[Nummer 50. Zondag 23 Juni 1907. 30e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. UIT li 00 GE RUIMEN. VERSLAG ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen De Europeesehe Reuzen-gladiator. O Uitgevkk: FEUILLETON. 37) Pi ;nken m; neraal Begijnb. irs, paste te Qroe nat HqI, Temen» ik. Püdua id, is dn geblek üst toep itf! 5ijn fi heindej je samt; reeren i te roepti f was lii sh al iein blee atteiijd !n blij vei tige vooi iien zege en hoof Moge eerder terugge ren bli eenmai te vo mschart De Echo van he Waalwtjkschf en Langstraatselie Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAAL W IJ K Telefoonnummer 38. Advkrtbntikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. fl lag 3 noemt len, sta e druk is een bi dat vo ir de tegenze groot onderdt >te beat druk. ïsdag bedroei ring ,70 a 7,1 25 a 7, i,20 havi blau» oerd li e varkti 190 4 25 ,40 a 21 I 0 li 180 2t 90 al! 60 i IC 30 4 8 1 a 23 2. pi en; schi uer stok - Zomi per 10 erkock iarbovii J. Dirfr ize vit en, bj 07 te A KEI avouii juwer! Seclit Zuid- 0 groo £oope: rhuuri n Zili 1 De 1908 Als zoodanig mag gerust Duitschland genoemd worden. De nieuwe driebond: Frankrijk, Engeland en Spanje hebben het groote Duitsche Rijk wederom ster ker geisoleerd dan het reeds stond. Wel verzekert de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, dat dit nieuwe verdrag eene volkomen vredelievende bedoeling heett en alleen dient, om den tegen- woordigen toestand in de Middellandsche zee en den Atlantischen Oceaan te handhaven, doch de Duitsche Michel gelooft hier nu eenmaal niet veel van. Of hij gelijk heeft Zou een Duitsch blad het wel zoo ver mis hebben, door te beweren dat dit nieuwe Drievoudig Verdrag dient, om Duitschland ingeval van Oorlog den weg te versperren in en door de Middellandsche Zee, het samenwerken ter zee van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije onmogelijk te maken de Oostenrijk-Hongaarsche vloot in de Adriatische Zee insluiten en door die vermindering der taak in de Mid dellandsche Zee de beide westelijke mogendheden, Frankrijk en Engeland Spanje dient natuurlijk alleen als schild knaap in staat te stellen bij een conflikt haar Atlantisch en Noordzee-eskader ten spoedigste te versterken en wel niet alleen tegenover Duitschland, doch, naar het schijnt, ook tegenover de Ver. Sta ten, hetgeen allereerst in het belang is van Japan Ziedaar, de zetten op het politieke schaakbord. Een duidelijke climax is in de laatst gesloten verbonden waar te nemen. Daar heeft men het verdrag van Algeciras. Dit is wel mede onder teekend door Duitschland, doch door deze krachts-vereeniging van de drie Europeesehe westelijke mogendheden is dit verdrag alleen voor den goeden wil van deze drie afhankelijk gemaakt. Roman naar 't Engelsch. «Wat een oorverdoovend lawaaiDe luide, scherp-berispende toon van deze woorden, maakte vlug een einde aan de pret. Marie richtte zich met een verlegen blik op. Alice streek zich met schuld bewnsten blik de haren wat glad, Arthur stak den vinger in den mond en de gouvernante beefde als een riet. Wij zien er werkelijk uit als schuldenaars", dacht Marie. Maar als men niets onrecht vaardigs gedaan heeft, behoeft men zich niet te schaman en zij ijlde de schoone vrouw tegemoet. Maar toch aarzelde zij en halver wege hield zij stil. Er was in 't geheel niets in den blik harer vriendin, dat haar het welkom toeriep. Zou zij ernstig boos zijn vroeg Marie zich verbaasd af. Secondenlang stond de Nemesis daar, roer loos tu8schen de palmen en steeg toen de trap pen af. Zij maakte een recht goed effect daar b ven, met hare oub rispelijke gestalte, waar over een prachtig zijden kleed hing Nog beter effect maakte zij toen zij langzaam van den trap kwam. de meterlango sleep in zachte plo iïngeu achter zich aantrekkend. Schoone koninginneu houden er van zich te laten at- beeldenterwijl zij de trappen afstijgen en voor de allerschoonste had mre. Eagles vuor model kunnen dienen. Juffrouw Ritter," riep zij op bevendeu toon. «Genadige vrouwe?" stotterde de gouver nante. «Hebt gij misschien vergeten, dat ik u order gegeven had, de kinderen rustig bezig te houden Nu nam Marie veor de arme het woord op, «ik heb juffrouw Ritter de uitvoering tan uw bevel moeilijk gemaakt. Ik ben ver- Al? er daar in Marokko conflicten ko men, kunnen thans Engeland, Frankrijk en Spanje hun wil doorzetten. Hetzelfde geldt voor Oost-Azië, waar we Engeland en Frankrijk zien samen gaan met Japan, het tweede in de rij der Anti-Duitsche bonden. En nemen we daarbij nog de ver zwakking van den ouden Driebond, dan is het niet te verwonderen, dat meh zich in Duitschland, hoe sterk men zich ook waant, toch eenigszins ongerust gaat gevoelen door deze isoleeiing. Oostenrijk-Hongarije is in zich zelf ver deeld en Italië is bevriend met Engeland en toont steeds meer toenadering tot Frankrijk. Duitschland komt ten slotte alleen te staan als een reuzen-gladiator, omringd door andere strijders. En nu mogen Duitsche bladen bewe ren, dat een volk van 60 millioen met een leger als het Duitsche niet geisoleerd is, toch schijnt zelfs de keizer iets te voelen van den versterkten muur, waar door zijn land omringd wordt door de anti-Duitsche politiek van zijn oom Edward, want het is ongetwijfeld meer dan toeval, dat de Souverein deze week bij gele genheid van zeilwedstrijden op de Elbe in een toespraak het beeld van den burgemeester van Hamburg verder uit werkte met te zeggen. »Ik zou, het beeld verder uitwerkend, den terugblik op de tien jaren, willen vergelijken met een barometer. De barometer heeft zijn tijden van rijzen en dalenhij gaat nu eens hooger, zakt dan weer lager, en dan ook wel een tijd gestadig omhoog. Zoo is het ook met het leven van de volkeren en de vereenigingen. Men moet zich door een enkele periode van dalen (hier in dit geval de isoleering van Duitschland. (Red. E. v. h. Z.) niet laten ontmoedigen. Nooit den moed laten zinken, zoolang men, over een bepaalden tijdsduur genomen, naar boven gaat. Daarnaar willen we streven". Juist, daarnaar willen we streven 1 Maar een gevoel van onrust moet het toch wekken, ook bij den meest opti- mistischen Duitscher, als er met redelij ken grondslag beweerd kan worden, zooals deze week de »Matin" het deed: De Europeesehe politiek wordt niet te gen, maar wel zonder Duitschland ge maakt. antwoordelijk voor al dat brommen, lachen en krijschen en als het lawaai u gehinderd heeft bij het briefschrijven, dan vraag ik u beleefd vergiffenis 1" «Wat een lief, klein ding, dacht de gouver nante in dankbare bewondering en wat een prachtoogen Deze oogen weerstaan, dat kan aelfs de strengste niet. Zij wordt al kalmer." Doc a dit was niet waar. Het kwam bij mrs. Eagles niet licht voor, dat men tegenover haar ging staan en als het eens gebeurde voelde zij zich steeds wat boos. Op een sid derend offer aan te vullen, is zoo veel gemak kelijker, dan onverschrokken menschen tot reden te brengen De wenkbrauwen te saam trekkend, wendde zij haar blik van de gouver nante naar de prinses, «Ach Marie zeide zij. «Dat klinkt juist alsof u me thans voor het eerst ziet, riep de aangesprokene op schertsenden toon want het iu hare oogen tamelijk oubeteekende voorval was volgens haar geheel afgewerkt door haar verzoek om ver8chooniug «en zooals u daarboven Btoud, Flora, had het juist den schijn, of dat ge mij, als hoofdmisdadigster reeds uitgekozen hebt om mij door uw toorn te verpletteren Ha, ha, ba Zij stond als op den mond geslagen, terwijl Marie zich troostend tot de. arme, angstige kinderen boog en hen over 't hoofd strijkend, met innige overtuiging, zeide «Mama is ja boos. Zij werd bij 't schrijven gestoord. Nu hebben wij afgosproken, dat wij lief zullen zijn en het zonder verlof niet meer zullen doen en zij is tevreden." Zich weder oprichtend voegde zij er bij «Maar daarbij valt me in, dat ik u met een «goeden morgen" gezegd heb. Maar de kleine hand werd niet gezien, een harden stap achter mrs. Eagles op den gang gaf haar een goede reden om het hoofd te draaien: «Nu?" vroeg zij, toen boven nan den trap miss Fortesque zichtbaar werd. «Is het wer kelijk waar?" «Ach jn luidde het klagende antwoord. «Het is jammerlijk genoeg waar Met smar telijk gezicht en in gebogen houding steeg de oude jongejuffrouw den trapaf en presenteerde mrs. Eagles iets zachts dat zij op hare handen De Parijsche correspondent van de Tagl. Rundshau" moge dan wel aan zijn blad seinenook daarmede zal Duitschland tevreden moeten zijn. Het moet zich daarmede tevreden stellen, want het is zijn eigen machtsfactor, die het in de waagschaal heeft geworpen, die, bewust of onbewust, opzettelijk of onopzettelijk, met of zonder vijandelijke bedoeling tot al deze verbonden voert," Duitschland wordt thans niet alleen volgens zijn gevleugeld woordWij vertrouwen op eigen kracht" gedwongen hierop alleen te vertrouwen, maar ook en zeer zeker nog 't allermeest, dooi de politieke manoeuvres van zijn afguns- tigen tegenstander, Engeland. En dit alles deze samentrekking der machtsfactoren geschiedt tijdens en trots de vredesconferentie. Hoe licht springt een enkel vonkje in dezen ont vlambaren politieke aeuther en.... heel Europa staat in vuur en vlam 1 Thans verluidt nog bovendien, dat koning Edward een bezoek zal brengen aan den .sultan van Turkije, Duitschlands vriend. Moge Duitschland kalm blijven en ongestoord zijn vredelievende gezind heid behouden, het tegendeel zou een onafzienbare ramp zijn 1 der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toe stand van den handel, de scheep vaart en de nijverheid, over het jaar 1906. Haven en Scheepvaart te Wualwijk. Het getal schepen, die in 1906 onze haven binnenvoeren bedroeg 669, met een inhoud van 44740 ton. De opbrengst der havenen kadegelden bedroeg f2164.28. Was de toestand d,er scheepvaart vrij wel gelijk aan dien van 1905, dit jaar schijnt er beduidende vooruitgang te zijn. De dagen, dat 20 stoombooten en schepen tegelijk in de haven lagen, behoorden volstrekt niet tot de zeldzaamheden. Veemarkt. Op de jaar en veemarkten werden aangevoerd 12 a 14000 stuks runderen, schapen en varkens. droeg en dat een zwart bruine terrier bleek te zijn, die zij onlangs voor veel geld had gekocht. Het diertje was ongeveer zoo groot als een vrouwenhand Het was echter niet voor de rust geschapen Als het zich niet door zijne meesteres liet liefkoozen, dan liep het rondom de beenen der andere huisgenooten met een geschril gekef, dat eerst heel aardig was, doch spoedig verveelde. Menigeen had hem al een goede afstraffing beloofd en nu scheen hij werkelijk wat gekregen te hebben, want de kleine stak een gekwetst pootje voor zich uit. «Er moet iemand opgetrapt hebben?" riep mrs. Eagles boos. «Arme Byou, arme kleine Byou En zij streek met zachte hand over den patient, terwijl miss Fortesque, heftig snoof, zoo was ze aangedaan. «Hare smart is werkelijk groot," dacht Marie ironisch bij zich zelf, «de hond heefl haar nog pas in den vinger gebeten." Bij deze herinnering kreeg zij onwillekeurig een glimlachje op de lippen. Dit bemerkte Fortesque en op verbaasden toon, voegde zij haar toe «Is het mogelijk prinses, drijft gij uw haat tegen hst arme diertje zoo ver, dat gij om dit ongeluk lacht." «Neen," antwoordde Marie, «het is niet Byou waarmee ik lach. Dat ik hem haat iB iets nieuw.?." «Oho 1" riep miss Fortesqus, die groeide in het gevoel, dat zij den dank van haar gunsteling vandaag verdiendo als zij eenige giftige woorden aan 't adres van hare mede dingster richtte. «Ik meen, dat ge me onlangs zelf hebt gezegd, dat ge niets om Byou gaaft." «Wat iu de wereld is in die persoon ge varen «vroeg Marie zich met de grootste verbazing af. Anders altijd zoo huichelachtig deemoedig en nu overloopend van gift en gal en zij antwoordde ja, mijn vriend schijnt 't niet te zijn, hij liet me altijd de tanden zien. «Honden plegen hunne vrienden te kennen «Ja, men merkt het, tnisB Fortescue, hee goed Byou ze kent Dit wat verachtelijk antwoord joeg de ma gere jonkvrouw een gloed vau toorn naar de wangen. «Gij schijnt iu tamelyk sarcaBtischen luim De prijzen waren het geheele jaar zeer hoog. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, werden in 1906 de vol gende vergunningen verleend tot op richting en uitbreiding van fabrieken en andere inrichtingen. 22 Februari aan G. C. van der Heij den te Waalwijk tot het oprichten eener inrichting tot het maken van koolzuur houdende wateren. 9 Maart aan J. J. van Dooren te Waalwijk tot het oprichten eener leer looierij met gasmotor van 10 P. K. 26 Maart aan A. H. van Schijndel te Waalwijk tot uitbreiding zijner stoom schoenfabriek. 6 Juni aan B. Hendriks (Bz.) te Waal wijk tot oprichting eener slagerij. 30 Juni aan E, W. Klijberg te Waal wijk, tot uitbreiding zijner stoomschoen- fabriek. 22 September aan B. J. van der Heijden te Waalwijk tot uitbreiding zijner stoom- schoenfabriek. 1 October aan J. C. Marks te .Waalwijk, tot uitbreiding zijner koperslagerij door plaatsing van een gasmotor van 8 P. K. Provincie Noord-Brabant. Statistische gegevens omtrent de naleving der Arbeidswet in de Gemeente Waalwijk, lo. Aantal fabrieken en werkplaatsen waar in 1906, gedurende korter of langer tijd, door personen beneden 16 jaar of door vrouwen werdgewerkt 93 2o. Aantal uitgereikte arbeidskaarten in 1906 128 3o. Aantal geldige arbeidskaarten op uit0 December 1906. a. voor jongens van 1217 jaar 102 b. voor meisjes van 1216 jaar. 72 4o. Grootste aantal vrouwen boven 16 jaar dat in den loop van het jaar 1906 in de bedoelde inrichtingen gelijk tijdig werkzaam was146 Teckensehool. De Commissie der Teekenschool heeft de eer het navolgend verslag bij het sluiten van den cursus 1906/07, uit te brengen. De cursus heeft dit leerjaar aanvang genomen den 15 September 1906 met 50 leerlingen en eindigde 15 Maart 1907. Opening en sluiting had plaats in tegen- teiuggekeerd te zijn, prinses", bemerkte zij hoonend. «Geen wonder, de ontgoocheling was natuurlijk bitter. «De ontgoocheling hernam Marie haar met groote oogan aankijkend. «O," kraaide Fortescue, zoo dom zijn we nog niet men kan zich ongeveer wel denken, dat het terugkeeren naar hier niet op uw programma stond «Hoogheid" zij legde een uiterst spottenden nadruk op dit predicaat «Hoogheid voerde zeker in haar plan, om zich niet meer van die lieve familie, van de goede groottante te scheiden, maar daartegen over stond hi, hi, hidat men in Courtenay Hollow geen plaats meer had en toen het nur van vertrek sloeg, toen hield de koets mooi voor de deur stil!" Marie mat deze boosaardige persoon met een blik vol verachting. Op bevendeu toon riep ze haar toe, dat zijn leugens. Gij kent mij niet en mijn familie nog minder. Het is waarlijk de schuld Diet van groottante, dat ik haar verlaten heb 1" Toen kwam de ergernis bij haar op, dat zij tegenover zulk een vrouw, eene verklaring gaf. Met tranen van toorn iu de oogen, steeg zij den trap op en ijlde naar hare kamer. «Het afschuwelijke schepsel 1*' murmelde zij. «Waar heeft zij den moed tot zoo iets gehaald Eu dat mrs. Eagles haar het woord niet ont nam, zij, die anders niet kan lijden dat men mij te na komt? Waarlijk, mrs. Eagles was wel met haren Byou bezig, zoo erg, dat zij niets hoorde en zag. Nu het diertje leed ook, en leed, al is het dau ook hondenleed, heeft aanspraak dat men er eerst nota \an Deemt." Hier werd haar gedachtengang onderbroken. Een licht bescheiden geklop klonk op de deur. Meenend mrB. Harris te zien verschijnen riep Marie binnen te treden. Groot was hare ver wondering toen zy inplaats van de kamer juffrouw, mrs. Eagles zag staan. Het was eeue zeldzaam veranderde mrs. Eagles. Het troteche hoofd hing deemoedig omlaag, de handen hield zij smeekeud gevou wen en op vleienden toon vroeg zij «Mag ik Marie Stoor ik U niet, en zijt gij in 't geheel niet te boos op mij »lk", riep Marie, haar tegemoetsnellend, «hoe zou dat mogelijk zijn?" woordigheid der Commissieleden welke bovendien in den loop van den cursus zoowel en corps als afzonderlijk de school bezochten en kunnen wij met vol doening van goede orde in de school en van ijver en vorderingen van de leerlingen gewagen. Wij doen zulks te meer op gezag van Directeur en verdere leeraren die hunne tevredenheid omtrent gedrag, ijver en vorderingen betuigden. De cursus opende met 50 leerlingen en vermeerderde tot 53 leerlingen, waar van 30 uit Waalwijk en 23 uit naburige gemeenten. Drie leerlingen genoten kosteloos on derwijs. Door de anderen werd bijge dragen f 2.per leerling voor Waalwijk of i 5. per leerling uit andere gemeenten. Verdeeld naar leeftijd waren er 23 leerlingen van 14-16 jaar. 18 1618 12 boven 18 Beroepsgewijze verdeeld als volgt 17 Timmerlieden, 2 Schrijnwerkers, 3 Smeden, 1 Koperslager, 3 Metselaars, 10 Ververs, 1 Onderwijzer, 14 Schoen makers, 1 Tuinier en 1 Fotograaf. Onderwijs werd gegeven aan 14 leerlingen in alle vakken. 12 handteekenen. 18 bouwkundig teekenen. 9 y teekenkunde toege past op schoenmakersvak. Evenals vorig jaar werd ook in den loop van dezen cursus om prijzen ge- teekend. De beoordeeling heeft bereids plaats gehad en zullen de toegekende onderscheidingen en belooningen te zijner tijd op de gebruikelijke wijze worden uitgereikt. De modellen, leermiddelen en verza melingen bevinden zich in goeden staat van onderhoud en worden volkomen naar eisch en behoefte bijgekocht en aange vuld. In het personeel van Bestuur en Lee raars kwam geen mutuatie voor. Rijksnormaallessen. Uit het verslag omtrent den toestand der Rijksnormaallessen alhier, gedurende het afgeloopen schooljaar 1906/1907 zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. De cursus ving aan op den 1 April 1906 met 29 mannelijke en vrouwelijke «Ach, is het werkelijk niet mogelijk, zeide mrs. Eagles, zich voorover buigende om het voorhoofd van 't jonge meisje te kussen. «Gij lief, lief ding. Ik sidderde al bij de gedachte, dat gij kwaad op mij geworden waart, daar ik eerst stilzweeg. Maar ziet u engeltje, eerst Byou. Hij hield zijn pootje, alsof het gebroken wa», gelukkig is dit niet I et geval, maar ik meende het toch en louter uit angst merkte ik niet wat om mij gebeurde. Eerst toen miss. Fortescue U schuld gaf, in sarcastischeu luim teruggekeerd te zijn, toen werd ik opgeschrikt wat nog erger werd, bij hetgeen er op volgde. Een persoon, die tot dusverre de terughou dendheid zelve geweest waB, waagde het eens klaps in mijne tegenwoordigheid mijne liefste vriendin te smaden. Zoo onmogelijk scheen mij dit toe, dat ik aan mijue eigene toereken baarheid twijfelde. Nu, na rijp overlog, ben ik tot het besluit gekomen, dat miss. Fortes cue zelf op dat oogeublik niet bij hare zinnen was." «Meent U vroeg Marie. Ik heb een ander idee." «O, ik zeg dat ook geenszins om haar te beschermen," seide de schoone vrouw haastig. «Ik heb haar aardig de les gelezen en haar medegedeeld, dat zij haar niet meer aan mij raag vertoonen, voor ze vergiffenis van U gekregen heeft." «Ach Neen dat niet, geen verzoek om vergiffenis van haar Wat mij betreft, mag ze hier iu eu uitgaan als voorheen, ik beöoef haar niet te zien, noch te spreken." «Heeft zij het zoo erg met u gemaakt 1" «Neen er was niets erg te maken. Ik heb haar nooit geacht, en heb ook nooit kunnen begrijpen, dat U, lieve Flora, voor haar zoo veel goeds deed. Marie werd na dez^ bekentenis wel een beetje spijtig. «Dat lIS mij zoo uit den mond gevallen, stamelde zij Ik heb eigenlijk geen recht," (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1