Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UT IKKIlit UhliEl imimer Donderda 28 Maart 1907. 30e Jaargang, ANTOÖI TÏELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Eladen Eerste Blad. BEKEN DMA KIK G Michiel Adriaanszoon Ge Ruyter. Uitgever: INDUSTRY EKLEN. miT.LWOD. BUITEN1 AND. Frankrijk. •tssszHissssrnicas asfsiraalsfbt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fU.^b. "-v Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAAL W IJ K- Telefoonnummer 38. Advertenties 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel De K*mer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1906. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. >.wa.Tcm* w%jlz Herijk der maten en gewichten Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plants hebben op 16, 17, en 18 April 1907, in een der localen op de gasfabriek, des voormiddag* van 9'/a 'O' 12 uur, en namiddag *nn 1 tot 4 uur; op 19 April daarna des voormiddag» van 91/, tot il uur. Belanghebbenden worden er in 'l bijzonder op gewezen a. dat na 1 September 1907 niet meer geldig is het goedkeurirgsmerk P. en dat mitsdiei vóór dat tijdstip de maten en gewichten. <lw niet voorzien zijn van het nieuwe goedkeuring- merk Q. ten herijk moeten weiden aapgeboden waartoe aan het naast bij zijnde ijkknntoor (ii 's Bosch) in de maand Augustus aanetaai de g' iegenheid beuiaat op alle werkdagen van 9 ini- v, m. tot 12 uur en van 1 tot 3 uur n. m.: b dat de maten en gewichten, op g' vaar va straf, voorzien inoe'er. blijven van de vereiïchl» stempelwerken en dat het laatst geplnat.- .»e g rd keu rin gamer k gedurende 2 jaren ongpschondn moet bewaard blijven. Waalwijk 17 Maart 1907. Burgemeester en Wethoiders. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secret ris. F. W. VAN L1EMPT. KIESRECHT Ter inzage ligging de 1 ij sten. Burgemeester en Wethouders van WaalwijL brengen ter openbare kennis dal op heden is vastgesteld de lijst, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden v»n de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Pro vinciale S aten en van dm Gemeenteraad als mede dat deze lijst met de alphabetische lijsten van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daaiop zijn gebracht, van af den 23en Maart tot en met den 2len April e. k.opde secretarie der gemeente tijdens dat deze geopend is, voar een ieder ter inzage zijn nedergelegd en 16) Roman naar 't Engelsch. Een lachje, dat er welwillend uitzag, ver gezeld vau eeu zachteu blik, maar geen van beide waren te vertrouwen «Mr. Vernon 1" zeide hij op diepen en welwillend klinkenden toon en daarna trad hij op Jack, die opgestaan was, toe. Als iemand in staat was onzen vriend, die steeds zijn zelfbeheerschicg wist fe bewaren, in zulk een stemming te brengen, dat hij in toorn iets zou zeggen, dat hij bij nadenken voor zich zou hebben gehouden, dan was het deze man, aan wiens kras egoïsme hij de Bchuld gaf van het droevig best.aau van zijn zoon. Zelfs aan de manier waarop de Lord zijn neani uitsprak, had hij genoeg en hij hield er D'et van zich van zulk een man nit de hoogte te doen bmiandelen. De antipathie was dan ook wederkeerig. Lord Garstou zng van zijn middeleenwsch standpunt in hem den edelman, die schilder geworden was, een gevaarlijk revolutiouuair, in wiens raad en voorbeeld hij de oorzaak zag van veel ergernis, die zijn zoon hem in den loop van den tijd gegeven had. «Nu, hoe gaat 't met het schilderen vroeg hij. nik dank uwe hoogheid voor uwe belang stolling, ik heb reden om tevreden te zijn." Gelukkige sterveling. Wij hebben meer reden om ontevri den te zijn en toen begon hij een lang verhaal over 't geen hij in 't dorp gezien had. Daar, onder een grooten boom, stond een man te redevoeren en zette volgens bem tegen den adel op. Hij schimpte op 't volk op de gebruikelijke wijze en mr. Vernon trok met alle kracht te velde tegen de ingekankerde heerschzucht van dien man en verdedigde met al het vuur dat in hem was de rechten des volkB en veroordeelde de meermalen plicht- tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Tot en met den 15en April e. k. is een ieder bevoegd, bij het gemeen tebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dal hij zelf of een ander, in strijd met de we', daarop voo komt, niet voorkomt, of niet behoor lijk voorkomt. Dc verzonken om verbetering van de kiiaers- ïijst worden met de be wijst tokken, dadelijk tot en met den 21en April a. s. \oor ccn ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nederge legd eu in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegeusp'aak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak wordt schriftelijk en uiterlijk don 23en April aanstaande,aan het gtmeentebe- stuur ingediend. Waalwijk den 22en Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De S.-cretaris F. w. van liempt: De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat vanaf beden ter Secretarie gratis ver krijgbaar zijn blanco-verzoekfchiillen om jachl- en vischakten en kostelooze vergunning tot uitoefening der visseherij met één visch'nig. De and cht word er op geve«tigd, dat het zeer wenrchelijk i- die aanvragen zoo spoedig mogelijk in elk geval vöór 1 April 1907 aan mij in ie eenden. Waalwijk, 21 Maart 1907. De Rurgrmeea'er voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. II. De vermaarde Brandt, die kort na des admiraals sneuvelen De Ruyter's leven in een voor onze dagen onleesbaar aan tal foliobladzijden beschreef, zegt daarin naar aanleiding van het bekende feit, dat de jonge Michiel eens op den Vlis- singschen toren klauterde Zoo hoog klom in zijn kinsheid en met zooveel gevaars, die in zijn mannelijke jaren langs de trappen van alle scheepsdiensten en alle de gevaarlijkheden der zee en der vijanden tot de hoogste zeeambten zoude opklimmen.4 Is dat een veel te mooie tirade omtrent een ondeugende jongenstreek, karakte riseeren doet de op- en afklimmerij van den kerktoren den jongen De Ruyter wel, als men zijn jongensleven, dat eenen al guitenstreek was, vergelijkt met zijn zucht om te varen en daar op zee in hooge en lage kringen uit te munten door plichtsbetrachting. Maar nevens die plichtsbetrachting was vergeten handelingen van sommige vertegen woordigers van 't adellijk geslacht van dien tijd, die niet begrepen, dat de adel een privi legie was, waaraan ook zware plichten waren verbonden. De dames hoorden nu eens met belaug stelling, maar meestentijds met verveling dit interessante onderwerp aan. Dit begreep Jac en was van plan te ver trekken, hoewel uien hem allerzijds bewoog te blijven. Eeu coupé, riep eensklaps Maude, weet u wie dat zal zijn, mr. Vernon? «Ik verwacht," antwoordde hij, mrs Eagles Deze naam sloeg in als een bliksemstraal nMrs. Eagles van Clyve Court?" riep miss Delville. Lady Garstou liet haar breikous vallen en Lilly haar penseelallen keken Jack vragend aan. Maar hij kon slechts zijn vermoeden herbalen Hebt gij het gehoord schreeuwde mrs Del ville, zoo rood als een kreeft. nJa. ik twijfel niet aan de woorden van mrs Verron, maar wij hebben baar ook geen bezoek gebracht eu wat komt ze dan bier doen »Zoo'n wijf durft alles en Marsham, de bediende die niets begrijpt, zegt natuurlijk, dat we thuis zijn, wat moet er gedaan worden, Papa? De lord zat stil te kijken, keek van 't eene ondeugende gezicht naar het andere, strekte als antwoord de band naar de schel uit Een schril geluid ging door het slot. Nauwelijks was 't verstomd of de deur ging geruischloos open eu op den drempel verscheen een oude man in rok met witten das. «Hierheen Marsham, klonk het bevel." «Gij ziet dat rijtuig, dat daar aankomt vroeg hij streng. De bediende keek in de richting waarheen de gebieder wees en antwoordde: «Ja. my lord »Gij gaat het rijtuig tegen. Verstaan «Ja, mylord." «Gij gaat het rijtuig tegen, zeide de Lord op ieder woord den klemtoon leggend, roept den koetsier «balt" toe en deelt do inzitten den mede dat Lord Garston. hier legde bij de gebalde hand cp de borst ieder betreder van zijn grond zonder verlof, hetzij er betreffende zijn beroep een groote leergierigheid in De Ruyter, zoodat hij gauw de lagere rangen doorliep en in zijn twintigste jaar als stuurman voer, en hij op zijn vier-en-twint gste jaar in het huwelijk trad. Doch zijn vrouw stierf met het eerste kind, dat zij hem schonk. Intusschen klom hijzelf tot den rang van schipper en voer als zoodanig op alle wereldzeeën, in dienst van zijn patroons uit de lijnbaan, de gebroeders Lampsens. Uiteraard heeft De Ruyter op die tochten als handels- en kaper-kapitein heel wat meegemaakt en was hij aan houdend blootgesteld aan de gevaren van.de zeevaart en den oorlog. Maar hij was een gelukskind en buiten een lichte kwetsuur, als scheepsjongen bij een enterpartij opgeloopen. was het bij zijn sneuvelen dat hij voor de eerste en laatste maal gewond werd. Maar buitendien leerde hij op die tochten al datgene wat hem later als admiraal te stade kwam een zeemans schap, dat de Britsche admiralen niet bezaten en dat hem vaak de overwin ning bezorgde. Iiij en zoovele andere scheeps- en vlootaanvoerders van de republiek der Vereenigde Nederlanden doorliepen in de handelsmarine de oefenschool, die hen later in staat stelde den vijand te over treffen in behendigheid, zonder dat de dapperheid daaronder leed. Onze zeemacht steeg in die dagen aanhoudend in macht en roem De namen van Hollands admiralen kregen klank door heel Europa en de scheepsbouw ving aan zoodanig te ontwikkelen, dat Hollands schepen voor hun bemanning niet onder deden. Jacob Van Heemskerk handhaafde bij Gibraltar, Tromp bij Duins de reputatie van 's lands vloot en Piet Hein streed niet minder succesvol ter zee in dienst van de West-Indische Compagnie. Maar weldra begon de concurrentie tusschen de zeemogendheden, de Repu bliek en Engeland. De Engelschen wil den den oorlog. De acte van navigatie had hen ter zee de mededingers der Hollanders gemaakt en kleinigheden leidden tot den eersten Engelschen oorlog, door een treffen tusschen Tromp en Blake ingeleid. Doch toen had De Ruyter al sinds elf jaar op 's lands oorlogsvloot gediend en had ook bij ruimschoots mogen on dervinden, dat bij de zeemacht der Re publiek alleen verdienste en geen geboor te gold. Want spoedig was hij tot den rang van schout-bij-nacht gestegen. We der was hij ter koopvaardij gaan varen, had van zijn koopmanschap niet minder blijk gegeven dan van zeemansschap, zoodat hij zijn koeien op het droge had. Ten derde male getrouwd, was hij van plan de zee te verlaten en stil te gaan leven van zijn bijeengegaarde penningen toen de eerste Engelsche oorlog uitbrak en alle beschikbare zee-officieren opnieuw voor s lands dienst werden opgeroepen. De Staten van Zeeland hadden De Ruyter verkozen als aanvoerder van een hulpvloot en een deputatie ging naar den zeeman in-ruste, om hem tot de aanvaar ding van die taak uit te noodigen. De Ruyter, die heel goed wist, dat de kan sen in dezen zee-oorlog voor de Engel schen het best stonden en dat geenszins verheelde, liet zich toch overhalen. En het teekent hem, dat hij, die op 's lands vloot als schout-bij-nacht gediend had, nu den lageren rang van vice-comman- deur aanvaardde, aldus zijn rust opoffe rend. En dat alles zonder bezoldiging, uitsluitend uit plichtsbesef jegens zijn land. In alle opzichten zou hij zich voor zijn taak berekend toonen, dapper waar 't pas gaf, maar altijd beleidvol, oordcelend, »dat een zee-overste den staat, welken hij dient, somwijlen meer. dienst kan doen met zwichten en wijken, dan met vechten". Bij Plymouth had De Ruyter echter op een tweemaal sterkere Britsche vloot een schitterende overwinning bevochten en het was slechts de betreurenswaardige staat van 's lands vloot, die hem kort daarop dwong den bovenaangehaalden raad der voorzichtigheid aan den admi raal Witte de With te geven. Want hetgeen later de ondergang van de glorie en de macht der Republiek werd, de onderlinge verdeeldheid der provinciën en de laksheid der regeerings- lichamen jegens de oorlogsuitrusting in vredestijd, deed zich toen al gevoelen, en bijna gansch zijn bevelhebberschap heeft De Ruyter geklaagd en gemaand vanwege den slechten staat der krijgs- middelen, hem toevertrouwd. Nooit wo gen onze vloten materieel tegen die der Britten op. Dat zou echter het duidelijkst blijken tijdens den driedaagschen zeeslag, waarin De Ruyter onder den nu weer aan het hoofd der vloot gekomen Maarten Tromp toonen kon, dat hij ook als onderbevel hebber zijn plicht wist te doen. Drie dagen vochten de onzen tegen de Britsche overmacht en brachten daardoor het grootste deel der bedreigde koopvaardij vloot veilig in onze havens, maar al den tijd hadden ze ervaren, hoe slecht uitgerust 's lands vloot was tegenover die der Engelschen. Aan het einde moesten zij zelfs wegens gebrek aan krijgsvoorraad afdeinzen en in onze havens schuilplaats zoeken. Maar de admiralen hadden er nu ook genoeg van om op die wijt te vechten. Tromp verklaarde, dat alleen verbetering der vloot hem nog bewegen kon in zee te gaan, waar de Engelschman thans meester was en ook De Ruyter wien 't aan inschikkelijkheid jegens zijn last hebbers niet ontbrak betuigde, dat hij niet van zins was weder uit te varen, zoo de vloot niet met meer en betere schepen versterkt werd. Geenszins won derlijk, als men bedenkt, dat de kleinste Engelsche oorlogsschepen ons admiraal schip in grootte en bewapening over troffen. Het was echter te laat. Wel rustte de koopmansregccringen, die thans hun koopvaarders bij honderden den Engel schen ten prooi wisten in allerijl nieuwe schepen uit. Wel ging Amsterdam voor aan, waar het de opbrengst van de noodige gelden betrof, maar de nieuwe vloot zou de zaken niet meer ten goede keeren. Wel stak Tromp cr mee in zee, al voldeed ze nog in lang niet aan zijn wenschen, doch slechts om bij Ter Heide te sneuvelen, teiwijl de heldenmoed der andere aanvoerders de onzen de over winning niet kon verzekeren. Het grootste voordeel was aan Engelsche zijde. te voet, te paard of per rijtuig, strafrechter lijk vervolgt. Verstaan «Ja, mylord «Goed. Doet uwe plicht." De man verdween, zo- als hij gekomen was en alles kwam weer tot rust, alleen Jack was zeer onaangenaam getroffen. Hij kon het niet verdragen, dat een edelman een vrouw, laat haar dan zijn van welk slag dan ook door den mond van een be diende, zoo iets kun laten zeggen. Een kort «Vaudaag ontvangt men niet, was voldoende geweest, meende hij; maar dis oude baas moet uatuurlijk van een mug een olifant maken Om niet gedwongen te zijn, de on verkwikkelijke scène, die ging volgen, mee te maken, wilde hij vei trekken, toen een nitroep van Maud, zijn blik nogmaals naar het venster trok. «Het schepsel schijnt nieuwsgierig te zijn, als een dienstmeisje, riep zij spottend, zij buigt het halve lichaam uit het rijtuig en bekijkt het slot." Dit was natuurlijk weer overdreven, niet een half lijf, maar een klein hoofd kwam uit 't rijtuig en dit l oofdje behoorde Jack herkende liet plotseling schrikkend aan de jonge dame, die des middags op den gevaar lijken trap zijn kind zoo vriendelijk had be schermd. Haastig weudde hij zich tot den heer des huizes «Met uw verlof, wees zoo goed het bevel uwen bediende gegeven te herroepen" zeidc hij. «Ik vrees dat ik me vergist heb." «Hoe, wat? Is 't mr. Eagles niet?" riep de lord. «Ik ken mrs. Eagles niet,maar die dame wel «Ha, eu hoe heet ze dan «Ik kan Diet direct op haar naam komen." «Papa," bemerkte Maud «heeft niet de zwager van Lord Devon, mr Tollemache van Red Hill donkerrood livrei?" De lord was vol verbazing, want hij was even 'onderdanig voor hoogerstnanden als lastig voor zijn minderen. Hij was als bezeten, uit argst dat hij de hoogstgeborene uit 't graaf schap te na gekomen zou zijn. Hij trok aan de schel en stormde naar de hal, toen Jack hem in den weg trad. «Ik heb hier dit gewirwar veroorzaakt en ik zal de zaak in orde brengen, zeide hij, opende de deur eu verdween. Hij liep de. hal door eu riep «Marsham." De man, die de zonderlinge opdracht niet erg naar-den zin was, keerde direct om. «Alles in orde zeide Jack. Mylord herroept het bevel, Laat de dame rustig doorrijden en zorgt dat ik haar eenige minuten ongestoord kan spreken. «Zeer goed, mijnheer," knikte do kelder meester. VIII. De twee zwartjes hadden den stijgenden weg achter zich, zetten zich in prachtigen draf, zwenkten met het mooie rijtuigje eu brachten het juist voor den trap tot staan. Het was geen aangenaam oogenblik voor onzen vriend. Dat het rijtuig 't zelfde was, dat straks voor het huis van zijn zuster had stilgehouden daaraan was niet de minste twijfel, eu hij vermoedde ook, dat de inzittenden hoe meisje8-achtig ook ze hem aan 't strand toe scheen, nit mand anders dau mrs. Eagles was. Als mrs Eagles, dat beteftkent indringerige k laploopster, moet ze van den drempel van dit slot worden teruggewezen, maar als b-fchermster zijner kleine Uti zou hij haar de bittere pil zoo zoet mog lijk maken. Daarvoor was hij dau ook hier en hij vroeg z(ch af wat te beginnen. Het werd hem een beetje benauwd, toen Marsham naar de deur ijlde, do lakei van den bok sprong om het portier te openen. Maar de dame kwam reeds naar hem toe als een vogel zoo vlug wipte ze uit het rijtuig den trap op. «Alle duivels zeide Jack tot zichzelf, «zij wil de vesting stormenderhand nemen Voor den eerwa^rdipen keldermeester hield de moedige dame stil. Hem hnra kleine ledige handen toonend, zeide zei haastig: «Ik heb geen visitekaartje bij me, het geldt hier eene overrompeling Zijn allen thuis? Ja De geheele familie? Daar in de kamer? Dat treft heerlijk. Zij wilde zonder meer naar de bibliotheek gaan, toen Jack die trots de pijnlijke positie waarin hij verkeerde, bijna begon te lachen, Een van de Fransche generaals heelt op betreurenswaardige wijze zijn neus voorbij-- haar plotseling in den weg sprong. Zij werd rood, en sloeg de oogen neder toen ze hem herkende. «Het schijnt" begon hij vol respect, «dat ik de eer heb mrs. Eagles voor mij te zien?" Zij hief ving en als verschrikt haar blik omhoog en murmelde terwijl een schalksch half droevig lachje om haar lippen speelde «Nu houdt hij mij nog voor mrs. Eagles?" «Zijt u dat niet?" vroeg hij verwonderd, «Ach Jack 1" hernam zij «hoe zou ik dat wel zijn?" Daarbij zag zij hem met haar bruine flnweelen oogen waarover een zachten sluier lag, zoo lief eu hartelijk aan, dat hem eindelijk wel een licht moest opgaan. «Molly riep hij luide «it. «Kleine Molly De vochtige wans in haar oogen vormde zich spoedig tot een tranu, die over hare wangen liep, terwijl het gelukkig uit haar mond kwam Jack, lieve Jack! Ik wist wel dat het je nog even zou invallen -Molly! kleine Molly! herhaalde hij, hare handen in de zijne nemend. «Wat een blinde mol was ik toch de bliudste der wereld Wat moet gij van mij deuken?" «Ik deDk, Jack, dat een schilder, die duizend gezichten in zijn geheugen ronddraagt, niet altijd alle direct voor den geest kan roepen." «Uwe oogen Molly, hebben mij den geheelen middag reeds vervolgd. Werkelijk vroeg zij met stamelenden blik. Gij hebt geheel in stilte 't hoofd reeds een beetje over mij gebroken? Wat doet me dat genoegen, overicens voegde zij er schelms bij ik zou u 't kalm hebben laten breken, want ik was uw flink hoofd niet te hulp gekomen, neen, dat had ik me vast voorgenomen. «Ha, ha, lachte hij. De kleine deugniet bent ge dus nog? Geheel de ouwe Molly Hij bekeek hear van top tot teen, met innige vol doening in zijn trekken «Slechts wat grooter geworden," ging hij voort, «en slanker cc «Maar niet schooner, Jack," viel ze hem bloozend in de rede «Dat is ock in 't gtheel niet nocdig," ver zekerde hij. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1