van Acker. „Ik heb veel aan maagpijnen geleden. Ik kon bijna niet meer eten, want mijn spijs vertering was telkens lang en smartelijk. Daar ik mij uiterst slecht voedde, was ik tuur zwak geworden en was bet mij onmo gelijk te werken. Men had mij verschillen de geueeswijzeti voorgeschreven, maar die konden mij alleen maar wat verlichting be zorgen zoo lang ik ze nam. Hield ik er mee op, dan kwamen de maagpijnen eren erg als te voren terug. En daarbij had ik mijne krachten niet terug gekregen Toen heb ik den goeden inval gehad de Pink Pillen te nemen die hier veel menschen ge nezen hebben. De Pink Pillen hebben mij langzaam de eetlust en een betere spijsver tering weergegeven. Mijne brakingen heb ben opgehouden. Ik heb mijne krachten en pen gezond uiterlijk herkregen en ik be vind mij heel wel sedert ik met de behan deling heb opgehouden." Het is van groot belang de echte Pink PilleD te nemen. Zij worden niet per do zijn noch per honderd verkocht, maar in toegelakte doozen die op rose papier de blauwgedrukte letters dragen ^Pillules Pink pour personnes pólea.* Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f9,— 6 doozen, zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 1 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe- i zending postwissel. De Belgische Kamer heeft wettelijk den achturendag ingevoerd voor den arbeid in de mijnen Eigenlijk is het meer een theoretische- dan een prak tische beslissing. Zij slaat nl. enkel op de mijnen in Belgisch Limburg, die nog in exploitatie moeten komen en niet op de bestaande mijnen in het Zuiden van België. Dit was niet het voorstel der regee ring, maar deze zal om deze aanneming niet aftreden, dus geen crisis is er het gevolg van. De toestand wordt er over het geheel niet beter op, ook met de rechterlijke macht In een liberaal blad (de Indèp. Beige wordt gewezen op hetgeen, rakende dit punt, voor enkele dagen in de Fransche Kamer verhandeld is. Een lid der Ka mer diende namelijk'n klacht in, dat het Openbaar Ministerie in met name ge noemde gevallen, alle vervolging had achterwege gelaten, omdat de schuldi gen vrienden van invloedrijke Kamer leden waren. En wat antwoordde de Minister van Justitie Dit, dat hij tot zijn leedwezen de feiten niet ontkennen kon. In verband hiermee beklaagde een eerlijk officier van justitie zich dat alle uitzicht op bevordering voor hem was afgesneden, omdat hij geweigerd had ter wille van een Kamerlid onrecht recht te noemen. Is het niet erg Dernburg deelde in den rijksdag mede dat sedert de laatste beraadslaging, de strijd in de koloniën beëindigd en 6000 man troepen naar huis komen. Hij wekte tot sympathie op voor de koloniën en tot ondernemingsgeest .van het Duitsche kapitaal. Tot zoover Dernburg. Lollig hé, dat de vijandelijkheden pas na de verkiezingscampagne kunnen wor den geëindigd. De kiezers, die het Centrum sterker hebben teruggezonden, dan het uit de Rijksdag was verjaagd, kunnen gerust en tevreden zijn. Het Centrum heelt in den ouden Rijks dag niets meer gevraagd, dan dat in Maart verdere vermindering van troepen zou worden overwogen. Daarop is de Rijksdag ontbonden. En nu is 't Maart en nu gaan 6000 man, veel meer dan het Centrum heeft gevraagd naar huis. De Rijksdagontbinding is gewild door de Duitsche Regeering en zij heeft een stok gezocht om den hond te slaan- Maar de eischen van het Centrum wer den door de feiten gerechtvaardigd. Toen na afloop van de eerste zitting der Doema de leden zich naar buiten begaven, werden zij door een tallooze menigte opgewachtde leden der lin kerzijde werden met gejuich begroet, die van de rechterzijde uitgejouwd De leden van de arbeidspartij werden verzocht toe te spreken en gaven gevolg aan dit verzoek. Hetgeen ze zeiden kwam, uit den aard der zaak, in het algemeen op hetzelfde neei. Een spreker zeide »Wij hebben een kleine overwinning behaald, doordat we weer in de Doema terugge keerd zijn, voor de groote echter be hoeven we uw steun. >Dien zult ge hebben I« riep de menigte. Een ander riep uit»Uit de provincie Oefa ben ik hierheen gezonden om te pleiten voor de vrijmaking van het volk; ik heb gezworen zoo noodig te sterven voor die vrijmaking en mijn eed zal ik gestand doen. Zweert gij lieden ook 1« En allen riepen: »Wij zweren.* Op een gegeven oogenblik maken be reden gendarmes een charge, maar de ontzaglijke menigte heft zulk een gehuil en gegil aan, dat de ordebewaarders het maar beter achten zich terug te trekken. Na iedere toespraak werd de Russi sche Marseillaise aangeheven. Aangeko men in de Fourstadkoïastraat is het volk langzamerhand wat opgewonden geraakt door de heftige toespraken en het gezang en de bereden politie, thans versterkt, acht het oogenblik gekomen met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven. Daarop ontstaat een groote paniek tusschen de kreten van verontwaardiging door hoort men het gegil der gekwets ten. De twintigduizend personen, die op weg waren naar de universiteit werden uiteengejaagd gedeeltelijk uit vrees voor de politie en gedeeltelijk tengevolge van de aanmaningen van sommige leiders, gingen ze uiteen, in troepjes gevolgd door bereden patrouilles. Hoe zal 't gaan met deze Doema In Perzië gaat het er al heel raar uit zien. De Nationale Vergadering is overge gaan tot het aanwerven van... een eigen- speciale troepenmacht. De correspondent te Teheran van de New-York Herald seint, dat reeds 300 man waren aange worven, van wapenen voorzien en ge drild. Bovendien zullen nog 160 anderen worden aangeworven. Deze machtsuit breiding van het Parlement gaat gepaard met een achteruitgang in 't prestige van den Schach en de regeering, die alle gezag schijnen te verliezen. In de Perzi sche hoofdstad begint het onveilig te worden voor vreemdelingen. Zondag avond brak een woedende volksmenigte de woning binnen van een Franschen scheikundige, Moulion, en voerde de Perzische vrouwen weg, die zich in het huis bevonden. De bende werd daarbij aangevoerd door soldaten, aangeworven door de Nationale Vergadering. Dat kan een fraaie toestand worden, als conflicten tusschen de regeering en de volksvertegenwoordiging met solda- tengeweld gaan uitgevochten worden. Het Japansche leger heeft wel het recht trotsch te zijn. Na de schitterende overwinningen op de slagvelden van Mantsjoerije, wordt ook door de officieren der eerste militaire mogendheden in West-Europa het hooge standpunt in legerzaken, door Japan bereikt, ten volle erkend Zoo wordt, op bevel van minister Piequart, een groep Fransche officieren naar Japan gezonden, om daar, geduren de een termijn van twee jaar, bij de Japansche troepen te dienen. In de afgeloopen zitting heeft het Ame- rikaansche congres voor nog geen 1,000,000,000 dollar aan credieten ver leend. Einde 1908 zal er volgens rapport van den voorzitter der begrootingscom- missie, in plaats van het gevreesde te kort een overschot van 20,000,000 dollar in de schatkist zijn, De redders gedeeoreerd door de regeerlng. Bij kon. besluit van 6 Maart 1907 no. 28 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau M. Sperling, schipper in dienst van de Berging-Mpij. is toegekend de eere-medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan C. Sperling in zilver aan L. Sperling en G. Moer kerk, matrozen, mede in dienst van voor noemde maatschappijen aan G. Koffe- roan, J. Woudestein en J. Van Waarden- berg, matrozen van sleepboot Wodan in goud aan den zeeman H. Van Mas- trigt is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (bij bevordering) G. Jan sen, schipper van de stoomreddingsboot President van Heel\ en is toegekend de eeremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassa» in zilver aan F. Seekles, A. Boon, P. De Zeeuw en P. Hoogenraad, matrozen, J. Van Mastrigt, le-machinist, C. Van der Haven 2-machinist, J. Boel, stoker, en B. F. Blokland, hulpstoker van voor melde reddingsboot is benoemd tot ridder in de Orde vaa Oranje-Nassau de matroos bij het loods wezen K. Ree en is de gouden eere medaille dier orde verleend aan den loodsschipper le kl. J. Berkhout, dea zeeloods J. W. M. Liebregs, de loods- kweekelingen 2e kl. H. Van der Meulen en C. De Gorter, de matrozen bij het loodswezen T. Van Duyn, P. Jansen, J. B. Schoonbeek, P- Ruig, E. P. Braam, H. J- Sanders, J. J. De Geus, J. Stee houwer Azn. en M. A. Regoort en den matroos-kok bij het loodswezen K. C. De Brouwer. Echo van inn uil

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5