J Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Nunimer 56. Zoudag 14 Juli 1907. 30c Jaargang. WAALWIJK, 13 Juli 1907. Adres inzake onderwijs in onze Gemeente Het navolgend adres is door het Departement «Langstraat» der Maat schappij tot nut van 't Algemeen gezonden aan den Raad onzer gemeente. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. Geeft beleefd te kennen het Departe ment «Langstraat» der Maatschappij tot Nut van 't Algemeengevestigd te Waal wijk dat het, zijn tradie getrouw, belang stelt in het openbaar onderwijs en, over eenkomstig zijn roeping, wenscht mede te werken tot verheffing van dat voor allen toegankelijk onderwijs dat het overtuigd, dat deze gevoelens van be langstelling zullen worden gedeeld door Uw achtbaar college, aan hetwelk de zorg is opgedragen voor het openbaar onderwijs binnen deze gemeente derhalve vrijheid vindt, eenige' bedenkingen aan Uwe vergadering kenbaar te maken, die adressant heeft tegen de inrichting van dat onderwijs hier ter plaatse. Adressant gaat uit van de stelling, die ongetwijfeld ook de Uwe zal zijn, dat aan het Openbaar Onderwijs in eene gemeente als Waalwijk, met zijne bloeiende schoen en lederindustrie, hooge eischen mogen, ja, moeten worden gesteld. Dat nochtans ons Openbaar Onderwijs bij lange na niet aan die eischen voldoet, is niet alleen de meening van adressant, doch werd zelfs in krasse, zij het ook in min of meer vage termen, geconstateerd in een raadsvergadering van vrij recenten datum, zonder dat daarop eenige tegen spraak volgde. De bezwaren dan, die adressant aan leiding geven zich tot den Raad te wenden, betreffen De inrichting der schoolin verband met de te behandelen leerstof. De school bestaat uit a. een afdeeling lager onderwijs. De leerstof dezer afdeeling wordt in zes klassen (leerjaren) behandeld en is bestemd voor die" kinderen, welke op hun twaalfde jaar de school moeten verlaten. b. een afdeeling meer Uitgebreid Lager Onderwijs. De leerstof van deze afdeeling wordt verwerkt in de twee eerste leerjaren der afdeeling lager onderwijs en vervolgens in afzonderlijke klassen geheel onafhan kelijk van de vier laatste leerjaren der afdeeling lager onderwijs. Ze is bestemd voor die kinderen, welke in de gelegen heid zijn, tot op hun 15e jaar ongeveer, van het onderwijs te kunnen genieten. De ratio der splitsing van de school in twee geheel afzonderlijke afdeelingen is uit den aard der zaak gelegen in de leerstof of in de behandeling daarvan, die voor elke afdeeling verschillend is wordt door dat verschil zooal niet geboden dan toch wenschelijk gemaakt. Maar wat volgt hieruit? De openbare school te Waalwijk, uiter lijk den indruk makend van te zijn één school in wezen bestaat uit twee scholen. En met dit feit is allerminst rekening gehouden bij de organisatie. Immers, om een enkel gewichtig punt te noemen, beide scholen staan onder één hoofd. En nu ligt het toch voor de hand, dat een hoofdonderwijzer vooral wanneer hij een klasse, of gelijk in onze gemeente het geval is twee, soms drie klassen voor zijn rekening heeft, onmo gelijk zich van den goeden gang van het onderwijs in beide scholen voortdurend kan overtuigen. Vooral als men bedenkt, dat het hoofd der school ook nog belast is met zeer veel tijdroovende administratieve bezig heden. De conclusie, waartoe dit een en ander moet leiden, is naar adressants meening niet twijfelachtig. De afdeeling M. U. L. O. behoort geheel losgemaakt te worden van de af deeling L. O. en derhalve onder een af zonderlijk hoofd gesteld in een eigen gebouw te worden onder gebracht. Onze gemeente zou dan twee school gebouwen noodig hebben, voorzeker geen overdreven aantal voor een bloeiende en belangrijke gemeente van 5000 in woners. De daardoor vrijkomende lokalen in het bestaande gebouw zouden waar schijnlijk niet onbenut behoeven te blijven, doch dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de belangen van het gewoon lager onderwijs. De splitsing, op de aangeduide wijze consequent doorgevoerd, zal als vanzelf meebrengen, dat het leerplan op de school voor M. U. L. O. zoodanig kan worden vastgesteld en afgewerkt dat het den leerlingen in staat stelt, op den normalen leeftijd admissieexamen te doen voor de Hoogere Burgerschool, waarmee, zooals den Raad bekend is tegemoet zou worden gekomen aan het verlangen van vele ingezetenen. II. Het aantal leerlingen per klasse. Met name in de beide laagste klassen is het aantal leerlingen te groot om het ondeiwijs in die klassen vruchtdragend te doen zijn. In de eerste klasse toch zitten thans 65 in de tweede 60 leerlingen. De vier volgende klassen, hoewel nog ruim bevolkt, zijn, tengevolge der split sing, waarover sub. I is gesproken, kleiner: nl. respectievelijk van 48, 44, 50 en 40 leerlingen. Wordt aan het bezwaar sub I tegemoet gekomen, dan zullen uit den aard der zaak de eerste en twe de klasse der gewone lagere school kleiner worden. Zoo niet, dan is in ieder geval geboden voor de eerste zoowel als voor de tweede klasse twee onderwijskrachten aan te stellen, van elk leerjaar derhalve twee parallelklassen te maken. III. De onderwijskrachten voor de laagste klassen. Art. 25 der wet op het L. O. zegt dat «het onderwijs in de laagste klassen bij voorkeur aan onderwijzeressen wordt opgedragen." Aan dit wettelijk voorschrift, dat op gezonde paedagogische gronden berust, wordt in onze gemeente, niet voldaan, zeer ten nadeele van het onderwijs. Door met het bovenstaande bij de eerste de beste gelegenheid rekening te houden, zou de Raad ongetwijfeld een stap doen in de goede richting. IV. Het onderwijs in de nuttige hand werken voor meisjes. De meisjesleerlingen deropenbareschool ontvangen dit onderricht op de Zuster school Dat hiermede niet aan de bedoeling der wet voldaan is, die zegt, dat in de openbare school het bedoelde onderwijs wordt gegeven, behoeft geen betoog. Buitendien leidt deze regeling er vanzelf toe, dat menig ouder zijn dochtertje al léén ter wille van het handwerkonderwijs dat op de openbare school niet wordt ge geven naar de Zusterschool'of eene an- dere school zendt. V De zuijze van inning der schoolgel den. De schoolgelden worden door het hoefd in de school geïnd Om meer dan een reden is deze regeling verwerpelijk. Vooreerst moet een kind welks ouders geen schoolgeld kunnen betalen, door zijn medescholieren niet als »arm« wor den gesignaleerd. Verder wordt door dezen maatregel de administratieve arbeid van het hoofd dér school noodeloos verzwaard en stiekt dus ten nadeele van het onderwijs. Ten slotte, uit een administratief oogpunt, mag men van een schoolhoofd geen ambtenaar maken met geldelijke verant woordelijkheid, noch hem tot een klerk van den gemeente-ontvanger verlagen. Deze taak over te brengen, waar ze behoort, bij den gemeente-ontvanger, volgt, naar adressants meening, uit het stellen van de grief. Adressant meent ten slotte, dat de te berde gebrachte bezwaren wijzen op toestanden in ons openbaar onderwijs, die, zijns inziens, dringend om verbete ring roepen. Redenen, waarom hij zich tot uw Col lege wendt, met beleefd verzoek zoo danige stappen te doen, als het wen schelijk acht, waardoor binnen bekwamen tijd aan adressants bezwaien tegemoet worde gekomen in den zin als hierboven is aangegeven. 't Welk doende, Het Bestuur van het Departement Lang straat* der Maatschappij tot Nut van -t Algemeen. De Voorzitter, A. FETTER. De Secretaris, H. G. VAN EVERDINGEN. gegeven, (om die zooals de knecht ver- 1 klaart met kermis in te houden.) Met Paschen vroeg de knecht al de stuivers op. De patroon betaalde hem die uit doch hield er de met Kerstmis betaalde f 2.50 af, en hierin zocht de knecht het motief om zich de vrijheid te veroorloven, de huurovereenkomst te verbreken, en ver huurde zich onmiddelijk bij een ander. De Kamer overwegende, dat het mo tiefvan den knecht tot verbreking van de huurovereenkomst geheel ongegrond is dat het inhouden van de f 2 50 door den patroon ten volle diens recht was, waar de knecht met Paschen geheele uitbetaling vroeg van al de stuivers keurt de handelwijze van genoemden knecht G. Maas Hzn. te Baardwijk ten strengste af, en acht hem schuldig aan le. het onwettig verbreken der huur overeenkomst 2e. het wederrechtelijk inhouden van den ontvangen huurpenning ad. f5. en 3e. het niet terugbetalen van het voor uitbetaalde maakloon van een paar laar zen, ad. f 0.95 en besluit hiervan van partijen, alsmede aan tegenwoordigen patroon van beklaagden den Heer A. Slaats, schoenfabrikant te Baardwijk ken nis te geven, en deze verklaring in het plaatselijk blad vati Waalwijk, »De Echo van het Zuiden* openbaar te maken. De Kamer van Aibeid voornoemd de Voorzitter w. g w.g. Waalwijk 10 Juli 1907. J. C. van Ghert. de Secretaris M. van de Leur. Kiimcr vuil Arbeid voor het schoenmakersbedrijf te Waalwijk 10 Juni 1907 kwam bij onze Kamer een klacht in van H. Klerkx te Baard wijk, 4 Juni, tegen zijn met Paschen ver trokken knecht G. Maas. De klacht luidde, dat genoemde knecht de huurovereenkomst heeft verbroken, den ontvangen huurpenning ad. f5. niet heeft teruggebracht en een paar laarzen, waarvan het maakloon reeds was uitbetaald, ongemaakt heeft terug ge bracht. Uit het onderzoek, door de Kamer ingesteld, bleek dat de klacht gegrond was. In de huurovereenkomst was ook be paald, dat de patroon van het loon van elk paar laarzen door den knecht ge maakt. 5 cent mocht inhouden, om die met kermis, (de knecht zegt met Paschen) uit te betalen. De huurovereenkomst liep tot vastenavond 1908. Met Kerstmis vroeg de knecht f 2.o0 op, die hem door den patroon werden Subsidie brug en Weg Baardwijk Doeveren Verslag der Commissie van Rappor teurs in de Vergadering der Provinciale Staten dd. 9 Juli 1907. Aan de Staten van Noordbrabant. Overeenkomstig Uw besluit van den 2en Juli 1907 werd in de zes afdeelin gen onderzocht en besproken het on derwerp, voorkomende in nummer 61 (G. No. 173 le Afdeeling le Bureau) op de lijst der in de Zomerzitting van 1907 te behandelen stukken Subsidie brug en weg Baardwijk- Doe veren In het algemeen kon men in 5 afdee lingen unaniem medegaan met bet ont werp van Heeren Gedeputeerde Staten om f1200. te verleenen in de kosten der reeds voltooide vernieuwing van de brug over het Oude Maasje, gelegen in de strekking van den weg van Baardwijk naar Doeveren, onder voorwaarde, dat nimmer eenig recht zal worden gehe ven, waardoor de vrije passage over die brug zou worden belemmerd. Deze vrije algemeene instemming sproot daaruit voort, dat deze brug een onafscheidelijk deel uitmaakt van den in 1877 door Uwe vergadering met 60 pCt. gesubsidieerden weg van Baardwijk naar Doeveren en dat die brug daaren boven, als verbinding tusschen het land van Heusden en het gedeelte der Lang straat gelegen ten Westen van den Baardwijkschen Overlaat, niet uitsluitend voor het waterschap van belang is te achten, waarom eene bijdrage van 60 pCt in die kosten, door Heeren Gede puteerde Staten voorgedragen, als alles zins te rechtvaardigen beschouwd werd. In ééne afdeeling verklaarde zich de meerderheid tegen subsidie. De navol gende redenen, die daartoe aanleiding gaven, alsmede een paar bemerkingen in andere afdeelingen gemaakt, werden door Uwe Commissie overwogen. 1°. Of in de in 1877 verleende 60 pCt, subsidie ook de brug begrepen was in welk geval het volgens sommigen niet zoude aangaan daarvoor andermaal een bijdrage te verleenen. 2°. Of de voormalige eigenaar dier brug nog eenige rechten zou kunnen doen gelden op eigendom of tolheffing. 3. Aan wien verder het onderhoud dier brug is opgelegd. Na grondig Onderzoek is Uwe Com missie tot de navolgende bevinding ge komen 1°. De eigenaar dier brug heeft de zelve van het Rijk overgekregen, met recht van tolheffing onder voorwaarde dat hij die brug zal hebben te ondei- houden. Dooi verlegging van den Maasmond en het aanleggen van den nieuwen weg langs den Maasdijk werd van die brug schaars gebruik gemaakt en bracht de verleende bruggeldheffing weinig meer op. De eigenaar, het niet rentegevend achtende in het onderhoud dier brug te voorzien, liet dezelve al meer en meer vervallen. Gedeputeerde Staten, het gevaarlijke voor het verkeer inziende, wendden zich tot het Waterschap van den Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk, om hetzelve krachtens overeenkomst, in de notulen van 7 November 1877 vermeld, daartoe te verplichten Daarin staat beschreven sub C. »Het waterschap van den Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk* verbindt zich om ten allen tijde ten »behoeve van het openbaar verkeer in de gemeen schap »van het Oude Maasje te voor zien of te doen voorzien op de wijze en onder de voorwaarden door Gedeputeer de Staten vast te stellen*. Het waterschap is daartoe dan ook overgegaan. 2°. Den vorigen eigenaar zijn alle rechten ontvallen, aangezien hij niet aan zijne verplichtingen van onderhoud dier brug heeft voldaan, zoodat ook het tol recht, hem bij Koninklijk besluit verleend, niet meer is hernieuwd, toen de jaren der concessie verloopen waren, terwijl het waterschap hem het eigendoms recht heeft afgekocht- 3°. Het onderhoud dier brug rust op bedoeld waterschap en wordt ook door hetzelve degelijk erkend en aanvaard in de aanvraag om subsidie, zie nummer 61, waarin hetzelve op bladzijde 6 aan het slot der 2e alinea zelf verklaart tonder verplichting de brug steeds in goeden staat te onderhouden". Resumeerende en na ook overwogen te hebben de interpellatie door het Sta tenlid Timmermans uit Waalwijk, aan het slot der zitting van 10 October 1905 gehouden, kwam Uwe Commissie een parig tot het besluit aan Uwe vergade ring voor te dragen de aangevraagde subsidie van f1200. te verleenen en derhalve het ontwerp van Heeren Ge deputeerde Staten aan te nemen, met verzoek echter van bijvoeging aan het slot ten emder verplichting de brug steeds in goeden staat te onderhouden" welke toevoeging haar, in afwijking van het gevoelen van den heer Hoofdinge nieur, duidelijkheidshalve zeer gewenschl toeschijnt. Aldus gerapporteerd 9 Juli^L907. De Commissie van rapporteurs. Attentie. Wij vestigen er nogmaals de aandacht van abonne's en adverteerders op, dat ons blad, de volgende week, slechts een maal verschijnt en wel Dinsdag 16 Juli a. s. De kermis De kermis, de blijde week, door jong en oud zoo gaarne verbeid, is weer aan gebroken en allen maken zich op feest te vieren. Was men eerst van meening dat het kermisterrein dit jaar zeer weinig zou bevatten, och, dat valt nu alles is op gebouwd weer mee zooals men uit on derstaand lijstje zal zien. De verschillende vereenigingen en ca féhouders zorgen voor de noodige af wisseling als muziek en tooneeluitvoerin- gen, soirées amusantes, bals enz. zoödat op dit gebied vooral aardig te profitee- ren valt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar onze advertenties, rubriek uitvoeringen en verspreide bil jetten en programma's, en wenschen bij deze aan allen een gezellige prettige kermis, waarvan een goed en gepast gebruik zal worden gemaakt, en móge de rust en goede orde in geenen deele gestoord worden 1 Hier volgt een opgave wat het kermis terrein geeft te aanschouwen Stoomcaroussel A. Peeters-Vincken Beignetkraam (met muziek erin) J. H. Bongers. Biograaff A. C. Wegkamp. J. Albes Reusenslangen en acrobati- schetoeren en een tent met Plaaten- gooierij. M. Kosmah Photographietent en een Electriseermachine. Galanteriekramen, A. Trommelen, de Wed. M. Put en P. v. d. Heijden. Koekkramen, G. F. de Leeuw, en de Wed. W. Janssen. Oliebollenkramen, A. Gerissen en L. van Gemert. Gebakkraam, G. A. Denies. Palihgkraam, H. Lohman-Tromp. Kantoor Gemeente--Ontvanger. Het kantoor van den Gemeente-Ont vanger alhier/ zal de volgende week alleen geopend zijn op Vrijdag 19 Juli van 9 -12 uur. Aanbesteding. Bij de hedenmorgen door BV en W. gehouden inschrijving van schoonmaak en onderhoud der openbare School, werd ingeschreven als volgt Massa, en J. Marks Delft Zonen f 290,- 289,- 285,— 281,50 280,— 276,50 275,— 269,- 265,- Jos. Dielman Wed. Th. v F. Mullers H- Keijzer Wed. A. Aarts Zonen G. Hens G. van Dijk G. de Rooij G. C. van Huiten Het werk werd nog niet gegund. Brood coöperatie. Zondag 11. had eene vergadering plaats door de leden der Brood-coöperatie, waar werd vastgesteld den Zondag voor kermis en den Zondag voor Kerstmis de procenten der deelnemers uit te keeren. Allen waren ten zeerste voldaan over dezen maatregel. Aig Ned Bond- van Schoenfabrikanten De algemeene vergadering van den Bond is door omstandigheden van 28 Juli moeten verdaagd worden tot Augustus a.s. Óm deze reden moeten de teekemn- gen en schoenen voor den wedstrijd in gezonden worden 26 en 27 Juli a.s. Gilde St. Crispijn. Maandag 1.1. had eene vergadering plaats der gilde St. Crispijn waar aan de orde kwam de wijze der feestviering op aanstaanden Donderdag, 's Morgens om 8 uur moeten de leden op de zaal bij den heer Jos. v. d. Werft wezen, om 9 uur zal ter inleiding van het feest eene H. Mis worden opgedragen om 11 uur begint de optocht door de Groote Straat n.m. om 5 uur naar den heer.J. Fransen café Antonius-Parochie, waar ze circa half acht weer zullen vertrekken, naar de vergaderingszaal waar dan een soirée gegeven zal' worden door de Familie Boesnach. Zondagmorgen ten 12uurgeeltde Harmonie St. Crispijn een volksmatinée op de bovenzaal van den heer Jos. v. d. Werff. Entrée vrij. Gehoorzamende aan den oproep ba rer zustervereeniging »de Germaan* te Tilburg zal de Waalwijksclic Gymn.-Ver- eeniging Zondag a.s. 14 Juli optrekken naar genoemde stad, om deel te nemen aan het daar te houden gymnastiekfeest hetwelk een optocht een uitvoering en een wedstrijd in volksoefeningen omvat. Het voornaamste deel der betooging zal de uitvoering zijn der vrije oefenin gen door al de vereenigingen samen. De turners vertrekken van uit het Hotel »de Twee Kolommen*, marchee- ren naar de haven en zullen daar den tram nemen van half tien. De optocht begint om twaalf uur. Hoewel de eerste Zondag der kermis voor velen een ongeschikte dag is om de woonplaats te verlaten zullen toch alle leden mede gaan, een bewijs, dat zij zich niet ontzien ter wille der< ver- eeniging en der gymnastiek zich opof feringen te getroosten. St. Antonius-Parochie. Dezer dagen is bij den Heer P. L. alhier een gedeelte van de kinderwasch ontvreemd. Men heeft wel vermoeden op personen die hier gewoonlijk gedurende de kermisdagen arriveeren. Toen 11. Zondag A. K. uit Besoijen een rijtoertje met zijn fiets ging maken had hij het ongeluk van zijn voertuig te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat hij bewusteloos in het café Kemperman werd binnengedragen. Jubiló. Twaalf en een half jaar geleden werd de ZeerEerw. heer A. Kuijpers door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseig neur van de Ven, Bisschop van's Bosch benoemd tot kapelaan alhier, daarna aan gewezen tot stichter en benoemd tot pastoor der parochie van den H. Anto nius van Padua. De leden van het kerkbestuur der pa rochie willen met steun en medewerking van de parochianen dien dag in allen eenvoud herdenken en Z.Eerw. een stof felijk bewijs ten dienste der kerk, als blijvende herinnering aan die dag aan zijn Eerw. aanbieden en wel een klok een der torens der kerk allen zijn het eens van het groote nut daarvan en de groote beteekenis, vooral gedurende de bedevaartdagen, om de devotie tot den H. Antonius te bevorderen. Voor het geschenk zullen vanaf 1 Augustus tot en met den 25 November wekelijksche bijdragen worden afgehaald. Een ieder geeft naar zijn vermogen. 1 1 Rare klanten. Gisteren, tegen den avond, speelde zich in de herberglokaal van A. v. V. in de Stationsstraat alhier, een niet alledaagsche scène af- Een paar net gekleede personen die er volstrekt niet ongunstig uitzagen, doch klaarblijkelijk onder den invloed van Bachus' ver keerden, kwamen in genoemd lokaal alwaar zij, ziende, dat de baas' niet thuis was, terstond een aantal flauwe, beter gezegd, smerige grappen begonnen uit te halen, grappen, die het ons niet lust hier mede te deelen. Naar vriendelijke vermaningen der huisvrouw werd niet geluisterd en eerst, na hun lusten bot gevierd en schade aan bierpomp en andere dingen te hebben toegebracht verlieten zij het tooneel hunner wan daden- Inmiddels werd de politie alhier gewaarschuwd, die, vermoedende, dat ons tweetal met den laatsten trein zou expatrieeren, tijdig aan het station was en onze Don Juans het instappen be lette. Zij waren nu gedwongen de politie naar bedoeld herberglokaal te volgen, waar een en ander, door hen aangericht in oogenschouw genomen werd. Ver volgens togen zij naar het politiebureau, alwaar het verhoor werd voortgezet. Dat een en ander veel volk op de been bracht, spreekt van zelf. Al namen de daders het geval koeltjes, men zou haast zeggen vermakelijk op, zqo ge- looven wij toch, dat zij later wei zullen inzien de boel leelijk verpeuterd te hebben en zouden zij dit niet kunnen gelooven, dan zal de strafrechter, die in de zaak uitspraak te doen zal hebben, hun dit wel duidelijk maken. Wij houden van een grap, mits zij binnen de perken der welvoegelijkheid blijft, maar zulke streken, kuDnetf niet door den beugel, ook al is de opening wat wijd. Revolutie op fotografisch gebied. Lumière's directe kleurenfotografie. Op de Dinsdag te Rotterdam gehou den algemeene vergadering van den >Nederlandschen Fotografen Kunstkring* De Echo van hei o W G V

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 9