f] weede Blad. Om haar man ie behagen 4 Provinciaal Nieuws. Reclame. TÜ1TK* LAM?. Frankrijk. Rusland- Bulgarije. Zuid-Afrika. Kjujunar 21. Pandendfl£ 14 Maar.t 1Qfl7. 3Qe Jaargang. Kr is daartoe niets beters voor de vrouw te doen dan met haar man te zijn zoo als zij met haar verloofde is geweest, dat wil zeggen bewijs te geven van gelijk - heid van karakter, geduld te hebben en vooral veel zorg voor zichzelve, voor haai voorkomen te dragen. Ongelukkig is het voor velen heel moeilijk die uitmunten de gedragslijn te volgen. Velen, toch, zijn onderhevig aan bloedaamoede die haar bleek maakt, hare houding verslapt, haar doet lijden en haar veroudert. De Pink Pillen verrijken het bloed, geven eetlust, krachten, een goede spijs vertering en brengen regel maat in de fijngevoelige functies der vrouw. In twee maanden van den eersten dag des jasrs tot den 28«ten Februari, zijn in Frankrijk, neen, in Parijs alleen, 88 moor den en pogingen tot moord begaan. De Tempsover dit feit ►chrijvend, ver klaart dat zulke ir.i-daden soms worden begaan om de nietigste leden de arbeider die met et kele franken op zak des avonds een donkere straat doorgaat, loopt kans ter wille van dit kleine bedrag zijn leven te verliezen. ffHet komt zells voor dat een noord wordt bedreven eenvoudig bij wijze van sport.' In 't vorig jaar werden in de lichtstad 443 politieambtenaren en beambten bij de uitoefening van hun beroep zwaar verwond, dat is meer dan vijf procent van het geheele aantal. En het is onlangs voorgekomen, dat binnen den tijd van vier dagen door de boerenbenden, die den naam van Apachen voeren, twaalf huizen geheel werden leegge roofd. Het is niet alleen te Parijs, dat deze verwildering van zeden zich gevoeien doet: te Marseille bleven in »eu jaar 3900 mis drijven ongestraft, wijl men de daders niet kon vindenhoeveel er werden begaan vinden we niet, maar 'l is ongeveer te be rekenen. Ook d* atraffeu, die wèl worden uitge sproken, zijn soms bijna nieuwe misdrijven te noemen een Seminarist, die zijn vader ging bszoeken en door hel dragen van zijn kleedij den toorn opwekte van eenige socia listen, werd door deze. mannen, waarschijn lijk uit neutrale welwillendheid jegens deu godsdienst, aangevallen en mishandeld, zoo dat hij met 28 wouden opgenomen worden moest. Ie Parijs heeft een paar dagen en staking der eleclriciteits-arbeiders plaats gehad. De staking der eleciriciteitsarbeiders te Parijs, die z66 plotseling begon, dat de groote menigte er vooraf niets van wist heeft de meest zonderlinge gevolgen en vermakelijke tooueelen veroorzaakt In de banken, de drukkerijen, winkels van allerlei gading en in gewone huizen ging het licht even na vijven uit. Men be stormde de telefoons, om de maatschappijen te vrageu onverwijld werklieden tot tiet doen van heistellingen te zenden Hei e<*- nige antwoord was dat er geen werklied»n' beschikbaar waren IVgen vier uur kregen de drukkerijen waar de, avondblad- n ter p.-r-e zouden ga»n bericht dat er om vijf uur een werkstaking was afgekondigd. Op verschillende plaatsen wilde men er geen geloof aan slaan, .maar men maakte toch toebereidselen voor alle gebeurt elijkheden. In oen groote bank in de wijk van de Opera w-s er een tooneel van ve-warring toen liet licht uitging. De voordeuren werden dadelijk gefloten en Waakt, geldswaardige papieren en baar geld werden inderhaast in de kluis weggeborgen en de menschen die in de bauk waren, werden nauwkeurig onderzocht toen zij bet gebouw verlieten. In do deftige restaurants zag men de menschen aau tafel zitten bij kaarsen, die in deu bals van eeu flesch waren gestoken. Andetn koffiehuizen waren met honderden lempions verlicht, tot groot vermaak van de menigte. In de yeheele stad kwamen oudmodische kandelabres voor den dag. De kruideniers werdén bestormd om kaarsen. J)e reden waarom de werklieden zijn gaan staken is dezeDn nieuwe maatschap pij weigerde hare werklitd ugelijk te stellen met hun kameraden in de gemeentelijke bedrijven. De gemeenteraad heeft in Juli een motie aangenomen, welks de werklieden er toe bracht te meen en dat zij onder de nieuwe, orde van zakeD een achturenwerkdag, •en scheidsgerecht voor regeling van ge schillen, collectieve contracten en pensioeuen zouden krijgen.' En zooals nu aan de TelwordLgemeld, ziju dese eischen ingewilligd, zPodat de arbeiders worden opgenomen onder de ge meente werklieden en ouderdomspensioen krijgen terwijl de belofte werd hernieuwd, dat een som van 7 millioen francs zal wor den uitgetrokken om aan de regeliug, be treffende het ouderdomspensioen terugwer kende kracht te verleonen. De staking is dus uit en Parijs kan weer den naam van lichtstad voeren. In dat opzicht althans. De socialist Jaures vroeg gisteren in de Kaïrer verlof om de regeering te inter- pelleeren over haar tusscheukomst bij de staking der electriciens. Minister Clemenceau verklaarde zich voor onmiddellijke behande ling oer interpellatie. Hij zei, dat de staking een geheel ouverwachte verrassing was, door welke de veiligheid in gevasr werd gebracht. Parijs mocht niet zonder licht worden over geleverd pan de Apachen en de revolution nairen. De minister wil niet, dat de arbeiders tot slaven gemaakt worden, maar hij weuscht evenmin hen nis tirannen te zien optr den. De. electriciens gingen in staking, zonder dat daarvoor afdoende reden was Door soldaten deu noodigen arbeid op te dragen, had de. regeering het stakingsrecht volstrekt niet aangetast. De Kamer nam daarop een motie vm vertrouwen in de rpgeering aan met 378 stemmen tegen 180. De staking in het electrisch b drijf te Prijs heeft velen ongerust gemaakt, aan welke daden van willekeur de bevolking van Frankrijks hoofdstad uog verder oude - worpen worden zal- De Gaulois zei terecht Deze plotselinge berooving van het el-c trische licht heeft voor den naudel en n - verheid in de hoofdstad ontzaglijke verliezen ten gevolge, die moeilijk te berekenen zijn. Vele. werklui zijn van hun dagloon be roofd alleen door den moedwil van hen die de roode vakvereonigingen besturen en. indien de staking nog eenige dagen voort duurt zal het, twijfel er niet aan, ren ramp worden.... En dit is nog maar eeu b-giti, een schuchtere poging, wij aulleu met meer kennis ir aken. Men berooft ons vandaag vau lichtlater zullen wij geen brood krijgen, tot men ons ons kapitaal afneemt en onze inkomsten besnoeit. De boom zal al ziju vruchten dragen wij zijn nog maar aan de eerste knoppen toe. Casimier Per tér, oud-president dtr republiek is gisterenavond overleden. Pas is de nieuwe Doema opgetreden of er duiken weder geiuchten op over een aanstaande ontbinding. Sommige regeering* gezulde bladen wijzen thans reeds op de noodzakelijkheid vau dien maatregel. Zoo zegt de Nowoje Wremjadat, naugezien de1 eenige reden van voor de Doema is dr revolutie te onderdrukken, een nieuwe ont binding het eenige redmiddel is, wanneer liet centrum en de conslutioneele democra ten e.r niet in slagen de Doema te verhin deren, te handelen in strijd met de belan gen van den s'aat. Ook de Stówo acht de samen jerking van alle grondwettige partijen, zoowel liberale als conservatieve het eenige middel om het voortbestaan van de Doema te. verzekrr n Bij een ontbinding zou er weer een toe stand van wanorde ontstaan. Een minister vermoord. De president van den ministerraad. Petkol lit: Maand -g in het stadspark te Sofi» met andere ministers wandelde werd plotseling n ngrVallen en gedood door drie revolver- -choirii De minister van Handel, (joiudiof; werd aan den aim gekwetst, zijn wonde i» slechts licht. De dader die gcrangen ge nomen is, is een ontslagen bestuursambte naar. De minister van Binnenlandsche Z«ken, tevens voorzitter van den ministerraad, Di- miter Pe kof w^s met net nieuwe ministerie in November 1906 opgetrrdeu In hei kabinet Petrof 1903 had hij ook d" porte feuille van BinnenUud*ch Zaken. Lang zamerhand verzoend met Rusland» invloed, bestreed hij het overslaan der M»»cedoniscliè onlusten naar Bulgarije. In Maart van het vorige jaar werd hij betrokken in een leve rantieschandaal patronen voor het leger. In een redevoeiing, door Botha gehouden op een door burgers aaogebodeu fees'maal ter eere vau het nieuwe ministerie, zeide hij, dat de Britscho belangen volkomen veilig zijn in de huiden van het ministerie. De wereld zou zien, dat de, ministers even bezorgd zouden zijn voor de eer vau de vlag als eeuig ministerie kou ziju voor de eer en de belangen van het oude volk, Bovendien voelde zij zich te meer daartoe gedrongen door de groote dankbaarheid; die zij koesteren jegens den koning, de Britst-ln- regiering en het volk, omdat deze vertrou wen in het Transvaalsche volk hebben ge steld op een tot dusver ongeëvenaarde wijzr in de geschiedenis nl;, door het vrijwillig toestaan vau een grondwet. Botha ver klaarde, dat de Boeren dc»e edelmoedigheid nooit zouden vergeten. Onmiddellijk, nadat een verantwoordelijk ministerie in de Oranjerivierkolonie zal zijn ingesteld, zal de regeering beginnen te werken voor een vereenigd Zuid-Airika. Het ministerie zou alles in het we»k stellen om den mijnbouw aan te moedigen maar zich verzetten tegen elke combinatie van machtige lichamen, beoogende oin in gedeelteu van het land alleen heer en mees ter te zijn. Wat het onderwijs betref-, zeide Botha, dat tot op zekere hoogte de Nederlandsch eu Engelsch sprekende, kin deren in hun eigen taal onderricht zullen ontvangen. liet Algemeen Advortcntle-Bureau van ANTOON TIELEN Waalwijk, plaatst adver tenties In en abonnementen op alle binnen- en buitenlaadschc bladen, zonder prijsver— booging. Prijs f 1,75 de dons, f9,per 6 dooien. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 97, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Neder land, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. WAALWIJK, 13 Maart 1907. Lungstrantsshc Administratieve Yereeniging Vergadering van bovengenoemde ver- eeniging in het Hotel Vervviel, op Za terdag 23 Maart a. s., des namiddags ten 2Va uur. Punten van Behandeling: 1. Storting contributie en boeten. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Schrijven van het Bestuur der Afd. Noord-Brabant van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren dd. 13 Nov. 1906, No. 80 tot vorming eener onderafdeeling. {Aangehouden in de vorige vergadering 4. Vraagpunten a. Is de Gemeenteraad bevoegd bij verordening het begraven op Zondag te verbieden b. Moeten alle bescheiden, hoe nietig ook, aan het Gemeentebestuur gericht, in het register van ingekomen stukken worden ingeschreven c. Mag de Raad beschikken op een reclame Hoofdelijke Omslag wanneer het verzoekschrift daartoe inkomt na ver strijken van den bij art- 265 al. 1 der Gemeentewet gestelden termijn d. Hoelang is de Burgemeester ver plicht de bij hem gebrachte gevonden voorwerpen te bewaren Erfenis van t'ootli, Mr. P F van Cooth, oud-griffier der Prov. Staten van Noord-Brabant, ovei- leed den 8 Juni 1901 te 's- Bosch, kinder loos, een aanzienlijk vermogen nalatende Als groot voorstander van het open baar onderwijs had de overledene bij uiterste wilsbeschikking het grootste gedeelte van dat vermogen gelegateerd aan verschillende gemeentebesturen tot bevordering van onderwijs. Daarvoor kwamen in aanmerking de gemeentebe sturen van Appeltern, Asten, Bergharen, Boxtel, Deursen, Dieden, Druten, Etten, Geffen, Gemert, Grave, Herpen, Huisse- ling, Megen, Oiischot, Oosterhout, Raams- donk, Ravenstein, Rozendaal, Steenber gen, Veghel, Wamel, Werkendam, Wij- chen, Berchem en Zevenbergenterwijl na uitkeering van die legaten, welke in bedrag nog al verschillen, tot éénige erfgenamen zijn aangewezen de gemeen tebesturen van Druten, Lith, Uden, Waalwijk, Boxtel, Raamsdonk, Eindho ven, Bergen-op-Zoom, Wijchen en Box meer. Als executeurs-testamentair waren door den erflater aangewezen de heeren mr. H. C. F- Rits, notaris, en A. Jans sen, beiden alhier. Toen de executeurs-testamentiar de afrekening aanboden waren 7 van de gemeentebesturen-erfgenamen van oor deel dat dcor den executeur-testamentair, notaris Rits, te veel salaris was in re kening gebrachtzij weigerden die af rekening De andere drie gemeentebe sturen-erfgenamen, met name die van Druten, Lith en Ude.n, gingen met die afrekening wel accoord. Beide executeurs- testamentair en ook de drie genoemde gemeentebesturen-erfgenamen werden daaiop door de zeven anderen voor dc rechtbank alhier gedaagd. Deze stelde, bij vonnis van 23 Februari 1906 notaris Rits in het gelijk. Voor het gerechtshof alhier werd deze zaak den 12den Juni 1906 in hooger beroep behandeld. De raadsman van appellanten concludeerde dd. 7 Sept. jl. tot vernietiging van het vonnis a quo, met veroordeeling van geintimeerden in al de proceskosten. De procureur-gene raal bij genoemd hof eischte dd. 30 Jan. j 1. bevestiging van het vonnis der recht bank van 23 Febr. 1906 en het gerechts hof, gister uitspraak gevende, bevestigde het vonnis der rechtbank met veroor deeling der zeven appelleerende gemeen ten in alle proceskosten. Kamer van Arbeid. Maandag 11. had de herstemming plaats voor drie leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor 't schoenmakersbedrijf alhier. In herstemming kwamen de heeren M. van Beurden, KaatsheuvelBrok, Drunen; van Ghert, Kaatsheuvel, Groe nen, Besoijen Nieuwenhuijsen, Waalwijk en M. van de Wiel, Drunen. De uitgebrachte stemmen zijn als volgt WaalwijkJ. Groenen, A. Nieuwen huijsen en M. van de Wiel ieder 1 stem. Besoijen Brok 2, van Ghert 2, Groe nen 2, M. van de Wiel 3 stemmen. BaardwijkVan Beurden 4- Brok 6 Van Ghert 1, Groenen 5, M. van de Wiel 3 stemmen. Drunen'. Van Beurden 1, Brok 9, Van Ghert 16, Groenen 15, Nieuwenhuijsen 1, M. van de Wiel 23 stemmen. SprangVan Ghert 5, Groenen 2, M. van de Wiel 4 stemmen. Kaatsheuvel'. Van Beurden 11, Brok 6, Van Ghert 7, Groenen 8, Nieuwen- hnijsen 3, M. van de Wiel 8 stemmen. CapelleVan Beurden 1 stem, Van Ghert 1, Groenen 1 stem. Vrijhoeven- CappelVan Ghert 2 stem men. Waspik Van Beurden 1, Groenen 1 stem. Totaal'. Van Beurden 18, Brok 23, Van Ghert 34, Groenen 35, Nieuwen huijsen 5, Van de Wiel 42 stemmen. Alzoo gekozen de heeren Van de Wiel, Drunen J- Groenen, Besoijen en Van Ghert, Kaatsheuvel. Nieuwe postkantoor. Het nieuwe postkantoor wordt de a.s. week in gebruik genomen. Op Maandag 18 Maart a.s. des avonds na afloop van den dienst wordt het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Waalwijk, verplaatst van de Markt naar de Grootestraat Wijk A No. 249. De brievenbus aan het oude kantoor wordt gesloten en die aan het nieuwe kantoor geopend om tien uur 's avonds Greenwichtijd). Ongeluk. Een persoon alhier fietste Maandag avond achter de tram in onze gemeente. Daar het voertuig wellicht te langzaam naar zijn zin ging, wilde hij den tram voorbijrijden. Bij het oversteken der rails echter had hij het ongeluk met het rad bekneld te raken, hij viel en be zeerde zich erg, doch werd gelukkig nog tijdig voor de locomotief wegge trokken. Het scheelde echter maar een haar of hij was een man des doods geweest. Dr. Sweens verbond den fietsrijder, die aan hoofd en arm ernstig gewond was. Inbrauk met diefstal. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is in de winkel van de Singer- Maatschappij, naast het nieuwgebouwde postkantoor ingebroken. De dief heeft zich toegang weten te verschaffen door een raam, waarvan de pin die aan den binnenkant zit defect is, open te schuiven en heeft toen een oude lessenaar open gebroken en een daarin zich bevindend geldkistje medegenomen, wat f 110.8 F/j bevatte. De andere kasten en laden zijn door den dief niet aangeroerd, waaruit blijkt dat de dief recht op zijn doel is afgegaan en met den toestand op de hoogte is geweest. De chef had 's avonds het papieren geld nog uit het kistje genomen omdat bij hem thuis weg te leggen. Toen 's morgens de diefstal door een der werklieden werd ontdekt werd de chef aanstonds gewaarschuwd, die de maréchaussée van het gebeurde in ken nis stelde, welke aanstonds een nauw keurig onderzoek instelde. Na het onderzoek kwam het de politie voor dat deze diefstal door een persoon moest bedreven zijn, die op de hoogte van de zaken was en nam daarom een der reizigers in een streng verhoor. Ook werd ten zijnen huize een onderzoek ingesteld echter zonder gevolg. Het bericht voorkomende in enkele bladen als zou dit in een kort tijdsver loop reeds de tweede maal zijn dat geld wordt gestolen, kunnen wij in zooverre verbeteren, dat geen geld is gestolen, maar dat toen alleen het geldkistje is ontvreemd. Het geld was 's avonds voor het sluiten van den winkel juist er uitgehaald. Achter den heer Nic. v. d Hamme bij wien de verdachte inwoont, woont de boerenarbeider J. v. Helvoirt die bij zijn woning een strooiselschelf heeft staan. Toen deze nu Zaterdagavond van den schelf nog wat strooisel wilde nemen, stiet hij met zijn voet tegen een hard voorwerp. Bij onderzoek bemerkte hij tot zijne verbazing, dat het een geldkistje was. Niet wetende wat hiermede te doen, stopte hij het in de geitenstal weg, om het den volgenden morgen bij den burge meester te gaan brengen. Aanstonds werd het onderzoek op nieuw ingesteld, met het gevolg dat de verdachte uit de tram, waarmede hij naar Tilburg wilde gaan, werd gehaald en naar het raadhuis gebracht. Na eenige uren op het raadhuis in verhoor te zijn geweest, is hij weer in vrijheid gesteld. Op dit oogenblik is omtrent deze zaak niets naders mede te deelen. Fync waar. Als een bewijs te meer, dat in onze gemeente goede waar wordt geslacht, diene dat door die slager den heer B. Hendriks gisteren een varken, dat eerst 8 maanden oud was Is geslacht, dat het respectabele gewicht haalde van niet minder dan 390 pond. BAARDWIJK. Waarschijnlijk dooreen flauwte of toeval viel een werkman plotse» liug op den grond nabij het café van den Heer Pulles en werd tioor dezen opgenomen. Na eenigen tijd bewusteloos to hebben gelegen kwam hij toch na eenige oogenblik- ken bij, zoodat bij weer huiswaarts kon gaan. A. s. Zaterdag sullen onze Amerikanen de heeren Jac. v. Helvoirt en And. van Bij- nen ons verlaten ten einde iu het Nieuwe Werelddeel hun geluk te beproeven. Zij moeten 11 uur voor den middag in Rotter, dam zijn om rian gezamelijk met de anderen de groote reis ie aanvaarden. Als alles gunstig gaat zijn ze 9 dagen op de boot en dan nog 4 dagen in den trein eer ze op hun bestemming zijn. Wij wenscheu hun een voorspoedige reis en geluk in hunne ouder nemingen VLIJMEN, 12 Maart 1907. Volgens ministeriele aanschrijving zullen ook in onze gemeente de schoolkinderen bij gelegenheid van den SOObten gedenkdag van de geboorte van Michiel Adriaanszoon De Ruijter vrij van school hebben. Daarbij hebben de leerlingen der opeubare scholen evenwel vol strekt geen winste de Zaterdag immers is voor hen toch reeds eeu vrije dag Misschien huist er in Vlijmen ook. nog wel een vurig vereerder van den grooten zeeheld, die er voor wil zorgen, dat door de uitdeeling van versnaperingen of boeken of platen de viering van het Ruijterfeest bij onze jongens blijder herinnering achterlaat dan een vrije school dag op een vrijen schooldag vermag te doen. Dc kalvermarkt, welke tot heden 'i- Maandags bij den heer J. Honnef werd ge houden is thans gezet op Vrijdag. Maa: ook op andere dagen bestaat er gelegenheid bij genoemden heer kalver op zicht te laten komen. - De jeugd alhier, ook die, welke reeds lang de schoolbanken ontwassen is--heeft iu de laatste weken eeue virtuositeit op het gebied van „sneeuwballen gocien' getoond welke de //Spes patriae' uit andere plaatsen haar mag benijden. Gelegenheid om die vaardigheid op te merken bestond vooral des Zondags als de vrome keikgangers zich kerkwaarts spoeden, achtervolgd door een kogelregen van sneeuwprojedieleu of wat later, als de naar hnis keerende dito's weer een hevig vuur van sneeuwballen moesten doorstaan! Zeker, iedereen gunt de jeugd wel het onschuldige vermaak de versch ge vallen sneeuw in kog'lvorm te verplaatsen mits boom of p»al of ander ongevoelig voor werp het doelwit zij maar wanneer zoo'n koude bom tusschen je hals en je boort komt uiteenspatten of je als een watje ir. het oor vliegt wenscht men het sneeuwballengooien naar de Noordpool. Algemeen uit men hier dm ook den wensch, dat er het volgend winterseizoen geen sneeuw mm moge vallen of bij politieverordening het werpen met sneeuwballen op den openbaren weg verbo den zal worden. Dat automobielhatende honden nog wel eens van een kwade reis thuiskomen bleek hier gisteren weer. De houd van den heer L. Pulles kwam, toen hij het getoeter van een automobirlhoorn hoorde, ijlings het erf i-.fsnelle.D, maar kwam door zijn groote vaart ondei de voorbijrijdende automobiel terecht, welke hem deerlijk verminkte. a. s. Vrijdag vergadering van de af- deeling Haarsteeg der N. B. Maatschappij van I, ndbouw bij den Heer II. Vugts. Er zal onderzocht worden of d» Haarsteegsche vee houders genegen zijn met de Vlijmensche mede te werken tot de oprichting eener coöperatieve zuivelfabriek. SPRANG. Spijt het slechte weder waren Zondagmiddag t«l van belangstellende uit deze en naburige gemeenten in de Ned herv, kerk alhier bij elkander gestroomd om dt afscheid» rede van D*. D- van Lutterveld bi; te wonen. Hun oud leeraar sprak naar aan leiding van Deut.30:19. Na den dienst 7 erd er een collecte me openschaal voor de op te richten Chr. scho alhier gehouden.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5