iNuinmer 31. Donderdag 18 April 1907. 30® Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. TOPZW AAR mm UIT HOOGE külMV ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BEKENDMAKING Uitgever: KV 11. LH! OS. BUITENLAND. België. Frankrijk. Engeland. W A A L W IJ K Telefoonnummer 38. ging- i 'ül De Echo van h mi I.iBsslrialsrir Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 5 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden axii den Uitgever. Adtertbntiën 17 regels f 0.00 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwi k maken bekeud, dat op heden ter Ge meente-secretarie ter image is nedergelrgd ean rercoek met bijlagen van A. W. H. C. F. R"ijgers te Delft om vargunning tot het oprichten van esn inrichting tot het vervaardigen v*n «hemifche praeparaten, met name: kleu-stoflen, kleefmirtdelen eD appreturen, op de ptrceelen. kadastraal bekend, Gemeente Waalwijk", Sectie C Nos. 21 ii, 2116 en 2117; dat op Zaterdag, 20 April e. k. des voorrniddage te elf uur, ten gemeentehuis gelegenheid sal worden gegeven om tegen het maken dezer in richting bezwaren in le brengen, en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben in te breDgen, gedureade drie dagen vóór evengenoemd tijdstip op de secretarie der ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen bekomen. Waalwijk, 6 April 1907. Burgemeester en Wethouder* *oornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. de Secretarie, F. W. VAN LIKMPT. Zoowel onze als de buitenlandsche groote bladen gaan als 't ware topzwaar van beschouwingen over hoogere poli tiek. Daar hetft men de commentaren op de samenkomst van Eduard VII met Alphonso XIII te Carthagena op de ontmoeting van Von Bulow, den Duit- schen Rijkskanselier met Tittoni, den Italiaanschen minister te Rapallo Men spreekt dienaangaande zelfs van den >lach van Rapallo". Op de buitengewone vriendelijkheden, gewisseld te Athene tusschen de konin gen van Italië en Griekenland. Op de Montagnini-onthullingen en wat in dit verband het Vaticaan zal doen op de koloniale conferentie te Londen, welke 1.1. Maandag geopend is op de vredes conferentie, die spoedig in ons inter nationaal Haagje zal geopend worden, en ten slotte (wij zullen het lijstje ten minste maar afsluiten) op de samen- 22) Roman naar 't Engelsch. ■Ja", bevestigd® Kate met plotselinge vreugde, dan gaan wij de wereld bekijken, de schoone, wondersehoone wereld. Dan gaan we naar Italië, Spanje, Egypte en misschien nog verder, naar Indië zelfs!" Maar voegde zij er zuchtend by, «dit zal nog wel wat duren." Wij moeten f;sduld hebben, wij zijn nog zoo jong en het oven is lang. Wat was het toch, dat ik u wou vragen? Ach zoo Waarom hebt ge me niet verteld dat Clyve Court in andere handen is overgegaan?" «Ik dacht dat Miss Kate er zich maar over ergeren zou." «Ergeren «Jawel I Zoo iets ordinairs in zulk een adellijk slotIk word zelf woedend als ik er aan denk." «Henna," zeide de jonge meesteres met ongeduld, ik begrijp niet, wat ge zegt. Ver klaar u duidelijk. Wie heeft Clyve Court co- kocht?" b «Een oude slampamper, miss Kate, die een tooneelspeelster of iets dergelijks gehuwd heeft. De oude is dood eu de weduwe wil de fijne dame spelen, Ha, ha, ha Het is om je dood te lachen en schandelijk is het ook. Het Bartonscha wapen hoe is 't mogelijk? dat heeft zij overal laten zitten, niet alleen op de poort, neen, maar waarachtig ook op 't tafelgoed en zilver En wat de bedienden betreft, die op het slot waren, die heeft ze hooger loon geboden, als zij bij haar wilden blijven en omdat ze geen trotBch in hun lijf hadden, daarom zijn ze ook gebleven en nn dienen zij haar als vroeger Mylady. «Maar Hauna, riep Kate, die met groote verwondering geluisteid had, dat is toch Biet denkbaar. By deze vrouw hoe heet ze dan ook weer." komst, die de koning van Engeland te Gaeta zal hebben met den koning van Italië. Over deze laatste is men van oordeel, dat deze samenkomst van groot politiek gewicht zal zijn, des te meer, daar zij valt na den »lach van Rapallo" en r.a het bezoek van Engelands koning aan Frankrijk en Spanje. Het -tBerliner Tag eb lalt", schrijvende over de samenkomst te Carthagena, dorst zelfs te zeggen, dat de bedrijvige staatkunde van koning Eduard blijkbaar alleen wordt ingegeven door een per soonlijken wrok. Eene dergelijke uitlating is waarlijk kras, zeer kras te noemen. Engelands politiek gebaseerd op persoonlijken wrok van den koning 1 't Is sterk. De zeer persoonlijke aan tijging" van het groote Berlijnsche blad lijkt echter meer kras dan waar. Wanneer toch heeft men van Engeland gehoord, dat het doet aan gevoelspolitiek? Wij waren en zijn nog van meening, dat daar alleen zakenpolitiek de hoofdzaak is. Maar veronderstel nu een oogenblik, dat het Duitsche blad gelijk heeft, dat er dus een persoonlijke veete bestond tusschen Oom (Eduard VII) en Neef (keizer Wilhelm), hoe dan te verklaren de zoo hooggeroemde ontmoeting tus schen deze beide monarchen van ver leden jaar Of is dat soms de sfinx der hoogere politiek Het komt ons voor, dat Europa aan een misverstand lijdt. En dit wordt gevoed door de zenuwachtige beschou wingen der groote pers. Deze laadt eene groote verantwoordelijkheid op zich, door al deze nerveuze commentaren. Zij brengen er mede eene gevaarlijke schom meling in het stabiele politieke even wicht, in zooverre als dit stabiel kan zijn. Het zou niet voor den eersten maal wezen, dat de opgewonden standjes der politieke overzichtschrijvers den Euro- peeschen vrede in gevaar brachten. Meer ligt het o. i. op den weg dier heeren, het misverstand zoo het al bestaat, uit den weg te ruimen dan het tot een grooten ballon op te blazen, zoodanig, dat hij ten sloLe barst Geen zenuwachtigheid moet er aangekweekt worden, maar kalmte. Werkelijk, die topzwaarte is een gevaar en het wordt «Eagles mrs Eagles, luiss Kate." «Bij deze mrs. Eagles is mijne vriendin, Marie von Wildenhofen «De prinses?" ri«p Hanna uit De kleine S rinses met de lange bruine haren, die in onrtenay Hollow woonde en altijd met miss Kate kwam spelen «Ja die Ik c!*cht er niet op, maar gij kent ze ook, hebt toch dikwijls genoeg meegpspeeld «Zoo'n groote dame, zoo iets voornaams over zich. Dat is niet mogelijk miss, dat moet eene vergissing zijn!" «Neen, neen, mr. Yernon heeft 't mij uit drukkelijk gezegd «Daar staat mijn verstand bij stil, miss «Gij meent, dat mrs. Eagles eene vrouw ie waarmee mama bijvoorbeeld niet om zou kunnen gaan «Maar zeker niet, miss Kate Zij zijn voor u als 't slijk onder uwe voeten. Ik heb ook nog pas zelf gehoord, dat zij tot Feramon zeide, dat het zoo'n schande was. dat zulke bezittingen in banden van het ge peupel kwamen. Het gepeupel, dat was het woord." „Lord Feramon?" herhaalde Kate. „Hoe ziet hij er uit?" „Zoo'n groote, miss." „Met bruine oogen en zeer zwarte haar en baard „Juist, miss. Haai en baard zijn geverfd, zooals de kamer-dienaars zeggen en hij heeft valsche tanden." „De oogen niet minder," denkt Kate bij zich zelf. „Hij is wat men noemt een Ladykiller ging Hanna verder. „Alle dames zijn verliefd op hem en de hertogin van Bangor" hier fluisterde zij „die nu ook bij ons op bezoek is, is volslagen gek op hem „De hertogin van Bangor?" «Ja, ja, ook zulk een dame uit de schan daal—wereld u hebt daarvan misschien wel gehoord." «En zulk eene vrouw is hier onder ons dak riep Kate met onrust in de bevende stem." «Nu, maar nu is alles naar ik verneem weer goed, zooals men dat noemt, maar... Zwijg mij om hemelswil van haar," verzocht Kate, de handen tegen de ooren houdend. «Ik meer dan tijd, dat men de monarchen maar rustigjes laat reizen en niet meer uit hunne bezoeken hooge politiek gaat maken. Ten slotte wenschen wij aan boven staande nog wat toe te voegen over de koloniale conferentie, die te Londen geopend is. Men begrijpe ons goed. Wij willen hieruit geen «hoogere politiek gaan maken" en dus zoodoende in de zelfde fout vervallen als welke wij boven zoo ernstig afkeurden, neen, wij wen schen alleen maar even enkele personen te bespreken, die daar in Londen te zamen zijn gekomen. De lezers weten, wat deze conferentie beteekent Zij beoogt eene nauwe aan eensluiting tusschen moederland en kolo niën. Waadijk een mooi doel. Ook voor ons land zou zoo'n koloniale conferentie niet onnuttig zijn- Maar wie komen daar nu te samen te Londen Wij noemen natuurlijk het eerste Louis Botha, den Transvaalschen minister, den held van Spionkop, den diplomaat van Vereeni- Is het geen treffend verschijnsel den vertegenwoordiger van de ter dood ge martelde Boeren-bevolking daar in Lon den te zien ontvangen als gelijke van Campbell Bannerman, den Engelschen premier Wie had dat vóór eenige jaren durven voorspellen Een nog treffender feit is, dat de vader van deze conferentie, de man, die er zich zooveel van voorgesteld had, mr. Jozef Chamberlain, verre is van zijn vaderland, vergeten bijna door de wereld, in een zaamheid zijn veelbewogen leven eindi gend. Zou hier de wreekende Nemesis aan 't woord of, liever, aan 't werk zijn Doch, een nóg grootere speling van 't toeval op 't lot is, dat naast Botha op de conferentie aanwezig zal zijn Dr. Jameson, de man van den raid 1 Hoe zullen die twee mannen tegenover elkander staan En toch thans zitten ze naast elkaar, als burgers van hetzelfde moederland 1 De wonderlijke grillen van het lot maakte toch Botha eersten minister van Trans vaal en Jameson hetzelfde van de Kaap. En nu moeten die twee menschen als vertegenwoordigende twee dochters van dezelfde moeder, samen werken om den map en wil van zulke menschen niets hooren «Ja, ik zwijg al, stamelde Hanna." «Miss Kate zal mij wel vergeven, ik spring altiid zoo van den hak op den tnk. U infor meerde naar Lord Feramon niet waar «Omdat hij mij in den moestuin tegen kwam, daarom deed ik dat en omdat de juffrouw mij iiit-t zeggen kou, wie hij was 1" «Zoo Kon mad- raoiselle dat niet «Zij zeide hem niet te hebben gezien." «Madeqjoiselle beweert veel;" zonder naar deze sarcastisch gesproken woorden te luiste ren, zeide Kate U kunt nu gaan Hanna Als ik U noodig heb, zal ik schellen. Wacht eens, nog iets Ge zult me wel het genoegen doen, tegen niemand te zeggen dal prinses Marie in Clyve Court is, dat zon een geklets geven, dat ma ma ter oore kwam. Zij zou mij verbieden er heen te gaan en ik ga liever zonder haar verlof, dan tegen haar verbod in «Maar," zeide Hanna het zr\ toch voor miss Kate onmogelijk zijn in 't huis van zulk eene vrouw. «Het is het huis, waarin mijne vriendin woont en wat mij past, zal ik waarschijnlijk beter weten dan gij Dat kwam er zoo kort uit en zoo hoog moedig, dat zij er zelf spijt van had. «Wees Diet boos. Hanna I" zeide zij er zachtmoedig bij, ik weet, dat ge het in den grond goed meent." Hauna, die stil van haar stoel was opgestaan en naar de deur wilde, draaide zich haaBtig om en knielde naast hare jonge meesteres «Ja, het was goed gemeend, maar brutaal was 't tevens u iets voor te stellen. Vergeving miss Kate lieve, lieve miss Kate En het goede schepsel kustte de kleine voe ten naast haar op de vensterbank. Hare deemoedigheid was even oprecht als hare liefde. Zij was in de schaduw van 't kasteel op gegroeid, haar vader eD grootvader reeds deden dienst op deze bezittingen. De zachte miss Armitage, streek met gevoel Han na eenige mnlen over het haar en zeide «Gij zijt goed Hanna Waren alle menschen als gij, dan was de aarde een paradijs." Zoo gauw de deur achter de dienstbode gesloten was, verzonk de meesteres weer in familieband nauwer toe te halen en te versterken. Zij zullen hebben te spreken over het postverkeer tusschen moeder land en koloniëninvoering van het metrieke stelsel, handel scheepvaart en kusthandel, patentbescherming enz enz In zeker opzicht kan dus deze conferen tie beschouwd worden als eene kleine vredesconferentie. En vast daarmee ver bonden is het plan, vooruitzicht, of hoe het anders kan heeten, het daarheen te leiden, dat de conferentie iets blijvends achterlaat, iets, dat in de toekomst een centraal rijksbestuur zou kunnen worden. Zoo willen het tenminste sommigen, doch anderen zijn juist van meenig, dat het niet verder mag en moet komen dan tot een centraal inlichtingen-bureau, dat, van alle politieke kwaliteiten ont daan, alleen ten voordeele zou kunnen strekken van den handel. Hoe dit nu verder ook zij, laat ons hopen dat ons stamverwant volk daar in Transvaal, dat zoo bitter heeft moeten lijden, werkelijk voordeel uit deze samenkomst trekke, vooral economisch voordeel, want het arme Transvaalsche volk, dat nog lang niet bekomen is van de diep geslagen wonden, heeft een flinken duw in den rug wel noodig. Is o. m. ook dit het resultaat van deze conferentie, dan kun nen wij niet anders dan ze van harte toejuichen. vaarilt het kabinet te vormen, Cooreman, oud-minister van Arbeid, voorzitter der Ks- mer zal worden. De ministeriecic erisls. Volgens een Havas bericht zullen de Bel gische socialisten een protestbeweging op touw zetten tegen de intrekking van de wet op den arbeid in de mijnen. Naar aanleiding van de g ruchten omtrent het aanblijven van het ministerie, deelt de Brusselsche berichtgever van bet Handelsblad van Antwerpen mee, dat de intrekking der mijiiwot geenszins de intrekking van het out- «lag van 't ministerie en den terugkeer aan h<-t bewind van graaf De Smet de de Naeycr ten gevolge zal hebben. De koning wordt niet voor Donderdag uit Nizza te Brussel terug verwacht. Men zegt, dat de koning De Smet de Naeyer geseind heeft, in functie te blijven. Beweerd wordt dat, indien Schollaert aan- hare droomerijen. Het lawaai en 't lachen, dat uit het sousterrain klonk, vermochten niet haar daarin te storen, maar thans hoorde zij de tonen van muziek uit den zuidvleugel van het slot «Alweer walsmelodien 1 murmelde zij." Moet er dan iederen avond bal zijn? «Het is niet meer om uit te houden." eu tijdje hield zij de handen teen de ooren; maar zij hoorde steeds door de lustige tonen toen stond vi] plotseling op, ging in het donker naar een kast, vond m deze wat ze zocht, doorschrei d geheel in een langen mantel gehuld, de verlichte schoolkamer. De deur achter zich in 't slot trekkend, spoedde zij zich den trap af. In de vrije natuur stond zij eenige oogen blikken stil en keek twijfelend om zich heen. De hof was leeg eu uit de keukenvensters lette men niet op haar. Toen zij hiervan over tuigd was. ijlde zij voorwaarts, denzelfden weg, waarop zij hem had verlaten en in 't park terug. Het was wel aan te nemen, dat daar die onhoorbare muziek haar niet zou vervolgen. XI Toen John Veruon Donderdags in elegant gezelschapecostuum met zijn Dickens onder den arm en zijn dochtertje aan de hand de groote zaal van het hotel Bristol binnentrad was hij zeer verbaasd, ouder 't publiek den hoogen adel die er zich over 't algemeen weinig aan laat gelegen leggen, de burgerlijke lezingen enz te protegeeren zoo sterk verte genwoordigd te zien. De aanwezigheid van Lord en lady Garston, hunnen zoon en jongste dochter, van mrs Delville en Eleonor. was zeer zeker te danken aan eene afspraak, bij gelegenheid van een klein diner in Elen Lodge bij lady Jane Courtenay gedaan. Deze oude dame, wier woord speciaal onder hare verwanten, maar ook in 't geheele, graaf schap, eeDigszins als een orakel «old, had tot Jack gezegd: Ik wensch u een dankbaar au ditorium en de arbeidersvereniging eene goede opbreDgst. Het zijD, zooals de pastoor mij zeide, allemaal ordelievende jonge men- De pms heeft gisteren in het geheim con sistorie een toespraak gebonden. De paus herinnerde aan de kerkelijke plechtigheden in verband met het lijden van Christus, als symbool van den strijd, dien de kerk heeft te strijden; en vermeldde daar bij in het bijzonder den strijd die door Frank rijk werd gestreden, een natie welke de paus zoozeer liefheeft. De mannen die thans de regeering in Frankrijk belichamen, doen alle moeite om uit den geest van hun me deburgers al datgene wat er van den gods dienst nog is overgebleven, uit te roeien, daarbij met de grootste heftigheid de per soonlijke en publuke rechten verkrachten, Ie bisschoppen en de lagere, geestelijken be- I «terend en Luchtende ze van den Heiligen Stoel te scheiden. Met probeert door sop- hi*men zoo zei de paus, verwarring te bren gen in de instellingen van hpt land en door een strijd tegen den godsdienst, middelen te vinden om den paus te beschuldigen den vorm van het stelsel van vulksbestuur te bost rijden, ofschoon wij dit steeds hebben «anvaard. De paus verheugt zich over de schitteren de eensgezindheid van de Fransche bisschop pen en de lagere geestelijkheid. Trouw aan den Heiligen Stod zullen wij tegenover den haat de waarheid stellen, tegenover de dwa ling de vergiffenis voor degenen, die ons vervloeken. Allen, die de ware beschaving liefhebben, zullen met ous samenwerken tot bevordering van het openbaar welzijn en oen vooruitgang van hun land. De toespraak moet op de aanwezige kar dinalen een diepen indruk hebben gemaakt. Je paus sprak met een stem, waaruit de aandoening sprak. Op verschillende punten gaven de kardinalen van hun instemming blijk. Na afloop werd ieder der kardinalen "eu exemplaar van de rede overhandigd. Op de conferentie van eerste-ministers van de Engelsche koloniën, welke gisteren ge opend werd, zeide minister-president Camp bell Bannerman, die voorzat, dat hij een sppcialen groet wenschte te brengen aan Botha, den Benjamin onder de broeders. schen geen enkele roode erbij. Het is plicht hen te steunen. Als ik 't tegenover mijn geneesheer kon verantwoorden, dan ging ik onderdagavond zelf naar Doveton, nu moet ik er mij wel mee vergenoegen, den eerw. heer Ramsay mijne bydrage voor dat goede doel te zenden. Maar de woorden van lady Jane konden bijna nog niet tot Lympstoue castle doorge drongen zijn en toch was de eigenares met een zwerm van voorname gasten tegenwoordig. In glanzend avondtoilet, naar't scheen direct van 't diner, was men in 't rijtuig gestegen eu daar het in de zaal zeer warm was, waren de sortis de bal," en de geurende omslagjes reeds afgeslagen, zoodat de verbaasde kooplieden van Doveton gelegenheid hadden de kostbaar ste diamanten eu de schoonste schouders van Engeland te bewonderen. Hoe was men er eigenlijk heen gekomen. Jack had de hertogin van Bangor eens ge schilderd, nog wel mooier als ze eigenlijk was en niets is dankbaarder dan bevredigde ijdel- fceid. Daarom gebruikte zij, waar zij hem trof tegenover "Jack meer égards dan hem dikwijls lief was In haar de oorzaak ervan te vinden, dat de gasten van lady Armitage op dezen tijd in plaats van in de schitterende znien van Lympstone Cnstle, in deze slecht verlichte, met verscheurde «Union* Jacks" en met andere vlaggen versierde zaal te vinden, daaraan dacht hij merkwaardig genoeg niet. Maar toch was zij het. Iemand had een programma, dat de getail leerde opsomming gaf van hetgeen er 's avonds in de «Stad Bristol" was te genieten aan de thee meegebracht in de salon van Lympstone. Men sprak er over en spotte ermee, men had plotseling elkander verwonderd aangezien. Tusfchen de namen der kleine burgerlijke dilettanten vond men den aristocratischen naam van John Vernon. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1