Abonneert U op blad Reclame. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Spanje Portugal. Ingezonden Stukken Si u c3 Altijd welkom te Waalwijk. Het beste, mooiste en bil- lijkste Drukwerk bekomt men bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij «■li meent men. Gedurende het afgeloopen jaar werden meerdere nieuwe soorten papier inge voerd, doch de omzet hiervan was niet groot. In de bierbrouwerijen en de zoutzie derij was het debiet iets grooter dan het vorige jaar. Ook de handel in granen en meel nam wederom in omzet toe. De korenmolenaars hadden niet te klagen, daar zij geregeld werk hadden. De toestand der leerlooierijen bleef gelijk aan die van vorige jaren. In de bouwkundige vakken heerschte het geheele jaar door vrij groote bedrij vigheid. De brood- en koekbakkers, alsmede de slagers, maakten over het algemeen goede zaken. De andere winkeliers hetzij in manu facturen of in koloniale waren, bleken tevreden over hun debiet. Handel en Nijverheid in de gemeente Waspik. Ook 1906 was voor den scheepsbouw in onze gemeente, die zoon machtigen factor voor de volkswelvaart alhier uit maakt, buitengewoon gunstig. De bedrij ven worden steeds grooter van omvang, en schier geen jaar gaat voorbij zonder dat eenige werf aanmerkelijk uitgebreid wordt. Ook thans weder. Op 1 Januari 1906 stonden op stapel 3 Sleepkanen groot 2100 ton. 1 Klipper 170 1 Hevelaak 140 1 Boeieraak 19 Gebouwd werden in 1906 6 Sleepkanen groot 3930 ton. 1 Klipper 165 1 Hevelaak 154 2 Boeieraken 40 Op 31 December 1906 stonden op stapel 3 Sleepkanen groot 2610 ton. De bestellingen voor het binnen- en buitenland nemen steeds toe, zoodat voor het geheele jaar 1907 reeds geen bestellingen meer kunnen aangenomen worden. De reparatiehellingen zijn weer zoo door binnen als buitenlandsche schepen voortdurend bezet- Op de werven vinden, behalve de losse arbeiders, 133 personen vast werk. Geregeld wordt wordt, behalve in de eigen smederijen, ook in twee stoom- smederijen voor den scheepsbouw ge werkt, terwijl twee schilders met talrijke knechts regelmatig daar werk vinden. De hier gevestigde machinale fabriek van bind en slagriemleder, waarop 20 personen arbeiden, kon niet voldoen aan de talrijke orders, niettegenstaande met dag- en nachtploegen gewerkt werd. Verschillende machinerieën ter ver hooging van het productievermogen zul len geinstalleerd worden, terwijl mede het voornemen bestaat de fabrieksge bouwen aanzienlijk te vergrooten. Hoewel de leerlooierijen in het alge meen geen reden tot tevredenheid gaven, wijl de enorme huidenprijzen niet in overeenstemming waren met die van het leder, werd op de inrichting der firma M. G. van Son toch met vole capaciteit gewerkt. Het gefabriceerde vond schier het geheele jaar door gretigen aftrek. De geregelde vraag naar het zooileder heeft de firma doen besluiten een twaalftal kuipen bij te zetten. Ook de hier bestaande schachten fabriek mocht zich in bevredigenden gang van haar bedrijf verheugen. De schoenmakerijenallen werkende met handkracht, gaven nog wel aan ver schillende personen werk, doch het be drijf wordt ieder jaar al minder loonend. De klompenmakerijen daarentegen werkten druk en maakten goene zaken. De landbouw was eveneens gunstig. De goed bevloeide en bemeste hooilan den gaven een flinke opbrengst, die tegen klimmende prijzen van de hand ge daan kon worden. De hooipersen maak ten diensvolgens goede zaken, zoodat zij öf vergroot, óf door stoom gedreven moesten worden, om de vele orders op tijd te kunnen uitvoeren. De suikerbieten gaven een slechts middelmatig beschot; het suikergehalte echter was hoog. De twee jaarmarkten trekken steeds meer bezoeken. Het aantal aangevoerd runderen neemt gereld toe, terwijl de handel in belang rijkheid wint. Ook buiten de markten was de handel in paarden, vet- en melk vee levendig en werden over het geheel hooge prijzen besteed. Stunt van du voornaamste Ambaehten. W aalwijk. 23 broodbakkerijen met 46 werklieden. 4 kleermakerijen >26 10 metselarijen >35 11 timmerwinkels - 36 12 huisschildersbazen 29 18 rund- en varkens slagerijen >23 1 meubelfabriek >4 1 bierbrouwerij >3 1 lijmstokerij >4 1 cartondozenmakerij >6 1 sigarenfabriek >3 Verslag van „Noord Brabund'', Maatschappij van Verzekering op het Leven. Gevestigd te Waalwijk. Opgericht 8 Maart 1843. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 Juli 1895. Commissarissen van »Noordbraband" Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk verklaren de Rekening en Verantwoording over het per 1 April 1906 eindigende 63e Boekjaar met de daarbij behoorende boeken en verdere schrifturen te hebben onderzocht en alles accoord en in orde te hebben bevonden. De balans en verdere bewijsstukken den stand der Maatschappij aanwijzende, doen ook thans weer belangrijken voor uitgang zien. De Premiereserve vermeerderde met f 99199,04 zoodat deze thans bedraagt f 1,524,803,90. De berekening is gedaan naar de steeds gevolgde methode door wijlen den heer C. L. Landré goedgekeurd. Aan den Post Extra reserve is f 10,281,83 toegevoegd en bedraagt deze thans f 50,000,— Wij hebben ons overtuigd van de aanwezigheid der op de Balans vermelde effecten (koers 31 Maart '06) en andere waarden, terwijl uit eenen door de Di rectie der Nederlandsche Bank geviseer- den staat, een depót van de bij de Bank berustende fondsen, ter waarde van f 518,631,82 effecten is geconstateerd- Waalwijk, 13 November 1906. Cijfers geconstateerd met de afsluiting van bet 63e Boekjaar, 1 April 1906: Aantal polissen f 198,955 Maatschappelijk kapitaal 300,000 Verzekerd kapitaal 12,075,115 Verzekerde rente 1,521 Ontvangen premiën (Netto) 411,102 Koopsommen 4,675 Ontvangen intresten 61,920 Uitkeeringen bij overlijden, expiratiën en afkoop 218,875 Premiën-reserve 1,524,804 Extra-reserve 50,000 Vermogen der Maatschappij (ongerekend f270,000 niet gestort kapitaal) 1,604,804 Fabrieken waar Stoomkracht wordt gebezigd oi waar meer dan 20 werklieden zija. Namen der Fabrikanten. Octal werklieden. Mannen. Getal werklieden. Vronwen. a V O er. 3 c u O O Getal werklieden. Meisjes. Soort dei- Fabriek. v. Iersel Witlox Stoom-leer- Co. 57 looierij. Gragtmans Wiesman. 83 id. L. Mombers. 9 id. Timmermars v. Stoom- Turenhont 34 17 4 7 schoenfabriek W.L Zeckeudorf. 6 Stoom-leerl. Kind. C. G. v.d. Stoom- Heijden. 47 16 2 schoeufabriek J. J. van Dooren. 8 Stoom-leerl. H H. Jansen. 20 1 Looiery. 13 Stoom- A. H.v Schijndel 69 38 6 schornfabriek B. J. van der Heijden. 34 8 4 id. Stoom-koren- C. C. Afanders 2 malerij. Stoom- Wed. J. Verhulst. 6 smederij. Wed.C. P.v.Hilst. 2 id. Maatschappij Waterleiding. 2 Waterleiding (Stoom) Stoom-zeep- Vincent Hoffmans 4 fabriek. Stoom- Klijberg-Pernot. 70 19 8 2 schoenfahriek Wed Antoon Stoom boek Tielen. 10 4 drukkerij J. J van Alphen. 1 1 id. F. Kemperman Stoom-koren- Co. 2 malerij. P. J. van Loon. 10 Stoom-leerl. Gemeente Waal wijk, (Gasfabriek) 9 Gasfabriek. Stoom- J. C. Marks. 3 1 koperslagerij. 1 Schoen Firma H. Hartog. 39 3 2 fabriek. A Nieuweuhuisen 30 5 1 ia. A. Wilmout. 17 8 id. L. de Vries. 30 3 id. mmmm MM 554 118 82 24 118 32 24 Totaal 728 werklieden Bovendien bestaan In deze gemeente nog 43 hundsohoenmukerijen met 336 werklieden •n 9 leerlooierijen met 23 knechts. Aan de Katholieken van Nederland Onder de werken der Christelijke naas ten liefde neemt dz verpleging der drank zuchtigen meer en meer eene voorname plaats in. De ervaring zoo in den vreemde als in ons land heeft aangetoond, dat vele drank zuchtigen niet tot normale, voor de sa menleving geschikte menschen kunnen worden hervormd dan wanneer zij voor eenigen tijd opgenomen worden in een bijzonder daartoe ingericht Sanatorium. Daar wordt door eene doelmatige, lief derijke verzorging, door eene omgeving die den wilszwakke steunt en opbeurt, voor den verpleegde de grondslag ge legd voor een nieuw, beter leven. Ook in Nederland werden reeds en kele Sanatoria voor drankzuchtigen op gericht en reeds velen dezer ongelukki- gen vonden daar beterschap en opbeu ring maar wij missen in ons land nog altijd een specifiek katholiek Gesticht. Het spreekt van zelf, dat tot de eerste factoren voor verbetering der drank zuchtigen ia geestelijk en zedelijk opzicht machtelooze of althans sterk verzwakte individuën voor den katho liek behooren de middelen van onzen H. Godsdienst. In een katholiek gesticht waar de geheele omgeving den ver pleegde voortdurend aan zijne eeuwige bestemming doet denken, is de moge lijkheid van versterking van den wil, van genezing van geest en lichaam wel het grootst. De behoefte aan een Nederlandsch Katholiek Sanatorium deed zich dan ook meer en meer gevoelen in de kringen van de Vincentianen, van de leden der 9t. Elisabets-vereenigingen, van de man nen en vrouwen, die zich wijden aan de Katholieke drankbestrijding, in één woord bij de velen, die bij de beoefening van eenig werk der christelijke naasten liefde dag in dag uit als de oorzaak van onnoemelijk veel geestelijk en licha melijk leed ontdekken het alcoholisme. De oproep voor eenige maande.: door het Bestuur van Sobriëtas gedaan tot vorming van een fonds, noodig voor de oprichting van een Katholiek-Sanato rium had reeds tot gevolg dat enkele grootere en meerdere kleinere giften voor dat doel werden ingezonden. En zoo bleek al spoedig de wenschelijkheid bij deze nieuwe uiting der christelijke naastenliefde in te stellen eene afzon derlijke commissie, wier leden zouden vormen de Vereetiiginq tot bevordering der verpleging van Katholieke Drank zuchtigen. Ondergeteekenden, overtuigd van het groote gewicht der zaak voor het katho lieke Nederland, hebben op uitnoodiging van het Bestuur van Sobriëtas het lid maatschap dier commissie aanvaard. Zij richten zich tot hunne geloofsgenooten van iederen rang en stand en vragen om groote en kleine giften ieder geve in verhouding tot zijne krachten. Zij doen dit met te meer vertrouwen nu hun de heugelijke mededeeling ge werd, dat de Hoogwaardige Bisschoppen ten zeerste het edel streven van Sobriëtas ivaardeeren en het ongetivijfeld met in genomenheid zullen begroetenindien in de toekomst tal van drankzuchtigen in een op te richten sanatorium van hunne verderflijke kwaal genezen worden. Overeenkomstig het in vele kringen uitgesproken verlangen is aan de nieuwe vereeniging de naam verbonden van een Nederlandschen Priester, die den 15en Augustus a. s. den dag zal herdenken, waarop hij voor vijf en twintig jaren de H. Wijding ontving, en wien Zondag 18 Augustus bij de opening van het Tweede Katholiek Congres tot bestrijding van het Alcoholisme te Nijmegen zal worden gezegd, hoeveel het Katholieke Neder land bereids gestort heeft in het fonds der Vereeniging tot bevordering der verpleging van katholieke drankzuchtigen in Nederland, naar hem genoemd *Dr. Ariënsfonds. In verschillende plaatsen werden reeds inzamelingen gehouden door Vincentia nen, werklieden-vereenigingen, drankbe strijders enz. Mogen zij, die daarvoor tijd en moeite ten beste gaven, met dien arbeid voortgaan en moge hun voorbeeld door vele worden gevolgd. Ondergeteekenden verzoeken de in gezamelde gelden te willen zenden aan den Secretaris-Penningmeester der Ver eeniging Mr. F. O. J. M. Baron van H'óiell tot Westerjlier, Wittevrouwenstraat No. io te Utrecht. De reeds ingekomen gelden van par ticulieren en de bedragen, die in den vervolge zullen worden ontvangen, zullen verantwoord worden in >Sobriëtas''. Bij het Secretariaat van Sobriëtas (Stichting de Stuers) is verschenen eene brochure (getiteld Een Sanatorium voor Katholieke drankzuchtiegn. Prijs 1 ex. 12 ct., 25 ex. a 8 ct.). waarin het doel der vereeniging nader wordt uiteengezet Voor verspreiding is zij uitnemend ge schikt. Juni 1907. C. L. Bressers, Lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant te Dongen (Bisdom Breda). O. M. F. Haffmans, Notaris en Lid der Provinciale Staten te Helden (Bisdom Roermond). Mr. E. O. y. M. Baron van Hovell tot WesterjlierAdvokaat-procureur te Utrecht (Aartsbisdom Utrecht) Seere taris-Penningmeester. y. W. yorissen, Arts te Amersfoort (Aartsbisdom Utrecht). Mr. C. M. F. Kneepkens, Advokaat-pro cureur te Weert (Bisdom Roermond). Ernest Laane, Bankier te Bergen-op- Zoom (Bisdom Breda). W. Prinzen Fzn., Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Helmond (Bisdom 's-Hertogenbosch). yhr. Mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, Voorz. van Sobriëtas te Maastricht, Voorzitter. P. Spaapen Lzn., Arts te Rotterdam (Bisdom Haarlem). Dr. N. P. van Spanje, Directeur van het Onze Lieve Vrouw e-Gasthuis te Amsterdam (Bisdom Haarlem). Dr. P. M. y. M- E. Woltering, Hoofd inspecteur der Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch (Bisdom 's-Hertogen bosch) Bestuurslid. Goed nieuws van iemand uit onze omge ving is ons altijd welkom en wij sullen met b>-Lng8te!ling het volgende berichtje van een Goikuminer lezen. liet zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. De heer C. Weil, wonende Lindeboom 224 te Gorinchem, deelt mede Gedurende den laatsten tijd hsd ik onophoudelijk een knagende pijn in het kruis van den rug. die me verschrikkelijk hinderde in mijn werk, want wanucer ik bukkeu moest, was deze pijn nH, om uit te houden, 's Nachts durf de ik me niet in roij-i bed om te draaien uit vrees voor de sterke steken de urine was bewolkt en liet een bezinksel achter en het gebeurde dikwijls dat ik duizelingen kreeg eu echemeringen voor de oogen. Ik was bij het minste wat ik deed vermoeid en wist niet wat ik moest beginnen toen men mij attent maakte op Foster's Rugpijn Nieren Pillen Ik begon deze te gebru'ken en het verheugt mij U te kunnen mededeelen dat ik hieidoor in minder dan twee weken to- tad generen wt r.l. Ik hen U e.-kcntelijk voor zulk een goed werkend middel en zal dit met vertrouwen san mijn medemcnechen kunnen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig IJ het pu bliek te maken op elke wijze die U gord- dunkv. Rugpijn duidt aan dat er e. n overmatige hoereelheid urine/uur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine ongesteldheden want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kanalen welke van de nieren naar d-j hla-ss gaar; en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der bLas met zich m de. Het urine-zunr is de hoofdzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, vai het verlies van eiwitstoffen enz. Fosters Rugpijn Nieren Pillen lossen h t urinezu ir op en helpen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzekrr U dat uien U de echte FOS TER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN geeft, dezelfde die de heer C. Weil gehad heeft Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de fir ma Wed. Orie-Dumouliu, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één off 10voor zesdoozen. Er was een belangrijk nieuw» uit Frank rijk Alarcelin Albert, president van het comilé te Argellicrs, dien de politie gedu rende de laatste dagen tevergeefs tracht te rtiresteeren, is aan het ministerie van bin- nenlandsche zakeu geweest, waar hij eeu onderhoud h*d met Clemenceau. Volgens de bulletins der verschillende bladen sprak de minister zeer ernstig met Marcelin, dien hij verantwoordelijk stelde voor de wanor de en het bloedvergieten. Clemenceau liet den verlosser* niet arresteeren, maar noo- digde hem uit des middags terug te keeren om de bevolking to verzoeke» zich rustig en kalm te houden. Vclgens de Temps siortte Marcelin tranen, toen de minister hem verantwoordelijk verklaarde voor het blo; d vergieten. Een belangrijk nieuws 't bovenstaande, en Marcelin is naar 't Zuiden teruggekeerd om daar zijne belofte gestand te do*u. Naar verluidt de laatste berichten is hij daariu niet zoo bizonder goed geslaagd. Meu oordeels slechts Marcelin Albert verkluarde op een verga dering van het ^comité viticole" dat Cle menceau zioh verbonden had, dat, indien de leden de wet weer wilden eerbiedigen, hij de gevangenen op vrije voeten zou laten stellen, den landbouw zou steunen en de troepen terugtrekken. De vergadering nam eeu dagorde aan, waarin besloten wordt, met het oog op de onvoldoendheid der thans aangenomen wet en do onbepaaldheid van de beloften van Clemenceau, den vreedzamen strijd voort te zetten totdat voldoening is verkregen en alle comités te verzoeken dit besluit te willen aanvaarden. Ook komeD nog berichten van tal van ii cidenten, vooral ook muiterij der troepen; het 17e regiment is zeer oproerig en wordt naar Tunis overgeplaatst. Voortdurend komen nieuwe troepen aan. Gelijk een telegram Zaterdagmiddag be richtte, heeft minister Posadowsky zijn ont slag aangeboden eu zal Bethmaun-Holweg hem opvolgen, die dan tevens optreedt als vica p"-8ident van het Pruisische Staats- miiiisierie. Voorts komt in de pl-.eis van Studt de onder-sU.itssecretaris va-: het de- pbrfemcut van aib i.i Holle. Opperpresident Molike komt aan li: uenLiidsche z ken. Er wordt oveiwogen of deeliug van het de partement van biniic.ilandpche zaken wen- schülyk is. Stolypin moet bijna dagelijks dreigbrieven krijgen Hij woont op het eiland Jelagin als in een vesting. Dag en nacht wordt zijn woning door Kozakken, agenten en speurders bewaakt. Hij komt zeldeu buitens huis. Slechts twee keer per week begeeft hij zich naar Peterhof tot don Tsaar. De stoomboot, wfcarop hij zich bevindt, wordt dun steeds door twee torpedobooten bege leid. Te Odessa is door een werkman een bom geslingerd na'>r den directeur eener raffinaderij. Do directeur bleef ongedeerd. De dader wondde twee zijner vervolgers en joeg zich daarna een kogel door het hoofd. In dezelfde plaats is in een particuliere school een bom ontploft die op een der lessenaars gelegd was. De stoff-lijke schade is aanzienlijk, maar daar de school leeg I was, toen de ontploffing plaats h<d, zijn er geen persoonlijke slachtuft'-r3 ie betreuren. In een der stralen van Lodz is het lijk van een werkman gevonden. Op zijn borst j die met kogels doorboord was, was een papier gehecht met de woordenfvoor veifaad". Te Tiflis deden twee keurig gekleede jonge mannen, in een elegant rij'uigjn ge zeten, een tramwagen stoppen, terwyl zij den conducteur met den dood bedreigden, in geval hij weigerde. Vervolgens lieten zij alle reizigers uitstappen, behalve een, die pss a»a het station een bedrag van 151)0 roebel geïnd bad. Zij ontnamen hem zijn geld en gingen er daarna in hun rijtuig van door. Te Belelno in Polen hebben roovers een pastoor vermoord. Daarna bfroofden zij hem van 1s **t hij bij zich had eu mnakten zic'n uit de voeten. WH - - I II mmi I ïaiwT-nrn»n Het verdrag tusschen Spanje en Engeland en Spanje en Frankrijk is vervat iu de volgende terraeu Engeland (Frankrijk, Spanje) verklaart dat zij algemeene politiek in het in aan merking komende gebied (het westelijk bek ken der Middeliaudsche Zee on het Ooste lijk deel van dsn Atlantischen Oceaan) de handhaving van den status quo aldaar ten doel heeft en dat in overeenstemming met deze politiek Yasl besloten is zijn rechten op zijn eilanden- en kustbezit ongewijzigd te handhaven. Zullen omstandigheden zich opdoen, die den tegen woordigen status quo wijzigen, of kunnen bijdragen tot die wijzi ging, dan zal de daarbij betrokken regeeriDg met de andere verdragsluitende zich in verbinding stellen met ket doel, indieD zulks noodig word geacht, overleg te plegen over de maatregelen, die dan gemeenschappelijk genomen kuuuen worden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat er ge ruchten loopeu van een aanstaande minis- terieele crisis. Dat bchoelt ons niet te ver wonderen. Ondanks al de berichten uit Portugal, dat de koninklijke familie nu eens hier, dan de minister-president Franco weer daar wordt toegejuicht, toont het volk maar al te duidelijk, dat het niets moet hebben van deze regeering, niets van den onwetti- gen toestand, die er bestaat in 't land. 't Zijn geen opstootjes geweest, die er in Lissabon en Oporto zijn voorgevallen al wilden de ambtelijke berichten van daar dat gaarne doen gelooven maar volslagen oproer. D%t blijkt vooral uit de berichten uit Lissabon. Daar werden barricades opge worpen, waarvoor men de meubels uit de koffiehuizen haalde Het volk vocht hard nekkig en onverschrokken tegen de troepen, niettegenstaande deze herhaald' lijk schoten en de ruiterij uitvallen deed. Er zijn hon derden gedood, gewond en in hechtenis ge nomen. Vrouwen vochten mee. Zij droegen moedig slieren en andere werptuigen aan voor de mannen. Het volk wilde ook het paleis aanvallen, maar zag er van af, toen het vernam, dat het koninklijk gezin te Cintra was. De gevangenen worden o.a. op schepen in de haven grbracht. Volgens officiëele gegevens zijn bij de op stootjes te Lissabon 2 personen gedood en 40 gewond, meest politie-agenten. Koning Carlos heeft de door minister Franco beraamd'* maatregelen in verband met die opstootjes niet goed willen keuren. De politie heeft een inral gedaan in het Lyceum te Lissabon, waar de studenten de Marseillaise zongen. Een professor en eeni ge leerlingen zijn gekwetst. dat als geer weg' wore die Ik zal JSSL (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie Ik las gister in uw blad het verslag van de vergadering van de Gemeente raad van 18 Juni 1.1., waarin o. a. ge sproken werd over de gemeentewegen als zoude ik, volgens uw verslag, gezegd hebben, dat de gewone genieentestrater een knoeier is en heel slecht werk levert. Ofschoon ik nooit of nimmer wie het ook ware in eene openbare raadsver gadering heb beleedigd, of heb willen beleedigen, moet ik nu veronderstellen, dat U mij niet goed hebt verstaan, ik heb mij uitgedrukt als volgtals de gewone strater weder moet komen in den winter of voorjaar laat hem dan maar weg, dan wordt er geknoeid en heel slecht werk gemaakt. Zoo heb ik mij uitgedrukt, om rede

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 2