Tweede Blad. ^Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. ftumm&F 29. Donderdag 11 April 1907. 30c Jaargang. i De Echo ra het Zuiden. WAALWIJK, 10 April 1907. Verplaatst. Met ingang van 1 Mei 1907 is ver plaatst van Waalwijk naar Nijmegen, de comies le klas J. Verhagen. De comies 2e klas P' J. van Eijck, van 's-Hertogenbosch naar Vlijmen, L. Smits van 's-Hertogenbosch naar Vlijmen. Gedetacheerd. De Maréchaussée Fondse wordt op 12 April gedetacheerd tijdelijk naar Geffcn. Inlijrinf. Door den heer Commissaris der Ko ningin is bepaald dat de aflevering van de tot korte oefening in te lijven lote lingen der lichting van 1907, alsmede van de overeenkomstig art. 99 der wet, tot korte oefening in te lijven lotelingen der lichting van 1906 zal plaats hebben Te Tilburg op Donderdag 16 Mei e.k 11 uur voorm. voor Loonopzand. Te 's Hertogenbosch op Dinsdag 28 Mei, 9 uur voorm. voor Drunen, Hedik- huiren met Herpt en Oudheusden, Nieuwkuik, Vlijmen. lOVs uur voorm. voor Baardwijk, Besoijen, Capelle, Dussen, 's Gravenmoer, Heesbeen met Drongelen en Meeuwen, Heusden, Raamsdonk, Sprang met Vrij hoeve Capelle, Waalwijk, Waspik. Feestviering:. Zondagavond werd in de Stoomschoen- fabriek »Hóllandia* feest gevierd. Het was de herdenking dat de Heer Jan de Beer 25 jaren in dienst was bij den Heer E. W. Khjberg-Pernot eerst als werkman tegenwoordig als werkmees ter en werd mede gevierd de feestelijke opening der nieuwe fabriek. Het personeel had de fabriek zeer netjes versierd, zoodat toen om 6 uur de Jubilaris aan zijne woning door twee t uit het personeel afgehaald en aan de deur door de dochtertjes van den Heer Klijberg ontvangen werd, het geheel een feestelijken indruk maakte. Uit volle borst werd een welkomstlied hem toegezongen, waarna de Heer Klijberg met een enkel woord het feest opende. Na het zingen van een feestlied, door den Heer A. H. G. v d. Heijden ver vaardigd werd de Jubilaris door zijn patroon toegesprokenin gevoelvolle woorden bracht deze in herrinnering wat de Beer voor hem èn als werkman èn als werkmeester geweest is. Hij bracht hem daarvoor dank en hulde en over handigde hij hem, namens het Bestuur der >Hollandia», als blijk van bijzondere hoogachting een gouden remontoir De twee oudste kinderen van den Heer Klijberg hielden nu ook nog eene lieve welslagen, imusscnen uaoorom toespraak en zichtbaar geroerd dankte^" LaaTakker aaD „ket "f el'J f de Beer zijn patroon en familie. Nu werd gezelligen, genotvollen avond gepasseerd Het kwartet handhaafde zijn ouden roem, zong eenige mooie kwaitetten, waarin vooral Ueber Nacht en Stiindchen uitmuntten, hoezeer ook de andere te roemen vielen. De solisten de heeren v. d Ven, Sars en Groenen waren allen zeer goed bij stem en gaven ons een paar heerlijke nummers te genieten. De laatste moest op herhaald applaus een bisnummer geven.T. A. V- E. N U. zorgde voor de vermakelijke schotels van 't menu. Nu er is smakelijk gelachen Voor al de twee beide operetten De ver kiezing van Strompelhorst en Die Land- liche Concertprobe werden uitstekend gegeven en vooral 't laatste gaf op 't gebied van muziek, mimiek en voor dracht beslist veel goeds. Resumeerende mogen we zeggen, dat het een genotvolle avond was voor 't publiek, een succesvolle avond voor de twee vereenigingen. die zich onder de verdienstelijke leiding van den heerjac. Sars veel moeite en kosten getroosten, om 't publiek van Waalwijk van hunne kunst te doen profiteeren. Coneurt Liedertafel Zondag a. s. geeft de Liedertafel Oefening en Vermaak'' haar laatste winterconcert met hoogst vereerende medewerking van Mej. Hélène Pohl mezzo sopraan te Den Haag. De Lieder tafel zelve zal enkele harer beste num mers geven, terwijl Mej. Pohl zal zingen 1. Maman, dites moi. 2. Woudliedje LandrÉ. 3. Vogelken song op een rozentak Verhallen. Drie liederen voor de pauze, daarna: La reine de Saba GOUNOD. Het succes dat Mej. Pohl behaalde op het laatst gegeven Volkmatineé geeft ons de verzekering, dat a s. Zondag een over-talrijk publiek dit concert zal bij wonen. Cursus ia vrije— en ordenoefeningen. Op hare jongste huishoudelijke ver gadering nam de Waalwijksche Gymna- stiekvereeniging het initiatief een cursus op te richten i i de vrije- en ordenoefe ningen der gymnastiek, welke onder leiding zou gesteld worden van den heer A. G. Laarakker, gediplomeerd onder wijzer voor vak j en tevens hoofdvoor werker der W. G. V. De 2 laatste dagen der vorige week werd door de heeren Laarakker en Chr. van Liempt, beiden W. G. Vers. een bezoek afgelegd bij eenige notabelen om doel en belang uiteen te zetten en tevens te vragen of zij genegen waren hunne kinderen aan dit onderwijs te laten deelnemen. Die rondegang was een waar succes. Met veel ingenomen heid hoorden wij in de laatste dagen gewagen van dit plan en het groote aantal toezeggingen, nl. 32 waarborgt het welslagen. Intusschen is door dan door den jongste en kleinste van het geheele personeel eene prachtige pen dule met candelabres aangeboden met eene alleraardigste toespraak kweet die kleine snuiter zich goed van zijne taak. Ook voor dit bewijs van genegenheid dankte de Beer in goe dgekozen woorden. De avond werd verder prettig doorge bracht. Zang, comische voordrachten, muziek, het wisselde voortdurend af. Door den tweeden Directeur den heer Jos. Pernot werd de Jubilaris ook nog gecomplimenteerd, hij sprak den wensch uit, dat de Beer nog even zooveel jaren en even zoo prettig met hem zoude samenwerken als hij dus tot heden met den Heer Klijberg gedaan had. Er heerschte tot het laatste oogenblik een gezellige geest en toen eenmaal het programma naar aller voldoening was afgewerkt, scheidde men en ging ieder in de beste orde naar huis. Van de coupeurs-vereeniging, waarvan de Beer bestuurslid is mocht hij een mooi album ontvangen. Wij besluiten dit verslag met ook on zerzijds den Jubilaris geluk te wenschen en de hoop uit te spreken hij nog vele jaren voor iHollandia* mag werkzaam zijn. Concert. Het buitengewoon concert Zondag avond door Waalwijks Vocaal-Mannen- kwartet met medewerking der operette- vereeniging T. A. V. E. N. U., op Musis Sacrum gegeven, was niet zoo druk bezocht dan wij dat van dergelijke uit- voeringei. gewoon zijn. En zeker hetgeen dezen avond werd gepresteeid op ver schillend gebied mocht aanspraak maken op een grooter auditorium. Nochtans er was eene groote verontschuldiging nl. om 't uur van aanvang stortregende het allergrofst, zoodat er zeker voor da mes geen doorgaan aan was, dit zal dan ook wel de hoofdoorzaak van het niet overdrukke bezoek geweest zijn. Nu zij die er een natte jas voor over hebben gehad, zullen zich toch niet beklagen, want ze hebben als wij een Bestuur dezer gemeente toestemming gevraagd, welke bereids is verleend, om de oefeningen te houden in de Boterhal 's Woensdags van 4.15 tot 5.15 ure 's namiddags. Wij twijfelen niet of deze cursus in handen gesteld van zulk een bekwame kracht zal niet missen de beste vruchten af te werpen. Waar, ten andere, door gemis van een eigen oefenlokaal voor de jeugd der openbare school de lessen vaak niet kunnen gegeven worden ten gevolge van weersgesteldheid, stof, regen, wind, enz. kunnen wij de tot standkoming niet anders dan toejuichen Belang hebbenden zullen na deze mededeeling geen prikkel meer behoeven. Heden reeds is de cursus aangevangen. St. Paulusvereeniging. A.s Zondag 14 April zal er eene algemeene vergadering gehouden worden voor de leden der St. Paulusvereeniging op hare zaal bij den heer A van de Werff. De tooneelclub der St. Paulus vereeniging »Door vriendschap saam verbonden zal tegelijker tijd eene uit voering geven met hoogstvereerende medewerking van den bekenden-bariton zanger den heer Jos. Wilmont en het Waalwijks mannenkwartet >Zang en Vriendschap*, directeur de heer P. de Port. Een mooie en gezellige vergade ring staat den leden te wachten. Dus allen ter vergadering, niemand blijve thuis. St. Crispijn eu St. Crispinianus Zondagavond ten 6 uur hield de R.K. vakvereeniging St. Crispijn en St. Cris pinianus op de Pauluszaal eene alge meene vergadering. De vice-president opehde de vergadering met den gebrui- kelijken groet, heette de aanwezigen welkom en deed mededeeling dat een gildeknecht was aangesteld op eenjaar- lijksch salaris van f 3.50, wat waarlijk niet te veel is. De Voorzitter brengt zijn dank aan de heeren die geheel belangeloos deze taak tot nu toe hebben vervuld en dringt bij de leden aan op geregelde betaling, daar niet geregelde betaling niet alleen zeer lastig is voor den gildeknecht, maar ook kan leiden tot royement. Hierna verzoekt de voorzitter den secretaris de notulen van de vorige ver gadering te willen voorlezen. Nadat deze na voorlezing zijn goed gekeurd heeft de installatie plaats van den Eerw. Adviseur. De president zegt dat het hem aan genaam is den Eerw. heer de Wijs nu reeds in hun midden te zien en spreekt den wensch uit, dat onder zijn*1 leiding de vereeniging moge groeien en bloeien De Eerw. heer de Wijs het woord nemend zegt dat hij ditmaal kort zal zijn en wel omdat hij wil wachten met wat meer te zeggen tot de groote ver gadering van den Leobond, die binnen kort zal plaats hebben, als moeder en dochter bijelkaar zijn. Alleen wil hij al vast de verzekering geven dat hij al zijne krachten zal schenken aan dezen werkliedenbond, omdat de werkmans stand, die hem lief is, zoozeer behoefte heeft aan geestelijke hulp. Maar, daarvoor verzocht hij ook de medewerking van alle leden en het bestuur in het bijzonder. Hierna geven de secretaris en penning meester een halfjaarlijksch verslag, terwijl de voorzitter het doel en streven nog maals uiteenzet van de tentoonstelling der Huisindus'rie De heer D Voogds brengt zijn dank aan allen die hem bij de verkiezing van de Kamer van Arbeid hun stem ver leenden voor het in hem gestelde ver trouwen. Nadat door den heer A. v. d. Heijden nog is gevraagd hoe of het met de op richting van de weerstandkas staat en de voorzitter daarop heeft geantwoord dat in eene a.s. Zondag te Tilburg te houden vergadering van den diocesanen bond dit onderwerp zal worden be handeld, evenals het op te richten bonds blad, werd de vergadering met den christelijken groet gesloten. Breod-CSoperatie. Zondagmiddag ten 12 uur had op de St Pauluszaal eene gecombineerde ver gadering plaats van de schoenmakers- en leerlooiersvakvereeniging. Besproken werd hoe, nu de onderhandelingen met de bakkersvereeniging geheel zijn ver broken, het gemakkelijkst aan gded en goedkoop brood te komen. Besloten werd eene commissie te benoemen, die voor deze en andere maatregelen zal zorg dragen. Gekozen hiervoor werden de heeren A. v. d- Heijden en J. v. d. Broek van de schoenmakersvaKvereeni- ging en C. Berens en P. Brekelmans voor de leerlooiersvakvereeniging. Deze commissie zal nu aan alle bak kers van Waalwijk en Besoijen eene circulaire ter inschrijving richten. Velen gaven zich op als verbruiker. Voetbalclub Prins Hendrik". Zondag 1.1. speelde de voetbalclub Prins Hendrik alhier eene match tegen de Voetbalclub Victoria te Elshout. De rust ging in met 1 -0 ten voordeele van Victoria. Na de rust doelpuntte P. H. en eindigde deze match met 11. Met genoegen kunnen we ook mede deelen, dat Prins Hendrik erin geslaagd is een vast terrein te huren nl. een stuk weiland gelegen in 't Loonsch Hoekje dichtbij 't café van Spaendonk. De grootte van het terrein, dat deze week geheel in orde wordt gemaakt is 45 bij 90 M. Kanaal Bosch - Drongelen. De werken aan het kanaal Bosch Drongelen zijn bij laagste inschrijving gegund aan de Heeren C. de Groot te Gorinchem en K. L. Kalis Wz. te Slie- drecht voor de som van f939700, en het maken der bruggen voor f 118950. Thans worden te Baardwijk de materialen reeds aangevoerd Eerstdaags zullen treinen arriveeren met de noodige gereedschap pen. De werkzaamheden zullen over een paar weken beginnen n. m. de grond werken. De werlieden hiervoor kunnen zich bij den Heer H. Mulders oude veer huis alhier aanmelden. Dit café is in de nabijheid der werken. Fietsclub „Wilheimina". De fietsclub >Wilhelmina* alhier heeft zooals we reeds vroeger mededeelden, voor haren clubtocht naar de wielerbaan te Helmond van het bestuur dier baan de medaille gekregen als de verst komende club. De medaille is thans gearriveerd en is een mooi stuk van mat zilver, aan eene zijde voorstellende een renner op 't oogenblik van de start, aan de andere zijde voorzien van de woorden afstands medaille. Binnenkort zal de vereeniging in 't bezit komen van een mooien standaard, haar aangeboden door den beschermheer den heer Herman J. A. Zeegers. Biljart eoneours De stand der punten bij 't biljart-con cours in 't café van den heer Jan van Helvoirt, is nog slechts 24. Voor lief hebbers en kenners is hier dus nog eens wat te wagen 1 Ontsporing. Maandag morgen om half 12 ont spoorde de stoomtram nabij het station Tilburg bij het vertrek naar Waalwijk. De machine met de bagagewagen vloog dwars over de straat. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. lloudeitfent aanstelling, De hondententoonstelling uitgeschreven door de Kynologen-club te Breda, is zeer goed geslaagd. Een 400-tal honden waren ingezonden. Van de behaalde prijzen geven wij de volgende Eere-prijs voor den besten, ter opluis tering ingezonden hond, kreeg de Boxer reu >Champ-Schani v d. Passage*, eigenaar Mr. Koppelhoff, Breda. Eere-prijs voor de beste inzend'ng uit Noord-Brabant kreeg de heer Va Bommel, Moergestel, met zijne collectie herdershonden. Verder werden nog prijzen behaald door de heeren C. Witlox, Waalwijk Newfoundlander reu, le piijs Vèrkoopsklasse, 2e prijs Openklasse. Idem Boxer-teef, le prijs Verkoops klasse, 2e prijs Nieuwelingsklasse. Idem. Dashond-reu, Reserve prijs- Nieuwelingsklasse. Idem. Dwerg-Dashond teef, le prijs Nieuwelingsklasse. H. de Roon, WaspikDuitsche Dog reu, le prijs Nieuwelingsklasse, 2e prijs Openklasse. Piet Treffers, Capelle Bulldog-dog reu, 2e prijs verkoopsklasse. W. Zuurhout, WaalwijkDobber- manpinscher-teef, Reserve-prijs Open klasse. W. Timmermans, Waalwijk Dobber- manpinscher-teef, 3e prijs Nieuwelings klasse. E v. Heeswijk, 's-Bosch Dobberman- pinscher-reu, 3e prijs Openklasse. P. "v. d. Assem, GeeTruidenberg Duitsche dog teef, 2e prijs Nieuwelings klasse. A. J. Baron van Borch van Vorden, 's GravenmoerDuitsche dog teef; 2e prijs Open klasse. Idem. Duitsche dog teef, le prijs Open klasse. Id. ld. le prijs Nieuwelingsklasse. Id. ld- le prijs Verkoopsklasse. Id. Id Koppelklasse le prijs. M. J. Verschure, OosterhoutDuitsche dog, teef. Nieuwelingsklasse, Eervolle vermelding. J. v. d. Meulen, CapelleIersche Setter, teef,Nieuwelingsklasse. Reserve Ongeval. Maandagmiddag had de 15-jarige van D., hoe is niet te begrijpen, het ongeluk in den nauwen valput van den Putsteeg- schen overweg te vallen waarin hij zoo vast beklemd geraakte, dat hij er zich niet meer kon uitwerken. Gelukkig voor den jongen kwam juist de polderveld wachter aan die het ongeval bemerkte en hem er wist uit te halen. Waren de boomen dichtgetrokken toen hij nog in zijne netelige positie ver- verkeerde, de jongen zou wellicht door het groote zware ijzer van den valboom verpletterd zijn geworden. BAARDWIJK. Gepasseerde zondugHTond ontstond in het café van den Heer H Mulders twist tusschen eenige Drunensche en Baardwijker8. Behoudens eenige onzachte afzakkertjes liep aflea nog al goed af eu trad spoedig de nachtelijke raat weer in. SPRANG. Toen de Heer K. dezer dagen van uit Heusden per fiets huiswaarts keerde was deze van geen lantaarn voorzien. Hij werd echter voor die overtreding der wet bekeurd. CAPELLE Toen de Heer J. S. Maandag iniddag op een ingang zijnde kar sprong had hij het ongeluk te struikelen. De man kwam met zijn been onder 't rad en bezeerde zich zoodanig dat hij terstond geneeskundige ltulp moest inroepen. VLIJMEN 9 April. De handboogachutterij „Claudius Civile?' gevestigd bij den Heer li. Vugts te Haarsteeg hoopt 9 Juni a. s. bij de herdenking van haar 25 jarig bestaan een groot nationaal concours voor handboog, schutterijen te geven, waarvoor zij, eeu 9 tal prijzen, waaronder een gouden medaille, beschikbaar zal stellen. 1. 1. Zondag had er op het terrein drr B V. C. te Htnlhatn een treffen plants tus*chen de voetbalclub „Olympia* van Vlijmen en hare r.usterTereeniving „Satur nus van 'e Bo!*ch Bleek voorde rust Olympia de ste kste, na de rust haalde Sjtumu» weder op en kwam het einde van dsn wed strijd inet 33 De soiree 1. 1. Zondag door den pro fessor Lrboudy geen familie van den Keizer der Sahara, gegeven ten buize van den Heer A. v. d. Hout was goed bezocht en het mag gezegd worden, het auditorium heeft volop genoten. Dat het publiek zoo'n schik had vond zijn oorzaak evenwel niet in het komische der voordrachten of het boeiende der lichtbeelden van den professor maar in de ouschuldige plagerijen waaraan zich eenige bezoekers ten opzichte van dan artist schuldig maakten. Ontevredenheid over wat de pro- lessor gaf te hooren en te zien moet wel de aanleiding geweest zijn tot deze onwel willende houding van een gedeelte van het publiek, dat zeker den professor geen har telijk „tot weerziens' zal hebben toegeroepen. De Zondagsche kaartclub gev-stigd bij den Heer M. de Laat vierde 1. 1. Maandag feest. Een goed gevulde pot, w.aiiu Z'»ndag aan Zondag de met h<M katten brh*»l<L winst gestort was, stride ha r daartoe in staat. Over dag dronken de leden een stevig lintje bier en avonds vergastten zij zjqh utn een keurig maal Dat de heeren „KatteM* gedurende den dag nog wel eens een kaartje gelegd hebben en zulks om het niet af te leer-n spreekt van zelf. DUSSEN 9 April. Voor de 2 vacature tot onderwijzer aan de O. L. school Wijk C. heeft zich één, en voor de vacature Wijk. B. geen solicitanten aangemeld. RAAMSDONK (Dorp) 9 April. Voor de •'ac-erende betrekking van onderwijzer aan de Openb Lagere School alhier hebben zich 2 soiliHtanten aangemeld. KAATSHEUVEL, 9 April 1907. Coeeoure. V'-rleden Maandagavond, werd de werkend# leden der Harmonie nEuphouia* medegedeeld, dut haar bestuur besloten heeft, om in de maand Juli a. s. deel to nemen, aan het con cours van Harmonie gezelschappen te Am sterdam. Deleden, werden nog eens aangezet, tot het bijwonen der vele repetities, die daarvan het gevolg zijn zal. Omdat »Euphonia« reeds meermalen, een eerste prijs won in de Eerste afdeeling, aal zij op dit concours kampen in de sAfdeeling bij Uitnemendheid* en zich alzoo moeten meten met de beste corpsen nit ons land. Het beste succes tg haar toegewenscht. Verrassing. Door den Pastoor der Par. Berkdijk, werd den communieanten van dit jaar jl Zondag een mooie verrassing bezorgd. Toen aij met het communiefeest op de Pastorie waren outhaald, was van allen een fotografische op name gedaan. Verleden Zondag nu, werd aan elk van hen, zulk portret van alle comma nicauten geschonken. Natuurlijk waren allen opgetogen over deze schoone gedachtenis aan het Eerste Communiefeest. Aangesteld. Tot brigadier-titulair bij de lo divisie Kon. Maréchaussées alhier is aangesteld de heer Lstschsrt. Aanranding. Toen Zondagavond, 9 unr, zekere v. Br. naar Udenhout reed, werd hij even voorbg het café van den heer P. Berkel, door enkele vlegels aangerand, van de fiets geslagen en het rijwiel deerlijk beschadigd. De aan randers kozen tiet hazenpad. De moord te Mill. Vrijdag arriveerde te Mill de Officier van Justitie uit 's Hertogenbosch, verge zeld van A. Verbruggen, den vermoe- delijken moordenaar van den veldwachter Maas. Daar men tot heden de revolver van den veldwachter Maas, waarmede de vreeselijke wonden door V. op Maas zijn toegebracht ondanks ijverig onder zoek, nog niet heeft gevonden verscheen de Officier van Justitie met Verbruggen, om door dezen de plaats aan te doca wijzen, waar hij de revolver in de beek geworpen had. Sterk geboeid, tusschen twee maré chaussees, werd V. naar de plaats, waar het afschuwelijk drama is afgespeeld, gebracht, gevolgd door den Officier vaa Justitie en den burgemeester van Mill, verder door een zeer opgewonden volks» menigte, welke de politie moeite had in bedwang te houden, daar verschei- denen Verbruggen te lijf wilden. Allerlei verwenschingen werden V. naar het hoofd geworpen. Ter plaatse van het moordterrein ge komen, werd op de plaats in de beek, welke door V. werd aangewezen, ruim een uur gedregd naar de revolver, echter zonder resultaat, zoodat men Verbrug gen, in afwachting van de e.k. reisge legenheid, naar het gemeentehuis bracht. Daar werd van den Officier van Justi tie vernomen, dat Verbruggen zich om trent de toedracht der moordgeschiede nis als volgt heeft uitgelaten O. a. heeft hij beweerd, het eerst door den veldwachter Maas te zijn aangeval len. Bij de worsteling, welke hierdoor tusschen hen ontstond, heeft V., alvo rens hij de moorddadige slagen toe bracht, hem eerst met de vuist enkele malen op het hoofd geslagen. Toen Maas daarbij de revolver trok, wist, vol gens bewering van V., deze laatste de revolver te bemachtigen en sloeg Maas hiermede negen- a tienmaal op het hoofd waarbij een schot van de revolver afging, Verbruggen nam in opgewonden toe stand de vlucht, na de revolver in dt beek geworpen te hebben, Maas badende in zijn bloed achterlatende. In hoeverre deze beweringen van X., waarheid bevatten, zal moeilijk uit ,te maken zijn. Tel. KGpeniek te Den Dmufen. Men schrijft uit Den Dungen: In Den Dungen heeft ook een Kö- penick geval plaats gehad. Een zich als veldwachter voordoend persoon had de aardigheid een paar processen-verbaal op te maken, 't Eerste kon voor ff. 2 't volgende (clandestine verkoop van sterken drank) voor den prijs van f. 10 onmiddelijlc als boete af gedaan worden. Na deze bedragen met zelfvoldaanheid opgestreken te hebben viel de Köpe- nicker den rijksveldwachter in handen- Zondag jl. had op 't bordes van het raadhuis een typische voorstelling plaats. De rijksveldwachter v. R. vertoonde den gevangene aan 't volk, stelde hem in sierlijke taal aan de dorpsbewoners voor en vroeg hun of hij de quasi-veld*

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5