Mummer 33. Donderdag 25 April 1907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. aITIiET'ZOEILICÏÏT. Ui iiOOGË MIMEN. ANTOON TIELEN. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. FJSUÏLLEroJ. Uitgever: INDUSTRIEELEN. BUITENLAND. Frankrijk. België. Echo van het Zuiden, ca Liissslriilsrkr Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkeugelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertbntiëx 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 'Amaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1906. Heeren Iudustriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. 'N TECHNISCH LESJE. Heb je er wel 'ns over nagedacht, lezers, dat er 'n tijd zal komen, dat onze wereld-voorraad van steenkolen uitgeput zal zijn Schrik nog maar niet 't Zal onze tijd wel duren. De mijnen van En geland zijn tenminste pas over drie a vierhonderd jaar uitgeput en Duitschland bezit nog voor verscheidene eeuwen, terwijl, als Europa's voorraad opgebruikt is, China nog wel wat leveren kan. Maar de wereld-industrie ontwikkelt zich zeer sterk, zóó sterk, dat onze na komelingen wel 'ns eerder voor 'n te kort kunnen komen te staan dan wij thans berekenen. Vandaar, dat de we tenschap en de techniek al uitgezien hebben naar krachtbronnen, zonder steen kool op te wekken. En men heeft ze gevonden in water vallen en bergstroomen. Deze water krachten worden sedert eenigen tijd gebruikt, om turbines of groote schroef vormige waterraderen in beweging te brengen, welke dan weder op hun beurt de machines in werking zetten. Zoo ge schiedt dat re-ds bij den Niagara-water- val in Amerika, een der krachtigste watervallen, die men kent. Doch, wat zien we nu gebeuren Als de Ameri- kaansche regeering er niet 'n stokje voor gestoken had, was, door 't enorme gebruik van dit water, thans reeds binnen enkele jaren die reuzenval leeggeloopen. 24) Roman naar 't Engelsch. «Ach gij dreigde zij hem lachend. ■Gij zult mij toch niet wijs willen maken, dat ge bang b3nt?" «Zou men niet sidderen als men dat alles aanziet." «Wat dan? Ik merk niets." „Kijk dan eens om Zij gehoorzaamde en riep verwonderd ■Waarachtig! Geheel Dovetcn «Ik had er nists van gemerkt." «Geheel Dovetcn, inderdaad, knikte hij «om nog niet van den omwonenden adel te spreken. Op de geldschalen ligt meer goud dan koper, denk ik. Wat zegt ge daar van?" «Ik verheug mij, Jack, om het goede doel, maar verwonder er mij over, dat het daar voor zoo leeg is." ■Geduld maar dat komt ook wel vol." Nu draaide hij eensklaps zijn hoofd naar links, in de richting waar de dikke, bont bewimpelde dame zat. Maria wees voor hem en Uti de beide stoelen in bare nabijheid aan. Dank u, zeide hij, besten dank, mijn schatWij gaan daar naar de vensternis terug." Haar vriendelijk toeknikkend ging hij been, iu de geest lachende met de uitdrukking «mijn schat", die hem zoo onbedacht over de lippen gekomen was Hij kon er niet voor, dat hem tegenover het goedaardige, jonge ding de oude liefkozingen wederom ontvielen. «Mijn schat" wat zouden de meuschen wel denken, vooral de dikke dame, mrs. Eagles misschien, die naast haar zat? Onwillekeurig zweefden zijn blikken, zoodra hij op zijn plaats zat, nog eens naar de dame die hij meende dat mrs. Eagles was, in wer kelijkheid mr. Mundy, de vrouw van den or- Ook deze krachtbron is dus beperkt. En als men nu weet, dat deze water vallen in stand moeten blijven, al was 't alleen maar om 't materiaal te verzame len voor de noodige kunstmeststoffen, dan begrijpt men, dat er zuinig mee omgesprongen moet worden, 't Is n.l. 'n feit, dat de tegenwoordige bronneiT voor kunstmeststoften binnen dertig jaar zullen zijn uitgeput. En nu heeft de technische wetenschap 'v middel gevon den, om door middel van de watervallen atmosferische stikstof zoo noodig voor de kunstmeststoffen uit de lucht te halen. Dat is dus 'n mooie voDdst, maar ook de landbouw gaat meer vragen en de waterkracht der waterval len en bergstroomen blijft zoo ze doelmatig gebruikt wordt dezelfde, dus ook hier komen we ten slotte voor 'n te kort te staan. Eén troost is erlucht zal er steeds voorhanden blijven, doch nu waterkrach ten. >Eurèka gevondenroepen de wetenschap en de techniek. Wij zullen eb en vloed benutten. Waarlijk, we leven toch in 'n mooien tijd. De mensch staat tegenwoordig voor niets. Hij dwingt geheel de natuur z'n onderdanige dienaresse te zijn. ■Maar hoe zullen z'em dat nu weer lappen hooren we den verbaasden lezer uitroepen. Och, 't is weer 't ei van Columbus, heel eenvoudig, 't Komt zoo ongeveer hierop neer Bij vloed laat men 'n groot bassin of bekken volloopen. Dit water wordt dan met kracht afgevoerd naar turbines en deze brengen weer de ma- chineriën in beweging. Is het eb, dan stroomen die groote waterbekkens we derom leeg, bij welk leegstroomen ook al weer turbines in beweging worden gebracht. Verbeeldtje, over eenige jaren zijn er langs onze geheele kust enorme indus- trieele inrichtingen en kost de be weegkracht van al deze inrichtingen zoo goed als niets. Immers, de zee zal zoo gauw niet leegloopen, bovendien 't ge bruikte water komt ook weer in de zee terug. Maarer is nog 'n maar aan verbonden. Jammer, we waren nu zoo mooi op weg, om de steenkolen voor 't vervolg naar de maan te brengen. De getijden der zee duren nl. te kort, om voldoende groote hoeveelheden in de bassins te kunnen opzamelen. Daarom kon men vooreerst slechts daar aan het benutten der getijden denken, waar de natuurlijke omstandigheden in verschil lende opzichten gunstig zijn, waar in de eerste plaats de gedjdenverschillen groot zijn, waar 'n natuurlijk bassin aanwezig is, dat gemakkelijk door sluizen of tur binestations kan worden afgesloten Volgens de gegevens, voor dit «Zoek licht» ontleend aan Snuyff's Technische Kroniek in i>De Telegraafvan den 20en dezer, zijn er reeds getij-krachtsinstalla ties in voorbereiding, doch daarbij worden geen turbines gebruikt, maar wordt het verval van het water aange wend tot het samenpersen van lucht, welke samengeperste lucht door leidingen naar de verschillende verbruiksplaatsen wordt gevoerd als drijfkracht. We zullen trachten dit systeem dat het systeem der toekomst schijnt te worden zoo eenvoudig mogelijk te ver klaren. Neem aan, dat er beschikt wordt over 'n natuurlijk verval van 5 M., d. w. z. 't water komt van 'n hoogte van 5 M. 't Wordt dan veizameld in 'n koraal en gevoerd in 'n schacht of mijnput, welke leidt naar 'n kamer, of 'n diepte van b. v. 100 M. Een tweede put voert 't van den bodem van deze kamer meer naar de oppervlakte. 't Water daalt dus in den eersten put naar beneden, stijgt in den tweeden put weer op en blijft zoo doorstroomen. Boven den eersten put nu is 'n toestel geplaatst, voorzien van 'n groot aantal kleine busjes, waar het instroomende water met groote snelheid langs stroomt. Deze buisjes eindigen aan den anderen kant in de vrije lucht, 't zij direct of door 'n groote gemeenschappelijke lei ding. Door de snelheid, waarmede 't water langs de buisjes stroomt, wordt 'n groote hoeveelheid lucht meegezogen en daalt in kleine belletjes met 't water mee naar beneden door de schacht en in de onderaardsche kamer. Deze neer dalende lucht wordt door de toenemende drukking samengeperst en neemt bene den in den put op 100 M. diepte aan gekomen, spanning aan van 10 atmos- feeren. In die kamer houdt het snelle stroomen op, zoodat de luchtbellen zich van 't water kunnen afscheiden en op stijgen Die afgescheiden lucht verzamelt zich boven in de kamer en ontsnapt daarna door de luchtleiding, die zich boven in de kamer bevindt en komt zoo naar boven met de kracht van 10 atmosfeeren en wordt daar voor de noo- ydige doeleinden gebruikt, Ziedaar, het nieuwe stelsel. Dit heeft groote voordeelen. Men verkrijgt er drijfkracht mede zonder machineriën en, maakt men de onderaardsche kamer groot genoeg, dan kan hierin zooveel kracht verzameld worden, dat men vol doende heeft tot 't wisselen der tijen. Ziedaar, voor dezen keer 'ns in onze stralen gebracht 'n technische quaestie, welke den lezer zal doen zien, dat de mensch op 't oogenblik nergens meer voor staat. Moge de industrie voordeel, zeer veel voordeel trekken van deze nieuwe uit vinding. Met dezen wensch sluiten wij dit lesje in de techniek I ganist, die, daar hij vau den avond accompag neerde, het gevoegelijk vond zijne betere helft op de beste plaats te installeeren. «Verschrikkelijk" zeide Jack bij zichzelf. Een vormeloos lichaam in een mooi zijden kleed, een gezicht als een kreeft, een mond van oor tot oor, sluwe oogen alles het type van het alledaagsche Arme Molly 1" Hij lachte Marie, wier oogen hij toevallig trof medelijdend vriendelijk toe en wendde toen zijn blik naar de groep trotsche aristo craten, om wier omgang het de weduwe vau den opkomeling te doen was. Het eigenlijke contrast tusschen deze en geene was everweldigend groot. Uiei de grofste gewoonheid in alle trekken, iedere beweging, daar die fijne voornaamheid in ver schijning, die onberispelijkheid in manieren, die maar niet zoo te krijgen zijn, en welker ontwikkeling en vervolmaking het werk was van geslachten, die verheven boven den strijd om het bestaan in hunne trotsche kasteelen, die fijne levenswijze aanleerden, die d«-n om gang met geestijk gelijk-staanden eerst aange naam en verkwikkelijk doen zijn. Waarlijk, de/6 mrs. Eagles zooals ze daar zat was voor den omgang met anderen geschikt, als een roodheid uit de oer-wouden. En was het innerlijken contract zoo groot tusschen die vrouw en die voorname dames Die vraag drong zich van zelf op. Hij kende haar niet persoonlijk. Hij oor deelde slechts naar het uiterlijk en naar hetgeen hij had hooren zeggen. Het type gaf gewone afkomst aan en de manier, zooals men zeide, waarop zij haar doel vervolgde sprak dat niet tegen en zeker was het ook, dat van haar als gade en moeder voor deu tijd dat men ze hier ter plaatse kende, absoluut niets te zeggen valt en hierop legde Jack don nadruk En die fijue dames daar? Als men de dames Delville eraf rekende was er bijDa geen enkele waarvan men dat zeggen kon. Geen enkele ja Jack liet ze allen in den geest de revue passeeren en kwam hij tot de overtuiging, dat Marie von Wildenhofen er beter zat naast die fatale Airs. Eagles, als zijne zuster naast de hertogin van Brangor of Maud Del- zeer overschat en wenschen, dat hij den weg blijft bewandelen, door de Grondwet aangewezen. Dit is het voornaamste punt van ge schil, daar naar men hoopt, dank zij de bekwaamheid van den heer De Trooz uit den weg zal worden geruimd. De koning is niet naar Parijs terug gekeerd, zooals zijn eerste voornemen was. Naar een Kamerlid aan den Patriote meedeelde, heeft de koning tot nu toe niemand aangezocht het nieuwe minis terie te vormen, noch de oude ministers, noch een homo novus. Maar de koning denkt niet aan een kamer ontbinding, die de linkerzijde zoo graag zou willen hebben. ville naast de oude Hamilton. Het concert begon Het klassieke muziek stuk van Mr Mundy kon maar matige be langstelling wekken, beter ging dit met een oud-Engfclsch volkslied en een bijvalsstorm- klank door de zaal toen Jack 't podium besteeg. Nu begon Jack te lezen Het was een een kleine lekkere schol el, die hij 't publiek voorzette, maar ook geen verouderde. Dickens ligt weldra een kwarteeuw begraven maar in het hart van zijn volk, is hij nog zoo levendig als ooit Jack las voortreffelijk. Het auditorira lachte zich tranen, maar Uti begon eensklaps te schreien. Het arme kind was moederziel alleen in de nis achter gebleven. «Zit lief stil, tot ik terugkom," zeide papa en ging heen. Stil zat ze ook zij kon niets anders doen, ze stond doodsangst uit, zelfs om haar hoofdje te bewegen Honderden en honderden oogen keken haar aan De akelige meuschen Eerst deden ze 'fc niet, toen waren ze zeker bang van papa, maar nu hoe ze keken Het was ver schrikkelijk en toen begonnen ze haar nog uit te lachen. Arme UtiZij wierp een smeekenden blik op papa, maar die was zoo druk bezig, dat hij niets merkte, en toen zag zij geen ander middel om haar bedroefd hart lucht te geven dan door te weeuen. Maar toen haar eerste traantje viel, omvatte haar eensklaps een arm. en toen zij opkeek, zat naust haar d- jonge dame met bruine oogen, die papa «Molly" noemde. «Ah zeide Uti, en daarmee xonk haar zulk een last van 't hart, dat zij gelukkig lachte en toen zij naar de akelige menschen zag. keken zij in 't geheel niet meer. Zij waren weer bang geworden. Nu eerst was 't plezierig. Het hoofdje tegen Molly's schouder leggend, luisterde zij aandachtig en al begreep zij er eigenlijk niets van, aan bijvalsbetui gingen liet zij 't niet ontbreken. Boven het handgeklap en bravo-geroep der toehoorders, klonk haar «Papa, papa" duidelijk uit 1 Nu keken diq honderden oogen weer, maar nn beteekende het niets meer. De ministercrisis. De ministercrisis in België is nog steeds niet opgelost. Niet alleen, zegt de Brusselsche be richtgever van den Matindat de koning een andere opvatting ten aanzien van den Congo is toegedaan dan de Kamer, maar hij wil deze, die onnoodigerwijze de regeering in de minderheid heeft gebracht, een lesje geven en daardoor zal de crisis vermoedelijk niet voor het einde der week opgelost zijn. Wat den Congo betreft, meent de Kamer, dat haar het recht toekomt de begrooting te behandelen en vast te stellen, zoodra deze een Belgische kolonie zal zijn geworden. De koning beschouwt deze opvatting als een bewijs van wantrouwen van het land, aan het welk hij zijn geheele leven heeft gewijd en thans nog den Congo zal schenken, en deze opvatting wordt door vele Belgen gedeeld, terwijl anderen van meening zijn, dat de koning zijn rol te Molly was er en papa kwam ook. «Mol y," zeide Jack, van het podium sty- gend," ik ben U van harte dankbaar. Jack, ontving hem Marie, gij zijt een ravenvader maar gelezen hebt ge uitstekend. Toen wilde zij opstaan, om naar haar plaats terug te keeren, maar hij had spoedig een stoel bij geschoven en vroeg: «Kom, blijf. Wees niet boos Ik heb u buitendien nog wat te zeggen. Wat was het ook weer?" En terwijl zij gewillig ging zitten, deed hij «dsof hij danig moest paiusen over de zaak, waarover hij iets won sappen. In werkelijk heid was hat de schoone blondine die hij naast Marie had bemerkt en wier diep blauwe oogen li6m onder het lezen een paar maal in verwarring hadden gebracht. «Nu?" vroeg Marie. «Ah zoozeide de huichelaar met een gezicht als ging hem plotseling een licht op. De dame, naast wie gij zat, wia is dat kleine «Mrs Eagles antwoordde zij. Ach Jack, het valt mij in zeide zij verschrikt, dat ik n had moeten voorstallen «T.'ch niet," verzekerde hij Gij kondt toch niet weten of zulks de dame aangenaam zou zijn. Neen, heb daarover geen zorgen. Maar haar bedoel ik niet, wel die dame aan deD anderen kant." Toen keek hij naar de werkelijke mrs. Eagles, terwijl Marie verklaarbaar haar blik naar de dikke mrs Mundy richtte. «Och die, antwoordde zij nadenkend zij zat er reeds toen wij aankwamen «Werkelijk" viel hij haar verwonderd in d<s rede. «Ik heb ze juist pas opgemerkt." «Zeker, zij zat er reeds en ik ken ze niet. Het zou me niet verwonderen als het de vrouw van den pianist is. Zij luisterde zoo aandachtig en zag er zoo stralend gelukkig uit, toen zij klapten «Hum zeide Jack op weinig overtuigden toon. Bij zichzelf dacht hij «De vrouw van den Krommen pianist, zulk eene koninklijke verschijning En alleen emdat ze aandachtig luisterde Zij heeft nog echt naieve vermoe dens, die Molly overigeD» een klein, goed ding en gracieus als een ree in 't woud. Het was werkelijk een verheffend gezicht toen zij te midden der ademlooze stilte opstond en Wel merkwaardig is het te constatee- ren, dat bij het toenemend wantrouwen in Duitschland voor de Engelsche poli tiek, meer en meer door Duitschers zoo wel als Franschen de nadruk gelegd wordt op de mogelijkheid, dat de beide kampioenen van '70 en '71 niet alleen in vrede met elkander leven zullen, maar dat een nauwere vriendschapsband tot stand komt allereerst om de beide landen economisch nader tot elkander te bren gen, maar in de toekomst ook politieke vrienden van de bewoners ten oosten en ten westen van de Vogezen te maken. In bladen en tijdschriften wordt daarvan gerept. De Duitsche gezantschapsraad Flotow, die naar Berlijn terugkeerde, zei het bovendien openlijk te Parijs, dat de kabinetten te Berlijn en te Parijs van éénen geest bezield zijn, die bet mogelijk maakt de toekomst zonder bezorgdheid tegemoet te zien. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat het bestaande meeningsver- schil over de gunning van openbare werken aan Duitschers in Marokko op bevredigende wijze zal worden opgelost. De keizar, die zich tegenover de Fransche musici, die zijn hoofdstad bezochten, in vriendelijkheden uitputte, gaat zelfs in zenden op de internationale bloemen tentoonstelling, die te Parijs gehouden zal worden. Wie weet, of het niet moge- ijk is, dat hij in niet te verre toekomst zelf naar de stad des lichts komt 1 Pierre Veuillot, een der beste ka tholieke journalisten van Frankrijk, is in met haren lichten tred, de lange rij der gasten laDgs schreed «Klopte uw hart niet een beetje, Molly, vroeg hijschertsend, toen gij naar Uti gingt «Och ja, Jack, ik stond doodsangst uit, rt moest eens beginnen te hnilen en u uit uw onderwerp brengen." ■Maar gij denkt niet aan de vele oogen, die u volgden." iDe menschen hadden wel wat anders te doen dan naar mij te kijken, dacht ik." Volgens zijne meening hadden de lui den gebeelen avond, geen beter amusement gehad dan naar de prinses te kijken, waartoe ze niet iederen dag instaat waren. Maar hy wachtte zich er wel voor, haar dit te verra den en haar daardoor de ongekunsteldheid te ontrooven. Op 't podium werd 't lustig. Nu trad, de komiek op. Zonder hem is een volksconcert in Engeland niet mogelijk. Hij is de groote aantrekkings kracht en als er op een plaats gesn is, laat men hem voor veel geld komen. Met een fatsoenlijke stem behoeft hij niet begaafd te zijn. Hij mag krasscheu als een raaf, als hij maar zooveel grappen en gebaren maakt dat de lachspieren in beweging komen. Aan een tragedie stelt men in Skakespaere's land gewoonlijk maar matige eischen, maar een komiek beoordeelen, dat kan men daar veel beter dan waar ter wereld. Dok deze komiek van Doveton viel groote lij ks in den smaak en verwekte de meeste vroolijkheid. „Hoe vindt gij hem? wendde zich Marie lachend tot Jack Hij schrok plotseling uit zijne diepe gedaoh- ten en vroeg: Wien? Nu, de komiek natuurlijk." Hij draaide zijn hoofd even naar het podium en zag daar de groote figuur, zich krampach tig buigen om 't publiek te amuseeren en zeide „verschrikkelijk „Jack 1" «Hoe kan een measch zich zoo alsesnhani worst aanstellen 1" (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1