Rummer Donderdag 11 April I9i>7. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. m HET ZOU Li (HIT. ist iiooGË ynidv Gezondheidscommissie Waalwijk ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING FEUÏLLR'l ON. ÜITÖ E VER: 5 9 uMw^aawmw.^w Waalwijksehe «11 Iiangstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fÜ.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertbntikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. wspmm** HINDERWET. Burgemeester en Wethouders dor gemeente Waalw k maken bekend, dat op heden icr Ge meente-secretarie ter inzage is nedergelrgd een ferzoek met bijlagen van A. W. H. C. F. Reijgera te Delft om ▼erguuDing tot het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen vHn chemische praeparaten, met name: kleu'-stoffen, kleefmiddeleo en appreturen, op de perceelen. kadastraal bekend, Gemeente Waalwijk", Sectie C Nos. 21 5, 2116 en 2117; dat op Zaterdag, 20 April e. k. des voorraiddags te elf uur, ten geraeentehuue gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dezer in richting bezwaren in te brengen, en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten dat zoowel de verzoeker, als zij. die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip op de secretarie der ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen bekomen. Waalwijk, 6 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHDEREN. de Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Wereld- philosophic. Wel kom aan, laat ons ook eens a la groote pers gaan doen 1 En waarom ook niet Men vindt toch niet alleen zoeklicht op dreadnoughts", maar ook op kleine kruisers, ja zelfs op havenbootjes. Nu is het maar de vraag Zal onze stralenbundel met z'n meer be scheiden lichteffecten ook nog zooveel in de electrische zon kunnen zetten, dat het waard is bekeken te worden Het is te beproeven. Onze getrouwen kunnen er niet meer bij verliezen dan 'n kwar tiertje, dat zij doorbrachten met 'n stukje opgeschroefheid te genieten We zullen 't er dus maar eens bij wagen. Wereld-philosophie I 'n Dik woord en 'n nog dikker begrip, dat het uitdrukt. En toch hoe velen doen er niet aan Daar heb je b.v. de toonaangevende bladen in elk landl 20) Roman naar 't Engelsch. «Bah." «Dat zeg ik ook en omdat ik me voor de geheele wereld niet wil vernederen, zoo laat ik het maar bij 't oude en verneder me alleen voor mij zelf Jack wachtte met een antwoord tot zij uit het donkere woud op de weide gekomen waren Hier stond hij stil, legde den vriend zijner jeugd de hand op de schouder en zeide op ernstigen hartelijken toon «Alau, 't geen ge zeide over dat orgeldraaien was toch slechts scherts. Gij weet het even goed als ik. Zeer zeker als ge een flinke kop of als ge wilt een flinke vuist moet hebben om er doorheen te slaan, zijt gij op uw plaats Ligt het bij u werkelijk daaraan, om uit die slechte om: taudigheden te geraken dan zeg het. Ik ken verschillende invloedrijke menschen en ik beu overtuigd, dat ik slechts uw naam behoef te noemen, om eene aanstelling te krijgen voor u, al is 't niet hier. dan in de kolonie's. «Denkt gij?" vroeg Allan twijfelend. «Ik weet het. Spreek Zal ik het probeeren? Eene korte pauze, toen antwoordde hij«Ik ben u hartelijk dankbaar, maar «Zal ik, of zal ik niet," drong Jack aan. «Vooreerst nog niet." «Dat is zooveel als nooit!" «Neen, neen, ik zie er op het oogenblik geene mogelijkheid toe." «MeDSch, gij zaagt toch hedennamiddag de mogelijkheid om u in den stroom te werpen, zoo lijdensvol was u uw onwaardige levens toestand. Nu ik u. in plaats van een ellendigen dood, een eervol leven voorsla, klampt gij u aan nwe slavenketenen vast. «Mijne mijne slavenketenen," stiet Allan met diepen zucht uit, ik werp ze liever heden dan morgen van mij, maar ik moet tegelijk Geen dag gaat er voorbij, of zij be- philosopheeren monstrueuse noviteiten op elk gebied. Lees slechts de Figaro en er waait u 'n wind van pakkende Montagnini onthullingen tegen, waarbij het 'n zekeren Nedeilandschen gezant groen en blauw voor de oogen wordt. Geniet de Tempsen de Fransche revanche-idee vervloeit in 'n broederlijke Fransch-Duitsche-koloniale politiek. Vergast u aan de Volks-beschouwin gen over de Haarlemsche comedie en de Heilige Twee-Eenheid" (Revisionisme en Marxisme) doet u van pure verbazing opspringen. Doch al deze dingen raken nu niet onze wereld-philosophie. Wij hebben voor dezen keer onzen lichthoorn gericht op het sociale en economische wereldbeweeg. En wat zien wij daar dan gebeuren in dien lichtkegel Heel -in de verte doemen voor ons op duizenden en nog eens duizenden stoere, wild-gebaarde en besnorde kerels, met vereelte handen en bleeke strak-gezich- ten, die dreigend opheffen den gebalden vuist tegen eene andere groep, in hoog heidgezeten, met minachtend handgebaar en trotsch hoofdbeweeg. Wij zien 'n enkele groep zich afscheiden van den grooten hoop daar beneden en zich terugtrekken uit het arbeids-middelpunt, waarboven de anderen als meesters heer- schen en onmiddellijk steken dezen de hoofden bijeen en verschijnt er een transparant in onzen lichtkegel, waarop met reuzenletters staat Uitsluiting". En allen, die daar medearbeidden in dien mierenhoop van druk werkbeweeg, ver dwijnen mede uit dat middelpunt en worden gedwongen de werkgrage handen slap langs het arbeidslijf neer te laten hangen. Ziedaar, de sociale en economische strijd onzer dagen! Er klinkt in dit voorposten-gevecht want dat is 't nog maar, hoe uitgebreid de gevechtslinie thans al is reeds de donder van de sociale revolutie, die ons te wachten staat. Als ons de voorteekenen niet vergis sen, zal Amerika het terrein zijn, waarop weer echt Amerikaansch de reusachtige voorslag geleverd zal worden. De groote trusts buiten daar niet alleen den consu ment uit, maar drukken ook de kleinere met hen zoo veel anders voortslepen en dat kan ik ik niet, niet dadelijk tenminste ik heb tijd noodig, ik «Uitstel, viel Jack waarschuwend in de rede, is dikwijls afstel." «En als dat ook was Ik kan nu niet voort. Ik kan het niet van mijn hart ver krijgen." «Goed, zeide Jack, ontmoedigd eene schrede achteruittredend, laat on» daarover niet meer spreken. Zie, daarginds doemt achter het duister park Lyrapston castle uit de schemering op Prachtig slot met zijne woeste steen massa's, zijn toren*. met zijne met klimop omrankte kei kers Ik weet waarlijk ni*t wat ik liever zie, Courteuay Hollow in 'I dal of Lympstoue dat zijne klauwen slaat in de rotsen eu zijn trotsch voorhoofd dm -rnd aan de zee vertoont. Dm lieden van dien tijd wisten waarvoor zij bouwden. liet huis van eenieder was een burcht in den waren zin des woords. Op dood en leven moest hij zich verdedigen tegen den aanstormenden vijand. Zoo werd van de fundamenten tot den nok, iedere steen met een zeker doel gelegd en naast dat doel matige van ieder onderdeel, ontstond neen moest natuurlijk ontstaan het schoone. Het schoons bier schijnt door eeuwen ge vestigd te blijven, zal tenminste h»-t geslacht van degenen die het bouwden, eeuwen over leven. De laatste drager van dien ouden naam zit in het gekkenhuis. Vreeselijk, gruwelijk lot Hij meende het goed met de geheele wereld, Sir Frederik en nu, wie vraagt nog naar hem? Slechts het arme kind, zijne dochter. De achoone dame is al lang getroost, heeft, te oordeelen naar den lichtglans die uit de vensters valt, ook heden weer eenB haar slot gevuld met gasten. Jack liet hier het thema, dat hij aanpakte om aan de ergenis te entkomen, die hem de karakter zwakheid van zijn metgezel veroor zuakte, rusten. Alan stoad nan el ijk plotseling met uitgestrekte hand voor hem. «Nu moeten wij scheiden? zeide Jack. De andere knikte slechts. «En wanneer zie ik je bij mij «Morgen op zijn laatst overmorgen." De toon waarop het antwoord gegeven werd klonk zeldzaam gehaast. tegen de werkliedenbonden en op een uitgebroken staking volgt het antwoord van bijna algeheele uitsluiting. Te begrijpen is, dat deze reuzen-strijd van >hard tegen hard" moet uitloopen en de »Unie van spoor- op eene zoodanige vernietiging der be te pletter zullen loopen, drijven, dat tenslotte aan beide zijden bedrijven dood. Zij vereenigen alle bedrij ven in enkele handen en deze worden vuisten met een oer-kracht, waartegen zich niet alleen de vakbonden als »de ridders van den arbeid", »de federatie van arbeiders wegarbeiders" maar ook de Staat. Wij zien het immers reeds nu, hoe de trustkohingen bezig zijn om president Roosevelt het voetje te lichten, om zoodoende weer vrij spel te hebben. Doch eens zal het oogenblik aanbreken wie weet, hoe vlug reeds dat deze opeenhooping van de sociale en economische kracht den geheelen maatschappelijken toestand zal ontwrich ten en dan ja dan moet het buigen of barsten. Dan krijgen we een herhaling in 't zooveelste kwadraat van de groote revolutie van 1789 en volgende jaren, wier feitelijke ondergrond niet anders was dan eene sociale en economische ontwenteling. En hoe staat het hiermede in het oude Europa Zie de teekenen des tijds 1 De stakingsbacil heeft op 't oogenblik bijna geheel Frankrijk aangetast. Te Nantes hebben 900 tabakswerkers den arbeid gestaaktde dokwerkersstaking duurt daar nog steeds voortte Roubaix hebben Zaterdagmiddag de werklui aan de electr. centrale der trams het werk neergelegd. Voor geheel Parijs en de provinciën dreigt eene algemeene werk staking in de bedrijven voor voedings- en genotmiddelen. Te Rijssel kondigde het congres van houtbewerkers de sta king voor deze week aan, terwijl nog andere Noord-Fransche steden zullen volgen In Engeland bestaat kans op een groote spoorwegstaking, terwijl de staking der bootwerkers met de Engelsche onder kruiperij te Hamburg welbekend is. En wat zien we in Berlijn en andere Duitsche steden Daar zuchten op 't oogenblik in de houtindustrie 18000 werklieden zegge 18000, onder eene algemeene uitsluiting van den Werkgevers-beschermingsbond. Dit strijd-beeld, hoe reusachtig van afmeting reeds, is toch nog lang niet af. Het toont u echter genoeg, hoe het in het sociale en economische leven woelt en gist. De cartels der patroons stellen zich «Goed. Ik rekeu er op, gegroet «Vaarwel Een handdruk en beiden gingen huns weegs. Toen Jack Pènn Hill afct«eg, volgden zijne gedachten met eenige bitterheid den ver trekkende Jack keek bedroefd en wendde op den top des heuvels gekomen, zich nogmaals om, om dooi de schemering de mooie gestalte van zijnen geliefden vriend te zoeken, die hij in een zijner schoonste schilderijen op het dook had vereeuwigd met het onderschriftOdysseus op 't eiland gekarteerd Hij zag hem spoedig gaande in plaats van langs den muur van Lympstone recht op dezen toe En lu, waar was hij zoo plotseling gebleven Jack keek rechts en links, maar van Allan Delville was geen spoor meer te ontdekken. «Wonderlijk" riep hij uit, «hij zal toch niet over den muur Hij brak af. Een verdenking drong zich op aan zijn geest, maar hij drong ze hoofdschuddend terug. «Neen, murmelde hij, dat is onmogelijk. Hij heeft zich toch zoo juist zoo heftig er tegen verzat, dat ik hem verdacht een na kind te loopen en eeu leugenaar is hij nooit geweest. Wie kan ook in dit half-duister goed zien Daarmede keerde hij het raadsel den rug toe en ging huiswaarts. X. Toen Kate Armitage na een wilde vlucht het poortje bereikt had., dat toegang geeft tot het park van Lympstone, stond zij eensklaps stil. Zij keek in de vertoornde oogen barer moeder. Een schoonheid, Lady Armitage aan wie de hooze wereld niets af te keuren had, dan de kleine (overigeuB wel vergetelijkc) ijdelheids zwakte der schoonheids koningin, die vreest onttroond te worden, zoodat zij hare schoon opgroeiende dochter altijd nog in de kinder schoenen hondt. Deze ijdelheidszwakte was het ook thans, die den toorn in de oogen. van 't zuidelijk-type gaf. «Gij gij alleen in 't bosch op dit uur stiet de hooze dame uit toen rij bare de ellende en de onhoudbare toestand naar het ruwe, beestachtige geweld moe ten leiden, hetwelk een strijd wordt om het levensbehoud, een strijd, waarbij de mensch gelijk wordt aan het verscheu rende dier. Meen nu niet, dat wij een te bloederig en te donker beeld schetsen. Rusland met zijn sociale wanverhoedingen doet ons reeds van nabij zien, waartoe de uitersten de massa brengt. En vraagt men nu naar de voorbehoed middelen Het antwoord kan niet be moedigend zijn. Voor ons staat het vast, dat deze strijd moet uitgestreden worden. Hier zal de sociale oorlog op leven en dood alleen zuivering komen brengen. Er kan echter een goede kern gevormd worden, die dan het trait d'union zal zijn tusschen de uitersten, en dat zijn Vakbonden van geloovige werklieden, van menschen, die boven het stoffelijke hun christelijk ideaal plaatsen. Hoe ster ker deze zullen zijn, des te meer kans is er, dat er na de bijna algeheele ver nietiging der uiterste horden eene krach tige reserve overblijft, die op de puin- hoopen eene maatschappelijke inrichting opbouwt, welke de gebreken der oude zooveel mogelijk vermijdt. Maar dan moeten naast niet tegenover deze christelijke phalanx staan een even krachtige christelijke werkgeversvereeni- ging. Ziedaar het wachtwoord voor onze christelijke sociologen 1 Zorgt toch, dat ge uw troepen en die der werklieden en die der werkgevers zoo sterk en zoo talrijk mogelijk maakt, dan is er kans, dat er na de sociale revolutie, die o. i. niet uit kan blijven een krachtige reserve tot wederopbouw overblijft. III. (Slot). In 't jaarverslag worden verder be sproken de volkshuisvesting, de onbe woonbaarverklaring van woningen, 't onderzoek van de scholen te Capelle en Loonopzand, het onderzoek der slagerijen te Kaatsheuvel en Loonopzand. Hoofdstuk IX behandelt de Drinkwater voorziening, welk hoofdstuk wij in z'n geheel laten volgen Drinkwatervoorziening- In onze vorige verslagen deelden wij reeds mede hoe in ons ressort in het alge meen in de behoefte aan drinkwater wordt voorzien en dat er veel behoefte bestaat aan zuiver drinkwater. Wij ves tigden toen vooral de aandacht op de gemeenten Dussen en Waalwijk. In het afgeloopen jaar is deze toestand dezelfde gebleven. Te Dussen wordt nog steeds bijna uitsluitend als drink water gebruikt het water uit »de Dusse«' de waterloopen en slooten. Wij herhalen wat in ons vorig jaarslag werd vermeld nl. dat de tegenwoordige toestand zeer treurig te noemen is en dit wordt be wezen door de uitkomst van een door de Commissie gehouden onderzoek waaruit bleek, dat van de 135 onder zochte woningen er slechts 2 waren, die in het bezit gevonden werden van een middel tot drinkwatervoorziening en dit bestond nog slechts uit een regenton. Alle bemoeiingen hebben zeer weinige resultaten opgeleverd en de oplossing dezer zaak schijnt op zeer groote be zwaren te stuiten. De gemeente Waalwijk verkeert in een geheel ander geval. Deze gemeente is n l. is sedert een vijftal jaren in het bezit van eene waterleiding, die uitmuntend water levert, maar er wordt betrekkelijk weinig gebruik van gemaakt. En toch is in deze gemeente de behoefte aan goed drinkwater, speciaal voor de ar beidende klasse, zeer groot. In ons vorig jaarverslag vermeldden wij reeds en wij achten het noodig dit hier nog maals te herhalen, dat naar aanleiding van het gehouden woningonderzoek het drinkwater der inrichtingen tot drink watervoorziening in of bij de woningen, in 106 gevallen als ongeschikt genoteerd moest worden, terwijl* 12 woningen in het geheel geen drinkwater hadden. In 3 één pomp voor 6 woningen. 6 7 8 8 dochter nog nauwelijks zag. In Kate maakte de eerste schrik plaats voor oprechte verwondering. Nooit in haar leven had zij hare kalme moeder zoo opgewonden gezien. De hooge gestalte scheen over alle leden te bevenj en de anders zachtwitte wangen werden nu kersrood. «En hoe ziet ge eruitging zij verder, de haren dwarrelen u om 't hoofd en uw kleed hangt u aan flarden om 't lijf Kate keek naar haar kleed en overtuigde zich dat er slechts een onbeduidend scheurtje in was, schudde dan hare haren in den hals en zeide toen „Dat is natuurlijk zoo, mama zij moeteu me wel om het hoofd warren, omdat ik ze niet op mag steken. Zonder van deze bemerking notitie te nemen hernam de moeder: „Waar is uwe gouver nante Ik zal die plichtvergeten persoon hare betrekking op zeggen." „Waar zij is, weetik niet," antwoordde Kate, „maar dat U haar wilt laten vertrekken, vind ik zeer goed. Wat moet ik op mijn leeftijd nog met eene gouvernante doen „la dat eeu brutaliteit, voer de lady uit.' „.och niet mama Ik wilde u er maar aan herinneren dat ik al geboren ben, toen u eerst negentien jaar teldet Dit werd met nadiuk. maar op zachten toon gezegd en ging met een rustigen blik vergezeld. Lady Armitage wendde door dezen blik het voorhoofd fronsend naar den anderen kant. „Meent gij dat ik gekomen ben om praatjes aan te hooren gromde zij. Ik wil weten wat gij in de schemering iu het bosch gezocht hebt?" V X „Toen ik er heenging, antwoordde Kate, rscheen de zon nog en te zoeken had ik daar niets." Bij de laatste woorden, werd hare stem een weinig onzeker eu bloosde zij een weinig. De lady bemerkte dit en woedend pakte zij hare dochter bij den schouder n terwijl zij haar met woedende blikken aankeek, riep zij uit„Gij liegt Vnu mijn kleedkamer kan ik in 't bosch zien en ook de oevers onderschei den en «ok degenen die aan deD oever staan en smachtend naar beneden kijken Ja, ja, schrik maar. Gij leugenares, mij wat wijs te maken." Hier trok zich Kate met eene hevighaid los, die haar woordenstorm ophield. „Eene Armitage liegt niet, mama," reide zij den kop met prachtigen haartooi fier achterover werpend. „Dit weet U even goed als ik. Gij vraagt wat ik in 't woud te zoeken heb en ik antwoord u: niets. Ik ging oek niets zoeken. Dat ik toevallig op een steen mr. Delville trof, is toch geen kwaad." „Gij wilt hem dus alleen maar gezien, maar niet gesproken hebben." Kate knikte „Merkwaardig En ik hoorde toen ik van buis ging hier uwe Btem. Gij spraakt dan zeker zoo luid tegen u zelve." «Neen ik sprak met mr. Verron" Dit antwoord kwam de dame klaarblijkelijk onverwacht. Zij stamelde: Hoo Was mr. Verron in 't bosch?" Achterdochtig voegde zij erbij „En gij troft hom toevallig? „U gelooft toch niet zeker, dat het afge sproken was „Ik weet niet, wat ik geloof" luidde het antwoord, «maar zooveel is zeker, dat het toeval een gewichtige rol speelt op uwa wandelwegen en ik vertrouw niet buiten I" Daarmede draaide de moeder haar dochter den rug toe en ruischte de hoofdlaan in, die naar hot slot voerde. Een oogenblik stond Kate als verstomd, toen ging zij met hangend hoofd door een zijpad in dezelfde richting. Vader dacht anders," sprak zij tot zich zelf, ,,die stelde in niemand zooveel vertrouwen dau in mij." En bij de herinnering aan haar vader liepen haar, evenals in het woud, de tranen over de wangen. Doch zij droogde ze spoedig. ,,Ik heb niet het recht, moeder het kwalijk te nemen, want, sedert dien dag houd ook ik niet meer van haar, hoe slecht het misschien van mij ook is. maar niet te zwaar kan hot mij aangerekend worden, den dag. dien ongeluksdag voor mijn lieren, dierbaren vader. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1