Gemeenteraadsveigadering ■■v.w.w.v.v.v If! II öJbengd 1 Nieuws. MENGELWERK. Advertentiën. f 1,75 Goedkoope Winkel jt< m Reclame. Het yselijk drama van een Slachtersnek. Kleine Advertentiën. Kerknieuw Strijkplanken op schraag, Wm in. i f de vragen weer gesplitst znllen worden in die welke speciaal voor den induslrieelen middenstand, e,n die welke bijzonderlijk door winkeliers en kleine handelaren van belang moeten worden geacht. (I. Organisatie, waarbij naast dealgemeene organisatie ook de coöperatie besproken zal worden Verder zal de enquête loopen over nog eenige speciale onderwerpen, zuoals Zon- dagrust, sluitingsuur vau winkels, ^vliegende winkels', exposities van winkelwaren met détailverkoop, openbare verkoopiugen van nieuwe goederen, uitverkoopen van nieuwe winkelgoederen, openbare markten en venten. Verteld te Vught. Een inwoner van V ught verteld hier vrij en openhartig hoe hij beterschap heeft be komen van een bedroevende huidziekte. In woners van Waalwijk, die een geneesmid del zoeken voor aambeien, prikkelende huid uitslag of eenige andere huidziekte, zullen het de moeite waard vinden om van den goeden raad van hun buurman nut te trek ken. De heer Fl. v. d Eindt, wonende te Vught deelt ons mede: Sedertgeruimen tijd ben ik opgeschept geweest met uitwendige aambeien, ik kan u moeilijk beschrijven de last en de ellende, die ik daardoor had te doorstaan. De jeuking was onuitstaanbaar er. dik wijls kon ik niet eens stil blijven zitten, (er- wijl ze mij ook bij het loopen veel last ver oorzaakten. Men raadde mij aan JJw Fos ter's Zalf eens te probeeren ik beu blij, dat ik hiertoe overging, want ik bekwam een enorme verlichting direct hij toepassing hier van en na verloop van zes dagen was ik geheel van deze ellendige kwaal verlost, waar voor ik u mijn harteljjlcen dank betuig en ik zal steeds gaarne Uw geneesmiddel recom- mandearen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Verzeker U dat men U de echte Foater'i Zdf geeft, dezelfde die dn heer v. d. Lindt g< had heeft. Wij waarschuwen tegey namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foater voor komt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de firma Wed. Orie-Dnmoulin,Markt'.Toezending ^pschiadt franco na ontvangst van postwij st f 1,75 voor één of f 10.voor zes 1 11 a—«li— Braad. Braad. Pas is in Hamburg voor millioenen waar de aan katoen verbrand, of uit Bremen wordt hetzelfde gemeld. Zaterdagmiddag ontstond te Bremen brand in loods 11 van de nieuwe vrijhaven, waar 7000 balen katoen lagen. De vlammen sloegen over naar de loodsen van de firma's Anton Günther, Claussen en Wietingwaar 12,000 balen katoen bewaard werden. Volgens een bericht van Zaterdagavond raamde men de schade op om en bij de 7 millioen mk. De brand moet gesticht zijn. De poli tie looft 1000 mk. voor de aanwijzing van den dader uit. Een kind door jakhalzen verscheurd. Te Philippeville, in Algiers is een kind van 2 maanden uit het ouderlijk huis weggehaald door jakhalzen en verscheurd. Inlandsche herders, die 's avonds met hun kudde terugkeerden, hadden jak halzen gezien en later het gebeente van den armen kleine in het kreupelhout gevonden. Een arme drommel, die er warmpjes ia znt. Sinds eenige jaren woonde op den Brusselschen Steenweg (gemeente Oud- Vroenhoven) eene vrouw, die door haar zonderlinge manieren en hare ouderwet- sche kleéding de eer genoot, de belang stelling te trekken der straatjeugd. In den regel was zij bij hare verschijning op straat aan den spotlust, vooral van de kinderen, blootgesteld. Bij de inwo ners ging zij door voor iemand, die hard moest tobben om door de wereld te komen, zoodat, toen zij bij den gemeen teraad een verzoek deed, tot vermindering van den aanslag in den hoofdelijken om slag, haar verzoek werd ingewilligd. Vóór eenige dagen kreeg de 68-jarige juffrouw A. L. zoo heet ze eene beroerte, en kort daarna gaf zij den geest. Zij bewoonde een klein huisje, waarin het krioelde van een zeker soort vuil dat wegloopt, als men het aanraakt. Na hare begrafenis werd het huisje ontsmet, en eene visitatie gehouden over het aanwezige huisraad. Met het verplaatsen van een groot koffer had men nog al veel lastzoo zwaar woog het. Bij eene nauwkeurige inspectie bleek dat in het koffer talrijke zakjes stonden bijna alle gevuld met effecten, bankpa pier en zilveren munten. Nadat de inhoud van alle zakjes en kistjes was geledigd,, kwam men tot de zeer merkwaardige ontdekking, dat de overledene vrouw eene erfenis had na gelaten van ruim f 10,000. Schrikkelijk oagcluk. Zondag namiddag, rond 2 ure, is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen met den tram van Berchem, op denMechel- schen steenweg, ter hoogte der Provin ciestraat te Antwerpen. Eene 50-jarige vrouw stapte van den tram en wilde achter den tram over de andere baan stappen, zoodat zij niet het tramrijtuig zag dat uit de andere richting kwam aangesnord. Men schreeuwde haar toe pas op pas op, doch dat moet haar 't hoofd hebben doen verliezen, want zij liep door, recht voor den tram no. 407, die van Berchem kwam. Zij werd neergeslagen, en onder den chasse pierres verpletterd. Zij kan hoogstens enkele oogenblikken nog geleefd hebben. Met tientallen poogden voorbijgangers het tramrijtuig op te lichten, om er de ongelukkige onder uit te halen, doch dit was onmogelijk. Intusschen was echter een wielrijder naar den depot gereden, van waar men met de noodige werktuigen kwam om het rijtuig op te lichten. En nu werd het vreeselijk verminkte lijk opgenomen. Armen en beenen waren verbrijzeld en de ijzeren punt van het remtoestel had het lichaam opengekor- ven, van de keel tot den buik. Drama te Meeaen. Het Hbld. van Antw. schrijft Prosper Van Royen, 27 jaar, woont met zijne 23-jarige vrouw, Hermiua Baelen, te Meenen, in Wahisstraat. Hij is wolbewerker te Halewijn zij was vroeger dienstmeid te Brussel, waar beiden elkaar leerden kennen, toen Van Royen soldaat was. Zij trouwden in Januari laatst en vestigden zich te Meenen. Het huishouden kwam slecht overeen. De jonge vrouw, zeer godsdienstig zijnde klaagde over het gedrag van haren man, die, naar het schijnt van geen godsdienst plichten wilde weten en daarenboven zeer gierig was, zoodat hij haar de minste uitgaaf verweet. De vrouw drong onder anderen aan om eene grootere woning, die in de herberg «De Blauwe Duif» leeg zou komen, te huren. De man weigerde en verbood haar zelfs daar nog eenen voet in huis te zetten, of het zou haar het leven kosten, had hij er dreigend bijge voegd. Vrijdagmiddag was hij komen eten. Het maal werd genuttigd zonder dat er van de eene of andere zijde een woord gesproken werd. En toen hij naar zijn werk terugkeerde, zeide hij: «Gij zult niet lang meer leven.» Een uur nadien kwam de zoon van de weduwe Driessens, de herbergierster van De Blauwe Duif, vrouw van Royen uit- noodigen eene tas koffie te drinken. Zij nam de uitnoodiging aan en nauwelijks was zij twintig minuten bij hare buurvrouw in huis of haar man kwam binnen langs de achterdeur, uitkomende op de binnen plaats waarvan ook de echtgenooten Van Royen het gebruik hadden. Van Royen zag er woedend uit. Gij zijt weer van huis, riep hij, dat zult ge mij betalen. De vrouw volgde hem over de binnen plaats naar huis doch toen zij aan de ach terdeur harer woning kwam, was deze al gegrendeld. Zij liep door de herberg naar de voor deur, doch ook deze was toe. Weer beproefde zij langs achter binnen te gaan, en daar nogmaals de deur toe- vindend, verloor zij het geduld en sloeg zij eene ruit in stukken, waardoor zij zich eene wonde aan den arm veroorzaakte. loen stak Van Royen eenen arm door de opening en met den revolver dien hij vast had, loste hij een schot. De kogel doorboorde den arm, dien de vrouw had opgeheven om haar hoofd te beschermen en trof haar vervolgens in de kin. Twee andere schoten klonken en twee kogels troffen de ongelukkige in de borst. Toen liep de moordenaar naar buiten, wierp zijn wapen in de Leie en vluchtte in de richting van Halewijn de Fransche grens over. De vrouw werd stervend naar het gasthuis gebracht. Zondagmorgen vroeg is Prosper Van Royen zich komen gevangen geven. In een langdurig verhoor heeft hij alles bekend en beweerd gehandeld te hebben omdat zijne vrouw zich niet goed gedroeg. Een rreeselijke brand op zee. Omtrent het ongeluk met de Silverlip, vertelt de geredde bemanning, 48 van de 53 personen, die te Plymouth is aan gekomen, het volgende Het schip, dat uit Singapore kwam met een lading bestaande uit 9000 ton nen benzine, de grootste bevrachting van olie, die een schip ooit heeft mee gevoerd, ge raakte in de Golf van Biskaye in brand. Het schip was met zijn lading een kwart millioen pond sterling waard. Kort voor tweeën, Woensdag-middag, had plotseling een'ontploffing plaats, met het gevolg dat een olietank op het mid denschip in brand vloog. Bijna oogen- blikkelijk was het schip eén vuurmassa cn binnen vijf of zes minuten na de ont ploffing loeiden de vlammen 70a 80 voet boven het schip uit, terwijl de horizon verduisterd werd door den zwarten rook, die in dikke wolken omhoog steeg. Een aantal personen werd er door bedwelmd. Eenigen werden dloor hunne scheeps makkers gered, anderen kwamen in de vlammen om.- Langs- de zijden y an de groot® stoom boot stroomde brandende olie, en zoodra ze in aanraking kwam met de zee, ver spreidde ze zich, nog hevig brandende en zwarte rookwolken afgevend, over de oppervlakte, totdat de Silverlip ten slotte middenin een brandenden oceaan scheen. Toen kapitein Hockin bevel gaf de booten neer te laten, konden enkele man nen ze niet bereiken en sprongen in zee en zwommen door de brandende olie naar hunne kameraden. Een uur later verscheen de stoomboot Westgate ter plaatse, nam de booten op en deed de gewonden verzorgen. Buiten duurde het jammeren en kla gen voort. De man nam zijn kind op den arm en ging met besloten tred uit de tent. In eens stond hij te midden der dichte drom bewoners van het boerenlager. Prinsloo klonk het. Daar is IVinsloo Vlucht, Prinsloo Vlucht 1.... Ze hebben u ter dood veroordeeld..- En Bothma en Faber! En Teunis de Klerk En den broeder van Botha 1... En de brave Frederik Kruger Prinsloo stond als van den bliksem getroffen. Ter dood I herhaalde hij als in een droom. Vaderke, vaderkekermde Heintje, die zijn armpjes om zijn hals sloeg. Vlucht, Prinsloo, vluchtherhaalden de stemmen. Maar Prinsloo Broeders, ik vertrouw u mijn kind toe Ja, ja, wij zullen er voor zorgen 1 Vlucht 1 vlucht I Ik ga mijn broeders vervoegen. Maar gij gaat den dood tegemoet. Neen, neen, de Koning van Engeland zal ons genade schenken. Neen, Prinsloo. uw genade is verwor pen en allen zullen hun vonnis moeten ondergaan. Vlucht. Dat versterkt mij nog in mijn besluit En een weenende vrouw in zijn^iabij- heid ziende, herkende hij de echtgenoote van Teunis de Klerk. Vrouw de Klerk, sprak hij. Zij beurde het hoofd op. Vrouw de Klerk, gij hebt geen kind, wilt gij de moeder van mijn Heintje wezen Ja, Prinsloo, snikte de vrouw. En ik be loof u, dat geen moeder beter zal kunnen wezen.... Kom mijn lieve Hein, kom bij uwe moeder Clara. De knaap snikte en nokte, dat al de omstanders er door getroffen waren, doch hij besefte, dat zijn lieve vader niet anders doen kon. Dan vroegen ze hem van waar hij kwam, waar hij zich verborgen had ge houden. Ik heb in uw midden geleefd, sprak hij. Ik weet, dat sommigen van u mij gezien hebben, maar niemand heeft er een woord van gerept. Laat het Afri- kaandersvolk altijd zóó trouw en ééns blijven en de dag zal komen, dat het onafhankelijk en vrij zal wezen. Vroeg of laat zal Engeland boeten voor het juk va-T dwingelandij en onrechtvaardig heid, dat het ons oplegt. Hij kuste zijn zoon met een lange omhelzing en stapte, het hoofd hoog, in de richting van het Engelsche kamp. De trouw aan zijn woord bracht hem bij eiken tred, een stap nader bij de galg. De avond was ondertusschen in zijn bruin gewaad komen aantreden. Prinsloo richtte zich rechtstreeks naar de schuur. Tot zijn groote verwondering ontmoette hij niemand- De dubbele deur stond openzijn oog viel in het ruime, ledige gebouw. Een Engelsche schildwacht wandelde er over en weer. Prinsloo ging op hem toe. Waar zijn de gevangenen, vriend vroeg hij. Kameraad, die zijn niet ver van hier. Weet ge 't verblijf van den kapitein Dat weet ik. Daar zijn ze allemaal te samen. Maar ik zou u niet aanraden er heen te gaan, want ze zijn daar de Afrikaanders aan 't straffen uitdeelen.. Daar gij ook tot dat muiters volkje schijnt te behooren, zoudt ge gemakkelijk uw deel kunnen krijgen. Bedankt voor de inlichting. Voor de woning van den bloedhond Andrews stonden de 400 Boeren op rijen achtereen. De Engelsche soldaten stonden er rond. Er heerschté een plechtige stilte... Prinsloo, klonk het. Daar de soldaten in 't gelid bleven, kon de man, wiens fiere kloeke gestalte boven allen uitstak, vrij plaats gaan ne men bij zijne broeders. De eerste rang ging open en op de eereplaats kon hij postvatten. Gij hadt niet moeten komen, Prinsloo werd hem toegeroepen. Broeders, ik ben blij met u te zijn. Hij stond tusschen Steven Botha en Nelis Faber. Wat is hier te doen vroeg hij. Wij wachten op het vonnis, Prinsloo. Ik dacht, dat wij ter dood veroor deeld waren Ja, Hendrik, ons lot is bepaald, voor zes ten minste, doch de anderen weten nog niet wat hun is weggelegd. Kapitein Andrews is bezig voor de 400 hun straf te bepalen en hij wil het genoegen smaken ze zelf af te lezen. Stilte klonk het. Andrews was inderdaad binnen en bezig de boeten te bepalen, die de vier schaar hem had toegelaten. Vruchteloos had hij erop aangedron gen. dat al de muiters zouden gehan gen worden. Tien stroppen en één groote dubbele gang was genoeg geweest, berekende hij. Dat is toch geen kosten. Alle dagen 20 hangen's morgens 10 en 's namiddags 10. Zóó zou het gedaan wezen op 20 dagen. Nog geen volle maand 1 En dat zou een voorbeeld zijn ge weest. De landdrost en de Engelsche regee ring waren achteruit geweken, niet uit goedertierenheid of weekhartigheid, maar uit vrees voor de beschaafde wereld. Nog veel minder was rechtvaardigheid voor hen een bezwaar, want sinds jaren hadden zij schandelijk alle recht en bil lijkheid verkracht en hun knevelarijen hadden den opstand gewettigd. Andrews had bijna zijn werk voltooid, toen een der officiers binnenkwam en zei Kommandant, Prinsloo is daar. Prinsloo, de hoofdman der muiters, de voortvluchtigen Ja, Kommandant. Tien pond sterling voor degenen, die hem aangehouden hebben. Die zal niemand verdienen, komman dant. Prinsloo is alleen tot hier gekomen en heeft tusschen de rij der zes terdood- veroordeelden plaats genomen. Hoe riep hij, verbaasd opkijkende. Zooals ik de eer heb u te zeggen kommandant. Dan weet hij nog niets van zijn von nis Integendeel, kommandant. Hij is ge komen om het lot zijner broeders te deelen. Zoo 1 ZooDan is die vent sta pelgek 1 't Kan ook trouwheid wezen aan 't ge geven woord, kommandant. Wat belieft u, luitenant Clarke Gij hebt immers gehoord, Komman dant, gedurende het proces, dat de oude Bronkhorst de verdediging heeft opge nomen van Prinsloo en verzekerd heeft dat Prinsloo zou wederkeeren. En gij hebt daaraan geloofd, luitenant Ik moet bij de klare daad bekennen van ja, kommandant. Gij zijt een droomer, een eenvoudige snul of iets dergelijks, om aan de Boeren het minste ridderlijk gevoel toe te schrij ven.... Ik ben in elk geval maar blij aat het zóó afloopt. Wij hebben hem, dat is 't voornaam ste Nu zullen er ten minste zes hangen in plaats van vijf.... Een half dozijn 1 vindt ge dat ook geen mooier cijfer Ik vind kommandant, als ik zoo vrij mag zijn te antwoorden cn u mijne ziens wijze te doen kennen, ik vind, dat het vonnis heel streng is en dat de genade hier een gunstiger uitwerking zou hebben dan de wreedste straf. Tusschen de Nederlandsche Afrikaanders en Engeland gaat een haat, een veete bestaan, die een gansche eeuw niet uitwisschen zal. Andrews was bloedrood geworden. Luitenantriep hij. Luitenant, ik.. verbied.... u den Koning, de Engelsche regeering te beleedigen I Dat doe ik ook niet, kommandant, verschoon mij u openhartig mijn gevoelen te hebben gezegd. Weet dan, voor 't vervolg luitenant, dat in het leger de ondergeschikten al tijd de zienswijze en de gevoelens van hun meerderen in graad moeten deelen. Dat is tucht luitenant. (Wordt vervolgd.) lerainarie. PuRtoor Spraugsrs van Waalwyk sprak fl-astrad* uit. Niuir wij in andere bladen vernamen mnntf cLu» feestrede nit a o door fraaien styl, ,i rijkdom van gedachten, terwyl jy uitg««»ok» werd mat dia wam ta en gloed, welke n.i het geheel «en bekoring geelt, waaraan Qe, ■ich niet onttrekken kan. De gewijde red naar schets wat de Jubilaris in die 25 ja*,' dat hij «ijn ambt op liet üoirke had waarg*. nomen, voor aijnc parochianen geweest w&t welke nieuwa werken, verbetering en uiU braiding van reeds bestaande onder lijn bests- tot stand kwamen. Hy wees o. a. op hot fra», nieuwe Kerkhof, de beschildering der Ker| de stichting ran bijzondere scholen, nies* t parochiën en*, en*, om daarna met ease k uitstek schoone peroratie te sluiten. SPRANG. Openbare vergadering van dan gemeentere op Woensdag I Mei 1907, des avonds te 7 uur. Voorzitter de WelEd.achtb heer Meyer. Te 7.15 opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Mayars, Verhoeven, Voi de Jong, Rijken en Meyer; afwezig hat Ilaverhals. De Voorzitter veraoeat den secretaris vooi lesing te geven vau de notulen der vorig, vergadering. Na voorlezing worden deze onveranderi goedgekeurd en vastgesteld. AaD de orde 1. Aanbieding varslagen. a. Uitvoerig en beredeneerd verslag vu den toestand der gemeente over het jaar 1906 b. Beredeneerd veralag van hetgeen me betrekking tot varbetering der volksbuisvestipj in de gemeente is verricht in het jaar 1906 De Voorzitter. Ik stel voor deze verskgei op de secretarie ter lezing neder te leggen Voor kennisgeving aangenomen. 2. Mededeeling ingekomen stukken. De Voorzitter. Van Ged. Staten is eei •chryven ingekomen, houdende goedkeuring do af- en overschrijvingen in een vorige ver gaderiDg besloten- Aangenomen voor kennisgeving. 3. Adres van Mej. W. J. Both om uit woning. Door den secretaris wordt het adres voor gelezen Hieruit blijkt, dat Mej Both verzoek om in de gemeente Vrijh.-Cnppel te mog« blijven wonen, daar hier geen geschikte woninj door haar kan worden gehuuvd. De Voorzitter. Dat is een jaarlijksch terug komend verzoek. Ik stel voor haar het ge- vraagde te verleenen ODder dien verstande dat het onderwijs er niet door zal lijden er dat zij op tijd in school moet zijn. Aangenomen. 4. Ontwerp-adres om buitengewone subsidi voor het onderwijs. Door den secretaris wordt het ontwerp- adres voorgelezen. Hieruit blijkt, dat aai H. M. de Koningin om een buitengewone subsidie ten bedrage van f 800.wordt ge vraagd. Aangenomen. 5. Vaststelling kohier hoofd- omslag. De Voorzitter. In de vorige vergadering hebben de heeren het kohier kunnen zien. Ik stel voor het vast te stollen op oon bidrigl ran f 1399 66Vs. Aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Een R. K. meisje vraagt beleefd werk of naaihuizen. Wie zegt den Uitgever. Er biedt zich san een MEISJE voor Dagmeisje of Werkster. Wie zegt de Uitgever. Verloren een snoer groote gn-nateD kralen met gouden slotje. Tegen belooning terug te bezorgen bureau dezer. De Heer en Mevrouw Mr. G SASSEN- van W eel geven kennis van de geboorte van eene dochter. Waalwijk 6 Mei. 1907. Twee zilveren feesten «ijn te Tilburg gevierd. Het was Dinsdag 25 jaar geleden, dat de eerw. paters Cepucijuen «ich in Tilburg vestigden en gisterrn werd het faest gevierd van mgr. Bots, die 21 Maart 1882 benoemd tot pastoor van de parochie Goirke wegens den vastentijd werd echter de viering ven dit «ilveren herderschap uitgesteld tot dezen dug. De eerw. paters Capucijnen ontvingen een bedrrg van f 6000 als feestgeschenk dat be steed zal worden voor schilderijen in de kerk en verder voor de missiën in Borneo. De hoogeerw pater Provinciaal die onder het Lof een predikatie hield, sprak daarin gevoelvolle woorden van dankbaarheid voor de rijke gift welke Tilburgs ingezetenen aan de paters geschonken hadden. Iu de parochie van 't Goirke ziju ter eere van mgr. Bots vele versieringen aangebracht Ouder de geschenken noemt de Noordbr.de polychromie der Kerk, aangeboden door de parochianen, als mede het Maria al*»»»-ge maakt door den lieer Cuypers te Roermond. Ken altaartapijt door de priesters op hst Goirke geboren, altaarkleederen door de kinderen van de Mariatchool en anderekleeden door de leerlingen van de St. Jozefschool, benevens nog vele andere geschenken vau famielie, kennissen en theologanten het f f Den 27 April 1907 over- f leed in het Klooster te Ber- licuui, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare Tante, de Eerw. Zuster MARIA ALOYSIA (Mej. Helena van Heesbeen), in den ouderdom van miin 73 jaren. Den Haag. Mr. J. A. LOEFF. M. LOEFFSweens en Kinderei Mr. P. H. LOEFF." M. LOEFFStaei. en Kinderen. Wed. A. LOEFF— VAN DlJCK en Kinderen. M. Th. LOEFF. 's-Bosch. Drunen. Baardwijk. WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2