I IN uminer 36 Zondag 5 Mei 1907. 30 Jaargang t Tweede Blad. rraiFir IN TEHERAN, MENGELWERK. Het IJselijk drama van een Slachtersnek. BUITENLAND. België. Frankrijk. in. Wel zeker niet, kind Die booze ka pitein heeft dat maar gezegd om u bang te maken. Dan zullen ze u geen kwaad doen. Wel neen, mijn zoete lievert Ik ben zoo bang vaderke dat ze u kwaad zullen doen. De koning van Engeland wil niet, dat wij langer gevangen blijven. Binnen ee- nige dagen keeren wij naar onze hoeve terug. O, dan ben ik gelukkig Dan gaat gij met moeke en broertje terug, vaderke- zoet En met u Geertje. Met mij niet wedervoer het droomende kind. Dan zal ik niet meer leven vaderke. Zwijg Geertje, zwijg. Prinsloo kuste het veege mondje dicht. Zult uw nooit meer zoo'n-leelijke din gen zeggen, Geertje dan heeft vader zooveel verdriet. Wees niet droevig om mij vaderke ik ben gelukkig als ikweet, dat niemand u kwaad zal doen. Kus mij nog eeas vader. Prinsloo drukte zijn lippen op het bleeke gelaat en kon moeielijk zijn aan doening verbergen. Laat mij nu moeke en broertje nog eens kussen. Als een witte lelie viel het hoofd op moeders borst. Dood 1 gilde de moeder. Niemand heeft gehoord, dat voetstap pen genaderd zijn.... Niemand heeft ge zien, dat de ingang der tent werd weg geschoven... En nogthans is daar een andere man binnen, die van het droevig schouwspel getuige is. Prinsloo herkent in den vreemdeling den Engelschen luitenant Clarke. Verloren! Nu wordt hij van het doods bed van zijn kind weggerukt, van de zijde zijner zieke en zielsbedroefde gade weggesleurd. Doch de Engelsche officier, zonder een woord te zeggen, legt den vinger op den mond en vertrekt. Clarke richt zich tot de soldaten, die hem buiten wachten. Hier is hij niet. Was hij in de kar, sergeant Neen luitenant. Wat hebt gij ons dan wijsgemaakt zegt hij streng tot een kaffer, die de gids is geweest van de soldaten. Dan zit hij in den koffer, meester. Leugens ik heb in den koffer gezien, antwoordt Clarke. Gij hebt den bloed- prijs willen verdienen omdat gij meendet dat leugens daartoe voldoende waren. Maar, meester 1 Hop I.. Brengt dien kaffer in de boeien en houdt hem een maand op water en brood. Dat zal hem leeren het Engelsche leger voor den aap te houden. Prinsloo is alleen gebleven. Hij heeft den luitenant altijd gekend als een vijand. Wat beteekent dit? Waarom is hij weggegaan Wil hij hero redden 't Is avond geworden voor de tweede maal sinds Greta aan den hals harer moeder stierf. Vader heeft met eigen hand een kistje getimmerd, en bij het sterrenlicht graaft hij de groeve. Dan keert hij terug... Moeder., wees moedig 1 Greta, Gretaweldra zal ik bij u wezen 1 kermt de vrouw. Vaarwel, Greta Vaarwel 1-.. De arme vader neemt de kist op en gaat er mee buiten. En als het kistje in de groeve ligt murmelde hij, den blik ten hemelDaar Daar Heintje helpt hem. Het knaapje heeft de oogjes rood geweend maar naast de droefheid is een ander gevoel in zijn hart ontsprotenGreta lief, mijn zoet zusje, ik zal u wreken! zegt hij. Een hoog gevoel daalt in de manne lijke ziel des vaders. Heintje, zegt hij, waarom spreekt ge van wraak Ik zal haar wreken, vader. Waarom Plet is kapitein Andrews, die Greta gedood heeft. Gods wil was het, Heintje I Neen, vader, zegt de jongen, het hoofd schuddend. Neen, kapitein Andrews heeft haar gedood den dag, dat wij naar hem zijn gegaan om uwe invrijheidsstelling te vragen, hij heeft Greta gedood als hij zei: dat hij u zou doen ophangen. Ik heb het genoeg gezien, vader. Prinsloo buigt het hoofd. Heintje heeft gelijk- Maar nu, in aanwezigheid der reine Greta, die daar vóór hem in den moe derschoot sluimert, voelt hij zich heele- maal anders. Geen wrok, geen haat huist in zijn -ziel. Heintje Vader 1 Ziet ge dat kruis Ja vader. Die daaraan gestorven is, De Zalig maker gebiedt u te vergeven.. Maar de menschelijke natuur neemt weer dadelijk zijne rechten. Toch, Heintje, wil ik u geen belofte afdwingen. De wegen van God zijn on feilbaar. Misschien heeft Hij ons Greta ontrukt opdat gij niet zoudt vergeten, dat gij niet zoudt vergeten. Dat zijn heilige wil geschiede. Volg de uitspraak van uw geweten... Doe, wat gij denkt goed te zijn... want dat is goed En na eene poosKom, laat ons terug naar moeder gaan. Deze ligt, ver- most onder de droefheid, ten gronde. Prinsloo neemt zijn bijbel en leest een ver.'je, datJ vroeger zijn eigen vader er in heeft geschreven, toen ook hem een kind werd ontrukt God gaf het ons God nam het ons Gods name zij geprezen 't Was wel bij ons 't Ging weg van ons, 't Zal nu nog beter wezen Daar blijft het ons, Daar wacht het ons Daar zien wij 't weer na dezen. De kelk der smarten was voor Prinsloo nog niet geledigd. Twee dagen na de begrafenis van zijn kind werd de vrouw door eene bloedspuwing overvallen zij kon nog intijds haar man roepen en hem zeggen Vaarwel, man, vaarwelIk ga naar Greetje, wees gij gelukkig met Heintje. En ze sloot de oogen voor eeuwig. Prinsloo bleef alleen met zijn zoontje. En nadat hij de geliefde echtgenoote naast zijn dochtertje had begraven, be- sefde hij dat Heintje weldra niemand meer ter wereld zou hebben- Arm kind 1 zuchte hij onwillekeurig half luid. Greetje is gelukkig, vader, antwoordde het jongetje. Greetje is bij moeder. Ik heb medelijden met u mijn brave jongen. Ik ben ook gelukkig, vader ik ben nog bij u. Prinsloo drukte den knaap zwijgend aan zijne borst. Voor hoelang nog? dacht hij. Het was nu einde Februari. Op zekeren dag hoorde Prinsloo veel rumoer in het Boerenlager. Wat is er gaande Heintje vroeg de man. Ga eens zien, beste jongen. De knaap was spoedig terug. De vierschaar wordt vandaag geopend, vader, luidde zijn antwoord, en onze menschen moeten ervoor verschijnen. Een priem vlijmde door zijn hart tot hiertoe had hij er maar aan gedacht zoo lang mogelijk bij zijn zoontje te blijven. Hij had zich gepaaid met de ijdele hoop, dat het nog lang duren zou vooral en de huidige toestand voltrokken zou wor den. Soms zelfs durfde hij nog stouter droomen koesteren. Zou alles weer niet terecht komen Zou eene algemeene genade niet vol gen Het werd meer en meer waar schijnlijk. Het gedrag van luitenant Clarke scheen ook te toonen dat men vergevings ge zind was. Den ganschen dag was het kamp ioo stil alsof het veidaten was. Maar tegen den avond kwam een dof gedruisch aanrollen, Prinsloo luisterde.. Angstig klopte zijn hart-... Zijne hand rustte op den schouder van Heintje.... Zijn lot ging beslist worden, zou hij dat geliefd kind moeten verlaten En gelijk het rumoer naderde werden de verwarde stemmen duidelijker, Prinsloo verbleekte-.... Hij hoorde gejammer en gesnik. Welk zou het vreeselijk nieuws wezen En toen hij eenige woorden kon be grijpen en daarbij het akelige »terdood verwezen* aarzelde hij niet langer. Heintje, sprak hij, uw vader moet terugkeeren naar zijn broeders, die on gelukkig zijn Hij heeft het hun beloofd. Wat er ook gebeurd, wees braaf Moeder en zusje zullen uit den hemel voor u zorgen. Misschien keert vader gauw terug, anders.-... wees moedig en dat God u behoede Vader, vader kermde het kind, blijf bij mij. Ik mag niet, mijn zoon. Vad'r wil u een vlekkenloozen naam laten en dien zoudt gij niet meer hebben indien ik mijn woord verbrak. Vaderkelief, laat me toch niet alleen.... Zoet kind I Waar zal ik heengaan, als gij mij ver laat Er is geen tent in gansch het lager Heintje, die niet voor u zal openstaan. Neen, vaderke, neen, ik wil bij u blij ven.... De man, gebroken door de smart, leit moedeloos zijne armen vallen. Zijn droevig oog rustte op het weenend kind Kon hij zijn lieveling, zijn schat, zijn hartebloed, het eenigst, dat hem over bleef verlaten Daar rees weer zijn plicht voor zijn blik. Het moet Heintje, het moetLaat vader gaan, zijn broeders mogen hem niet verachten. Laat mij dan met u gaan, vader. Waarheen Naar de gevangenis. Neen, Heintje. Gij moet hier blijven. Hier kunt gij vader misschien nog ge dienstig wezen. Aan u ben ik te dan ken, dat ik moeder en zusje de oogen kon sluiten. Ik zal brj u terugkeeren indien het Gods wil is. Zijn wil moet toch geschieden. Heintje snikte en besproeide de hand van Prinsloo met zijn tranen. De nieuwe sjah van Perzië streeft er naar de wenschen van zijn volk, ook zonder tusschenkomst van zijn hofbe ambten, te leeren kennen. Tot dat doel heeft hij eenvoudig van een van de openbare pleinen van zijn hoofdstad Teheran naar zijn paleis een telefoon laten aanleggen, ledereen, die hem wat te vragen heeft, kan hem zoodoende opbellen. Hier volgen eenige gesprekken, die hij gevoerd heeft In het paleis Rrrrrrr ring 1 Een visierU spreekt met Abdoel Radsch Ben Soliman. Een man op het openbare plein Zeg, maak dat nou je grootmoeder wijs Ik wil den sjah zelf spreken. De visierZijne majesteit ligt nog in bed. De man op het plein Nou nog al Om kwart voor achten Dan zou ik hem er maar even uithalen. De visier Ja, maar. De man op het plein Ach wat 1 Men schen, die zich een telefoon aanschaffen, hebben geen recht op rust. Haal dus den sjah even. Ik heb haast. (Korte pauze De sjah Hallo. Is u daar nog De man op het plein Ja, majesteit 1 Allah's zegen zij met u, groote sjah. Hij geve u vierhonderd jaren te leven De sjah Dank je, dank je Ik sta in mijn nachthemd aan de telefoon en bib ber als een juffershondje. Zoo zou ik geen honderd jaar willen staan De man op het pleinDraagt u dan geen flanellen hemden, grootmachtige sjah De sjah Ja, voor den duivel 1 Maar daarvoor heb je me toch niet aan de telefoon geroepen De manNeen zeker niet. Maar wan neer. u flanellen hemden draagt De sjah Wanneer je nog één woord over flanellen hemden zegt, hang ik de telefoon aan den haak. Wat wil je eigenlijk. De man Gerechtigheid. De sjahIk versta het niet goed. Er is zoo'n geruisch in het toestel. Wat wilt ge? De man Gerechtigheid. De sjah: Ik versta telkens gerechtig heid". De man Ja, grootmachtige sjah. Dat wil ik ook. De sjah: Maar neem me niet kwalijk, is daar zoo'n haast bij Had je niet een uurtje later kunnen komen De man op het plein Allah zegene uw wijsheid 1 Over een uurtje zal ik nog eens opbellen 1 De sjah Ik bid je, ik sta al tien minuten hierIk ben toch opgebeld Wat is dat toch Ik versta maar aldoor grrrrrrrrrr. Een andere man op het pleinGr.... grrrrrrrr. grrrootmachtige sjah, neem me niet kwalijk. ik stotter een beetje van m'n ggggggg gggeboorte af. Die vervloekte letter g wil er nooit goed uit. De sjah Zoo, zoo Nu, ik luister. De manGr-gr-gr-grrrrr-ootmachtige sjah. De sjahKan je niet een titel ver zinnen, die wat minder tijdroovend is Ik heb vandaag nog wat aan de grond wet te doen. De man Gggggrrrrr aag 1 Ggggg- gg gèècèè De sjah Loopen er varkens, waar je staat te spreken De man Neen. Ik zeide alleen Ge... ge geheel, zooals ggggge'.wilt 1 De sjah: Waarmee kan ik je dus van dienst zijn De man G-g-g g-genadige De sjah: Kan je dan heelemaal niets vragen, dat niet met een g aanvangt Waar komt de zaak op neer? De man Het is een oud proces Toen mijn g-g-gggrrr ootvader mijn ggggrrrrootmoeder De sjah krijgt een flauwte en wordt door zijn lakeien naar een rustbed ge dragen. In de telefoon gorgelt het nog altijd G-g-g-g-grrrr (De sjah belt)Is daar iemand Ik wil mijn volk spreken. Is daar iemand Een stem U spreekt met den portier van het Russische gezantschap. De sjah De portier van het Russisch gezantschap Bel af, als 't u blieftVer keerd verbonden. Hij wacht vijf minuten dan belt hij weer. Holais daar iemand Wie Ik wil mijn volk spreken 1 Wat blief Met wien ben ik verbonden. Een stem Met den portier van het Engelsche gezantschap De sjahKrijg de... Bel af, als 't u blieftVerkeerd verbonden Hij wacht vijf minuten dan belt hij opnieuw. Hallo 1 Is daar iemand Wie De juffrouw van de telefoon U spreekt met het telefoonbureau. De sjah.' Voor den d... juffrouw, waar om word ik toch telkens met verkeerde menschen aangesloten- Ik wil mijn volk spreken I De juffrouw Het spijt mijop het oogenblik in gesprek. U moet nog maar eens bellen 1 De sjah Juffrouw 1 Juf... U wil toch... Hij wacht vijf minuten. Dan schelt hij weder. U spreekt met den sjah van Perzië Wie is daar De Juffrouw van de telefoon 't Kan me niets schelen, Hier is het telefoon kantoor. De sjah Ik wil dadelijk de directie spreken. Verstaat u me De di... Een beambte Directie van de telefoon. De sjah De sjah van Perzie. De juf frouw, die me nu al drie uur lang tel kens verkeerd verbonden heeft, moet onthoofd worden... De beambte Heel goed 't Zal gebeu ren. De sjah Dank je 1 De beambte Dat wil zeggen.. Pardon majesteit. Maar dat zal toch niet gaan. De sjah Wat zal niet gaan Zal ik ten slotte iemand, die mij niet bevalt, niet eens een kopje kleiner kunnen maken. De beambte Zeker, majesteit. Maar juist deze juffrouw Het zal internatio nale verwikkelingen geven-.Zij is een Duitsche-.. De sjah (zuchtend)Een Duitsche 1 Ook dat nog Nu goed 1 De juffrouw moet terstond met een van mijn visiers trouwen. Op het telefoonkantoor wil ik alleen maar menschen hebben, die zich willen laten onthoofden, zonder interna tionale verwikkelingen. Want dat weet ikeen telefoon in huis hebben zonder de mogelijkheid bloedige wraak te ne men, dat mag in de beschaafde Westersche staten een sjah van Perzië Koning Leopold is Donderdagnach uit Parijs te Brussel aangekomen. Hij heeft zich Vrijdag raet de vorming van een nieuw kabinet bezig gehouden. Volgens een bericht heeft men nog 't meeste moeite met een minister van buitenland- sche zaken te vinden. Te Parijs heeft de koning bezoeken gewissseld met president Fallières en aan zienlijke Franschen gesproken. Volgens het eene blad heeft hij de Fransche re geering, en dan vergeefs, trachten te winnen om België te steunen tegen de aanvallen, die er uit Engeland tegen den Kongostaat worden gericht; volgens een ander blad, heeft hij Fransche financiers geraadpleegd over de conversie van een Kongoleesche leening. Het nieuwe ministerie is als volgt tot stand gekomenMinister-president en binnenlandsche zaken De Trooz financiën Liebaertjustitie Renkin; spoorwegen Helleputtenijverheid en arbeid Hubert; kunsten en wetenschappen Descamps David oorlog generaal Helle bout buitenlandsche zaken d'Avignon openbare werken Delbeke. De nieuwe ministers zullen vanmiddag om halfdrie kabinetsraad houden in het ministerie van binnenlandsche zaken. Het Handelsblad van Antwerpen bevat een langen brief van zijn Amsterdamschen correspondent over de Nederlandsch- Belgische commissie. Hij geeft daarin een gesprek weer, dat hij gehad heeft «met een Hollandschcn staatsman van zeer grooten invloed, die aan de jongste bespreking over een gewenschte toe nadering tusschen Holland en België niet vreemd is geweest." Den naam mag hij niet noemen, maar hij zegt toch, dat zijn zegsman bij militaire aangelegen heden betrokken is. Wij knippen uit den brief, die niet heel veel nieuws bevat, het volgende «Van belang is het ten slotte nog mede te deelen, dat in de bijeenkomsten der gemengde commissie zoowel de Fransche als de Neder andsche taal zal gebezigd worden. Mijn zegsman, wiens mededeelingen ik in dezen brief zooveel mogelijk verwerkt heb, was echter van meening, dat de Hollandsche taal in de mondelingen beraadslagingen en ook in de te wisselen stukken wel de heerschende zou zijn «Dat intusschen naast den thans aan gevangen arbeid der Hollandsch-Belgische commissie, het onderling verkeer onzer beide volken op hun bestaan en toekomst een gelukkigen invloed kan oefenen, spreekt vanzelf. En ik voor mij denk daarbij vooral aan een inniger uitwisseling van gedachten en gevoelens tusschen Noord- en Zuid-Nederland. «De tijd moet voorbij zijn, waarin Vlaanderen de toenadering van Holland duchtte als een toenadering van en tot het Calvinisme. Het Calvinisme is in ons openbaar leven geen troef meer. maar een nauwere aaneensluiting van Hollandsche en Vlaamsche katholieken zou zoowel voor het taal- als het gods dienstig en zedelijk maatschappelijk leven der beiden volken van onrekenbaar gunstige gevolgen zijn." mogelijk zijn, maar houdt het niet uit Zaterdag heeft de commissaris-generaal in tegenwoordigheid van de burgemeester, de consuls en burgelijke en militaire autoriteiten, de internationale maritieme- tentoonstelling te Bordeaux geopend. De «Piet Hein», de Nederlandsche kruiser, was juist 's morgens aangekomen en de officieren waren ook bij de plechtigheid aanwezig. De minister van koloniën en zijn gevolg zijn ontvangen aan boord van den Ned. kruiser Piet Hein. De honneurs werden waargenomen door den comman dant, van Voss, die een glas dronk op de gezondheid van president P'allièJes. De Fransche minister toostte op ko ningin Wilhelmina en op het Nederland sche volk. Met verbazing zal zeker ook hier ver nomen worden wat de Gaulois uit Orle ans te vertellen weet. Daar is nu na lang onderhandelen de zaak zoover ge komen wij melden het reeds dat een feest ter eere van de weldra Zalig- verklaarde Maagd van Orleans wordt ge vierd met medewerking der Loge en zonder de Kerk. De gemeenteraad besloot, al was he

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 7