Toegewijd aan Handel, Sndustrie en Gemeentebelangen. mi noodt kuiken. 'Nummer 59. Zondag 28 Juli 1907. 30e Jaargang, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Weef een valsctie aanklacht AIT00N TIELEN, LANDBOUW. Uitgever: FEUILLETON. WAALWIJK- Telefoonnummer 38. 100 pCt. 80 80 70 n 70 70 50 50 50 50 40 20 20 20 20 0 0 0 ;0| Waahvijksclf en l.aisslraalsrhr Courant, Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO.^ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan de» Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Veel wordt er geschreven over een schandaal dat te Milaan heeft plaats ge had en thans ontdekt is geworden wederom en hoe gaarne toch wordt dit geschoven op rekening van een katho liek klooster. Daar hieraan ook door verschillende bladen, die ook in onze streek gelezen worden, z.g. neutrale bladen druk wordt deelgenomen, laten wij hier met genoegen 't volgende van Romeinschen correspondent van 't Cen trum volgen: Een afschuwelijk schandaal brengt hier te lande algemeen de gemoederen in be roering. Te Milaan heeft men ontdekt, dat in het kinder-asyl van zich noemende kloos terzusters, die ook het religieuze gewaad droegen, heel jonge meisjes schandelijk geëxploiteerd werden tot straatbedelarij en tot nog leelijker, onnoembare dingen, terwijl ze overigens aan gebrek en ver- waarloozing ten prooi bleven gelaten. Daar komt bij, dat twee vagabondeerende priesters, van welke soort er nog altijd in Italië rondloopen, onder verdenking van medeplichtigheid in hechtenis geno men zijn. Natuurlijk schreeuwt de gansche vijan dige pers nu om strijd van een >kloostcr- gruwel*, en worden reeds anti-clericale betoogingen te Milaan en elders geor ganiseerd- Zelfs heeft de socialistische afgevaardigde R o m u s s i een interpel latie in de Kamer aangekondigd naar aanleiding van dit »clericale schandaal*, hetwelk de kunstmatig-aangewakkerde agitatie tegen al wat zich geestelijke en vooral klooster-geestelijke noemt, weer met nieuwe felheid schijnt te zullen doen opvlammen. Wat is er nu feitelijk van waar Een vrouwellijk monster, genaamd Pasqualina F umagalli, maar zich tooiende met den kloosternaam van >Zuster Maria' en zich hullende in het Roman naar 't Engelsch. 45) O, gij kleine schelm, lachte Afearie, uw ge zicht straft uwe leugen. II», ha, ha! liet heeft geen nut, de handen daarvoor te houden, die zijn toch veel te klein om het rood te bedekken. Neen, lieve ik ben blij zeer blij Het ie zoo'n nette man Allan vroeger tenminste was bij bet. Onlangs in de kerk kwam hij mij zoo veranderd voor merk waardig in zichzelf gekeerd en somber." «Daaraan is alleen zijn vader schuldig I" riep Kate, terwijl zij de handen liet zinken, met een van tooru fonkelenden blik, «zooals bij mij mijne moeder. Ach onze toestand is 't zelfde, geheel gelijk, en de gedachte «Zal het ook wel geweest zijn, die mij 't eerst tot hem aantrok," voleindigde Marie lachend, als Kate stilhielden het hoofd afwendde Nu hebt gij me wat verteld, maar er moet nog meer komen. Hoort gij Zoo ben ik niet tevreden in lange niet." «Maar er kan niets meer komen hernam de andere hoitig, er is verder niets meer «Hij zal uw toch zijue liefde wel verklaard hebben, Kate?" «Wel hij .heeft in zes jaren niet met mij gesproken." Marie keek getroffen voor zich. Kate ging met tranen van toorn in de oogen verder «Hoe zou hij dat ook? Moeder draagt zulke angstige zorgen, dat ik hem noch een ander man ontmoet, uit angst, dat men zou vermoe den dat ze zeven en dertig jaar is, zoekt ze de lui wijs te maken, dat ik nog een kind in de schoei ben. De meeste gelooven het en God mag het weten misschien ook hij Een diep-smartelijke zucht volgde op deze boos uitgesproken worden. Marie keek triestig voor zich, nu herinnerde zich plotselingiets. Neen maar als bij religieuze habijt, stichtte verleden jaar te Milaan, geheel op haar eigen houtje, een asyl voor kinderen. Te vergeefs hield zij bij den kardinaal-aartsbisschop van Milaan om erkenning van haar in stituut aan. De Kerkvorst weigerde op hare telkens hernieuwde aanzoeken tel ken male even beslist. Hij verbood aan zijne onderhoorige geestelijken, zich met het zeer twijfelachtige instituut hoe dan ook in te laten. Hij gelastte hun zelfs, aan F u m a g a 11 i en hare medehelp sters de H.H. Sacramenten vlak weg te weigeren, En toen eenmaal het brutale vrouwmensch zich niettemin presenteerde aan de communiebank in den Dom, waar Z.Em. juist zelf de H- Communie uit reikte, sloeg kardinaal Ferrari haar eenvoudig over en liet hij de kabaalma- kende feeks door een politieagent ver wijderen. Niet tevreden met deze strenge maatregelen, diende Z.Em. een aanklacht in bij de rechtbank, dat zulk een hoogst gevaarlijk vrouwspersoon wederrechter- lijk het kloosterhabijt droeg, en beval hij dringend haar verdachte inrichting in de waakzaamheid der politie aan. Maar alles te vergeefs. Met haar ge wone lamlendigheid zei de Italiaansche politie, er niets aan te kunnen doen. Nu eindelijk het «alf verdronken is, wil men de put dempen, door steenen en modder te werpen op de Kerk en hare instellingen. Maar deze gaan vol komen vrij uit. De schuld ligt veeleer bij de burgerlijke macht, die oogluikend toeliet, dat onwaardige individuen van bet geestelijk kleed misbruik maken, en die uitjueel of bedekt anti-clericalisme de Kerkelijke overheid bij haar optreden tegen dat misbruik niet behulpzaau wilde, zijn. Toch werd dezelfde Fumagalli reeds in 1893 te Turijn veroordeeld wegens oplichterijwerd zij in 1895 te Rome aangeklaagd wegens exploitatie en mis handeling van kinderen moest zij ander maal in 1905, ook te Rome, haar »op- voedingsgestichF' om dezelfde redenen ijlings opruimen en zich uit de voeten makenwerd tegen haar nog onlangs door den Kardinaal-aartsbisschop van Turijn openlijk gewaarschuwd en afge kondigd, dat /-ij en hare handlangsters overal van de Sacramenten moesten worden geweerd. meende een schoolmeisje voor zich te hebben dan wordt zoo'n man niet rood en Allan bloosde toen hij u in de kerk ontdekte." «Is het waar?" stamelde Kate. «Natuurlijk is het waar, ik zal u toch niets voorliegen Zeker zoo rood, als gij nu zijt. O, ik ben zoo vast overtuigd, dat hij in stilte op jou verliefd is. «Meent gij dat", murmelde Kate, «meent gij dot werkelijk Dan zat zij eenige oogen blikken met opge helderd gelaat. Plotseling fluisterde zij hare vriendin aan 't oor: «Denk eens, tweemaal heeft Hama hem onder den beuk, naast den muur zien staan, 's avonds als ik zong." «Ach" zeide Marie schelms met de oogen draaiend. «Nu merk ik ook aan wien ik vandaag eigenlijk het kunstgenot heb te danken. Maar kijk nu niet zoo verbaasd, maar begin gauw een ander lied Als hij reeds tot den beuk naast den muur gekomen is, dan zal hij ook weldra zijn weg vinden, naar de gewenschte prinses iu den toren de wonderschoone koningszoon XXIV. Den bewoners van Elm Lodge zouden vandaag allerlei wederwaardigheden bereid worden, op 't oogenblik zaten ze geheel zonder erg aan tafel aan 't hoofd mrs. Delville, aan 't andere einde de overste, ter rechterzijdeEleonor en ter linkerzijde Blanche neen Bob was was nog niet tegenwoordig. Hij nam net in zijn verlof niet zoo nauw, als zijn vader het wenschte en somstijds toornig verlangde. Vandaag had de heer des huizes op 't zien van den leegen stoel, nog niet eens 't voor hoofd gefronst, zoo zacht stemmend werkte op hem nog na het zachte lachen en dat «goeden morgen Charley waarmede zijn vrouw hem zoo juist in de hal had begroet. «Charleydat was al genoeg om hem in vredige stemming te brengen. Als hij wat onaangenaam gestemd was. dan was hot hare gewoonte hem «papa" te noemen. Dat verwekte bij hem altijd het fatale gevoel, alsof hare liefde voor hem minder was als echtgenoot, hij meer was de vader en daarom was hij zelfs dikwijls jaloersch op de kinderen. Maai alsof de burgerlijke macht steke blind was (misschien wel opzettelijk de oogen sloot), deze Megera kon onge moeid haar wraakroepend bedrijf voort zetten en had zich op die manier reeds een aanzienlijk fortuin bijeengeschraapt. De kinderen werden overdag op straat gezonden om te bedelen. O wee als ze 's avonds minder dan 10 francs thuis brachten. En nog met andere middelen werd uit de jonge, onervaren meisjes, van 6 tot 18 jaren, munt geslagen. Wanneer ze 14 jaar oud waren, sneed de »Moeder-Overste" hun de haren af, hulde ze in een willekeurig klooster gewaad en maakte er geïmproviseerde »zusters" van, die weer op de kleine kinderen moesten passen en ze dressee- ren op hetzelfde pad. Zoo sneed dan het mes van twee kanten 1 Een huivering vaart ons door de leden, bij het denken aan zulk een geraffineerde en allerverderfelijkste boosheid, die om des te beter haar duivelsche plannen te kunnen volvoeren, zich vermomde in het eerekleed der Engelen van naastenliefde. Eindelijk dan loopt de maat van boos heid over, en schreit de vermoorde on schuld van zooveel arme kinderen om gerechte straf. Moge deze in volle gestrengheid op het monster Fumagalli en hare mede plichtigen neerdalen. Onverschillig wie het ook zijn. Reeds werden, zooals ik boven vertelde, twee priesters van dub belzinnig allooi en door hun respectieve bisschoppen sinds lang verloochend, onder zware verdenking in hechtenis genomen. Doch men fluistert ook hardop, en de katholieke Lega Lojnbarda schrijft ronduit, dat zelfs politie-beambten met Fumagalli's inrichting op maar al te goeden voet stonden. Wat hiervan zij, moet de competente overheid maar uitmaken. Doch men stelle óók eens paal en perk aan het ergerlijke misbruik, dat verdachte individuen, on danks het protest der kerkelijke autori teit, hier te lande ongestraft en onge moeid zich het dragen van het geestelijk kleed kunnen veroorloven. Het recente geval te Milaan loopt inderdaad de spuigaten uit. Maar het staat reeds jarenlang, waarlijk niet alléén in Italië De vraag: Waar is Bob?" waarvoor Blanche al gebeefd had, werd dus niet geBteld. De vroolijke, die eerst voor vijf minuten in een wit lawn-tennispak in huis gestormd was, had nog tijd van kleeren te verwisselen, liustig zette de overste zich neer. Van de waudeu keken de portretten van bekende diplomaten neerin 't kort er lag eene harmonische stemming in de kamer als zelden en nu moest eene fatale stoornis komen. Door de vredige stilt© klonk eensklaps onaangenaam luid de huisbel De overste trok de wenkbrauwen saam, keek naar de deur en zeide, toen na verloop van eenige seconden daar een licht kloppen werd gehoord op tamelijk scherpen toon tot den bediende, die toesohoot om de deur te openen «Ik ben natuurlijk voor niemand te spreken, Jones." «Een kort gefluister, toen kwam Jones, niet zijn meester, maar wel zijne meesteres een briefje presenteereu. Het zag er voornaam uit en was met een in 't oogloopeud wapen versierd." «Wie heeft het gebracht?" vroeg mrs. Del ville die boos opvloog. «Een groene papagaai met een geelen hals band antwoordde in plaats van den bediende Bob, die met den brief tegelijk was verschenen en onopgemerkt op zijn stoel was gaan zitten, eene bezienswaardigheid van den eersten rang, moeder." «De Watsonscbe livrei," murmelde mrs. Delville, «ik dacht 't wel. Toen eerst brak zij het schrijven open, nam met ironisch ge laat nota van den inhoud en gaf den wachten den Jones het bescheid «Ik zal antwoord sturen Toen de deur zich achter deu man gesloten had, merkte zij op in een toon, waaruit leed vermaak klonk Daar dat hebben we er van Die schepsels noodigen ons tot een diner uit." «Wie?" vroeg de overste. «Mr. en mrs. Watson." «Onmogelijk I" «Lees en overtuig u." Eleonor, rijk vader het biljet. Eleonor nara het en behandelde het met de vingertoppen met een gezicht, of ze iets Bedorven. tt tt tt tt tt tt U tt H tt tt tt tt tt tt tt Het Conserveeren of Inmaken van Eieren. Wat al middelen worden er aan de hand gedaan om eieren te conserveeren, niet waar? Maar is het u als mij gegaan, waarde lezer of lezeres, dan zijt gij al dikwijls teleurge steld geworden, doordat de uitkomst niet aan de verwschting beantwoordde. Laten we daarom, om verdere mislukkingen te voorkomen, mededeelen .velke resultaten bij verschillende methoden van bewaring werden verkregen. Het percentcijfer duidt aai?, welk deel door bederf verloren ging, De eieren werden bewaard van Juni tot einde Eubruari, dus, den ganschen zomer, ruim 8 maanden lang. Bewaring in zoutwater In papier gewikkeld Gedompeld in ecu mengsel van salicylzuur en glycerine Ingewreven met paraffine Ingewreven met zout Bewaard in zemeleE Gevernist met collodium Gedompeld in kokend water 1215 sec. Gedompeld in een oplossing van salicylzuur Gedompeld in een oplossing van aluin Gevernist met gomlak Bewaard iu houtasch Bedekt met varkensreuzel Behandeld met overmangaanzure kalium Behandeld met een mengsel van boorzuurkali-waterglas Bedekt met Vaseline Bewaard in kalkwater Bewaard in ten oplossing van k'ili-waterglas De 3 laatste methoden geven dus voldoende waarborg tegen bederf. Het bewaren in kalkwater, heeft echter het bezwaar, dat enkele eieren naar de kalk smaken, terwijl van de waterglas geconserveerde eieren de schalen bij het koken barsten, soms met een harden slag. Dit breken ksn men voor komen, door aan het stompe eind een klein gaatje te maken, zoodat het gas kan ont snappen. De smaak der eieren is goed. Waterglas koopt men bij den drogist. Een flesch van deze dik vloeibare vloeistof onreins aanraakte. De overste inspecteerde het van binnen en van buiten en smeet het ten slotte op tafel m;t de woorden «Schaam teloos volk respecteert ouderhand niemand meer. Zou zelfs in staat zijn, den prins van Wales tot een diner uit te noodigen. «Een afschuw, een ergernis kwam op zijne trekken te liggen, maar nadat hij een tijdje toornig op de tafel had getrommeld, sprak hij de spijzen toch aardig aan. Hij zat tegen over zijne dochter Eleonor, die eerst wilde beginnen, maar dan weer mes en vork boos neerlegde. Spoedig zullen zich noch schoenmaker, noch marskramer geneeren ons op een varkens gebraad uit te noodigen, riep zij eensklaps uit. «Natuurlijk," knikte haar vader, «zoover zal het komen- 't Zijn \reemde toestanden tegenwoordig in de wereld." Bob, die zijne buurvrouw Blanche even een por in de ribben had gegeven om ze opmerk zaam te maken op Eleonores martelaarsgezicht, voelde in zich zalf nog gerustheid genoeg om over de uituoodiging wat te zeggen. «Wat moet zco'n kerel wel denken. Waar over zou men aan zijne tafel spreken Hoeveel kost het el?" verder zou mij uiets invallen. «Heeft hij dan een winkel gehad?" vroeg Blanche. «Maar ik verzoek u," riep Bob, dat kiln men hem op honderd pas afstand wel aanzien. Kleermakerswinkel denk ik. Hij voert ook een schaar in zijn wapen." Deze verzekering werkte opvlammend* Het wapen deed de ronde en daar het goud druk tamelijk onduidelijk was, had men niet veel boosheid noodig, om uit twee gekruiste zwaarden eene schaar te vinden. Toen de vindingrijke Bob, in een springenden vier— \oeter, een op de vlucht geslagen haas ont dekt had, toen steeg de vroolijkheid ten top. Zelfs de overste die dikwijls om de grappen van zijn zoon niet lachte, omdat zij zijn moeder juist zoo goed bevielen, voelde zich ditmaal tot lachen gedwongen. «Eigenlijk," meende hij, zijn het allemaal schoften, die er zich toe leeneu, om voor men8chen, die uit het gewone volk stammen zulke heraldische leugens saam te flansen, verdunt men met 5 d 6 flesschen water, in welk mengsel do eieren juist zinken. Sommigen, die heel zeker willen gaan, besmeren de eieren, alvorens in het waterglas te leggen, met vaseliue. De kalkmethode is zeker wel bet vlugst toe te passen. Men stapelt de eieren met de punt naar baueden in een pot, welke nu verder gevuld wordt met het heldere kalk water, dat men van eenige uren te voren met water overgoten ongebluschte kalk ver krijgt. Na een poos komt er op het water een vliesje van koolzure kalk, dat men niet verbreekt vóór de eieren gebruikt zullen worden. Groot is de schade, welke jaarlijks door bloedluizen wordt veroorzaakt, inzonderheid aan de appelboomen. Zij onttrekken voedeude sappen aan de i boom en veroorzaken op stam en takken kankerachtige opzwellingen de aaugetsste hoornen kwijnen en groeien slecht. Hebben zij veel te lijden gehad van de bloedluis, zoodat ze ook weinig vruchten meer dragen, dan doet men het best ze om te hakken. De bloedluizen komen meestal in lange rijen, bedekt met een witte wollige massa, aan de schaduwzijde van de takken voor; men heeft gevleugelde en ongevleugelde exemplaren, de laatste zijn roodachtig, van daar wellicht deu naam die misschien ook danken is aan de roodachtige uitwerpselen. Let er bij aankoop van vruchtboomen op, dat gij ze niet betrekt uit kweekerijen of streken, waar de bloedluis veel heerscht, bezoek des noods eerst de kweekerij. Soorteu die nooit of bijna nooit door bloedluis worden aangetast, zijn de roode ijzerappel, de gele Richard, de prins Albreoht. Zet op de plaats, waar ge een sterk aangetasten boom hebt uitgegraven, liefst een van andere ooft- soort. Aangtaste boomen moeten zorgvuldig worden behandeld. De geteisterde plekken moeten worden afgekrabd of afgeborsteld, het afkrabsel moet worden verzameld en verbrand. Aangetaste twijgjes, die gemak - kelijk kunnen worden verwijderd, snijde men af en verbrande men eveneens. De wonden worden met teer of carbolineum bestreken. Daarna gaat men de gereinigde plekken besmeren, b.v. met een sterke zeepoplossing, met een oplossing van zeep in maar de man, die dat" op 't wapen wijzend «gemaakt heeft, daar ben ik zeker van ba, ha, ba, is de allergrootste schelm." Maar het billet lag er en moest beantwoord worden. Maar hoe? Eleonor was het, die 't eerst hierover na dacht, maar zij hield stil tot de bedienden uit de kamer waren. Dan vroég zij met de neus in de lucht: «Wat zult u op die onbe schaamdheid antwoorden Mama?" Ach kind, zeide mrs Delville het voorhoofd fronsend, wist ik het telf maar I" En zich haastig tot haar echtgenoot wendend, beval zij hem op strengen toon «Laat nu dat lachen over die gekheden papa en spreek en vernuftig woord! «Wat zal ik die menschen schrijven «Kunt gij uw verlangen niet wat liefelijker uiten vroeg de overste. «De liefelijkheid vergaat, als men een man van uw leeftijd ernstige dingen zoo licht ziet opnemen. «Ho, ho," riep Bob, »U hebt toch zelfmee- gelachen, moeder 1" «Voor uwe moeder gelden uitzonderings regels, spotte de overste, overigens doet ge haar ook onrecht aan. Zij is niet zoo oud als ik, bewaar me zij is wel drie jaren jonger als ik. «Dat is nu eens ridderlijk", knikte mrs Del ville. «Twee mannen, die front maken tegen eene vrouw Ik zal wel geen antwoord op mijne vraag kunnen krijgen. Als ge dadelijk heengaat om U op eene of andere wijze te vermaken, kan ik met de pen in de hand gaan zitten en mij 't hoold breken dat zie ik al komen I" Zij zeide dit met een echt lijdensgezicht, want zij was ervan overtuigd, dat zij het vreeselijk slecht had op de wereld. «Zend dieu brutalen haas zijn briefje terug", sloeg Bob voor, «met de aanteekening op 't enveloppe: «De afzender is me nauwelijks bij den naam bekend, uitnoodiging zal dus wel bij vergissing aan mij zijn geadresseerd". «Bravo riep Eleonor met werkelijk enthu siasm» ,,Dat is een voortreffelijk idee, vindt niet mama?" (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1907 | | pagina 1