IN uminer 25 Donderdag 28 Maart 1907. 30 Jaargang Tweede Blad*. Provinciaal Nieuws. Andel 450 600 Baardwijk 500 - 700 Besoijen 500 - 700 Capelle 600 - 800 Drongelen c. a. - 400 - 500 Drunen 600 - 800 Dussen 700 850 Gcertruidenberg - 650 - 850 Giessen 400 500 Ginneken 1100 1300 's-Gravenmoer 450 600 Hedikhuizen 450 600 Heesbeen c- a. - 450 - 600 Herpt - 400 - 550 's-Hertogenbosch - 4000 - 3500 Heusden - 700 - 900 Hooge&LageZwaluwe - 800 - 1100 Klundert - 750 - 900 Loon op Zand - 1200 - 1400 Made c. a. - 750 - 900 Meeuwen c. a. - 400 - 550 Nieuwkuik - 450 - 600 Oudheusden - 400 - 550 Raamsdonk - 1000 - 1150 Rijswijk - 400 - 550 Sprang - 500 - 700 Tilburg - 4000 -3000 Veen - 400 - 550 Vlijmen 700 - 850 V rijhoeven-Capelle - 400 - 550 Waalwijk - 1100 - 1300 Waspik - 700 - 850 Dewerken c. a. - 700 - 850 Werkendam - 700 - 850 Willemstad - 600 - 800 Woudrichem - 550 - 750 Wijk c. a. - 550 - 750 Zevenbergen - 1200 -1300 A-) WAALWIJK, 27 Maart 1907.' St. Puulusvcrccitigiug Waalwijk De commissie der spaarbank van bo vengenoemde vereeniging heeft de vol gende circulaire verspreid Wij hebben de eer U mede te deelen, dat wij door de algemeene verhooging van den rentestandaard de rente onzer Spaarbank vanaf 1 April a.s. tot nader bericht zullen verhoogen van dtie tot drie en een half procent. Ingevolge wijziging onzer statuten bij Koninklijk Besluit van 15 Augustus 1906 No. 47 is onze spaarbank ook geopend voor niet-leden der St. Paulusvereeniging. Minste inlage 25 cent. Eerstvolgende zitdagen: 31 Maart en 14 April op de St. Pauluszaal van 12 tot 1 uur en verder eiken Zondag om de 14 dagen. Waahvijks Belang. In de gisterenavond gehouden ver gadering van 't voorloopig bestuur der nieuwe vereeniging, werden de functies verdeeld als volgt H. Zeegers, president. Jan Tielen, le secretaris. Corns. Witlox, 2e secretaris. Tan van Schijndel, penningmeester. F. Rath, TT o i j i j Commissarissen. H. v. Schijndel, Maatregelen werden genomen om zoo spoedig mogelijk te kunnen overgaan tot het ontwerpen van statuten en 't aan werven van leden. Na de eerste vergadering hebben zich vrijwillig nog een veertigtal leden aan gegeven, zoodat dit cijfer zonder de officieele uitnoodigingen, reeds tot 80 is geklommen. Ned. Tentoonstelling van Huisindustrie. Door het bureau der Vereeniging voor de Nederlandsche Tentoonstelling van de Huisindustrie zijn tegen hedenavond 8 uur in de zaal van den heer A. C. v. d. Werff alhier, een of meer bestuurs leden van de in onze en aangrenzende gemeenten bestaande sociale vereenigin- gen uitgenoodigd om na een uiteenzet ting van 't doel en streven van bovenge noemde vereeniging te komen tot het stichten van een plaatselijk Comité, zooals op andere plaatsen reeds ge schied is. Rubatspunrzcgels. Maandagmiddag had in de achterzaal van 't hotel Verwiel, de aangekondigde vergadering plaats, uitgeschreven door »de Hanze*, waartoe alle belangheb benden en belangstellenden vrijen toe gang hadden en waar de heer A. van Delft uit Tilburg eene lezing hield over rabatspaarzegels. De opkomst was hoogst matig te noemen de propaganda-club der Hanze uit Tilburg was mede tegenwoordig. De voorzitter, de heer Walth. v. d. Heijden opende de vergadering, riep allen een hartelijk welkom toe en gaf het woord aan den spreker, die in gloed volle taal het wezen en het doel der rabatspaarzegels' duidelijk maakte. Spr. zette met groote kennis van zaken uiteen en deed begrijpen wat deze belangrijke zaak beteekent en van wat kracht en invloed ze kan zijn ook in onze gemeente, misschien reeds voor de naaste toekomst. Allen die er waren hebben over dit onderwerp veel kunnen leeren het zal niet noodig zijn hiervan een breedvoerig verslag te geven na de uitstekende uit eenzetting, die onlangs een geacht in zender in ons blad daarvan heeft gegeven. De adviseur der Hanze, de ZeerEerw. heer Pastoor sprak een woord van dank en hoopte dat de gesproken woorden hier in goede aarde zouden vallen. Rijksnormaallessen. Zaterdag jl. had in onze gemeente school ten overstaan van den Districts schoolopziener den heer van Oppenraaij het mondelinge examen plaats van leer lingen die wenschten ingeschreven te worden als kweekeling der Rijksnormaal lessen alhier en van de daaraan ver bonden voorbereidende klasse nadat den 9en d. a. v. het schriftelijk gedeelte ge houden was. In het geheel namen 24 jonge lieden aan het examen deel, 9 voor de le klasss, 1 voor de 3e klasse der Normaallessen en 14 voor de voor bereidende klasse. De uitslag is als volgt: Toegelaten' voor de 3e klas A. F- Kemperman te Waalwijk voor de le klas A. Haverhals, D. Vos en B. Ockers te SprangJ. B. B. Arts en A. Blom te Besoijen M. A. van Heijst te Waalwijk M. Verhoeven en A. Kerst te Capelle. Voor de voorbereidende klas A. J. N. M. van Delft, C. J. A. van der Pen nen, F. Kemperman, M. A. Vivie en L. M. Spijkerman te WaalwijkA. W. van der Hammen te Besoijen H. Fooij en Q. H. C Maas te Baardwijk; A. J. Vos te SprangG Y. M. Clerkx en G. Timmermans te Drunen J. C. de Jong te Capelle en J. Kuijpers te Vrij- hoeven-Cappel. Vakvcreeniging. In eene Zondagmorgen gehouden ver gadering der twee vakvereenigingen werd besloten aan de commissie van aankoop op te dragen om te contracteeren voor de levering van 500 H.L. steenkolen voor de leden der beide vereenigingen. Pnasehree. Gaarne vestigen wij de aandacht van 't publiek op achterstaande advertentie van den heer Jos. Zijlmans betreffende de tentoonstelling van zijn Paaschvee, die morgenavond zeker veel publiek zal trekken. Een pracht-exemplaar is ook weder om door den slager, den heer Bern. Hendriks Bzn. aangekocht. Het dier werd gisteren ter gemeente-waag gewogen en haalde het respectabele gewicht van 1312 pond. Begin ran brand. Zondagmorgen ten omstreeks half tien ontstond een begin van brand in een huis bewoond door v. B. aan de haven alhier. In 't begin liet zich vooral de hevige schoorsteenbrand ernstig aanzien, maar met behulp van vele gedienstige handen was men het dreigende gevaar weldra meester. Voetbal. Men meldt ons Door het niet opkomen der vermelde Bossche voetbalvereeniging speelde Zon dag 1.1. het eerste elftal van W. V. tegen het tweede. De uitslag was 60 in 't voordeel van 'teerste. Ons inziens wordt hierdoor de verhouding niet goed weergegeven. Van het eerste zagen wij meermalen beter spel en hadden dit dan ook grooter overwin ning toegedacht, maar voor de rust was hun spel bepaald slecht te noemen, na de hervatting echter was 't aanmerkelijk beter. Bij het tweede elftal dient de verde- diging vermeld te worden, vooral Wit lox voldeed als keeper goed. Bij flinke en geregelde oefening kan hij goed worden. Bij 't eerste was Van den Hoek als altijd de beste. Maandagmiddag speelde D.V.C. I tegen W. V. II. De uitslag was 50 voor de Waalwijkers, een welverdiend succes Vooral de voorwaarts van W. V. was ditmaal in uitstekenden vorm. Tegen hun mooi spel was de Dongensche ver dediging lang niet opgewassen. Bij D.V.C. dient de links- en rechtsbuiten vermeld te worden Enkele malen werd de bal goed door hen opgebracht, maar van Loon, die evenals Zondag in uit stekende conditie was, wist W. V/s terrein steeds schoon te houden. Ten zeerste zullen de sportlief hebbers in onze gemeente en dat zijn er velen het met de leden betreuren, dat met 1 April W. V. zijn tegenwoor dig, prachtig gelegen terrein verliest en de vooruitzichten voor een nieuw nog niet gunstig zijn. We hopen dat W.V. door de welwillendheid van heeren grondbezitters daartoe in staat gesteld, spoedig, tegen billijke vergoeding in 't bezit zal zijn van een goed veld, opdat deze gezonde sport die zoo'n aangename en genotvolle ontspanning biedt en welk** bij talrijke gelegenheden reeds de vreem delingen zoo naar onze plaats trok daaren boven, voor Waalwijk niet verlortn ga. Uitvoering. Door bijzondere en onvoorziene om standigheden moet de uitvoering van Waalwijks Vocaal Mannenkwartet met T.A.V.E.N U. bepaald op 2en Paasch- dag, andermaal worden verzet en is zij nu bepaald op Zondag 6 April a.s. Saiarisrcgellng Bij Kon. Besluit van 19 Febr. j 1. is goedgekeurd de nare regeling van de jaarwedden der burgemeesters en secre tarissen in Noord-Brabant, zooals die door Ged. St. is vastgesteld met ingang van den len Januari 1907. Van enkele gemeenten geven wij hieronder eene opgaaf van de vastgestelde traktementen. Jaarwedde van den Burgemeester. Secretaris. DE RUYTERFEESTEN. Sprang en Vrijh.-Cappel. De 300-jarige geboortedag van den grooten zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter is in Sprang en Vrijh. Cappel Maandag op waardige wijze herdacht. Reeds vroeg wapperde van schier alle huizen het nationale dundoek, terwijl het ook aan de met oranje-sjerpen versierde schoolkinderen te zien was dat 's middags feest zuu worden gevierd. Door de gecombineerde openbare lagere scholen van Sprang en Vrijh. Cappel zou een optocht worden gehouden door beide gemeente welke zou worden opgeluisterd door het nog kort opgerichte fanfarecorps «Sirena» van Vrijh.-Cappel en eenige instructeurs. Reeds voor één uur, waarop de kinderen in de openbare school te Sprang bijeen kwamen, verdrongen zich honderden en nogmaals honderden menschen, die van naburige gemeenten waren opgekomen om mede feest te vieren om het schoolge bouw, terwijl autoriteiten en genoodigden zich in het schoolgebouw begaven, dat voor deze gelegenheid smaakvol was versierd. Toen de kinderen allen op hun plaats waren, nam het hoofd der school van Sprang, de heer Klijn, het woord en sprak eene korte rede uit op De Ruyter die door de kinderen aandachtig werd aanhoord. Hierna werden eenige toepasselijke liederen gezongen welke begeleid werden door muziek van de instructeurs uit Kaatsheuvel en viool. Daarna had de uitdeeling plaats van sinaasappelen. Te begrijpen is het dat de kinderen zich deze oranje-appelen goed lieten smaken. Nadat de sinaasappelen waren ver dwenen werd een gedeelte van De Ruyter-cantate van Haasselbach en Lijsen op waardige wijze uitgevoerd. De verschillende soli werden goed vertolkt. Intusschen was de menigte buiten nog steeds aangegroeid en toen de stoet werd samengesteld was het één lange menschendrom, een gedwarrel van door- elkaar loopende en hossende menigte, zooals men zelden hier heeft gezien. Toen de stoet zich in beweging zette en de fanfare «Sirena» voor het eerst zich liet hooren steeg de vreugde ten top. Lustig zwaaiden de kinderen met vlaggen en wimpels en zongen lustig van Michiel de Ruyter Was 'n aardige snuiter terwijl de met De Ruyterbloemen getooide dames hosten en sprongen en zongen van O, moeder, die grooten zeeman Die weet er alles van dat het een lust was. Aan het raadhuis van Vrijh.-Cappel gekomen, werd halt gehouden. Op de ballustrade stonden den WelEd.Achtb. heer Burgemeester en baron van der Borch van Verwolde, beiden in ambts- costuum. De burgemeester sprak de menigte toe en zei dat nu hem van de Regeerings- wege was opgedragen om dit feest dit zoo nationale feest, feestelijk te herdenken het hem een aangename taak was, vanaf die plaats een woord ran den man, dien wij hier hulde brengen, te mogen zeggen. Aangenaam is het hem te zien, dat ons land en ook wij onze helden weten te waardeeren. Want waarlijk, Michiel Adriaanszoon de Ruyter was een groot man. Hij toch heeft geleefd toen ons land in hachelijken toestand verkeerde, ja toen zelfs werd gezegd, dat ons land reddeloos, radeloos en redeloos was. Maar door zijn kloeke daden, door zijn flink optreden is ons land behouden ge bleven. Hij Michiel Adriaanszoon de Ruyter heeft ook de bewondering van andere groote mogendheden weten af te dwingen, ook al had hij hun zelf geducht op hun kop gezeten. Spreker bracht hulde en dank aan de heeren die het initiatief tot deze feestviering hadden genomen en ook bracht hij vooral zijn dank aan de fan fare «Sirena,die nu, nog zoo kort ge leden opgericht, reeds hare medewerking kan verleenen. Hij sprak den wensch uit, dat de leden op den thans ingeslagen weg zouden voortgaan, dan zou, wat in het reglement staat, nl- dat de fanfare ter bevordering van de gemeente is, bewaarheid worden. Hierna eindigde spreker met een drie werf Leve de Ruyter, hoera 1 dat door allen werd herhaald. De fanfare blies hierna het Wilhelmus. Alsnu trok de stoet naar de openbare school. De kinderen van Vrijh -Cappel begaven zich in den tuin, terwijl die van Sprang de terugreis aanvaardden nadat deze nog een wandeling door het dorp hadden gemaakt werd hun in school nog een kleine versnapering aangeboden en een De Ruyter aandenken. In Vrijh.-Cappel werd door de kinde ren eenige toepasselijke liederen gezon gen, sinaasappelen gegeten en daarna ging het weer in optocht naar Labbegat. Vandaar teruggekeerd zijnde werd ook hun een De Ruyter aandenken aange boden. Lang zullen de kinderen nog met ge noegen terugzien op deze zoo werkelijk schoone dag. BAARDWIJK. Zondagmorgen ten 12 uur, had in de O. L School alhier eene vergadering plaats de* St. Cleoirns-vereeni- ging tot ouderlingen steun van R. K. Werk lieden ten tijde van ziekten en ongevallen. Na een openingswoord dor den WelErrw. adviseur, kapelaan Fransseu, werd het jaar verslag behandeld. Hieruit bleek dat de vereeniging telt 183 leden. Ontvangsten zijn t 721.72. Uitgaven f607.86, Alzoo een batig slot van f114 36. Daarbij komen nog de gelden vaD donateurs en begunstigers met rente- tot een bedrag van f 104.79. Gelijk uit bovenstaande cijfers blijkt, sluit het fonds met een batig saldo van f 114.86. Hierbij gevoegd de Donateursgelden en rente, geeft dit jaar een voordeel'g saldo *an f219,15. Volgens Art. 16 Hoofdst III der Statuten besloot het bestuur eeu percen tage der contributie tem bedragen der do- nateursgelden in het reservefonds te storten, zoodat dit reservefonds het vorig jaar be dragend f 434.76, thans vermeerderd met f82.10 bedraagt f516.86. Na nog eenige mededeelingen over o. a. de oprichting eener onderlinge levensverzekering evenals te Drunen en bespreking van huis houdelijke zaken, werd de vergadering ge sloten. Vermeldenswaardig is zeer zeker het feit dat we vernamen, dat op de kinder spaarbank alhier/reeds de sodq van f 11.000 is belegd. Voorwaar een respectabel citer. Als een bewijs dat ook in onze gemeen te puik zwaar vee wordt geslaclht, mag dienen dat door den slager den heer Bern. Baijens voor de Paschen een koe is geslacht die op de gemeente-waag te Waalwijk 1224 pond woog. DRLNEN. Terwijl zekere S. Zaterdag een boodschap per fiets deed, fciad hij 't on- ueluk dat deze brak, gelukkig liad hij geen flinke vaart, zoodat hij er afkwam met den schrik en de stukken aan zijn fiet.s. Zeker wel een waarschuwend voorbeeld om niet wild er op los te rijden. Den 1 April zal den heer D. 01 den brievengaarder alhier zijn 25-jarig feest als zoodanig vieren. Door renn commissie die zich gevormd heeft en bij enkele ingezete nen finantieele hulp gekregen heeft, zal hem lien dag een prachtig geschenk aangeboden worden. Ook zal de Nieuwe Harmonie waar- v n hij bestuurslid is, hem eene serenade brengen. Moge hij, .die voor elkeen zoo behulpzaam is, nog vele jaren in Drunen die betrekking vervullen, wat wij hem van harte toewenschen. VLIJMEN 26 Maart 1907. Het concert, door de Harmonie „Concordia" 1.1. Zaterdag de Vlijmensche burgerij aangeboden om den 300en geboortedag van Nederlands grootsten zeeheld, Michiel Adriaansz. De Ruijter, eenigszins feestelijk te vieren was zeer slecht bezocht. Zeer waarschijnlijk moet dit geringe bezoek geweten worden aan de weinig pu bliciteit, welke aan dit volksconcert gegeven is of aan den minder gelukkig gekozen avond, maar zeker i# bet te bejammeren, dat slechts zoo weinigen van de schoone muziek genoten hebben, welke Concordia op dit concert deed hooren. 't Was ongeveer middernacht toen gepasseerdeu Zaterdag vele ingezetenen onzer gemeente door het luiden der klok uit hun slaap gewekt werlen. Er was brand! Een aantal wakkere gasten, die dien avond nog geen bed gezien hadden snelden naar het braudhuisje en stormden een oogenblik later met de brandspuit in hun midden in de richting van deu vuurgloed, welke aan den hemel zichtbaar was. Waar de brand woed de, wist men nietmen meende ergens op den dijk. Al spoedig bleek evenwel, dat het vuur zijne prooi niet in onze gemeente had gekozen, maar in het op een uur af stand» gelegen Ammeroden. Te leur gesteld keerden de spuitgasten, die zich reeds ge vleid hadden met de verdiende premie, naar het brandhuisje weer, borgen hun wapen weg en zochten hunne legersteden op om uit te rusten van de vermoeienis, welke dit nachtelijke drafje over hun gebracht had. Gisteravond hield de afdeeling Vlijmen van den N. C. B. bij de Wed. Palier eene vergadering. Weer liepen de besprekingen over de op te richten zuivelfabriek. Men is evenwel nog niet tot een resultaat gekomen. Waarschijnlijk wordt geacht, dat er van oprichten niets zal komen. De boeren blijven te bevreesd om er aan te beginnen. CAPELLE. Hedenmorgen ten 10 unr hield de rasd der gemeente eene openbare vergadering ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag ingevolge art. 52 der woningwet. 3. Onderzoek geloofsbrieven raadslid M. Rijken Jzn. 4 Vaststelling kohier hondenbelasting 1907. 5. Vaststelling kohier hoofd, omslag 1907. In ons volgend nummer geven wij vau deze vergadering een gedetailleerd verslag. Tengevolge van afkeuring van den loteling G. Verhagen der lichting 1907 krachtens art. 100 der Militiewet 1901 en het nog in deze maand overeenkomstig art. 99, 2de lid der wet plaats hebben van af levering der aan de beurt liggende hoogere nummers is de loteling J. Wsarts der lich ting 1907 alsnog bestemd om volgens srt. 96 sub lo. der wet voor volledige oetening te worden ingelijfd. Hij zal zich op Zaterdag e. k. des v. m. 10 uur in het Gemeentehuis te 'B-Herto genbosch moeten bevinden, teneinde aldaar bij de militie te worden ingelijfd. De loteling J. Waart» was eerst voor de korte oefening bestemd. De Verlofganger C. A. Tactor dezer gemeente der lichting van 1908 en bshoo- rende tot het 3de Regiment Veld Artillerie zal den 17 Juni 1907 voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen moeten komen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente doen te weten, dat door den Raad alhier in zijne vergadering van 27 Maart jl. is vastgesteld het kohier van de belasting op de honden voor het dienstjaar 1907, welk kohier op heden aan het raadhuis al hier is afgekondigd. VR1JHOEVEN-CAPPEL. Maandagavond 25 Maart j. 1. gaf de Chr. Zangvereeniging Halleluja" alhier in het Gereformeerd kerkgebouw een uitvoering. Een groote schaar van menschen waren tegen zeven uur iu het kerkgebouw bij el kaar gekomen om deze uitvoering weder bij te wonen. Om zeven uur opende de eere-voorzitter Ds. Brummdkamp de bijeenkomst met psalm 33 1 en een gebed, waarop hij het publiek welkom heette en de leiding aan baar di recteur de n heer L. A. Kooien uit Waalwijk overgaf.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5