^bTnnpnlan^ Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. «1 Portugal. Rusland. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL dat hij van Clemenceau 100 franc» voorde terugreis had ontvangen, dt-ed de deur dicht. Men riep, dat hij geen geld had mogen aannemen van een man, die zoo gehaat is n het zuiden als Clemenceau. Misschien is het hem nog een troost in de gevangenis, dat Clemencean hem pa/ telegram dank heeft gezegd voor de eerlijke manier, waarop bij zijn „vrijwillig afgelegde beloftenheeft vervuld Het comité te Argeliers heeft gisteren bet volgende communiqué aan de pers ver strekt „Marcelio Albert heeft zichzelf in hech tenis gesteld; hij heeft zijn plicht gedaan. Onversaagd Wijnbouwersde beweging wordt voortgezet/' Enkele oogenblikken later volgde een tweede communiqué Ifet luidde „Den plaatselijken comités van de vier wijnbouwende departementen, wordt zoo drin gend mogelijk verzocht, afgevaardigden te sturen naar een vergadering, Vrijdag 28 Juni, 's middags om twee ure te houden te Ar geliers, waar zal worden beraadslaagd over, en zullen worden bekrachtigd, onze in 'l kort gestelde eischen." De muiters van het 17de linieregi- racnt zijn naar de kust van Tunis vertrok ken. De familiebetrekkingen der weggezon de-! manschappen zijn begrijpelijkerwijze, verbitterd. Bedenkelijker is het evenwel, dat het voorbeeld zoo weinig uitwerking heeft tot noir toe. Tc Pittmiers hebben een aantal soldaten, die over een muur wilden springen om buiten de kazerne te gaan slapen, ern- stigen tegenweer geboden. Tc Alais zongen de soldaten de Internationale, toen een of ficier op reclames over de soep, verklaarde, dal de soep niets te werschen overliet. Te Oonzague eindelijk weigerden een aantal soldaten botaf een spel te staken, dat een officier niet in de kazerne wilde toelaten Men floot de meerderen uit. Nog een typeerend voorbeeld voor het gebrek aan tucht en eerbied voor het gezag, zelfs onder de hooggeplaatste ambtenaren. De heer Andruéjol, raadsheer in het Hof van Montpellier, heef! een zoon, die het gymnasium te Montpellier bezoekt en we gens wangedrag verwijderd zou worden De vader schreef daarop een brief san den in specteur, waarin hij dezen verzocht om zijn tusschenkouist bij de regeering, teneinde te verhinderen, dat zijn zoon van school ge- zouden zou worden, met de bijvoeging dat hij, de vader, „het lot v.sn de regeering in handen had". Da heer Andruéjol is nl. lid van de Kamer voor strafzaken te Montpel lier, die te beslissen heeft over de voor- loopige invrijheidstelling van de beschuldig den inzake de troebelen te dier plaatse. Aan hrt einde van zijn brief meende hij er ook nog op te moeten wijzen, dat de regeering „met hera te rekenen had" Zoo'n erusiig vergrijp tegen de discipline, gepaard gaande met verkapte bedreigingen, kon de regeering niet toelaten en den raadsheer werd onmid dellijk telegrafisch gelast een voorloopig verlof aau te vragen. gen, waarin zich een bedrag bevond van 350,000 roebel, dat naar een filiasl der Rijksbank werd gebracht. Toen de wagen het Eriwanplein bereikte, werd er een bom naar geslingerd, die met vreeselijk geweld ontplofte. De menschen op het plein stoven in wilden schrik uiteen. Om de verwarring te verhoogen, slingerden de roovos de eene bom na de andere, die alle met oorverdoo venden knal ontploften. De roovers maakten van de algemeene verwarring gebruik, om zich met een bedrag van 341,000 roebel nit de voeten te maken. De politie heeft den koetsier van den wageu gevonden en hem gearresteerd. Hij door een bomscherf lioht gewond. In was het deerlijk gehavende rijtuig werd nog een bedrag van 9000 roebel gevonden. In het geheel werden acht bommen ge worpen. Het aantal gewonden bedraagt meer dan vijfiig. Een soldaat, twee agenten en twee bankbcamb'en zijn g dood. Er hebben ver scheidene arrestaties plaats gehad. Een bericht uit Lissabon san de bladen meldt, dat er oproeren tegen de regeering hebben plaats geh*d te Braga, te Villa Real en te Vianna do Castillo. De soldaten heb ben geschoten Naar verluidt zijn er 100 dooden en 600 gekweteteu. De regimenten van Oporto waren wederspan.iig. De minis ter-president wordt steeds meer gebaat. De Standard verneemt uit Lissabon, dat de uitgever van een verboden republi- keinsche courant naar Spanje gevlucht is, waar hij de uitgave wil voort zetten en van waar hij deze in Portugal wil binnensmok kelen. De Portugeesehe regeering heeft echter maatregelen genomen, om dat te verhinderen en de arrestatie gelast van reizigers, die. mochten trachten exemplaren van de verbo den couraut binnen te smokkelen. De gewapende opstand 7 De correspondent der Evening News te Odessa meldt aan zijn blad Ik verneem van eene zijde, die in den regel zeer geloofwaardig en voorzichtig is, een merkwaardige mededeeling. Of zij juist is of niet, moet worden afgewacht. Na vele maanden vau zorgvuldige voorbereiding zoo wel onder de manschappen van leger en marine aR onder de arbeidende klassen, is de revolutionnaire partij eindelijk gereed om den openlijken strijd tegen de regeering te hervatten. De comité's der revolutionaire socialisten hebben thans, met hulp der militaire, marine- eu arbeidersorganisaties, besloten tot den gevrapendeu opstand. De opstand zal iu deze week uitbreken en de eerste slag zal in Sewastopol geslagen worden. De hoofdpunten zijn de volgende Op een teeken, dat van de kust zsl ge geven worden, zullen de bemanningen van zekere schepen de officieren overwel digen en in de haven werpen, om vervolgens stellingen in te nemen, vanwaar zij de drie forten, die waarschijulijk aan de regeering trouw zullen blij ren, met hun geschat kunnen bestrijken. Hun verschijning in de haven met de roode vlag in top zal voor de bezettingen der forten (die zich alle, op drie na, in handen van rcrolutionnaire artilleristen of deels ook revolationnaile officieren bevinden) het teeken zijn, om de officieren, die der regeering trouw zijn, over hoop te stekeu en het geschut te richten op de gehouwen der stad, het hoofdkwartier der Zwarte Honderd en het verbond der echte Russische mauueu. Het eerste kanonschot zal de soldaten in de kazerne te wapen roepen. Degenen, die trouw blijven aan de regeering, moeten ge vangen genomen worden. Intusschen zullen de arbeiders de gus- en waterleiding afsnijden en het spoorweg-, telegraaf- on telefoonverkeer stopzetten. Vervolgens zullen de arsenalen, wapen- winkels, binken enz. geplunderd worden. Alle buit sal in handen worden gesteld van het comité. Met de boeren in den omtrek zijn geheime contracten vau ltvenunties van levensmidde len gesloten. Dynamiet-aanslag. De dynamiet-aanslag te Tiflis blijkt in verband gestaan te hebben met een roof- aanval, die gepleegd werd op een door vijf kozakken en 2 soldaten geëscorteerden wa- Een Woerd aan Allen, die naar buitengaan. Nog enkele weken scheiden U van het oogenblik, waarop ge alle dagelijksche be slommeringen zult afschudden om liefst ver van uw woonplaats uw Tacantie te gaan doorbrengen. Na een maandenlange arbeid verlangt ge naar mat en ontspanning. Vrouw en kin deren verbelden met ongeduld de genoegens van strand en duin, van bosch en heide. Voor U en uw gezin zijn die zomerweken een bron van genot. Zij geven verhoogde gezondheid, fiisscher gedachten en meerder werkkracht. Er zijn in ons land duizenden kinderen onder de tallooze kleinen die uiet uitgaan, welke dringend noodig naar een gezondheids oord moetenzóó noodig zelfs, dst zij zonder tijdige hulp zullen kwijnen of sterven. Vau deze kinderen zegt de heer Scheltems, kinderarts te Groningen het volgende (in een brochure, die we den belangstellenden gaarne toezenden) „Mazelen, kinkhoest, of andere verzwak kende ziekten openen den weg, langs welken scrotulose en tuberculose eerst den jongen mensch bereiken, om, hetzij hem direct te dooden, he'zij na een poos aluimerens den lateren volwassene en allicht zijn gezin en nakomelingschap, aan te tasten. Door een tijdige verzorging, verpleging en verkwikking in één der hierbedoelde inrichtingen (Kinderherstellingsoord), zou men zeer veel van deze ellende kunnen af weren. Allicht, ware geheel te voorkomen geweest, wat nu met half-, of zonder ?ucces moet worden behandeld. En zoo is er zooveel, dat het latere leven aantast en bederft, wat men had kunnen voorkomen, mits een tijdige plaatsing in een Kinderherstellingsoord den invloed van frissche lucht en doelmatige voeding iu het geding had gebracht. Want het is meermalen hij kinderen slechts een klein stukje zorg, dat hen van een bloeiende gezondheid soheidt." Een beetje geld, een weinig moeite en dat kleine stukje zorg is er. Kies U eeu zwak kind uit uwe. omgeving, verschaf het vorplregkosten eu zend het naar e n Herstellingsoord of Gezondheiis- kolonie Daar zal het weerstandsvermogen en levenslust, kracht en gezondheid ver krijgen. Wanneer Ge dan huiten vertoeft met uw eigen kinderen, dan zal reine vreugd nw deel zijn bij de wetenschap, dat elders door uw hulp een jong menschenleven weder opbloeit. Wenscht Ge raad en voorlichting, wend U dan tot het aangewezen lichaam het Centraal-Genootschap voor Kinder- Herstellings- Vacanlie'Kolonies. Deze vereenigiug beschiki over 5 koloniehuizen. Mocht in deze tehuizen, die ten dienste dezei afdeelingen zijn in gericht, geen plaats meer wezen, dan zal het Bestuur l) trachten te helpen bij zuster verenigingen. Nu is er echter nog plaats. Het is misschien eenvoudiger alleen wat geld te reodeu. En voor hen, die geen ge legenheid hebben zelf op onderzoek uit te gaan, verdient ook dit de voorkeur. Het Centraal-Genootschap is, helaas, arm en contribuanten voor een gift ineens of voor het lidmaatschap zijn welkom bij den Penningmeester den Heer Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Maar nog meer behoefte heeft het bestuur aan persoonlijke belangstelling en mede werking. Wanneer Gij IJ dau zelf een pleegkind riest, keert dit terug, gebruind door de zon, met frisch bloed door de aderen. Het zwakke kiud heeft in U een vriend eo wij hebben in U een medestrijder ge vonden. A. C. BOS, Eg mond aan Zee. Vredesconferentie. Omtrent het door H M. aanbieden van gala-diners aan de Vredesconferentie is nog niets bepaald. Er valt dus nog niet te zeggen, of deze feestmalen in Amsterdam of in de residentie zullen gehouden worden. Voor het tuinfeest aan het Huis ten Bosch, of bij slecht weer voor de soiree ten Paleize te 's-Hage, ter eere van de Vredesconferentie, zullen ongeveer 700 uitnoodigingen uitgaan. - Het Fransche voorstel, betreffende een regeling rler opening van de vijandelijkheden, bevat, naar wij vorder vernemen I. dat de contracterende mogendheden overeenkomen, dat vijandelijkheden tusschen haar niet mogen uitbreken zonder voorafgaande, en ondubbel zinnige waarschuwing, die bf den vorm eener gemotiveerde oorlogsveiklaring moet hebben, 6f dien "an een ultimatum met voorwaar delijke oorlogsverklaring; II. de staat vau oorlog zsl aau de overige mogendheden zonder verwijl moeten mede gedeeld worden. P-rijs en Londen wiaelen "hans van gfdachten over de kwestie der ontwapening. Staatscommissie Schecpsra ui pen. Bij kon. besluit is ingesteld een Staats commissie, aan welke wordt opgedragen a. te onderzoeken le. of en zoo ja welke voorzie nil.gen op of van uit den vasten wal alsnog bi hooien te. worden getroffen om bij scheep* rampen op de Nederlindsche kust en meei iu het bijzonder bij de:* Hork-van-Hol land verlies van menschen levens zoovee! doenlijk te voorkomen eu 2e. of en zoo ja welke wijziging n in de organisatie van liet reddingswazen hier te lande behooren te word u aange bracht, ten einde een zoo groot mogelijk nuttig effect daarvan te verzekeren b. vau de uitkomsten van dat ondeizoek verslag uit te brengen, vergezeld van de uoodige voorstellen met toelichting. In deze Staatscommissie is o m. benoemd tot lid en voorzitter Zijne Kooiuklijke Hoogheid, den Prius der Nederlanden, Hertog vau Mecklenburg. Twaalfde Congres voor Openbare gezond beidsregeling. In het op 5 en 6 Juli te VHtrtogen- bosch te houden congres voor openbare gezondheidsreg' ling zullen de volgende, gedochtenwisselingen vordeu gehouden Eerste dag 21/* uur De toestanden in de huisindustrie in het bijzouder iu Neder land. Inleider de heer C. J. P. Zialberg. adj -insp. van den aiboid. Tweede dag 10 uiirDe uitvoering der bouwverordeningen ie plattelande en het toezicht daarvan. Rapjiorteuis jhr. inr. Ch J. M. Ruys de Beerenbrouck en jhr. G de Graef. 2u ur. De toepassing der Woningwet ten behoeve van eene stelselmatige en zoo snel mogelijke ieiMindering vau het aantal be woonde krotten, zoowel in de stsden als op het platteland. Inleiders de heeren J. W. C. Tellegen en J. H. F..ber. 31/, uurDiscussie overMaatregelen ter verbetering van huisindustrieele toe standen. Inleider de heer Js. de Vooijs, inspecteur vnn den arbeid. Onderwijs fn ladië. De laatste jaren is de animo onder de ond-*rwijzer8 om een betrekking bij het onderwijs in Oost-Indië te aanvaarden, niet bijzonder groot. Werd eeuigd jaren geleden als eisch ge steld het bezit van een hoofdakte en van een akte voor de Fransche taal, bij gebrek aan sollicitautcn heeft men den eisch van een akte Fransch laten vervallen, terwijl den Ratsten lijd ook zelfs wel onderwijzers zonder de hoofdakte voor plaatsing in aan merking komen. Ook wat den leeftijd bs- trelt, worden minder strenge eischeu gesteld dan vroeger. Nu is door deB inspecteur van het lager ouderwijs in de 2de inspectie aan de arron- dissements-schoolopzieners medegedeeld, dat de Minister van Koloniën wenscht het ouder wijzend personeel hier te lande op de hoogte te brengen van de positie der gouvernement»- onderwijzers in Oost-Indië. Daartoe zullen dan eenige met verlof hier te lande aanwezige Indische ouderwijzers over het Indische schoolwezen voordrachten houden in arrondissements-vergaderiugen en andere daarvoor geschikte bijeenkomsten. WAALWIJK, 28 Juni 1907. Benoeming. Onze oud-plaatsgenoot, de heer Henri H. van Calker, tot dusver verbonden aan de redactie van de Gooi- en Eem- lander te Hilversum, is door het comité der Kath. Soc. Actie te Alkmaar, be noemd tot redacteur van de aldaar op te richten courant Ons Blad. Nader vernemen we nog dat de heer Henri van Calker onder meer dan 30 sollicitanten no. 1 op de voordracht stond en met bijna algemeene stemmen werd benoemd, wat zeer zeker in hooge mate voor hem pleit. Den heer van Calker, den verzorger onzer rubrieksOver Boeken en Schrij vers,* die op 't gebied der letterkunde reeds een goeden naam maakte, onze felicitaties. Wederom een goed figuur dat Waal wijk buiten maakt. De volgende studenten aan de Technische Hooge-school te Delft, wor den gedurende de aanstaande zomer- vacantie werkzaam gesteld als buitenge woon opzichter, o. m. J. C. van Schaik, bij de werken aan het afwaterings-kanaal 's-Hertogenbosch- Drongelen J. C. Spengler, bij de werken, tot ver betering van den bovenmond van het Heusdensche kanaal, en oevervoorziening langs de Bergsche Maas. Waahvijks Belaag. Onze lezers herinneren zich nog 't be richt in ons blad dat het bestuur der vereeniging Waahvijks Belang* het van zeer groot nut achtte in Waalwijk eene goede harmonie te hebben. Over hare pogingen in dezen geest zijn wij thans in de gelegenheid 't vol gende mede te deelen Gedachtig den wensch van geheel Waalwijk, sedert jaren geuit om eene flinke harmonie in onze gemeente te hebben, wat ook hoogst bevorderlijk was aan de eendracht in onze plaats, heeft het bestuur van W, B. alle pogingen aangewend om daartoe te geraken, door conferenties en correspondenties met de besturen der beide harmoniën, talrijke vergaderingen zoowel van 't bestuur van W. B. als gecombineerde zijn daartoe gehouden. Werd in den beginne de vaste hoop op een goed resultaat, eene samenmel- ting der beide vereenigingen met ver trouwen tegemoet gezien, eene fusie die zou zijn in 't belang van de beide ver eenigingen, van geheel Waalwijk, van onze muzikalen naam enz., ten slotte zijn de onderhandelingen afgestuit opdeon- inwilligbare condities die vanwege St- Crispijn werden gesteld, terwijl anderzijds bijna alles zou worden toegegeven, met de meeste welwillendheid gewerkt in 't belang der goede zaak. Gezien dit resultaat van hare bemoei ingen, heeft het bestuur van Waahvijks Belang be.» loten, eene geheel nieuwe vereeniging te stichten, waarvan het bestuur en den naam ten spoedigste zullen worden gepubliceerd en tevens eene oproeping tot aangifte als lid, ol aspirant-lid weldra zal verschijnen. We hopen in staat te zijn spoedig nadere mededeelingen hieromtrent te doen. W.G V. Zaterdag 29 Juni zal de Waalwijksche Gymn. vereeniging een clubtocht houden naar Kaatsheuvel. De turners treden aan in hun oefen lokaal op Musis Sacrum van den Heer A. Gerris-Simons en zullen van daaruit om half drie hun wandeling ondernemen. Deze clubtocht, die jaarlijks gehouden wordt, doch soms ook werd vervangen door een reisje, heeft een feestelijk ka rakter, doch ook hierbij is het nuttige met het aangename vereenigd. Het doel van een clubtocht bestaat naast het aankweeken van een gezelligen omgang onderling, in het propaganda maken voor de gymnastiek overal waar de gelegenheid dit slechts toelaat. Te vens is het een oefening, want ook het maken van marschen behoort tot het- programma eener gymnastiek-vereen i Naar Amerika. Heden vertrekken wederom een tien tal ingezetenen onzer gemeente naar Rotterdam om morgen per s.s. Noordam de reis naar de Nieuwe Wereld te aan vaarden en daar hun geluk te beproe ven. Naar wij vernemen zullen binnenkort meerderen volgen. Afseheid. De heer J. Versterren, die onder de leden der Gilde en de harmonie St. Crispijn verscheidene bloedverwanten heeft, nam gisterenavond van de har monie afscheid. Verscheidene stukken werden te zijner eere gegeven. De heer Versterren toonde zich in alle opzichten loyaal, schonk de harmonie een flinke gift en deed nog de belofte van een instrument te schenken. Polltie-xaken. Gisterenmiddag werd door de mare- chaussée van alhier, een zekere L., oud 17 jaar van Kaatsheuvel, zwaar geboeid naar 's Bosch getransporteerd om van daar verder naar een tuchtschool te worden gebracht. Genoemd jongmensch is reeds veroordeeld voor 5 maanden tuchtschool voor diefstal, dronkenschap, vechten enz., terwijl hem nog meer vonnissen staan te wachten. Op 't kantongerecht, waar hij zeer brutaal optrad, werd hij gearresteerd. BAARDWIJK. Dezer dagen is het por tret gemaakt van de leden der handboog- schutterij St. Ambrusius bij gelegenheid van het vertrek van den Heer Remisius. Elk lid zal zich een exemplaar daarvan aanschaf* fen als o.k zal een opgezoade worden aan de heer Remisius tot een blijvende herinne ring van bun samenzijn. Woensdag j. 1. arriveerden de machi nes voor de fabriek van den heer de Vries alhier volgens hetgeen hier werd doorg». voerd, belooft de fabriek eene inrichting tt worden geheel near de eischen des tijdx wi weuachen den flinken ondernemer succes en hopen dat die met den besten uitslag moge bekroond worden tot geluk vsn werkgevej en werklieden. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De verlofgange, J. C. van der Waals moet den 26 Aug, s. in werkelijken dienst komen bij hel regiment Grenadiers en Jagers, in garnizoen te 's-Graveuhsge. Bij de op 25 Juni l. 1. gehouden verkiezing voor twee leden van den Ge. meenteraad zijn herkozen de heeren Hoeven van der N. A. Stam H P. In deze gemeente is een geval van febris typhoïeda geconstateerd. 26 Juni. Gisteren overleed alhier plotseling de WelEdele heer W. Heijmani gedurende jaren lid van den raid en wethouder, Zijn afsttrven wordt diep betreurd. Door omstandigheden gaat de muai. kale wandeling die het fanfare korps „Sire« na" op 29 Juni naar Capelle zou maken niet door, maar wordt tot nader order uit steld. ZEVENBERGEN, 27 Juni. Naar mee ens mededeelt is het wel zeker dat in dit kiesdistrict eene nieuwe stemming zal wor- den gehouden voor verkiezing der leden dei Provinciale Staten. De stemming ran 11 Juni j. 1., waarvan de 174 kiezers te'i-Gravenmoer woonachtig wederrechtelijk zijn uitgesloten, zal dooi Ged. Staten ongeldig worden verklaard. DlfSSEN. De bedevaart van hier naai Brielle z»l gehouden worden op 26 Juli a.s, Per Thor IX zal de bedevaartstocht wor den aanvaard. WERKENDAM 26 Juni. Heden hac alhier de aanbesteding plaats door den Heet Rentmeester van het Kroon-Domcin in hel Rentambt „Werkendam" van le Het vergrooten door aanbouwiug van de schuur op dc „Koningin Emma hoeve' 2t Het bouwen van een hooiberg op de „Koningin Sophia hoeve". 3e Het bouwen eener arbeiderswoning op de „Koniogin Emma hoeve" en 4e Het maken va» eenige onderhouds werken aan verschillende gebouwen van he Kroon Domein en liet Rentambt Werkendam Ingeschreven werd als volgt Joh. van Loon Werkendam f 572S N. W. Stal Drimmelcn f 578! H. van den Heuvel Werkendam f 5881 L. G Kooi min Almke;k f 5991 C. Kolf f 6125 D. G. Man» Ande) f 630( J. C. Coenraads Hardingsveld f 685' Het werk werd niet gegund. mm KAATSHEUVEL, 28 Juni 1907 Goed gedacht.- Eukele weken geledeD werd in de Gemeeoti Raamadonk(veer) een politieve,rordering maakt dat zgventers inet koopwaar, we lijks bij den Brigadier der Marechausseé, eet toelatingsbewijs moeten balen om onder di< Gemeente de huizen langs te mogen gaan Dit wordt gedaan om die maasa «schooiers* tl weren. Bet bewijs wordt dan ook nietgegevet aan personen die voor minder dan f 4,ast koopwaar bij zicb hebben. Verschillende vron wen van schoenmakersknechts alhier, die sedert jaren wekelijks op Donderdag de reis naai Raamsdonk maken, met een mand op de ruj waarin enkele matjes, of besem eu boenden geraakten hier door in verlegenheid, want hut koopwaar is geen f4,— waard. Doch wie niet sterk is most slim xijn. Hunm mannen moeten Vrijdags de gemaakte schoener bij den patroon afleveren, dus.... Donderdag kunnen dan ook de schoenen die reeds afge maakt zijn, de reis naar Raamsdonk meemaksi en daar dien, om een bewijs te ontvangen als zijnde meer waard dan 4 gulden. Voorwaar goed bedacht. Eerste machinale smederij. Door A. Vos mr, smid alhier is een ver zoekschrift ingediend aan den Gemeenteraaf om vergunning tot het plaatsen van een pe trolenmmotor in zijn smederij, staande in di Peperstraat Bezwaren daartegen kunnen wor den ingeleverd mondeling of schriftelijk op Juli a s. 's namiddags ten 3 uur. Dit is voor zeker een sprekend bewijs van vooruitgang Een nieuwe reddingsboot. Een paar jaar geleden is de heer P. Schuttvaer, Rotterdam, op het denk beeld gekomen een reddingsboot maken, die in staat zou zijn alle opva renden van een in nood verkeerendschl (stoom- of zeil schip) in veilige havei te brengen, zonder dat hulp van derdei absoluut noodig is. Vóór dat hij zijn uitvinding in praktij bfacht, heeft hij een model van zijn vin ding gemaakt op een vijfde van de ware groote. Met dit model zijn proeven genomet eerst door deskundigenop verschillend) manieren (de ongunstigste gevallen wer den niet vermeden) en eerst daarna i de uitvinder er toe over gegaan, met d hulp van een comité om zijn vinding op ware groote te doen maken. Deze boot, op de werf St Joris, v den heer Kortland, Rotterdam, gebouwd is over de stevens lang 7,50 M. en ge meten over het grootspant 2.20 M. bi een holte vanaf het zaalhout af tot he: gewelfde dek 1.23 M.

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 6