5 Derde Blad. I 1 If Provinciaal Nieuws. 1 m BINNEN LAN Nummer 32.Zondag 21 April 191)7. 3fle Jaargang. S8 Offieieele Mededeelingen. 1 De Mo Till let Men. iti i »i nwmnwpjrwtTTnMWTrvrrr-wrij- Kamer van Arbeid voor het Schoe makersbedrijf te Waalwijk. Op 2 April ontving de Kamer een verzoek tot benoeming van eenenVerzoe- ningsraad van M. Roestenburg, ontslagen werkman van M- van Beurden, schoen fabrikant beiden wonende te Kaatsheuvel. Naar aanleiding van dit verzoek werd het volgende schrijven verzonden No. 133 Waalwijk, j April 1907. Betreffende Aan ARBEIDS- den Heer M. van Beurden. GESCHIL. Kaatsheuvel. Bij onze Kamer is ingekomen een verzoek van uw gewezen knecht Marti- nus Roestenburg, tot het benoemen van eenen Verzoeningsraad, om U te bewe gen hem weer in dienst te nemen. Waar het benoemen van een Verzoe- ningsraad nog al veel drukte veroor zaakt, en nog wel openbare drukte, vond onze Kamer goed daartoe niet eerder over te gaan, dan na U eens gehoord te hebben. Te eerder besloot onze Kamer U eerst te berichten, wijl de Kamerleden van uwe welwillendheid goede verwachtingen hebben. Het ontslag wat U aan M. Roesten burg hebt gegeven, vindt zijn oorzaak in het ongeluk wat hem in uwe fabriek is overkomen althans volgens verklaring van M. Roestenburg kan hij na zijnon- geval niet meer datgene presteeren, wat U van hem onder normale omstandig heden moogt vorderen. Uw werkman voornoemd is buiten zijn schuld alzoo werkeloos geworden. Zijn wij goed op de de hoogte van de zaak, dan had zulks kunnen voor komen worden, als U, ingevolge advies van den Geneesheer, uwen werkman Roestenburg na zijn ongeval niet den heeleD dag hadt laten werken. De Geneesheer verklaarde in zijn ad vies dat de getroffene voor hall werk geschikt kon worden beschouwd. U zoudt dus voorzichtiger hebben gehandeld met den getroftene direct na zijn ongeval niet meer den vollen dag te laten werkendan had hij zich wat kunnen uitvieren, en U hadt dan ook slechts half loon te betalen gehad, en de getroffene kreeg op die manier recht op vergoeding van de Rijksverze kerings bank. Wij waardeeren het echter dat U hem het volle loo 1 hebt uitbetaald, maar vin den het treurig dat U reden vondt hem te ontslaan, wijl hij niet meer in zijn werk kon presteeren, wat U van een vol werkman kondt vorderen. U zult ons toegeven dat het oogenblik van dit ontslag zeer ongelukkig is gekozen. Waar volgens uw getuigschrift aan M. Roestenburg, deze steeds tot uw genoegen voor U heeft gewerkt, hoopt onze kamer dat U hem weder in dienst zult nemen. Wij doen daarom een be roep op uwe welwillendheid, uwe mensch- lievendheid en medelijden met een armen jongen die te ongelukkiger is geworden door dit ontslag, waar hij mede te zor gen heeft voor een minderjarig broertje en moeilijk elders werk zal vinden. Bezwaar om hem weer aan werk te helpen kan er niet bestaan, wijl hij van zijn ongeval thans hersteld is. Wij willen uw besluit in deze afwach ten- Gelieve ons binnen acht dagen uw besluit mee te deelen. De Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Waalwijk. De Voorzitter, (get) J. de Vries. De Secretaris, (get. M. van de Leur. Op dit schrijven ontving de Kamer het volgende antwoord Aan de Kamer van Arbeid voor het Schoen makersbedrijf te Waalwijk. Bericht op schrijven van No. 133 betreffende ontslag. Tot hiertoe gevoelde ik steeds op rechte hoogachting voor de instelling der Kamers van Arbeid, overtuigd als ik was van de goede bedoelingen, welke haar in het leven riepen en van het groote nut, dat zij, bij loyale en onpar tijdige leiding op de huidige Maatschap pij vermogen uit te oefenen. Ik moet evenwel bekennen, dat deze achting, althans wat betieft de Kamer van Arbeid voor het district Waalwijk, door uw optreden in zake ontslag Roes tenburg geenzins is geklommen, ja zelfs tot een minimum is gereduceerd. De reden hiervan zullen U duidelijk blijken uit het hierna volgende ant woord. Vooreerst is het onwaar, dat het door mij aan M. Roestenburg gegeven ontslag zijn grond vindt in het ongeval, dat hem onlangs in mijne fabriek overkwam. Voornoemde werkman is door mij in dienst genomen alleenlijk met het doel eene proeve met hem te nemen, iets wat ik hem ten overvloede bij zijne aanname uitdrukkelijk heb doen weten. Noch vóór noch na het z.g.n. ongeval heeft M. Roestenburg kunnen presteeren, wat ik van hem mocht verlangen. Onwaar ook is het. als zou het door mij afgegeven getuigschrift behelzen, dat M. Roestenburg steeds tot mijn genoegen is werkzaam geweest wel sprak ik van zijn vlijt en trouw waarmede hij zijn werk verrichtte, en dit geldt evenzeer van den tijd na, als vóór zijn ongeval. Onwaar ook is het dat de Geneesheer in zijn advies verklaarde, dat voornoem de werkman voor half werk kon worden geschikt beschouwd. Hiervan is mij door den betreffenden Geneesheer eene schrif telijke verklaring ter hand gesteld, waar van ik op verzoek gaarne inzage verleen ten mijnen huize. Gelijk U inziet, valt hiermede ook de heele redeneering, welke door U op deze onwaarheid is gebaseerd Uw schrijven blijkt derhalve niet veel meer te bevatten dan een reeks van onwaar heden en van daarop gegronde redenee ringen, en dit alles on? mij te bewegen, den betreffenden werkman opnieuw in dienst te nemen. Wilt U werkelijk arbeiden aan het ware belang van den arbeider, dan raad ik U in het vervolg minder eenzij dig en minder partijdig te zijn in uw optreden, wat meer waarheidsliefde aan den dag te leggen, in plaats van den betrokken patroon, op willekeurige wijze meerdere feiten en handelingen aan te wrijven, waarvan deze volkomen onkun dig is. Wilt U uwe bemoeiingen met eenig resultaat zien bekroond, dan dient toch m. i. een ernstig en omzichtig onderzoek naar de ware toedracht der zaak vooraf te gaan, in plaats van den patroon met valschheden en hatelijke insinuatie's aan te vallenwant ook uw bedekt dreigementje van openbare drukte van een Verzoeningsraad maakt me niet bang nu ik overtuigd ben, aan mijne plichten als patroon in geen opzicht te zijn te kort gekomen. (get. M. van Beurden. Afschrift van het meergenoemde getuigschrift Kaatsheuvel 30 Maart 1907. Ondergeteekende verklaart dat houder dezes, Mart. Roestenburg, vlijtig en trouw bij hem is werkzaam geweest. (get.) M. van Beurden. De bewuste verklaring van den Ge neesheer berust op de stellige verklaring van den klager. H II m «II -lllllll,»! IIIUH 1. 1 T Ken Nutionule verzekering. Koning Eduard van Engeland is bezig Duitschland te omsingelen van vnanden en de vrienden van Keizer Wilhelm af te trekken. Heel Europa ziet dit en vreest. De een is weliswaar zwartgalliger dan de ander, maar ten slotte zijn allen 't hierover eens, dat een engelsch-duitsche oorlog tot de mogelijkheden behoort, waarmee men rekening heeft te houden. Alleen in Nederland vreest men niet. Nu ja, men behoeft geen alarm te slaan en geen jeremiades aan te heffen over de gevaren, welke ons land in een engelsch-duitschen oorlog loopen zou. Maar toch ware 't, naar onze -zeer be scheiden meening, nuttig het defensie- vraagstuk te bestudeeren met het oog op het gevaar, dat overal in Europa wordt gezien, in Nederland alleen niet. Beter ware 't dat alle partijen dat ge- zamelijk en eendrachtig deden, dan te pogen, elk afzonderlijk, van 't defensie- vraagstuk eenig politiek profijt te trek ken. Het vraagstuk behoort niet aan de politieke partijen, doch aan Vaderland en Koningin. En nu, in de eeuw der verzekeringen, nu wij onze personen en gezinnen, onze huizen en meubelen, verzekeren tegen alle mogelijke ongelukken, zouden wij niet eerdrachtig kunnen zijn in het be spreken van de vraag of verzekering van onze neutraliteit, van ons volksbestaan misschien, niet dringend noodig is D. v. N. Ui breidiag personeel. Naar de Zw. Crt. verneemt, zal het aantal ambachtslieden der Centrale Werk plaats S. S. te Zwolle met 40 en dat der Centrale Werkplaats S. S. te Tilburg met/ 50 worden uitgebreid, om aan het drukke vervoer tegemoet te komen, door spoedige herstellingen aan het materieel Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vierde gisteren zijn 31 verjaardag. Ongetwijfeld vereenigt ons volk op dezen dag zijne wenschen met die van 't Koninklijk Huis voor een lang en ge lukkig leven van den Prins. H. M. de Koningin schonk haar Ge maal het grootkruis in de orde van O. N. TWEEDE KAMER Het crisis debat is Woensdag geopend door het lid Borgesius spreker oordeelde, dat na het votum der Eerste Kamer het ministerie ontslag moest aan vragen. Dat votum raakte immers een onderdeel van haar program. Onder voortdurende in- terruptiën critiseerde spr. de houding der rechterzijde, die zich in de crisis in een impasse, bevindend, alles deed en doet om haar houding goed te praten 't heet dat het votum der Eerste Kamer slechts een minister raakt, terwijl men wist bij 't uitbrengen van dat votum, welke politieke gevolgen dit zou hebben. Eindelijk verheugt er spreker zich in, dat het kabinet, lands belang het hoogste heeft geacht en is gebleven zonder iets van zijn beginsel prijs te geven en brengt dan hulde aan minister Staal als man van de daad. Het lid van Nispen ontkende dat het blijvend gedeelte het vraagstuk van het algemeen regeeringsbeleid raakte. Het lid Troelstra verklaart, namens zijne politieke vrienden en de partij dat het kabinet groot gelijk had met er van door te gaan, na het votum der Eerste Kamer. In een lange rede zegt h ij heel goed te kunnen begrijpen, dat de rech terzijde dit votum tracht te verkleinen. Verder meent hij dat de h. Vermeulen een principe bestreed de liberale heeren in die kamer ook, toen zij hun wantrouwen uitspraken in ons volk. Min. Staal was 'voor spr. juist het sympathiekst omdat hij dat wantrouwen niet had. Juichte spr. dus de houding toe der regeering, voor zooverre zij ontslag nam, niet vindt hij juist haar houding daarna. Hij zou het beter hebben gevonden wanneer de Regeering het advies had gevolgd, dat dadelijk bij het ontstaan de' crisis gege- gen werd n.l. Kamer-ontbinding. De rechterzijde wilde dat echter niet en de linker al evenmin. Nu krijgen wij generaal v. Rappard, n hartelijk welkom toeroepen doet-ie 'm nog niet. Eerst moet hij eens weten wat hij zal doen. Had hij een flink vast program bij zich, het zou iets anders zijü nu moeten wij ons nog afvragen Hebben wij, buiten het blijvend gedeelte, in dezen minister nu te zien iemand met een vast program En op welke wijze wil hij dat uitvoeren Wil hij ook bezuiniging In de voortgezette vergadering van Woensdag wilde de heer Lohman nog enkele woorden voegen bij het door hem Dinsdag gesproken, had hij dat aanstonds kunnen dan het protest van den minister ware achterwege gebleven. Spr. constateert dan, dat het kabinet een inconstitutioneele daad wilde ver richten. Anders zouden zij onmiddellijk de bestuurstaak hebben overgenomen. Maar het viel moeilijk, na vroegere cri- tiek, van die zijde, aan een vergissing van een liberaal kabinet te denken. De zes heeren lieten dus de keuze tusschen beide mogelijkheden aan het kabinet zelf. Het is spr. intusschen aangenaam, dat hier van een vergissing sprake is. Ten slotte een lid van de zes is steeds van oordeel geweest dat de rechterzijde de bestuurstaak moest overnemen. Minister de Meester wijst in een lang betoog, dat het blijvend gedeelte een gedeelte van het program geldt, want het streven naar vermindering van mili taire lasten sluit als vanzelf in vermin dering van het blijvend gedeelte. Wij zijn geen militair volk men vervult de militaire plichten niet met lust. Om dien aan te wakkeren moet alles vermeden worden wat bij de natie den indruk vestigt dat er overtollige diensten wor den gevraagd. Dat was ook de meening van den heer Staal, die alleen toeneming van belangstelling verwachtte, bij ver mindering van onnoodigen druk. Het beginsel geraakte dus een deel van het regeeringsprogram. De heer van Heemskerk zegt dat reeds bij de behandeling in de Kamer her haaldelijk is gezegd dat het niet ging tegen het Kabinet. De heer Borgesius tracht aan te toonen, dat het wel degelijk tot het reg.-program behoort. De heer van Nispen zegt dat dit vroe ger toch nooit is gezegd, ook niet in November 1906, toen de heeren van Karnebeek en Talma om inlichtingen in deze vroegen. De heer Drucker opent de rij der sprekers van Do«derdag en begint met te zeggen dat hij geen nieuws weet te vertellen en doet dit in zijn lang betoog ook geenszins. De heer van Doorn begroet het ka binet, maar blijft van meening dat een andere oplossing beter ware geweest. De heer Lohman zet in een keurige rede de houding der rechtsche partijen uiteen. In de eerste plaats de brief van den heer Schimmelpenninck, door het Kabinet medegedeeld Dien brief kende de rechterzijde niet. Maar er blijkt uit, dat geen opdracht werd gedaan, wel dat den heer Schimmelpenninck naar zijn meening over de oplossing werd gevraagd. De heer Thomson verdedigt de hou- gen een wedstriid te organiseeren tegen I M rr If'i li a f I. 1% a M A n A a! r Mas M A Ti* - - 1 t - A I - 1 I 1 ding van het Kabinet spreekt zijn ge noegen uit dat het weer is teruggekomen en uit den weusch, dat het ook mede werking zal krijgen van rechts. De heer Talma zegt, dat er nog geen klaarheid is over de vervanging van den heer Staal door Ridder van Rappard. Die zaak is óók niet duidelijk geworden door de regeeringsverklaring. De heer Kolkman komt er tegen op, dat men één enkele redevoering in de Eerste Kamer in de schoenen van de Katholieken in deze Kamer wil schuiven. Nu vraagt men maar wat denkt zij er dan wel van Wel, men zoeke de rede voeringen op, hier door de Katholieken over het blijvend gedeelte gehouden. Op 29 Dec. verklaarde spr. zich in be ginsel tegen het blijvend gedeelte doch wenschte de afschaffing eerst wanneer, in de maatregelen voor die afschaffiing noodig, was voorzien. Ten slotte vroeg spr. waar of het Kabinet Min. Staal had gelaten. De Minister Meester de sprekers be antwoordend zegt dat de hr. Schimmel penninck toestemming had verleend tot voorlezing van diens schrijven. Verder, dat de regeering steeds het aanblijven van den heer Staal heeft gewild maar dat deze meende in de gegeven omstan digheden te moeten aftreden. Deze minister is ook voor bezuiniging en zal zich niet verzetten tegen een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan. De heer Heemskerk was het die in de vergadering van gisteren de debatten opende. Zijne rede kwam hierop neer dat de regeering nog niets anders heeft gedaan dan stof opgejaagd, beroering in het land gebracht en in gebreke is gebleven met een hervorming te komen. De heer Kolkman zegt dat de minister, wil hij eerlijk zijn, zijn beschuldiging als zou de Katholieken niet hebben gedurfd en zich aan gekonkel hebben schuldig gemaakt, moet intrekken. De heer van Karnebeek vraagt den minister wat hij toch eigenlijk onder be ginsel verstaat als hij het heeft o\erde afschaffing van het blijvend gedeelte. De minister Meester zegt dat het af zonderlijk wetsontwerp, dat zal worden ingediend eee wijziging zal zijn van de definitieve oorlogsbegrooting voor 1907. Hierna worden de debatten gesloten. WAALWIJK, 20 April 1907. Waalwijks Belung. In de deze week gehouden vergade ring van het voorloopig bestuur van bovengenoemde vereeniging kon met genoegen worden geconstateerd, dat de eerste pogingen om leden te werven, met wel gunstigen uitslag zijn be- krood Zoo telt ze op 't oogenblik 90 gewone leden, 6 donateurs en 20 buitenleden. Voorzeker een mooi cijfer om mee te beginnen. Verder werden op deze vergadering de statuten ontworpen en de algemeene vergadering bepaald op Maandag 29 April a. s., alwaar o. m. aan de orde komtvoorlezing van de lijst der leden, buitengewone leden en donateurs, vast stelling van de statuten, kiezen van een definitief bestuur. Gasfabriek. Zooals wij indertijd mededeelden be staan er verschillende plannen ter her stelling en verbouwing der gasfabriek wij vernemen thans zelfs van drie. lo. het zuiverhuis te laten waar het is, 2o. het te bouwen in 't midden of ten 3o. het geheel te verplaatsen naar achter. Reeds lang is uitgezien naar eene veigadering waar deze zaak ter sprake zal komen en haar beslag krijgen. Thans vernemen we dat B. en W. aan den raad. zu'len voorstellen om het zuiver huis te laten staan op de plaats, waar het zich nu bevindt, dus aan de straat waar aan de kap al verschillende herstellingen zijn aangebracht, zoodat dus voor omwonenden en voorbijgangers de verschrikkelijke stank en ook 't gevaar blijft voortbestaan. Of dit 't meest gewenscht is, wij dur ven dit niet beamen, maar zullen de be- beslissing van den raad, hoe in deze 't meest in 't algemeen belang gehandeld moet worden, niet vooruitloopen Verjaardag van Prins Hendrik. Gisteren verjaardag van Z K. II Prins Hendrik der Nederlanden wapperde van de openbare gebouwen in onze gemeente de nattonale driekleur. W. V. W. V. I moest morgen voor den bond een degradatie-wedstrijd spelen tegen B. F. V. uit Boxtel, op 't terrein alhier Daar laatstgenoemde club kennis heeft gegeven morgen niet te zullen opkomen heeft W. V- dezen wedstrijd op 't pa pier gewonnen met 5—0 en blijft ze daardoor definitief in de 2e klasse van den Noord-Brab Voetbalbond. Is 't voor de club zeer zeker eene voldoening, nog te beter is 't voor het 2e elftal, dat nu voortaan in de 3e klasse meespeelt Voor 't volgend seizoen staan ons dus weer verschillende matchen te wachten. W. V. zal nog trachten voor raor- Excelsior te Tilburg. Gaat deze match door, dan zal dit bekend worden ge maakt door 't uitsteken der clubvlag. Coöperatie. Naar men ons mededeelt zijn van verschillende bakkers de circulaires met inschrijvingsbiljet voor de leverantie aan de coöperatie voor broodaankoop inge zonden. De volgende week zal uitge maakt worden, wie de laagste inschrijver is en wie zich verder aan de gestelde condities, betreffende waarborg enz. naar genoegen van de vereeniging onder werpen. Kare getuigen Een drietal bekende typen uit Kaats heuvel moesten Donderdag als getuigen voor 't Kantongerecht verschijnen. Of ze dezen vrijen dag naar waarde moesten vieren, of ze voor hunne ge tuigenissen een hartversterker noodig hadden, weten we niet, maar wel weten we dat een hunner er zooveel genomen had, dat hij al spoedig door onzen politie-agent Didden moest worden in gerekend. No. 2 legde getuigenis af en in dien tusschen tijd ging no. 3 er nog met versnelden pas eentje koopen en liep daarna de rechtzaal binnen, zonder er zich aan te storen dat een der andere getuigen werd gehoord, zoodat hij daar kalm bij tegenwoordig bleef. Uit dien hoofde en omdat de andere niet in staat was getuigenis af te leggen werd de zaak uitgesteld. De twee overblijvenden zijn toen heel vriendschappelijk naar huis gewandeld, maar schijnen toch onderweg zoo wat van Besoijen tot Sprang tesaam gevoch ten te hebben, tenminste ze kwamen mét flinke bebloede koppen in laatst genoemde gemeente aan. Een drietal mooie klanten 1 Botsing. Woensdagnamiddag had nabij de 2e Zeine een botsing plaats tusschen twee wielrijders, van zoo'n ernstigen aard dat beide heeren van hun fiets werden ge slingerd en een van hen, zektre v. H. bewusteloos en zwaar gekneusd in café van Helvoirt werd binnengedra gen. Hier werden hem liefderijk zooveel mogelijk de eerste zorgen verleend, om later per rijtuig naar het gasthuis ver voerd en daar door Dr. v. Gils verbonden te worden. Des avonds werd hij per rijtuig naar Oisterwijk, zijne woonplaats vervoerd. Ongevul. Op de schoenfabriek van den heer B. v. d H geraakte de werkman P. v. D. tusschen de wals. Gelukkig raakten nog slechts zijne kleedcren bekneld en kon een collega hem nog bijtijds uit zijne benarde positie redden, zoodat grooter onheil werd voorkomen. Verhoogde invoerrechten op schoenen euz. in Frankrijk. In Frankrijk is, tengevolge van den moeilijken toestand, waarin de schoe nenindustrie aldaar verkeert, een wets ontwerp aanhangig gemaakt om de invoerrechten op buitenlandsche maaksels te verhoogen. Tegenwoordig worden laarzen p. paar met 2.50 tres. in het algemeen tarief, met 2 fres. in het mi nimaal tarief betaald heeren- en dames schoenen met 2.50 fres. en 1,50 fres lage schoenen 10.75 fres. kinder schoenen tot 16 cM, lengte, p. 100 KG. 110—80 fres. Het wetsontwerp verhoogd deze cij- ers laarzen p. paar tot 63 fres. heeren en damesschoenen p. p. 42 fres.; lage schoenen p. p. 3 —1.50 fres. kinderschoenen tot 17 cM. lengte p 100 KG. 240180 fres. een verhooging dus met 50 procent en bij handschoenen zelfs tot 100 procent. BAARDWIJK. Bij zekeren J. do V. heeft voor eenigen tijd een brutale diefstal plaats gehad. Toen de bewoners afwezig waren, heeft men zich meester gemaakt van het volgende een gouden ketting met kruis, een paar gou den oorbellen, een gouden broche, een zilveren horlogeketting, eau briefje van 10 gulden en 5 gulden aan specie. Het gerucht liep dat verschillende zaken reeds terug waren, maar hiervan is niets waar. De zaak is in handen der politie. Het schoenwerk aangekocht in Transvaal, door den Nederlandschen Boud van Schoen fabrikanten zal a. s. Zaterdag. Zondag en Maandag ter bezichtiging worden gesteld in het loca:.l van den heer L. v. Cromvoirt alhier. Wij raden belanghebbenden aau daar een kijkje te gaan nemen, het zou misschien voor velen van nut kunnen zijn. De verjaardag van Zijn H. Prins Ilen drik is hier niet onopgemerkt voorbijgegaan van de ofiicieele gebouwen wapper de driekleui en verschillende malen op dien dag werden de gemeenteklokken geluid. VLIJMEN. Woensdagmiddag werd er voor de leerlingen der Openbare school op de speel plaats eene uitvoering met de npoppeukast". De vertooning van Jau Klaassen was voor de kinderen een waar genot. Was de inrichting van het tooneel waarop deze bekende figuur werkte nu juist niet zoo weelderig, zijne gri massen en toespraKen bleken voor de kleuters erg grappig te zijn, waDt herhaaldelijk gierden zij van pret. Het half uurtje, dat Jan KlaaB- sen hun schonk, was naar hun zin veel te gauw om. De sociëteit bij den Heer M. de Laat heeft in hare vergadering 11 Woensdagavond Behouden tot hai en 2den commi-saris benoemd den Heer P J. Van Hout Mede ia in die vergadering besloten zich eene kegelbaan aan te schaffen om de lief'ne bbers van kegelen ouder de leden in staat te stelien zich aaD dezen sport te wijden.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9