uit üoogë mm. IS uinmer 37. Donderdag 9 Mei 1907. 30 daargang; Tweede Blad. Ontwaken. Provinciaal Nieuws. 1 T Uitvoeringen. FEVILLEi Oi\. i Roman naar 't Engelsch. 28) van Uitvoering door de Chr. Zangveree- niging »EXcelsior" te Sprang, op Don derdag 9 Mei ^Hemelvaartsdag) in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Aanvang 5 uur. Entrée 20 cent. Ingang Kerkdeur Zuidzijde. Dichters hebben in gloedvolle verzen de lente bezongen. Onder allerlei liefe lijke beelden hebben z-'i haar voorgesteld en zij hadden gelijk de lente ver dient dit aan hen. Er is geen liefelijker en ontroerender tijd dan die der jonge lente, zooals zij in onze luchtstreek is Want er is tweeerlei lente. Die der verbeelding en die der wer kelijkheid. De lente der verbeelding duurt van 21 Maart tot 21 juni; zij is een onaf gebroken tijd van liefelijkheden, van zonnekoestering, van goddelijke nachten, van vogelengezang, van bloeien en van hemelsche geuren. Oef! zooveel genot zou doodelijk wezen voor den geest en voor de zinnen. Wij zouden bezwijken onder deze aanhoudende bedwelming misschien zouden de Zuidlingen zooveel heerlijkheid gelaten kunnen ondergaan wij niet. De lente der werkelijkheid is dan ook een gansche andere. Onze lente is een tijd van strijden van lang, aanhoudend en hard strijden. Het drukkend juk van den wintervorst moet worden gebroken. De koude luchten moeten worden uiteengeslagen de harde doode grond moet langzaam worden opengeboord, en al het leven van onze moeder-,.aarde", dat schuchter en bevreesd was terug geweken, heel diep, moet zachtkens aan weder naar buiten worden geroepen. En die strijd wordt telkens weer van voren af aan begonnen. Want de winter vorst vlucht niet bij den eersten aanval Hij geeft het niet spoedig op hij is taai en volhardend en met groote grimmig heid slaat hij de aarde weer toe, wanneer deze zich een weinig had geopend, als de zon haar lentestralen op haar neerzond met wreede felheid verschrompelt hij de eerste blaadjes, die wat voorbarig waren hij knijpt den teeren bloesems 't hartje toe. En als wij gisteren het raam hoog hadden opengezet om zoele lentelucht binnen te laten, blaast hij moigen ons valsch en nijpend om de hoeken der straten in het gezicht, zoodat wij rillend den kraag opzetten en thuis gekomen onze kachel nog eens oppooken. «Neen, neen zoo was het niet gemeend, hernam zij hoofdschuddend, «zoo was het niet gemeend Mis Fortescue is eene, hoe zeg ik het 't best, koppige natuur, als ze eeumaal iets voorheeft, laat ze het niet licht varen en nu wou ze slechts hoogstwaarschijnlijk, in weerwil van uwe voor mij voldoende verklaring, de vrees uitspreken, dat Lady Jnue juist vannacht ziek geworden zou zijn. Maar 't is niet om u bang te maken 1 Laten wij die zaak rusten, niet waar lieve? Zoo'n ernstig knikje? Wat mag dat beteekenen? nik zal het u zeggen," antwoordde Marie, het hoofd opheffend. nMaar u moogt niet boos op me worden?" nNeen, neen, verzekerde mrs. Eagles de onrust in haren blik achter de gesloten oog leden verbergend, nu vooruit met uw geheim nNu dan, toen u den brief laast, kwam er een donkere trek op uw gelaat en daarna toem u er over spraakt, scheen mij uw toon wat geërgerd, en toen dacht ik by me zelf: «Flora komt de wensch van tante ongelegen, zij ziet het klaarblijkelijk niet gaarne, dat ik naar Courtenay Hollow ga. Is dat niet zoo?" »Ha, ha, ha lachtte mrs. Eagles. «Wat zijt gij eene gevaarlijke kleine gedachtenlezeres wij moeten ons in achtnemen, miss Fortescue Overigens liefste, gij hebt 't ditmaal toch wat te ernstig opgenomen. De donkere trek, de geërgende toon ik neem het aan, hoewel ik daaraan niets meer weet die moet geheel aan een kleine verdrietelijkheid die ik geheel ten uwen opzichte voelde, toegeschreven wor den, toen ik las dat U de eer van een bezoek niet zou ten deel vallen. «Ach" riep Marie en was 't meer niet U bent zelf een beetje toornig geworden over iets dat mij geheel koud laat? Hoe lief van En toch, niettegenstaande al de on betrouwbaarheid en verradelijke grillen der lente, is zij ons zoo echt welkom. Want haar mogen wij niet verantwoor delijk stellen voor haar wintersche dagen dat is niet haar werk, maar dat van den winter, die al het leven zou willen wegnemen, als thans tegenhouden. Zijn grimmigheid, zijn wreedheid, zijn onaan doenlijkheid zijn de machten waartegen de lente, die teedere, heeft te kampen en zij strijdt niet met geweldige wapens, maar met het nimmer falende wapen der verteederende en verwarmende liefde, welke niet moede wordt te gelooven, en daarom nooit aflaat met arbeiden. Zij doet ons zien, ook in de natuur, hoe boven ruw geweld het geduldig en zacht aanhouden macht heeft ziet den wintervorst, hoe sterk hij is en geweldig zijn hand is macljitig en zijn wapens zijn scherp, hij schijnt gansch het leven der schepping te zullen vernietigen, en in het duister der lange nachten blaast zijn machtige adem door bosschen en over velden hij rukt nijdig bloemen en bladeren van hun stengels, en verjaagt de vogels en doet hen bevend zwijgen. En toch, hoe spoedig wordt hij ont wapend. Hij weert zich krampachtig en loeit met dolle woede langs de boomen en struiken, dat zij buigen en sommige breken het baat niet. Hij moet wijken hij wordt teruggedrongen stap voor stap. Want de lente ziet hem *aan, en zij heeft geen ander wapen dan den warmtegloed harer liefde, welke zij zwijgend uitspreidt over de door haat en geweld verstijfde natuur. Dit ontwaken is schoon. Wij zuchten vaak over onze lente, en verlangen van haar meer warmte en liefe lijkheid maar zij schenkt ons toch meer dan één dag van groote ontroering. De schoonheid, het teedere, het liefe lijke van der lente nadering is waarlijk ontroerend. Hare werking is geheel anders dan de mysterieuse van den zo meravond, die met haar gewijde stilte den blik doet richten op de oneindig heid der sterrenwerelden, predikend de Majesteit Gods. Als het een lentedag is, loopt ge bui ten en ge wilt zwijgen. Gij gaat lang zaam en staat af en toe stilge zoudt willen streelen de lucht, die u streelt. Gij luistert en lacht, want gij hoort een geheimzinnige stem, die roept uit de toppen der boomen, waardoor de wind zachtkens heen suistge hoort een vogel fluiten op blijden toon, en uw ziel fluit haar lied, zacht, blijde het lacht van den hemel, het lacht over de vel den, en uw ziel lacht ontroerend en blijde. De leeuwerik slaat zijn vleugels uit en maakt zich los van de aarde, en stijgt op, hooger en hooger met blijden jubeltoon en ge glimlacht er later wellicht zelf over ge zoudt mede willen opstij- U Flora Maar wat zal ik op dien brief antwoorden? vroeg zij cp hchtbevenden toon. «Dat gij de uituoodiging met vreugde aan neemt want mij dunkt, dat dit toch het geval zal zijn «Zeker, lieve, lieve Flora 1" En zij drukte verblijd de hand, die ze nog altijd vasthield, aan hare lippen. Kind wat doet gij," riep mrs. Eagles, dat is in het geheel niet de mode bij ons in Engeland 1" «Alleen om uwentwil moest het mode worden verklaarde Marie met straleuden blik, en zij meende wat zij zeide. «Kleine dwaas lachte mrs. Eagles. «Maar nu vlug, schrijf uw brief anders is hij niet meer op tijd te Courtenay Hollow. Mag ik nu direct Dank duizendmaal dank riep Marie en vloog de deur uit. Toen men hare schreden niet meer kon hooren heerschte er stilte in de eetzaal, dnarna zeide miss Fortescue op schuchteren toon «Ik vraag wel om verschooning liefste mrs. Eagles wanneer ik me meng in zaken, die me niet aangaan, maar alleen in uw eigenbelang moet jk U toch een vraag stellen, of het wel voorzichtig was het kleine ding verlof te geven op bezoek te gaan. Ik heb het namelijk uit goede bron, dat de familie Delville er met haar Lady Jaue buiten zichzelf zijn over het verblijf der prinBes in uw huis en ik twijfel daar niet aan, dat men er te Courtenay alias voor zal aanwenden, om haar van u af te krijgon. Het lieve lachje, dat mrs. Eagles mond plooide, toen Marie er nog bij was, was al lengs verdwenen en donker verdriet werd zichtbaar. Ijskoud waren al hare trekken en angstig bezorgd haar blik. «Inderdaad 1" antwoordde zij. «Gij twijfelt er bijna niet aan. Nu om de waarheid te zeggen, ik twijfel er in 't geheel niet aan. Toen ik in weerwil daarvan toch mijne toestemming gaf, geschiede dit omdat mijne eigen kloekheid, een artikel dat andere personen slechts zeer weinig schijnen te be zitten mij zeide, dat vriendelijk tegemoet komen meer bevorderlijk is aan mijue zaak, dau openlijke oppositie. Dit tot uwe gerust stelling En nu verzoek ik u beleefd voor de toekomst een beetje beter op uw indiscrete gen, juichend, jubelend, het licht tege moet, de zon, de gouden, die leven zendt en leven wekt... het is het ontwaken, het opstaan na langen doodslaap, het gewekt worden tot nieuw leven. Wat gij gevoelt, gij weet het zelf niet maar het vervult u geheel ge kunt het niet zeggen, maar ge staat stil en ziet rond, blij, verlangend, zoodat ge de ar men zoudt willen openen ter innige om helzing gij gevoelt, gij weetdat is de lente, dit is het ontwaken. Als een ontwakende, jonge liefde zoo is het eerste naderen der lente, schuch ter en beschroomd. Zij schijnt eerst van verre te staan, aarzelend zal zij den strijd wagen f Dan nadert zij n?et be hoedzame schreden en de vogelen jubelen haar tegemoet, het woud strekt haar zijn takken en twijgen tegen de velden zacht en zacht onder haar stille aanraking, die is als een, die lang heeft gewacht, of komen wilde, de liefelijke, die met bloemen haar weg tooit, en met hoop en vertrouwen het hart vervult. Zoo is ook schuchter en aarzelend het ontwaken van alle liefde in 't menschen- hart. Met trots en blijdschap treedt de bruidegom toe op zijn bruid, maar, haar naderend, wordt hij vervuld van eerbie digen schroom, en kust haar op het voor hoofd, deemoedig. Wee ons, als uit onze liefde wegvalt het gevoel van eerbied, ook als wij staan tegenover onze geestelijke schatten, on ze zedelijke idealen, ons heilig geloof. Zooals de lente met haar zachten zon negloed en haar ruwe winden langzaam aan de koude, harde aarde dwingt dat zij zich zal ontcluiten en ondanks de verwoede aanvallen van den winter stil haar weg vervolgt, totdat zij de aarde gemaakt heeft tot een liefelijke bruid, zoo werkt ook de macht van het goede van ons, het goede voor ons leven en het hiernamaals geduldig en volhardend op onze menschenwereld. De onweerstaanbare macht van het goede brengt tot zedelijk ontwaken. En al streven wij tegen, al sluiten wij ons hart telkens voor haar werking, toch leeft diep in ons bewustzijn de overtuiging, dat de dag, waarop wij ons hart open stellen voor haar koesterende warmte, is als een lentedag, die de doode na tuur wekt tot nieuw leven, en uit de dorre twijgen de bloesemknoppen te voor schijn toovert, waaruit zich straks de bloesems ontvouwen, schuchter eerst en teer, om zich daarna tot vrucht te zetten. deze aan de leden bekend, dat op Zon dag 10 Mei a.s, des nm- om 4 uur eene vergadering van het hoofdbestuur zal gehouden worden in het hotel Verwiel aan de orde: le rek. en verantwoording over 1906. 2e bespreking der verkiezing van 4 leden der Prov- Staten wegens gewone aftreding. De Voorzitter K. de van der Schueren. Waalwijk-- Belang In de Zaterdagavond gehouden be stuursvergadering werden de functies als volgt verdeeld Herman J. A. Zeegers, president. Willem Timmermans, vice-president. Jan Tielen, le secretaris. Antoon van Liempt, 2e secretaris. Jan van Schijndel, Penningmeester. P. W. H. Verwiel, Willem Zuurhout, Gérard Zuurhout, Corn. Witlox, Tot ons genoegen kunnen we ver der mededeelen, dat onze geachte bur gemeester, de edelachtb. heer K. A. M. ridder de van der Schueren, zich gaarne bereid heeft verklaard het hem aange boden eere-voorzitterschap van >Waal- wijks Belang" te aanvaarden. Sulurlsregeling. De salarisregeling zooals die door den raad is aangenomen en aan heeren Ged. Staten ter goedkeuring toegezonden is als volgt rytmmm WAALWIJK, 8 Mei 1907. R K. Kiesverceniging. De Voorzitter van de afd. Waalwijk der R. K. Kiesvereeniging maakt bij tong te letten. Het «jonge ding" zooals ge van uw eigen reinig verheven standpunt de prinses van Wildenhofen gelieft te noemen, is zeer zeker wat onnoozel, maar niet dom. Als u er 't geringste aangelegen is geen verandering in onze verhouding te brengen, dan laat het na, mijne vijanden over zekere zaken de oogen te openen." «Ach liefste, beste mrs. Eagles," riep de gescholdene, «wees toch niet boos Ik weet toch waarachtig zelf niet, wat mij eensklaps bezielde "Ik zal het u juist zeggen De zucht om met uwe wijsheid te pronken maakte u op dat oogenbhk blind voor uw eigen belang. Want hel zal toch wel een weinig hier lachte zij hard en hoonend in uw belang zijn, dat door uw wijsneuzig praten een huis niet wordt gesloten dat tot dusverre zoo gastvrij voor u geopend stond. Nadat zij op deze wijze hare ergernis lucht had gegeven, verhief zich de gebiedster van Clyve Court en ging trotsch naar de deur. Arme miss. Fortescue. Zij bleef in een beklagenswaardigen gemoedstoestand achter Niet dat zij ouder den indruk was van de zeilepreken, die zij ontvangen had of dat zij door de allerhoogste ongenade geheel terne der geslagen was. Ach neen, aan de oorvijgen was zij gewoon en de on!_enade kon zij morgen door een paar goede vleierijen weer in orde maken. Morgen, juist, dan durfde zij zich onder een of ander voorwendsel weei aan dienen, vandaag lag zij gewoon buiten. Fa taal Want zij was gekomen met het oog merk, zich niet alleen aan 't dejeuner,maarook aan lunch en diner te laten vragen want door omstandigheden had ze thuis niet veel. Had ze voor 't oogenblik ook genoeg maar wat is een stukje duiveupastei by veel honger of hm of zou ze nog een stukje ne men? Zij behoeft het ook niet hier op te eten ze kou hot wel in den zak steken. Daarenboven hoe aanlokkelijk zag er die ham uit en dan die smakelijke spiegeleieren. Zoo'n eetje was vlug op en dau. «De eieren zullen kond zijn, miss zal ik in de keuken gauw een paar andere halen De arm, die mis Fortescue reeds had uitge strekt, toch zij plotseling terag. commissarissen. f550 f575 f625 f675 f725 f800 verplichte Hoofdacte Aanvangsalaris Na 4 jaar 6 jaar lOjaar 14jaar 18 jaar Hoofdacte en volgens de wet. Onverplichte acten Fransch, Duitsch, en Engelsch elk f25; Verplichte acten in deze talen elk f 100. Vrije- en ordeoefeningen f25, Vergoeding woninghuur f 100. Voetbal. Morgen ten 21/* uur zal het 2e Elftal van W. V. een match spelen tegen Quicknes uit Tilburg op 't terrein alhier. Jubiié. Maandag herdachten de heeren A. Dielissen en J Heyhuurs, den dag waarop zij voor 25 jaar geleden lid werden van het R. K. Zangkoor van de parochie kerk St. Jan Baptist. Op de zaal van den heer Chr. v. d. Werff waren des avonds de leden bijeengekomen en werd hun een cadeau aangeboden. Hoogst aungeslagenen. (Laagste bedrag f 491.75) Aa& de lijst der hoogst-aangeslagenen in 's Rijks directe-belasting in Noord- Brabant ontleenen we de volgende namen E. A. v. d. Aa, Vlijmen. «Maar, Thomas, zeide zij met een onzekeren blik naar de deur kijkend waarin zoo precies de bediende was verschenen, dien zijn juist verafschuwde, «maar Thomas hoe kwam ik uu in Gods naam op het idee hieer alleen verder te gaan zitten tafelen. Mrs. Eagles gaat juist heen en ik zit hier zoo wat kalm en bekijk het heerlijke ontbijt servies. «Ja zeker, heerlijk" gaf Thomas met over dreven beleefd gezicht toe, «echt ChinesBch, miss Ik heb me eens laten vertellen, dat de draak behoort tot het keizerlijk wapen en dat er de doodstraf op staat, zulk een schotel uit China uit te voeren. Nu en wij hebben er bergen van, bergen miss. v Den schalk was het 't hoogste, genot, voor deze opkomelinge, wier armoede hij kende en verachtte, met den rijkdom van zijne gebiedster te pronken. «Ik kan 't my denken", knikte miss. For tescue, stond op en keerde, een zncht onder drukkende, de gebakken en gebraden heerlijk- hedenden rug toe. Thomas stormde vooruit om de deur te openen. «Het ziet er regenachtig uit, zeide miss Fortescue, weet gij niet to-vallig of ik mijn parapluie meegebracht heb. Thomas?" «Dan moet ze in de vestibule staan, miss, ik zal eens gauw gaan zien 1" «Neen laat maar, ik zal ze wel thuis gelaten hebben. Adieu, Thomas 1" «Adieu miss En nauwelijks was ze uit 't gezicht of hij gaf haar eene groote neus achterna. XIII. Het was Reynolds, de keldermeester in eigen, waard volle persoon, die juist om 10 uur, den volgenden morgen aan de deur van Marie klopte, om haar eerbiedig te melden «Hoogheid, het rijtuig van Courtenay Hol low is voor «Ha. dat treft 1" riep Marie, «Ik ben juist klaar". «Hoogheid is er niets naar beneden te dra gen vroeg de man, die zijn blik al zoekende door de kamer liet gaan. „Ja toch Hier, Reynolds, als u zoo goed Mr. H. J. C. M. Allard, Geertruidenberg. Jhr Mr. G. J. H. Heere, Raamsdonk. W. A. A. J. van Iersel, Udenhout. H. v. Iersel, Udenhout. S. D. Lankhuijzen, Raamsdonk. Mr. P. H. Loeft", 's Bosch. M. A. van Loon, Waalwijk. B. A. Middelkoop, Capelle. M. L. Mommersteeg, Vlijmen. J. Quirijns, Capelle. W. Quirijns, C. de Roon, Mz. Capelle. M. J. de Roon, Wijk. W. de Roon, Waspik. G. H. Simonis, Raamsdonk. J. B. Timmermans, Wz. Waalwijk. J. J. Timmermans Wzn. Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheijen, Loonopzand. G. Vermeulen Wzn., Capelle. H. J. M. Witlox, Waalwijk. P. H, C. Wijten, Waalwijk. Treffende begrafenis. Gisteren morgen had hier een begra fenis plaats, die wederom bewijst, welke sympathie hier tusschen patroon en arbeider bestaat. De looier A. v. d. Broek, werkzaam op de stoomleerlooierij der firma van Iersel-Witlox en Co, na een kortstondige ziekte in het gasthuis alhier overleden, werd alstoen grafwaarts gedragen. Het geheele personeel der genoemde firma had een paar uur vrij gekregen en volgde de lijkbaar, waarop door hen een prachtige krans was neer gelegd. Men kon aan de omstanders merken, dat de stille hulde, die de ar beiders hier hun overleden collega brachten, goed deed en het bewijs le verde, dat in onzen tijd van zelfzucht en eigenbelang, onderlinge waardeering en vriendschap nog niet geheel uitge storven zijn. Zulk een voorbeeld werkt verheffend en daarom bravo voor zulke patroons en zulke arbeiders. Krupp in Tilbnrg? Onder dit opschrift schrijft het Dagbl. v. Noordbr. Naar verluidt, zal de firma Krupp te Essen alhier eenige werkplaatsen oprich ten. BAARDWIJK. Morgen Donderdag zal ten koffiehuize vau den Heer J. d. Kort alh. eene verg. plaats hebben van de Roomsch. Katli. Kiesvereen. Afd. Baardwijk pasten van behandeling zijn 1 Verkiezing van het Bestuur bij gewone aitreding. 2 Rekening over 1906. 3 Stemming over de voordracht der can- aidaten voor de Provinciale Staten. 4 Storting der contributie. OUD HEUS DEN, 6 Mei Brand. Heden morgen ontstond brand in een landbouwers woning toebehooreude aan den heer Mol te Ginueken en bewoond door M. v. d. Staak. Bijna de geheele inboedel ging verloren. Het vee werd nog losgesneden, doch sen paard, ten schaap en eenige kippeu kwamen in de vlammen om Hoe de brand is ont- is niet bekend. Niets was verzekerd. VLIJMEN. Naar wij vernemen gaat de W. E. Z. G. Heer van Gils, arts alhier, deze gemeente verlaten en zich in Roermond vestigen. De inwoners van Vlijmen en om streken zien den Heer J. van Gils zeker uoode vertrekken, daar hij zich als een kundig, ijverig en humaan geneesheer heeft doen kennen. Als vorige jaren prijkt ook thans weder in onze parochiekerk gedurende de Mei maand het Mariabeeld te midden van een overvloed van groen en bloemen. Is de troon zelf, waarop hst beeld ge. wilt zijn?" Zij nam van eeu Btoel een klein handkoffertje en gaf hem dit. De gevoelens, waarmede hij dit pakje droeg, waren gemengd. Hij bezat iu niet geringe mate de verach ting, die wel opgevoede bedienden uit rijke huizen gevoelen voor voorname arme stakkers. De dames, die hij tot dusverre gediend had, hadden voor een tweednagsch bezoek altijd miustene acht verschillende toiletten in 't koffer meegenomen en het vederlichte ding, dat hy droeg, kon nauwelijks dat eenvoudige zwarte kleedje dragen, waarin zij zich nauws- lij ks aan mrs Eagles durfde te vertoonen en dau toch zeker niet voor Lady Jane Courtenay en hare gasten. Een prachtige titel en niet een enkel kleed v lgens dien titel, ja, het was eigenlijk om te lachen. Maar Reynolds lachte niet. Dat verhinderde de achting niet voor den titel, maar voor degene, die hem droeg. Zij was zulk en een voudig mensch, de kleine hooggeborene, zij had bijna niets van pretenties. Zooals zij daarvoor bem deD trap afvloog naar het rijtuig, dat kenschetste haar geheele wezan. Zij was vrien delijk tegen de bedienden, maar bleef toch eene lady. Ja, al ging mrs Eagles in zijde en de kleine in eenvoudig zwart, wie een lady was, dat zag men op den eersten blik. i

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 5