Nummer 51. Donderdag 27 Juni L907. 30e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Oude Souvereinen hit iiooGE kringen. VERSLAG ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EEV1LLETOJS. TJ ITGE v is e W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. ril Lanjcslsaatschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advertentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1 Vijftig jaar geleden, den 6 Juni 1857, had in het schilderachtig gelegen kas teel van Monrepos te Biebrich, aan de boorden van den Rijn, de geliefkoosde residentie van de princes von Wied en waar Carmen Sylvia een gedeelte harer jeugd doorbracht, eene gelukkige ge beurtenis plaats. In de kapel van het kasteel vereenig- den koning Oscar van Zweden, toen maals hertog van Ostrogothie en princes Sophia van Nassau hun levenslot door den band van een huwelijk uit liefde. Het was ook te Biebrich, dat zij elkaar een jaar te voren leerden kennen en hunne ontmoeting, te danken aan het toeval en niet naar de gewoonte der vorsten aan overleg, droeg van den beginne af een idyllisch karakter. Het leven te Monrepos was geheel atzondering en vertrouwen. De vorstin von Wied had er zich eene omgeving gevormd naar haar smaak en hare ge wone gasten waren schrijvers, artisten, dichters. De Staatszaken en politieke geschillen hielden den geest harer be zoekers weinig bezig en wanneer men bij schoone zomeravonden zich veree- nigde op het terras van het kasteel van waar men de stioom zijne kronke lingen in een blauw verschiet zag ontrollen tusschen bergen, waarop hiel en daar eene oude ruïne troonde, werd het gesprek slechts afgeleid door over wegingen waartoe de verleidelijke natuur uitnoodigde. Zou men zich schooner omgeving voor eene eerste liefde kunnen denken Monrepos had vele musicale soirées, waarop princes Sophie als ware virtuose schitterde. De hertog zelfs, zeer musicaal, was trotsch op hare schoone stem en haar talent als pianiste gelijk hij ook haar 38) Roman naar 't Engelsch. «O, toch, toch I" viel haar mrs. Eagles in de rede. ,,Gij hebt zeker het recht mij uwe meening te zeggen. Maar ik raag mij ook verdedigen, nietwaar Alzoo, vindt ge dat ik zoo oplettend voor miss. Fortescue beu. Dat wil zeggen, dat er in ham houding veel af keurenswaardigs is, maar dat ik mij uit goed moedigheid daarover zet Doch dat is niet. het geval liefste, en is ook nu niet zoo geweest." Marie dacht bij deze verklaring niet aan 't spreekwoord Zeg mij met wien gij omgaat en ik zal U zeggen, wie gij zijt; in haar een voud dacht ze slechts met verbazingZou zulk een flinke vrouw, zulk eeu persoon niet kunnen doorgronden. ,,Laat ons voor oplettendheid, vriendelijk heid zetten. Dan hebt ge gelijk. Gij doet me leed kind, schrikkelijk leed. Zij is zoo bitter arm en ik beu zoo rijk. Ik voel de natuurlijke behoefte van mijn overvloed mede te deelen, en zij is gauw gelukkig Ik heb haar voor iedere kleine gave roerend erkentelijk bevon den, en als men ook niet geeft om dank baarheid te ondervinden, dankbaren geeft men toch dubbel gaarne, dat is nu eenmaal raeuschelijk, nietwaar lieve Marie ,,Gij zijt goed Flora," antwoordde het jonge meisje. ,,Mnar uwo meeniug omtrent miss. Fortescue staat, onorostootelijk vast ik bemerk het wel, lachte mrs. Eagles. Gij koppig klein ding Als gij eenmaal iemand haat, dien haat gij ter dege, naar het schijnt 1" ,,0, ik haat miss Fortoscue niet" hernam Marie met een verachtelijken trek om de lippen. ,,Gij kunt haar echter niet uitstaan, ha, ha, ha Nu men moet uwen toorn wel wat ten goede honden. De scène Yan straks, was wer- groot verstand en hare gulle opgeruimd heid bewonderde, die zoozeer afstak bij den diepen ernst van dien kring van geleerden en geletterden. Meer en meer verliefd trok hij op een goeden dag naar Zweden om van zijn vader koning Oscar I, toestemming te verkrijgen om de hand te vragen van haar die hij beminde. Na eenige weken keerde hij terug en werd het verlovings feest gevierd. Maar spoedig riepen hot- plichten hem naar Stokholm terug, waar hij den winter doorbracht en eerst Mei daaropvolgende zag hij zijne bruid weder. Een talrijke en schitterende stoet vergezelde hem en den 6 Juni 1857 had te Biebrich onder algemeene blijde deel neming de huwelijksplechtigheid plaats. Sedert zijn vijftig jaar verloopen I Prins Oscar koning geworden en zijne gemalin, de eertijd.' schoone princes Sophie, tellen heden onder de oudste souvereinen, wier gouden bruiloftsfeest in Zweden algemeene geestdrift heeft verwekt. Koning Oscar II heeft een welbesteed leven geen vorst heeft zooveel gereisd als hij. D£ begeerte vreemde landen te kennen en hunne zeden te bestudeeren heeft hem gevoerd van de Noordkaap naar de watervallen van den Nijl, van Lissabon naar Moscou. Hij bezocht de luisterrijke kasteelen gelegen in de melan cholische meren van Schotland, door kruiste Duitschland, stond peinzend op het slagveld te Wagram, ging op de geitenjacht in Tyiol verlustigde zich in de museums en in den schoonen hemel van Italië, bewoonde de oevers der Middellandsche Zee en werd in 1888 in Algiers ontvangen door het eerbied waardig hoofd van den stam Sidi Mo hammed, die hem een Arabisch feest aanbood, naar gebruik bediend door de eigen zonen van den Cheik. Al wat hij zag en waarnam legde hij vast in zijne «Reisherinneringen" waarvan slechts honderdvijftig exemplaren gedrukt zijn. Het gouden jubilé van het Konings paar heeft dit boek het licht doen zien en dank de welwillendheid van een officieel persoon die het in zijn bezit heeft, heeft de pers er eenige uittreksels van gekregen. Men moge goed zijn op vreemden bodem, men is beter in zijn geboorteland, kelijk ongehoord afschuwelijk, dat ze bij mij ook niet gauw goed kan maken." ,,Wat zij vertelde was ook niet mooi." ,,Best kind, ik meen dat ze gezegd heeft, dat ge door uwe groottante aau de deur gezet zijt." „Ja en waarom zou dit hare vaste over tuiging geweest zijn?" Omdat zij mij gisteren verzekerd heeft dut gij Lady Jane's lieveliugsnicht zijt, en dat het moeielijk was aan te nemen, dat zij u weer van haar liet weggaan." ,,Zoudt gij bedroefd geweest zijn, als ik niet teruggekomen was ,,Kind Behoeft raeu dat te vragen Het was op zoo'u smartclijken toon dat de schoone vrouw dit zeide dat Marie hare hand greep en deze innig aan de lippen bracht. «Neen, dat behoeft niet, stamelde zij. Daar aan kan twijfelen wie wil, ik weet, dat ge mij lief hebt." «Ginds," hernam mrs. Eagles heelt men daaraan toch zeker wel getwijfeld?" «In Courtenay Hollow, kent men u niet, Flora «Alzoo heeft men er toch aan getwijfeld en en waarom, als ik u vragen mag?" Marie had het liefst de waarheid onthuld, want niets wasvoor haar moeielijker dan voor hen, die haar na stonden iets verborgen te houden, maar als ze nu sprak, dan moest zij aanhoudend hnre groottante het enghartigste vooroordeel aanvrijven en bereikte verder niets dan dat, tot zich zelf. Na eenig aarzelen, antwoordde zij ont wijkend «De motieven zijn zoo dwaas, dat het niet de moeite loont ze te herhalen." Zeer vleiend voor mij zullen zo dan toch wel niet geweest zijn," meende mrs Eagles bitteranders zoudt ge niet zoo geheim zijn. Maar, hm het is ook feitelijk 't zelfde, wat vreemden van ons denken, als onze vrien den ons maar trouw ter zijde Btaan. Gij hebt me zeker wel een beetje in beschermiug ge nomen, Marie? «Ik heb gezegd, dat gij eene fiere, edele vronw zijt en voor mij de goedheid zelve «Gij lief, dappor, klein ding Hebt gij dat met deze schitterende oogen gezegd." beter thuis," zoo besluit de doorluchtige schrijver. En dat thuis1 is voor Oscar II «Sohhiero1, dat is «Sophiarust/' In bekoorlijke verzen heeft hij beschreven dit zomerverblijf in renaissance-stijl daar gebouwd aan de oevers van de Sond. »Treedt mijn huis binnen, zegt de «koninklijke dichter maar bid ik U, denk «er geen paleis te zien Mijne kin- deren kunnen hier studeeren en spelen »en er is plaats voor vrienden." En wat verder: «Deze woning is mij dierbaar; «ik hoor het geraas der zee, waarvan «ik zooveel houd Des nachts zie ik «de vuurtorens schitteren Maar ge- «noeg over mijn huis de vrouw des «huizes heeft het diner in den tuin ge- «reed Deze aanhalingen bewijzen, niet waar dat in het hart van den ouden koning nog de teedere liefde leeft, geboren in de schaduwen van Monrepos, al moge de leeftijd haar karakter gewijzigd hebben. Jammer dat de gezondheid van haar, die het voorwerp dier liefde is, hoogst zorgwekkend wordt. De koningin leeft in zeer groote af zondering. Haar eenige zorg is door haar geest, door haar talenten en door veelvuldige attenties de geliefkoosde verblijfplaats van den koning te veraan genamen. Hare kennis is zeer uitge breidzij heeft eene grondige kennis van alle oude en nieuwe letterkunde en nog niet lang geleden accompagneerde zij op de piano haar man, die tot in zijne ouder dom eene schoone stem behouden heeft. Het lichamelijk lijden, dat zij kalm verduurt, vermeerdert in haar het Gods dienstig gevoel en meer dan ooit wijdt zij zich aan werken van liefdadigheid. De afscheiding van Noorwegen onder de regeering van koning Oscar II was voor haar een bron van innig lijden. Men herinnert zich diens grootmoedig gedrag. In die moeielijke omstandig heden weigerde hij tot de wapenen zijne toevlucht te nemen om het verdrag te doen eerbiedigen, dat de Scandinavische staten verbond hij liet Noorwegen over zijn lot beschikken en vermeed aldus bloedstortingen Mogelijk was de invloed der koningin niet vreemd aan de ge matigdheid waarvan hij toen blijk gaf en waaraan gansch Europa hulde bracht. «Ik weet niet, hoe mijne oogen daarbij waren, maar 't is mij zeker uit 't hart ge komen. «Mijne Marie Op deze liefdevolle ont boezeming volgde eene evanzoo liefdevolle omarming. «En had het geen doel getroffen," vroeg de schoone vrouw zacht en op een toon, als betreurde zij het ten zeerste ter wille van haar. «Men is vast bij de gevestigde meening gebleven en heeft mij mijne kleine vriendin niet terug willen sturen, louter uit angst, dat ik baar schade zou berokkenen." «Ach neen riep Marie hevig met het hoofd schuddend, daarvan was geen sprake. Hoofd zakelijk ging het om een stands-vooroordeel. Groottaute nam er aanstoot aan, dat ik bij u als gezelschapsjuffrouw was." «Lief kind, waarom moest gij dat dan haar zeggen «Is het niet de waarheid, Flora?" «Nu ja, gij stondt er toen op, dat het de waarheid zou zijn, doch ik dacht, dat ik u altijd meer behandeld had als vriendin, dan als gezelschapsjuffrouw. «Tot nu toe, hernam Marie ernstig, heb ik van 't laatste nog niet veel gemerkt, mrar het zal nn anders worden, nietwaar, Flora?" «Wenscht gij dat werkelijk zoo zeer kind?" «Ja, eeu zoo lui leven, zou ik op den duur niet kunnen verdragen, dus dat zou me Clyve Court doen ontvluchten." Ho, als ge me zoo 't mes op de keel zet, dan kan ik maar gauw heengaan en een dagorder vaststellen. «Gij neemt mij mijn aandringen toch niet kwalijk, Flora?" «Neen liefste ik denk met onbehagen aan de vele vervelende oogenblikken, die ik u veroorzaken zal. Ik zit bijvoorbeeld 's morgens ureu lang te schilderen. Als gij me daarbij wilt voorlezen dan zal me dat hoogst aan genaam zijn. Marie vond het heerlijk. Terwijl deze zich verheugde met hot oog op deze nuttige bezigheid, dacht de andere bij zich zelf«den halven dag onder controle van dit jonge ding, het is om uit z'n vel te springen en 't moet toch verdragen worden. Haar voor het hoofd te stooten zou niet Ziedaar de eenvoudige, schoone ge schiedenis van het Zweedsche konings paar, niet vrij van de tegenspoeden, die het deel van ieder hier op aarde zijn. Gewis haalt men zich voor den geest de eerste oogenblikken van rust der beide jubilarissen na de feestelijkheden ter hunner eer georganiseerd en de getui genissen van vrome vereering van hun volkZeker zullen zij zich in ge dachten verplaatst hebben naar het antieke, herbergzame oord, waar .zij, beiden jong en schoon, elkander de hand reikten om zij aan zij den levens weg te bewandelen. In hunne herinnering zagen zij weder dien trotschen eik dien men den bezoeker van het park Mon repos toont en die in zijn schors gegrift draagt de initialen en den datum »S. O. 1856.1 En als eertijds, gelijk voor vijftig jaar, zullen koning en koningin, na de her denking van een zij het door treurige geschiedkundige feiten gekenmerkt gelukkig verleden, elkaar zacht glim lachend hebben toegelonkt, beiden sterk in hun geloof aan een volmaakter toe- omst in een leven van eeuwige ver gelding. jju-jiujjinuu-uai -U-jj—c-auLjmjiWBHi der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toe stand van den handel, de scheep vaart en de nijverheid, over het jaar 1906. Hoepel- en Matlenmnkerijen, Hooi- en Stroohnndel. Scheepstimmerwerven, enz. in de Boven Langstruat. Raamsdonk. Evenals het vorige jaar kan men over den algemeenen toestand tevreden zijn. De hoepelmakerijen en de rietenmat- tenmakerij verheugden zich in een be stendigen bloei en vooruitgang. In de hoepelmakerijen werden gedu rende het jaar 1906 verwerkt 500,000 bossen hoepels in verschillende afme tingen eene waarde vertegenwoordigen de van f 100,000. Voor den handel in riet werden be werkt 50,000 bossen mat en plafond riet, tot eene gezamenlijke waarde van f12,500. raadzaam zijn. Het schaap heeft daarover mij een goed licht willen ontsteken maar tever geefs. En tot verdriet van het geheele gezel schap is ze toch hier teruggekeerd. Dat zij dit, gezien hare minderjarigheid door heeft kunnen zetten. Alleen de titel 1 de titel I Een prinses van Wildenhofen behandelt men hoffelijk, eene prinses van Wildenhofen kan men ook niet uitschelden als een Fortescue Die domme gaus heeft me met hare scherpe tong ook weer eeu streek uitgehaald. Nu het is nog goed gegaan. Nu is 't afwachten, want om de princes van Wildenhofen niet in de steek te laten, voor 't oog der wereld, bijt lady Jaue Cour tenay binnen kortereu of langeren tijd wel door een znren appel, komt in Clyve Court eene visite maken, en dan Déze gedachte steeg voor haar op als een toekomstdroom en zij voelde nogmaals behoefte Maria hartelijk in de armen te slniteD- Daar engeltje zeide zij, dat is van den verongelukten «goeden morgen" van voorheen. Gij herrinuert L) nog wel, dat toen ge mij de hand wilde rijken, toen kwam miss Fortescue met Byou daar tusscheu, en te voren had ik uwo aan wezigheid in de muziekhal niet gezien. Wat dacht gij wel over mijn barbaarsche luim?" «Wat ik denk?" hernam Marie lachend. «Dat gij gestoord werd bij 't brief schrijven en dat gij naar de oorzaak kwaamt kijken." Gij keekt wat ernBtig, maar daaraan hadden de zenuwen meer schnld, dan het hart. Het moederhart verheugde zich in den grond, dat de kleinen zoo vroolijk lachten en toen uw monff berispte was dat voor de goede orde." Marie, Marie, wat eene gedachtelezeres zijt gij riep mrs. Eagles in lachende be wondering uit. XIX Graggy Nook, Jack Vernons bezitting was was niet al te uitgebreid. Het huis met zijue torentjes en vriendelijke gevels was omgeven door een matig grooteu tuin met hooge muren. De klimop die bestemd was om de muren aan den binnenkant te bedekken, had nog geen tijd gehad zich van deze opdracht te kwijten. De Aan mandenmakersband werden hier gesneden 60,000 bossen met eene waarde van f 15,000. Voorts werden gemaakt 400,000 bos sen rijshout, 300 bossen latten en 5000 bossen palen, welke gezamelijk opbrach ten de som van f 9500. Er bestond goede vraag naar allerlei soort van hoepels, bovendien waren de prijzen beter dan in voorgaande jaren. De rietenmatten werden meestal ver zonden naar Belgic, te weten Gent en omstreken, alsmede naar de steenfabrie ken aan Rijn en Waal. De hooihandel was zeer opgewekt met goede prijzen, eveneens de stroo- handel, echter was de voorraad stroo, die voor den handel disponibel kwam te klein. De prijs van het hooi liep van f 26. tot f 30.per 1000 KG. en van het stroo van f 20.tot f 22.— per 1000 KG. De kwaliteit van het hooi was goed, doch de kleur liet te wenschen over. De reden hiervan is, dat de landbouwers het gewas te vroeg binnenhalen, waar door het hooi min of meer broeit en zijne mooie kleur verliestook de handel lijdt daardoor schade, De prijzen waren het geheele jaar vast, hoofdzakelijk wegens de verzen dingen naar Engeland en Frankrijk. Op de scheepstimmerwerven werd het geheele jaar door druk gewerkt. Het is en blijft echter te betreuren, dat de doorvaartrnimte tusschen de penanten der voormalige klepbrug over de Donge voor schepen van groote af metingen veel te nauw is. Moge toch eindelijk eens de daarin gewenschte ver betering worden aangebracht. De scheepvaart in onze haren gaat van jaar tot jaar terug, doordat er meer en meer goederen die vroeger per scheepsgelegenheid werden aangevoerd of verzonden, thans hun weg vinden per spoor. De papierfabriek fabriceerde in 1906 eene aanzienlijke hoeveelheid papier meer dan in 1905. Door de groote concur rentie echter met Zweden, Noorwegen en Duitschland bleven de prijzen dezelfde, ofschoon de grondstoffen aanmerkelijk gestegen zijn. Verhooging van het invoerrecht zou deze industrie ten goede kunnen komen, gehoele aanleg was jong. Voor twee jaren weidden er nog schapen, waar zich thans sier lijke kiezelpaden, om gladgeschoren grasvelden en bonte bloemenperken slingerden. Wat er aan boomen vroeger stond, had men behouden en eenige eiken en olmen schikten zich waardig in deze nieuwe omlijsting. Een prachtige struik atond in voorname pracht midden in een park, alles in vollen bloei, en dit heerlijk gezicht had zoo juist Uti Vernons bewondering, maar ook haar medelijden ge trokken, want midden nit den vollen kroon, kwam een dorren tak te verschijn. Zij stond in afwachting tot haar vader die de grasraaaimachine over het groote stervormige feraniumbed voerde, in hare nabijheid ge- omen was, en zeide toen met den wijsvinger aanduidend «Hij is ziek papa." „Ja" bevestigde Jack. «Willen wij hem begieten, Papa?" «Dat zal geen nut hebben de ziekte is niet meer te genezen." Daarmede zette haar vader den rondgang voort, maar het dochtertje dacht bij zichzelf: «Men kan het toch niet weten En omdat ze toch haar gietertje bij zich had, ging zij den hoek vanhet huis om, naar den stal, waar de koetsier juist de dogcart poetste. Het rustige zelfbewustzijn, waarmede het kiud den man huar poppenspeelgoed voorhield en de bereidwilligheid, waarmee hij het nam, om het onder de pomp met water te vullen, gaven een lief schouwspel, dat zich zeer dik wijls herhaalde, want de boom had zooals Uti vond «vreeselijk veel Doodig." De koetsier veroorloofde zich de bemerking «Gij zult nat worden, miss." Deze inmenging in hare zaken was Uti blijkbaar onaaDgeDaain. «O, dat geeft mets," antwoordde zij, dat komt wel terecht." Maar deze terechtw'ijzigiDg was niet juist want toen ua verloop van een kwartier Jack klaar was, en tijd had naar zijne dochter om te zien, stond zij voor hem, als een uit het water getrokken poedel. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1