Biljarteoneoiirs Gepasteurizeerde Roomboter, Wed, C, P, VAN HILST en ZONEN, R. D. A. d. Woude, Zwartsluis P. GLOÜDEim" Gioole staat .jij de Haven Waalwijk. gaslampen Levert puike BROODSOORTEN, Verzamelt gebruikte Postzegels Bureau Bethelem iffD Stokpaardjes-Leiienmelkzeep Denk aan de rubriek Kleine Advertenties. Advertentién. ATTENTIE. W BREKELMANS, SMEEDWERKEN Boet uw voordeel. Reclame Bedden Gas- Waterleidingen B. Bchrijner en Zonen, Vaals (Limburg.) BUITENLAND. Spanje. Denemarken. Marokko. Roemenië. Zwitserland. P. VAN DA EL EN, Eerste Langstraatsche Stoomzuivelfabriek. ifvalsoorten, enz. enz. Hooge Wurkblokken. VEERENBED. B. Schrijn er en Zonen. MATHEUS VAN LOON. JOH. VAN LOON— hp:lena van loon- Herculeijns en Kinderen. Ie Prijs 20 Gulden. 2e 12 3e 6 DRUNEN. FIJNE nabij de Antoniuskerk C 165 WAALWIJK. Al/es tegen uiterst eoncurree- rende prijzen. met lange schuiven voor Schoen fabrieken. en KINDERSTOELEN. Spreekbuizen cn ileclrischt Geleidingen Zeemleder, Sponsen en Dweilen, Solied adres voor Hout-, Cement- en Maatiekdaken. Eenige Stoombioodbakkerij van de Langstraat Baardwijk—Waalwijk. van alle Landen zelts de meest gewone, ten gunste der opleiding van minvermogende jongelieden tot priester missionaris. Als aan denken ontvangt men religieuse voorwerpen. piepten, had een fantastisch aanzien. Een twintigtal Boeren zaten nog in kring rond Hendrik Prinsloo. Het waren degenen, wier geest het meest ontwikkeld was en die verheugd waren de geschiedenis van hun eigen volk te vernemen. De anderen, door vermoeienis neer- gesmakt, ademden diep of ronkten luid. Het kaarslicht wierp een flauwen fietsen schijn op die geharde gezichten, terwijl de blauwende rook der pijpen in luchtige lagen boven de hoofden hing. Buiten weergalmden nog altijd de stappen der Engelsche schildwachten.... Een rilling liep door de leden der aanhoorders. Zij vonden het daar zoo goed, zoo huiselijk te saam.... en plots herinnerden zij zich, dat zij in handen waren van den Engelschman, dat degene, die ver telde, ter dood was veroordeeld en dat boven allen de hoogste straf hing Prinsloo hernam kalm De Bóeren leefden aldus, tot in 1795 onder de Hollandsche gouverneurs. Dat was de wettige regeeringzij waren onderdanig, breidden zich meer en meer uit, alhoewel zij niet altijd van hun heer en meester op de zachtste wijze behan deld werden. Ja, ook hun hand kon ruw zijn, sprak een der grijsaards, maar dat was ten minste eigen volk. De ruwste van allemaal was Gijsbert van Noot, waarvan ik mijn vader dik wijls heb hooren vertellen en die hier baas was rond 1730. De grijsaard zweeg. Ik onderbrak u, Prinsloo. Vertel ons van hem, zei Prinsloo. Neen gij volledigt de geschiedenis. Ik zal dan zijn vreeselijk einde ver tellen. Een Boer was door hem veroordeeld om gehangen te worden. Toen de beul deze strop om den hals wierp van den ongelukkige wendde deze zich naar het kasteel van Gijsbert van Noot en riep Gouverneur van Noot, ik daag U binnen een ure voor den rechterstoel van God, om daar rekenschap te geven I* Daarna gaf hij zich over aan den beul. Na de strafuitoefening gingen de leden van den Raad ten huize van den gou verneur.... IJselijk schouwspel 1 Ze vonden den hardvochtigen bestuurder met een vreeselijk verwrongen gelaat, zittende op zijn stoel, dood. Dit verwekte zooveel vreugde in de stad en op het land, dat de kinderen op de straten zongen Geen nood Van Noot is dood. Dit verhaal maakte diepen indruk. Men zag er de hand Gods in. Prinsloo vermeerderde nog de aan doening toen hij er bijvoegde Het is zoo.. Ik ben in Kaapstad geweest in 1805 en daar heb ik met eigen oogen den stoel gezien, waarop van Noot den adem heeft uitgeblazen. (En nog wijst men tegenwoordig aan den bezoeker van het Museum te Kaapstad den stoel van Gijsbert van Noot. Red.) En hij vervolgde Ja er zijn harde tijden ge weest altijd en overal is er onrecht geweest, maar dan mag men op verbe tering hopen. Voor ons is geene hoop op beternis de verdrukking werd van dag tot dag zwaarder om te dragen de Engelschman stelt ons onder de Kaffers en de Hottentotten. Hij heeft dat recht niet, want hij heeft de Kaap ontfutseld in, 1795 en voor goed gestolen in 1806. Hoe is dat gegaan Prinsloo Hoe heeft Holland dat toegelaten De Fransche revolutie had de oude wereld geschokt tot in haar nazen. Was ook revolutie in Holland, Prinsloo? Zoo erg, dat het Nederlandsche volk zijn stadhouder, Prins van Oranje, weg joeg en de Franschen binnenhaalde. Foei, zei Viljoen, ik ben anders van Franschen oorsprong, maar den vreem deling binnengelaten is landverraad. Wat deed .Engeland De sluwe Brit wist maar al te goed dat er op den weg naar Oost-Indië een Kaapkolonie lag hij zond een vloot in naam van Prins van Oranje 1 De Boeren wilden vechten, dat weten velen van ons nog, doch door den laffen gouverneur Sluyskens werden zij in de doeken gedaan. In 1802, na den vrede van Amiens, ging de Kaap terug naar Holland, doch de roofgier kwam terug onder den vorm van den Engelschen admiraal Papham, die 6 Ja nuari 1806 met een vloot van 63 oor logsschepen in de Talelbaai verscheen en 5000 man aan wal zette. Wij hadden ze in zee kunnen werpen, maar een tweede Sluyskens, zekere Janssens was gouverneur en gij weet hoe dat hazen- hart de vlucht nam. Een tweede maal zijn we toen verklikt, verkocht. Nu schrijven wij December 1815, dus tien volle jaren worden wij verdrukt door den Engelschen landdief. Prinsloo was recht gaan staan en zijn oog fonkelden, alhoewel zijn stem klonk met gedempten toon: Ja, wat wij sinds tien jaar geleden hebben is onbeschrijfelijk Vrijheid be staat niet meer voor ons, en wat nog erger is recht evenmin. De Hottentot en «te Kaffer werden tegen ons opgestooktde Engelschman is als hun beschermer tegen ons opge treden. De getuigenis van den vuigsten en lafsten der Kaffers heeft meer waarde dan de verklaringen van 180 der eer lijke Boeren. Wij hebben naar de wapens gevat.... onze onderneming is mislukt.... Ik ben ter dood veroordeeld gij zit hier ge vangen, overgelaten aan de willekeur van hen, die tien jaar uw ondergang bewerken, die nooit rechters, altijd beulen voor u waren, maar nu vraag ik of er iemand nog is tusschen u, die berouw heeft over de poging, of die vreest tegen een wettigen meester te zijn op gestaan Stil werden die heftige woorden uit gesproken, maar vreeselijk en dreigend ruischten zij door den nacht. Even stil maar besloten klonk het Prinsloo, gij hebt gelijk.. De opstand was rechtmatig, wij hebben geen berouw over wat wij gedaan hebben. Dan is het wel, voegde er de schran dere aanvoerder er bij. Daarom vind ik den dood goed, want uit ons bloed zal de vrijheid oprijzen. Wanneer? God weet het, maar een vrij volk zullen we worden omdat wij niet uit laffelijk de slavernij tot het uiterste toe getorscht hebben omdat er een bloedveete zal zijn tus schen de Boeren en de Britten, tussche de slachtoffers en de beulen. Van dezen oogenblik af is de strijd voor de vrijheid begonnen. Hoelang zal hij duren? Tien jaar? Twintig Vijftig Een gansche eeuw Dit ligt in de raadsbesluiten van den Aller hoogste, maar het Boerenvolk zal groot en vrij wezen als de macht van Engeland voor altijd gefnuikt zal zijn. Die woorden klonken als profetie. Het kaarslichtje was met laatste flik keringen uitgegaan. Nu was het donker... Door de spleten van het dak lonkten liefelijk de sterren als oogen van schuts engelen.... Het hooge, fiere voorhoofd van Prinsloo bleef donker in de duisternis, tot de vroege dageraad blankte in de lucht. Zou het zijn laatste moigenstond zijn Dan eerst look hij de oogen en sliep rustig in. Uit dit land kwamen treurige tijdingen omtrent den gezondheidstoestand des koning*. Hij zou nl. ernstig aan tering lijden, v welke ziekte zijn vader gestorven is D./.e. berichten worden echter gelogenstraft. Ei is geen kwestie van tering. Bij bezoek van den koning van Saksen zag koning Alfunso er wel is waar zeer slecht uit, nnar dat waa tengevolge van eeu hevigen aanv van influenza. Er is dus geen spraak v; de benoeming van een rrgentschapsraad De werkeloosheid, de ongeregelde to-- standen die heerschen op de arbeidsmarkt en waardoor telken» eenzelfde klasse van menschen in zijn bestaan wordt getroffen, begint hoe langer zoo meer de aandacht niet alleen der sociale deskundigen, maar ook van regeeringen en parlementen te trekken. We hebben hier dan ook met een ernstig ziekte verschijnsel in den bloedsomloop der maatschappij te doen en inet belang stelling moet elke poging worden begroet die ter genezing wordt beproefd. In Dene marken heeft de wetgever onlangs een poging gewaagd om de zoo bittere gevolgen der werkeloosheid door hulp van overheidswege te verzachten en hoe algemeen de wensch was in deze richting iets te doen, bleek toen de wet in derde lezing met algemeene stemmen aangenomen werd. De wet verleent een crediet van jaarlijks 240,000 kronen nil de Rijksschatkist, waaruit aan werkeloozen kassen tot één derde hunner uitkeeringen bijslag kan worden verleend nog een zesde mag door de gemeente worden toegekend, zoodat dan de organisaties zelve1 de helft nog hebben te betalen. Ook het gemiddeld bedrag der uitkeering ia vastge steld, niet minder dan 34 cent en niet meer dan f 1,85 daags, in Nederlandsch gelduit- gedrukt. Ook is het voor ondersteuning noodig dat de werklooze een jaar lid was van de kat en zijn contributie betaalde. Voor de eerste zes dagen wordt niet uitge keerd, behalve dat reisgeld kan worden verstiekt om ergens work te zoeken. Bij ziekte mag niet worden uitgekeerd, wijl dan een ander terreiu van sociale zorg wordt betreden en het noodig is, de ver schillende fondaen gescheiden te houden Ook bij staking is nitkeering verboden, op straffe van verlies der Staatssubsidie en eveneens wanneer de arbeider door eigen schuld, b.v. drinken, werkloos is geworden of weigert, bij zijn bekwaamheid passenden arbeid te verrichten. Een inspecteur dier kassen wordt door het rijk benoemd. is de staking qok nl emeen geworden te Vevey en de beweging dreigt nu over te slaan tot Lau«aune, Montreux en Genève, in alle bedrijven bijna. Te Vevey is bij een botsing met militairen een man, die een rood vaandel droeg, door soldaten met de bajonet doorboord, omdat op het oogenblik, dat de kapitein naar voren trad om het vaandel over te nemen, een staker een re volver op hem richtte. De toestand in Zwitserland, na de afkondiging der algemeene werkstaking, is ernstig. De autoriteiten vreezen een grootere uitbreiding der beweging door de opruiing der anarchisten, van wie er reeds eenige aangehouden zijn. Alle bedreigde punten zijn door soldaten bezet. Uit Milaan, Genève en Frankrijk zijn anarchisten te Lau-anne aangekomen. De stakers hebben een manifest uitgevaardigd. Er wordt voor botsingen ge vreesd. Tata Leontieff, die den bankier Müller, in plaits van den Rus Doernowo te Inter laken doodde, is veroordeeld tot vier jaren gevangenis en (daarna?) 2U jaren verbanning uit het kanton Bern. De toestand in Marokko. Nu de. Franschen Oedja bezetten zulle/», verlaten de Europeanen de stad en laten zij alles in hun gesloten huizen achter. In d° stad is alles rustig. De troepen, die, de bezettings-kolone uitmaken zijn te Lalla Marnia geconcen treerd. Van morgen zouden zij oprukken. Men verwachtte, dat Oedja zonder slag of stoot genomeu zal worden. Volgens een telegram uit Ceuda is de Knl Has.»), die den 16n dezer den bandiet aanviel, overleden. Tusschen de Fransche en Spaansche regeeringen worden besprekingen gevoerd, om eene nieuwe vlootbetooging iu Marokko te houden. Men zegt evenwel, dat geen Spaansche schepen gezonden zullen worden, *óór het onderhoud tusschen Koning Alfonso en Koning Edward zal plaats gehad hebbe.i. De troepen voor Oedja zullen Vrijdag 29 dezer geconcentreerd word'n te Lalla M-iruia en zullen denzelfd«n dag, zoo inog-- ijk optrekken naar Oedja. De troepen be- staan uit 3500 man infanterie, iwee eskadrons cavalerie, twee batterijen geschut enz. Oedja van is een plaatsje van 5- of 60U0 inwoners, innar door haar ligging is het van vrij groote beteekenis. ia Uocinenic. er op, dal de Er is sedert eenige dagen staking aan een chocoladefabriek te Ve.yey. Door anar chistische elementen is onmitlcLllijk daarvan gebruik gemaakt om den boel aan het roercn te brengen en dat is zoo goed gelukt, dat al een paar keer ernstige botsingen met soldaten hebben plaats gehad. Zoodoende Do boerenopstand Alle berichten wijzeu er op, aal ae op stand verloopt. Gelukkig, want reeds tal rijke slachtoffers zijn gevallen. De boeren lebben voor een groot gedeelte hun z'u gekregen, want de belasting die van hen geheven werd met 't oog op de mogelijken longersnood, is afgeschaft Na de Kam^r heeft nu ook de Senaat het desbetreffende wetsontwerp aangenomen. Het hoofd van het Kabinet, Alouidza, durfde dan ook gisteren wel in de Kamer te verklaieu, dat binnen een paar dageD de rust volledig hersteld zal zijn. Officieus meldt men, dat 't te Braïla, Galat» eD ioekarest reeds volmaakt kalm is. Zooals echtor uit de telegrammen blijkt de rust niet algemeen, want er worden weder ver schillende gevechten gemeld Voor Galatz is door de boeren en de troepen een formeelen slag geleverd Df boeren verzamelden zich in de voorstad Loaoveni. De prefect trnchte met hen te onderhandelen zij verkozen zich echter met geen onderhandelingen in te. laten. Daarop liet de commandant van het gar lizoen vuur e«en, waardoor twaalf boeren werden ge dood Hierdoor verbitterd sloten zich 4Ü0Ü boeren aaneen om naar Galalz op te rukken De troepen trachtten hen tegen te houden, maar mochten daarin niet slagen. Daarop werd weder bevel tot vuren gegeven, waarbl 50 boeren vielen. Sedert dien tijd schijnen deze boeren in ae Noordelijke districten van Groot-W»lU- chije te woeden. Het geheele district Rimnien S.itat moet één an al brandstapel en puin hoop zijn, alles is verbrand en verwoest. het district Buzen trachtten ongeveer 1000 boeren de hoofdstad van dien naam linnen te dringen. Onder het voorwendsel met den bevelhebber der troepen te willen onderhandelen, traden tie hoofden der op standelingen nader en vielen hem toen aan. Daarop gaven de soldaten vuur en velden 9 boeren neder. In dit district werden een aantal boeren gevangen genomen. Wie eigenlijk de organisatoren va» den opstand geweest zijn, blijkt nog niet duidelijk Wel leven te midden van de boeren nog een aantal Russische matrozen, die indertijd gevlucht zijn van het Russische schip Prins Potemkin, en die zeer revolutionair gezind zijn. In Paschkany en andere steden in hel district Teleorman is een reeks vnn ijoede- reubezitters vermoordin Alexandria zijn meer dan 14 dorpen met den grond gelijk gemaakt. Ook de landgoederen van den Roemeen- schen gezant te Weenen zijn vernield. De stad Rimnik Saratu in Walachije is geheel verwoest. De woede der oproerlingen richtte zich echter niet legen de Joden, doch tegen de Christenen. De beweging ver liest steeds meer en meer haar antisemitiesch karakter. In Rennisustadt is gisteren-nacht ge vochten tusschen oproerlingen en militairen. Dl- boeren werden teruggeslagen ciet ach terlating van 50 dooden. In Borceva is de militaire commandant door de boeren dood- geschoten. Daar de boeren tegen Boekharest op rukken zijn de strengste militaire maatre gelen genomen. Uit Czernowitz wordt aan de bladen gemeld, dat in Alexandrië een ontmoeting plaats had tusschen boeren en troepen. Er volg le een gerecht, waarin talrijke boeren gedood werden. Twaalf groote land goederen, aan de Donau gelegen, zijn iu brand gestoken. f f Tot onze diepe droefheid t overlped heden tijdig voorzien van de H. H. Sacramenten, in den ouderdom van ruim 79 jaren, onze dierbare Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mejuffrouw ADRIANA VAN DIJK, Weduwe van den Hefr GERARDUS VAN LOON. Bergen-op-Zoom Daverveldt Kinderen en Kleinkinderen. Amsterdam. JOHANNES VAN LOON. MARGARETHA VAN LOON- WlWEL en Kinderen. Waalwijk. PETRUS VAN LOON CORNELIA VAN LOON- Gragtmans en Kinderen. CORN. VAN LOON. Waalwijk28 Maart 1907. De onderge.teekende brengt bij deze ter Uwer kennis, dat de spelers naar de onder staande prijzen de 26 punten nog niet te boven zijn. 10 stooten 10 Gmt. 4e 0 3 Reglement bij hem ter inzage. EINDE 1 APRIL s. Aanbevelend, aan de Haven, WAALWIJK. Prijs deze Binnen de Baardwijk aan huis. en week f 1.26 per kilo. kom der gemeenten Drunen, Waalwijk Donderdag franco HEEFT STEEDS VOORRADIG: Mooie lichte paard enhalsjes, Stuiten, Satin, Chroom, alsmede verschillende SMEDERIJ, WAALWIJK, GROOTESTRAAT, bevelen zich beleefd aan tot het leveren van lichte en zware Steeds in voorraad en in bewerking Verder bevelen wij ons beleefd aan voo' alle REPARATIE aan Machines vcor schoenfabrieken drijfwerken, enz. Meer dan 13000 geleverd, welke door hun geheele voorkomen als ar'ikelen van beter fabricage worden er« kend dan de ordinaire soorten, waarbij het streven naar goedkoopte hoofdzaak is. Niettegenstaar.de de enorme stijging der goederen, blijf ik leveren ver beneden de tegenwoordige verkoopswnarde. Toezending vrijzicht, franco tot naastbij- gelegen station. Peluw en 2 kussens, 2 persoons, 1 Wollen. 1 Watten, 1 Molton Deken, Bed- en Peluw- overtrek met mooie sluiting en 2 Matrassen f 29.75. Beter kwaliteit f 35. Iets extra f 46. Dito stel met prima Kapok gevuld f 26, f 32 en f 36. Kapokbed, peluw en kussens, 2 persoons f 12.75 en f 16.50. Overtrek voor Bed en peluw f 8.50 en f 4.50. Dubbel Gutta-Perchalinnen f 2 de vierk. meter, prima kwaliteit. Windkussens, f5, f6, 6,75 en f 7.50. Beddelukens 2 persoons prima Graslin nen f 1.45 per stuk. Sloopcn met overslag 6 stuks f 3 en prima f 3 30. Rijke keuze LedikantenClosetsBidets MatrassenTouw- en RuststoelenMeubelen, Luiermandsartikelen enz. Overij8elsche Bedden fabriek. F raagt Geïll. Prijscourant.. Koper-, Lood- en Zink werker. word" 11 aan zeer concurreerende prijzen aan gelegd. GROOTE SORTEERING en wat tot het verlichtingsvak behoort. Verder Huishoudelijke Arti elen, alsmede alle soorten AANBEVELEND 1876—1906. Speciaal het van ouds beroemde Dagelijks meermalen versch verkrijgbaar. Niet zelden door H.H. Geneeskundigen aanbevolen wegens zijne lichte verteerbaar heid en hooge voedingswaarde. Prima grondstoffen. Geheel machinaal. Uiterst zindelijke bereiding (Systeem Küpper.) Beleefd aanbevelend, Voor verdere inlichtingen en toezending van Postegels wende men zich tot het waard is een blanke, zachte buid, een jeugdig frisache rose teint, zonder zomersproeten, puistjes vet wormpjes enz. U krijgt dat door het gebruik van p. van BERGMANN Co., Radebeul. fabrieksmerk „Stokpaardjes. •St. 50 ets. bijANTOON T1ELEN.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6