ÏÖAST.tNT I li III R[ Tgloüdebans Groote straat »ij de Haven J. van den Hurk Sr. Wed. W. G. Vaagi Advertentiën Biljartfabrikant Gas- Waterleidinge GASLAMPEN BO&STE&W1R in drogerijen, chemicaliën en verfwaren KIESPIJN TINCTUUR. Tweede Hollandsche Maalschappi van Levensverzekering. W. J. Simonis de Kol ill Heiningdraad, Prikkeldraad. Vlechtwerk. Asphaltpapier. Krammen, enz. enz. BUITENLAND. België. Rusland. Engeland. Duitschland. Ingezonden Stukken BINNENLAN Firma P. J. JANSEN, Onderlinge Maatschappij. Opgericht 1870. S1Y1BTISP HAABLEM. Jhr. Mr. H. W. VAN ASCH VAN W1JCK, Arnhem, Lid der 2e Kamer Stateu-Gentn Noord-Biabant. C. WITLOX, Waalwijk. Bij partij speciale prijs. 11J uni 21 Juni 13 26 11 21 13 25 11 25 13 25 13 24 13 25 12 25 11 21 13 21 (H.bld). Een vraag? Karronatraat B 358, 's-B0& Levert nieuwe biljarten volt laatste systeem, met de nieu: banden EXCELSIORdie; het afgeven van haar zuivere uitmunten boven alle andere GEBRUIKTE BILJARTEN Spreekbuizen en Bleclrigchc Geleidingen Verder Huishoudelijke Artikel Zeemleder, Sponsen en Dweil Schapenmarkt B 325 'S HERTOGEN BOSCH. VRAAGT PROSPECTUS DER KoDiuklijk goedgekeurd- Hoofdagenten in de 2e Inspectie Gelderland. RAAMSDONKSVEER. Importeurs der «AllV\ eltbovenlit sluitingen. All-Welt» is onbetwistbaar de bi bovenlichtsluiting. Minstens 5 jaar garant Gepatenteerd tn dc meeste {Staten voor onberispelijke werking, 20 jaren Spelend lichte""werking rant-ie voor onbreekbaarheid der openi veer. Aan belanghebbenden wordt n \ou ig tre oor modelraampje voorzien van «Ali-Well Aan te wenden voor reehte boogramengaarne franCO tegen franco terugzenf (loedkooper dan elk ander systeem, ter bezichtiging gezonden. koopt men beslist het voordeeligst bij WAALWIJK, Haven. Aangaande de ministerscrisis schrijft het Handelsblad van Antwerpen: De uitslag der onderhandelingen van den heer De Trooz is «llerbevredigendst. Uit inlichtingen uit goede bron blijkt, dat de heer De Trooz de portefeuille van binnenlandsche zaken zal behoude'met het voorzittersc/iap van den ministerraad. De heer Rer.lin zal de por tefeuille van spoorwegen krijgen de heer Liebaert die van financiën; de heer Delbeke openbare werken en landbouw. De dienst der openbare gezondheid zou afgescheiden worden van het departement van landbouw en gevoegd worden bij bet ministerie van binnenlandsche zaken. Het beheer van open baar onderwijs zal, met de wetenschappen en de letteren, den dienst der schoone kun sten en het nijverheids- en beroepsonderwijs een nieuw ministerie vormen. Men gelooft dat de titularis er van aal zijn baron Des- camps-David. Het ministerie van arbeid en i ijverheid werd aangeboden aan den heer f 'o reman, volksvertegenwoordiger van Gent, doch deze aarzelt. Het ministerie van bui- tenlandsche zakeu is aangeboden aan graaf Van Limburg-Stirum. Blijven nog enkel over de portefeuilles van justitie en oorlog. oprichten, die alle natuurlijk, als 't noodig is, het moederland te hulp zullen konen. Daarenboven zullende Engelsche koloniën een landleger gaan onderhouden, evenredig met het aantal inworers, die uitstekend af gericht zullen worden ter verdediging der kolonies en zoo noodig 't moederland, zoo- wat 500.0U0 man bijeen en verklaarde, lord Tweemouth gisteren, dat de krachten ter zee op zulk een hoogte zullen worden ge houden, dat Engeland de opperheerschappij ter zee heeft en alle dankbare gevallen. Nu gaat Duitachlaud van Einden een krachtig raarinestation bouwen als antwoord Waarlijk de toestand is onveilig, ook voor ons De Westminster Gazette zegt, op goed gezag te kunnen verklaren, dat er in het verhaal van h-t bondgenootichap tussehrn Engeland en Spanje geen waarheid is. Er is ook ge»n regeling met Spanje getroffen voor dc versterking van zijn vlooi en er is gei samenwerking van de Spastische en de Engelsche vloot afgesproken. Ook de bewe ring, dat er een viervoudige„entente" tusscheu Engeland, Spanje, Italië en Frank rijk zou zijn, is niet waar. Het heele ver haal is verdichtsel. De toestand ia Duitschland is op 't oo- genblik zeer ontstemd, vooral met het oog op de gebeurtenissen, in de verdere wereld politiek. Zoo zelfs dat de Duitsche bladen zich doen booren op eene wijze, zooals men dat alleen van de socialisten hoorde. De Rheinisch-Westfalische Zeilung, een blad uit de regeringspartijen schrijft o.ui. Twee personen zitten iu heeten strijd tegenover elkaar aan 't schaakbord van Europa. De eene is een oud koel, bere- kennend, kalm speler, do andere een jonge geestdriftige, onherekenbare gedacli- tenrijke en verbeeldingsvolle held. Wie de overwinning zal behalen, zoolang zij met diplomatieke schaakxetten elkaar bestrijden, is thans niet meer twijfelacn- aclitig. Wilhelm II is matgezet. En dan schrijft het blad, hoe de vrien denkring, in tal van reizen met zooveel ijver bijeengebracht, steeds kleiner is geworden, zoodat niemand is overgebleven dan tfde grijze keizer Franz Jozef en de bezitter van bet grootste speelhol ter wereld.'' Wel moet het Duitsche volk het zwaar gevoelen, alleen iu de wereld te staan, zonder iemands sympathie, als het zulke woorden schrijft, cn zonder verbazing leest. Zelfs in socialistische kringen waar vadei- liefde een verouderd woord is voor een versleten begrip kan men thans niet meer weerstaan den stroom der algemeene ge dichten te Glogau werd in een politieke rede door niemand minder dan Bebel ge zegd Het is noodig, het vaderland te verde digen. Wij beschouwen dit als een plicht dl" vanzelf spreekt. Het socialisme gelooft ook dat dc militaire dienst nuttig i« uit een physiek en hygiënisch oogpunt. Maar de diensttijd kan van drie jaar tot twee jaar en nog minder verkort worden, als men de jeugd bijtijds oefent. Wij zijn geen vijanden van het leger, maar wij willen het democratiseeren. Wij willen er werkelijk volksleger van maken. Wij zyn evenmin vijanden van bet vaderland, \raut het vaderland behoort zoo goed aan soci alisten als aan conservatieven en nationaal liberalen. De openbare meening moet sterk zijn, waar zij den socialistenleider zoover dreef. Vooral zeer boos en ongerust is men over de bezoeken van koning fiduard aan Italië en Spanje en men weel tot in kleine bij zonderheden wat er is besloten inzake deo herbouw der Spastische vloot, die dan na tuurlijk een hulpvloot van den Eugelschen geldschieter zal zijn. Volgens de N. Fr. Preste zal de nieuwe Spaansche vloot zes eerste-ranga-paniser- schepeu bevitten van het type der Britsche Nelsonzes snelvarende kruisers, type Sentinel en 12 torpedojagers. De uitvoe ring van dit plan in 7 jaren ral 480,000,000 peseta's eischen. Engelsche oorlogschepen, besluit de Cor- respmdencia, zijn kant en klaar voorgeval van oorlog, in 72 uur kan Engeland in Europeesche wateren zoo vele ten volle uit geruste schepen samentrekken als heel Eu ropa bij elkaar, zonder een man of een pond kruit meer te behoeven inschepen. Spanje en Engeland kunnen door Gibraltar en Ceuta de straat volkomen sluiten, zoodat Engeland zijn vloten naar goeddunken in he Oosten of Westen gebruiken kun. Men begrijpt met welke gevoelens dit alles te Berlijn en in geheel Duiischlaud is gelezen. En evenveel onrust heeft gewekt, dat de Engelsche kolonies nu ook al vloteu gaan Te Lodz is een Duitsche schilder dood geschoten. Eeuige kerels hielden hem vast en een ander mikte kalm op hem Anderen maakten zich toen weer van den dader meester en schoten hem buiten de stad met revolvers dood Te Koersk werd midden in de stad een ingenieur van de spoorlijn Moskou Koersk door door vijf revolverschoten doo- delijk gewond. Een der daders, die door den commisaaris van politie werd achtervolgd, schoot zichzelf dood, een ander, dien een politie-agent op de hielen zit, wierp een bom, die echter niet ontplofte. De politie agent, die den tweeden dader verder ver volgde, werd door dezen gedood. benoemd in de commissie van advies over spoorwegdienstregelingen voor het tijdvak 1 Mei 1907 tot 30 April 1908: tot lid, de heer G. van Lanschot Gzn lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te ,s-Hertogenbosch tot plaatsvervangend lid, de heer C. L. Bressers, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Noordbrabant te Dongen. Provinciale Staten Stemming en herstemming voor de Provinciale Staten. Noordbrabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg dan is 't contract verbroken. Nu is het voorgekomen dat iemand plotseling van zijn patroon is vertrokken, zonder aan bovenstaande voorwaarden te voldoen, en bedoelde persoon was nog wel een voorzitter van een Kamer van Arbeid. Is 't wonder dat de werk gevers zoo weinig met de K. v. A. op hebben en zou dat hier beter op worden. Is dat een goed voorbeeld Of is hij niet op de hoogte van wat recht is. Menigeen zal wel veronder stellen dat hij juist op de hoogte is en daarom wordt het voor de Kamer van Arbeid wel wat belachelijk zoo iemand tot voorzitter te hebben. Gaarne 't antwoord wachtend, of dat alles zoo mag, Achtend, dankend, EEN WERKGEVER. (Buiten verantwoordelijkheid der R.-dactie). .Afschilfling der tienden De Commissie van Rapporteurs heeft eenige amendementen voorgesteld, waar van de strekking is lo. Om overeenkomstig* de begin selen van het B. W., zooals de commissie in haar Memorie van Toelichting zegt alleen dat deel der tiendrente, dat den interest van het bedrag der schade loosstelling vertegenwoordigt en de schulddelging te laten voor rekening van den eigenaar. 2o. Om den leden der schattingscom- missiën toegang te verzekeren tot de gebouwde eigendommen, omdat en dan ook voor zoover de schatting van wijtenden tiend dit vereischt. 3o. Om de verhooging van de pacht som, die verschuldigd is door hem, die bij het in werking treden der wet tiend plichtigen grond in pacht heeft, te be palen op 31/» van het bedrag der schadeloosstelling. Dit laatste om art. 68 in overeenstemming te brengen met het nieuw geredigeerd artikel 4. waarin de vaste verhouding tusschen zuivere en onzuivere tiendopbrengst is losgelaten 4o. Om den afkoop van tiendrecht te kunnen doen geschieden door het Rijk, wanneer de betrokkene dit verlangt, doch het noodige geld niet heeft (aan het Rijk wordt dan onder den naam »tiendrente" huur van het geld betaald in de M v. T. wordt die rente 5.55 °/o verondersteld). De Burgemeesterspost van Tilburg Naar aanleiding van ons bericht den 23 April lezen wij in de Limb. Koerier'. Bovenstaand bericht uit Het Centrum van 23 April, waarin niet onduidelijk op den edelachtbaren heer Raupp gezin speeld wordt, deed ons, in verband met hetgeen we einde Maart over de Til- burgsche burgemeestersvacature schre ven, andermaal op kondschap uittrekken. En ja, lezer, we moesten van onzen burgemeester vernemen, dat de omstan digheden hem werkelijk van zienswijze hadden doen veranderen en dat hij als nog in den loop der vorige week besloten had, zooals het bericht uit Het Centrum aangeeft, zich voor een benoeming be schikbaar te stellen. Zijn de verdere inlichtingen van Het Centrum juist, en wij hebben geen grond om eraan te twijfelen, dan zal Roermond spoedig burgemeester Raupp komen te ontvallen en kunnen wij niet anders dan de omstandigheden betreuren, die onzen burgemeester aangespoord hebben om op zijn eerst genomen besluit terug te komen. (C.) Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gister: Tengevolge van de onafgebroken ver- volging door de maréchaussee-colonne, heeft het Toradjahoofd Cewa Saroeran.g zijn onvoorwaardelijke onderwerping aangeboden. BelgiS en Nederland. Hoewel in België ernstig mond en klauw zeer heerschte, en daardoor de meeste grenskantoren in de vorige maand slechts een dag open waren, was de invoer van runderen 11,495 runderen. In Maart 1906 werden uitgevoerd naar België 8 stuks geslachte varkens en dit jaar in diezelfde maand 28.884. Een haast ongeloofelijk doch zeer juist cijfer. In 't eerste kwartaal 69.331 tegen 75 't vorig jaar. Lammeren werden ingevoerd in Maart 1737 en schapen 3064. De invoer van boter bedroeg in Maart 544.819 Kilo tegen 486.803 in 1906, en voor 't eerste kwartaal 1.376.700 tegen 1.283 073 Kaas werd in Maart 700.000 KG. in België ingevoerd ook in aardap pelen en vlas was de handel zeeir druk. Cemmissie speorwegdienstregelingren. De minister van Waterstaat heeft o.m. Mijnheer de redacteur. Met groote ingenomenheid zullen velen met mij de opname in uw geacht blad gezien hebben van de »officieele mededee- lingen» van de >Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk.* Zeer zeker moet het gunstig wet ken op de belangstelling voor deze instelling en kan bij geregelde publiciteit ook haar slreven en werken succes hebben. Pu bliciteit toch is een groote factor voor deze instellingen die geen dwingend recht hebben, om datgene te bereiken, wat in 't belang is van diegenen waar voor de Kamer is ingesteld. Maar ook kan men zien hoe en wat de Kamer verricht. Jammer, dat reeds de tweede officieele mededeeling zulk een eigenaardigen kijk geeft op de wijze waarop bovengemelde Kamer m'eent hare werkzaamheden en bevoegdheden te moeten opvatten. De lezer zal reeds begrijpen, dat ik hier het oog heb op de mededeeling betreffende het arbeidsgeschil tusschen den fabrikant van Beurden te Kaats heuvel en diens gewezen knecht M. Roestenburg, voorkomende in 't num mer van 1.1, Zaterdag. Ten allerduidelijkste blijkt toch uit een en ander, dat deze Kamer zich eenzijdig laat inlichten, de allergrootste fout zeer zeker waarin eene Kamer van Arbeid, ingesteld om geschillen langs minnelijken weg of door een verzoeningsraad uit den weg te ruimen, kan vervallen. De gepubliceerde stukken bewijzen dat de Kamer een klacht ontving van de werkman, deze hoorde, en toen aan den heer van Beurden, (zonder dien eerst enkel en alleen om inlichtingen te vragen dan te overwegen en te besluiten,) direct een schrijven richtte, waarin zij den werkman zonder meer in 't gelijk stelde. Gewoonweg schrijft de Kamer b.v. het ontslag vindt zijn oor zaak daarin uw werkman is buiten zijn schuld werkeloos gewordenu zoudt voorzichtiger gedaan hebben met dit wij vinden het treurig dat u hebt hem ontslag gegeven op een ongelukkig oogenbliken zoo gaat het verder, dus gewoonweg beschuldigen in 't publiek, zonder dat de andere partij is gehoord. Verder worden nog getuigschriften van den patroon zelf en van den ge neesheer aangehaald, die absoluut ver keerd zijn weergegeven, geheel andere strekking hebben, dan ze weikelijk be vatten. Het antwoord van den heer van Beurden, weerlegt de onjuiste de halingen duidelijk, en stelt de hou ding der Kamer in 't juiste daglicht en geeft de Kamer eenige behartenswaar- dige wenken. Ieder onpartijdig beoordeelaar moet zeggen dat hetgeen de Kamer, over hare manier van optreden heeft te zien gegeven aller afkeurenswaardigst is en dat nog wel voor officieel lichaam wordt op deze wijze voortgegaan, dan zal de Kamer van Arbeid, inplaats van weldadig, verderfelijk werken op de maatschappelijke en sociale verhouding dezer streek en was opheffing aller noodzakelijkst. Zij zou vele geschillen in, inplaats van uit de wereld helpen. Een optreden door de Kamer van Ar beid als dit, zal tot dusverre wel een unicum zijn, moge het een unicum blij ven, nl. een uitspraak zonder beide partijen te hooren en afgaande op de getuigenis alleen van den klager. X. Geachte Redactie. Gaarne zou ik weten of een voorzitter van een Kamer van Arbeid tegenover zijn patroon mag doen, wat aan een ander streng verboden, minstens in een ander streng gelaakt moet worden. Bij de handwerkers bestaat nog de oude gewoonte, dat men van zijn baas een huurpenning krijgt en dan is men weer voor een vol jaar aangenomen. Gaat de knecht door eene of andere omstandigheid weg, dan brengt hij de huurpenning, zijn werk en leesten terug, Loonshoekje, bij Waalwijk, April 1907. M. de R. Vergun ons s. v. p. eenige regels in uw veelgelezen blad, bij voorbaat onzen dank Naar aanleiding van een ingezonden stuk, geplaatst in uw courant van 1.1. Zondag door uw abonné B., achten wij ons verplicht, als bestuursleden van de voetbalclub Wilhelmina*, eens een woordje tot den geachten inzender te schrijven. Wij kunnen maar niet begrijpen, hoe die mijnheer er toe komt, zulke klets praatjes de wereld in te sturen, over het aankoopen der voetbalbenoodigd- heden, of wil hij soms ons den weg aanwijzen, waar zulks te doen Al wat u hiertomtrent schrijft, zijn verzinsels en uwe partijdigheid, wenschen wij niet. Had u geschreven dat het ons aan het financieele ontbrak, dan hadden wij u niet geantwoord, daar wij wel gelooven, dat wij hieromtrent broederlijk samen gaan, maar als het u soms te doen is om ons belachelijk te maken, dan ver zoeken wij u beleefd op het terrein, of bent u soms om praatjes verlegen, spreek dan het bestuur aan, daar wij bereid zijn, u van alles op de hoogte te stellen en uw adviseerende stem zal gretig in gang vinden, maar vergeet voortaan het spreekwoord niet, >praatjes vullen geen gaatjes." Namens het bestuur van de voetbalclub Wilhelmina" J. M. SPRANGERS, President. A. v. WEZENBEEK, Secretaris. (Hiermee is deze kwestie in ons blad afgedaan.) O Ook steeds voorhanden egen zeer billijken prijs. Verder verkrijgbaar alle biljartbenoo, heden, alslaken, Queaeu, ivoren imiiatieballen, poinineranzen, onwels, etc Reparatiën geschieden spoedig, nt billijk. Koper-, Lood- en Zinkwerker. word»!) aan zeer concurreerende prijzen gelegd. GROOTE SORTEERING cn wat tot het verlichtingsvak behoort. alsmede alle soorten Solied adres voor Hout-, Cement- Mastiekdaken. AANBEVELEN

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6